Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]
  • Τρι 24 Σεπ 2024, 11:29
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  (Αναγνώστηκε 694784 φορές)

captum και 25 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος achilleas1978

  • Διαγραμμένο Μέλος
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαΐ 2006
  • Τόπος: ?
  • Μηνύματα: 1994
η ωρα ειναι 03:00 τι εγεινε ξεκινησε η digea απο Υμηττο και Αιγινα;

Αποσυνδεδεμένος djpaul1963

  • Αρχάριο μέλος
  • Ημερομηνία εγγραφής: Σεπ 2009
  • Μηνύματα: 3
Ναι, ξεκινησαν στις 02:48 με quality 50% στο 46 και 10% στο 47 και μέσα σε 3 λεπτά σταθεροποίηθηκαν στο 90% στην περιοχή μου (Μοσχάτο - κεντρική κεραία προς  Υμητό)

Αποσυνδεδεμένος dimosx

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2010
  • Μηνύματα: 15
Μια ερωτηση παιδια γιατι σε εμενα παντως απο γλυφαδα οποτε αναγκαστικα η υμμητο θα βλεπω η αιγινα στις 6 το πρωι βρισκει μονο στην 46 συχνοτητα και αυτο με πιξελαιρισματα τρομερα αν και εχω κεραια κανονικη και τα προηγούμενα ψηφιακά  τα βλεπω κανονικοτατα αν δεν κανουν ακομα δοκιμες και αν δεν εχω εγω καποια συνδεση περιεργη τοτε η ψηφιακη πρεμιερα ειναι μια τεραστια πατατα.....

συγκεκριμενα

Από Γλυφαδα λαμβάνω σε samsung u7000

Alpha Ant1, Alter Makedonia καμπάνα 0%

Mega, SKAI, Star: Τρελά σπασίματα και ποιότητα από 0 ~ 23%

η ωρα δοκιμης ειναι 630 δεν ξερω ειλικρινα τι φταιει

Αποσυνδεδεμένος babylon9825

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Μηνύματα: 46
Καλημέρα,

Πρωινο scanning και αποτέλεσμα......τίποτα.

Περιοχή Δροσιά, κεραία προς Πάρνηθα.

Αντε να δούμε πότε θα ενεργοποιήσουν το ΚΕ Πάρνηθας !!!

Αποσυνδεδεμένος spiros11

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2009
  • Μηνύματα: 23
Καλημέρα επισης

Πρωινο scanning και αποτέλεσμα......τίποτα.

Διλοφο Βαρης Κεραια προς Αιγινα.

Αποσυνδεδεμένος a66fm

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαΐ 2005
  • Τόπος: Eλευσίνα, Κηφισιά
  • Μηνύματα: 885
    • http://www.out.gr
Παράθεση από: "babylon9825"
Καλημέρα,

Πρωινο scanning και αποτέλεσμα......τίποτα.

Περιοχή Δροσιά, κεραία προς Πάρνηθα.

Αντε να δούμε πότε θα ενεργοποιήσουν το ΚΕ Πάρνηθας !!!

λογικα το 2015
...φιλικά, Σταύρος.

Αποσυνδεδεμένος brekastro

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2006
  • Τόπος: Τήνος
  • Μηνύματα: 67
Στην Τήνο έχουμε λήψη από Υμμητο στο 46 & 47. Μάλλον θα έχουμε πρόβλημα στη λήψη από στο κανάλι 47 αφού οι παρεμβολές του mega από Πάρο συνεχίζονται και τα σπασίματα σε μερικές στιγμές είναι πολύ έντονα.
Θα στείλω mail στο mega για αλλαγή συχνότητας αν γίνεται.
Κρίμα να χάνουμε τα ψηφιακά για μια συχνότητα.
Αφήστε που στο 47 εκπέμπουν Σκαι,Μέγκα και Σταρ που για τα δύο πρώτα τουλάχιστον η λήψη "αναλογικά" σε γενικές γραμμές είναι προβληματική.
ΘΡΥΛΕ ΘΕΕ ΜΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΕ ΜΟΥ

Αποσυνδεδεμένος netblues

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2008
  • Τόπος: Αθηνα
  • Μηνύματα: 107
Η  πρεμιερα εγινε στο Ξυλοκαστρο εδω και καιρο..
Το σημα ειναι full και δεν φαινεται να γινεται καποια δοκιμη

Αυτο το αναγκαστικα θα βλέπω δεν παρεχει εμπιστοσυνη.
Πολλα μπορει να γινονται στην εγκατασταση σου, ειδικοτερα σε περιοχες που ειχαν παραδοσιακα προβλημα. (ενισχυτες, φιλτρα κλπ κλπ)
Εαν εχεις οπτικη επαφη με υμηττο (και κυριως αιγινα) μιας κα η γλυφαδα με τον υμηττο ειναι τσακωμενη, θα ελεγα να κανεις δοκιμη με μια φορητη κεραια στο μπαλκονι, και μετα να ψαξεις την κεραια.

Αποσυνδεδεμένος tomaek21

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Αυγ 2007
  • Μηνύματα: 12
Παράθεση από: "radiophonic"
ρε παιδια ουτε απο αιγινα ειναι κενη  η 22 .τι λετε για το ε σιγα το προβλημα το ε εχει πανελ προς βορρα ενω η βουλη προς νοτο.το προβλημα ειναι μεταξυ βουλης και 902

ο 902 έκλεισε απο την αιγινα στο 22. Αλλα εχει προβλημα εντονο ποια με παρεμβολες στην 28 απο την παρνηθα λογο του cnn
DREAMBOX 7000

Αποσυνδεδεμένος dimosx

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2010
  • Μηνύματα: 15
η κεραια μου ειναι κεντρικη εγκατασταση και απο οσο ξερω κοιταζει τον υμμητο το αναγκαστικα πηγαινε στο οτι στην γλυφαδα δεν εχουμε καθολου σημα απο παρνηθα οπου δεν υπαρχει ψηφιακη εκπομπη
το μονο που δεν ξερω ειναι αν στην κεντρικη εγκατασταση εχουν βαλει ενισχυτη τοτε τι γινεται?
αλλα και παλι εκεινο που προβληματιζει ειναι η ληψη καναλιων μονο στην μια συχνοτητα (46) καθολου στην 47  και αυτα που πιανει με εντονοτατα πιξελιαρισματα δηλαδη πρακτικα δεν υπαρχει εικονα

Αποσυνδεδεμένος netblues

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2008
  • Τόπος: Αθηνα
  • Μηνύματα: 107
Η θεση της γλυφαδας σε σχεση με το κεντρο υμηττου ειναι γενικα προβληματικη.
Θυμασαι αν επιανες το cnn στο 46?



Ισως η αιγινα να ειναι πλεον καλυτερη επιλογη.


Γενικα με το τουρλουμπουκι του πατα με να σε πατω να μην φαινεται κανεις, οι εγκαταστατες βαζουν φιλτρα προσπαθωντας να μαζεψουν τα ασυμμαζευτα σε δυσκολες περιοχες.

Γιαυτο λεω, πρωτου αρχισεις χοντρο ψαξιμο, ενας ελεγχος με εξωτερικη κεραια ειναι μια πρωτη ευκολη προσεγγιση.

Αποσυνδεδεμένος dimosx

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2010
  • Μηνύματα: 15
νομιζω ναι για το cnn αλλα και η λυση της εσωτερικης κεραιας δεν θα παιξει γιατι δεν πηγαινουν ολα τα καναλλια στα ψηφιακα οποτε μετα τα αναλογικα πως θα τα πιασω?και δεν ειναι οτι δεν πιανει  καθολου πιανει τα καναλια αλλα πιξελαρισμενα παρα παρα πολυ
δεν ξερω μονο αν η κεντρικη κεραια εχει ενισχυτη  αν αυτο θα δημιουργουσε προβλημα  αλλα και παλι πων να τον καταργησω
τωρα βεβαια μου ηρθε στο μυαλλο οτι εχω συνδεδεμενο ενα dvd εγγραφης να το εβγαζα θα εκανε δουλεια?δεν ξερω

Έγινε συνένωση των θεμάτων

Αποσυνδεδεμένος netblues

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2008
  • Τόπος: Αθηνα
  • Μηνύματα: 107
Εσυ πηγες κατευθειαν στην τελικη λυση.
Δες πρωτα αν πιανεις ικανοποιητικα τα της digea με εσωτερικη κεραια
και μετα βλεπεις τι αλλο θα ψαξεις.

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17447
Από εικόνα τα αναλογικά πώς πάνε?
Καμιά φορά τα ψηφιακά υποφέρουν στις κεντρικές εγκαταστάσεις τόσο από τους ενισχυτές, όσο και από τις πλημμελείς καλωδιώσεις και διακλαδώσεις!
Μία λύση θα ήταν να γυρίσει η κεραία στην Αίγινα, αλλά δεν ξέρω πόσο εφικτό θα ήταν αυτό!
Σίγουρα πάντως για να μη λαμβάνεις κάτι γίνεται με την εγκατάσταση! Ίσως σε αυτές τις περιπτώσεις βοηθήσει μια εσωτερική κεραία, αρκεί βέβαια να έχει κάποιο άνοιγμα το διαμέρισμά σου προς τους πομπούς νοητά (Υμηττό, Αίγινα)!
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος dimosx

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2010
  • Μηνύματα: 15
ανοιγμα δεν εχει οπως ολα τα σπιτια τα φυσιολογικα
τα αναλογικα τα πιανει μια χαρα
με την κεραια την κεντρικη
δεν ξερω αν παιζει κατι με το dvd εγραφης που εχω πανω στο συστημα μου
και αυτο που ειπα πριν αν εχει σημασια για το προβλημα που μου δημιουργει πιθανη υπαρξη ενισχυτη στην κεντρικη κεραια

Αποσυνδεδεμένος spiros11

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2009
  • Μηνύματα: 23
Να ευχαριστησω και εγω με την σειρα μου την Digea για την πολυ καλη δουλεια της στο να προσφερει πελατες στη Nova (δεν πιανω τιποτα) και να πω στον κυριο Μακρή οτι την Ερτ καλα κανω και την πληρωνω γιατι τα ψηφιακα της ειναι τα μονα καναλια που πιανω!!!Πριν λιγο εφυγε ο τεχνικος μετα απο παρα πολλες προσπαθειες να πιασουμε τα ψηφιακα και η λυση ακουει στο ονομα Nova!!

Αποσυνδεδεμένος netblues

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2008
  • Τόπος: Αθηνα
  • Μηνύματα: 107
Να μας ελεγες ισως και που βρισκεσαι?

Αποσυνδεδεμένος spiros11

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2009
  • Μηνύματα: 23
Διλοφο Βαρης και δεν βλεπω καθολου Υμμητο καθολου Βαρη και μεχρι χτες επιανα καθαρα mega star skai alpha extra bluesky και τα κρατικα απο αιγινα!Στο εξωτερικο τουλαχιστον για να λυσουν τετοια προβληματα τα ανεβασαν σε δορυφορο ελευθερα!Εδω στο τζατζικισταν τιποτα!

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2006
  • Μηνύματα: 2911
Παράθεση από: "spiros11"
Να ευχαριστησω και εγω με την σειρα μου την Digea για την πολυ καλη δουλεια της στο να προσφερει πελατες στη Nova (δεν πιανω τιποτα) και να πω στον κυριο Μακρή οτι την Ερτ καλα κανω και την πληρωνω γιατι τα ψηφιακα της ειναι τα μονα καναλια που πιανω!!!Πριν λιγο εφυγε ο τεχνικος μετα απο παρα πολλες προσπαθειες να πιασουμε τα ψηφιακα και η λυση ακουει στο ονομα Nova!!

Ισως, κύριε Σπύρο, καλά να κάνετε ΕΣΕΙΣ. Αν νομίζετε τώρα με την σειρά σας οτι ΕΣΕΙΣ εισαστε ΟΛΗ η Ελλάς, λανθάνετε οικτρά.

Γιατι ΚΑΙ εγω πληρώνω την ΕΡΤ για ΕΣΑΣ, και κάτι τέτοιο πρέπει τουλάχιστο να το σέβεστε. Γιατι με τα λεφτά μου, τα δικά μου και κάθε έλληνα που πληρώνει την ΕΡΤ, την βλέπει δεν την βλέπει,  βλέπετε το πρόγραμμα. Ενα πρόγραμμα που για 4 συναπτά ετη πληρώνω και δεν βλέπω.

Αυτά ομως πρεπει να τα σκέφτεστε μόνος σας, πριν ξεκινήσετε προσωπικές επιθέσεις.

Οσο για την νόβα, τρομάρα της δουλειά που κάνει και αυτή. Για 60τόσα ευρώ το μήνα παροχοι του εξωτερικου παρέχουν δεκάδες HD κανάλια. Η nova για το ίδιο αιτουμενο κεφάλαιο προσφέρει ακόμα SD φρικτή εικόνα, ενίοτε και απο αναλογικές ζευξεις.

Για το τι στόχους εξυπηρετει η DIGEA εχω εκφραστεί άπειρες φορές. Προσωπικά και για την πόλη που μένω, καλύτερα να μην σώσει να ερθει. Γιατι οι περισσότεροι που ξέρω βλέπουν άψογα τα κανάλια οπως ειναι . αν ξεκινήσει να κλεινει πομπους προκειμένου να θέλουμε 45ρες ανα τηλεόραση σε καιρους που το μισθολόγιο των ιδιωτικών υπαλλήλων πλέον ξεκινά απο 560 ευρώ, ΜΗ ΣΩΣΟΥΝ να εκπέμψουν.
Γιάννης Μακρής
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος spiros11

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2009
  • Μηνύματα: 23
Δεν εχω κανενα προσωπικο προβλημα με εσας αλλα με την θεση σας ως προς την ερτ.Επισης ειμαι σιγουρος οτι γνωριζεται καλυτερα απο εμενα οτι τους ιδιωτικους τους πληρωνουμε το ιδιο ισως και περισσοτερο απο την ερτ αλλα εμμεσα(αδειες, συχνοτητες κτλ.)Με την λογικη αυτη ειμαστε στην ιδια θεση απλα εγω διαμαρτυρομαι για τα ιδιωτικα και εσεις για τα κρατικα!

Αποσυνδεδεμένος Skystar2

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2005
  • Μηνύματα: 69
Μια αναφορά λήψης και από μένα. Τοσο το 46 όσο και το 47 παίζουν με φουλ σήμα στο Καματερό (κεραία προς Υμηττό - δέκτης Azbox Premium με το DVB-T module). Ενώ τα κανάλια στο 46 παίζουν θαυμάσια (Alpha, ANT1, Mακεδονία και ALTER), αυτά που είναι στο 47 (Mega, Star και Σκαϊ) παρουσιάζουν πρόβλημα με συχνά σπασίματα και πιξελιάσματα. Πιθανόν να υπάρχει κάποιο πρόβλημα εκεί που θα πρέπει να το δουν οι τεχνικοί της DIGEA.
Skystar2 rev.2.6d
Abcom Ipbox 250S PVR
Abcom Ipbox 91HD (+ ext. HDD)
Azbox HD Premium

Συνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5791
πολυ καλη η ληψη των ψηφιακων στο κεντρο της αθηνας... Στην αιγινα εβγαλαν την καρτελα της ντιτζια, απο σημερα τελος η αναλογικη, η καθαριστρια στη δουλεια με ρωτησε αν ποιανω τα καναλια γιατι αυτη που μένει στο περαμα εβλεπε μονο τις καρτελες... Δεν προλαβε να παει να αγορασει τα κουτια....
Αλλα φιλοι της ερτ, ελεος, cnn απο σημερα στην 51 με ισχυ ομοια της 46 αλλα τιγκα την παχια γραμμη λογω mtv

Αποσυνδεδεμένος staaronis3

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2007
  • Τόπος: Ηράκλειο
  • Μηνύματα: 152
    • http://staaronis3.net
Εμένα μου φένετε πως το χάλι της το μαύρο έχει η ψηφιακή.

Στο 88 η ισχύς του ενός στο 90 του άλλου.

Σε κάποιες περιπτώσεις λόγο της συμπίεσης η εικόνα έχει το μαύρο της το χάλι.
Σωματείο Φανατικών Επίγειων Λήψεων
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος kgial

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2005
  • Τόπος: KOMOTHNH
  • Μηνύματα: 1002
Ε,ρε γκρινιαααα.................σταματηστε ρεεεε...!!!!!!!!!!!! Συντομα θα πατησουμε στο φεγγαρι!!!! Τι,προλαβαν αλλοι???? Ε,τοτε συνεχιστε να γκρινιαζετε!  8)
Έχω εν υπηρεσια τον δέκτη: EDISION  Proton S2. σταθερό στις 13°E

Συνταξιοδοτημένοι: Edision Argus VIP - HUMAX IRCI 5400z - VISIONNET VN8000 - YUMATU MX PLUS - ECHOLINK EL3200

Αποσυνδεδεμένος anastazio

  • Διαγραμμένο Μέλος
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: Ιωάννινα
  • Μηνύματα: 3060
Ξέρει κανείς τι μηχανήματα χρησιμοποιεί η Digea για τις ψηφιακές εκπομπές απο Αίγινα ?
Είδα ενα ρεπορτάζ σήμερα (στο mega αν δεν κάνω λάθος) που έδειχνε πλάνα με rack πομπών της NEC στο Κ.Ε.
Hταν πραγματικά πλάνα απο το Κ.Ε Αιγινας ή "μούφα" ?

Αποσυνδεδεμένος staaronis3

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2007
  • Τόπος: Ηράκλειο
  • Μηνύματα: 152
    • http://staaronis3.net
Αν δεν κάνω λάθως αυτής της εταιρίας είναι

EDIT:Πριν ξέχασα να πω ότι για να πάει απο το ένα κανάλι (πχ mega->ant1) κάνει κοντά το διπλό χρόνο απο αυτόν που θα έκανε στο cine+->prisma+
Σωματείο Φανατικών Επίγειων Λήψεων
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος Kujitenga

  • Αρχάριο μέλος
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2010
  • Μηνύματα: 4
Καλησπέρα,εδώ και αρκετό καιρό περίμενα να αρχίσει η ψηφιακή εκπομπή
μπας και δω επιτέλους σωστά τηλεόραση αλλά έχω απογοητευτεί.

Τις προηγούμενες μέρες στις δοκιμές δεν έπιανε σχεδόν τίποτα.Και της Digea και της ΕΡΤ κολλούσαν συνεχώς ενώ υπήρχαν σπασίματα και πιξελιάσματα.

Σήμερα περίμενα τα πράγματα να ήταν καλύτερα αλλά η βελτίωση είναι πολύ μικρή.Η ένταση σήματος κυμαίνεται γύρω στο 50-55%

Τα κανάλια στο 47 ας πούμε οτι είναι εντάξει γιατί λειτουργούν ομαλά με ποιότητα γύρω στο 70%Στα κανάλια της ΕΡΤ υπήρξε επίσης μια μικρή βελτίωση
(από 40% πήγε 50%) αλλά όταν πάω κοντά στην τηλεόραση η ποιότητα πέφτει στο 30% και αρχίζουν τα πιξελιάσματα και τα κολλήματα!Αυτό μου φαίνεται πολύ παράξενο γιατί πίστευα οτι γίνεται μόνο με τα αναλογικά.Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τα κανάλια στο 46,των οποίων η ποιότητα σήματος είναι πεσμένη σε σχέση με τις δοκιμές(γύρω στο 40%) και κολλάνε συνεχώς οπότε η παρακολούθησή τους είναι αδύνατη!

Ουσιαστικά δηλαδή βλέπω χειρότερα απ'ότι πριν και μόνο 3 κανάλια.Η περιοχή που μένω είναι τα Ιλίσια.Επίσης ρώτησα κάποιον που μένει εδώ κοντά και έχει τα ίδια προβλήματα.Είναι δυνατόν να πιάνουν σήμα σε λιβαδειά και στην Εύβοια και να μην πιάνω εγώ που είμαι σχεδόν δίπλα στον Υμηττό?

Υπάρχει καμιά περίπτωση να διορθωθούν τα προβλήματα αυτά στο μέλλον?

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2006
  • Μηνύματα: 2911
Οχι, το παραμύθι της κάθε digea δεν ισχύει. Αν πριν ειχαμε χιονάκια, τωρα θα εχουμε πιξελιάσματα. Απλά θα εχουμε καλύτερη εικόνα ευκολότερα. Η ραδιοεκπομπή παραμένει ως εχει, η ίδια κλασική τεχνολογία. Αρα, παρόμοιες ειναι και οι απαιτήσεις στην λήψη.

Ο τρόπος μετάδοσης εχει αλλάξει ωστε να μην παρατηρουνται πλέον είδωλα. Μάλλον καλύτερα μπορει να παιξει με τα είδωλα. Δοκιμάστε να επαναπροσανατολίσετε την εσωτερική κεραία σας. πιθανόν να δειτε την ποιότητα σήματος να εκτοξευεται καθως η κεραία σας κοιτάζει σε σημειο που τα αναλογικά παιζουν οικτρά - ειναι φυσιολογικό και αναμενόμενο.
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2006
  • Μηνύματα: 2911
Παράθεση από: "anastazio"
Ξέρει κανείς τι μηχανήματα χρησιμοποιεί η Digea για τις ψηφιακές εκπομπές απο Αίγινα ?
Είδα ενα ρεπορτάζ σήμερα (στο mega αν δεν κάνω λάθος) που έδειχνε πλάνα με rack πομπών της NEC στο Κ.Ε.
Hταν πραγματικά πλάνα απο το Κ.Ε Αιγινας ή "μούφα" ?

ναι, ολος ο εξοπλισμός ειναι της NEC και μάλιστα λένε οτι καθυστέρησαν την Αθήνα διότι περίμεναν την παράδοση των εν λόγω πομπών.
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος Kujitenga

  • Αρχάριο μέλος
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2010
  • Μηνύματα: 4
Τα πράγματα πάνε ακόμα καλύτερα!Εδώ και 15 λεπτά δεν έχω σήμα από το 46,
σ'αυτά που έπιανα άρχισαν τα κολλήματα ενώ σ'αυτά της ΕΡΤ έχω σήμα 8%!!!


 


* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 24/09/2024 (11:24)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 24/09/2024 (09:10)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: RFXprt Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/09/2024 (09:05)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: aorguru Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/09/2024 (03:01)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/09/2024 (02:16)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 24/09/2024 (01:36)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Chris_S Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/09/2024 (00:51)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 24/09/2024 (00:33)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: aorguru Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/09/2024 (00:25)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΙΑ   Μέλος: hercoulis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/09/2024 (23:59)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: MCelliotG Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (23:52)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (23:34)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: paksat Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (23:33)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (23:31)
* Απ: Υποχρεωτικό ραδιόφωνο AM στα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στις ΗΠΑ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Ειδήσεις και νέα για την επίγεια τηλεόραση και ραδιόφωνο 23/09/2024 (23:23)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: kyria_kous_tv_archive Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (22:37)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Palmwoods Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/09/2024 (22:00)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: MCelliotG Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (20:48)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ, ΑΙΤΩΛΙΑ, ΦΩΚΙΔΑ, ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΟ, ΚΥΘΗΡΑ [ΠΖ 06]  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 23/09/2024 (20:46)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: kyria_kous_tv_archive Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 23/09/2024 (20:27)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: kyria_kous_tv_archive Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (20:21)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: PanosRadio Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/09/2024 (19:11)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: first Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/09/2024 (18:33)
* Απ: Υποχρεωτικό ραδιόφωνο AM στα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στις ΗΠΑ  Μέλος: savvas70 Φόρουμ: Ειδήσεις και νέα για την επίγεια τηλεόραση και ραδιόφωνο 23/09/2024 (16:52)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: paksat Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/09/2024 (16:26)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 23/09/2024 (16:07)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: NetSurfer_g7 Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 23/09/2024 (16:03)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Chris_S Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/09/2024 (16:01)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (15:56)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  Μέλος: robi1994 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/09/2024 (15:45)