Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ, ΑΙΤΩΛΙΑ, ΦΩΚΙΔΑ, ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΟ, ΚΥΘΗΡΑ [ΠΖ 06]
  • Σαβ 20 Απρ 2024, 03:00
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ, ΑΙΤΩΛΙΑ, ΦΩΚΙΔΑ, ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΟ, ΚΥΘΗΡΑ [ΠΖ 06]  (Αναγνώστηκε 476317 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος D_Satellite

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2008
  • Τόπος: Κόρινθος
  • Μηνύματα: 886
Άρα η Digea θα ξεκίνησε εγκατάσταση Σ.Σ.Ε. (Gap Fillers) όπου χρειάζεται, όπως κάνει περίπου και στην Πάρνηθα (Σ.Ε.Ε.) με τα περιφερειακά της Στερεάς. Ίσως μετά να έχει σειρά και το Κ.Ε. Κάτσικας της Ιτέας με τα περιφερειακά της Στερεάς όπως έχει ήδη ακουστεί..

Αποσυνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3029
Μηπως μας βαλουν και εδώ στην Αροη να βλέπουμε τα περιφερειακα της δυτικης ελλαδας(AXELWOS TV,ART TV)

Αποσυνδεδεμένος ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2015
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 1281

Συνδεδεμένος nickpasxos

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2015
  • Τόπος: Patras, Greece
  • Μηνύματα: 472
  • Master Control Operator IONIAN TV & PLUS WEB TV
Λογικό πάντως το ερώτημα του παραπάνω χρήστη, γιατί ακούγεται ότι τα κανάλια της Πελοποννήσου θα βγαίνουν και στο Αγρίνιο... Γιατί όχι και το αντίθετο.

Συγχώνευση: Σαβ  2 Φεβ 2019, 22:15
ΕΚΤΑΚΤΟ Best TV

Αποσυνδεδεμένος D_Satellite

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2008
  • Τόπος: Κόρινθος
  • Μηνύματα: 886
Ψηφιακά κανάλια - Ανακοίνωση που αφορά τους κατοίκους τους Διστόμου και του Στειρίου

 Στα κανάλια 42 και 44 έχουν προστεθεί επιπλέον τηλεοπτικοί σταθμοί (Star Κεντρικής Ελλάδος, ΕΝΑ Κεντρικής Ελλάδος, Ε TV, Alpha TV{2}).
Παρακαλούμε επανασυντονίστε τους δέκτες των τηλεοράσεών σας για λήψη των παραπάνω τηλεοπτικών καναλιών.
Επίσης να σας ενημερώσουμε πως μόλις αντικαταστάθηκαν οι ψηφιακοί αναμεταδότες που είναι τοποθετημένοι στο Ξηροβούνι Διστόμου με νέου τύπου αναμεταδότες.

Άρα θα πρέπει τα προβλήματα που υπήρξαν τελευταία με τα τηλεοπτικά κανάλια να έχουν λυθεί.
Τέλος, θα υπάρξουν κι άλλες αναβαθμίσεις στην παραπάνω εγκατάσταση, για την καλύτερη λειτουργία των ψηφιακών αναμεταδοτών και για να προστεθούν επιπλέον κανάλια.
Για οποιαδήποτε εξέλιξη θα ειδοποιηθείτε με νεότερη ανακοίνωση.

ΠΗΓΗ: Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος ch10

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2011
  • Τόπος: Ιτέα Φωκίδας
  • Μηνύματα: 1298
Καλό νέο αυτό!
Αφού έφτασαν εδώ κοντά ας ελπίζουμε ότι το επόμενο σημείο θα είναι το Κ.Ε. Κατσικάς για τα κανάλια της ανατολικής Στερεάς

Αποσυνδεδεμένος D_Satellite

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2008
  • Τόπος: Κόρινθος
  • Μηνύματα: 886
Αυτό είναι σίγουρο! Στο Κ.Ε. Κατσικάς θα ενεργοποιηθεί αναμεταδότης ΣΕΕ μόνο με τα περιφερειακά της Στερεάς. Δηλαδή δεν θα είναι ένα απλό Gap Filler, αλλά τα περιφερειακά της Στερεάς θα βγαίνουν με αρκετά Watt όπως είναι και οι υπόλοιπες συχνότητες της Digea απο τον Κατσικά, προφανώς η εκπομπή θα είναι στην 53UHF (όπως δηλαδή εκπέμπονται και στο Allotment-15 της Λαμίας)

Αποσυνδεδεμένος andrewp97

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2014
  • Μηνύματα: 425

Αποσυνδεδεμένος D_Satellite

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2008
  • Τόπος: Κόρινθος
  • Μηνύματα: 886
Αυτη τη στιγμη το Achaia με έγχρωμες test-μπάρες, μαζί με το λογότυπο

Αποσυνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3029

Αποσυνδεδεμένος ANDREASSAT

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2016
  • Τόπος: Καλλιθέα , Αθήνα , ΕΛΛΑΔΑ
  • Μηνύματα: 1844
  • TECHNISAT RDR FMDAB,FELIX FXV1046"10,INNOVATOR D12
Ενδιαφέρον άρθρο για την τηλεοπτική κάλυψη :

ΜΑΪΣΤΡΟΣ
23/02/2019 σε 14:35 

 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε 
Ολοκληρώθηκε η Β’ φάση διαδικασίας υλοποίησης του έργου «Πρόσβαση των μόνιμων κατοίκων των περιοχών εκτός τηλεοπτικής κάλυψης στους ελληνικούς τηλεοπτικούς σταθμούς λήψης εθνικής εμβέλειας».
 Στο πρόγραμμα έχουν πρόσβαση οι μόνιμοι κάτοικοι των περιοχών: Κάναλος, Ξηρακιά, Πτελέα, Άγιοι Θεόδωροι, Άγιος μηνάς, Αλευράδα, Αμοργιανοί, Αμπέλι, Άνω Κάμπος, Βαρκό Κυπριό, Βρουβιανά Γαρμματσούλι, Δρομίστα, Εμπεσός, Θύαμος, Κάμινος, Μαρανέλι, Μπαμπαλιό, Νέα Μαλεσιάδα, Νέο Χαλκιόπουλο, Νέο Αγρίδι, Παλιάμπελα Γιαννοπούλων, Πατιόπουλο, Παυλιάδα, Πετσάλια, Ποδογορά, Ποταμιά, Πραντικό, Προσήλια, Σκατζόκαμπος, Σταθάς, Συκιά, Υπαπαντή, Χαμορίκι, Θεριακήσι, Καστριώτισσα, Παλαιόκαστρο.
 Κατά τη φάση αυτή, οι ενδιαφερόμενοι έχουν την δυνατότητα να ενημερωθούν σχετικά και να υποβάλλουν τις αιτήσεις τους με τα απαραίτητα δικαιολογητικά έως τις 19 Μαρτίου 2019, στα ΚΕΠ των περιοχών της μόνιμης κατοικίας τους.

ΠΗΓΗ :
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
HIRSCHMANNCSR1500B,UNIDENSQ400E,NOKIA9800S/9600S/9200S,ECHOSTAR-AD3600IP,SKYSTAR2PCI/USB,MANHATTANPLAZAST300,QUALITV1080IR,VANTAGEX221TSCI/HD8000S,TECHNOMATE5400SUPER,AZBOXPREMIUMHD,GOLDENINTERSTARHYPRO,CLARKETECHHD265/4100+,OCTAGONSX88/+/SX8HD/SF8008COMBO/SF2028HDOPTIMA3D 85,100,120CM.KU85.2E-45.0W

Αποσυνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29830
oi αμοργιανοι μεχρι το 2017 πρπειε να εβλεπαν αναλογικα απο το κεντρο εκπομπής πανω απο το χωριο που ειναι και η κεραια κινητης. καποια αλλα χωρια μετα προς το φραγμα αχελωου και εκει ειχε ακομα αναλογικες εκπομπές και μια απο αυτες ηταν το μακεδονια στο 28. να υπαρχουν ακομα αυτα?
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3029
 δεν ήξερα που αλλού να το γράψω αυτό στο forum να ρωτήσω παιδιά στο χωριό μου το Ευπάλιο στο σπίτι μου έχω ενισχυτή ιστού στην κεραία μου mistal 42db όπου το τροφοδοτικό το έχω στο δώμα της ταράτσας μιας και το σπίτι μέσα έχει μπρίζες τηλεόρασης σε κάθε χώρο.Τώρα επειδή δυσκολεύομαι να κάνω καλή λήψη του ψηφιακού απ την Αρόη έχω βάλει να πάρω τον συγκεκριμένο ενισχυτή Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε κεντρικής εγκατάστασης,δηλαδή να βγάλω το απλό το τροφοδοτικό του ενισχυτή ιστού mistral και να συνδέσω τον συγκεκριμένο που λειτουργεί και ως τροφοδοτικό αλλά και ως ενισχυτής με περισσότερο σήμα,με λίγα λόγια θα αφήσω όπως είναι στον ιστό τον ενισχυτή ιστού αντί το καλώδιο να πηγαίνει στο αντίστοιχο τροφοδοτικό του θα το βάλω να πηγαίνει σ αυτόν τον ενισχυτή κεντρικής εγκατάστασης,έτσι θα μπορέσω να πετύχω περισσότερη ενίσχυση του σήματος?

Αποσυνδεδεμένος D_Satellite

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2008
  • Τόπος: Κόρινθος
  • Μηνύματα: 886
Είναι το κανονικό Alpha TV, δηλαδή στην 44 UHF απο το Κ.Ε. Ξηροβούνι, έβγαινε τις πρώτες μέρες το πρώτο πακέτο με τα πανελλαδικά. Ενώ δηλαδή το πρώτο πακέτο με τα πανελλαδικά έβγαινε στην 28 UHF, το ίδιο πακέτο το είχαν βάλει και στην 44 UHF.

Να υπενθυμίσω ότι οι συχνότητες 42 και 44 μου έρχονται οριακά, ενώ οι συχνότητες 28 και 40 μου φέρνουν αρκετό σήμα, γι'αυτό έχω παρεμβολές στα δύο πακέτα της Αττικής, και ενώ η κεραία μου κοιτάει προς Αττική μαζεύει και επιπλέον "σαβούρα" απο τα πλάγια-πίσω. Επίσης και η 49 UHF της ΕΡΤ μου φέρνει αρκετό σήμα.

Πλέον η 44 UHF έχει αλλάξει σύνθεση, και έχουν βάλει να παίζουν τα περιφερειακά απο το δεύτερο πακέτο της Πελοποννήσου.

Γράφω απο κάτω αναλυτικά τις Συχνότητες με τα κανάλια απο το Κ.Ε. Ξηροβούνι, όπως τα έκανα λήψη με την LG τηλεόρασή μου, και με τον παλιό επίγειο δέκτη μου "Crypto ReDi 250MP"

--------------------------------------------------------------------------------------------------

28 UHF:   Alpha, Ant, Open (Όνομα παρόχου υπηρεσίας: Digea, Όνομα δικτύου: Digea)

40 UHF: Μακεδονία TV, Σκαϊ, Star (Όνομα παρόχου υπηρεσίας: Digea, Όνομα δικτύου: Digea)

42 UHF: ETV, ENA K.E., Star K.E. (Όνομα παρόχου υπηρεσίας: Digea, Όνομα δικτύου: TV HTL)

44 UHF: Lepanto, Mesogeios, a.NET, ORT, RTP Kentro, Super, Super B, Lychnos (Όνομα παρόχου υπηρεσίας: Digea, Όνομα δικτύου: TV HTL)

49 UHF: ΕΡΤ1, ΕΡΤ2, Βουλή, ΕΡΤ3, ΕΡΤSports HD, + Ραδιόφωνα (Όνομα παρόχου υπηρεσίας: ERT, Όνομα δικτύου: ERT)

Αποσυνδεδεμένος vasilisp

  • Αναλυτής Επίγειας Ψηφιακής Τηλεόρασης
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2013
  • Τόπος: Xαλκίδα
  • Μηνύματα: 3901
Προφανως ειναι με πρωτοβουλία του Δημου μετατροπή των αναλογικών μεταδοτών σε ψηφιακούς στο κέντρο Ξηροβουνι Διστομου, όπως το γράφει κι όλας η ανακοινωση. Αν ειχαν έναν ακομα πομπό θα βάζανε και την άλλη Mux της Πελοποννησου όπως επίσης αφηνουν να εννοηθει θα προσπαθησουν να βρουν. Πάντως αφου η περιοχή του Διστόμου ειναι Στερεα Ελλαδα, καλως έκανε ο Δημαρχος και προχωρησε στην αναμετάδοση της Mux της Στερεας.  Επισημαίνω μονο την προσοχη στις συχνοτητες μην υπάρχει εμπλοκή με άλλες.
Είναι κάτι ανάλογο που περιμενει να γινει και στο Ευπάλιο και ο φίλος giannis 6. Και αυτα είναι τοπικές-δημοτικές πρωτοβουλίες πέρα από το πρόγραμμα κάλυψης λευκων περιοχών με Digea και Cosmote.

Αποσυνδεδεμένος D_Satellite

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2008
  • Τόπος: Κόρινθος
  • Μηνύματα: 886
Όπως βλέπουμε, τους ψηφιακούς αναμεταδότες τους βάζουν να εκπέμπουν όπου θέλουν, (MFN) ενώ κανονικά έπρεπε οι συχνότητες να είναι ίδιες με αυτές των νόμιμων allotments. Τουλάχιστον να τα βάλουν σε εντελώς κενές συχνότητες γιατί το σήμα έρχεται εύκολα στην Κορινθία. Εδώ στην περιοχή μου έρχονται σήματα και απο την Αττική, και δεν είναι σωστό να υπάρχουν παρεμβολές.

Εντάξει, εγώ θα βάλω μία κεραία υψηλής απολαβής με καλύτερη κατεύθυνση που να έχει και καλύτερο κόψιμο των πλευρικών σημάτων + έναν καλύτερο ενισχυτή ιστού με χαμηλό θόρυβο, και θα το φτιάξω το πρόβλημα με την σαβούρα που μου έρχεται απο πίσω, δηλαδή θα κόψω πάνω απο 30db στα πίσω σήματα και θα δώσω φούλ κατευθυντικότητα, γιατί τώρα έχω μια καλή χελιδόνα, αλλά είναι πολύ παλιά (σχεδόν 20ετίας) και δεν έχει καλό front-to-back ratio.. Ενώ δηλαδή έχω στις συχνότητες της Αττικής περίπου 60dbμv, η κεραία μου μαζεύει απο τα πλάγια σήμα και απο το Κ.Ε. Ξηροβούνι στα 50-55dbμv, και φυσικά η παρεμβολή είναι δεδομένη!


Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Προφανως ειναι με πρωτοβουλία του Δημου μετατροπή των αναλογικών μεταδοτών σε ψηφιακούς στο κέντρο Ξηροβουνι Διστομου, όπως το γράφει κι όλας η ανακοινωση.
Στην προηγούμενη ανακοίνωση που είχα βρεί απο ένα blog όπως έψαχνα στο ίντερνετ, και την είχα βάλει και εδώ, έγραφε μέσα: "Επίσης να σας ενημερώσουμε πως μόλις αντικαταστάθηκαν οι ψηφιακοί αναμεταδότες που είναι τοποθετημένοι στο Ξηροβούνι Διστόμου με νέου τύπου αναμεταδότες."
Άρα ήταν ήδη οι αναμεταδότες ψηφιακοί, δηλαδή είχαν "μετατρέψει" τους αναλογικούς σε ψηφιακούς (αυτό στην ουσία δεν μπορεί να γίνει, απλά απο το αναλογικό σύστημα το μόνο που βαστάνε οι τεχνικοί είναι το linear-ενισχυτής εξόδου) με ένα "πρόχειρο" ψηφιακό exciter και ίσως να μην είχαν δώσει αρκετή ισχύ, αφού εκτός απο την ΕΡΤ δεν είχα πιάσει τίποτα άλλο απο το Ξηροβούνι. Μάλλον τώρα θα έβαλαν κάποιο σωστό και ολοκληρωμένο ψηφιακό Gap Filler, και θα έχουν δώσει περισσότερη ισχύ στο κεραιοσύστημα.

Επίσης να κάνω ένα edit στο προηγούμενο μου μήνυμα. Πλέον οι συχνότητες 42 και 44 με τα περιφερειακά έχουν ανεβάσει ισχύ. Η 42 έρχεται πλέον άνετα με κεραία προς Ξηροβούνι, απλά η 44 έρχεται το ίδιο με πρίν αλλά ελαφρώς καλύτερα, δηλαδή ενώ την 44 την έπιανα οριακά, τώρα είναι πάλι οριακά απλά μου φέρνει λίγο καλύτερο σήμα.

Συγχώνευση: Τετ 27 Φεβ 2019, 13:37

Ψάχοντας στο gοοgle, βρήκα μία ακόμα πρόσφατη ανακοίνωση. Την βάζω απο κάτω μαζί με το link.

"Εργασίες για το τηλεοπτικό σήμα σε Δίστομο και Στείρι"

Εγιναν την Παρασκευή νέες εργασίες στους ψηφιακούς αναμεταδότες που είναι τοποθετημένοι στο Ξηροβούνι Δυτικής Βοιωτίας και προστέθηκαν φίλτρα για προστασία από τις ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές (από άλλους σταθμούς) αλλά και 8 νέοι τηλεοπτικοί σταθμοί της Πελοποννήσου στο κανάλι 44.
Για την λήψη των παραπάνω σταθμών οι κάτοικοι του Διστόμου και του Στειρίου θα πρέπει να επανασυντονίσουν τους δέκτες των τηλεοράσεών τους.

ΠΗΓΗ: viotiaplus - Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος NIKOSP

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Τόπος: Ορχομενός Βοιωτία
  • Μηνύματα: 764
Όλες τις συχνότητες, εκτός από την 44 τις λαμβάνω με 100% ποιότητα και ισχύ σήματος. Στην 44 απολύτως τίποτα. Δυστυχώς η 28 μου δημιουργεί πρόβλημα στη λήψη της αντίστοιχης από Πάρνηθα αφού αυτό είναι το κύριο κέντρο λήψης της περιοχής μου. Θα πρέπει να δουν κάπως καλύτερα ποιες συχνότητες επέλεξαν να εκπέμψουν από το Ξηροβούνι.

Αποσυνδεδεμένος D_Satellite

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2008
  • Τόπος: Κόρινθος
  • Μηνύματα: 886
NIKOSP έχεις και στην 40 παρεμβολή? Γύρισες κεραία στο Ξηροβούνι για να τσεκάρεις την 44? Εγώ έχω παρεμβολή και στις δύο συχνότητες της Αττικής, και στην 28 και στην 40.

Μέσα απο το Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε πήρα τις συντεταγμένες για το Κ.Ε. Ξηροβούνι, και έφτιαξα τον χάρτη κάλυψης σήματος μέσα απο την σελίδα HeyWhatsThat. Μιλάμε για μεγάλη εμβέλεια! 1460 μέτρα ύψος είναι αυτά...

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
   


Αποσυνδεδεμένος NIKOSP

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Τόπος: Ορχομενός Βοιωτία
  • Μηνύματα: 764
Στην 40 δεν έχω κανένα πρόβλημα (προς το παρόν ).  Ναι για να δοκιμάσω τη λήψη από Ξηροβούνι γύρισα την κεραία προς τα κει. Η απόσταση που απέχω από την κορυφή του βουνού σε ευθεία είναι μόλις 27 χλμ και με οπτική επαφή.




Με λίγη προσπάθεια τελικά κατέβηκε και η 44.


Καλά είχα ησυχάσει τόσα χρόνια με την έλευση της ψηφιακής, φτου ξανά από την αρχή να παλεύω με κεραίες 🤣😁🤣😁




Και τέλος για ακόμα μια φορά συνειδητοποιείς πόσο φτωχή τηλεοπτικά είναι η περιφερειακή ζώνη της Στερεάς με μόλις 3 κανάλια (εκ των οποίων μόνο το ένα έχει επαρκές πρόγραμμα).
Ευτυχώς που μεγάλο μέρος της Βοιωτίας καθώς και της Εύβοιας καλύπτεται από την Πάρνηθα και σώζεται η κατάσταση. Δυστυχώς Φθιώτιδα και Ευρυτανία δεν έχουν αυτή την τύχη.

Αποσυνδεδεμένος D_Satellite

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2008
  • Τόπος: Κόρινθος
  • Μηνύματα: 886
Εγώ ήμουν σίγουρος ότι θα είχες κάποιο ποσοστό σήματος στην 44, απλά η συγκεκριμένη συχνότητα ούτε σε εμένα φέρνει καλό σήμα. Όλες οι άλλες συχνότητες απο το Ξηροβούνι έχουν πολύ καλό σήμα, ειδικά η 28, και η 40 είναι οι πιο ισχυρές. Επίσης και η 49 της ΕΡΤ "καμπανίζει" απο σήμα.

Πρέπει όμως να αλλάξουν συχνότητες στην 28 και στην 40 για να μην υπάρχουν παρεμβολές στα 2 πακέτα της Αττικής.

Αποσυνδεδεμένος NIKOSP

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Τόπος: Ορχομενός Βοιωτία
  • Μηνύματα: 764
Θα προσπαθήσω αύριο κιόλας να επικοινωνήσω με τον Δήμο Διστόμου να τους αναφέρω το πρόβλημα !!!

Αποσυνδεδεμένος D_Satellite

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2008
  • Τόπος: Κόρινθος
  • Μηνύματα: 886
Αυτή είναι πολύ καλή ιδεά Νίκο! Πες τους όταν βάζουν Gap Filler, να προσέχουν τις συχνότητες της Αττικής-SFN1, Κορινθίας, και τις συχνότητες της περιοχής σου απο το Κ.Ε. Χλωμό.

Το σωστό είναι να συγχρονίσουν το Gap Filler σε SFN με τις νόμιμες συχνότητες του allotment-15 της Λαμίας ή του allotment-19 της Κορίνθου, αλλά δεν νομίζω να το κάνουν.

Ακόμα καλύτερα θα ήταν να βάλουν το Gap Filler να εκπέμπει σε υψηλές συχνότητες π.χ. 50, 55, 57, 58, 59. Αυτές οι πέντε συχνότητες είναι καθαρές και δεν ενοχλούν τις συχνότητες Αττικής-SFN1/Κορίνθου/Λαμίας, και όταν μετά απο 2 χρόνια αλλάξουμε συχνότητες για το μέρισμα-2 των 700MHz, τότε δεν θα υπάρχει πιθανότητα οι νέες πανελλαδικές συχνότητες που θα είναι απο το 21UHF-49UHF, να πέσουν πάνω στις συχνότητες του Gap Filler το οποίο θα εκπέμπει στις υψηλές συχνότητες.

Εδώ σε εμένα, όπως είμαι τώρα με κεραία προς Αττική, την μεγαλύτερη παρεμβολή την έχω στην 28UHF η οποία δεν παίζει με τίποτα, ενώ η 40UHF μερικές φορές παίζει γιατί τρώει λιγότερη παρεμβολή. Δηλαδή η κεραία μου "αρπάζει" σήματα και απο τα πλάγια.

Τώρα για τις συχνότητες 42 και 44 αφού αυτή τη στιγμή δεν ενοχλούν ας τις αφήσουν έτσι όπως είναι.

Απλά πες τους να γνωρίζουν ότι σε περίπου 2 χρόνια, θα αλλάξουμε πάλι πανελλαδικές συχνότητες, (με την έλευση του νέου χάρτη συχνοτήτων) και σε περίπτωση που οι μελοντικές πανελλαδικές συχνότητες πέσουν πάλι στις συχνότητες των Gap Filler απο το Ξηροβούνι, να πάνε πάλι να τις αλλάξουν για να μην έχουμε πάλι παρεμβολές.

Αν αλλάξουν συχνότητες στο Ξηροβούνι και επιλέξουν όχι υψηλές συχνότητες απο αυτές που έγραψα επάνω, αλλά όποιες να'ναι στην τύχη, βάζω απο κάτω τις συχνότητες που είναι αυτή τη στιγμή σε λειτουργία σε Αττική/Κορίνθο/Στερεά Ελλάδα, ώστε να τις αποφύγουν για να μην έχουμε παρεμβολές. Αν μπορείς Νίκο πες τους τις συχνότητες όταν επικοινωνήσεις μαζί τους, αλλιώς ας μπουν εδώ στο forum να τις τσεκάρουν..


(Allotment-20) Αττική/SFN-1

Συχνότητες: 21, 22, 27, 28, 30, 40, 45, 52, 54.

-----------------------------------------------

(Allotment-19) Κόρινθος

Συχνότητες: 26, 29, 41, 43, 47, 48, 51, 56.

-----------------------------------------------

(Allotment-15) Λαμία

Συχνότητες: 33, 35, 39, 53.

-----------------------------------------------


Αποσυνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29830
ναι ναι μαλλον δεν εχετε καταλαβει σε ποια χωρα ειστε
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος pythvenn

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2010
  • Μηνύματα: 2437
μαλλον στην πιο αχρηστη του πλανητη χαχαχα

Αποσυνδεδεμένος vasilisp

  • Αναλυτής Επίγειας Ψηφιακής Τηλεόρασης
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2013
  • Τόπος: Xαλκίδα
  • Μηνύματα: 3901
Μα δεν ειναι δυνατον τεχνικοί πομπών, να περιμενουν από εμας να τους πουμε τις συχνοτητες που πρέπει να αποφύγουν. Προφανώς αυτες τις συχνοτητες ειχαν βρει σαν αναλογικές κι εκεί εστησαν και τις ψηφιακές χωρις να ασχοληθουν με άλλα, ελπίζοντας να μην ειναι τόσο δυνατο το σημα ωστε να υπάρχουν παρεμβολές. Θα ήταν κάποιος μπελάς φανταζομαι να γινει αλλαγη της συχνοτητας, κάποια έξοδα-ανταλλακτικά παραπάνω, ίσως και να μη γινοταν σε παλιά μηχανήματα.

Αποσυνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29830
ισως α[πλα υπεθεσαν οι ανθρωποι οτι δεν θα φτασει τοσο περα το σημα να ειχαν κλειστους τους λοβους αλλα τελικα το σημα φευγει ποιο περα
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3029
Εγώ παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω πως σε ένα τέτοιο κέντρο όπως το Ξηροβούνι 1460 μέτρων ύψος πως γίνεται να πάει και να βάζει δήμος έτσι αβέρτα αναμεταδότες ενώ ξέρει ότι αυτό το κέντρο έχει μεγάλη κάλυψη και θα κάνει παρεμβολές και σε βασικές συχνοτητες μιας και έχει μεγάλη κάλυψη,άλλο να ήταν ένα μικρό κέντρο όπως το δικό μου στο Ευπάλιο που ετοιμάζεται υποθέτω απ τα λεγόμενα των αρμοδίων να κάνει κάτι παρόμοιο ή ή digea τώρα με το πρόγραμμα, ή ο δήμος και το συγκεκριμένο είναι μόνο για την ίδια την περιοχή του Ευπαλίου οπότε και να το βάλει και να τους βάλει και να μην τους βάλει τους αναμεταδότες σε sfn δεν πρόκειται να υπάρξει κανένα πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος D_Satellite

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2008
  • Τόπος: Κόρινθος
  • Μηνύματα: 886
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
ναι ναι μαλλον δεν εχετε καταλαβει σε ποια χωρα ειστε

lol, Το ξέρω Νεκτάριε άστα να πάνε.. Τουλάχιστον ας κάνουμε μια προσπάθεια εδώ απο το forum να τους ενημερώσουμε για το πρόβλημα των παρεμβολών μπας και το διορθώσουν..

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Μα δεν ειναι δυνατον τεχνικοί πομπών, να περιμενουν από εμας να τους πουμε τις συχνοτητες που πρέπει να αποφύγουν. Προφανώς αυτες τις συχνοτητες ειχαν βρει σαν αναλογικές κι εκεί εστησαν και τις ψηφιακές χωρις να ασχοληθουν με άλλα, ελπίζοντας να μην ειναι τόσο δυνατο το σημα ωστε να υπάρχουν παρεμβολές. Θα ήταν κάποιος μπελάς φανταζομαι να γινει αλλαγη της συχνοτητας, κάποια έξοδα-ανταλλακτικά παραπάνω, ίσως και να μη γινοταν σε παλιά μηχανήματα.

Το πιο εύκολο πράγμα στους αναμεταδότες (είτε ψηφιακούς, είτε παλιότερα αναλογικούς) είναι να αλλάξεις συχνότητα. Στα ψηφιακά Gap Filler υπάρχουν διάφορες συνθέσεις, υπάρχουν φυσικά και μονάδες που κανουν επίγεια λήψη ενος stream απο μια συχνότητα, και μετά η εκπομπή γίνεται αυτομάτως πάλι στην ίδια συχνότητα, αλλά εδώ δεν παίζει κάτι τέτοιο αφού τα έχουν βάλει να εκπέμπουν σε "χύμα" συχνότητες, και όχι σε συχνότητες απο κάποιο allotment..

Τι να πω, μάλλον οι τεχνικοί θα νόμιζαν ότι το Gap Filler θα είχε μικρή εμβέλεια..

Αποσυνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5698
Είμαι στην αραχωβα και στα 28-40-42-44 δε βγάζω τιποτα
Βγάζω μόνο 37-43 με τα καναλια της digea με το σημα του δολαρίου και το 49 από Ξηροβούνι



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος D_Satellite

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2008
  • Τόπος: Κόρινθος
  • Μηνύματα: 886
Ίσως να μην έχουν γυρίσει πάνελ προς τα εκεί, γιατί η ανακοίνωση έλεγε ότι οι αναμεταδότες είναι για το Δίστομο και το Στείρι. Εγώ πάντως έχω κανονικά σήμα, όπως και ο φίλος NIKOSP που μας έγραψε σε προηγούμενο μήνυμά του..

Εγώ πάντως δεν ασχολούμαι άλλο. Σιγά την παρεμβολή δηλαδη, ας τα αφήσουν έτσι, αφού τις δύο συχνότητες με την παρεμβολή μπορώ να τις βγάλω και απο Ξυλόκαστρο.. Όπως είμαι τώρα, μπορώ άνετα με μία δεύτερη κεραία, να την γυρίσω λίγο πιο δεξιά απο το Ξυλόκαστρο ώστε να έχω την 43 με τα δορυφορικά της ΕΡΤ, και την 48 με το δεύτερο πακέτο της Digea-HD, και επίσης όπως είπα, με κεραία λίγο πιο δεξιά απο Ξυλόκαστρο, θα έχω και σήμα απο το Ξηροβούνι στην 42 με τα κανάλια της Στερεας.

Ευτυχώς δηλαδη που δεν τρώω παρεμβολή στα περιφερειακά της Αττικής. Εδώ στην περιοχή μου, έχω περίπου 75-90% σήμα και 100% ποιότητα στις περισσότερες συχνότητες της Αττικής εκτός απο την 21-28-30-40 που το σήμα παίζει (ανάλογα την διάδοση) απο 66-80% και ποιότητα 76-100%, και κάνω τις λήψεις με κεραία χελιδόνα υψηλής απολαβής, αλλά έχω ενισχυτή ιστού με μόνο 22dB ενίσχυσης. Δηλαδή οι συχνότητες της Αττικής 28 και 40 τις περισσότερες φορές δεν μου φέρνουν και το τέλειο σήμα, γι'αυτο τρώω και εύκολα παρεμβολή..
Σήμερα που υπάρχει λίγο καλύτερη διάδοση παίζουν κανονικά οι συχνότητες 28 και 40 απλά λόγω της παρεμβολής που μου έρχεται απο τα πλάγια, έχω ποιότητα απο 5-10% απο 0% που είχα.
Επίσης μία δεύτερη λύση είναι αυτή που είχα γράψει σε προηγούμενο μήνυμα, δηλαδή με μία καινούργια κεραία καλύτερης κατευθυντικότητας και ενισχυτή ιστού υψηλής απολαβής (τον ενισχυτή τον έχω ήδη) το πρόβλημα λύνεται εύκολα.

Απλά το κακό είναι ότι όπως πάνε τα πράγματα θα γεμίσει η UHF μπαντα με αναμεταδότες MFN και σε λίγο θα υπάρχει περισσότερο και πιο γενικό πρόβλημα..


 


* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: PanosRadio Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 20/04/2024 (01:30)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 20/04/2024 (00:39)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: Thodoris_Z Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 20/04/2024 (00:08)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ (νομοί Κέρκυρας & Λευκάδας)  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 19/04/2024 (22:05)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 19/04/2024 (20:15)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στα ΑΜ  Μέλος: savvas70 Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/04/2024 (19:15)
* Απ: HellasSat 3 / 4 στις 39°E (λήψεις - αναφορές)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Λήψη HellasSat (39° East) 19/04/2024 (17:39)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 19/04/2024 (17:28)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στις ΣΕΡΡΕΣ  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 19/04/2024 (17:13)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΕΥΒΟΙΑ  Μέλος: first Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 19/04/2024 (17:09)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στις ΣΕΡΡΕΣ  Μέλος: studio76 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 19/04/2024 (16:27)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 19/04/2024 (14:47)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: gewrgios Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 19/04/2024 (12:46)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: dennmtr Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 19/04/2024 (12:26)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 19/04/2024 (12:22)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 19/04/2024 (12:16)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 19/04/2024 (10:49)
* Απ: HellasSat 3 / 4 στις 39°E (λήψεις - αναφορές)  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: Λήψη HellasSat (39° East) 19/04/2024 (10:02)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 19/04/2024 (05:12)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στα ΑΜ  Μέλος: panos_panopoulos Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/04/2024 (01:34)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΕΥΒΟΙΑ  Μέλος: mariosblackman Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/04/2024 (23:08)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/04/2024 (22:22)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: dennmtr Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 18/04/2024 (22:07)
* Απ: Επίγεια Ψηφιακή Πλατφόρμα ΡΙΚ  Μέλος: savvas70 Φόρουμ: Οι Επίγειες Λήψεις Στην Κύπρο 18/04/2024 (21:37)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: GreekTVSeries Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 18/04/2024 (20:14)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 18/04/2024 (19:12)
* Απ: HellasSat 3 / 4 στις 39°E (λήψεις - αναφορές)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Λήψη HellasSat (39° East) 18/04/2024 (18:48)
* Απ: ενημερωση περι Champions league, Εuropa league   Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 18/04/2024 (16:19)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: pepis68 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 18/04/2024 (14:54)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ (νομοί Κέρκυρας & Λευκάδας)  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/04/2024 (14:42)