ΚΑΙ η ΕΡΤ πάει MPEG-4. Ευκαιρία να μην τους πλ-ε-ρώνουμε πια
  • Παρ 26 Απρ 2024, 02:02
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: ΚΑΙ η ΕΡΤ πάει MPEG-4. Ευκαιρία να μην τους πλ-ε-ρώνουμε πια  (Αναγνώστηκε 5448 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anastazio

  • Διαγραμμένο Μέλος
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: Ιωάννινα
  • Μηνύματα: 3060
Να κάνω μια ερώτηση προς τους γνώστες τεχνικών και ειδικά σε σένα Γιάννη που είσαι υπέρμαχος του ΜPEG2 !
Ενταξει , η Digea είναι ιδιωτική εταιρεία και αποφάσισε να υιοθετήσει το MPEG4 για δικούς της λόγους συμφέροντος ...
H ΕΡΤ που είναι κρατική υπηρεσία μας , γιατί να αλλάξει(όπως φημολογείται) το format εκπομπής των κρατικών καναλιών (και τα 2 multiplex,8 συνολικά κανάλια) απο MPEG2 σε MPEG4 ? :?

Πρόβλημα συμβατότητας ΕΡΤ-DIGEA δεν υπάρχει μιάς και οι ΜPEG4 αποκωδικοποιητές που αγοράζονται σήμερα για Digea δουλεύουν και σε MPEG2 format ?

Eτσι τουλάχιστον δεν θα πάνε άχρηστοι τόσοι δέκτες και τηλεοράσεις ΜPEG2 που έχουν αγοραστεί μέχρι σήμερα ...
Για να διαβάσω γνώμες ...

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #1: Πεμ 21 Ιαν 2010, 14:47 »
κανένας τεχνικός λόγος δεν υπάρχει. Εγω δεν ειμαι υπέρμαχος του ενός ή του αλλουνου συστήματος, ειμαι υπέρμαχος της συμβατότητας και του πορτοφολιου του άμοιρου και ανίσχυρου καταναλωτή.

Η ΕΡΤ απλά κάνει το πρόβατο αντί να κάνει τον βοσκό, ως οφείλει.

Βεβαια, μας δινει ενα ωραίο όπλο να μην πληρώνουμε το ανταποδοτικό. Μολις γίνει το switchover, η έλλειψη συμβατότητας τοοοσων δεκτών ειναι άριστος ισχυρισμός στο ΣτΕ, για να αρθει επιτέλους  η μαστιγα του ανταποδοτικου. Δηλαδή, η δημόσια τηλεόραση οφείλει να κάνει ο'τι ειναι δυνατόν προκειμένου να μπορουν περισσότεροι να την παρακολουθήσουν, σε αντίθεση με τους ιδιωτικους που κάνουν ο'τι θέλουν και μπορουν αν θέλουν να επιλέξουν ρητά, να την τους βλέπει κανεις. Ενω για τους ιδιωτικους ειναι δικό τους θέμα, για την ΕΡΤ ειναι δικό μας και αν αδυνατώ να τους παρακολουθήσω, θα πάψω και νόμιμα να τους πληρώνω αφου θα ειναι απλά σαν να μην υπάρχουνε. Μια που αυτό το τελευταίο το επιδιώκω καιρό, ασε τους να μου παρέχουν και το νομικό όπλο για να το κάνω.
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος netblues

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2008
  • Τόπος: Αθηνα
  • Μηνύματα: 107
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #2: Πεμ 21 Ιαν 2010, 15:03 »
Αν και θα συμφωνησω μαζι σου οτι δεν υπαρχει κανενας λογος να πληρωνουμε για ραδιοτηλεοραση (ειναι ενα καταλοιπο αλλων εποχων) θα σου θυμισω οτι τηλεοραση πληρωνουν οι λογαριασμοι κοινοχρηστων, γεωτρησεων κλπ που αποδεδειγμενα ΔΕΝ βλεπουν τηλεοραση.

Και αυτο εχει ηδη κριθει σε δικαστηρια εδω και πολλα χρονια.

Οποτε το οτι αλλαξε standard (ειτε mpeg2 ειτε mpeg 4 ) δεν εχει να προσφερει και πολλα, σε νομικο επιπεδο τουλαχιστον.

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #3: Πεμ 21 Ιαν 2010, 15:35 »
Βρες μου την σχετική απόφαση, σε παρακαλώ, γιατι την χρειάζομαι....

εγω μίλησα για το συμβούλιο της Επικρατειας, και μίλησα για την χρέωση ουσιωδών υπηρεσιών απο την πλευρά του κράτους. Αν το κράτος ΔΕΝ παρέχει παντου την σχετική υπηρεσία, αν η υπηρεσία δεν ειναι τεχνικά δυνατόν να ληφθει, αν απαιτει επιπρόσθετο κόστος που δεν δικαιολογείται απο το κέρδος που αυτή αποφέρει σαν τέτοια, αν υπάρχει τρόπος αυτή να παρέχεται φθηνότερα και ο φορέας αποδεδειγμένα ενίσταται για μη βάσιμους λόγους στην χρηση των πιό ευκολων - συμβατών μέσων, αν ο ιδιος ο φορέας κάλεσε τους χρήστες της υπηρεσίας στην προμήθεια εξοπλισμου κάποιου αλφα τύπου και μετέπειτα χωρις ουσιώδη λόγο ή βελτίωση, εκρινε οτι πρέπει οι χρήστες να ερθουν σε νέα δαπάνη για νέα προμήθεια εξοπλισμου, παρόλο που ο παλαιος δυναται να εξυπηρετήσει με τον ίδιο τρόπο τους χρήστες,

Και αν τέλος δεν υπάρχει σαφής νομοθεσία που να προστατευει τους πολίτες απο τις εκάστοτε διαθέσεις των υπηρεσιών για το ποιό συστημα θα χρησιμοποιήσουν,

εκει, η ΕΡΤ εχει πρόβλημα....
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος netblues

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2008
  • Τόπος: Αθηνα
  • Μηνύματα: 107
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #4: Πεμ 21 Ιαν 2010, 15:52 »
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Η ΔΕΗ είναι υποχρεωμένη βάσει του Ν.2130/93 να συνεισπράττει με τους λογαριασμούς και το Τέλος Ακίνητης Περιουσίας.
Ομοίως, βάση των Νόμων 25/75, 29/76, και 1080/80, η ΔΕΗ υποχρεούται να εισπράττει τα υπέρ τρίτων ποσά των Δημοτικών Τελών και Δημοτικού Φόρου και βάση του άρθρου 21 του Νόμου 2644/98, να εισπράττει το ανταποδοτικό τέλος της ΕΡΤ και να διακόπτει την παροχή εάν αυτά δεν καταβάλλονται από τον πελάτη.

Η εισφορά υπέρ ΕΡΤ, με το Νόμο 3419/2005 (ΦΕΚ 297/6.12.2005), καθορίστηκε στην τιμή των 4,24€/μήνα. Με τον ίδιο Νόμο, μετά την 6.12.2005, δεν επιβάλλεται ανταποδοτικό τέλος (εισφορά) για τους μετρητές από τους οποίους ηλεκτροδοτούνται κοινόχρηστοι χώροι των πολυκατοικιών, ανεξαρτήτως της χρήσης τους.

Οποτε αυτοδιορθωνομαι...
Μεχρι το 2005 ειχε εκδικαστει και ηταν νομιμο...
Απο το 2005 το βγαλανε, οποτε το να βρουμε το δεδικασμενο δεν εχει και πολυ νοημα...

Οπως και ναχει, η πληρωμη του "τελους τηλεορασης" υπαρχει στις περισσοτερες ευρωπαικες χωρες, οποτε ουτε στο ευρωπαικο δικαστηριο θα βρεις το δικιο σου.

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #5: Πεμ 21 Ιαν 2010, 15:57 »
Πρόσεξε τωρα οτι το ανταποδοτικό λέγεται ετσι, καθως υποτίθεται οτι "ανταποδίδεις" κάτι στην ΕΡΤ για κάτι που σου παρέχει.

 Αν τωρα πάψει να στο παρέχει παρα τις όποιες πρότερες δεσμευσεις (δημοσιευματα στον τυπο για τον "απαιτουμενο αποκωδικοποιητή" (ο οποιος μετά την αλλαγή, αν αυτή γίνει, θα πάψει να δουλευει) απλά ειναι έκθετη. Δεν στο παρέχει πιά, οποτε δεν οφείλεις ανταποδοτικό!!!!!

εξ ου και η παραπομπή στο ΣΤΕ, που ειναι και το μόνο αρμόδιο να κρίνει αν ο νόμος "δυναται" εφαρμογής, αν δηλαδή ολα τα στοιχεια του νόμου αναφέρονται σε πραγματικά ή δυνητικά πραγματικά γεγονότα, αν η όποια ακολουθία των συμβάντων οπως αναγράφονται σε αυτόν εφαρμόζεται, αν το περιεχόμενο του νομου προσβάλλει θεμελιώδη συνταγματικά κατοχυρωμένα δικαιώματα και αν ο νόμος ειναι συνταγματικά ορθός ή όχι.

Επίσης, ο εθνικός ραδιοτηλεοπτικός φορέας απολαμβάνει επίσης απο την διαφήμιση που μεταδίδει (ασχετο αν κανεις δεν θα μπορεί να την βλέπει). Οπότε, ας πάψει να ζητά "ανταποδοτικό". Αν αυριο το πρωί κλείσει ή ιδιωτικοποιηθεί, πάλι ανταποδοτικό θα ζητά? ισχυουν τα όμοια. Δεν δυναμαι να την δω παρόλο που συμμορφωθηκα με τις ανακοινώσεις της, οποτε κάτι τρέχει. Οι προδιαγραφές μου ειναι πλήρεις οπως τις ζήτησε. γιατί δεν βλέπω? κατι τρεχει απο μέρους της. Αρα, δεν εχει ανταποδοτικό! τους νόμους να μην τους φοβάστε, ειναι πιό σαφείς απο ό'τι νομίζετε...
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος netblues

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2008
  • Τόπος: Αθηνα
  • Μηνύματα: 107
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #6: Πεμ 21 Ιαν 2010, 16:13 »
Η δυνατοτητα ομως ευκολα αποκταται αν καποιος δωσει 50-60 ευρω ΑΠΑΞ και παρει εναν αποκωδικοποιητη.


Εδω το 50% της περιφερειας δεν βλεπει καλα (η καθολου) τηλεοραση ειτε λογω παρεμβολών, ειτε κακου σηματος, αλλα πληρωνει κανονικα το "ανταποδοτικο" τελος (και αλλα 20 ευρω στη nova για να βλεπει αυτο που ηδη εχει πληρωσει) και δεν γινεται τιποτε.


Στη τρελη περιπτωση που το κερδισεις, το πολυ πολυ το δικαστηριο να επιδικασει στην ερτ να σου πληρωσει τον αποκωδικοποιητή, μετά απο αρκετα χρονια φυσικα και με απιστευτο κοστος σε χρονο και χρημα απο την πλευρα σου....

Και επειδη στην Ελλαδα δεν υπαρχει η εννοια του class auction suite οπως υπαρχει στην Αμερικα, θα πληρωσει ΜΟΝΟ σε οποιους κινηθουν εναντιον της. (και συμμετεχουν στην μυνηση/αγωγη).

Συνεχιζω να συμφωνω οτι δεν πρεπει να πληρωνουμε ερτ, αλλα ειναι απλα αλλος ενας αδικος φορος.

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #7: Πεμ 21 Ιαν 2010, 16:30 »
μα δεν θα πάω εγω, οι καταναλωτικές οργανώσεις θα πάνε.

Και επίσης, τον αποκωδικοποιητή που με συμβουλεψαν τον εχω ήδη απο το 2006.

Και επίσης, και η τηλεόραση μου εχει συμφωνα με τα τότε ανακοινωθεντα πρότυπα συμμορφουμενο δέκτη.

Και η αιτηση δεν θα ειναι να μας "αποζημιώσει η ΕΡΤ αλλά να κάνει όσα υποσχεται ή να απαλλαγουν ολοι απο το ανταποδοτικό!

δεν μιλήσαμε για αποζημιώσεις. Για δικαίωμα εξαιρεσης με μια απλή αιτηση με βάση προηγουμενο δεδικασμένο μιλήσαμε. Εγω δεν ξέρω την Αμερικάνικη νομολογία. Εγω ξέρω την Ελληνική.
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος netblues

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2008
  • Τόπος: Αθηνα
  • Μηνύματα: 107
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #8: Πεμ 21 Ιαν 2010, 16:38 »
Οι καταναλωτικες οργανωσεις δεν εκπροσωπουν κανεναν εκτος απο οσους τις εχουν εγγραφως εξουσιοδοτησει....
Εκει διαφερει η (χειροτερη) ελληνικη νομοθεσια.
Το για ολους πολυ απλα δεν υπαρχει.

Με την ιδια λογικη μπορω να αναφερθω σε μια τηλεοραση που αγορασα το 2005 και δεν εχει καθολου ψηφιακο δεκτη και να απαιτησω να συνεχισουν οι αναλογικες εκπομπες μεχρι να χαλασει, γιατι οταν την αγορασα πληρουσε τις τοτε προδιαγραφες.

Επειδη ομως προκειται για "εξελιξη" της τεχνολογιας το πολυ πολυ να απαλλαξουν απο τα τελη οσους κινηθουν δικαστικα, μεχρι του ποσου του νεου αποκωδικοποιητη, ή θα τους αγορασει η ΕΡΤ με δικα της εξοδα εναν αποκωδικοποιητη mpeg4....

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #9: Πεμ 21 Ιαν 2010, 16:56 »
netblues, την κόβω να σου στέλνω τιμολόγια δεκτών για πληρωμή απο όσες τηλεοράσεις διαπιστώσω οτι εχουν ψηφιακό δεκτη MPEG-2 και οχι mpeg-4.

γιατι παιδι μου δεν θες να καταλάβεις οτι τα πράγματα ειναι γελοία πιό απλά?

Αν μεταδίδαμε MPEG-2

Οι δεκτες DVB-T MPG2 κάνουν 30 ευρώ ο ενας - οι του 4 κάνουν 60. Παιρνεις 2 στην τιμή του ενός, για τηλεοράσεις που δεν εχουν καν ψηφιακό δέκτη.

οσες δε, εχουν, οπως και να εχει δεν τον χρειάζονται!
 
Ενω τώρα, ΚΑΘΕ τηλεοραση πλην μερικών, θέλει αποκωδικοποιητή.

ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ?
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος silver

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2009
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 329
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #10: Πεμ 21 Ιαν 2010, 17:32 »
Γιάννη καταλαβαίνω απόλυτα τον συλλογισμό και τον εκενυρισμό σου καθώς και γω είμαι ένα από τα "θύματα" των τηλεοράσεων με dvb-t mpeg-2 και εις διπλούν μάλιστα! Κατά την γνώμη μου, έπρεπε να περιμένουμε να κατασταλάξουν τα πράγματα, και ακόμα το πιστεύω καθώς άνετα η Digea μπορεί αύριο να μας ανακοινώσει ότι θα εκπέμπει σε DVB-T2 και έτσι να μείνουμε για δεύτερη φορά με το ..δέκτη στο χέρι! Το πως θα εκπέμψουν έπρεπε να έχει αποφασιστεί χρόνια τώρα και όχι τώρα που η Ελλάδα είναι τίγκα στις τηλεοράσεις με ψηφιακούς δέκτες mpeg-2. Ά ρε Ελλάδα!

Αποσυνδεδεμένος netblues

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2008
  • Τόπος: Αθηνα
  • Μηνύματα: 107
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #11: Πεμ 21 Ιαν 2010, 17:42 »
Τωρα τελευταια  αρχιζουν να τους χαριζουν τους mpeg2...

Οταν πρωτοβγηκαν και αυτοι ειχαν πανω απο 50 ευρω..
Κατι 80ρια θυμαμαι.

Μεχρι το 2015 που θα παμε (σιγουρα) για το switch off θα εχουν συμβει τα εξης:

Οι τηλεορασεις του 2005 θα ειναι ηδη 10 ετων και αρκετες θα ειναι μαλλον off ουτως ή αλλως.
Οι crt, βαζοντας αλλη μια 5ετια στη πλατη τους σιγουρα θα εχουν φαει τα ψωμια τους.

Οι εξωτερικοι mpeg θα εχουν πεσει στα 30 ευρω, λογω μαζικης παραγωγης.
Αυτο συμβαινει παντοτε με ολα αυτα τα gadgets.

Μεχρι τοτε θα συνυπαρχει η αναλογικη και η ψηφιακη εκπομπη.

Σε μερικες περιοχες καποιοι ατυχοι θα πρεπει να "επενδυσουν" αμεσα σε ψηφιακο δεκτη. Ομως αυτο απεχει πολυ απο το συνολο των νοικοκυριων και το συνολο των τηλεορασεων.

Καποιοι αλλοι, που ζουν σε δυσκολες περιοχες και που δεν εβλεπαν μεχρι τωρα παρα μονο με δορυφορο θα ευνοηθουν.


Συμφωνουμε οτι στα σημεια εχεις απολυτο δικιο.

Απλως λεω οτι το προβλημα δεν ειναι τοσο μαζικό που να δικαιολογει το να παμε και σε δευτερη αλλαγή στο απωτερο μελλον.

Αποσυνδεδεμένος Latinsoapsfever

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Λήμνος / Αθήνα
  • Μηνύματα: 3122
    • http://www.telenovelas.gr
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #12: Πεμ 21 Ιαν 2010, 19:06 »
Παράθεση
Μολις γίνει το switchover, η έλλειψη συμβατότητας τοοοσων δεκτών ειναι άριστος ισχυρισμός στο ΣτΕ, για να αρθει επιτέλους η μαστιγα του ανταποδοτικου


Είναι άριστος ισχυρισμός η έλλειψη συμβατότητας, τη στιγμή που η ΔΕΗ δεν δίνει ρεύμα ούτε σε μάντρα που δεν έχει καν τηλεοπτική συσκευή, αν αρνηθεί ο ιδιοκτήτης να πληρώσει την ΕΡΤ;;

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #13: Πεμ 21 Ιαν 2010, 19:23 »
Αν η ΕΡΤ δεν υφίσταται πιά κάν, ναι.
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος Πετρος

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2009
  • Μηνύματα: 1454
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #14: Πεμ 17 Φεβ 2011, 08:20 »
τελικα (και σε αντιθεση με τα παραπανω) η ΕΡΤ ειναι σε mpeg2
και με τους δυο δεκτες mpeg2 που εχω δουλευει τζαμι
αντιθετα με τον ηχο ( :lol:  :lol:)  της digea που κανει σπασιματα
(και δεν βλεπω το λογο να δωσω 60Ε για να βλεπω σπασιματα και στην εικονα)

Υπαρχει περιπτωση η ΕΡΤ να παει σε mpeg4???

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17308
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #15: Πεμ 17 Φεβ 2011, 12:34 »
Αυτή η λογική σου του 10χρονου με έχει στείλει βρε Πέτρο μου!
1. δεν καλύπτεσαι επίσημα από Υμηττό οπότε το ότι λαμβάνεις την ΕΡΤ χωρίς σπασίματα είναι τυχαίο γεγονός
2. κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια
3. σε καλύπτει αναλογικά ο Πύργος και έτσι ούτως ή άλλως δεν υποχρεούσαι άμεσα σε αγορά δέκτη
4. άσχετα τα σπασίματα με το MPEG4
5. ναι, θα πάει
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος Πετρος

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2009
  • Μηνύματα: 1454
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #16: Πεμ 17 Φεβ 2011, 18:31 »
που διακρινεις την λογικη του δεκαχρονου???
λογικη αγανακτησης ειναι!!!!

1. Εστω πως δεν καλυπτομαι επισημα απο τον υμμητο
τοτε δεν εχω επισημη καλυψη(αφου στον πυργο πλην mega δεν υπαρχουν αναμεταδοτες.....)
οπως φαινεται και απο τα διαγραμματα στην σελιδα της digea οπου ο παγος
ειναι εκτος της περιοχης καλυψης του πυργου και μεσα στην περιοχη του υμμητου
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Αρα καλυπτομαι επισημα απο τον υμμητο 8)
4. οντως αλλα για αυτον τον λογο δεν εχω παρει mpeg4
γιατι βλεπω οτι αν παρω θα τον φαω στη μαπα :)

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17308
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #17: Πεμ 17 Φεβ 2011, 21:19 »
Μα καλά κάθεσαι και βλέπεις τα θεωρητικά διαγράμματα? Έστω και αν πρέπει να τα έχεις ευαγγέλιο, μόνος σου δεν μας έδειξες ότι σε καλύπτουν Πύργος και Βουλιάς? Το πρόβλημα είναι ότι δεν ανέφερα το Βουλιά?
Εξάλλου έχεις δει αν όλοι οι διπλανοί σου στον Πάγο έχουν τα ίδια προβλήματα με σένα στη λήψη της Digea?
Πού ξέρεις καταρχάς αν παίρνοντας ένα δέκτη δεν σου δείχνει τα κανάλια κανονικά? Οι δέκτες που κάνουν λήψη MPEG2 δεν είναι ενδεικτικοί του πόσο καλά μπορεί να λαμβάνεται ένα σήμα MPEG4!
Αυτό που βλέπω να λες είναι ότι "αφού εγώ ακούω με σπασίματα τον ήχο στα MPEG4, άρα όλοι έχουν πρόβλημα, άρα φταίει το MPEG4, άρα είναι κακιά η Digea που το έφερε και δεν με καλύπτει σωστά, άρα δεν θα πάρω δέκτη γιατί δεν είναι MPEG2 που αν ήταν θα λάμβανα καλά επειδή λαμβάνω την ΕΡΤ"!
Αν δεν είναι αυτή παιδική λογική τότε τι είναι?
Απλά αναρωτιέμαι!
Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα χωρίς να έχεις εξαντλήσει τα περιθώρια! Εξάντλησέ τα και μετά ρίξτους τα, κι εγώ μαζί σου τότε!
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος Πετρος

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2009
  • Μηνύματα: 1454
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #18: Πεμ 17 Φεβ 2011, 21:40 »
μαλλον δεν καταλαβες το σκεπτικο μου

τον πυργο τον πιανω επειδη ειμαι αρκετα μακρια απο το βουνο(γλύνος) που παρεμβαλεται μεταξυ πυργου και του σπιτιου μου (και δεν εχω οπτικη επαφη)
παρολα αυτα οποιοδηποτε συχνοτητα εχει καποιο δυνατοτερο σημα απο του πυργου στην αθηνα,δημιουργει παρεμβολες(για παραδειγμα 37, 25 και 54)  
και τον βουλια ουτε για πλακα....(αφου ειναι πολυ χαμηλα-ουτως η αλλως σε καμια αναφορα μου απο παγο δεν τον εχεις δει-τον εχω αναφερει μονο σε ληψεις στην ανω συρο)

Στους διπλανους μου, υπαρχουν μερικα, αλλα αμελητεα προβληματα στην 47(δηλαδη μπορεις να δεις τηλεοραση, αλλα οχι να γραψεις ταινια, γιατι κολλαει που και που) ενω με τον παραμικρο νοτια χανονται και οι δυο συχνοτητες (46 κ 47)

απο τα παραπανω δεδομενα, αν μπορεις, βγαλε διαφορετικα συμπερασματα απο τα δικα μου...

οσον αφορα τα διαγραμματα, αφου η digea η ιδια ειναι υποχρεωμενη να βγαλει ενα διαγραμμα που θα δειχνει ποια περιοχη καθε φορα καλυπτει,
εμενα δεν μου μενει παρα μονο να δεχθω την αποψη τους...
συμφωνα με την digea αλλα και τη μεθοδο του αποκλεισμου, ανηκω στην κατηγορια των τηλεθεατων που βλεπουν απο υμμητο.....

Παράθεση
Οι δέκτες που κάνουν λήψη MPEG2 δεν είναι ενδεικτικοί του πόσο καλά μπορεί να λαμβάνεται ένα σήμα MPEG4
οι δεκτες mpeg2 λαμβανουν μια χαρα ενα σημα mpeg4
απλα, μη εχοντας καταλληλο κυκλωμα αποκωδικοποιησης.
δεν αποκωδικοποιουν την εικονα,
Αρα και δεν την ανοιγουν


 


* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: Ilias_ Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (22:07)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: komhsgr Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (22:04)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: Ilias_ Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (21:59)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: komhsgr Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (21:49)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: ch10 Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (21:45)
* προτασεις συσκευων για αναπαραγωγη και εγγραφη  Μέλος: deepbluesky Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (21:36)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: komhsgr Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 25/04/2024 (21:26)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ (νομοί Κέρκυρας & Λευκάδας)  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (19:24)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (19:21)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 25/04/2024 (18:51)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: paksat Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 25/04/2024 (18:49)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 25/04/2024 (18:27)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΝΟΜΟ ΗΜΑΘΙΑΣ  Μέλος: thanost Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (14:53)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 25/04/2024 (11:50)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 25/04/2024 (11:41)
* Απ: Ειδήσεις - Νέα σχετικά με τη Nova  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: NOVA 25/04/2024 (09:45)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ  Μέλος: Thodoris_Z Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (07:38)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο νομό ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (01:22)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (01:09)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Chris_S Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (23:42)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΘΡΑΚΗ, ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ & ΣΕΡΡΕΣ [ΠΖ 01]  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 24/04/2024 (23:22)
* Απ: CB Radio   Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 24/04/2024 (23:12)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: Thodoris_Z Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (22:44)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (22:11)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (22:09)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (21:08)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΠΙΕΡΙΑΣ  Μέλος: cocu Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (19:58)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: jinn42 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (19:19)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο νομό ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ  Μέλος: Thodoris_Z Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (19:13)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: Thodoris_Z Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (19:03)