Λήψη Sirius και συχνότητα 12111
  • Παρ 10 Μάι 2024, 11:54
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Λήψη Sirius και συχνότητα 12111  (Αναγνώστηκε 5016 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giorgosat

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Αύγ 2009
  • Μηνύματα: 20
Γειά σας,

δεν βλέπω να είναι ιδιαίτερα δημοφιλής ο συγκεκριμένος δορυφόρος στην χώρα μας, αν κρίνω από τη δημοσκόπηση για τους δορυφόρους στους οποίους στοχεύουμε...

Στη δικιά μου περίπτωση είναι δυνατή η λήψη μόνο ορισμένες ώρες και σχετικά οριακά με το CNN Intl. σήμα περί το 60% και πολλά από τα υπόλοιπα στο 30%.

Προσπάθησα να λάβω το Blue Hustler το οποίο νομίζω δεν υπάρχει σε ΗΒ & Astra είτε προσφεύγοντας στη συχνότητα 12111/27500H χειροκίνητα όπου μου κατεβάζει όλα τα κανάλια της δέσμης είτε αυτόματα με τα κατάλληλα στοιχεία για video/audio. Στη δεύτερη περίπτωση δεν έλαβα τίποτε ενώ στην πρώτη μου κατέβασε κάμποσα άλλα με την κλασσική Γερμανική τελειότητα εικόνας αλλά όχι το ζητούμενο. Βέβαια η λήψη σχετικά οριακή αν και χωρίς διακοπές/ψηφιοποιήσεις!!! Όντας ολίγον άσχετος με τα δορυφορικά υπέθεσα επειδή και η πόλωση είναι H ενώ π.χ. του CNN Intl. V ότι είναι που είναι στραβό το κλίμα (ισχνή λήψη) το έφαγε και ο γάιδαρος (Horizontal)...

Πιθανολογείτε πως είναι αυτός ο λόγος που δεν λαμβάνω το συγκεκριμένο κανάλι με 1μ. πιάτο στοχευμένο στον Astra, παράκεντρα τον HB και Νότια προάστια Αθήνας???

Επίσης άκουσα πως ο συγκεριμένος έχει και ένα ενδιαφέρον πακέτο Σκανδιναβικών, υπόθετω ότι είναι αντίστοιχα δύσκολο να το λάβω αλλά θα το επιχειρήσω...!!! Υπάρχει τίποτε άλλο εκεί?

Χαιρετώ

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29905
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #1: Πεμ 18 Φεβ 2010, 17:23 »
Απ οτι καταλαβα προσπαθεις να κατεβαζεις τον σιριο παρακεντρα με κεντρο αστρα 19.2Ε.Νομιζω οτι εισαι πολυ οριακα εκει για να κανεις λυψη τις 5Ε με κεντρο 19.2Ε.
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος kgial

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2005
  • Τόπος: KOMOTHNH
  • Μηνύματα: 997
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #2: Πεμ 18 Φεβ 2010, 20:59 »
O Sirius φιλτατε ειναι ενας απο τους βασικους δορυφορους σε οσους κατεχουν κινητο κατοπτρο.
Ορθως ειναι η συχνοτητα 12.111 και περιεχει μεσα καναλια κλειδωμενα στο αρχαιο κρυπτογουορκς παρεχοντας μας φως στα καναλια TRAVEL CHANNEL (στο οποιο περιεχονται και ελληνικοι υποτιτλοι παρακαλω...βασικο feed για την τροφοδοσια της δικης μας Νοβας),το ESPN CLASSIC,το ΤΝΤ GERMANY και τα δυο πικαντικα HUSTLER TV και BLUE HUSTLER (στο δορυφορο θα τα βρεις με την ονομασια PG και PB). Aυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι το δευτερο αν και σοφτ προγραμμα ανοιγει μετα τις 22:00 ωρα Ελλαδος και το αλλο που εχει χαρντ προγραμμα ειναι ....24ωρο!!!!!!! Τελος παντων....ειναι αρκετα καλα και απο ποιοτητα προγραμματος αλλα και εικονας σε συγκριση με αλλα (στα προτυπα του PRIVATE SPICE) του ΗΒ.
Επισης ο δορυφορος εχει κι αλλα ενδιαφεροντα καναλια που αν ψαξεις θα βρεις και ενδιαφεροντα καναλια απο Ουκρανια και Ρουμανια μερια......  8)
Έχω εν υπηρεσια τον δέκτη: EDISION  Proton S2. σταθερό στις 13°E

Συνταξιοδοτημένοι: Edision Argus VIP - HUMAX IRCI 5400z - VISIONNET VN8000 - YUMATU MX PLUS - ECHOLINK EL3200

Αποσυνδεδεμένος Petros Electron

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2006
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 1093
    • http://www.stopclimatechange.gr & http://www.stopcartel.gr/gr/en.php
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #3: Παρ 19 Φεβ 2010, 11:31 »
Παράθεση από: "nektarios 1451"
Απ οτι καταλαβα προσπαθεις να κατεβαζεις τον σιριο παρακεντρα με κεντρο αστρα 19.2Ε.Νομιζω οτι εισαι πολυ οριακα εκει για να κανεις λυψη τις 5Ε με κεντρο 19.2Ε.

Σε 1,10 πιατο εχει βγει ο Sirius και η συχνότητα που λες, με σήμα 50-60%.Αρκει να παρεις 3πλη ραγα και το lnb του Sirius να ειναι προς τα επανω. Απο εκει και περα αν θες καλητερη ληψη βαλε κεντρο τις 13,0 και παρακτεντρα αστρα και χοτμπιρντ. Βγαινουν ΑΝΕΤΑ στην Αθηνα ακομα και με 80αρι. αν θες περεταιρω βοήθεια θα σου ανεβάσω photos.
parabol dish 2.40m (Cband - KU) Pauxis & Sharp LNB\'s ,motor superjack 36" heavy [95E-30W]
Emitor Combolook spectrum alalyzer & Horizon Hdsm [Hot!]

Tecatel Alg 1,20cm 9,0E & Telesystem

Αποσυνδεδεμένος pinakas

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2008
  • Μηνύματα: 11
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #4: Τετ 24 Φεβ 2010, 09:34 »
και εγώ με 1.10 πιάτο και κέντρο τον άστρα 19.2 βλεπω τον δορυφορο και την συγκεκριμένη συχνότητα μια χαρά με 40-50% σήμα και συντονισμο χωρίς περιομετρο.

Τα δε PG, Travel, και PB ολο το 24ωρο και με ελαφρά βροχή....

Με δέκτη  Αzbox απο το Ιλιον

Αποσυνδεδεμένος giorgosat

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Αύγ 2009
  • Μηνύματα: 20
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #5: Πεμ 25 Φεβ 2010, 12:43 »
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να λάβω τα PG, PB!

Καταρχήν αφού έκανα ένα συμμάζεμα καναλιών (delete στα άσχετα, radio scrambled και data) έκανα αυτόματο scan-άρισμα στο sιrio κατεβάζοντας όλα τα κανάλια, στα οποία δεν συμπεριλαμβάνονται τα συγκεκριμένα.

Επίσης είχα κάνει αυτόματο στη συχνότητα 12111 για να δω αν είμαι σε θέση να λάβω κάποια εκεί και όντως έλαβα μαμμιά 10-αριά κανάλια...

Τέλος σε χειροκίνητο συντονισμό με τα στοιχεία για video, audio και δεν θυμάμαι την τρίτη παράμετρο από Lingsys για το Blue Hustler δεν παίρνω εικόνα!

Επομένως νομίζω με το crosscheck για αυτόματο συντονισμό μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι δεν τα λαμβάνω λόγω χαμηλού σήματος!!!!

Υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσω?

Μεσημέρι- απόγευμα ο sirius μου κάνει ανοίγματα το σήμα που φτάνει σε ποιότητα το 60% αλλά αυτό δε σημαίνει ότι παραμένει εκεί για πολλή ώρα! Ακόμα όμως και τότε δεν μπορώ να ανιχνεύσω το blue στην χειροκίνητη αναζήτηση! Μου προκαλεί εντύπωση πως ο HB που υποτίθεται πως είναι καμπάνα μου δίνει 50% π.χ. στο NOVAPROMO, βέβαια συνέχεια σταθερό. Καταλαβαίνω ότι η κεραία κεντράρει ASTRA (ποιότητα 65+ %) σε πολλά κανάλια, κάποια προβληματικά βέβαια και ο HB παράκεντρος. Απλά έχω την απορία αν το LNB που τοποθετείται στο κέντρο του άξονα στήριξης των LNB καθορίζει το κέντρο. Και το ρωτάω αυτό διότι ο εγκαταστάσης μου ανέφερε πως το συγκεριμένο LNB είναι για το HB, άρα πως δικαιολογείται το σχετικά χαμηλό του σήμα ενώ το σήμα του παράκεντερου ASTRA είναι υψηλότερο. Έχω λίγο μπερδευτεί!!

Χαιρετώ
Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος Petros Electron

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2006
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 1093
    • http://www.stopclimatechange.gr & http://www.stopcartel.gr/gr/en.php
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #6: Πεμ 25 Φεβ 2010, 16:53 »
Λοιπόν φίλε μου επειδή εχεις μπρερδεψει και έμενα, ας τα πάρουμε απο την αρχή! :

1) πες μας τι πιάτο εχεις ! (διαμετρο)
2) Δες δυο εικόνες = χίλιες λέξεις χ 2 = 2000 :)
3) Τραβα μια φωτο και ανεβασε την να δουμε πως τα εχεις βαλει

Παραδείγματα :

α) στην πρώτη ειναι πως θα μπούνε τα lnb αν το πιάτο σου είναι 80~85εκ
β) στην δεύτερη ειναι πως θα μπούνε τα lnb αν το πιάτο σου είναι 90~120εκ

Δώσε σημασία στην κλίση της ράγας, (Σημαντικο) και στην στροφή (skew) των LNBS!, ο δορυφόρος που προσπαθείς να πιάσεις ειναι πανευκολος!






Παράθεση από: "giorgosat"
ο εγκαταστάσης μου ανέφερε πως το συγκεριμένο LNB είναι για το HB, άρα πως δικαιολογείται το σχετικά χαμηλό του σήμα ενώ το σήμα του παράκεντερου ASTRA είναι υψηλότερο...

Δεν είναι περίεργο να εχει περισσότερο σήμα ο Astra σε μερικες συχνότητες καθως ο 1KR ειναι δυνατότερος απο τους ΗΒ, αν ΟΜΩΣ το εχεις σε ολες τις συχνότητες θα ΕΛΕΓΑ οτι το πιάτο σου μάλλον δεν ειναι καλά κεντραρισμένο..
parabol dish 2.40m (Cband - KU) Pauxis & Sharp LNB\'s ,motor superjack 36" heavy [95E-30W]
Emitor Combolook spectrum alalyzer & Horizon Hdsm [Hot!]

Tecatel Alg 1,20cm 9,0E & Telesystem


 


* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 10/05/2024 (11:33)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ  Μέλος: PanosRadio Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 10/05/2024 (11:18)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 10/05/2024 (10:30)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 10/05/2024 (10:27)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: nickpasxos Φόρουμ: IPTV Γενικά 10/05/2024 (04:34)
* Απ: Το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: Hacker?pcs Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 10/05/2024 (04:13)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: komhsgr Φόρουμ: IPTV Γενικά 09/05/2024 (22:42)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: neoktistos Φόρουμ: IPTV Γενικά 09/05/2024 (22:11)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Palmwoods Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 09/05/2024 (20:14)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: first Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 09/05/2024 (20:06)
* Απ: COSMΟΤΕ TV Επίσημα στις 9 Ανατολικά!  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: COSMOTE TV 09/05/2024 (19:52)
* Απ: Επίγεια ψηφιακή πλατφόρμα Velister  Μέλος: savvas70 Φόρουμ: Οι Επίγειες Λήψεις Στην Κύπρο 09/05/2024 (17:03)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ  Μέλος: pythvenn Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 09/05/2024 (16:47)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 09/05/2024 (16:21)
* Απ: Το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 09/05/2024 (16:13)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 09/05/2024 (15:43)
* Απ: Το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 09/05/2024 (15:41)
* Απ: Ανάπτυξη δικτύων ψηφιακής επίγειας τηλεόρασης  Μέλος: paksat Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 09/05/2024 (15:38)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: paksat Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 09/05/2024 (15:07)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 09/05/2024 (14:36)
* Απ: Το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: nickpasxos Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 09/05/2024 (14:27)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ  Μέλος: pythvenn Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 09/05/2024 (14:00)
* Απ: Το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 09/05/2024 (13:41)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 09/05/2024 (13:39)
* Απ: Το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 09/05/2024 (13:28)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΠΙΕΡΙΑΣ  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 09/05/2024 (13:26)
* Απ: Το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: Doctorwho Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 09/05/2024 (13:15)
* Απ: Το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 09/05/2024 (13:14)
* Απ: Το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: paksat Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 09/05/2024 (13:04)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ  Μέλος: pythvenn Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 09/05/2024 (12:41)