Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]
  • Τρι 24 Σεπ 2024, 01:24
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  (Αναγνώστηκε 694445 φορές)

angelalex και 26 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5791
Το Δίδυμο έκοψε την κατεύθυνση προς Αττική εδώ και καιρό . Η Δαρδίτσα μείωσε την ισχύ και ακόμα και στον Πόρο υπάρχει πρόβλημα στην λήψη και υπάρχει οριακή λήψη .
Με την διάδοση θα βελτιώνεται το σήμα στην Αττική και χωρίς δεν θα υπάρχει σήμα. Απλά τα πράγματα .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Xristos Peplos

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2008
  • Τόπος: Έβρος
  • Μηνύματα: 972
Αυτό ακριβώς υποψιαζόμουν κι εγώ.Χαμηλή ισχύς οριακή για λήψη με τη διάδοση πιάνουν  και μετά εξαφανίζονται.ισως τυχεροί όσοι μένουν λίγο ψηλά στο λεκανοπέδιο αυτοί πρέπει να τα πιάνουν πιο σταθερά.Ξεκάθαρα θέμα λόγω συμφερόντων των καναλαρχών.Τα ίδια ακριβώς και με τα Στερεοελλαδίτικα της Πάρνηθας.Μην τους φάνε τη μερίδα του λέοντος!

Αποσυνδεδεμένος Xristos Peplos

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2008
  • Τόπος: Έβρος
  • Μηνύματα: 972
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Καλή συνέχεια.
Επίσης να είσαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος mezesflokos

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: amarousion
  • Μηνύματα: 213
Κάτσε ρε παιδιά πώς γίνεται η 38 αυτή τη στιγμή εκτός από τα δίδυμα χρησιμοποιείται σε άλλο κέντρο εκπομπής στην Ελλάδα δεν νομίζω από την άλλη Κρήτη δεν μπορεί να πιάσω εγώ με την καμία γιατί στην Πεύκη που μένω έχω στο νότιο ορίζοντα τον Υμηττό έχω επιχειρήσει ένα εκατομμύριο φορές δεν βγάζω απολύτως τίποτα αυτό περί διάδοσης από τη στιγμή που τα δίδυμα φαίνονται στην περιοχή που μένω δεν ισχύει εδώ ο Υμηττός φτάνει μέχρι τη Μυτιλήνη και τη Χίο μόνιμα και μέχρι κάτω τα Χανιά πώς είναι δυνατόν η απόσταση Αργολίδας Αττικής στην ευθεία δεν είναι ούτε 100 km καλά-καλά άρα κάτι άλλο παίζει εμένα μου το έχει πει ο ιδιοκτήτης τοπικού καναλιού δεν θέλω να αναφέρω το όνομά του για ευνόητους λόγους ότι άλλος ιδιοκτήτης τοπικού καναλιού της Αττικής ο οποίος έχει σχέση στο παρελθόν και με το ροζ θέαμα κάνει σκόπιμες παρεμβολές λόγω του ότι έχουν αντιδικία με τις διαφημίσεις το ίδιο τους είχαν κάνει και στην Πάρνηθα με τα κανάλια της Στερεάς το Φλεβάρη του 19 που δεν μπορούσαν ούτε στο Διόνυσο να τα πιάσουν είναι πασιφανές αυτό μία χαρά παίζανε με ενίσχυση που είχα κάνει από την ημέρα που έγινε Η μετάβαση στην 37 και την 38 και σήμερα άρχισαν πάλι τα τρελά....

Αποσυνδεδεμένος Latinsoapsfever

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαΐ 2005
  • Τόπος: Λήμνος / Αθήνα
  • Μηνύματα: 3231
    • http://www.telenovelas.gr
Εφόσον πιστεύεις ότι πρόκειται για παράνομη εκπομπή γιατί δεν κάνεις μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ να τελειώνει το πανηγύρι; Γιατί εφόσον αποδειχθεί από την ίδια την ΕΕΤΤ ότι υπάρχει οποιουδήποτε τύπου πομπός που εκπέμπει στην 38 uhf ενώ δεν έχει καμία δουλειά σε αυτή τη συχνότητα θα τελειώσει και η ιστορία. Το μου είπαν, άκουσα κτλ δεν το κάνει και γεγονός αυτό που αναφέρεις.

Για τα υπόλοιπα που αφορούν την διάδοση τα είπαμε, να μη τα ξαναλέμε.

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 30433
Λατινε μην ασχολείσαι με τη περίπτωση του μεζέ. Άμα πει στην ΕΕΤΤ ότι δεν βγάζει τη δαρδιτσα γιατί τρώει τάπα από Αιγαίο η κάπου αλλού εκτός ΠΖ που βλέπει θα γελάνε οι πάντες και τα πάντα
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος Latinsoapsfever

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαΐ 2005
  • Τόπος: Λήμνος / Αθήνα
  • Μηνύματα: 3231
    • http://www.telenovelas.gr
Μωρέ για εμένα είναι ξεκάθαρα θέμα διάδοσης και ισχύος και όχι παρεμβολής, απλά να του φύγει και η ιδέα.
Γιατί το γράφει συνέχεια αυτό περί παρεμβολών, το διαβάζουν και άλλοι και το πιστεύουν και το διαδίδουν.

Αποσυνδεδεμένος Satmanic

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαρ 2021
  • Τόπος: Νίκαια , Αθήνα
  • Μηνύματα: 386
Λογικά πρέπει να υπάρχει κάποιος mfn πομπός στην Κρήτη , γιατί ενώ βγάζω με μέτριο σήμα την 39 με τα εθνικά sd από Μήλο , η 47 δεν βγαίνει με τίποτα και το πρωί είχα 90% ισχύ και 5% ποιότητα.

Αποσυνδεδεμένος mezesflokos

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: amarousion
  • Μηνύματα: 213
Ναι έχω πρόβλημα με το να κάνει παρεμβολές στα περιφερειακά τα κανάλια της Αθήνας για ποιο λόγο δηλαδή θα πρέπει να πιάνουν μέχρι τη Χίο τη Μυτιλήνη και μέχρι τα Χανιά ενώ της Πελοποννήσου θα πρέπει να τα βαράνε από παντού Και στο κάτω κάτω τα περιφερειακά της Πελοποννήσου και της Στερεάς βάζουν και καμία ταινία της προκοπής τα κανάλια της Αθήνας από το πρωί ως το βράδυ κεραλοιφές και τηγάνια διαφημίζουν κανονικά έπρεπε να άμα δεν πληρούσαν τις συνθήκες να τα είχαν κλείσει τα μισά άντε να δούμε από δω  βραδιάτικα... Και τι να αποδείξω στην συγκεκριμένη αρχή όταν το ίδιο το κράτος σε όλα τα θέματα παρανομεί πιάστο αυγό και κούρευτο εδώ χρειάζονται άλλου είδους πατέντες για να πάρουν εκδίκηση οι καναλάρχες παραπέμπω σε αρχές δεκαετίας 90 με το τι γινότανε στους πομπούς στον Υμηττό και ο νοών νοείτω αλλά αφού είμαστε χαχουλη και τους ανεχόμαστε καλά να πάθουμε

Συγχώνευση: Δευ 27 Σεπ 2021, 16:42
Και δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται ο φίλος από τη Νίκαια να πιάνει όλο το σύμπαν τι στα κομμάτια 15 χιλιόμετρα απόσταση είναι η Πεύκη από τον Πειραιά στην ευθεία ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό το πράγμα Με τόσο τρομακτικής ισχύος κεραίες που έχω φτιάξει σέρνονται τα κανάλια και ο φίλος μας που είναι από την οικία πιάνει όλα από Κρήτη Πελοπόννησο Κυκλάδες και από την Πάρνηθα τα στέρεοΈλαδυτικά..
🤔

Αποσυνδεδεμένος Satmanic

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαρ 2021
  • Τόπος: Νίκαια , Αθήνα
  • Μηνύματα: 386
mezesflokos , για να τα βγάζω όλα αυτά έχω βάλει την κεραία σε βάση ομπρέλας και την έχω τοποθετήσει σε μια γωνία στην ταράτσα. Εαν την κεραία την βάλω δίπλα έστω και 2 πλακάκια με το ζόρι βγάζω τα Πελοποννησιακά. Μόνο σε ένα μέρος τα βγάζω τα άλλα.

Αποσυνδεδεμένος samantas

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαρ 2015
  • Τόπος: Αττικό Άλσος, Αθήνα
  • Μηνύματα: 493
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Ναι έχω πρόβλημα με το να κάνει παρεμβολές στα περιφερειακά τα κανάλια της Αθήνας για ποιο λόγο δηλαδή θα πρέπει να πιάνουν μέχρι τη Χίο τη Μυτιλήνη και μέχρι τα Χανιά ενώ της Πελοποννήσου θα πρέπει να τα βαράνε από παντού Και στο κάτω κάτω τα περιφερειακά της Πελοποννήσου και της Στερεάς βάζουν και καμία ταινία της προκοπής τα κανάλια της Αθήνας από το πρωί ως το βράδυ κεραλοιφές και τηγάνια διαφημίζουν κανονικά έπρεπε να άμα δεν πληρούσαν τις συνθήκες να τα είχαν κλείσει τα μισά άντε να δούμε από δω  βραδιάτικα... Και τι να αποδείξω στην συγκεκριμένη αρχή όταν το ίδιο το κράτος σε όλα τα θέματα παρανομεί πιάστο αυγό και κούρευτο εδώ χρειάζονται άλλου είδους πατέντες για να πάρουν εκδίκηση οι καναλάρχες παραπέμπω σε αρχές δεκαετίας 90 με το τι γινότανε στους πομπούς στον Υμηττό και ο νοών νοείτω αλλά αφού είμαστε χαχουλη και τους ανεχόμαστε καλά να πάθουμε

Συγχώνευση: Δευ 27 Σεπ 2021, 16:42
Και δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται ο φίλος από τη Νίκαια να πιάνει όλο το σύμπαν τι στα κομμάτια 15 χιλιόμετρα απόσταση είναι η Πεύκη από τον Πειραιά στην ευθεία ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό το πράγμα Με τόσο τρομακτικής ισχύος κεραίες που έχω φτιάξει σέρνονται τα κανάλια και ο φίλος μας που είναι από την οικία πιάνει όλα από Κρήτη Πελοπόννησο Κυκλάδες και από την Πάρνηθα τα στέρεοΈλαδυτικά..
🤔
Για να καταλάβω, έφτιαξες δική σου κεραία;

Αποσυνδεδεμένος apostolos05

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2013
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ Δυτ.Προάστια
  • Μηνύματα: 493
Βάλε μια φώτο την κεραια..

Στάλθηκε από το Lenovo TB-X606F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

zero 4k uhd /gbquad UHD 4k /OS NINO PRO
ΠΙΑΤΟ 1.23x1.32 / ΠΙΑΤΑ 2x -1.10x1.20/ 2x-Tecatel.1.10X1.20
NECO 0,92x1,00

Αποσυνδεδεμένος samantas

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαρ 2015
  • Τόπος: Αττικό Άλσος, Αθήνα
  • Μηνύματα: 493
Εγώ σήμερα κατέβασα ξεχωριστό καλώδιο από τη Fraccaro για Πάρνηθα και κατέβηκαν της στερεάς

Συνδεδεμένος anfoukas

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Αυγ 2014
  • Μηνύματα: 279
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Και δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται ο φίλος από τη Νίκαια να πιάνει όλο το σύμπαν τι στα κομμάτια 15 χιλιόμετρα απόσταση είναι η Πεύκη από τον Πειραιά στην ευθεία ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό το πράγμα Με τόσο τρομακτικής ισχύος κεραίες που έχω φτιάξει σέρνονται τα κανάλια και ο φίλος μας που είναι από την οικία πιάνει όλα από Κρήτη Πελοπόννησο Κυκλάδες και από την Πάρνηθα τα στέρεοΈλαδυτικά..
🤔

      Το ότι συνέδεσες δύο χελιδόνες στην σειρά δεν σημαίνει ότι έφτιαξες "τρομακτικής ισχύος κεραίες" και ότι διπλασίασες ή πολλαπλασίασες την απολαβή του σήματος. Ίσα-ίσα μπορεί να έχεις μειώσει την απολαβή που θα είχε η κάθε κεραία μόνη της. Έχεις υπολογίσει τα στοιχεία, τις αποστάσεις μεταξύ τους, τους ανακλαστήρες ή απλά πήρες δύο κεραίες και τις σύνδεσες.
      "Ο φίλος από την Νίκαια" έχει μία κεραία ρυθμισμένη και μετρημένη σε όλα από την εταιρία κατασκευής. Οπότε όπως καταλαβαίνεις είναι λογικό η κεραία του να έχει μεγαλύτερη απολαβή (είναι καλύτερη) από την δικιά σου γι' αυτό και λαμβάνει "όλο το σύμπαν".

Αποσυνδεδεμένος ANDREASSAT

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2016
  • Τόπος: Καλλιθέα , Αθήνα , ΕΛΛΑΔΑ
  • Μηνύματα: 1931
  • TECHNISAT RDR FMDAB,FELIX FXV1046"10,INNOVATOR D12
Μην ξεχνάτε στον εξοπλισμό λήψης και τον ενισχυτή σήματος (ενισχυτής ιστού και ενισχυτής γραμμής) .
HIRSCHMANNCSR1500B,UNIDENSQ400E,NOKIA9800S/9600S/9200S,ECHOSTAR-AD3600IP,SKYSTAR2PCI/USB,MANHATTANPLAZAST300,QUALITV1080IR,VANTAGEX221TSCI/HD8000S,TECHNOMATE5400SUPER,AZBOXPREMIUMHD,GOLDENINTERSTARHYPRO,CLARKETECHHD265/4100+,OCTAGONSX88/+/SX8HD/SF8008COMBO/SF2028HDOPTIMA3D 85,100,120CM.KU85.2E-45.0W

Συνδεδεμένος hercoulis

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Βόλος
  • Μηνύματα: 1412
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συγχώνευση: Δευ 27 Σεπ 2021, 16:42
Και δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται ο φίλος από τη Νίκαια να πιάνει όλο το σύμπαν τι στα κομμάτια 15 χιλιόμετρα απόσταση είναι η Πεύκη από τον Πειραιά στην ευθεία ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό το πράγμα Με τόσο τρομακτικής ισχύος κεραίες που έχω φτιάξει σέρνονται τα κανάλια και ο φίλος μας που είναι από την οικία πιάνει όλα από Κρήτη Πελοπόννησο Κυκλάδες και από την Πάρνηθα τα στέρεοΈλαδυτικά..
🤔

Τι μου θύμησες.. τη δεκαετία του 90 να πιάνει ο γείτονας το μέγα, σταθερή λήψη από Πάρνηθα, και λίγα μέτρα πιο πέρα με τεράστιο ιστό κεραίας να μη πιάνει τίποτα. Πρέπει να βρεις το κατάλληλο μέρος για τη συγκεκριμένη λήψη που θέλεις.

Την κεραία που έφτιαξες την έχω δει αλλά όπως σου απάντησαν πιο πάνω είμαι και εγώ της ίδιας άποψης για μια κεραία καινούργια μεγάλη και κατευθυντική όπως η blu 22 ή η televes με τροφοδοσία. Ειδικά εκεί στο 5ο που βρίσκεσαι με μια τέτοια θα κάνεις πολλά πειράματα.
vu solo2 - 1.25cm - 85E-45W

Αποσυνδεδεμένος mezesflokos

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: amarousion
  • Μηνύματα: 213
Εγώ δεν μπορεί να καταλάβω αυτό πώς γίνεται από ένα κέντρο εκπομπής π.χ. από τα δίδυμα να πιάνει 37η 38 να βγάζει ίδιο σήμα αλλά μηδέν ποιότητα e33 πάλι να πιάνει η 35 που είναι η ΕΡΤ να έχει τρομερά σπασίματα πώς γίνεται αυτό το πράγμα η επίσης όντως αυτό αν μετακινήσεις την κεραία σε διαφορετικά σημεία της ταράτσας άλλες συχνότητες πιάνει εδώ άλλες πιάνει εκεί αυτό δεν μπορεί να το καταλάβω ειλικρινά όσο για την κεραία τη χελιδόνα μην ξαναλέμε τα ίδια ο φίλος την έχει δει έχω ποστάρει άπειρες φορές είναι μία κεραία περίπου 3M Με 80 στοιχεία με τον κανόνα όσο απομακρυνόμαστε από το δίπολο να αραιώνουν τα στοιχεία με απλή κεραία της αγοράς μόνο την ΕΡΤ μπορεί να βγάλω κενό τώρα για κεραία ακριβή όχι της πλάκας μία τρίαινα με 20 στοιχεία έκαστος λόγος για παράδειγμα πέρα από την ΕΡΤ στην 33 και τώρα πλέον στην 35 δεν μπορεί να μου βγάλει κάτι μόνο δηλαδή με αυτοσχέδια κεραία μπορεί να βγάλω τα κανάλια της Πελοποννήσου όσο για της Στερεάς τα βγάζει και αυτά με δυνατή κεραία με μία άλλη 31 που έχω 15 στοιχεία ο κάθε λοβός ας πούμε ο γείτονάς μου στον από κάτω όροφο με άμεση οπτική επαφή με την Πάρνηθα με μία κεραία πλέγμα που κατέβηκα για να του κάνω επανασυντονισμο γιατί δεν κατέχει γρι που λένε ο τύπος από ηλεκτρονικά αν και είναι οφθαλμίατρος δεν ξέρει που λένε πώς ανοίγει ένα PC στην 42 δεν μπορεί να μου βγάλει τίποτα που σημαίνει ότι και εκεί χρειάζεσαι δυνατή κεραία

Συγχώνευση: Τρι 28 Σεπ 2021, 22:15
Και επίσης το κυριότερο όσα χρόνια ασχολούμαι με το άθλημα όταν δοκιμάσω ενισχυτή για τα κανάλια της Πελοποννήσου είτε μιλάμε για ενισχυτή ιστού είτε για βάσεις δεν μου βγάζει τίποτα πέρα από την ΕΡΤ πάλι το ξαναλέω αυτό και σε ηλεκτρονικό που έχω ρωτήσει δεν μπορεί να το κατανοήσει αυτό πώς γίνεται μόνο με τα κανάλια της Πελοποννήσου συμβαίνει αυτό δηλαδή θέλεις για να τα πιάσεις μεγάλη κεραία χωρίς ενισχυτή σε καμία περίπτωση

Συγχώνευση: Τετ 29 Σεπ 2021, 02:22
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Χάλι μαύρο e38 πάλι τιγκα στις παρεμβολές....😡😡🤬

Αποσυνδεδεμένος Satmanic

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαρ 2021
  • Τόπος: Νίκαια , Αθήνα
  • Μηνύματα: 386
mezesflokos , αν δεν κάνω λάθος θυμάμαι ότι κάποτε πριν λίγους μήνες είχες βγάλει την 38 από Κυκλάδες, μήπως είναι αυτός ο λόγος που την 38 δεν την βγάζεις και βγάζεις μόνο την 37; Διαφορετικά είναι θέμα ξεκάθαρα διάδοσης.

Συνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5791

Εδω βλέπουμε πως μπλέχτηκε το ΝΕΤ μαζι με το extra . Η συχνότητα είναι του extra με λήψη από Υμηττό


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17447
Αυτό είναι το καινούριο κανάλι Nettra!!!  :morons
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος Satmanic

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαρ 2021
  • Τόπος: Νίκαια , Αθήνα
  • Μηνύματα: 386
bill82, Αυτό είχε ξαναγίνει πριν λίγους μήνες, εκείνη την στιγμή το a.NET είχε μαύρο.

Αποσυνδεδεμένος vasilisp

  • Αναλυτής Επίγειας Ψηφιακής Τηλεόρασης
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2013
  • Τόπος: Xαλκίδα
  • Μηνύματα: 3910
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Θα μπορούσε να διεκδικήσει θεματική πανελλαδική άδεια και το Channel 9 ή όχι επειδή είναι ενημερωτικός;
Για μετάβαση του Channel 9 σε άλλη κατηγορία από περιφερειακό, αφενός είναι γνωστός ο περιορισμός των πανελλαδικών θεματικών σε "μη ενημέρωση", αφετέρου θα υπάρχει υψηλό τίμημα για την άδεια και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ανταποκριθεί. Φυσικά με τη φυσιογνωμία των θεματικών που θα προκηρυχθεί μπορει να διεκδικήσει άδεια κάθε κανάλι διαμορφώνοντας το πρόγραμμά του, όπως και οποιοσδήποτε εκτός του χώρου.
Όταν λέω φυσιογνωμία εννοώ ότι μπορει πχ. να προκηρυχθει μία θεματική άδεια ειδικά για μουσικό κανάλι, ή τρεις ειδικά για ψυχαγωγικό πρόγραμμα. Θα μπορούσε ακόμα το ΕΣΡ να αφησει ανοιχτό το πλαίσιο της θεματικότητας, αρκεί να μην περιλαμβάνει ενημέρωση.

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Μιας και που μιλήσαμε για τα περιφερειακά της Αθήνας αυτά που θα μπορούσαν ως θεματικά να παίξουν πανελλαδικά είναι το MAD ,NICKELODEON,ACTION 24,KONTRA αυτά ναι θα μπορούσανε να βγουνε πανελλαδικά ιδίως το MAD θα σάρωνε άμα έπαιζε πανελλαδικά  κυρίως για την νεολαία θα χαμε έναν μουσικό σταθμό να χαζεύουμε
Δεν έχεις άδικο. Μια μέρα ρυθμιζα την τηλεόραση της κόρης μου που ειναι φοιτητρια στην Αθηνα και μου είπε να της βάλω στις θέσεις 1-2-3 τα ΜΑD, RISE, NICΚELODEON γιατί αυτα βλέπει.

Αποσυνδεδεμένος mctomis

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Αυγ 2014
  • Μηνύματα: 88
Κλειστή η 28, με το δεύτερο mux της ΕΡΤ, από Πάρνηθα. Ο Υμηττός λειτουργεί κανονικά.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Satmanic

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαρ 2021
  • Τόπος: Νίκαια , Αθήνα
  • Μηνύματα: 386
Σήμερα , μετά από 1 μήνα περίπου ξανά έβγαλα την 47 & 39 από τις Κυκλάδες με 100% ισχύ και 100% ποιότητα για πρώτη φορά χωρίς να τρώει παρεμβολή από Κρήτη. Επίσης έβγαλα την 25 & 33 από Μαλάξα. Στην 35 από Δαρδίτσα/Δίδυμα είχα 0% επειδή έτρωγε παρεμβολή από τα περιφερειακά της Κρήτης.

Συνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5791
Περίμενα να βγάζεις τα περιφερειακά της Κρήτης . Το καλοκαίρι πιστεύω πως θα τα βγάζεις συχνά. 


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Satmanic

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαρ 2021
  • Τόπος: Νίκαια , Αθήνα
  • Μηνύματα: 386
bill82 , μακάρι αλλά τώρα με τα 64 qam και με την ερτ απο Δαρδίτσα/Δίδυμα δυσκολεύουν τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος johnpapad24

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2020
  • Μηνύματα: 2500
δεν βγαινουν πια κανει παρεμβολη το ναυπλιο...

(γιατι στα τοπικα νομιζω ηταν 64qam και πριν;;; )
130x100cm σιδερενιο no name αργολιδα...

Αποσυνδεδεμένος vasilisp

  • Αναλυτής Επίγειας Ψηφιακής Τηλεόρασης
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2013
  • Τόπος: Xαλκίδα
  • Μηνύματα: 3910
Θέλω να πληροφορήσω για κάτι που ίσως έχει συμβεί και σε άλλους και να μοιραστουμε απόψεις.
Στην Αθηνα έχω σπίτι ψηλά στον Υμηττό (σε πολυκατοικία) και με την ψηφιακή τηλεοπτικη έλευση ειχα πρόβλημα στη λήψη κάποιων -όχι όλων-συχνοτήτων (σε αντίθεση με την αναλογική εποχή). Πιστεύω από 'μπούκωμα' λόγω της κοντινής απόστασης από τις κεραίες του Υμηττού, δεν μπορώ να το εξηγησω διαφορετικά. Δεν ασχολήθηκα με τη μετακίνηση της κεντρικής κεραίας στην ταράτσα (π.χ. να την στείλω προς την Πάρνηθα), βασικά τα βαριέμαι αυτά. Τοποθέτησα όμως μια μικρή κεραία εσωτερική χωρίς ενίσχυση που παίρνει ρεύμα από στην τηλεόραση και τα κανάλια παίζουν καμπάνα. Οσο κι αν δοκίμασα και τα επόμενα χρονια αλλάζοντας την μικρή κεραία με την μεγάλη τα προβλήματα παρέμεναν τα ίδια.
Μέχρι που ήρθαν τώρα οι νέες συχνότητες Αττικής και με την κεντρική εξωτερική κεραία όλα τα κανάλια παίζουν 100% χωρίς κανένα πρόβλημα. Πιστευω ότι ίσως το σήμα τώρα δεν είναι τόσο ισχυρό (ώστε να μπουκώνει όταν έρχεται σε μένα) ίσως και οι ίδιες οι συχνοτητες που άλλαξαν ή η διαμόρφωση του διαγράμματος εκπομπής.

Αποσυνδεδεμένος Satmanic

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαρ 2021
  • Τόπος: Νίκαια , Αθήνα
  • Μηνύματα: 386
Σήμερα έχουμε θέματα με τις παρεμβολές της Κρήτης στις συχνότητες Δαρδίτσας/Δίδυμα στην 36 πριν λίγο έβγαλα το ARKADI , η 33 άφαντη και η 35.

Συγχώνευση: Σαβ 23 Οκτ 2021, 15:52
Τελικά κατάφερα και έβγαλα την 35 με τα περιφερειακά της Κρήτης.

Αποσυνδεδεμένος marmar

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαρ 2012
  • Τόπος: ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗ
  • Μηνύματα: 466
Αν και το 36 κανάλι έχει δοθεί για τον νόμο χανιων επίσημα στην , digea για τα περιφερειακά της Κρήτης , το συγκεκριμένο καναλι δεν έχει ενεργοποιηθεί, από την digea ,τα περιφεριακα κανάλια παίζουν μόνο από το 35 κανάλι από τον νόμο χανιων , κάποιος χρησιμοποιεί  παράνομα το 36 κανάλι και εκπέμπει σταθμο με όνομα ARKADI αν κάνει παρεμβολές,  αυτός λογικά κάτι πρέπει να γίνει, τόσο δύσκολο είναι ποια να εντοπίσουν κάποιον, που παίζει παράνομα


 


* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Chris_S Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/09/2024 (00:51)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 24/09/2024 (00:33)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: aorguru Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/09/2024 (00:25)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΙΑ   Μέλος: hercoulis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/09/2024 (23:59)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: MCelliotG Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (23:52)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (23:34)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: paksat Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (23:33)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (23:31)
* Απ: Υποχρεωτικό ραδιόφωνο AM στα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στις ΗΠΑ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Ειδήσεις και νέα για την επίγεια τηλεόραση και ραδιόφωνο 23/09/2024 (23:23)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: kyria_kous_tv_archive Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (22:37)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Palmwoods Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/09/2024 (22:00)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: MCelliotG Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (20:48)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ, ΑΙΤΩΛΙΑ, ΦΩΚΙΔΑ, ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΟ, ΚΥΘΗΡΑ [ΠΖ 06]  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 23/09/2024 (20:46)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: kyria_kous_tv_archive Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 23/09/2024 (20:27)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: kyria_kous_tv_archive Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (20:21)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: PanosRadio Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/09/2024 (19:11)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: first Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/09/2024 (18:33)
* Απ: Υποχρεωτικό ραδιόφωνο AM στα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στις ΗΠΑ  Μέλος: savvas70 Φόρουμ: Ειδήσεις και νέα για την επίγεια τηλεόραση και ραδιόφωνο 23/09/2024 (16:52)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: paksat Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/09/2024 (16:26)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 23/09/2024 (16:07)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: NetSurfer_g7 Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 23/09/2024 (16:03)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Chris_S Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/09/2024 (16:01)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (15:56)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  Μέλος: robi1994 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/09/2024 (15:45)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (15:43)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: kyria_kous_tv_archive Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (15:32)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/09/2024 (15:31)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: Thodoris_Z Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/09/2024 (15:02)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: kyria_kous_tv_archive Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 23/09/2024 (14:56)
* Απ: Το MEGA στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)   Μέλος: paksat Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 23/09/2024 (14:55)