Η Ε.ΡΑ. στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)
  • Παρ 18 Οκτ 2024, 09:27
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Η Ε.ΡΑ. στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  (Αναγνώστηκε 687285 φορές)

Κώστας και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thodorisk

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαΐ 2016
  • Τόπος: Λιβάδι Τιτάρου
  • Μηνύματα: 525
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Δεν έχουν αδικο σε αυτό που γράφουν στην ΕΡΤ. Τα κρατικά κανάλια έρχονται δυνατά παντού. Ακόμα και στην τηλεόραση με παλιά κεραια λαμβανονται τα ψηφιακά με μηδενικά σφάλματα σε αντίθεση με την digea που κανει νερά. Άντε σύντομα και DVB-T2
Δεν ισχύει απόλυτα αυτό.Σε κάποιες περιοχές συμβαίνει το αντίθετο.Πιάνουν digea και δυσκολεύονται με την ερτ γιατί οι παράμετροι εκπομπής της είναι πιο επιρρεπής στη λήψη γι' αυτό παραπονιούνται πολλοί τηλεθεατές.

Αποσυνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5797
Στη Σάμο συγκεκριμένα είμαι σίγουρος πως έγινε αναβάθμιση των 2 πομπών τουλάχιστον που εκπέμπουν από τον μπουρνια γιατί φέτος τους λαμβάναμε καλα στις κυκλαδες . Με το 106,8 να ακούγεται καμπανα και το 104,8 οριακά καλα . Όπως είδαμε αναβάθμιση και στους πομπούς της Ρόδου και της σητειας Κρήτης .

Αποσυνδεδεμένος nikin22000

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Αυγ 2014
  • Μηνύματα: 73
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Δεν ισχύει απόλυτα αυτό.Σε κάποιες περιοχές συμβαίνει το αντίθετο.Πιάνουν digea και δυσκολεύονται με την ερτ γιατί οι παράμετροι εκπομπής της είναι πιο επιρρεπής στη λήψη γι' αυτό παραπονιούνται πολλοί τηλεθεατές.
Σε ποιές περιοχές?
Τα ηλεκτρονικά δεν είναι μαγικά και τα dB δεν είναι στραγάλια....ΑΕ

Αποσυνδεδεμένος arva

  • Γενικός συντονιστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαΐ 2005
  • Τόπος: Πεύκη, Αττική
  • Μηνύματα: 5092
Εμένα το μυαλό πήγε σε ένα κέντρο εκπομπής που γνωρίζω από προσωπική εμπειρία ότι η Digea έχει καλύτερη κάλυψη από την ΕΡΤ. Το ΚΕ ΦΟΙΝΙΚΑΣ στη Σύρο. Το κεραιοσύστημα της Digea βρίσκεται σε πύργο κινητής τηλεφωνίας στη κορυφή του βουνού Χαρασώνα ενώ της ΕΡΤ βρίσκεται χαμηλά σε πλαγιά του ίδιου βουνού και με διαφορετική κατεύθυνση εκπομπής αφήνοντας πολλά σημεία τυφλά στη περιοχή, όπως το χωριό Γαλησσάς. Ο αναμεταδότης της ΕΡΤ είχε τοποθετηθεί εκεί πριν έρθει η κινητή τηλεφωνία. Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν κι άλλα σημεία τέτοια αλλά είναι εξαιρέσεις. Σε γενικές γραμμές η ΕΡΤ εκπέμπει από καλύτερα σημεία απ'ότι η Digea.
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3286
Κοιτάξτε και εγώ είχα πάει στο κέντρο εκπομπής στο Ξυλόκαστρο,και είχα δει τον οικισμό της ΕΡΤ έναν ιστό μέχρι τον(θεό)που λέμε,ενώ δίπλα η Digea είχε έναν πολύ μικρό

Αποσυνδεδεμένος arva

  • Γενικός συντονιστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαΐ 2005
  • Τόπος: Πεύκη, Αττική
  • Μηνύματα: 5092
Και το ΚΕ ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ είναι σχετικά νέο. Έχει μια 35ετία το πολύ που μεταφέρθηκαν εκεί επί αναλογικής εκπομπής οι ιδιωτικοί τηλεοπτικοί σταθμοί αρχικά από τον Άγιο Γεώργιο μέσα στη Κόρινθο, ακολούθησε η μεταφορά τους (τους έδιωξαν οι παπάδες από τη Παναγία Κορφιώτισσα) στον Όσιο Πατάπιο πάνω από το Λουτράκι και επαναλειτούργησε το ΚΕ ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ μετά από ΚΥΑ. Όλα αυτά τα χρόνια η ΕΡΤ εξέπεμπε από το ΚΕ ΓΕΡΑΝΕΙΑ που εν τέλει υποβιβάστηκε ως κέντρο εκπομπής.
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος thodorisk

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαΐ 2016
  • Τόπος: Λιβάδι Τιτάρου
  • Μηνύματα: 525
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Σε ποιές περιοχές?
Μια από αυτές τις περιοχές είναι η Λάρισα και τα βόρεια του νομού της.Το σήμα της ερτ από το κ.ε. Δοβρούτσι είναι αδύναμο.Η digea δεν έχει θέμα,στέλνει δυνατό σήμα προς όλες τις κατευθύνσεις.Μοιάζει με την περίπτωση του κ.ε. Φοίνικας που αναφέρθηκε.

Αποσυνδεδεμένος kgial

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2005
  • Τόπος: KOMOTHNH
  • Μηνύματα: 1004
Στην περιφέρεια της ΑΜΘ από τους 100.8 βγαίνει το αδιάφορο (θα το ξαναπώ κ θα το λεω) Τρίτο πρόγραμμα που δεν το ακούει σχεδόν κανείς. Θα μπορούσε στην θέση του να εκπέμπεται το Zeppelin ή το ΔευτεροΛαικα. Κ πριν βγουν οι ΕΡΤάκηδες να μου την πέσουν, θα μπορούσε η ίδια η ΕΡΤ να κάνει μια σφυγμομετρηση (γκαλοπ) να αφήσει τον κόσμο να επιλέξει τι θέλει να ακούει. Μέχρι να έρθει το ψηφιακό ραδιόφωνο εδώ πάνω, θα έρθουν οι εξωγήινοι.  :lol:
Έχω εν υπηρεσια τον δέκτη: EDISION  Proton S2. σταθερό στις 13°E

Συνταξιοδοτημένοι: Edision Argus VIP - HUMAX IRCI 5400z - VISIONNET VN8000 - YUMATU MX PLUS - ECHOLINK EL3200

Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3286
Τότε να πούμε και εμείς εδώ στην υπόλοιπη Ελλάδα που δεν έχουμε και εμείς τα υπόλοιπα προγράμματα της ΕΡΤ ελάτε να αλλάξετε αυτό και να βάλετε να παίζει αυτό
Πχ εδώ στην Πάτρα δεν παίζει το πρώτο πρόγραμμα παρά μόνο το ακούμε με ασθενές σήμα από τον Αίνο, ελάτε πάνω στο Παναχαϊκό και αλλάξτε πχ την ERA3 που και εγώ δεν είμαι ακροατής στο 104.3 και βάλτε να βγαίνει το πρώτο πρόγραμμα,η βάλτε στην θέση της να παίζει το δεύτερο λαϊκά, αλλά δυστυχώς αυτό δεν μπορεί να γίνει,εδώ τα προγράμματα αυτά ειδικά το δεύτερο λαϊκά δεν παίζει καν στην Αθήνα στα fm,και τα υπόλοιπα δεν βγαίνουν ούτε καν στην Θεσσαλονίκη πως θα βγούνε στην ανατολική Μακεδονία

Συγχώνευση: Σαβ 12 Οκτ 2024, 12:31
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Στην περιφέρεια της ΑΜΘ από τους 100.8 βγαίνει το αδιάφορο (θα το ξαναπώ κ θα το λεω) Τρίτο πρόγραμμα που δεν το ακούει σχεδόν κανείς. Θα μπορούσε στην θέση του να εκπέμπεται το Zeppelin ή το ΔευτεροΛαικα. Κ πριν βγουν οι ΕΡΤάκηδες να μου την πέσουν, θα μπορούσε η ίδια η ΕΡΤ να κάνει μια σφυγμομετρηση (γκαλοπ) να αφήσει τον κόσμο να επιλέξει τι θέλει να ακούει. Μέχρι να έρθει το ψηφιακό ραδιόφωνο εδώ πάνω, θα έρθουν οι εξωγήινοι.  :lol:
οι πλειονότητα του κόσμου δεν ακούει ψηφιακό ραδιόφωνο και να βγει, αλλά ραδιόφωνο fm που έχει την δικιά του ευκολία και ακούς και άλλους σταθμούς

Συγχώνευση: Σαβ 12 Οκτ 2024, 12:32
Και εμείς εδώ στην Πάτρα έχουμε το ERT DAB πάνω στο Παναχαϊκό αλλά κανείς δεν νομίζω να έχει πάρει χαμπάρι κάποιος απλός πολίτης πέρα από μας ότι υπάρχει αυτή η επιλογή να ακούσεις όλα τα προγράμματα της ΕΡΤ από εκεί

Αποσυνδεδεμένος kgial

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2005
  • Τόπος: KOMOTHNH
  • Μηνύματα: 1004
Δεν διαφωνώ...άλλωστε τους πληρώνουμε κ πρέπει να έχουμε τις υπηρεσίες τους. Το 3ο πρόγραμμα παντως δεν είναι κ τόσο δημοφιλές (πέραν ελαχίστων περιπτωσεων) όσο τα υπόλοιπα. Κάποτε από τους 100.8 ακούγαμε το Α' πρόγραμμα της ΕΡΤ3 από την Θεσσαλονίκη.  Μια μέρα κάποιο κεφάλι εκεί μέσα στην ΕΡΤ που ακουγε Μπαχ, ανάγκασε κ εμάς να ακούμε αχ Μπαχ. Ας το έβαζαν τουλάχιστον στα μεσαία....εχει πολλούς σταθμούς εκεί που εκπέμπουν τέτοιο είδος
Έχω εν υπηρεσια τον δέκτη: EDISION  Proton S2. σταθερό στις 13°E

Συνταξιοδοτημένοι: Edision Argus VIP - HUMAX IRCI 5400z - VISIONNET VN8000 - YUMATU MX PLUS - ECHOLINK EL3200

Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3286
Και εμείς στην υπόλοιπη Ελλάδα πιστεύω οι περισσότεροι δεν την θέλουμε την ERA3,θα θέλαμε να βγαίνει στην θέση κάτι από τα υπόλοιπα προγράμματα της, αλλά δυστυχώς δεν θα γίνεται μιας και οι συχνότητες είναι κατοχυρωμένες να παίζουν ότι παίζουν

Αποσυνδεδεμένος gewrgios

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουλ 2014
  • Τόπος: Πρεβεζα
  • Μηνύματα: 1541
Όλα τα προγράμματα οφείλουν να έχουν πανελλαδική εκπομπή .Όλα ανεξαιρέτως τα ραδιόφωνα.Οχι σαν θέμα γούστου προσωπικού.Αλλα σαν υποχρέωση της πολιτείας έναντι της κοινωνίας να παρέχει όλες τις μορφές μουσικής όλα τα είδη μουσικής.Σπλα εύκολα και σεμνά χωρίς τυμπανοκρουσιες και προσωπικά σχόλια μόνος όταν ακούς το ραδιόφωνο στο ΙΧ η στο σπίτι η στην εργασία σου έχεις την επιλογή τι θα ακούσεις.Απλα και κατανοητά.Λεμε ναι στην πολυθεματικοτητα στην πολυφωνία και ναι στο αναφαιρετο δικαίωμα της προσωπικής επιλογής του είδους μουσικής που επιθυμείς να ακούσεις.Λαθος μέγα της ΕΡΑ να στερεί κάποιες μορφές μουσικής από την επαρχία τη σήμερον εποχή μέσω των ερτζιανών στα fm .

Αποσυνδεδεμένος palis

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαΐ 2023
  • Τόπος: Βάρκιζα
  • Μηνύματα: 230
Η αλήθεια είναι βέβαια,Γιώργο,ότι στην ΕΕ σιγά-σιγά καταργούνται τα fm.Ωσότου γίνει αυτό κι εδώ,ποιος ξέρει πόσος καιρός θα περάσει.Υπάρχουν και τα διαδικτυακά ραδιόφωνα,αλλά για τ’ αυτοκίνητα δεν κάνουν.Οπότε συμφωνώ,ότι με τόσες συχνότητες η ΕΡΤ θα μπορούσε να κάνει καλύτερη κατανομή.

Αποσυνδεδεμένος paksat

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2005
  • Τόπος: Σάμος
  • Μηνύματα: 2965
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Υπάρχουν και τα διαδικτυακά ραδιόφωνα,αλλά για τ’ αυτοκίνητα δεν κάνουν.

Εδώ και δύο χρόνια μόνο διαδικτυακό ραδιόφωνο ακούω καθημερινά στο αυτοκίνητο, έχοντας ξεχάσει πλέον ότι υπάρχουν FM. Θα μπορούσες, ίσως, ν' αναφερθείς στο κόστος των δεδομένων κινητής τηλεφωνίας, κάτι που με την πτώση τιμών στα σχετικά πακέτα αποτελεί ολοένα και μικρότερο πρόβλημα.
Κάτοπτρα: Gibertini OP 150 S (1) – Wave Frontier T-90 (1)
LNB: Inverto 0,2 dB (9)
Πολυδιακόπτες: SPAUN SMS 17089 NF (2) – SPAUN SUR 211 F (8)
Δέκτες: Technomate 6902HD-T2 Super (3) – Edision Progressiv HD Compact (3) - COSMOTE TV Kaon OTT (1)
9E–13E–16E–19,2E-23,5E-26E-28,2E-39E-42E

Αποσυνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 30533
ισχυει αυτο και γω στο αμαξι ακουω απο κινητο μουσικη διαδικτυακα ραδιοφωνα ακομα και τον αμβρακια εδω απο το ιντερνετ τον ακουω γιατι εχει καλυτερο ηχο στο ιντερνετ απο οτι στα fm μαι και γενικα απο ιντερνετ ο ηχος ειναι καλυτερος
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος gewrgios

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουλ 2014
  • Τόπος: Πρεβεζα
  • Μηνύματα: 1541
Πάντα στη χώρα μας πρώτα φέρνουμε καταναλωτικά αγαθά και μετά οργανώνουμε τις υποδομές που τα εξυπηρετούν.Πχ ήρθαν τα ΙΧ στη χώρα μας και δρόμους σύγχρονους σαν τους Γερμανικούς φερειπειν μετά φτιάξαμε την τελευταία δεκαετία και λίγο παραπάνω.Αλλα τα ΙΧ δεν έπαψαν τα νεότερα σύγχρονα μοντέλα επ ουδενί να καταφτάνουν κι ας στερουμασταν βασικών υποδομών κυκλοφοριακών.Το ιδιο κσι με την τεχνολογία , έρχονται συσκευές κινητά και κομπιούτερ που για να αποδώσουν και να αναδείξουν την υπεροχή την τεχνολογική πρέπει να έχουν και τις κατάλληλες συνθήκες τα σύγχρονα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και οπτικές ίνες σύγχρονων προδιαγραφών με αποτέλεσμα η εξυπηρέτηση των ανθρώπων των καταναλωτών να είναι ελάχιστα έως αρκετά προβληματική . Έτσι τώρα η χώρα στη Δημόσια Ραδιοτηλεόραση προσπαθεί να εκσυγχρονιστεί με αναβαθμίσεις εκπομπών και πομπών ραδιοφώνου σε ψηφιακούς η dab+
Όμως εμείς συνεχίζουμε να αγοράζουμε ραδιόφωνα με δυνατότητα εκτός των fm και να λαμβάνουν σταθμούς dab+επειδή μόνο και μόνο η ΕΡΑ τοποθέτησε σε τρεις πόλεις δίκτυα dab+. Αθήνα Θεσσαλονίκη Πάτρα.Αν μου διαφεύγει άλλη πόλη να με  συγχωρείτε .Δεν μιλώ για τους ιδιώτες  που έχουν dab+ από  παλιά Αθήνα Θεσ/νίκη και Δράμα(μπράβο).Είδατε κατέχουμε συσκευές λήψης σταθμών dab+ αλλά το κράτος κωλυσιεργεί υπερβολικά.Δεν μιλώ για την ιδιωτική τηλεόραση digea  στα Δυτικά στη Δυτική Ελλάδα εδώ είναι νήμα για το ραδιόφωνο αλλά μια ακόμη κωλυσιεργία του κράτους ενώ ήδη εχουν εξοικειωθει με το 4 Κ εν τούτοις μόνο η κοσμοτε το ξεκίνησε πολλά χρόνια 3 ίσως πριν το κράτος κάνει εκπομπή 4Κ στην ΕΡΤ !!!! Σε όλους όμως πουλάνε συνέχεια τηλεοράσεις 4Κ το ελάχιστον μην πω και 8Κ.Δυστυχως νοοτροπία καταναλωτική πάρτε  ραδιόφωνα η τηλεοράσεις κι ας μην δείτε🤣η ακούσετε!!!!

Αποσυνδεδεμένος Chris_S

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2009
  • Τόπος: ΑΤΤΙΚΗ
  • Μηνύματα: 1488
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Η αλήθεια είναι βέβαια, Γιώργο, ότι στην ΕΕ σιγά-σιγά καταργούνται τα fm.Ωσότου γίνει αυτό κι εδώ,ποιος ξέρει πόσος καιρός θα περάσει.

Μόνο στη Νορβηγία, τη Δανία και τη Σουηδία έχει γίνει καθολική αποδοχή των ψηφιακών. Στις υπολοιπες Ευρωπαικές χώρες, τα DAB συνυπάρχουν με τα FM.. κι αλλού σταδιακά κερδίζουν κάποιο έδαφος, κι αλλού το χάνουν..

Το DAB+, στην καλύτερη του έκδοση, προσφέρει εξαιρετικό ήχο και αρκετά άλλα πλεονεκτηματα συγκριτικά με τα αναλογικά FM. Όμως με το τρόπο που τείνει να χρησιμοποιηθεί, δηλ με τον κατακερματισμό του φάσματός του των 1.5 ΜΗz σε όσο γίνεται πιο πολλούς σταθμούς ('services'), η ποιότητα του ήχου του ειναι χειρότερη απο αυτή ενός ποιοτικού FM με ιδανική λήψη! Αυτά πχ βλέπουν στο Ηνωμένο Βασίλειο, και έχουν ξενερώσει, έχει χαθει το ενδιαφέρον.  Στη δε Σουηδία, αρκετός κόσμος και αρμόδιοι έχουν μετανιώσει για την πλήρη μεταστροφή στο DAB και την κατάργηση των FM..
AM/SW: Sangean ATS-909X || 30m sloper, MLA-30+.
FM:  Sony ST SE-700 || Yagi 4 στoιχείων.
Αναλυτές:  Motorola R2001D,  Pira CZ P75.
SDR: SDRPlay DX || RouterOS net.

Αποσυνδεδεμένος palis

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαΐ 2023
  • Τόπος: Βάρκιζα
  • Μηνύματα: 230
Και στην Ελβετία καταργούνται τα fm φέτος-από 01.01.25 μόνο DAB,είμαι περίεργος τι θα περνάει από αλλού στις συχνότητες.Το κυριότερο είναι να επιβιώσουν τοπικοί κι εκτός main stream σταθμοί-πως ούτε κι εγώ ξέρω.

Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3286
Εντάξει βρε παιδιά οκ υπάρχει και το ράδιο από το internet,και εγώ κάποιες φορές στο ράδιο του αυτοκινήτου μου βάζω Bluetooth και μπορεί να ακούσω ράδιο από την εφαρμογή το v radio, αλλά παρόλο που εχω βάλει τους σταθμούς σε λίστα με αγαπημένα,δεν έχει την ευκολία που σου δίνει το ράδιο στα fm με τα κουμπάκια από το 1-6,στο v radio πρέπει να πηγαίνεις με το μπροσ πίσω κουμπί του ραδιοφώνου για να αλλάξεις σταθμό

Συγχώνευση: Κυρ 13 Οκτ 2024, 09:57
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Εντάξει βρε παιδιά οκ υπάρχει και το ράδιο από το internet,και εγώ κάποιες φορές στο ράδιο του αυτοκινήτου μου βάζω Bluetooth και μπορεί να ακούσω ράδιο από την εφαρμογή το v radio, αλλά παρόλο που εχω βάλει τους σταθμούς σε λίστα με αγαπημένα,δεν έχει την ευκολία που σου δίνει το ράδιο στα fm με τα κουμπάκια από το 1-6,στο v radio πρέπει να πηγαίνεις με το μπροσ πίσω κουμπί του ραδιοφώνου για να αλλάξεις σταθμό
Επίσης εδώ στην Πάτρα έχω βάλει να ακούσω σταθμούς της πόλης από το internet και δυστυχώς οι περισσότεροι ακούγονται πολύ πιο καλύτερα από θέμα ποιότητας στα fm

Αποσυνδεδεμένος paksat

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2005
  • Τόπος: Σάμος
  • Μηνύματα: 2965
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
,δεν έχει την ευκολία που σου δίνει το ράδιο στα fm με τα κουμπάκια από το 1-6,στο v radio πρέπει να πηγαίνεις με το μπροσ πίσω κουμπί του ραδιοφώνου για να αλλάξεις σταθμό

Με την εφαρμογή Open Radio στην Android οθόνη του αυτοκινήτου, διαθέτω ενιαία λίστα όσων αγαπημένων σταθμών θέλω (και με τη σειρά που θέλω). Με ένα άγγιγμα στην οθόνη ανεβοκατεβάζω τη λίστα και επιλέγω σταθμό πατώντας στο όνομά του.
Κάτοπτρα: Gibertini OP 150 S (1) – Wave Frontier T-90 (1)
LNB: Inverto 0,2 dB (9)
Πολυδιακόπτες: SPAUN SMS 17089 NF (2) – SPAUN SUR 211 F (8)
Δέκτες: Technomate 6902HD-T2 Super (3) – Edision Progressiv HD Compact (3) - COSMOTE TV Kaon OTT (1)
9E–13E–16E–19,2E-23,5E-26E-28,2E-39E-42E

Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3286
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Με την εφαρμογή Open Radio στην Android οθόνη του αυτοκινήτου, διαθέτω ενιαία λίστα όσων αγαπημένων σταθμών θέλω. Με ένα άγγιγμα στην οθόνη ανεβοκατεβάζω τη λίστα και επιλέγω σταθμό πατώντας στο όνομά του.
Εντάξει εγώ δεν έχω επιλέξει να βάλω οθόνη στο αμάξι, γιατί έχω ακούσει ότι έχει απώλειες στο σήμα fm,και ότι δεν είμαι fun με την οθόνη από την άποψη του ότι δεν βολεύει ενώ οδηγείς να αλλάξεις σταθμό να μεγαλώσεις ένταση κλπ, διότι μέχρι το χέρι να βρει το κατάλληλο σημείο στην οθόνη ενώ παράλληλα οδηγείς είναι θέμα, ενώ τα ραδιόφωνα τα κλασικά με τα κουμπιά είναι πολύ πιο βολικά

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17469
Πώς τα καταφέρνετε και βγαίνετε μονίμως εκτός θέματος όμως...
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος electro

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαρ 2011
  • Μηνύματα: 458
Πρέπει να είναι off η Ερα σπορ απο Αίνο. Πάτρα δεν βγάζω κάτι πάντως.

Αποσυνδεδεμένος iggy7

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2022
  • Τόπος: ΔΡΑΜΑ
  • Μηνύματα: 81
Όπως τα λες φίλε μου, έχουν στους 100,8 τρίτο πρόγραμμα, και αφήνουν εκτός το Zeppelin που παίζει μουσικαρες από παλιά, μόνο για λίγο χρονικό διάστημα είχε εκπομπή στους 89,2, μετά τίποτα. Μπορούσαν να κάνουν κάτι στο Παγγαίο, αλλά το έχουν παρατημένο.

Συνδεδεμένος thanost

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2011
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • Μηνύματα: 4636
Το όλο πράγμα κολλάει στις δηλωμένες συχνότητες ITU που είχαν προ πολλού. Έμειναν τόσες κενές συχνότητες λόγω Παγγαίου (89.2 91.2 97.5). Αν τους επιτρεπόταν θα μπορούσαν να τις μεταφέρουν στην Θάσο, να πάνε το Πρώτο στους 89.2 να μην έχει θέματα με το Κοσμοραδιο και έπειτα 91.2 97.5 μένουν ελεύθερες για Κόσμος και Ζέπελιν. Αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια...

Στάλθηκε από το SM-A526B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος anfoukas

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Αυγ 2014
  • Μηνύματα: 290
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Μπορούσαν να κάνουν κάτι στο Παγγαίο, αλλά το έχουν παρατημένο.

      Λόγω των πολλών προβλημάτων που υπήρχαν με την Δ.Ε.Η. τα οποία προκαλούσαν πολλές βλάβες στα μηχανήματα (σχεδόν σε καθημερινή βάση) αλλά και λόγω της ιδιαιτερότητας του καιρού (με τις πολλές καταιγίδες και κεραυνούς) η Ε.Ρ.Τ. εγκατέλειψε το Παγγαίο.
      Ήδη οι πομποί έχουν μεταφερθεί και εγκατασταθεί σε άλλα Κ.Ε. (πχ Λευκίμμη) ενώ έχει ήδη γίνει ο διαγωνισμός για την πώληση των εγκαταστάσεων (κεραίες κλπ) για παλιοσίδερα.

Αποσυνδεδεμένος iggy7

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2022
  • Τόπος: ΔΡΑΜΑ
  • Μηνύματα: 81
102,5 ακούμε Κόσμος όταν δεν έχουν εκπομπή οι πειρατές, συμφωνώ με 89,2 και 97,5 όμως απαξιώνει το προϊόν της η ΕΡΤ, θα έπρεπε στην επαρχία, να είχε διαφορετική αντιμετώπιση, όμως όταν και οι τοπικές κοινωνίες, δεν το ψάχνουν, μην περιμένουμε πολλά.

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5530
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Πρέπει να είναι off η Ερα σπορ απο Αίνο. Πάτρα δεν βγάζω κάτι πάντως.
ναι είναι κλειστό το σπορ 106.8 βγαίνει καθαρά το ράδιο νόρμπα στην περιοχή μου...99.8 παίζει οκ το 2ο ... 96.9 δεν ακούω πρώτο αλλά παίζει δυνατα το ραδιο ιτάλια & δεν είμαι σίγουρος

Αποσυνδεδεμένος electro

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαρ 2011
  • Μηνύματα: 458
96,9 έρχεται κανονικά

Αποσυνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5797
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
102,5 ακούμε Κόσμος όταν δεν έχουν εκπομπή οι πειρατές, συμφωνώ με 89,2 και 97,5 όμως απαξιώνει το προϊόν της η ΕΡΤ, θα έπρεπε στην επαρχία, να είχε διαφορετική αντιμετώπιση, όμως όταν και οι τοπικές κοινωνίες, δεν το ψάχνουν, μην περιμένουμε πολλά.
Στο 102,5 ακούς ακόμα κόσμος ; Γιατί υπάρχει αναφορά πως έκλεισε η συχνοτητα και μεταφέρθηκε στο 88,4 και παίζει τρίτο προγραμμα


 


* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: maarinos Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 18/10/2024 (06:18)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: paksat Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/10/2024 (23:53)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: bakobako Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/10/2024 (23:21)
* Απ: EETT και ΕΣΡ. (Ανακοινώσεις- Ειδήσεις- Δελτία Τύπου)  Μέλος: mostwebradio Φόρουμ: Ειδήσεις και νέα για την επίγεια τηλεόραση και ραδιόφωνο 17/10/2024 (23:16)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: mostwebradio Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/10/2024 (23:16)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: PanosRadio Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 17/10/2024 (22:27)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: PanosRadio Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/10/2024 (22:26)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/10/2024 (22:13)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 17/10/2024 (21:59)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: panos_panopoulos Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 17/10/2024 (21:03)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στα ΑΜ  Μέλος: palis Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 17/10/2024 (18:19)
* Απ: Cosmote TV - συζητήσεις για τις IPTV υπηρεσίες της Cosmote  Μέλος: gewrgios Φόρουμ: Cosmote TV 17/10/2024 (17:42)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στα ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ  Μέλος: music_1896 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/10/2024 (16:20)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ & ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ [ΠΖ 02-03]  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 17/10/2024 (16:01)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 17/10/2024 (16:01)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ & ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ [ΠΖ 02-03]  Μέλος: channelos Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 17/10/2024 (15:50)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: samantas Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 17/10/2024 (13:30)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 17/10/2024 (10:23)
* Απ: Η Ε.ΡΑ. στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 17/10/2024 (09:45)
* Απ: Η Ε.ΡΑ. στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: electro Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 17/10/2024 (07:52)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΔΡΑΜΑΣ  Μέλος: dr_virus Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/10/2024 (07:51)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Palmwoods Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/10/2024 (04:47)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ (νομοί Κέρκυρας & Λευκάδας)  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/10/2024 (01:08)
* Απ: Η Ε.ΡΑ. στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 17/10/2024 (00:47)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στα ΑΜ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 17/10/2024 (00:20)
* Απ: Η Ε.ΡΑ. στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: iggy7 Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 16/10/2024 (22:53)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΔΡΑΜΑΣ  Μέλος: anfoukas Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 16/10/2024 (22:43)
* Απ: Η Ε.ΡΑ. στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: anfoukas Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 16/10/2024 (22:38)
* Απ: Eutelsat 8 West B @ 8W  Μέλος: johnpapad24 Φόρουμ: Λήψη Αραβικών Δορυφόρων (26° Εast, 30.5° East, 7° West) 16/10/2024 (21:33)
* Απ: Η Ε.ΡΑ. στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: thanost Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 16/10/2024 (21:12)