Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ, ΑΙΤΩΛΙΑ, ΦΩΚΙΔΑ, ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΟ, ΚΥΘΗΡΑ [ΠΖ 06]
  • Πεμ 28 Μάρ 2024, 17:52
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ, ΑΙΤΩΛΙΑ, ΦΩΚΙΔΑ, ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΟ, ΚΥΘΗΡΑ [ΠΖ 06]  (Αναγνώστηκε 474076 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5688
Αυτο που μου κάνει εντύπωση είναι πως είμαι 5 χλμ μακρια από τος κεραιας με οπτικη επαφή και δεν έχω καθόλου σημα .
Ισως κανανε κάτι όπως με το 53 της παρνηθας;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος D_Satellite

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2008
  • Τόπος: Κόρινθος
  • Μηνύματα: 886
Πριν 2 ώρες γύρισα κεραία προς Ξηροβούνι και είχα κανονικά σήμα σε όλες τις συχνότητες. Θα την γυρίσω πάλι σε λίγο να τσεκάρω..

Αποσυνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29714
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5688
Θα μπορούσε να βγαίνουν και από άλλη θέση .  Αλλά περίεργο, ιδιος δημος το Δίστομο και η Αράχοβα και να έχουν βάλει πομπους σε 2 διαφορετικά σημεία .
Στο 22 μου έρχεται αναλογική Βουλή τηλεόραση και μοιάζει να βγαίνει από Ξηροβούνι . Αυτή δε παρεμβάλλει στον Κορινθιακό και στον κάμπο της Λειβαδιάς ;



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος arva

  • Γενικός συντονιστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Πεύκη, Αττική
  • Μηνύματα: 5041
Από την ίδια θέση βγαίνουν απλά το κεραιοσύστημα της ΕΡΤ έχει πανκατευθυντική εκπομπή ενώ των ιδιωτικών μόνο προς Δίστομο.



Ανέκαθεν η Αράχωβα δεν λάμβανε από το το Ξηροβούνι αλλά από το Κ.Ε. Άνθιμος στη θέση Νεραϊδολάκκωμα. Ίσως από κει προέρχονται κι οι εκπομπές 37 και 43 με τα κανάλια της Digea.
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5688

Δε ξερω από που βγαίνουν αλλά στην φορητή μου τιβι μέσα στο Δίστομο βγάζω μόνο την 49


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος D_Satellite

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2008
  • Τόπος: Κόρινθος
  • Μηνύματα: 886
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Θα μπορούσε να βγαίνουν και από άλλη θέση .  Αλλά περίεργο, ιδιος δημος το Δίστομο και η Αράχοβα και να έχουν βάλει πομπους σε 2 διαφορετικά σημεία .
Στο 22 μου έρχεται αναλογική Βουλή τηλεόραση και μοιάζει να βγαίνει από Ξηροβούνι . Αυτή δε παρεμβάλλει στον Κορινθιακό και στον κάμπο της Λειβαδιάς ;
Bill, αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι οι συχνότητες της Αττικής 22 και 27 μου έφερναν πάντα 90% σήμα και 100% ποιότητα, ενω πλέον μόνο η 27 μου φέρνει τόσο σήμα. Τώρα τελευταία η 22 μου φέρνει σήμα 70% και ποιότητα απο 30-50% χωρίς όμως τα κανάλια να παίζουν με σπασίματα. Δηλαδή και η 22 μάλλον απο κάπου τρώει παρεμβολή, αλλά το περίεργο είναι ότι πρίν λίγο γύρισα την κεραία Ξηροβούνι και σε αναλογικό scan, στην 22 δεν πιάνω τίποτα!..
Πριν περίπου 15 λεπτά γύρισα κεραία προς Ξηροβούνι, και πήρα πάλι σχεδόν τις ίδιες τιμές σήματος, όπως τις είχα τσεκάρει πριν μία εβδομάδα..
Οι μετρήσεις είναι απο την τηλεόρασή μου LG: (Βάζω δίπλα και το ποσοστό σήματος απο τον Crypto που είχα τσεκάρει πριν λίγο καιρό)
28 UHF: σήμα 90% - ποιότητα 100% (πριν μία εβδομάδα είχα σήμα 82% - ποιότητα 100%, ενώ στον Crypto ειχα 49-50% και ποιότητα 70-72%)
40 UHF: σήμα 90% - η ποιότητα έπαιζε απο 70-80% Μάλλον θα μαζεύει η κεραία και λίγο σήμα απο Αττική. (πριν μία εβδομάδα είχα σήμα 90% - ποιότητα απο 89-99%, και στον Crypto σημα 49% και ποιότητα 63%)
42 UHF: σήμα 90% - ποιότητα 100% (πρίν μια εβδομάδα είχα τα ίδια ποσοστά σήματος. Στην αρχή όταν λειτούργησε η 42 για πρώτη φορά, είχα στην LG περίπου 65% σήμα και 90% ποιότητα (και η συχνότητα έπαιζε μόνο με καλό κεντράρισμα αλλιώς το σήμα έπεφτε αμέσως), αλλά στον δέκτη Crypto έπαιζε πολύ οριακά με 41% σήμα και 60% ποιότητα, ενώ πριν μία εβδομάδα ο Crypto την έβγαζε με 46% σήμα και 71% ποιότητα χωρίς σπασίματα)
44 UHF: σήμα 58% - ποιότητα 100% (πριν μία εβδομάδα είχα τα ίδια ποσοστά. Στην αρχή όταν λειτούργησε η 44, είχα στην LG σήμα 50% και 90% ποιότητα,  αλλά στον Crypto είχα σήμα 44% και ποιότητα 38% και έπαιζε με σπασίματα, ενώ πριν μία εβδομάδα ο Crypto την έβγαζε με 50% σήμα και 69% ποιότητα χωρίς σπασίματα)
49 UHF: σήμα 97% - ποιότητα 100%, στον Crypto φέρνει σήμα 70% και ποιότητα 89%
(Γενικά ο δέκτης μου ο Crypto, τα πολύ ισχυρά σήματα τα βγάζει το πολύ μέχρι 70-90%.)
Η ΕΡΤ απο Ξηροβούνι φέρνει το πιο ισχυρό σήμα. Επίσης έκανα μικροσυντονισμό στην κεραία, και όπως είχα κεντράρει την 49 ώστε να μου φέρνει το πιο ισχυρό σήμα, όταν μετά έπαιξα λίγο δεξιά-αριστερά ώστε η 49 να αρχίσει να χάνει σήμα, τότε άρχισαν να χάνουν σήμα και οι υπόλοιπες συχνότητες. Άρα όλες αυτές οι συχνότητες βγαίνουν απο το ίδιο σήμείο μαζί με την 49.

Συνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5688
Ισως βγαίνουν με μιλιβατ και τα πάνελ κοιτάζουν ψηλά ! Δε ξερω τι άλλο μπορεί να συμβαίνει
Στην είσοδο της Αράχωβας υπάρχει ένας ιστός με 2 πάνελ και μια δορυφορική κεραια . Ισως από εκει να βγαίνει το αναλογικό 22



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος D_Satellite

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2008
  • Τόπος: Κόρινθος
  • Μηνύματα: 886
Μήπως δεν κάνεις την λήψη απο καλό σημείο? Αν το Gap Filler δεν έχει πολύ ισχύ ή δεν στέλνει πολύ σημα στο Δίστομο, ίσως να πρέπει να βάλεις και ενισχυτή ιστού!

Επίσης αν δεις τον χάρτη κάλυψης του Κ.Ε. Ξηροβούνι, το Δίστομο το έχει εκτός κάλυψης!? ενώ το Στείρι το έχει εντός κάλυψης σήματος. --->  Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να υπάρχει σήμα απο το Ξηροβούνι (άσχετα αν ο χάρτης κάλυψης το έχει χωρίς σήμα) αλλά το σήμα να μην είναι αρκετό και να χρειάζεται και επιπλέον ενισχυτής!..

Συνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5688
Στην πλατεία του χωριού ήμουν με οπτικη επαφή αλλά με τηλεσκοπική κεραια. Το 49 είχε 85% ποιοτητα δλδ με δυνατό σημα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος D_Satellite

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2008
  • Τόπος: Κόρινθος
  • Μηνύματα: 886
Πάντως πολύ περίεργο που δεν πιάνεις τίποτα!..

Συγχώνευση: Κυρ  3 Μάρ 2019, 18:36

Βρήκα γκουγκλάροντας και σε ένα άλλο blog-site, την προηγούμενη ανακοίνωση που είχα βρεί πάλι απο διαφορετικο-blog, και μέσα λέει ξεκάθαρα ότι δηλαδή οι αναμεταδότες είναι στο Ξηροβούνι.
Βάζω απο κάτω τον τίτλο του άρθρου, και το link.
---------------------------------------------------------------------------
Με χορηγία από ανεμογεννήτριες, προστέθηκαν νέα κανάλια σε Δίστομο και Στειρι. Απαραίτητος ο επανασυντονισμος

ΠΗΓΗ - e-hani.blogspot.com -
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συγχώνευση: Δευ  4 Μάρ 2019, 00:38

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Στην πλατεία του χωριού ήμουν με οπτικη επαφή αλλά με τηλεσκοπική κεραια. Το 49 είχε 85% ποιοτητα δλδ με δυνατό σημα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αν έβαζες στην TV μία μικρή εξωτερική κεραία (χωρίς ενισχυτή) π.χ. ένα σκέτο πλέγμα, σίγουρα θα σου έβγαζε σήμα, γιατί με την τηλεσκοπική κεραία μην περιμένεις και πολλά.. Σκέψου ότι η ΕΡΤ στο 49 φέρνει το πιο ισχυρό σήμα εδω σε εμένα! Άρα το Gap Filler απο το Ξηροβούνι δεν έχει την ίδια ισχύ με την ΕΡΤ. Επίσης όπως είπε ο arva, αν η ΕΡΤ έχει πανκατευθυντική εκπομπή, τότε το σήμα θα βγαίνει σε όλες τις πλευρές (γι' αυτό μάλλον σου έβγαινε στην Αράχωβα, που είναι στην πίσω πλευρά απο το Ξηροβούνι)

Συνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5688

 Απορώ με τι μηχανήματα βγάζουν τα τοπικά της αθηνας από την δαρδιτσα . Χωρίς ενισχυτή η 54 δεν παίζει . Οι 45 & 52 παίζουν σε σταθερή τηλεόραση χωρίς ενισχυτή στην κεραια αλλά κάνουν συχνα σπασίματα στην εικόνα
. Στο βίντεο φαίνεται να ερχετε σημα στην 42 της ερτ από κυκλαδες , που σήμερα βγαίνει πολύ δυνατα στον πορο . 



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος D_Satellite

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2008
  • Τόπος: Κόρινθος
  • Μηνύματα: 886
Όπως κοιτάζω τους χάρτες κάλυψης του GreekTV, ο Υμηττός, η Πάρνηθα και η Αίγινα, καλύπτουν σχεδόν το μισό νησί του Πόρου, δηλαδή στην ανατολική και βόρεια πλευρά του. Στο άλλο μισό του νησιού δεν υπάρχει κάλυψη.. Οι συχνότητες 27, 30 και 40 με το λίγο σήμα στο βίντεό σου, μάλλον θα ήταν κάποιο ποσοστό σήματος απο τα τρία μεγάλα κέντρα της Αττικής.. Με κεραία τηλεσκοπική τα έβγαλες?

Συνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5688
Οχι με κατευθυντικη . Μόνο όταν κεντραρω στις κεραιες βγάζω σημα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος D_Satellite

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2008
  • Τόπος: Κόρινθος
  • Μηνύματα: 886
Καλά έκανες και έβαλες κατευθυντική κεραία, δηλαδή οι συχνότητες με το λίγο σήμα (27, 30, και 40), σου έφερναν σήμα με κεραία π.χ. προς Υμηττό-Πάρνηθα, ή με κεραία προς Δαρδίτσα?

Συνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5688
Προς δαρδιτσα . Στο βίντεο έχω μια κεραια μικρής απολαβές και λιγο σπασμένη που λαμβάνει και λιγο από πίσω . Σίγουρα λαμβάνει και από αντανάκλαση .
Πριν τα Χριστούγεννα δεν υπήρχε καθόλου σημα στις συχνότητες αυτές. Αυτο που δεν ξερω είναι αν μπηκε κάποιο είδος αναμεταδότη -ανακλαστήρα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος D_Satellite

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2008
  • Τόπος: Κόρινθος
  • Μηνύματα: 886
Μπερδεύτικα λίγο, τελικά ο Υμηττός δεν καλύπτει καθόλου τον Πόρο, μόνο σήμα απο Πάρνηθα και Αίγινα υπάρχει στο πίσω μερος του νησιού.. Ίσως να είναι λίγο δυνατά σήματα απο Πάρνηθα, τα οποία αυτη την περίοδο ενισχύονται λόγο διάδοσης.. Σχεδόν τα ίδια βλέπω και εγώ εδώ στην περιοχή μου, δηλαδή τον χειμώνα έχω σχεδόν συνέχεια στις συχνότητες της Αττικής κάπου 70-75 σήμα και 100% ποιότητα, ενώ εδώ και 10 μέρες έχω κάπου 92-97% σήμα και 100% ποιότητα. ΄Οταν υπάρχει αυτό το περίεργο φαινόμενο της διάδοσης, το σήμα μετά απο ώρες θα πέσει, και μετά θα ενισχυθεί παλι.

Συνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5688
Ναι αλλά και όταν είχε χιόνια οι 45/52/54 ερχόταν και στον πορο και στα μεθανα , με πολύ αδύναμη την 54


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος D_Satellite

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2008
  • Τόπος: Κόρινθος
  • Μηνύματα: 886
Γενικά όταν το σήμα περνάει πάνω απο την θάλασσα και η λήψη είναι απο μεγάλη απόσταση, τότε υπάρχει πιο συχνή αστάθεια σήματος με φαινόμενα καλής και κακής διάδοσης. Αυτο το έχω παρατηρήσει και τον χειμώνα, αλλά λίγες φορές σε τόσο έντονο επίπεδο. Δηλαδή τον χειμώνα το σήμα δεν ανεβοκατεβαίνει τόσο πολύ. (όμως αστάθεια υπάρχει και τότε)
Το καλοκαίρι αυτο το φαινόμενο είναι πιο έντονο, δηλαδή μπορεί να ενισχύονται αρκετά τα σήματα, αλλά υπάρχει μεγάλη αστάθεια στο σήμα και μία ανεβαίνει αρκετά, μία κατεβαίνει αρκετά. Ευτυχώς εγώ δεν πέφτω ποτέ κάτω απο το όριο και δεν έχω σπασίματα στις 45-52-54. Αν οι πομποί στην Αττική είχαν λιγότερη ισχύ, τότε σίγουρα θα έπεφτα κάτω απο το όριο και θα είχα πρόβληματα λήψης την ώρα της κακής διάδοσης.

Μπορεί να συμβαίνει και αυτό δηλαδή και κάποιες φορές να ενισχύονται τα σήματα απο Αττική, αλλα μπορεί όπως είπες να υπάρχει αναμεταδότης στην Δαρδίτσα, απλά να μην έχει καλή ισχύ..

Συνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5688
Στις συχνότητες 21/22/27 έρχεται λίγο σημα στην φορητή με την κεντρική κεραια χωρίς ενισχυτή αλλά δεν μπορεί να το ανιχνεύσει η Samsung.
Με την τηλεσκοπική δεν έρχεται καθόλου σημα στις 21/22/27 ενώ στις 45/52/54 ερχετε λιγο σημα
Οι φωτογραφίες είναι με την κεραια χωρίς ενισχυτή στραμμένη προς τις κεραιες της δαρδιτσας



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος electro

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάρ 2011
  • Μηνύματα: 433
Εχει άλλος προβλημα στην 48 απο Ξυλόκαστρο? Φαίνεται να ειναι εκτος λειτουργίας (alpha και open hd)

Αποσυνδεδεμένος ch10

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2011
  • Τόπος: Ιτέα Φωκίδας
  • Μηνύματα: 1295
 Μια χαρά παίζει με φουλ σήμα όπως πάντα.

Αποσυνδεδεμένος electro

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάρ 2011
  • Μηνύματα: 433
Πως γίνεται να μην έχω καθόλου εγώ σήμα που είμαι και πιο κοντα και μόνο στη συγκεκριμένη συχνότητα? Δεν νομίζω να υπάρχει εδώ γύρω άλλος πομπός,εκτός αν παίζει καμμία παρεμβολή από Αττική, κάποτε έβγαινε κάποιος πειρατής στο 48.
Υ.Γ. ch10 εκεί που είσαι, είναι πιό πιθανό να σε καλύπτει ο Κάτσικας,εκτός αν δεν παίζει από εκεί το hd.

Αποσυνδεδεμένος D_Satellite

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2008
  • Τόπος: Κόρινθος
  • Μηνύματα: 886
Και εγώ έχω κανονικά σήμα στην 48 απο Ξυλόκαστρο, και είμαι με κεραία προς Αττική!..

Αποσυνδεδεμένος ch10

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2011
  • Τόπος: Ιτέα Φωκίδας
  • Μηνύματα: 1295
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Υ.Γ. ch10 εκεί που είσαι, είναι πιό πιθανό να σε καλύπτει ο Κάτσικας,εκτός αν δεν παίζει από εκεί το hd.
Δεν υπάρχουν τα HD στο Κ.Ε. Κατσικάς.Και εγώ την κεραία προς Ξυλόκαστρο την έχω.

Συνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5688

περιοχή μεσαία Τρίκαλα Κορινθίας
βίντεο από την φορητή μου tv με την κεντρική κεραια του ξενοδοχείου να κοιτάζει την Πάρνηθα
Όλες οι συχνότητες της αττικης βγαιναν καμπανα , η 53 είχε χαμηλό σημα , από ξυλοκαστρο αν και εντός κάλυψης ερχόταν λιγοστό σημα , ερχόταν ένα σημα στην 24 ισως από κάποιον πομπό mfn και για κάποιο λόγο οι 51 & 56 ενώ έβγαζε καλό σημα δεν κατέβαιναν .
Το ιδιο και με την tv του ξενοδοχείου  όπου εκει δεν έβρισκε καν αυτές τις συχνότητες . Η 21 ενώ είχε καλό σημα έκανε μικροδιακοπες στην εικόνα . Η 26 ερχόταν πολύ καλύτερα . Δε ξερω αν είναι από κοντινό πομπό , ή από ξυλοκαστρο- παταπιο .




Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος D_Satellite

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2008
  • Τόπος: Κόρινθος
  • Μηνύματα: 886
Πολύ καλές λήψεις! Έβγαλες πολλά σήματα εκεί πάνω! Τελικά τα σήματα του Gap Filler απο το Ξηροβούνι τα τσεκάρισες πάλι? Στην ορεινή Κορινθία με φάτσα τον Κορινθιακό, μπορει να σου έρχονται

Συνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5688
Λόγω χιονιού δε βγήκα για πολλές ληψεις . Και δεν υπάρχει οπτικη επαφή με το Ξηροβούνι . Στο 36 ερχόταν σημα μάλλον από ερατεινη . Αλλά στο 49 δεν είχα καθόλου σημα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος D_Satellite

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2008
  • Τόπος: Κόρινθος
  • Μηνύματα: 886
Α ναι το ξέχασα, σίγουρα θα έχει και χιόνια έκει πέρα.. ΟΚ bill !

Αποσυνδεδεμένος mezesflokos

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: amarousion
  • Μηνύματα: 210
τελικα για τον κ.παππα και κρετσο το προβλημα ηταν να μακελεψουν το σημα απο δαρδιτσα προς αττικη οπως και απο παρνηθα για τα λαμιωτικα....για τα περιφερειακα της αττικη αλλο θεος αυτα ας παιζουν ως την κρητη...ειπαμε ελλας=αθηνα η επαρχια να πα να @@@@@@θει....αιδως κυριοι του υποργειου και της digeaαπορω γιατι οι ιδιοκτητες των περιφερειακων δεν καταγγελουν αυτην την μεροληψια....και ναι ας ειναι πολιτικο το σχολιο μου.η αληθεια να λεγεται :assault


 


* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (16:31)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (16:17)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (15:48)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: NetSurfer_g7 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (15:34)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: paksat Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (15:30)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: ANDREASSAT Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (15:20)
* Απ: Eutelsat 36D @ 36° E  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: Δορυφορικές λήψεις γενικά 28/03/2024 (14:08)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: gewrgios Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (13:06)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: NetSurfer_g7 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (12:25)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 28/03/2024 (10:56)
* Απ: Ψηφιακοί ραδιοφωνικοί δέκτες - παρουσιάσεις, απορίες, προβλήματα, λύσεις  Μέλος: tbaruzzo Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Ραδιόφωνο (DAB, DAB+, DMB) 28/03/2024 (10:30)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (08:48)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Palmwoods Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (06:25)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (03:07)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (02:55)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: tbaruzzo Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (00:54)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (00:03)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (00:00)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/03/2024 (23:53)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/03/2024 (23:51)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/03/2024 (23:45)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 27/03/2024 (23:14)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: gewrgios Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 27/03/2024 (23:12)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 27/03/2024 (23:03)
* Απ: Turksat 5A (31.0 East)   Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Λήψη Turksat (42° Εast) 27/03/2024 (22:36)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 27/03/2024 (22:27)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: paksat Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 27/03/2024 (22:11)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: gewrgios Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 27/03/2024 (21:53)
* Απ: Τηλεοπτικό τοπίο ΝΟΜΟΥ ΑΧΑΪΑΣ (Πάτρα κ.τ.λ.)  Μέλος: pythvenn Φόρουμ: Τα αναλογικά τηλεοπτικά τοπία της Ελλάδας ανά νομό 27/03/2024 (19:43)
* Απ: Arabsat 5A/6A @ 30.5 °Ε  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: Λήψη Αραβικών Δορυφόρων (26° Εast, 30.5° East, 7° West) 27/03/2024 (19:33)