Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]
  • Τρι 24 Σεπ 2024, 11:33
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  (Αναγνώστηκε 694802 φορές)

captum και 42 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2006
  • Μηνύματα: 2911
ισως τελικά να αξίζει η επένδυση σε μια εξωτερική κεραία, στην περίπτωσή σας.
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος themaxx

  • Banned
  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοε 2005
  • Μηνύματα: 637
Δείτε πως πιάνω των ΣΚΑΙ με ενα κατσαβίδι για κεραία (αναλογικό - ψηφιακό)
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή ΣυνδεθείτεΟι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

και τώρα πως πιάνω των ΜΕΓΚΑ και πάλι με ενα κατσαβίδι για κεραία (αναλογικό - ψηφιακό)

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή ΣυνδεθείτεΟι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος dimosx

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2010
  • Μηνύματα: 15
παντως αφου πηγε να με τρελλανει στην αρχη
μεχει που φανταστηκα οτι πηρα λαθος τηλεοραση
βρηκα την λυση στο προβλημμα μου
τουλαχιστον σε ληψη απο υμμητο δεν ξερω απο αιγινα τι γινεται σε κεντρικη εγκατασταση κεραιας πολυκατοικιας απλα ξεχναμε την digea
αν η κεραια αυτη εχει ενισχυτη και το λεω αυτο γιατι κανενας δεν θα δεχτει να τον κλεισεις ειδικα στα κατω κατω πατωματα
αφου η αναλογικη εκμπομπη ειναι συμπαθητικη και αν κλεισει υπαρχει προβλημα
και επειδη το δοκιμασα κιολας με μια απλη μεθοδο
δεν επιανα κανενα καναλι η στο 46 η στο 47 καποιες φορες που επιανα στο 46 μονο ειχε τρομερα πιξελιασματα οποτε εβγαλα την κεντρικη κεραια και εβαλα μια μικρουλα με χυμα καλωδιο στο μπαλκονι απο pc αποτελεσμα κατευθειαν και τα 8 καναλλια και ισχυς σηματος 50 με κεραια της πλακας
βεβαια αυτο δημιουργει το προβλημα οτι δεν μπορει να ειναι μονιμο αλλα ουτε και μπορει ο ενισχυτης να κλεισει οποτε επανερχομαστε και ξεχναμε την digea
εκτος  και αν βρει καποια λυση καποιος

Αποσυνδεδεμένος achilleas1978

  • Διαγραμμένο Μέλος
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαΐ 2006
  • Τόπος: ?
  • Μηνύματα: 1994
η Αιγινα περναει στην καρυστο; δηλαδη θελω να πω στην καρυστο μπωρουν να δουν τα ψηφιακα της Digea;

Αποσυνδεδεμένος staaronis3

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2007
  • Τόπος: Ηράκλειο
  • Μηνύματα: 152
    • http://staaronis3.net
Ενδοδιαμόρφωση την λένε. Δυστηχώς οι τεχνικοί της digea δεν ξέρουν τέτοιες έννοιες, τους έχουν φέρει απο ένα ιδανικό πλανήτη που δεν υπάρχουν προβλήματα και παίζουν όλα όπως να ναι.
Σωματείο Φανατικών Επίγειων Λήψεων
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος Kujitenga

  • Αρχάριο μέλος
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2010
  • Μηνύματα: 4
Παράθεση από: "dimosx"
τουλαχιστον σε ληψη απο υμμητο δεν ξερω απο αιγινα τι γινεται σε κεντρικη εγκατασταση κεραιας πολυκατοικιας απλα ξεχναμε την digea
Τότε ίσως το πρόβλημά μου οφείλεται σ'αυτό

Με μια μικρή κεραία έχει δοκιμάσει κανείς?πιάνει ικανοποιητικά?

Αποσυνδεδεμένος pan.nl

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2006
  • Τόπος: Amsterdam, NL
  • Μηνύματα: 156
Παράθεση από: "axilleas1978"
η Αιγινα περναει στην καρυστο; δηλαδη θελω να πω στην καρυστο μπωρουν να δουν τα ψηφιακα της Digea;

Αίγινα δε νομίζω πως περνάει, αλλά ο Υμηττός θεωρητικά καλύπτει την περιοχή, εάν δεν υπάρχει ισχυρός τοπικός αναμεταδότης στην περιοχή.

Αποσυνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5791
η καρυστος γενικα βλέπει απο παρνηθα... προς την ανηφόρα προς στο βουνό μετα τον κεντρικο δρομο πιάνει και ο υμηττος...
αιγινα δεν παιρνάει με τίποτα
με λίγη προσπάθεια ίσως βγάλουν κάτι οι καρυστινοί...

Αποσυνδεδεμένος dimosx

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2010
  • Μηνύματα: 15
<<Τότε ίσως το πρόβλημά μου οφείλεται σ'αυτό

Με μια μικρή κεραία έχει δοκιμάσει κανείς?πιάνει ικανοποιητικά?>>
σιγουρα ειναι αυτο το προβλημα μου
ικανοποιητικα δεν το λες αλλα τουλαχιστον πιανει αλλα δεν μπορεις
να απλωνεις καλωδιο ουτε να εχεις μια εσωτερικη κεραια στο μπαλκονι
αφου και η αποδοση δεν ειναι τελεια
η καλλυτερη λυση θα ηταν να κλεισει ο ενισχυτης αλλα ουτε αυτο γινεται αφου αντιδρουν οι υπολοιποι οι οποιο μαλλον τον χριαζονται
για αυτο ψαχνω λυση ειχα ακουσει δεν ξερω αν λεω βλακεια
για ενα μηχανημα που λειτουργουσε αντιθετα απο τον ενισχυτη δηλαδη εξασθενουσε το σημα για να μην μπουκωνει
αλλα δεν ξερω αν υπαρχει καν αυτο η με δουλεψαν

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2006
  • Μηνύματα: 2911
βρε βλακεία ΔΕΝ λές, αλλά η διελευση του σήματος ΜΕΣΑ απο τον ενισχυτή το καταστρέφει. Λύση? να μειωθει το κέρδος του ενισχυτή απο τα ενισχυτικά του. Καυγάς? Θα χαλάσει κάπως η λήψη των αναλογικών στα παρακάτω διαμερίσματα. Ειναι αλήθεια οτι μονο ενας τεχνικός με επαγγελματικά όργανα (αναλυτή φάσματος με δυνατότητα απεικόνισης MER και constellation) θα μπορουσε να "φερει" τον ενισχυτή σε σημείο που και οι κάτω να βλέπουν σωστά τα αναλογικά και τα ψηφιακά να περνάνε απο αυτόν σωστά.
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος THALASSINOS

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2008
  • Τόπος: AΘΗΝΑ
  • Μηνύματα: 131
Και η δική μου αναφορά λήψης απο βόρεια Αττική με εξωτερική κεραία χωρίς ενισχυτή να βλέπει Πάρνηθα  λαμβάνω το 46 και 47 με καλό σήμα όπως αναφέρει η τηλεόραση μου χωρίς σπασίματα και τζάμι εικόνα. Το 47  +6 - 8% πιο δυνατό. Αυτά μέσω μοντούλας mpeg4 με τη σχετική καθυστέρηση στη αλλαγη καναλιών. Τώρα με εσωτερική κεραια σε άλλο δωμάτιο με τηλεόραση με δέκτη mpeg4 το ίδιο σήμα με μια σκάλα πιο δυνατο το 47 και το 48 της ερτ. Στη εναλλαγή καναλιών μικρότερη καθυστέρηση.
Ισως πρέπει να ενισχύσουν λιγο το 46 νομίζω γιατι καποια στιγμή κάνει κάτι παγώματα.
NECOBOX CXCI-YUΜATU MX READER-HD VANTAGE 7100S                       -Κάτοπτρο 1μ.-13Ε&19,2Ε

Αποσυνδεδεμένος D_Satellite

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοε 2008
  • Τόπος: Κόρινθος
  • Μηνύματα: 888
Έξω απο Κόρινθο στην παραλιακή Κορινθία το digital 48 ERT απο Αίγινα έρχεται με 65% , της DIGEA στο 46-47 τίποτα ! (αν και το 46 έχει παρεμβολη από ένα τοπικο απο Άργος και στο 47 έχει πάλι mega αλλα με λίγο σήμα απο κάποιο μακρινό αναμεταδότη) ..όλα αυτα όπως κοιτάει η κεραία Αίγινα..αφου το 46 εχει παρεμβολή νόμιζα οτι το 47 έπρεπε να ερχότανε γιατι μερικά απο τα αναλογικά της Αίγινας τα εβγαζα με σήμα περίπου 65-75% (σχεδον τέλεια έρχεται η ενημερωτικη καρτα τις DIGEA στο 61 εκεί που ήταν το Star..) πιστεύω ότι η ERT Digital εχει καλο κεραιοσύστημα με αρκετα πάνελ μπροστα-πίσω και στα πλαγια γι'αυτο έρχετε εδω τόσο καλα (όπως και τα αναλογικά απο Αίγινα).. είδα και άλλα παραπονα στο φορουμ απο καποιους φίλους που έποιαναν τα αναλογικά απο Αίγινα αλλά τα νέα ψιφιακα όχι ..μάλον τα πάνελ που έχουν βάλει κοιτάνε μόνο ανατολικά-μπροστά ώστε να παει το σημα Full κεντραρισμενο μεσα στην Αθηνα.

Αποσυνδεδεμένος netblues

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2008
  • Τόπος: Αθηνα
  • Μηνύματα: 107
Παράθεση από: "dimosx"
σιγουρα ειναι αυτο το προβλημα μου
ικανοποιητικα δεν το λες αλλα τουλαχιστον πιανει αλλα δεν μπορεις
να απλωνεις καλωδιο ουτε να εχεις μια εσωτερικη κεραια στο μπαλκονι
αφου και η αποδοση δεν ειναι τελεια
η καλλυτερη λυση θα ηταν να κλεισει ο ενισχυτης αλλα ουτε αυτο γινεται αφου αντιδρουν οι υπολοιποι οι οποιο μαλλον τον χριαζονται
για αυτο ψαχνω λυση ειχα ακουσει δεν ξερω αν λεω βλακεια
για ενα μηχανημα που λειτουργουσε αντιθετα απο τον ενισχυτη δηλαδη εξασθενουσε το σημα για να μην μπουκωνει
αλλα δεν ξερω αν υπαρχει καν αυτο η με δουλεψαν

Η λυση προφανως και δεν ειναι να κλεισει ο ενισχυτης.
Γιαυτο λεγεται μεταβατικη περιοδος, ωστε να φτιαχτουν ολα αυτα τα προβληματα. Ειναι πρακτικως αδυνατο να φτιαχτουν τετοια προβληματα αν δεν ξεκινησουν οι εκπομπες
Το μεγαλυτερο ισως προβλημα ειναι οτι γυρω γυρω απο την αττικη τα καναλια 46 και 47 παρεμβαλλονται απο διαφορα αναλογικα και δυστυχως οι παρεμβολες στα ψηφιακα δεν ειναι ευκολο να τις καταλαβει ο καθενας.

Αποσυνδεδεμένος NIKOSP

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2006
  • Τόπος: Ορχομενός Βοιωτία
  • Μηνύματα: 764
Με τι ισχυ αραγε εκπεμπει η Digea; Επισης τα πανελ που ειναι στραμμενα(αυτα του Υμηττου); Προς το παρον εδω δεν βγαινουν.

Αποσυνδεδεμένος Geologic

  • Αρχάριο μέλος
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2010
  • Μηνύματα: 1
Από Ιλίσια,

Στα ψηφιακά της ΕΡΤ έχω 57% σήμα και 92% ποιότητα,
Στο 46 της Digea είναι 93% σήμα και 93% ποιότητα,
Στο 47 της Digea είναι 92% σήμα και 94% ποιότητα.

Εικόνα χωρίς σπασίματα και με ποιότητα λογική για SD εκπομπή, δηλ. πολύ καλή σε CRT 29" αλλά τίποτα το ιδιαίτερο σε full HD προτζέκτορα με προβολή γύρω στις 100".
Δέκτης: Technomate TM-6900HD
Κεραία: εξωτερική (της πολυκατοικίας)

Με την ευκαιρία (ίσως να είναι και offtopic) συστήνω λήψη των free HD γερμανικών καναλιών του Astra για παρακολούθηση αρκετών αγώνων του μουντιάλ, για να δεί ο καθένας, απλά, πως θα είναι η τηλεόρασή μας... κάποτε!

Αποσυνδεδεμένος dimosx

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2010
  • Μηνύματα: 15
προφανως και δεν ειναι λυση να κλεισει ο ενισχυτης αλλα τι να κανουμε?
αφου δεν τους βλεπω ζωηρους στην digea για αλλες αλλαγες
γιατι αν ηταν τοτε δεν δημιουργουνταν αυτο το προβλημα που σε μενα μπορει να μην εχει κοστος γιατι απο υμμητο περνω οπως επερνα θα συνεχισω για σκεφτητε ομως καποιον που παιρνει απο αιγινα
και τους λες κοβω την αναλογικη εκμπομπη των 8 πιο μεγαλων σταθμων
και επισης κλεισε τον ενισχυτη σου και να εχεις προβλημα στα αλλα πιο μεγαλα καναλια νετ ετ κλπ κλπ
γιατι κανενας  δεν εχει βαλλει ενισχυτη για να κανει χαβαλε αλλα γιατι ειχε προβλημα
επισης αν χρειαζοντουσαν τοσες και τετοιες ρυθμισεις
γιατι δεν το ειχαν πει απο την αρχη να δει ο καθενας τι θα κανει
παρα ελεγαν δεν κανετε τιποτα αντε ενα κουτι παραπανω κλπ κλπ
και τωρα ακουμε ο ενισχυτης να κλεισει
η να ερθει ειδικος τεχνικος για να τον μειωσει αν φυσικα γινεται αυτο
και δεν ειναι παλιος ενισχυτης οποτε ισως χρειαστει και να αλλαξεις ενισχυτη
αλλα εξοδα αυτα
δεν ξερω για μενα τουλαχιστον οπως το βλεπω ειναι η να ξεχασουμε την digea στην δικια μου πολυκατοικια και ξερω αρκετες με το ιδιο προβλημα δεν εινα δηλαδη κατι μεμονομενο
η να πιασω να βαλω αλλη κεραια μη κεντρικη χωρις ενισχυτη

Αποσυνδεδεμένος netblues

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2008
  • Τόπος: Αθηνα
  • Μηνύματα: 107
Καπου εχεις μπερδευτει ολιγον.
Το τι κανει ο καθενας με την κεντρικη εγκαταστση του ειναι αναγκαστικα δικη του υποθεση.
Στην καταπληκτικη χωρα οπου ζουμε και οπου ο καθενας εκπεμπει χωρις αδεια οτι θελει απο οπου θελει, περιμενεις στο τελος να υπαρχουν προδιαγραφες?
Οταν οι τεχνικοι τραβανε τα μαλλια τους για να κανουν μια εγκατασταση να παιξει, με φιλτρα ενισχυτες κλπ και πρεπει να συμβιβασουν τα ασυμβιβαστα, πως θες ξαφνικα αυτο να δουλευει καλα με κατι νεο...
Αυτη ειναι η σκληρη πραγματικοτητα.

Αποσυνδεδεμένος netblues

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2008
  • Τόπος: Αθηνα
  • Μηνύματα: 107
Περα απο τη σωστη ληψη/μεταδοση ομως το αποτελεσμα ειναι ακρως απογοητευτικο. Αναφερομαι στην ποιοτητα.
Ακομα και η αναλογικη μεταδοση, εαν δεν εχει ειδωλα χιονια και παρεμβολες ειναι ΑΠΕΙΡΩΣ καλυτερη απο αυτο το πραγμα.
Εκει στη Digea βλεπει κανεις τηλεοραση ή ασχολουνται μονο με την οικογενεα κλικλικου?

(οι δοκιμες εγιναν με usb stick σε laptop, με emtech hd receiver σε hd ready sony 42, και σε lg42 plasma 1024x768).
Ε οχι ρε παιδια αυτο ΔΕΝ ειναι τηλεοραση.
Αν ημουν η NEC θα εκανα μηνυση στη Digea για τεχνολογικη δυσφημιση μεσω του εξοπλισμου NEC που χρησιμοποιει και υποτιθεται ΞΕΡΕΙ να λειτουργησει.

Καντε κατι... ελεος... τοσους μηνες εκπεμπετε..

Αποσυνδεδεμένος gavrinas

  • Αρχάριο μέλος
  • Ημερομηνία εγγραφής: Αυγ 2005
  • Μηνύματα: 10
Παρόλο που το είχα αναμενόμενο, τελικά απογοητεύτηκα (όπως στις εξεταστικές - ήξερες ότι είχες γράψει χάλια, αλλά ήλπιζες σε «θαύμα»). Αν εξαιρέσουμε τα πιξελιάσματα (για να μην πως την ολική απώλεια εικόνας) η ποιότητα της εικόνας δεν είναι καλή. Επειδή έχω την τύχη να είμαι σε περιοχή με καλή λήψη από Υμηττό (Καματερό) και εγκατάσταση καλωδίων που την έχω κάνει ο ίδιος, στην αναλογική έχω πολύ καλή έως άριστη εικόνα (λίγο είδωλο έχω στο ΣΚΑΙ αλλά δεν με ενοχλεί).
Στην αναλογική σε ζωντανές εκπομπές (π.χ. ειδήσεις) βλέπεις τις τρίχες που πετάνε στα τσουλούφια των παρουσιαστών ενώ στην ψηφιακή φαίνονται όλοι καλοχτενισμένοι :)
Αλλιώς την περίμενα την ψηφιακή. Λέτε όταν ξεκινήσει η εκπομπή HD αυτή να είναι τουλάχιστον εφάμιλλη της αναλογικής;

Φιλικά
Κώστας

Αποσυνδεδεμένος dimosx

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2010
  • Μηνύματα: 15
οταν μιλησα για κεντρικη εγκατασταση ενοουσα οτι δεσμευεσαι απο τα υπολοιπα διαμερισματα και δεν μπορεις να κανεις οτι θελεις πχ να κλεισεις το ενισχυτη αν οντως αυτο ειναι το προβλημα σου
στα υπολοιπμα φιλε netblues  εχεις απολυτο δικιο ετσι ειναι απλα λες καμμια φορα γιατι εδω κατι δεν μπορει να γινει ομαλα αλλα πρεπει να γινεται χαμος
και κατι ασχετο απο παρνηθα τι θα γινει εχει ακουσει κανενας κατι?

Αποσυνδεδεμένος brekastro

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2006
  • Τόπος: Τήνος
  • Μηνύματα: 67
Έχει κανείς καμιά λύση για το πώς θα μπορούσα να αποκλείσω όσο γίνεται περισσότερο τα παράσιτα στο 47 από τον αναμεταδότη του mega στην Πάρο;
ΘΡΥΛΕ ΘΕΕ ΜΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΕ ΜΟΥ

Αποσυνδεδεμένος netblues

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2008
  • Τόπος: Αθηνα
  • Μηνύματα: 107
Παρνηθα οταν αποφασισουμε οτι θα ολοκληρωθει η μεταβαση
Για το mega απο την παρο... εκτος απο το να πας μια βολτα απο το βουνο :P
η μονη λυση ειναι χρηση κεραιες υψηλης κατευθυντικοτητας...

Αποσυνδεδεμένος staaronis3

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2007
  • Τόπος: Ηράκλειο
  • Μηνύματα: 152
    • http://staaronis3.net
Παράθεση από: "brekastro"
Έχει κανείς καμιά λύση για το πώς θα μπορούσα να αποκλείσω όσο γίνεται περισσότερο τα παράσιτα στο 47 από τον αναμεταδότη του mega στην Πάρο;

Υψηλή κατευθυντηκότητα (>17dB) και μια δεύτερη κεραία με ειδική συνδεσμολογία έτσι ώστε να έρχετε το σήμα του mega με διαφορά φάσης π ώστε να γίνετε η αφαίρεση του απο το άλλο σήμα.

Όμως έχουμε αρχίσει να βγένουμε οφφ τόπικ και είναι κάποια πράγματα που τα έχουμε πει πολλές φορες πριν ξεκινήσουν.
Σωματείο Φανατικών Επίγειων Λήψεων
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος themaxx

  • Banned
  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοε 2005
  • Μηνύματα: 637
@netblues Βγάλε τα γυαλιά του ελληναρα που τα ξερει ολα και θα δεις οτι είναι μια χαρά η εικόνα για sd. Η αναλογική μετάδοση ειναι ίδια με την ψηφιακή σε CRT τηλεοράσεις αλλα εχει αρκετά μεγάλη διαφορά σε μεγαλες lcd tft που ο μετατροπέας των αναλογικών τα κάνει μαύρα χάλια σε φαση να θες να σπάσεις την τηλεόραση. Πολυ σπάνια εχω δει σοβαρή εικονα σε lcd απο αναλογική λήψη. Επίσης σου συνιστώ να ριξης μια ματια στα 100δες προβλήματα (κακης εικονας) που αναφέρουν στους αναμεταδότες ανα την Ελλάδα στο section της αναλογικής

Αποσυνδεδεμένος a66fm

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαΐ 2005
  • Τόπος: Eλευσίνα, Κηφισιά
  • Μηνύματα: 885
    • http://www.out.gr
Παράθεση από: "anastazio"
Ξέρει κανείς τι μηχανήματα χρησιμοποιεί η Digea για τις ψηφιακές εκπομπές απο Αίγινα ?
Είδα ενα ρεπορτάζ σήμερα (στο mega αν δεν κάνω λάθος) που έδειχνε πλάνα με rack πομπών της NEC στο Κ.Ε.
Hταν πραγματικά πλάνα απο το Κ.Ε Αιγινας ή "μούφα" ?

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

anastazio:thanks
...φιλικά, Σταύρος.

Αποσυνδεδεμένος netblues

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2008
  • Τόπος: Αθηνα
  • Μηνύματα: 107
Παράθεση από: "themaxx"
@netblues Βγάλε τα γυαλιά του ελληναρα που τα ξερει ολα και θα δεις οτι είναι μια χαρά η εικόνα για sd. Η αναλογική μετάδοση ειναι ίδια με την ψηφιακή σε CRT τηλεοράσεις αλλα εχει αρκετά μεγάλη διαφορά σε μεγαλες lcd tft που ο μετατροπέας των αναλογικών τα κάνει μαύρα χάλια σε φαση να θες να σπάσεις την τηλεόραση. Πολυ σπάνια εχω δει σοβαρή εικονα σε lcd απο αναλογική λήψη. Επίσης σου συνιστώ να ριξης μια ματια στα 100δες προβλήματα (κακης εικονας) που αναφέρουν στους αναμεταδότες ανα την Ελλάδα στο section της αναλογικής

Μπορει να μην τα ξερω ολα, ξερω ομως τι βλεπω...
Οτι το επιγειο τηλεοπτικο τοπειο ειναι ενα απεραντο μπιρδελο απο τοτε που ο καθε πικραμενος αρχισε να βαζει πομπους και να εκπεμπει οτι θελει οπου θελει, με οτι ισχυ θελει κλπ κλπ, απουσια οποιουδηποτε κεντρικου συντονισμου.

Ναι αυτο ειναι ενα κακιστο αναλογικο επιγειο, αλλα ΟΧΙ δεν δεχομαι με τιποτε οτι αυτο που στελνει η Digea δεν ειναι τελειως για τα μπαζα και πολλες κλωτσιες.
Και δεν αναφερομαι στη μεταδοση η οποια ειναι μια χαρα, αλλα στην κακιστη διαχειριση του σηματος μερχι την μετατροπη του σε Mpeg4.
Και για να εχουμε και ενα μετρο συγκρισης, ακριβως το ιδιο σημα μεταδιδεται μεσω nova σε mpeg2 αλλα το τελικο αποτελεσμα στις ιδιες οθονες inches ειναι η μερα με τη νυχτα μεταξυ Digea/nova...

Αποσυνδεδεμένος Kujitenga

  • Αρχάριο μέλος
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2010
  • Μηνύματα: 4
Παράθεση από: "Geologic"
Από Ιλίσια,

Στα ψηφιακά της ΕΡΤ έχω 57% σήμα και 92% ποιότητα,
Στο 46 της Digea είναι 93% σήμα και 93% ποιότητα,
Στο 47 της Digea είναι 92% σήμα και 94% ποιότητα.

Εικόνα χωρίς σπασίματα και με ποιότητα λογική για SD εκπομπή, δηλ. πολύ καλή σε CRT 29" αλλά τίποτα το ιδιαίτερο σε full HD προτζέκτορα με προβολή γύρω στις 100".
Δέκτης: Technomate TM-6900HD
Κεραία: εξωτερική (της πολυκατοικίας)

Με την ευκαιρία (ίσως να είναι και offtopic) συστήνω λήψη των free HD γερμανικών καναλιών του Astra για παρακολούθηση αρκετών αγώνων του μουντιάλ, για να δεί ο καθένας, απλά, πως θα είναι η τηλεόρασή μας... κάποτε!

Εγώ πάντως από χθες που άρχισαν τα προβλήματα έχω 0 σήμα σε όλα.Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να συνέβη αλλά δεν πιάνω ούτε της ΕΡΤ ούτε της Digea

Αποσυνδεδεμένος kgial

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2005
  • Τόπος: KOMOTHNH
  • Μηνύματα: 1002
Ωραια...καλυφθηκε το 60% της Ελληνικης επικρατειας (Αττικη-Ξυλοκαστρο) με επιγεια ψηφιακη τηλεοραση. Καλυψαν και μερος των συνορων μας (Θεσσαλονικη) Τωρα μενει η παραμεθοριος (Λαρισα-Πατρα-Ηρακλειο)....με την ομογενεια (Α. Μακεδονια-Θρακη-Νησια Αιγαιου-Ηπειρος) τι θα γινει ρε μορτηδες???  :roll:  Ειμαστε κι εμεις μερος αυτου του σχεδιου ή να αναμεινουμε σε Βουλγαρικα/Σκοπιανα/Αλβανικα/Τουρκικα επιγεια ψηφιακα εγχειρηματα???

Καλα,ενταξει...η ΕΡΤ μας εχει ΧΕΣΜΕΝΟΥΣ εδω και 4 χρονια (πιλοτικα) και το εχουμε εμπεδωσει. Φταινε μου φαινεται και οι Θασιτες που δεν πανε επανω στο Υψαριο να τα ξηλωσουν ολα.............ουτε αναλογικα θελουμε ουτε ψηφιακα. ΕΜΕΙΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΣΗΜΑΤΑ ΜΟΡΣ!!!!  :evil:
Έχω εν υπηρεσια τον δέκτη: EDISION  Proton S2. σταθερό στις 13°E

Συνταξιοδοτημένοι: Edision Argus VIP - HUMAX IRCI 5400z - VISIONNET VN8000 - YUMATU MX PLUS - ECHOLINK EL3200

Αποσυνδεδεμένος staaronis3

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2007
  • Τόπος: Ηράκλειο
  • Μηνύματα: 152
    • http://staaronis3.net
Μια φορά εγώ θα προτιμούσα σε αυτές τις περιοχές να μην πατήσει το πόδι της η digea. Να πάρουν οι νομαρχίες μηχανήματα mpeg2 και να κατεβάσουν σήμα απο nova όπως γίνετε στα αναλογικά.

EDIT: Όσο για την ερτ φροντίζει να μας ψήνει καθημερινά με ανοιχτούς πομπούς που δεν παίζουν τίποτα.
Σωματείο Φανατικών Επίγειων Λήψεων
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος netblues

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2008
  • Τόπος: Αθηνα
  • Μηνύματα: 107
Οι νομαρχιες? Με τι λεφτα? Ποιος θα τα πληρωσει?


 


* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 24/09/2024 (11:24)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 24/09/2024 (09:10)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: RFXprt Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/09/2024 (09:05)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: aorguru Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/09/2024 (03:01)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/09/2024 (02:16)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 24/09/2024 (01:36)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Chris_S Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/09/2024 (00:51)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 24/09/2024 (00:33)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: aorguru Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/09/2024 (00:25)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΙΑ   Μέλος: hercoulis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/09/2024 (23:59)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: MCelliotG Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (23:52)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (23:34)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: paksat Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (23:33)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (23:31)
* Απ: Υποχρεωτικό ραδιόφωνο AM στα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στις ΗΠΑ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Ειδήσεις και νέα για την επίγεια τηλεόραση και ραδιόφωνο 23/09/2024 (23:23)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: kyria_kous_tv_archive Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (22:37)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Palmwoods Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/09/2024 (22:00)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: MCelliotG Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (20:48)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ, ΑΙΤΩΛΙΑ, ΦΩΚΙΔΑ, ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΟ, ΚΥΘΗΡΑ [ΠΖ 06]  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 23/09/2024 (20:46)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: kyria_kous_tv_archive Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 23/09/2024 (20:27)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: kyria_kous_tv_archive Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (20:21)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: PanosRadio Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/09/2024 (19:11)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: first Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/09/2024 (18:33)
* Απ: Υποχρεωτικό ραδιόφωνο AM στα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στις ΗΠΑ  Μέλος: savvas70 Φόρουμ: Ειδήσεις και νέα για την επίγεια τηλεόραση και ραδιόφωνο 23/09/2024 (16:52)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: paksat Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/09/2024 (16:26)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 23/09/2024 (16:07)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: NetSurfer_g7 Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 23/09/2024 (16:03)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Chris_S Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/09/2024 (16:01)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (15:56)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  Μέλος: robi1994 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/09/2024 (15:45)