Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΘΡΑΚΗ, ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ & ΣΕΡΡΕΣ [ΠΖ 01]
  • Παρ 20 Σεπ 2024, 11:24
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΘΡΑΚΗ, ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ & ΣΕΡΡΕΣ [ΠΖ 01]  (Αναγνώστηκε 351248 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kgial

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2005
  • Τόπος: KOMOTHNH
  • Μηνύματα: 1002
Aυτη την ΚΟΙΝΗ ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ποιοι ΥΠΟΥΡΓΟΙ την εβγαλαν? Απο ποια κομματα? Βουλευτες των νομων που εμπλεκονται δεν επενεβησαν ωστε να βγει σωστα ο ψηφιακος χαρτης?

Εγω παντως αν ημουν βολευτης Καβαλας θα εκανα ενσταση στη βουλη και θα καταψηφιζα την αποφαση αυτη...κατσε ρε θειο,πως οριζεις εσυ τα σημεια εκπομπης ως βασικα απο την στιγμη που σαν κεντρο εκπομπης η Πλακα δεν καλυπτει ουτε το Τυχερο,ουτε περιοχες οπως θα μπορουσε καλλιστα να καλυψει και η Θασος σε βαθμο περιφερειας με συνεργασια δυκτιου τυπου SFN με τα κεντρα εκπομπης Λευκιμης,Πενταλοφου για καλυψη ολου του Εβρου (αν θελουμε να μιλαμε για πληρη καλυψη της παραμεθοριου) και οχι μονο του νοτιου Εβρου και ορισμενων περιοχων?

Οταν ψηφιζαν αυτοι οι υπουργοι,οι τοπικοι βολευτες τι εκαναν? Α,ναι...μαλλον ΕΛΕΙΠΑΝ!
Ποιος να ασχοληθει μωρε τωρα με την επιγεια ψηφιακη....εχουν να ασχοληθουν με την ψοφοθηρια τους...εκλογες ερχονται αλλωστε,εχουν αλλα "προβληματα" και ρουσφετια να εξυπηρετησουν.  8)
Έχω εν υπηρεσια τον δέκτη: EDISION  Proton S2. σταθερό στις 13°E

Συνταξιοδοτημένοι: Edision Argus VIP - HUMAX IRCI 5400z - VISIONNET VN8000 - YUMATU MX PLUS - ECHOLINK EL3200

Αποσυνδεδεμένος teletkv

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2007
  • Τόπος: Οπου κορυφή βουνού και εγώ!!
  • Μηνύματα: 1238
8) Η ΕΤ3 φθάνει στα κέντρα εκπομπής με 34mb αρτηρίες του ΟΤΕ,αρτηρίες που μπορούν να μεταφέρουν video μέχρι 7 mhz περίπου.Για την ψηφιακή χρειάζονται περίπου 18 mhz οπότε δεν περνά από αυτές τις αρτηρίες.Χρειάζεται sdh αρτηρία για μεταφορά ή οπτική ινα.Τέτοια αρτηρία δεν έχει ο ΟΤΕ στη Θάσο.Υπάρχει μία μισή sdh που φέρνει το Mega kai μία 120mb(Παλία τεχνολογία για ΕΤ1,ΝΕΤ,ΕΤ3 και ραδιόφωνα).Γιατί πάει Αλεξανδρούπολη?Γιατί στη Πλάκα καταλήγει η οπτική της Vodafone(τα διαπλεκόμενα των καναλαρχών) και έχοντας 2+1 εφεδρικά μπορεί να μεταφέρει την Digea,όπως την έφερε στη Θεσσαλονίκη ενώ σε δική μας κρούση αρνήθηκε να δώσει τα εφεδρικά κυκλώματα της.Τυχαίο δεν νομίζω!!!!Ξέρω και άλλα πολλά,για αυτό με πιάνει το παράπονο.Asta la vista !!! 8)
Edision argus highspeed,Vu+DUO 4K SE
Tandberg TT1200 IRD-Harmonic7100
WellavHD2-IRD
Mabo 1,8m 28,23,19,16,13
Fraccaro 1,2m9,7,3 Fraccaro 0,8m 39,43  Πεδιόμετρα Sefram 7847,Leband FSM204 Spectrum GSP-827,Rigol RSA3015E-TG,Hantek 1022G

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17444
Asta na pane!!! :o  :(  :cry:
Παρεμπιπτόντως έμαθες τίποτα για το Πήλιο και τα υπόλοιπα ΚΕ? Θα μπουν εν τέλει όλα στο νέο διάταγμα?
Παλέψτε το πάντως!
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος TRONIX

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαρ 2007
  • Τόπος: ΞΑΝΘΗ
  • Μηνύματα: 1879
φαντασου να λειτουργησει και η Λευκιμμη τι εχει να γινει. :lol:  :lol:  :lol:

Αποσυνδεδεμένος satboy

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2006
  • Μηνύματα: 170
Παράθεση από: "teletkv"
8) Η ΕΤ3 φθάνει στα κέντρα εκπομπής με 34mb αρτηρίες του ΟΤΕ,αρτηρίες που μπορούν να μεταφέρουν video μέχρι 7 mhz περίπου.Για την ψηφιακή χρειάζονται περίπου 18 mhz οπότε δεν περνά από αυτές τις αρτηρίες.Χρειάζεται sdh αρτηρία για μεταφορά ή οπτική ινα.Τέτοια αρτηρία δεν έχει ο ΟΤΕ στη Θάσο.Υπάρχει μία μισή sdh που φέρνει το Mega kai μία 120mb(Παλία τεχνολογία για ΕΤ1,ΝΕΤ,ΕΤ3 και ραδιόφωνα).Γιατί πάει Αλεξανδρούπολη?Γιατί στη Πλάκα καταλήγει η οπτική της Vodafone(τα διαπλεκόμενα των καναλαρχών) και έχοντας 2+1 εφεδρικά μπορεί να μεταφέρει την Digea,όπως την έφερε στη Θεσσαλονίκη ενώ σε δική μας κρούση αρνήθηκε να δώσει τα εφεδρικά κυκλώματα της.Τυχαίο δεν νομίζω!!!!Ξέρω και άλλα πολλά,για αυτό με πιάνει το παράπονο.Asta la vista !!! 8)

Δεν ξέρω για την Θάσο αλλά στην Πλάκα ο ΟΤΕ παρέχει στην ΕΡΤ οπτική. Η οπτική είναι STM1 (155Mbps) επίπεδο και από εκεί και πέρα η ΕΡΤ λαμβάνει μέσω των video adapters αυτά που θέλει. Συνεπώς δεν είναι τίποτα να πάρει και καθαρό data stream. Επίσης την Digea πάλι ο ΟΤΕ θα της παρέχει οπτική. (Αυτές τις μέρες γίνεται η εγκατάσταση απο τον ΟΤΕ μέχρι τις εγκαταστάσεις της Digea , μία απόσταση 400 μέτρα). Και στην Θεσσαλονίκη ο ΟΤΕ δίνει οπτικές στην Digea. H Cosmote παρέχει μόνο 2Mbps για επιτήρηση.

Με εκτίμηση

Αποσυνδεδεμένος kinigos30

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαΐ 2008
  • Τόπος: Αλεξανδρούπολη
  • Μηνύματα: 48
Tελικά η ΕΡΤ που θα εκπεμψει μαζί με την DIGEA θα είναι σε mpeg2 ή mpeg4?

Αποσυνδεδεμένος Thanassis

  • SatLeo V. I. P.
  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2006
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 784
    • http://www.ikusi.gr
Θανάσης Κυριακόπουλος
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος kgial

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2005
  • Τόπος: KOMOTHNH
  • Μηνύματα: 1002
Nα υποθεσω δοκιμες θα γινονται πρωτες πρωινες ωρες (02:00-05:00)...  :roll:
Έχω εν υπηρεσια τον δέκτη: EDISION  Proton S2. σταθερό στις 13°E

Συνταξιοδοτημένοι: Edision Argus VIP - HUMAX IRCI 5400z - VISIONNET VN8000 - YUMATU MX PLUS - ECHOLINK EL3200

Αποσυνδεδεμένος satboy

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2006
  • Μηνύματα: 170
Δεν νομίζω να προλάβουν μέχρι τα μέσα Νοεμβριου το Mpeg4 άλλα σίγουρα θα αλλάξει στο άμεσο μέλλον . Συχνότητες πάντως 58 και 64 με την δεύτερη να υπάρχει πρόβλημα με την αναλογική ΕΤ 3 από το Παγγαίο.

Συνδεδεμένος marios1234

  • Γενικός συντονιστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαΐ 2007
  • Τόπος: Ιστιαία (Β. Εύβοια)
  • Μηνύματα: 3172
Εκτος απο την ΕΤ3 απο Παγγαιο στο 64 που θα δημιουργει προβλημα,μεσα στην Κομοτηνη υπαρχει το πανισχυρο R CHANNEL στην 58!Μα με τι κριτηριο επιλεγουν τις συχνοτητες?

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17444
To R channel είναι πανεύκολο να μετακινηθεί, εξάλλου νομίζω ότι πριν ξεκινήσει το ψηφιακό σήμα από τη Θάσο (ο Θεός να δώσει) ήταν στο 47 και πήγε στο 58! Κενές συχνότητες υπάρχουν!
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος satboy

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2006
  • Μηνύματα: 170
To R-channel θα αλλάξει για άλλη μία φορά. Τώρα θα πάρει μία απο τις συχνότητες που θα μείνουν ελεύθερες απο τα μεγάλα κανάλια.

Συνδεδεμένος marios1234

  • Γενικός συντονιστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαΐ 2007
  • Τόπος: Ιστιαία (Β. Εύβοια)
  • Μηνύματα: 3172
Πριν λιγα λεπτα ο ΣΚΑΙ απο Πλακα αρχισε να μεταδιδει crowl οτι στις 19/11 σταματαει η συχνοτητα και προτρεπει ή να συντονιστουμε στην Θασο ή να παρουμε αποκωδικοποιτη MPEG4 και να συντονιστουμε στην συχνοτητα 32 απο Πλακα!

Αποσυνδεδεμένος teletkv

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2007
  • Τόπος: Οπου κορυφή βουνού και εγώ!!
  • Μηνύματα: 1238
8) Δυστυχώς τ νέα μου είναι και ευχάριστα και δυσάρεστα.Τελικώς πέρασαν οι πιέσεις των καναλαρχών!!! :twisted: Η εκπομπή για την Ανατολική Μακεδονία και θράκη θα αρχίσει μαζι με την Digea στις 19 νοεμβρίου από την Πλάκα Αλεξανδρούπολης όπως είπε ο Satboy(χαιρετίσματα) στα κανάλια 58 και 64 με νετ,ετ1 κτλ στο 58 και plus στο 64,με εκπομπή όπως ορίζει η ΚΥΑ(μισή ισχύ πρός Ανατολικά και μισή πρός Δυτικά.) όπου υπάρχουν αναμεταδότες τόσο των ιδιωτικών όσο της ΕΡΤ που βγαίνουν στις ίδιες συχνότητες θα αλλάξουν με συμφωνία κυρίων??.Το θέμα είναι με τους αναμεταδότες των δημάρχων??.¨οσο για την ΕΤ3 Παγγαίου ουτε να αλλαξουμε συχνότητα μπορούμε ούτε διάγραμμα ακτινοβολίας(κοινό με ΝΕΤ Παγγαίου)Υπάρχει πρόβλημα :? και τα δύο σε MPEG2 προσωρινά(περίπου 20 μέρες,μετά τα νετ σε MPEG4).Kai τώρα τα κακά μαντάτα.Μέχρι να βγεί ο νέος χάρτης συχνοτήτων με την νέα ΚΥΑ(μέσα 2011)θα ακολουθησουμε την παλιά ΚΥΑ κατά γράμμα(απειλές καναλαρχών για προσφυγή στο συνβούλιο της επικράτειας)που σημαίνει πάπαλα η Θάσος και Πήλιο και Πάρνηθα και άλλα σημεία.Επόμενο σημείο η Πάτρα ακολουθώντας την Digea.Kqial τώρα η σειρά σου για τα μπινελίκια :evil:  :evil:  :evil:  8)
Edision argus highspeed,Vu+DUO 4K SE
Tandberg TT1200 IRD-Harmonic7100
WellavHD2-IRD
Mabo 1,8m 28,23,19,16,13
Fraccaro 1,2m9,7,3 Fraccaro 0,8m 39,43  Πεδιόμετρα Sefram 7847,Leband FSM204 Spectrum GSP-827,Rigol RSA3015E-TG,Hantek 1022G

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17444
Το περίμενα, δυστυχώς!
Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι!!! :cry:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος oscar

  • Ανενεργός
  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Σεπ 2008
  • Τόπος: Αλεξανδρούπολη
  • Μηνύματα: 244
Υπομονη, σε λιγες μερες νεοτερα για την πλακα.

Γράφετε στα ελληνικά! Την επόμενη φορά μήνυμα σε greeklish θα διαγράφεται χωρίς προειδοποίηση.

Anonymous

  • Επισκέπτης
Τα συγχαρητήρια μου στον υπουργό τύπου της προηγούμενης κυβέρνησης...

Αποσυνδεδεμένος NSCOVRIA

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοε 2006
  • Τόπος: Πατρα
  • Μηνύματα: 746
Παράθεση από: "teletkv"
Επόμενο σημείο η Πάτρα ακολουθώντας την Digea.

Ειναι σιγουρο για την Πατρα???Ακουγεται οτι θα πανε Ακαρνανικα.
DM800HD,edision argus mini 2
Skystar usb 2 hd.
1.00x1.10 κινητο με τοξο 85Ε-30W
1.15X1.25 σε 9E,4.8E,1W,4W,7W(κεντρο),12.5W
1.25X1.35 σε 28Ε(κεντρο),26Ε,23.5Ε

Αποσυνδεδεμένος kgial

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2005
  • Τόπος: KOMOTHNH
  • Μηνύματα: 1002
ΑΡΧΙΣΤΕ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΤΕ ΤΟΥΡΚΙΚΑ,ΑΛΒΑΝΙΚΑ,ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΑ ΚΑΙ ΣΚΟΠΙΑΝΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΒΟΡΕΙΟΙ.....ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ. ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΡΤ ΓΙΑΤΙ ΠΑΥΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ!!!  :lol:
Έχω εν υπηρεσια τον δέκτη: EDISION  Proton S2. σταθερό στις 13°E

Συνταξιοδοτημένοι: Edision Argus VIP - HUMAX IRCI 5400z - VISIONNET VN8000 - YUMATU MX PLUS - ECHOLINK EL3200

Αποσυνδεδεμένος papadvasil

  • Αρχάριο μέλος
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2010
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 6
Ειμαι στο πατρικο μου στην Αλιστρατη Σερρων και η κεραια μου βλεπει προς Θασο απο τις πεντε το απογευμα στην συχνοτητα 42 πιανω 4 καναλια
ΑΝΤ1
program5
program6
ΣΚΑΙ
με πολυ χαλια εικονα 5% σημα
στο αναλογικο βλεπω τον 902
απο αυτα που διαβαζω λενε πως απο Θασο δεν θα βλεπαμε την Digea
ξερει κανεις κατι παραπανω?
Σας ευχαριστω
VASILIS

Αποσυνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 30417
Νομιζω η digea θα εκπεμψει αργοτερα απο εκει.
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος Πετρος

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2009
  • Μηνύματα: 1454
Παράθεση από: "teletkv"
Η ΕΤ3 φθάνει στα κέντρα εκπομπής με 34mb αρτηρίες του ΟΤΕ,αρτηρίες που μπορούν να μεταφέρουν video μέχρι 7 mhz περίπου.Για την ψηφιακή χρειάζονται περίπου 18 mhz οπότε δεν περνά από αυτές τις αρτηρίες.

δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν περνα η ψηφιακη?
αφου στην παρουσα φαση ουτε μεγαλυτερο μεγεθος εικονας εχει
ουτε κατι παραπανω το μονο παραπανω που εχει η ψηφιακη ειναι το epg

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17444
Παράθεση από: "papadvasil"
Ειμαι στο πατρικο μου στην Αλιστρατη Σερρων και η κεραια μου βλεπει προς Θασο απο τις πεντε το απογευμα στην συχνοτητα 42 πιανω 4 καναλια
ΑΝΤ1
program5
program6
ΣΚΑΙ
με πολυ χαλια εικονα 5% σημα
στο αναλογικο βλεπω τον 902
απο αυτα που διαβαζω λενε πως απο Θασο δεν θα βλεπαμε την Digea
ξερει κανεις κατι παραπανω?
Σας ευχαριστω
Η Αλιστράτη δεν λαμβάνει καλά από Θάσο, αλλά κυρίως από τον Κορύλοβο Δράμας και από εκεί είναι και ο 902 που βλέπεις αναλογικά! Τα ψηφιακά αυτά προφανώς είναι από τοπικό κεραιοσύστημα σε κάποιο χωριό! Βέβαια θεωρώ πως δεν είναι από χωριό στους πρόποδες του Παγγαίου αφού όπου δεν λαμβάνεται ο Κορύλοβος βαράει με πανίσχυρο σήμα το βουλγάρικο NOVA - ναι το ίδιο με αυτό που λαμβάνει όλη σχεδόν η βόρεια Ελλάδα!
Άρα μας μένουν δύο ενδεχόμενα! Ή έχουν βάλει πομπό δυτικά της Δράμας (προς το Παρανέστι) ή βγαίνει από το ΚΕ Νευροκοπίου!
Επίσης η μετάδοση δεν είναι της Digea, αφού δεν μπορεί να συνυπάρχουν ο ΣΚΑΪ με τον ΑΝΤ1 στην ίδια ψηφιακή συχνότητα!
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος papadvasil

  • Αρχάριο μέλος
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2010
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 6
Εχω μονο μια κεραια και αυτη προς θασο..της Δραμας τα καναλια δεν τα πιανω καθαρα...
Σευχαριστω πολυ για την απαντηση :D
VASILIS

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17444
Ενδεχομένως να είσαι από τους λίγους, η αλήθεια είναι ότι είχα δει κεραίες προς Θάσο όταν πήγα στην Αλιστράτη πριν μερικά χρόνια, αλλά στο σπίτι που επισκέφτηκα είχαν μία κεραία προς Δράμα και εκείνοι μου είπαν ότι δεν λάμβανανε καλά από Θάσο και όντως τα κανάλια από Θάσο ήταν στο κακό τους χάλι (πιο καλό το MEGA στο 51 και ο ΑΝΤ1 στο 43)!
Γενικά από Θάσο λαμβάνεις καθαρά? Γιατί κανονικά θα έπρεπε να λαμβάνεις το Xanthi και όχι τον 902!
Πάντως τα ψηφιακά δεν είναι από Θάσο, το μόνο σίγουρο!
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος Πετρος

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2009
  • Μηνύματα: 1454
σε τι συστημα ειναι τα καναλια?????
MPEG4????

Αποσυνδεδεμένος papadvasil

  • Αρχάριο μέλος
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2010
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 6
Το σπιτι μου ειναι στο ποιο ψηλο σημειο του χωριου...παντα βλεπαμε απο Θασο πεντακαθαρα...το xanthi δεν το πιανω στο 42 αλλα τον 902 με πολλα χιονια..εδω και λιγες ημερες χασαμε το Δελτα απο την αλεξανδρουπολη(61) τωρα Σκαι
και το καναλι 6 (60)..τωρα χιονια ....πολλα χιονια και μαλον ψηφιακα..
πρεπει να ειναι mpeg 2 οχι σιγουρα..
VASILIS

Αποσυνδεδεμένος Xristos Peplos

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2008
  • Τόπος: Έβρος
  • Μηνύματα: 972
εχω μια απορια...ποια καναλια θα εκπεμψουν ψηφιακα απο την 24 και ποια απο την 32?

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17444
Παράθεση από: "papadvasil"
Το σπιτι μου ειναι στο ποιο ψηλο σημειο του χωριου...παντα βλεπαμε απο Θασο πεντακαθαρα...το xanthi δεν το πιανω στο 42 αλλα τον 902 με πολλα χιονια..εδω και λιγες ημερες χασαμε το Δελτα απο την αλεξανδρουπολη(61) τωρα Σκαι
και το καναλι 6 (60)..τωρα χιονια ....πολλα χιονια και μαλον ψηφιακα..
πρεπει να ειναι mpeg 2 οχι σιγουρα..
Ε πες το ντε και λέω τι συμβαίνει!!!
Γενικά ο Κορύλοβος είναι πιο κοντά στην Αλιστράτη και οι περισσότεροι βλέπουν από εκεί! Αν είχες κεραία προς τα εκεί θα έβγαζες τζάμι, αλλά προφανώς η λήψη από Θάσο ήταν παλιότερη υπόθεση κι έμεινε!
Τώρα για τα ψηφιακά που αναφέρεις, έχω μια υπόνοια ότι μπορεί να βγαίνουν ή από Ελευθερούπολη ή από το Δήμο Πιερέων, αφού δεν βλέπεις προς τα βόρεια! Λέτε η Ελευθερούπολη να έκανε το θαύμα της και να τοποθέτησε τοπικό ψηφιακό Κ.Ε.? Η αλήθεια είναι ότι το χρειαζόταν και μοιάζει και λογικό!

Παράθεση από: "Xristos Peplos"
εχω μια απορια...ποια καναλια θα εκπεμψουν ψηφιακα απο την 24 και ποια απο την 32?
Πάντα η Digea βγάζει τα ALPHA, ALTER, ANT1 & m. από την πρώτη και τα STAR, MEGA, ΣΚΑΪ από τη δεύτερη συχνότητα! Έτοιμάσου για δέκτη από 19/11 αν και με την ΕΤ3 στο 32 να παρεμβάλλει το ψηφιακό σήμα σε βλέπω να γυρίζεις την κεραία σου στο Πύθιο (εκτός και αν λαμβάνεις καλούτσικα τα 25, 51, 65 από Θάσο)!
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος satboy

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2006
  • Μηνύματα: 170
Παράθεση από: "Πετρος"
δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν περνα η ψηφιακη?
αφου στην παρουσα φαση ουτε μεγαλυτερο μεγεθος εικονας εχει
ουτε κατι παραπανω το μονο παραπανω που εχει η ψηφιακη ειναι το epg

Το κάθε stream της ERT έχει περίπου 20 Mbps ταχύτητα δεδομένων ...άρα φτάνει και με το παραπάνω η ευρεία.

Με εκτίμηση


 


* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: thodorisk Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 20/09/2024 (11:20)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 20/09/2024 (10:33)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΠΑΤΡΑ - ΝΟΜΟ ΑΧΑΪΑΣ  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 20/09/2024 (09:44)
* Απ: Δέκτης TEF6686: Αναβαθμίσεις, ρυθμίσεις, λειτουργία  Μέλος: PanosRadio Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 20/09/2024 (08:23)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: maarinos Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 20/09/2024 (06:52)
* Απ: Δέκτης TEF6686: Αναβαθμίσεις, ρυθμίσεις, λειτουργία  Μέλος: MCelliotG Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 20/09/2024 (01:14)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: electro Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 20/09/2024 (00:56)
* Απ: Δέκτης TEF6686: Αναβαθμίσεις, ρυθμίσεις, λειτουργία  Μέλος: palis Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/09/2024 (22:48)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΘΡΑΚΗ, ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ & ΣΕΡΡΕΣ [ΠΖ 01]  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 19/09/2024 (22:12)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  Μέλος: katakefalos Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 19/09/2024 (20:23)
* Απ: Δέκτης TEF6686: Αναβαθμίσεις, ρυθμίσεις, λειτουργία  Μέλος: PanosRadio Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/09/2024 (19:10)
* Απ: Δέκτης TEF6686: Αναβαθμίσεις, ρυθμίσεις, λειτουργία  Μέλος: palis Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/09/2024 (19:07)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 19/09/2024 (18:53)
* Απ: Δέκτης TEF6686: Αναβαθμίσεις, ρυθμίσεις, λειτουργία  Μέλος: PanosRadio Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/09/2024 (17:59)
* Απ: Δέκτης TEF6686: Αναβαθμίσεις, ρυθμίσεις, λειτουργία  Μέλος: palis Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/09/2024 (16:57)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΘΕΣΣΑΛΙΑ, ΣΠΟΡΑΔΕΣ & ΒΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 07]  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 19/09/2024 (16:45)
* Απ: Δέκτης TEF6686: Αναβαθμίσεις, ρυθμίσεις, λειτουργία  Μέλος: PanosRadio Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/09/2024 (16:40)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: palis Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/09/2024 (16:07)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ & ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ [ΠΖ 02-03]  Μέλος: eliascomtest Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 19/09/2024 (16:03)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: eliascomtest Φόρουμ: IPTV Γενικά 19/09/2024 (15:55)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/09/2024 (15:43)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: palis Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/09/2024 (15:20)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: gewrgios Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 19/09/2024 (14:10)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 19/09/2024 (12:29)
* Απ: Δέκτης TEF6686: Αναβαθμίσεις, ρυθμίσεις, λειτουργία  Μέλος: palis Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/09/2024 (11:39)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: Απόστολος Παπαγεωργίου Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 19/09/2024 (10:25)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ (νομοί Κέρκυρας & Λευκάδας)  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 19/09/2024 (09:53)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 19/09/2024 (09:44)
* Απ: Eutelsat 36D @ 36° E  Μέλος: ANDREASSAT Φόρουμ: Δορυφορικές λήψεις γενικά 19/09/2024 (09:28)
* Απ: Δέκτης TEF6686: Αναβαθμίσεις, ρυθμίσεις, λειτουργία  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/09/2024 (01:15)