Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]
  • Παρ 29 Μάρ 2024, 14:32
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  (Αναγνώστηκε 672355 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NetSurfer_g7

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2013
  • Μηνύματα: 681
    • Τσεκάρετε και το blog μου
Nαι,το ξερω οτι καποια περιφερειακα καναλια(Mad,Kontra) εκπεμπουν HD στο youtube.Το ερωτημα ειναι ποτε θα εκπεμψουν επιγεια ψηφιακα σε HD

Αποσυνδεδεμένος anfoukas

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Αύγ 2014
  • Μηνύματα: 264
       Το πιθανότερο ποτέ αφού δεν φτάνουν οι συχνότητες ώστε να εκπέμπουν όλα σε HD. Ας ελπίσουμε να γίνει κάτι όταν αλλάξει το σύστημα σε Η265.. Μην ξεχνάμε και το οικονομικό. Το HD κοστίζει ακριβότερα. Δεν ξέρω αν τους συμφέρει. οικονομικά.

Αποσυνδεδεμένος NetSurfer_g7

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2013
  • Μηνύματα: 681
    • Τσεκάρετε και το blog μου
Kαι με DVB-T2/mpeg-4 μια χαρα φτανουν οι συχνοτητες για τα πιο "σοβαρα" περιφερειακα καναλια(π.χ. mad,rise,nickelodeon,kontra,action 24) που εχουν καποιο υποτυπωδες προγραμμα.Kαι 1 πολυπλεκτης αρκει.Δεν χρειαζεται ντε και καλα hevc/h265.Τα υπολοιπα(alert,channel 9,extra,high κτλ.) που δειχνουν ολη μερα παρακμιακο τηλεμαρκετινγκ,λιακοπουλο και βελοπουλο δεν νομιζω να νοιαξει και κανεναν αν βγουν ή οχι σε HD

Συνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5689
Ανέβηκα στον λυκαβηττο με νέα τηλεόραση και ενισχυτή .
Η 58 από δαρδιτσα κατεβαίνει ευκολα με λίγα παγώματα στην εικόνα . Η 59 κατέβαινε σχετικά ευκολα αλλά είχε πολλά παγώματα στην εικόνα
Στην 53 από Πάρνηθα σε οποίο σημείο και να πήγα δεν εμφάνισε σήμα



 





Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος thodorisk

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2016
  • Τόπος: Λιβάδι Τιτάρου
  • Μηνύματα: 493
Τι διαφορές βλέπεις στη λήψη σε σχέση με την προηγούμενη τηλεόραση;Νομίζω πως έχει πιο ευαίσθητο δέκτη,παίζει τους διαύλους και με 0% ποιότητα.Σε εμένα η κεραία σκέτη πιάνει τα ισχυρά κέντρα,με τον ενισχυτή τα πιο μακρινά.

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17292
Επειδή εδώ και δύο χρόνια έχω την d12 που είναι ακριβώς το ίδιο chipset και φυσικά ολόιδιο το λογισμικό, μπορώ να σου πω ότι οι ενδείξεις σήματος είναι ό,τι να 'ναι, οπότε το 0% δεν λέει και τίποτα...
Δεν βρήκα και αναβάθμιση κάπου...

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος thodorisk

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2016
  • Τόπος: Λιβάδι Τιτάρου
  • Μηνύματα: 493
Σίγουρα οι ενδείξεις σήματος των τηλεοράσεων και των επίγειων ψηφιακών δεκτών δεν έχουν την ακρίβεια ενός επαγγελματικού πεδιόμετρου.Όταν κάποιοι δέκτες είναι πιο ευαίσθητοι σε σχέση με άλλους,φαίνεται αυτό στις ενδείξεις σήματος.Συνήθως παίζουν απροβλημάτιστα τα χαμηλά σήματα.Αρχείο αναβάθμισης μην περιμένεις να βρεις.Το chip είναι παλιό,νομίζω 2015-2016.Πρέπει να ήταν από τα πρώτα mstar που βγήκαν με υποστήριξη h.265.

Συνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5689
Τη μόνη διαφορά που πρόσεξα σε σχέση με την παλιά είναι πως αποθηκεύει τα κανάλια έστω και με λίγο σήμα . Το άλλο καλό είναι πως μου αποθήκευσε και τους διαύλους από Πελοπόννησο τις 33/35/39 που είναι διπλά , στο τέλος της λίστας
Τώρα μου μένει να αλλάξω την κεραία.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος thodorisk

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2016
  • Τόπος: Λιβάδι Τιτάρου
  • Μηνύματα: 493
Να πάρεις και μια βάση δαπέδου που έχει κόστος μόλις 10 ευρώ.Αν είχες βάση δαπέδου και την τοποθετούσες στην οροφή στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου στην άκρη δεξιά η αριστερά δεν θα είχες σπασίματα στις συχνότητες που αναφέρεις.Όταν πάρεις κεραία να την συγκρίνεις με την ikusi για να μας πεις ποια είναι καλύτερη.

Αποσυνδεδεμένος mezesflokos

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: amarousion
  • Μηνύματα: 210
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
και τα Κυκλαδίτικα με μια λογαριθμικη από Μακρόνησο γυρισμένο στην γραμμή του ρετιρέ

Συγχώνευση: Κυρ 24 Μάι 2020, 23:27
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
και τα Κυκλαδίτικα με μια λογαριθμικη από Μακρόνησο γυρισμένο στην γραμμή του ρετιρέ

Συγχώνευση: Κυρ 24 Μάι 2020, 23:27

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε η αυτοσχέδια χελιδόνα μου 80στοιχειων 3μετρων με θέα την Αίγινα στο βάθος τα δίδυμα λήψεις από το σπίτι μου Πεύκη

Συγχώνευση: Κυρ 24 Μάι 2020, 23:32
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συγχώνευση: Κυρ 24 Μάι 2020, 23:34
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτεμε Έντισον αποκωδικοποιητή στο υπνοδωμάτιο

Συγχώνευση: Κυρ 24 Μάι 2020, 23:36
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε και από ρειχεα Λακωνία στην 57
Λόγο διαδώσηςσηματος μάλλον

Συνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5689
Έχεις πολύ καλό σύστημα !

Το απόγευμα η 58 στην βουλιαγμενη είχε πρόβλημα , σαν να έκαναν παρεμβολή τα  διδυμα στην δαρδιτσα .
Μου ερχόταν πολύ καλό σημα με τα κυκλαδίτικα όταν γύριζα την κεραια πριν την μηλο




Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος mezesflokos

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: amarousion
  • Μηνύματα: 210
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε σήμερα χάθηκε εντελώς η 58 μου βγάζει κλειστή την συχνότητα.οι λοιπές 33 35 39 πιάνουν καμπάνα πήρα τηλ στη ντιτζια μου είπαν πως κάποιες εργασίες γίνονται άλλα δεν έχει κλείσει το σήμα εν το μεταξύ θα αλλάξει το συχνοτολογιο αν κατεβουν οι συχνότητες θα τα χάσουμε λογικά ή οι χαμηλότερες έχουν καλύτερη διάδωση?

Συγχώνευση: Δευ 25 Μάι 2020, 10:31
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε η 59 επίσης καμπάνα  :roll: :-p

Αποσυνδεδεμένος NetSurfer_g7

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2013
  • Μηνύματα: 681
    • Τσεκάρετε και το blog μου
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Έχεις πολύ καλό σύστημα !

Το απόγευμα η 58 στην βουλιαγμενη είχε πρόβλημα , σαν να έκαναν παρεμβολή τα  διδυμα στην δαρδιτσα .
Μου ερχόταν πολύ καλό σημα με τα κυκλαδίτικα όταν γύριζα την κεραια πριν την μηλο
[IMG]https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200524/aa86d296532b17c2b861464d674d9d7a.jpg
[IMG]https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200524/b1ed22bca766eeb4b385ba342c6343e9.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk
Παιζει διαμορφωση QPSK στην digea?Πρωτη φορα το βλεπω.Συνηθως μονο τα δορυφορικα χρησημοποιουσαν QPSK.

Αποσυνδεδεμένος gamiseta

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2020
  • Μηνύματα: 220

Συνδεδεμένος geoavlonitis

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2014
  • Τόπος: Κέρκυρα/Ξάνθη
  • Μηνύματα: 1585
Και στη δυτική Ελλάδα (Κέρκυρα Ηπειρο Ακαρνανία κλπ) πρέπει να έχει QPSK γιατί τα σήματα κλειδώνουν πολύ πιο εύκολα από τα υπόλοιπα της Digea-ERT.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29719
παιδια καπου τα εχετε μπερδεψει με τα QPSK της δορυφορικης και τα QAΜ της επιγειας.

η digea παιζει 16QAM με 3 και 4 καναλια που εχει στις συχνοτητες με τα επιγεια σε SD

η ΕΡΤ παιζει 64QAM γιατι ειναι 4 SD 1HD και 6 ραδιοφωνα

το DVB S2 θα υποστηριζει  kai 256QAM αλλα εκει θα κλαψουνε μανουλες με τις προβληματικες εγκαταστασεις λογω του θα ανεβει πολυ τοκατοφλι για να κλειωσει το σημα
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος mezesflokos

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: amarousion
  • Μηνύματα: 210
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε Το κεραιοσυστημα μου όλο αυτοσχέδιες όλες όπως βλέπεις να ναι καλά οι κάδοι απορριμμάτων  :S που από εκεί τις μάζευα εκτός της τρίαινας η 58 ακόμη κλειστή σαν κάτι να την παρεμβαλει από άλλο κ.ε. ένας πειρατής πού έβγαινε στην 37 πλέον παίζει ακόμη?τα Κυκλαδίτικα εγώ bill τα βγάζω στην 48στην53 βγάζω τα στερεοελλαδιτικα από Πάρνηθα

Συγχώνευση: Δευ 25 Μάι 2020, 20:31
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε τα στερεοελλαδιτικα μόλις τώρα με χαμηλό σχετικά σήμα

Συγχώνευση: Δευ 25 Μάι 2020, 20:40
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτεη 39 Και η 33 επίσης καμπάνα

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17292
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
παιδια καπου τα εχετε μπερδεψει με τα QPSK της δορυφορικης και τα QAΜ της επιγειας.

η digea παιζει 16QAM με 3 και 4 καναλια που εχει στις συχνοτητες με τα επιγεια σε SD

η ΕΡΤ παιζει 64QAM γιατι ειναι 4 SD 1HD και 6 ραδιοφωνα

το DVB S2 θα υποστηριζει  kai 256QAM αλλα εκει θα κλαψουνε μανουλες με τις προβληματικες εγκαταστασεις λογω του θα ανεβει πολυ τοκατοφλι για να κλειωσει το σημα
Νεκ κι εσύ λίγο τα μπέρδεψες!
Το DVB-T έχει QPSK, QAM16, QAM64. To DVB-T2 (όχι S2) έχει όλα τα προηγούμενα συν 256QAM που ναι μεν θέλει ισχύ αλλά έχει και πλεονεκτήματα.
H Digea παίζει 16QAM τα SD και 64QAM τα HD, και κάποιες περιοχές με 2-3 κανάλια μόνο σε QPSK.
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5123
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Και στη δυτική Ελλάδα (Κέρκυρα Ηπειρο Ακαρνανία κλπ) πρέπει να έχει QPSK γιατί τα σήματα κλειδώνουν πολύ πιο εύκολα από τα υπόλοιπα της Digea-ERT.


Sent from my iPhone using Tapatalk
κεκρυρα μου βγαζει ερτ 64 / ντιντεα ολα 16 qam / αλβανια ch 43 dvb-t με 64 qam και ch 39 qam 256 ddvb-t2 ... οσα εχουν αδυνατο σημα με qam 256 dvb-t2 δεν κλειδωνουν με τιποτα γιατι δεν ανεβαζουν ποιοτητα (ενω υπαρχει σημα) ... οπως λεει ο Νεκταριος θα κλαψει κοσμος σε δυσκολες περιοχες με 256

Αποσυνδεδεμένος mezesflokos

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: amarousion
  • Μηνύματα: 210
Παίδες τι γίνεται δεν καταλαβαίνω πήγα το μεσημέρι επίσκεψη σε ένα φίλο αγία Παρασκευή αυτός έχει ατομική κεραία πλέγματος από ημμυτο και όπως σκανάρω στην 58 άγνωστο από που μάλλον υμμητος ή Πεντέλη??με πολύ χαμηλό σήμα μου κλειδώνει το τρίτο περφερειακων της Αττικής Nickelodeon alert rise και Πολλά σπασίματα
Αν μπορείς κάνε ένα κόπο να το ψάξεις φίλε αλλα προσπάθησε να πάς κάπου που ο νοτιοδυτικό ορίζοντας να είναι κλειστός δλδ από πελλοπονησο αν γίνεται κάτι τέτοιο που μάλλον γίνεται είναι παράνομο μπαμ

Αποσυνδεδεμένος NetSurfer_g7

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2013
  • Μηνύματα: 681
    • Τσεκάρετε και το blog μου
Δηλαδη με QPSK παιζουν μονο καποια περιφερειακα καναλια της επαρχιας?

Συνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5689
Δεν ξέρω τι έκαναν τις τελευταίες ημέρες αλλά οι συχνότητες από δαρδιτσα και δίδυμο έχουν μηδενικό σημα σε ένταση και ποιοτητα με εξερεση τις 58& 59 από δαρδιτσα . Ακόμα και η 33 της ερτ έχει πρόβλημα , ίσα που έρχεται : σε ταράτσα στην πλατεία Βαρνάβα στο Παγκράτι με άριστη οπτικη επαφή μηδέν σημα , λιγο σημα ερχόταν στην 33 όταν γυρνούσα την κεραια προς το δίδυμο

Σήμερα στον λυκαβηττο 0% σε όλες και στήθος 58& 59 περιπου 40% ένταση . Στην άνω βούλα όλες οι συχνότητες από εκει είχαν γύρω στο 60% ένταση . Να υποθεσω πως με κάποιο τρόπο γίνεται αποκοπή του σήματος στο κέντρο της αθηνας ;

 
 


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος mezesflokos

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: amarousion
  • Μηνύματα: 210
Έχω την εντύπωση και το ξαναγραψα στο φόρουμ πώς σκόπιμα κάποιος στις 58 59 παρεμβαλει από κάπου πιθανόν ημμυτος το τρίτο με τα περιφερειακά της Αττικής και το 2017με μια κακοκαιρία είχε γίνει ζημιά στα πάνελ της Αργολίδας και στην 58μου γύρισαν αυτόματα με σχεδόν μηδενικό σήμα το 3ο των τοπικών της Αττικής Και στην 59 το high kontra mad αλλα τότε ήταν πολύ δυνατό το σήμα από πελλοπονησο Και υπερισχύε .Ποιος ο δράστης ένας Θεός ξέρει  :crazy:

Συγχώνευση: Δευ  8 Ιούν 2020, 01:24
Και σε μένα στην Πεύκη πάλι οι 33 35 και39 καμπάνα τα τοπικά 58 59 χαλί μαύρο δλδ σήμα δυνατό άλλα μηδέν ποιότητα 40με55ισχυς ποιότητα το πολύ 5με10....

Συγχώνευση: Δευ  8 Ιούν 2020, 20:04
Με ενίσχυση βάσης σαφή διαφορά Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συγχώνευση: Δευ  8 Ιούν 2020, 20:06
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε και στου δωμάτιο με endision

Συγχώνευση: Δευ  8 Ιούν 2020, 20:16
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος mezesflokos

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: amarousion
  • Μηνύματα: 210
Σημερινή λήψη. Τα Κυκλαδίτικα κανάλια χαμένα εντελώς   Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος mezesflokos

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: amarousion
  • Μηνύματα: 210
48.Κυκλαδίτικα πριν από λίγο  :wtg
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5689
Εχεις πολύ  καλό σημα και χωρίς σπασίματα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Συνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5689
Εκανα παλι δοκιμές στην ταράτσα στο μεταξουργειο με τον εξοπλισμό μου και μόνο στην 33 ερχόταν σήμα , σχετικά ασθενες κι αυτο , από την Πελοπόννησο παροτι έχω οπτική επαφή

Σήμερα στα ψηλά στα νότια προάστια , συγκεκριμένα κοντά στο νεκροταφείο Βούλας , από Δαρδιτσα είχα περίπου ένταση 60 και από ρειχεα περιπου 30
Από Μηλο μου έρχεται σχεδόν μόνιμα η 53, & καμία άλλη συχνότητα με τα 2 περιφερειακά των Κυκλάδων με ένταση περίπου 55-60
 
 






Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος mezesflokos

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: amarousion
  • Μηνύματα: 210
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συγχώνευση: Κυρ  5 Ιούλ 2020, 20:51
Την 59στην βγάζει πολύ δυνατότερο σε σχέση με την58 από ότι βλέπω είναι Και θέμα κεραίας προφανώς εμένα με την γίγας χελιδόνα οι υψηλές συχνότητες δείχνουν πολύ δυνατά ενώ τις 35κ39 σχεδόν τις χάνω.ενω με την τρίαινα οι μεσαίες δείχνουν καμπάνα και η 59 πολύ οριακά. Στην 53 πάντως Γαλάτσι πού μένει ξάδερφος μου και πιάνει μόνο από Πάρνηθα πλέον δεν βγάζει τπτ. Εγώ με ενισχυμένη τρίαινα όπως φαίνεται στο βίντεο τα βγάζω με ένταση περίπου σαν τα πελλοπονησιακα. Τα Κυκλαδίτικα κανάλια με λογαριθμικη από Πεν τέλη μάλλον από Άνδρο με διάδωση μου τα βγάζει

Συγχώνευση: Κυρ  5 Ιούλ 2020, 21:03
Σημερινή λήψη   Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5689
Τις 58&59 τις έβγαζα με ένταση 66 η 57απο ρειχεα εβγαινε με το μισο,περιπου 30
Τα κυκλαδίτικα τα βγάζεις από Σύρο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος mezesflokos

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: amarousion
  • Μηνύματα: 210
Η κεραία που έχεις ποιά διαφορά στην λήψη σήματος σε σχέση με τις τρίαινες ή τους ρόμβους?τις βλέπω σε πολλά κτήρια .μου κάνει εντύπωση επειδη ο άνω και κάτω λοβος περνά πανω απο τον οπτικό ορίζοντα του δίπολου δλδ λειτουργει σαν ανάποδη τρίαινα.η έχω δει πολλούς να τις βάζουν τοποθετημενες κάθετα. Βοηθα κάπου αυτό?Μια φορά που το επιχείρησα τα περιφερειακά χάθηκαν και οι άλλες συχνότητες έπαιζαν με μισό σήμα


 


* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: johnpapad24 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 29/03/2024 (14:16)
* Conceptum X96 Mini Extreme - για δοκιμές  Μέλος: bakobako Φόρουμ: IPTV Γενικά 29/03/2024 (12:56)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: PanosRadio Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 29/03/2024 (11:15)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 29/03/2024 (10:52)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 29/03/2024 (10:47)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 29/03/2024 (07:38)
* Απ: Ψηφιακοί ραδιοφωνικοί δέκτες - παρουσιάσεις, απορίες, προβλήματα, λύσεις  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Ραδιόφωνο (DAB, DAB+, DMB) 29/03/2024 (07:11)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Chris_S Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 29/03/2024 (02:14)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 29/03/2024 (01:50)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 29/03/2024 (00:19)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: xantono Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (22:28)
* Απ: Ψηφιακοί ραδιοφωνικοί δέκτες - παρουσιάσεις, απορίες, προβλήματα, λύσεις  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Ραδιόφωνο (DAB, DAB+, DMB) 28/03/2024 (22:05)
* Απ: Ψηφιακοί ραδιοφωνικοί δέκτες - παρουσιάσεις, απορίες, προβλήματα, λύσεις  Μέλος: tbaruzzo Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Ραδιόφωνο (DAB, DAB+, DMB) 28/03/2024 (21:54)
* Απ: Ψηφιακοί ραδιοφωνικοί δέκτες - παρουσιάσεις, απορίες, προβλήματα, λύσεις  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Ραδιόφωνο (DAB, DAB+, DMB) 28/03/2024 (21:36)
* Απ: Ψηφιακοί ραδιοφωνικοί δέκτες - παρουσιάσεις, απορίες, προβλήματα, λύσεις  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Ραδιόφωνο (DAB, DAB+, DMB) 28/03/2024 (21:29)
* Απ: HellasSat 3 / 4 στις 39°E (λήψεις - αναφορές)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Λήψη HellasSat (39° East) 28/03/2024 (20:35)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (20:16)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (19:45)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (19:42)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: paksat Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (19:01)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (18:50)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (16:31)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (16:17)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (15:48)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: NetSurfer_g7 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (15:34)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: paksat Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (15:30)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: ANDREASSAT Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (15:20)
* Απ: Eutelsat 36D @ 36° E  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: Δορυφορικές λήψεις γενικά 28/03/2024 (14:08)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: gewrgios Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (13:06)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: NetSurfer_g7 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (12:25)