Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]
  • Τρι 24 Σεπ 2024, 15:24
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  (Αναγνώστηκε 694921 φορές)

0 μέλη και 19 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gerigo

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαρ 2010
  • Μηνύματα: 11
Και τα οκτω περιφερειακα  καναλια εκπεμπουν κανονικα απο 54 και 63 απο Αιγινα. Η ποιοτητα που λαμβανει κανεις εχει να κανει πρωτον με το σημα που του κατεβαζει η κεραια του  και κατα δευτερο λογο η ποιοτητα εκπομπης του καθε καναλιου. Πιστευα  οτι το ΜTV και το  Local Tv θα ειχαν καλυτερη ποιοτητα.
Αληθεια τι γινεται με την Digital Union . Το BlueSKY εμφανιζεται που και που στο 65. περαν αυτου τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος Πετρος

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2009
  • Μηνύματα: 1454
μπορεις να ανεβασεις screenshots?

Αποσυνδεδεμένος netblues

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2008
  • Τόπος: Αθηνα
  • Μηνύματα: 107
Παράθεση από: "gerigo"
Η ποιοτητα που λαμβανει κανεις εχει να κανει πρωτον με το σημα που του κατεβαζει η κεραια του  και κατα δευτερο λογο η ποιοτητα εκπομπης του καθε καναλιου.

Οχι.. η ποιοτητα στα ψηφιακα ΔΕΝ εξαρταται απο το σημα που κατεβαζει η κεραια του δεκτη. Αυτο ισχυει για τα αναλογικα. .(και δεν μιλαμε για τα "σπασιματα" προφανως..)

Αποσυνδεδεμένος gerigo

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαρ 2010
  • Μηνύματα: 11
Δηλαδη τα σπασιματα δεν εχουν να κανουν με το σημα που σου φερνει η κεραια στο δεκτη και φυσικα την ποιοτητα της εικονας (η μη εικονας)? Καταλαβες τι θελω να πω! Ας μην μπουμε σε τεχνικα θεματα.

Αποσυνδεδεμένος netblues

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2008
  • Τόπος: Αθηνα
  • Μηνύματα: 107
Τα σπασιματα δεν ειναι θεμα ποιοτητας.. Αμα εχει σπασιματα απλα δεν μπορεις να δεις...

Τα υπολοιπα χαρακτηριστικα ομως της εικονας ΔΕΝ εξαρτωνται απο το σημα
(θαμπαδα, χρωματα, κινηση κλπ)

Αποσυνδεδεμένος sagabeat

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Σεπ 2007
  • Τόπος: Chania
  • Μηνύματα: 162
    • http://www.neatv.gr
Ξέρει κανείς στα σίγουρα πως γίνεται η τροφοδοσία στους πομπούς?
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος radiophonic

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2008
  • Μηνύματα: 427
λοιπον.  νοικολακη το blue sky  δεν ειναι απο αιγινα στο 36 αλλα απο παρνηθα. η ετ3 στο 52 και η ετ1 στο 9 εχουν ισχυ αρκετη. ποιανω πρωτη φορα το νικελοντεον. τωρα εβαλα ακουστικα και ακουω μονο απο το ενα ακουστικο τα αττικα,εξτρα,χαι και 06.απο το αλλο ακουγονται πολυ χαμηλα.επισης την χειροτερη ληψη την εχει το 06

Αποσυνδεδεμένος fasma

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2009
  • Τόπος: Αθήνα (Νέος Κόσμος)
  • Μηνύματα: 1158
Καλημερα!!!
Λοιπον, μια αναφορα ληψης για τα ψηφιακα απο Αιγινά!!
Η Περιοχη ειναι ο Νεος Κοσμος, οπου το μονο κεντρο ληψης, ειναι ο Υμηττος και ειναι σε αποσταση 3-4 χιλιομετρων. Στο σημειο που βρισκομαι, δεν υπαρχει οπτικη με Αιγινα, λογω ενος λοφου που παρεμβαλλεται.
Για να καταλαβετε, οσοι δεν γνωριζετε, η Αιγινα λαμβανεται καλα στα Νοτια Προαστια, μονο και ο Νεος Κοσμος ειναι κεντρο Αθηνας.
Επομενως με εξωτερικη κεραια γυρισμενη προς Υμηττο, και στις δυο συχνοτητες (54 & 63), δεν λαμβανω τιποτα.
Με μια εσωτερικη κεραια, τωρα εντος δωματιου, μετα απο λιγη προσπαθεια, και σταθεροποιηση σε συγκεκριμενο σημειο, βγαζω τα εξης:
Στο 63 uhf, (η οποια συχνοτητα ειναι αδεια απο Υμηττο και Παρνηθα και γενικοτερα δεν φτανει κατι αλλο), βγαζω 62% Ενταση και 97% Ποιοτητα. Και ετσι πλεον βλεπω ανετα, χωρις σπασιματα και πιξελαρισματα mad, mtv, 0-6, sport tv.
Στο 54 uhf (εκπεμπει ο kontra απο Υμηττο) δεν βγαζω τιποτα. Λογικοτατο αφου ο Υμηττος περναει σφαιρα!!!
Κατα τα αλλα, 46 & 47 uhf (digea) εχω 80% Ενταση και 97% Ποιοτητα.
48 uhf (Ερτ) εχω 72% Ενταση και 97% Ποιοτητα.
(Τα 46,47 και 48 μαλλον απο Υμηττο!!)
Αυτα για την ωρα!!
Σας ευχαριστω πολυ!!

Υ.Γ. Στην 65 εκπεμπουν ψηφιακα απο Αιγινα? Παντως δεν βγαζω κατι...

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17448
Έγινε μεταφορά των θεμάτων!
Ευχαριστούμε για την αναφορά!
Φαίνεται ότι η 63 είναι πολύ ισχυρή, αυτό μάλλον έγινε για να διευκολύνει κάποιους που ενδεχομένως να τη λαμβάνουν ακόμα και με κεραία προς Υμηττό μέχρι να ανέβει και εκεί!
Η 54 δεν προβλέπεται να πάει Υμηττό, για ανεξήγητο λόγο η ΚΥΑ την κρατάει μόνο στην Αίγινα, όπως και την 65!
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος grgmtk

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2008
  • Τόπος: Άλιμος
  • Μηνύματα: 24
Παράθεση από: "mcelliot_g"
Η 54 δεν προβλέπεται να πάει Υμηττό, για ανεξήγητο λόγο η ΚΥΑ την κρατάει μόνο στην Αίγινα, όπως και την 65!
αν είναι έτσι, τα κανάλια που εκπέμπουν στη συχνότητα 54
από που θα τα δούμε εμείς που η κεραία μας βλέπει Υμηττό;

εκτός πια αν δεν έχουν σκοπό να τα δείχνουν σε όλη την Αττική
τουλάχιστον όχι πριν το αναλογικό switch off το 2012 ή το 2015

αλλά είναι γελοίο (για να μην χρησιμοποιήσω άλλη βαρύτερη λέξη) η μισή Αττική
να βλέπει κάποια κανάλια ψηφιακά και η άλλη μισή να μην τα βλέπει  :?

Συνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5791
το novasport σταματησε εντελώς?  δε βλεπω να πηγε σε αλλη συχνότητα....
μου σταμάτησαν και οι παρεμβολές του extra3 στο 40 της Αιγινας....
όσο για την 63 έκανα πάρα πολλές προσπάθειες να υπερκαλύψω το λιγοστή ισχύ του αναλογικού attica αλλά ματαια... μονο ψηφιακά χιονάκια μου έρχονται

Αποσυνδεδεμένος fasma

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2009
  • Τόπος: Αθήνα (Νέος Κόσμος)
  • Μηνύματα: 1158
Φιλε mcelliot_g, να ξεκαθαρισω κατι...
Η εσωτερικη κεραια που εχω στο δωματιο, ειναι γυρισμενη προς Αιγινα. Μου ερχεται μεν ο Υμηττος, λογω ισχυροτατων σηματων, ομως την εχω στρεψει προς Αιγινα. Αν αλλαξω λιγο την κατευθυνση, τοτε χανεται και η συχνοτητα 63. Εδω λαμβανουμε απο Υμηττο.
Το attica εκπεμπει εκει? Δεν το βγαζω με τιποτα!!
Αναμεσα σε εμενα και το Κ.Ε. Αιγινας υπαρχει λοφος υψομετρου 120 μετρων!!
Προφανως οι κεραιες της Αιγινας, ξεπερνανε κατα πολυ το υψομετρο του λοφου και γι'αυτο να λαμβανω το σημα!! Ομως εγω απο την ταρατσα μου δεν μπορω να δω καθολου το νησι της Αιγινας!! Επισης την εσωτερικη κεραια, την εχω σηκωσει πανω σε μια ντουλαπα που εχω 2 μετρων, γιατι αλλιως δεν βγαινουν...
Σας ευχαριστω πολυ!!!

Συνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5791
Ο Ηλίας να βλέπει στη Θεσσαλονίκη attica λίγο δυσκολο...
Εγώ εδώ που είμαι κέντρο( πλατεία κουμουνδούρου ) βγάζω το attica με χαμιλή ισχύ... και επισεις  δεν βλέπω κι εγω την Αίγινα, μου παρεμβάλετε ο λόφος του φιλοππάπου, μόνο χιόνι μου έρχετε στην 63.
τα αναλογικά που έμειναν στην Αίγινα μόνο παρεμβολλές μου δημιουργούν

Αποσυνδεδεμένος fasma

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2009
  • Τόπος: Αθήνα (Νέος Κόσμος)
  • Μηνύματα: 1158
Για να δω αυριο που θα αγορασω ενα splitter, και θα συνδεσω την κεραια της ταρατσας που λαμβανει απο Υμηττο, και την εσωτερικη, που εχω γυρισει προς Αιγινα, θα λαμβανω το ιδιο καλα, τα ψηφιακα απο Αιγινα, η θα μου δημιουργησει προβλημα η κεραια της ταρατσας? Ειδωμεν!!!!
Υ.Γ. Tελικα, μαλλον, εχω οπτικη με Αιγινα, καθ'οτι ο λοφος που εχω μπροστα μου (απ'οτι βλεπω στo Google Earth), δεν παρεμβαλλεται σε ευθεια γραμμη απο μενα και απο το κεντρο εκπομπης, αλλα ειναι λιγο πιο περα!!! Αλλα απο την ταρατσα μου δεν βλεπω την Αιγινα, αυτοπροσωπως, καθ'οτι παρεμβαλλονται αλλα κτιρια!!

Αποσυνδεδεμένος radiophonic

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2008
  • Μηνύματα: 427
λοιπον μενω βουλα.την καλυτερη ληψη εχω στο 51 την νετ απο γερανεια.ανωτερη εικονα απο τα ψηφιακα.
  46,47  ενταση 73 ποιοτητα 96
 48 ενταση 77 ποιοτητα 97
 54 ενταση 68 ποιοτητα 95 attica,extra, high  μονο απο το 1 ακουστικο.to nickelodeon εχει την καλτερη ψηφιακη εικονα
63 το ιδιο με το 54  06 μονο απο ενα ακουστικο 06 και σπορ απαισια εικονα
 64  novaspor apo aigina,h net den ekpempei apo aigina

Αποσυνδεδεμένος Limsat

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2008
  • Τόπος: Λεμεσος
  • Μηνύματα: 440
  • Λεμεσος Κυπρος
Ας ανεβάσει κάποιος screenshots από τα attica-extra-high να δούμε ποιότητα εικόνας
Η τηλεοαση ειναι ενας ανηκτος δρομος!

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17448
Off topic:
O Βασίλης έχει αποδείξει ότι γίνεται διπλή εκπομπή της ΝΕΤ από Αίγινα και Γεράνεια ταυτόχρονα στο 51!
On topic:
Η Αίγινα βγαίνει σε αρκετές περιοχές της πολεοδομικού συγκροτήματος που έχουν νοητά οπτική με τη θάλασσα! Στην αναλογική όμως μέχρι τώρα οι περισσότερες εκπομπές ήταν κατευθυνόμενες προς τα ΝΑ προάστια τα οποία βέβαια είχε στόχο η ύπαρξη αυτού του Κ.Ε.!
Φαίνεται όμως ότι η Digea ειδικά για την 63 (και ενδεχομένως και για τις υπόλοιπες ψηφιακές της) και μέχρι να την ανεβάσει και στον Υμηττό σε SFN κάνει παντοκατεθυθντική εκπομπή! Σίγουρα στέλνει σήμα καρφί προς το βορρά, μένει να δούμε τώρα από άκρως δυτική Αττική (Άγιοι Θεόδωροι κλπ) να δοκιμάσει κανείς να γυρίσει την κεραία του προς Αίγινα αν βγαίνει τίποτα!
Αυτό εξηγεί πώς περιοχές που καλύπτονται από Υμηττό λαμβάνουν και τα ψηφιακά της κενής από άλλα Κ.Ε. 63 ακόμα και με εσωτερική κεραία προς τα νότια!

Παράθεση από: "grgmtk"
αν είναι έτσι, τα κανάλια που εκπέμπουν στη συχνότητα 54
από που θα τα δούμε εμείς που η κεραία μας βλέπει Υμηττό;

εκτός πια αν δεν έχουν σκοπό να τα δείχνουν σε όλη την Αττική
τουλάχιστον όχι πριν το αναλογικό switch off το 2012 ή το 2015

αλλά είναι γελοίο (για να μην χρησιμοποιήσω άλλη βαρύτερη λέξη) η μισή Αττική
να βλέπει κάποια κανάλια ψηφιακά και η άλλη μισή να μην τα βλέπει  :?
Φυσικά και το θεωρώ κι εγώ με τη σειρά μου γελοίο και εκτός πραγματικότητας το γεγονός όπως και έχω σοβαρές ενστάσεις και για τα περισσότερα Κ.Ε. της ψηφιακής μετάβασης, αλλά τι να το κάνεις?
Ας αρχίσουν τουλάχιστον να εκπέμπουν σε πρώτη φάση γιατί μέχρι το 2015 δεν βλέπω να γίνεται ούτε κι αυτο! :twisted:
Στη Θεσσαλονίκη παρόλο που είναι ίσως η μοναδική περίπτωση στο χάρτη της ψηφιακής μετάβασης που είναι άκρως τακτοποιημένα τα Κ.Ε. χωρίς να αφήνουν κενά κάλυψης στην πόλη μέσα, έχουν σταματήσει τα πάντα στη μέση και δεν κινείται απολύτως τίποτα! Η 50 έμεινε στο έλεος, το ίδιο και η DU που κοιμάται εδώ και ένα τρίμηνο και όσο για την ΕΡΤ...πρώτη και καλύτερη στο χωρό της παρατυπίας αφού έχει γραμμένη την ΚΥΑ στα πα***** της και δεν κάνει ούτε SFN με το Φιλίππειο, ούτε μετακινεί την 26 που κρατάει με το έτσι θέλω αυθαίρετα στην 23 όπως προβλέπεται!
Ελλάς το μπάχαλό σου!!! :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5791
την 63 δυσκολα μπορει καποιος να βγάλει ψηφιακο σημα στην δυτική αττικη λόγω της υπαρξης του attica που ειναι αρκετά ισχυρο προς εκει...
η αίγινα ήταν και είναι βασικό κέντρο για το Πέραμα και εναλακτικό ήταν ο υμηττός. γι αυτο το λόγω σχηματίζει βενταλια το διαγραμμα εκπομπής της Αίγινας

Αποσυνδεδεμένος Thanassis

  • SatLeo V. I. P.
  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2006
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 784
    • http://www.ikusi.gr
Επειδή φαίνεται μια "περίεργη" προπορεία της Αίγινας στα ψηφιακά, νομίζω ότι αξίζει να ενημερώσω ότι σε κεντρικές κεραίες έχουν δοθεί λύσεις σε πολλές περιοχές του λεκανοπεδίου.
Γενικά η Αίγινα φαίνεται (με καθαρή οπτική επαφή ή απλά με ικανοποιητικό πέρασμα του ψηφιακού σήματος) από την μεγάλη πλειοψηφία των συνοικιών της Αθήνας - ίσως και σε ποσοστό πάνω από 80%.
Φυσικά οι εγκατεστημένες κεραίες δεν κοιτάνε εκεί, μια που σε Υμηττό και Πάρνηθα η κατάσταση ήταν πάντα πολύ καλύτερη, όμως η περίεργη αυτή προπορεία της Αίγινας, σε συνάρτηση με την μεγάλη καθυστέρηση που προβλέπεται για την ψηφιακή εκπομπή από την Πάρνηθα, έρχεται να δώσει μια άλλη οπτική στην πιθανη αξιοποίηση της Αίγινας.

Υπάρχουν λοιπόν πολλές κεντρικές εγκαταστάσεις σε περιοχές που παραδοσιακά έπιαναν μόνο από Πάρνηθα, στις οποίες έχει τοποθετηθεί 2η κεραία και η κάτοικοι πιάνουν κανονικά τα ψηφιακά.
Οι περιοχές αυτές είναι το Γαλάτσι και όλες οι περιοχές πίσω από τα Τουρκοβούνια που δεν βλέπουν Υμηττό, οι περιοχές πίσω από το Λυκαβηττό και φυσικά όλες οι βόρειες συνοικίες και όποιες άλλες περιοχές που επίσης δεν βλέπουν Υμηττό.
Επειδή το ψηφιακό σήμα περνάει εύκολα (για την ακρίβεια δίνει πολύ καλή λήψη ακόμα και με μικρή στάθμη), χωρίς να του κάνουν ζημιά οι ανακλάσεις, με μία καλή κεραία προς Αίγινα, υπάρχει συνήθως ικανοποιητική λήψη και μπορεί να αξιιοποιηθεί εύκολα.

Φυσικά η κατεύθυνση της Αίγινας χρειάζεται κατά τεκμήριο μεγαλύτερη ενίσχυση των σημάτων της κεραίας και αυτό δεν είναι σκόπιμο να πραγματοποιηθεί με ενισχυτή κεντρικής που έχει δύο broadband εισόδους UHF. Δεν πρέπει να το κάνει κάποιος, γιατί έτσι θα χαλάσουν τα αναλογικά που παίρνει από την άλλη κατεύθυνση (πχ Πάρνηθα) και κάτι τέτοιο δεν είναι αποδεκτό σε μία πολυκατοικία στην οποία δεν έχουν προμηθευτεί όλοι ψηφιακούς δέκτες ή σύγχρονες τηλεοράσεις.

Η λύση είναι οι νέοι ενισχυτές - mini HeadEnds που υπάρχουν στην αγορά και εκτός των άλλων διαθέτουν 2 ή 3 εισόδους στα UHF, οι οποίες διαθέτουν προγραμματιζόμενα φίλτρα τπου επιτρέπουν την επιλεκτική ενίσχυση καναλιών ή ομάδων καναλιών από την κάθε κεραία. Φυσικά και την ανεξάρτητη ρύθμιση της απολαβής από κάθε κατεύθυνση, για την κάθε ομάδα καναλιών.

Με την παραπάνω μέθοδο έχουν ήξη εξυπηρετηθεί πάρα πολλές πολυκατοικίες σε προβληματικές περιοχές και έχουν αποκτήσει τη δυνατότητα άριστης ψηφιακής λήψης, ακόμα και αν μέχρι τώρα έκαναν λήψη μόνο από Πάρνηθα.
Το ίδιο φυσικά ισχύει για οποιαδήποτε περιοχή, ακόμα και αν κάνει λήψη από Υμηττό. Με τη χρήση ενός τέοιου mini HeadEnd μπορεί να κάνει επιλεκτική λήψη κάποιων ψηφιακών σημάτων από την Αίγινα, χωρίς να υπάρξει η οποιαδήποτε δυσμενής επίδραση στη λήψη των υπόλοιπων καναλιών από Υμηττό.
Αυτή τη μέθοδο την ακολουθούσεμε πάντα σε μεγάλες επαγγελματικές εγκαταστάσεις με ρακάτα HeadEnds, όπου με χρήση μεταλλακτών αξιοποιούσαμε τις καλύτερες λήψεις που είχαμε σε κάθε περιοχή, ακόμα και με διαφορετικές κεραίες από διαφορετικές κατευθύνσεις.
Τώρα πλέον τέτοιες λύσεις μπορούν να δοθούν και σε απλές εγκαταστάσεις (πολυκατοικίες, μικρά ξενοδοχεία κλπ), μια που το κοστολόγιο των mini HeadEnds είναι αρκετά προσιτό.
Θανάσης Κυριακόπουλος
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος arno

  • Satleo Super V.I.P.
  • Έμπειρο Μέλος
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2006
  • Μηνύματα: 400
    • http://www.digitaltvinfo.gr
Θανάση καλημέρα,
πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που μας γράφεις. Ήθελα να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις ποια είναι τα υλικά που ικανοποιούν όλες αυτές τις προϋπόθεσεις, καθώς επίσης ποια τεχνικά χαρακτηριστιά αυτών πρέπει να λάβουμε υπόψη μας (για παράδειγμα πόσα dB πρέπει να είναι η κεραία?)?

Αποσυνδεδεμένος Thanassis

  • SatLeo V. I. P.
  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2006
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 784
    • http://www.ikusi.gr
Θανάσης Κυριακόπουλος
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος Thanassis

  • SatLeo V. I. P.
  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2006
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 784
    • http://www.ikusi.gr
Παράθεση από: "arno"
Θανάση καλημέρα,
πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που μας γράφεις. Ήθελα να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις ποια είναι τα υλικά που ικανοποιούν όλες αυτές τις προϋπόθεσεις, καθώς επίσης ποια τεχνικά χαρακτηριστιά αυτών πρέπει να λάβουμε υπόψη μας (για παράδειγμα πόσα dB πρέπει να είναι η κεραία?)?
Καλημέρα Αργύρη
Μιλώντας για περιοχές πέρα από τα νότια προάστια που έχουν εύκολη λήψη, θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε μια κεραία με ικανοποιητική απολαβή - ας πουμε 15 db ή και παραπάνω.

Για τα υλικά που ρωτάς, κατάλληλοι είναι όλα τα mini HeadEnd της αγοράς που διαθέτουν 2 ή 3 εισόδους UHF, υψηλή απολαβή (πάνω από 50 db), μεγάλη στάθμη εξόδου (πάνω από 115 dbμV) και φυσικά τουλάχιστον 8-10 προγραμματιζόμενα φίλτρα, τα οποία να μπορούν να καλύψουν είτε ένα μόνο κανάλι, είτε μια ομάδα συνεχόμενων καναλιών (συνήθως μέχρι 5 κανάλια).
Είναι επίσης σημαντικό να μπορούν να μοιράσουν/προγραμματίσουν τα φίλτρα τους είτε στις 3 εισόδους, είτε στις δύο ή ακόμα και όλα τα φίλτρα σε μία μόνο είσοδο - ανάλογα με τις ανάγκες τις περιοχής και τον αριθμό των κεραιών που θα χρησιμοποιηθούν.

Οι περισσότερες μονάδες της αγοράς, διαθέτουν πρόγραμμα αυτόματης ρύθμισης των εισόδων, χωρίζοντας τη μπάντα σε περιοχές και ρυθμίζοντας την απολαβή κάθε ομάδας καναλιών έτσι ώστε να έχουμε ισοσταθμισμένα σήματα στην έξοδο, ανεξάρτητα από τις στάθμες εισόδου. Διαθέτουν επίσης και σύστημα AGC, ενώ κάποιες .έχουν και τρόπο αντιγραφής των ρυθμίσεων από μονάδα σε μονάδα.
Το τελευταίο αφορά τεχνικούς που δουλεύουν κυρίως σε μία περιοχή και με αυτό τον τρόπο μπορούν να ξοδέψουν μία φορά αρκετό χρόνο για να πετύχουν χειροκίνητα το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και να το αποθηκεύσουν.
Μετά είναι πολύ εύκολο να γλυτώσουν χρόνο, φορτώνοντας αυτές τις ρυθμίσεις σε κάθε καινούρια μονάδα και κάνοντας ίσως μόνο μικροδιορθώσεις στις πιθανές διαφοροποιήσεις που μπορεί να έχει το λαμβανόμενο σήμα σε πολυκατοικίες της ίδιας περιοχής.

Μια χαρακτηριστική ομάδα τέτοιων προγραμματιζόμενων mini HeadEnd είναι η νέα σειρά ONE.
Περισσότερες λεπτομέρειες υπάρχουν στο: Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Θανάσης Κυριακόπουλος
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος lakonasb

  • SatLeo V. I. P.
  • Τακτικό Μέλος
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοε 2008
  • Μηνύματα: 141
    • xaramis-electronic
Ισως η καλυτερη λυση στην αγορα ,το εχω δοκιμασει σε αλλη περιπτωση (one 118) και κανει θαυματα.
 Το συστηνω ανεπιφυλακτα.
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος radiophonic

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2008
  • Μηνύματα: 427
και επειδη βγηκαμε εκτος.συνεχζουν να ακουγονται απο το ενα ακουστικο τα καινουρια ψηφιακα.τι αισχος σε εικονα το 06 .δλδ τζαμπα χρηματα.ενω το νικελοντεον εχει την καλυτερη και απο τα 21

Αποσυνδεδεμένος channelos

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαΐ 2006
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 728
Radiophonic εσύ που λαμβάνεις καλά τα ψηφιακά από Αίγινα, μπορείς να ανεβάσεις screenshots από τα 8 περιφερειακά κανάλια για να δούμε και εμείς την ποιότητα της εικόνας τους?

Αποσυνδεδεμένος radiophonic

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2008
  • Μηνύματα: 427
channelos δεν ξερω πως να τα ανεβασω.δεν το χω κανει ποτέ.δεν θα κατσω να σκασω για τη νετ σκασιλα μου.μονο 2 τελευταια θα πω. η αιγινα που δεν πιιανει το κεντρο της λαμβανει τη νετ στο 51.και οταν πεφτει το ρευμα στην αιγινα το καλοκαιρι.και παλι λαμβανεται  η νετ στο 51 και μονο αυτη.επιπλεον 2-3 φορες που ειναι οφφ η ετ1 στο 9 ηταν και η νετ στο 51

Αποσυνδεδεμένος channelos

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαΐ 2006
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 728
Αν θες στείλε μου τις φωτό με πμ ή με email να τα βάλω εγώ!

Αποσυνδεδεμένος radiophonic

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2008
  • Μηνύματα: 427

Αποσυνδεδεμένος channelos

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαΐ 2006
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 728

Αποσυνδεδεμένος radiophonic

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2008
  • Μηνύματα: 427


 


* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΗΠΕΙΡΟ, ΑΚΑΡΝΑΝΙΚΑ & ΕΠΤΑΝΗΣΑ [ΠΖ 05]  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 24/09/2024 (15:15)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΗΠΕΙΡΟ, ΑΚΑΡΝΑΝΙΚΑ & ΕΠΤΑΝΗΣΑ [ΠΖ 05]  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 24/09/2024 (15:12)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 24/09/2024 (15:09)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 24/09/2024 (15:05)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 24/09/2024 (14:50)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: MCelliotG Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 24/09/2024 (14:34)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: ANDREASSAT Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/09/2024 (13:58)
* Απ: Το MEGA στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)   Μέλος: pepis68 Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 24/09/2024 (12:57)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 24/09/2024 (11:24)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 24/09/2024 (09:10)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: RFXprt Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/09/2024 (09:05)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: aorguru Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/09/2024 (03:01)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/09/2024 (02:16)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 24/09/2024 (01:36)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Chris_S Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/09/2024 (00:51)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 24/09/2024 (00:33)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: aorguru Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/09/2024 (00:25)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΙΑ   Μέλος: hercoulis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/09/2024 (23:59)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: MCelliotG Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (23:52)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (23:34)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: paksat Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (23:33)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (23:31)
* Απ: Υποχρεωτικό ραδιόφωνο AM στα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στις ΗΠΑ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Ειδήσεις και νέα για την επίγεια τηλεόραση και ραδιόφωνο 23/09/2024 (23:23)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: kyria_kous_tv_archive Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (22:37)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Palmwoods Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/09/2024 (22:00)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: MCelliotG Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (20:48)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ, ΑΙΤΩΛΙΑ, ΦΩΚΙΔΑ, ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΟ, ΚΥΘΗΡΑ [ΠΖ 06]  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 23/09/2024 (20:46)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: kyria_kous_tv_archive Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 23/09/2024 (20:27)
* Απ: Οι ψηφιακές DX επίγειες λήψεις μας  Μέλος: kyria_kous_tv_archive Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/09/2024 (20:21)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: PanosRadio Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/09/2024 (19:11)