Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ (νομοί Κέρκυρας & Λευκάδας)
  • Παρ 20 Σεπ 2024, 06:49
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ (νομοί Κέρκυρας & Λευκάδας)  (Αναγνώστηκε 240476 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tech_lover

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2016
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 594
@nektarios1451 Στα 104,0 και 106,3 ακούγεται κάτι απειροελάχιστα, πιθανολογώ πως είναι το αλβανικό και το θρησκευτικό, αλλά υπερισχύουν τα παράσιτα. Να τονίσω πως έχω άνοιγμα και θεα προς νότια-νοτιοδυτικά, υπάρχουν κτήρια προς βορρά και βρίσκομαι χαμηλά στον πρώτο όροφο. Πιθανόν επηρέαζει τις λήψεις μου το γεγονός αυτό!

@ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ Για την ακρίβεια το Τρίτο Πρόγραμμα 93,8 μου βγαίνει κάπως καλύτερα από το Πρώτο 91,8. Τα άλλα δύο που εκπέμπουν (ΕΡΑSport και ΕΡΑ Κέρκυρας, μου βγαίνουν άριστα ;)

Συγχώνευση: Τρι 19 Ιαν 2016, 12:20
Επανήλθε το Δεύτερο Πρόγραμμα 93,8 . Το λαμβάνω και αυτό άριστα. Ακόμη, κάνοντας λήψεις σε άλλο σημείο του σπιτιού λαμβάνω και τον 104,0 από την Αλβανία.  :headset :wink:

Αποσυνδεδεμένος geoavlonitis

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2014
  • Τόπος: Κέρκυρα/Ξάνθη
  • Μηνύματα: 1585
Όντως το ΕΡΑ 1 του Παντοκράτορα μετά από τη μεγάλη βλάβη του Δεκεμβρίου βγαίνει με λίγο πιο χαμηλή ισχύ!

Στάλθηκε από το Tab2A7-10F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος geoavlonitis

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2014
  • Τόπος: Κέρκυρα/Ξάνθη
  • Μηνύματα: 1585
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Διαφορετική θέση κεραίας και όλα αλλάζουν 

Στάλθηκε από το GT-I9195 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Όσο γι' αυτό έχεις δίκιο διότι τα ιδιωτικά (star fm, Νέο 97.9) βγαίνουν από πιο χαμηλό σημείο ενω τα κρατικά βγαίνουν από τον μεγάλο πυλώνα της ΕΡΤ ύψους 86μ!!
Το Ράδιο Λευκίμμη βγαίνει από ... Την Λευκίμμη!
Λοιπόν @tech_lover το αλβανικό 104 και 100.6 δεν έχουν RDS, το 93 και 107( Radio Tirana) έχουν RDS αλλά όχι stereo.
97.1 Ράδιο Θεσπρωτία από Ψάκα ST RDS
92.1 αλβανικό άγνωστο
90.6 εμένα στη Γαριτσα μου βγαίνει το Radio Travel της Αλβανίας με ST RDS
P.S. tech_lover πού ακριβώς στην πόλη μένεις γιατί και εγώ εδώ είμαι στην Κέρκυρα (μένω στην κολόνα του Ντούγκλα κοντά)

Στάλθηκε από το Tab2A7-10F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος tech_lover

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2016
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 594
@geoavlonitis Σε ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις :smile: είμαι ακόμη καινούριος στο ραδιοφωνικό τοπίο της περιοχής σας. Στο 90,6 δε μου βγαίνει κάτι εντός σπιτιού παρ'όλη τη προσπάθεια.

ps. μένω κοντά στη Πλατυτέρα, στην ευθεία ανάμεσα σε λιμάνι και αεροδρόμιο.

Αποσυνδεδεμένος panos456

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουλ 2011
  • Τόπος: Ημεροβίγλι (Σαντορίνη)
  • Μηνύματα: 3483
    • FMLIST - Παγκόσμια βάση δεδομένων για FM, TV, DAB+
Καλωσόρισες στο φόρουμ και από εμένα! Πρέπει να λαμβάνεις Αίνο έστω τα κρατικά στα 93.2, 96.9, 104.2 και 106.8! Ελπίζω να ασχοληθείς το καλοκαίρι με μακρινές λήψεις, μέσω σποραδικού και διάδοσης! Μόνο το κινητό έχεις για δέκτη;
Εξοπλισμός DX: SDRPlay RSP1A με λογισμικό HDSDR, Sangean ATS-909X, Sangean DPR-69+
Κεραία: Scanmaster D1300 Discone

Διαδικτυακός δέκτης για τον Πύργο Ηλείας μέσω του GlobalTuners (ενεργός για ορισμένες ώρες της ημέρας): Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος tech_lover

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2016
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 594
@panos456 Καλώς σε βρήκα και εσένα φίλε! Κοίταξε μέσα στο σπίτι δε λαμβάνω κάτι σε αυτές τις συχνότητες, θα προσπαθήσω στις συχνότητες αυτές στο παραθαλάσσιο μέτωπο, αλλά και σε ψηλότερα σημεία από την περιοχή μου :wink: Ελπίζω και εγώ για κάτι τέτοιο, παρακολουθώ το forum εδώ και 7-8 χρόνια περίπου και έχω εντυπωσιαστεί από τις λήψεις, ειδικά από τη Δυτική Ελλάδα. Βέβαια βρίσκομαι λόγω σπουδών εδώ, οπότε ο χρόνος μου είναι περιορισμένος σε ορισμένες περιπτώσεις, προσπαθώ πάντως για το καλύτερο ;) Ναι, το κινητό μόνο εδώ.   :D :headset

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17444
Φίλε μου δεν θέλουμε τίποτα άλλο περισσότερο από το να μεγαλώνει η οικογένεια των τρελαμένων με τις επίγειες λήψεις! Με ό,τι διαθέτει ο καθένας!!!  :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος panos456

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουλ 2011
  • Τόπος: Ημεροβίγλι (Σαντορίνη)
  • Μηνύματα: 3483
    • FMLIST - Παγκόσμια βάση δεδομένων για FM, TV, DAB+
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
@panos456 Καλώς σε βρήκα και εσένα φίλε! Κοίταξε μέσα στο σπίτι δε λαμβάνω κάτι σε αυτές τις συχνότητες, θα προσπαθήσω στις συχνότητες αυτές στο παραθαλάσσιο μέτωπο, αλλά και σε ψηλότερα σημεία από την περιοχή μου :wink: Ελπίζω και εγώ για κάτι τέτοιο, παρακολουθώ το forum εδώ και 7-8 χρόνια περίπου και έχω εντυπωσιαστεί από τις λήψεις, ειδικά από τη Δυτική Ελλάδα. Βέβαια βρίσκομαι λόγω σπουδών εδώ, οπότε ο χρόνος μου είναι περιορισμένος σε ορισμένες περιπτώσεις, προσπαθώ πάντως για το καλύτερο ;) Ναι, το κινητό μόνο εδώ.   :D :headset

Καλές σπουδές και καλές λήψεις από Απρίλιο και μετά που θα αρχίσουν σιγά σιγά και τα σποραδικά, και για διάδοση από Ιταλία, όποτε ζεστάνει ο καιρός! Καλού κακού, αν δεν σε ικανοποιήσει το κινητό και θες το κάτι παραπάνω στις λήψεις, μπορείς να πάρεις ιδέες από τις λήψεις που έχουμε κάνει και να πάρεις έναν καλύτερο δέκτη! Όλα αυτά μπορούμε να τα συζητήσουμε σε άλλο νήμα βέβαια, και για ότι άλλο θες εδώ είμαστε να βοηθήσουμε!
Εξοπλισμός DX: SDRPlay RSP1A με λογισμικό HDSDR, Sangean ATS-909X, Sangean DPR-69+
Κεραία: Scanmaster D1300 Discone

Διαδικτυακός δέκτης για τον Πύργο Ηλείας μέσω του GlobalTuners (ενεργός για ορισμένες ώρες της ημέρας): Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος tech_lover

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2016
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 594
@panos456, @mcelliot_g Σας ευχαριστώ πολύ :D

Λοιπόν πάμε στα On Topic. Λήψεις σήμερα 15:30-16:00 στο σημείο πάνω από το ΝΑΟΚ για όσους γνωρίζουν από Κέρκυρα, για τους υπόλοιπους εδώ το link ;) : Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε ;) Τις λήψεις πραγματοποιήσα με το δέκτη του κινητού μου Nokia Lumia 630. Όπως είναι αναμενομένο όλοι οι τοπικοί σταθμοί που εκπέμπουν από Παντοκράτορα έβγαιναν καμπάνα. Σας παραθέτω τους υπόλοιπους σταθμούς που έλαβα, και φυσικά δε μπορούσα να λάβω στο σπίτι μου καθόλου ή με χαμηλό σήμα ;)

88,0 Ράδιο Ηγουμενίτσα, Γωνιά - καλή προς άριστη λήψη
88,4 Ράδιο Λευκάδα, Λευκάδα - μέτρια προς καλή λήψη
89,3 Ρυθμός Λευκάδας, Λευκάδα - καλή προς άριστη λήψη + rds
90,6 Radio Travel, Άγιοι Σαράντα(Αλβανία) - καλή λήψη + rds
90,8 Ionian Galaxy, Αίνος - κακή λήψη
91,4 Εκκλησιαστικός - καλή λήψη
92,1 Αλβανικός - άριστη λήψη
93,0 Radio Tirana, Άγιοι Σαράντα(Αλβανία) - κακή λήψη(αν και μου έβγαινε καλύτερα στο 92,9)
93,1 4u, Ηγουμενίτσα/Γωνιά - μέτρια λήψη
93,5 hit fm, Φαρμακοβούνι - άριστη λήψη
94,5 Ράδιο Ήπειρος, Φαρμακοβούνι - άριστη λήψη
95,0 Αλβανικός(Radio Tirana?) - άριστη λήψη
96,2 Εκκλησιαστικός - κακή λήψη
96,7 Ράδιο Καρυά, Λευκάδα - κακή προς μέτρια λήψη
97,1 Ράδιο Θεσπρωτία, Ψάκα - Άριστη λήψη + rds
97,3 ΕραSport, Ακαρνανικά - Κακή λήψη
98,2 ελληνική μουσική - κακή λήψη
100,6 Top Albania(φέρον σήμα) - καλή λήψη
102,5 Τρίτο Πρόγραμμα ΕΡΑ, Ακαρνανικά - κακή προς μέτρια λήψη
104,0 Top Albania - Καλή λήψη
104,5 Σταθμός που αναμετάδιδε τον Love Radio - κακή λήψη
106,3 Εκκλησιαστικός(Ρ/Σ Μητρόπολης Αιτωλίας & Ακαρνανίας?) - κακή λήψη
106,8 ΕραSport, Αίνος - κακή λήψη

Ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε βοήθεια, διευκρίνηση, ερώτηση!  :smile: :headset


Αποσυνδεδεμένος tech_lover

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2016
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 594
Ξέχασα να αναφέρω στη προηγούμενη αναφορά, δύο σταθμούς...  :razz:

107,0 Ράδιο Τίρανα, Delvinë/Sopot - άριστη λήψη + rds (με λάθος ημερομηνία και ώρα  :P )
107,4 Ράδιο Αρια, Ακαρνανικά - κακή λήψη


Συνδεδεμένος ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2015
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 1308
Ο Άρια έχει με διαφορά την καλύτερη εμβέλεια από τους Αγρινιώτικους σταθμούς και από τα δύο Κ.Ε. που εκπέμπει

Αποσυνδεδεμένος panos456

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουλ 2011
  • Τόπος: Ημεροβίγλι (Σαντορίνη)
  • Μηνύματα: 3483
    • FMLIST - Παγκόσμια βάση δεδομένων για FM, TV, DAB+
Καλά, ο Άρια απ` ότι φαίνεται έχει καταφέρει να ακούγεται από Κέρκυρα μέχρι Κόρινθο! Εξαιρετική δουλειά φίλε, συνέχισε έτσι!! Στο 98.2 ο σταθμός που άκουσες με τα ελληνικά υπάρχει πιθανότητα να ήταν πλάγια ο Παλμός 98.3 από Αίνο, βαράει καλή ισχύ προς τα νότια, μπορεί να δίνει εξίσου καλή ισχύ και στα βόρεια.. Ο αλβανικός στο 93 λαμβανόταν "πιο καθαρά" στο 92.9 προφανώς λόγω παρεμβολών από τον 93.1 της Ηγουμενίτσας! Εξαιρετική η Λευκάδα, ακούγεται σε όλη τη Δυτική Ελλάδα!
Εξοπλισμός DX: SDRPlay RSP1A με λογισμικό HDSDR, Sangean ATS-909X, Sangean DPR-69+
Κεραία: Scanmaster D1300 Discone

Διαδικτυακός δέκτης για τον Πύργο Ηλείας μέσω του GlobalTuners (ενεργός για ορισμένες ώρες της ημέρας): Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος tech_lover

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2016
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 594
Ναι, φαντάζομαι πως ο Άρια με μια καλύτερη συσκευή λήψης θα έβγαινε καλύτερα ;) Σε ευχαριστώ πολύ φίλε panos456 για τις διευκρινήσεις, θα τις επαναλάβω τις λήψεις στο σημείο αυτό, σήμερα λόγω κρύου και υγρασίας δεν ήταν ότι πιο βολικό  :D Το μεγάλο μου μπέρδεμα είναι με τους εκκλησιαστικούς :chin :headset

Αποσυνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 30417
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Ο Άρια έχει με διαφορά την καλύτερη εμβέλεια από τους Αγρινιώτικους σταθμούς και από τα δύο Κ.Ε. που εκπέμπει

ναυπακτος αρακυνθος ακαρνανικα νομιζω και τα τρια σε SFN αν οχι ολα αρακυνθος ακαρνανικα σιγουρα μιας και στο λοφο αυτος πιανει καθαρα χωρις να αυτοπαρεμβαλεται οπως τα 99.5 και 106.3
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος panos456

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουλ 2011
  • Τόπος: Ημεροβίγλι (Σαντορίνη)
  • Μηνύματα: 3483
    • FMLIST - Παγκόσμια βάση δεδομένων για FM, TV, DAB+
Θα τα μάθεις όλα φίλε σιγά σιγά, και δεν θα μπερδεύεσαι! Πως σε λένε; Δεν χρειάζεται να με φωνάζεις με το ψευδώνυμο, λέγε με σκέτο Πάνο!
Αν και offtopic, ο Άρια έχει οπωσδήποτε πομπό σε Αράκυνθο και Παλαιοπλάτανο, για να πιάνει στην Κέρκυρα σίγουρα έχει βάλει και στα Ακαρνανικά! Δεν ξέρω τι γίνεται μεταξύ Αράκυνθου και Ακαρνανικών, πάντως μεταξύ Αράκυνθου και Παλαιοπλατάνου υπάρχει χρονοκαθυστέρηση, με τον Παλαιοπλάτανο να υστερεί κάποια δευτερόλεπτα, και όταν περνάς έξω από την Πάτρα που πιάνουν και οι δύο πομποί, γίνεται χαμός!
Εξοπλισμός DX: SDRPlay RSP1A με λογισμικό HDSDR, Sangean ATS-909X, Sangean DPR-69+
Κεραία: Scanmaster D1300 Discone

Διαδικτυακός δέκτης για τον Πύργο Ηλείας μέσω του GlobalTuners (ενεργός για ορισμένες ώρες της ημέρας): Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συνδεδεμένος ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2015
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 1308
Και μέσα στην Πάτρα ο ίδιος χαμός γίνεται...

Αποσυνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 30417
Ο αρια περιστασιακα επαιζει και απο δω απο διαφορες μεριες τα παλια χρονια αλλα Ακαρνανικα ανεβηκε οταν βγηκε ο κανονισμος περι παραπανω απο μια εκπομπή για καλυψη του νομου που παιζει ο σταθμος και η αιτολοακαρνανια ειναι σε πολυ καλη θεση αρκει να εχεις και λεφτα για να προχωρησεις κατι τετοιο
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος tech_lover

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2016
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 594
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Θα τα μάθεις όλα φίλε σιγά σιγά, και δεν θα μπερδεύεσαι! Πως σε λένε; Δεν χρειάζεται να με φωνάζεις με το ψευδώνυμο, λέγε με σκέτο Πάνο!
Αν και offtopic, ο Άρια έχει οπωσδήποτε πομπό σε Αράκυνθο και Παλαιοπλάτανο, για να πιάνει στην Κέρκυρα σίγουρα έχει βάλει και στα Ακαρνανικά! Δεν ξέρω τι γίνεται μεταξύ Αράκυνθου και Ακαρνανικών, πάντως μεταξύ Αράκυνθου και Παλαιοπλατάνου υπάρχει χρονοκαθυστέρηση, με τον Παλαιοπλάτανο να υστερεί κάποια δευτερόλεπτα, και όταν περνάς έξω από την Πάτρα που πιάνουν και οι δύο πομποί, γίνεται χαμός!

 :offtopic Σιγά σιγά όλα θα γίνουν  :D Δάνης ή Ντάνης, όπως τον βολεύει τον καθέναν, μπορεί να με αποκαλεί ;)  :offtopic

Εδώ πέρα λοιπόν λαμβάνονται σχετικά άνετα τα Ακαρνανικά. Προς εκείνες τις περιοχές, Πρέβεζα, Άρτα, Λευκάδα, Αιτωλοακαρνανία, υπάρχει λήψη κάποιου ή κάποιων Κερκυραϊκων σταθμών;  :smile: :headset

Αποσυνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 30417
Στο Καναλι στην Πρεβεζα οπως και σε ενα μεγαλο μερος της παραλιακης ερχονται πολλα απο Κερκυρα, ολα τα κρατικα και απο ιδιωτικα τα 90.3 92.6 98.8 100.1 102.9 105.5

Αρτα πρωτοακουσα αντεννα οαν φυγε ο αμβρακια απο το 92.3 το 1990 και πηγε 91.9 και ετσι στο 92.6 μπορουσα να κανω ληψη του αντεννα κερκυρας ο οποιος παντα λαμβανονταν σχεδον παντου μεσα στην Αρτα οπως και το 88.8 ενω στο λοφο που κανω ληψεις πιανω παντα απο Κερκυρα τα κρατικα με χαμηλο σημα και τα 97.5 100.1 οπου δεν βγαινει το πατρινο
104,7 βγαζει ανετα και RDS
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος tech_lover

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2016
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 594
Μάλιστα, εξαιρετικά ενδιαφέρον!  :smile: :thumbup:

Αυτή τη στιγμή(12:20) είναι off οι: 87,6 Studio1, 90,3 Κύμα, 98,4 Gaga Radio και 102,9 Life Radio, ενώ το Πρώτο Πρόγραμμα της ΕΡΑ 91,8 μου βγαίνει με ελαφρώς χαμηλότερη ισχύ.  :headset

Αποσυνδεδεμένος geoavlonitis

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2014
  • Τόπος: Κέρκυρα/Ξάνθη
  • Μηνύματα: 1585
Επανήλθαν εδώ και 1 ώρα!

Στάλθηκε από το Tab2A7-10F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος geoavlonitis

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2014
  • Τόπος: Κέρκυρα/Ξάνθη
  • Μηνύματα: 1585
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Καλωσόρισες στο φόρουμ και από εμένα! Πρέπει να λαμβάνεις Αίνο έστω τα κρατικά στα 93.2, 96.9, 104.2 και 106.8! Ελπίζω να ασχοληθείς το καλοκαίρι με μακρινές λήψεις, μέσω σποραδικού και διάδοσης! Μόνο το κινητό έχεις για δέκτη;
Εγώ από αυτά πιανω καθημερινά χωρίς  διαλειψεις (αλλά με χαμηλό σήμα) τα 106.8 και 104.2 . Από τα ιδιωτικά της Κεφαλονιάς πρώτο και καλύτερο με RDS Ionian Galaxy 90.8 και ακολουθεί cosmos 96.5(με πολύ δυνατό πιλότο στο RDS, και έτσι βγαίνει με RDS ακόμα και με χιονακια στον ήχο), ΕΡΑΚ 93.9(όταν είναι κλειστό το 93.8) και ο εκκλησιαστικός στο 103.

Επίσης ο Αντέννα Κέρκυρα βγαίνει από τον Σπαρτύλα (ένα χωριό κοντά στον Παντοκράτορα) και αυτό το συμπέρανα όταν πήγα εκεί και είδα ότι ο Αντέννα έβγαινε καμπάνα με δυνατοτατο σήμα και τα υπόλοιπα έβγαιναν χειρότερα έως καθόλου!

Στάλθηκε από το Tab2A7-10F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος tech_lover

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2016
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 594
Λήψεις πριν από μια ώρα περίπου σε σημείο κοντά στο παλιό λιμάνι της Κέρκυρα, με θέα φάτσα κάρτα τον Παντοκράτορα. Εδώ το σημείο στον χάρτη: Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε Όπως είναι αναμενόμενο όλα του Παντοκράτορα βγαίνουν καμπάνα. Δυο αξιοσημείωτες παρατηρήσεις από το σημείο.
  • Το αλβανικό στο 93,0 καλύπτει ολοκληρωτικά τον 4u από την Ηγουμενίτσα που εκπέμπει στο 93,1
  • Το Ράδιο Λευκίμμη 105,5 με πολλά παράσιτα, μιας και όπως έχει αναφερθεί εκπέμπει από τη Λευκίμμη, από την ολοκληρωτικά αντίθετη κατεύθυνση από όπου έγιναν οι λήψεις

Καλή εβδομάδα σε όλους!  :smile: :headset

Αποσυνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 30417
Κανα βιντεο εχεις?
τι επιασες εκει?
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος tech_lover

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2016
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 594
Βίντεο δε ξέρω πως να βγάλω από το κινητό, έχει λογισμικό Windows, το θεωρώ από τα πιο δύστροπα λογισμικα :D  :morons
Κατά τα άλλα, έπιασα ότι βγαίνει από Παντοκράτορα, τους Ηγουμενιτσιώτικους αρκετά καλά, όπως και στη προηγούμενη αναφορά, με μοναδική εξαίρεση τον 4u που τον καπακώνει ο Αλβανικός. Επίσης, έβγαιναν ελάχιστα ο Ρυθμός Λευκάδας και το Ράδιο Καρυάς από τη Λευκάδα, ενώ τα Ακαρνανικά ήταν πλήρως εξαφανισμένα, μιας και το άνοιγμα στο σημείο εκείνο είναι προς Βόρεια όπως φαίνεται στο χάρτη. Και φυσικά τους ίδιους Αλβανικούς με την προηγούμενη μου αναφορά!

Αποσυνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 30417
με το κινητο κανεις ληψεις? ειπα μην εχεις κανα ραδιοφωνο ή με ραδιοφωνο αυτοκινητου
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος tech_lover

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2016
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 594
Ναι ναι, με το κινητό! Θα το ψάξω αν υπάρχει κάποια εφαρμογή για καταγραφή βίντεο για Windows Phones, όπως έχω δει από άλλα μέλη του φόρουμ εδώ με συσκευές Android!
 :headset

Συγχώνευση: Τρι 26 Ιαν 2016, 12:59
Νέες λήψεις σήμερα, γύρω στις 11:30, με το κινητό μου, στο πάρκο που βρίσκεται ανάμεσα στην Πλατεία Σπιανάδα και το Παλαιό Φρούριο της Κέρκυρας. Το σημείο στο χάρτη:Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε Περίμενα, οι λήψεις να είναι ακριβώς ίδιες με αυτές που έκανα τη περασμένη Τετάρτη, λίγα μέτρα πιο νότια από αυτό το σημείο, υπήρχαν όμως ορισμένες διαφορές!

  • Στο 88,4 μου ερχόταν το Ράδιο Λευκάδα, άριστα αυτή τη φορά και με rds
  • Στο 89,2 μου ερχόταν με κακή λήψη, το ράδιο Ζιζάνιο από Κεφαλλονιά/Αίνο με αναμετάδοση του Real Fm.(Από μια πρώτη έρευνα βρήκα πως αυτός είναι ο πιο κοντινός σταθμός σε αυτή τη συχνότητα που αναμεταδίδει τον Real. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι διαφορετικό, ευπρόσδεκτη κάθε διόρθωση :smile: )
  • Στο 90,5 το Studio Λευκάδας, αρκετά καλή λήψη, καλύπτει τον Travel 90,6 από τους Άγιους Σαράντα
  • Στ 93,1 ο 4u καλύπτει ολοκληρωτικά τον Αλβανικό! Σε χθεσινές μου λήψεις σε διαφορετικό σημείο συνέβαινε το αντίθετο!  :roll:
  • Επίσης, σε αυτό το σημείο ερχόταν καλά προς άριστα το Ράδιο Καρυάς, εν αντιθέσει με τη λήψη της προηγούμενης εβδομάδας!
  • Τέλος, ο Άρια ερχόταν και αυτός αρκετά καλά, με τη λήψη του όμως να διαφοροποιείται ανάμεσα σε λίγα εκατοστά!
Οι Κερκυραϊκοί όλοι στο full, όπως είναι λογικό, για αυτό και δεν αναφέρω κάτι!  :smile:

Bonus το screenshot από την οθόνη του κινητού μου με το rds και το radiotext του Ρυθμού Λευκάδας,  :headset


Συγχώνευση: Τρι 26 Ιαν 2016, 13:01
Ως διόρθωση στο προηγούμενο ο σταθμός με την αναμετάδοση του Real μου ερχόταν καλύτερα στο 89,1, λόγω του Ρυθμού από τη Λευκάδα!

Αποσυνδεδεμένος lef

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2009
  • Τόπος: Ιωάννινα
  • Μηνύματα: 1088
το ωραίο με την Κέρκυρα είναι ότι μπορείς να βγάλεις ωραία διαφορετικά πράγματα ανάλογα με το σημείο.. αν σε βγάλει ο δρόμος προς Ύψο-Μπαρμπάτι, με τη σκιά από Παντοκράτορα βγάζεις καμπάνα τα Γιαννιώτικα (όπως και Μπενίτσες κλπ)
Αν βγείς απ την "έξω μεριά" στα Δυτικά ή στα βόρεια, έχεις όλους τους Ιταλούς στο πιάτο :)

Αποσυνδεδεμένος tech_lover

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2016
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 594
Πραγματικά, λόγω του γεωγραφικού αναγλύφου της πόλης αλλά και του νησιού, οι λήψεις διαφέρουν κατά πολύ! :D Και, επίσης, συμφωνώ, βγαίνουν πολλά από παντού! Τις έχω στα υπ'όψιν μου τις λήψεις σε σημεία εκτός πόλης, όλα θα γίνουν σιγά σιγά! :headset 8-)

Αποσυνδεδεμένος tech_lover

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2016
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 594
Αυτή τη στιγμή off από Παντοκράτορα τα:
Studio 1 87,6
Κύμα fm 90,3
Αντέννα Κέρκυρας 92,6
Gaga Radio 98,4
Life Radio 102,9
και με φέρον το Ράδιο Λευκίμμη 105,5  :headset


Συγχώνευση: Πεμ 28 Ιαν 2016, 14:49
Επανήλθαν όλοι, εκτός από το Ράδιο Λευκίμμη που πλέον είναι off. [14:45]


 


* Απ: Δέκτης TEF6686: Αναβαθμίσεις, ρυθμίσεις, λειτουργία  Μέλος: MCelliotG Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 20/09/2024 (01:14)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: electro Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 20/09/2024 (00:56)
* Απ: Δέκτης TEF6686: Αναβαθμίσεις, ρυθμίσεις, λειτουργία  Μέλος: palis Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/09/2024 (22:48)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΘΡΑΚΗ, ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ & ΣΕΡΡΕΣ [ΠΖ 01]  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 19/09/2024 (22:12)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  Μέλος: katakefalos Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 19/09/2024 (20:23)
* Απ: Δέκτης TEF6686: Αναβαθμίσεις, ρυθμίσεις, λειτουργία  Μέλος: PanosRadio Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/09/2024 (19:10)
* Απ: Δέκτης TEF6686: Αναβαθμίσεις, ρυθμίσεις, λειτουργία  Μέλος: palis Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/09/2024 (19:07)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 19/09/2024 (18:53)
* Απ: Δέκτης TEF6686: Αναβαθμίσεις, ρυθμίσεις, λειτουργία  Μέλος: PanosRadio Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/09/2024 (17:59)
* Απ: Δέκτης TEF6686: Αναβαθμίσεις, ρυθμίσεις, λειτουργία  Μέλος: palis Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/09/2024 (16:57)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΘΕΣΣΑΛΙΑ, ΣΠΟΡΑΔΕΣ & ΒΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 07]  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 19/09/2024 (16:45)
* Απ: Δέκτης TEF6686: Αναβαθμίσεις, ρυθμίσεις, λειτουργία  Μέλος: PanosRadio Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/09/2024 (16:40)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: palis Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/09/2024 (16:07)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ & ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ [ΠΖ 02-03]  Μέλος: eliascomtest Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 19/09/2024 (16:03)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: eliascomtest Φόρουμ: IPTV Γενικά 19/09/2024 (15:55)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/09/2024 (15:43)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: palis Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/09/2024 (15:20)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: gewrgios Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 19/09/2024 (14:10)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 19/09/2024 (12:29)
* Απ: Δέκτης TEF6686: Αναβαθμίσεις, ρυθμίσεις, λειτουργία  Μέλος: palis Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/09/2024 (11:39)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: Απόστολος Παπαγεωργίου Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 19/09/2024 (10:25)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ (νομοί Κέρκυρας & Λευκάδας)  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 19/09/2024 (09:53)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 19/09/2024 (09:44)
* Απ: Eutelsat 36D @ 36° E  Μέλος: ANDREASSAT Φόρουμ: Δορυφορικές λήψεις γενικά 19/09/2024 (09:28)
* Απ: Δέκτης TEF6686: Αναβαθμίσεις, ρυθμίσεις, λειτουργία  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/09/2024 (01:15)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στα ΑΜ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/09/2024 (01:12)
* Απ: Ειδήσεις - Νέα σχετικά με τη Nova  Μέλος: winlink Φόρουμ: NOVA 18/09/2024 (22:45)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΙΑ   Μέλος: scannerfm Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/09/2024 (22:34)
* Απ: Ειδήσεις - Νέα σχετικά με τη Nova  Μέλος: xantono Φόρουμ: NOVA 18/09/2024 (21:59)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Palmwoods Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/09/2024 (21:16)