Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση
  • Παρ 26 Απρ 2024, 18:14
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  (Αναγνώστηκε 1031747 φορές)

pepis68, savvas70, GreekTVSeries (+ 1 κρυφοί) και 31 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3040
Τώρα στην πρωινη εκπομπή της ΕΡΤ1 η εικόνα απ το studio ειναι σε native hd,τα γραφικά παραμενουν όμως σε upscale ακόμη

Συγχώνευση: Πεμ  3 Δεκ 2020, 10:17
Σε native και η εκπομπή συνδέσεις εκτός πάλι των γραφικων που δεν είναι

Συγχώνευση: Πεμ  3 Δεκ 2020, 10:28
Και δεν ξέρω καπως μου φαίνεται αυτό δεν το λεω μς σιγουριά ειναι σε native και η Εκπομπή της ΕΡΤ3? δεν ειμαι σίγουρος

Αποσυνδεδεμένος vasilisp

  • Αναλυτής Επίγειας Ψηφιακής Τηλεόρασης
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2013
  • Τόπος: Xαλκίδα
  • Μηνύματα: 3901
Ακριβώς την ίδια σκέψη με σένα για την ΕΡΤ3 ΗD έκανα Γιάννη. Πιθανότατα ειναι native HD η ενημερωτική (βλεπω κι ένα βίντεο και ρεπορτάζ απ έξω που δειχνει τωρα και φαίνεται πολύ καθαρή η εικόνα).  Μπορεί να χρησιμοποιούν φίλτρα στις κάμερες στο στουντιο που δεν βάζουν στα στουντιο της Αθηνας.Για την ΕΡΤ1HD είναι σίγουρο το native. Να ανταποκρίθηκαν λες στη μουρμούρα-γκρίνια που έπεσε τις προηγουμενες μερες? :-p

Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3040
Οχι σήμερα και οι εκπομπές που παίζουν απ το πρωί στην ΕΡΤ1 ειναι σε native  πλην των γραφικών μόνο

Συγχώνευση: Πεμ  3 Δεκ 2020, 10:52

Τελοσπαντων οι εκπομπες σιγα σιγά και τα γραφικά και ολα θα περάσουν σε hd,αυτο οου μενει μετά ειναι κάμερες για τα ρεπορταζ στις ειδήσεις δεν μιλαω για τα ρεπορτάζ που βγαινουν απ τις περιφέρειες,τουλάχιστον έχουν 5-6 κάμερες hd για τα ρεπορταζ απ Αθήνα και 2 για Θεσσαλονίκη οπως είναι και στις ειδήσεις των ιδιωτικών αυτό δεν έχουμε μάθει,επίσης να περάσουν σε hd και τα ident των εκπομπών των ειδήσεων τα σποτάκια με τα λογότυπα

Αποσυνδεδεμένος geoavlonitis

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2014
  • Τόπος: Κέρκυρα/Ξάνθη
  • Μηνύματα: 1585
Χτες που έγινε απευθείας σύνδεση με Κέρκυρα στο δελτίο της ΕΡΤ1 στις 3, η εικόνα ήταν πολύ καλή πάντως.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος vasilisp

  • Αναλυτής Επίγειας Ψηφιακής Τηλεόρασης
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2013
  • Τόπος: Xαλκίδα
  • Μηνύματα: 3901
Δελτίο ειδήσεων των 12 στην ΕΡΤ1HD σε native τωρα. Τα γραφικά παραμένουν SD . Φαίνεται η διαφορά από το HD σήμα του καναλιού. Και οι συνδέσεις  με ρεπορτάζ σε εξωτερικούς χώρους ειναι σε native HD (πχ ρεπορταζ από Μαξίμου ή απο νοσοκομειο Θεσααλονικης αλλά ισως οχι ολα).

ΥΓ. Ενα  μικρό φάουλ της ΕΡΤ (το αναφέρω γιατί πρέπει να το προσέξουν και στο μέλλον μη γίνει συνεχόμενο) εγινε στην εμπομπή ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ λίγο νωρίτερα που προβάλλεται πλέον σε native HD. Είπαν στο κλείσιμο με τους τίτλους τέλους να μεταδώσουν το τραγούδι "Ειμαστε ακόμα ζωντανοί" με Πορτοκάλογλου-Νέγκα-Πασχαλίδη όπως παίχτηκε χθες σε εξαιρετικό HD στην εκπομπή "Μουσικό Κουτί" (πολύ καλή εκπομπή). Και αντί να πάρουν το υλικό από το αρχείο της ίδιας της εκπομπής, το πήραν από το ERTFLIX όπου προβάλλονται SD όλα. Με αποτέλεσμα να έχουμε ένα κάκιστο από εικόνα αποτέλεσμα που εβγαζε μάτι ειδικά σε όσους είδαμε το Μουσικό Κουτί της Τετάρτης. Για να μην έχουμε και αμφιβολία από που το πήραν είχε το σημα ERTFLIX επάνω.

Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3040
Πάντως πέρα απ τα ρεπορτάζ που βγαινουν οι ρεπορτερ με καμερες που δεν ειναι ακόμη σε hd,συνεχίζει και βγαινουν με λάσπη εικόνα οι δηλώσεις των κυβερνητικών πχ του πέτσα πριν απ λίγο

Αποσυνδεδεμένος Latinsoapsfever

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Λήμνος / Αθήνα
  • Μηνύματα: 3122
    • http://www.telenovelas.gr
Το "λάσπη" δεν είναι συνώνυμο του SD.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3040
αλλά δεν ξερω μπορεί να ειναι η ιδέα μου οταν βγαινουν στις εκπομπές η  στα δελτία με παράθυρο φαινεται η εικόνα κι αυτων σαν να ειναι και εξωτερικές καμερες σε hd,ενω μολις ζουμαρει η εικόνα και φευγει το παράθυρο η εικόνα δεν ειναι των ρεπορτερ σε native,πάντως ακομη ουτε ident γραφικά ειναι σε native,και κάποια trailer ακόμη δεν το θυμαμαι το ονομα της εκπομπής εκει που μιλάνε μόνοι τους ηθοποιοί ειναι σε sd

Αποσυνδεδεμένος giannikosmo

  • Αρχάριο μέλος
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2018
  • Μηνύματα: 2
Καλησπέρα στην παρέα! Πάντως κανένας δεν σχολίασε την πολύ καλή HD εικόνα που είχε χθές η ενημέρωση απο το υπουργείο υγείας! Αυτό τουλάχιστον ήταν μια πρόοδος.

Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3040
Ολα τα πλάνα απο ρεπορταζ στις ειδήσεις της ΕΡΤ ειναι μαύρο χάλι,καμία αναβάθμιση δεν εχει γίνει στις κάμερες που βγαινουν οι δημοσιογράφοι

Συγχώνευση: Πεμ  3 Δεκ 2020, 15:31
Οτι κι αν δείξουν στις ειδήσεις πέρα απ το studio είναι πάρα πολύ χάλια εικόνα

Αποσυνδεδεμένος gewrgios

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2014
  • Τόπος: Πρεβεζα
  • Μηνύματα: 1456
εδω θελω τα φωτα σας στην cosmote επιγεια ψηφιακα κοιταξτε στα ραδια τι κατεβασε Την Πειραικη εκκλησια δεν ξερω αν ειναι οντως αλλα σε αλλη tv δεν εβγαλε τιποτε Δεν ξερω αν βγηκε σταλθηκε η φωτο που προσπαθω να ανεβασω Να μπερδευτηκε ο δεκτης με την πειραικη εκκλησια  της δορυφορικης  ΟΤΕ  δεν ξερω τι να σας πω




Αποσυνδεδεμένος Cinemusic

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2020
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 47
    • ηρθ
Η ΕΡΤ 1 HD στη Θεσσαλονίκη βγαίνει στο 24 και στο 38;

Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3040
Και η εκπομπή Φλερτ σήμερα η εικόνα ειναι σε native

Συγχώνευση: Πεμ  3 Δεκ 2020, 16:06
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Η ΕΡΤ 1 HD στη Θεσσαλονίκη βγαίνει στο 24 και στο 38;
απ εκεί που πιάνεις το 1mux εκεί ειναι η ΕΡΤ1HD

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17308
Ναι, όπου βγαίνει και το 1ο mux. Η 38 παρότι ανήκει στη Χαλκιδική έμεινε στο Χορτιάτη για να εξυπηρετήσει τους κατοίκους της Μηχανιώνας και των Επιβατών που τρώνε γερή τάπα από τους Σκοπιανούς από Turtel.
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος VasilisSat

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2006
  • Τόπος: Άγιοι Ανάργυροι - Αθήνα
  • Μηνύματα: 2127
το φλέρτ δεν ειναι  native φίλε
Δέκτες: Edision OS Mio 4K,VU+ Zero 4k,Skystar 2 eXpress 
LNB: Inverto Black Ultra 0,2dB
Κάτοπτρο: Triax 120X110
Motor:PowerTech DG380
Τόξο: 30W - 62E

Αποσυνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29850
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε


  εδω θελω τα φωτα σας στην cosmote επιγεια ψηφιακα κοιταξτε στα ραδια τι κατεβασε Την Πειραικη εκκλησια δεν ξερω αν ειναι οντως αλλα σε αλλη tv δεν εβγαλε τιποτε Δεν ξερω αν βγηκε σταλθηκε η φωτο που προσπαθω να ανεβασω Να μπερδευτηκε ο δεκτης με την πειραικη εκκλησια  της δορυφορικης  ΟΤΕ  δεν ξερω



δορυφορικα βγαινει η πειραικη εκκλησια  το μοναδικο ραδιοφωνο που εμεινε στον οτε για τροοδοσια ραδιοφωνικων σταθμων
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3040
Οχι  μια κάμερα πριν οταν άρχιζε η εκπομπή έδειχνε σε native,τωρα που το ξαναγυρισα οντως δεν είναι

Αποσυνδεδεμένος vasilisp

  • Αναλυτής Επίγειας Ψηφιακής Τηλεόρασης
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2013
  • Τόπος: Xαλκίδα
  • Μηνύματα: 3901
Επειδη ακούω για 20-25 επιπλέον πομπούς στην ΕΡΤ, κάλυψη 80% και κάτι του πληθυσμού και τέλος.
Και αναφορικά με τους επιπλέον κάπου 120 πομπούς που χρειάζεται η ΕΡΤ για να εκπέμψει παντού στην Ελλάδα την 2η mux.
Να κάνω κι εγώ ένα σενάριο ίσως υπερβολικό ίσως όχι.
Μήπως λοιπόν η ΕΡΤ πληρώσει τη Digea για να βγάλει τη 2η mux σε αυτά τα σημεία από τον 4ο και νεκρό πλέον πομπό της από την ψηφιακή μετάβαση Ι και στις συχνοτητες της ΕΡΤ οπότε γλυτώνει τα έξοδα προμήθειας-εκπομπής-λειτουργίας-συντήρησης και πληρώνει μόνο νοίκι.
Οπως έχω ξαναπεί προσωπικά δεν είμαι εναντίον της συνεργασίας δημοσίου-ιδιωτικού τομέα, αν υπάρχει κοινό συμφέρον και καλή διάθεση. Ειδικά αν κάνει και δελεαστική προσφορά ενοικίου η Digea για το σκοπο αυτό. Μην ξεχνάμε ότι ο 4ος πομπός της μένει αμανάτι και μάλιστα με λίγες ώρες λειτουργίας.Προσέξτε την εικόνα π.χ. στη Συρο, από τη μια να μην εχει η ΕΡΤ στο κέντρο της πομπο για βασικά προγράμματα πλέον της 2ης mux, και στο διπλανό κέντρο να υπάρχει έτοιμος στημένος πομπός με την ανάλογη ισχύ αλλά με κλεισμένο το διακόπτη. Το μονο που χρειάζεται είναι η ρυθμιση της συχνοτητας και η στοχευση στο δορυφόρο.
Μια άλλη εναλλακτική είναι να πουλήσει τους πομπούς αυτούς η Digea στην ΕΡΤ που βλέπω όμως πιο μακρινη γιατί πρέπει να ξηλωθούν οι πομποί από το ένα κέντρο να πάνε στο άλλο να επαναρρυθμιστουν κλπ.
Αντικειμενικά όμως και απαλλαγμένοι από την θεωρητικά κοντρα Digea-ΕΡΤ γιατί να μην εξεταστεί και αυτή η επιλογή?

Αποσυνδεδεμένος Latinsoapsfever

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Λήμνος / Αθήνα
  • Μηνύματα: 3122
    • http://www.telenovelas.gr
Εγώ αμφιβάλλω ότι στα περισσότερα κέντρα υπήρξε ποτε 3ος πομπός της Digea, πόσο μάλλον 4ος. Ειδικά για όσα κέντρα εξέπεμπε η ΕΡΤ αυτόνομα από τη πρώτη στιγμή όπως σε εμάς στο Βόρειο Αιγαίο.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος vasilisp

  • Αναλυτής Επίγειας Ψηφιακής Τηλεόρασης
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2013
  • Τόπος: Xαλκίδα
  • Μηνύματα: 3901
Υποτίθεται υπάρχουν ελεγκτικοί μηχανισμοί γι αυτό , δεν ειμαστε εμείς το ΕΣΡ ή η ΕΕΤΤ. Μπορείς να το λες αλλα όχι να το αποδείξεις. Δεν νομιζω πχ. με την προηγουμενη κυβερνηση ειδικά να την άφηναν ανεξέλεγκτη τη Digea.  Ηταν υποχρεωμένη να στησει 4 πομπούς. Πάντως όταν ζητησε η ΕΡΤ, υπήρχε πομπός της Digea να παίξει την 1η mux της ΕΡΤ και στα πιο απρόσιτα σημεία και παράλληλα υπήρχαν πομποί για τα HD προγράμματα της Digea. Οι τρεις πομποί αποδεδειγμένα υπήρχαν γιατί έπαιζαν στο ίδιο διάστημα. Και τέσερεις όπου βγαινουν και τώρα SD και HD προγράμματα. Στον Εβρο, δηλαδη σε απρόσιτα μέρη, η Digea ενεργοποιησε όλους τους πομπούς της σε όλα τα κέντρα.

Αποσυνδεδεμένος geoavlonitis

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2014
  • Τόπος: Κέρκυρα/Ξάνθη
  • Μηνύματα: 1585
Τότε, στις δοκιμές πριν την ψηφιακή μετάβαση, θυμάμαι είχα δει σήμα και στις συχνότητες 42 και 53 της Digea από Παντοκράτορα (εκτός των 30 και 34), ενώ στην 29 της ΕΡΤ (ΝΕΡΙΤ τότε) τίποτα. Δεν σημαίνει κάτι αυτό;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Latinsoapsfever

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Λήμνος / Αθήνα
  • Μηνύματα: 3122
    • http://www.telenovelas.gr
Εξέφρασα αμφιβολία και όχι σιγουριά. Η ΕΕΕΤ πήγαινε με πεδιόμετρα και μετρούσε λήψεις σημάτων σε ενεργές συχνότητες. Εσύ μπορείς να αποδείξεις δηλαδή ότι μετρούσε και εγκατεστημένους πομπούς; Εάν έχει τους πομπούς για ποιον λόγο δεν τους ανάβει και δεν τους λειτουργεί; Σε περιοχές που δεν υπάρχουν αστερίσκοι λόγω παρεμβολών. Ένα σοβαρό λόγο ψάχνω τόσα χρόνια.
Έχουν αναλάβει και οι 2 πάροχοι μια υποχρέωση. Να εκπέμψουν αδειοδοτημένους σταθμούς σε 156 κέντρα σε όλη την επικράτεια. Τους ίδιους σταθμούς σε όλες τις περιοχές με μόνη διαφοροποίηση τα περιφερειακά. Αν δεν μπορούν να το κάνουν το δηλώσουν και να επιστρέψουν τις συχνότητες στο κράτος. Δεν γίνεται μια ζωή ή περιφέρεια να είναι παιδιά ενός κατώτερου Θεού. Και ειδικά από την ΕΡΤ να τη δεχτώ και τη ζημιά από το μαύρο και όλα. Μιλάμε για 7 χρόνια μετά όμως. Κάπου ήμαρτον. 3 ευρώ το μήνα πληρωνω και εγώ, 3 ευρώ το μήνα πληρωνει και ο Αθηναίος και ο Θεσσαλονικιος. Εγώ γιατί να μην έχω πρόσβαση στα ίδια κανάλια;

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος VasilisSat

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2006
  • Τόπος: Άγιοι Ανάργυροι - Αθήνα
  • Μηνύματα: 2127
εγώ να σας πω ο,τι για την δεύτερη πολυπλεξία της ΕΡΤ το είχα σχεδόν σίγουρο ο,τι θα υπήρχε συνεργασία με Digea,αλλά δεν το τόλμησαν από ο,τι φαίνεται.
Δέκτες: Edision OS Mio 4K,VU+ Zero 4k,Skystar 2 eXpress 
LNB: Inverto Black Ultra 0,2dB
Κάτοπτρο: Triax 120X110
Motor:PowerTech DG380
Τόξο: 30W - 62E

Αποσυνδεδεμένος Latinsoapsfever

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Λήμνος / Αθήνα
  • Μηνύματα: 3122
    • http://www.telenovelas.gr
Εγώ πάντως στις 42 και 46 κατά τη διάρκεια της πρώτης περιόδου δεν είδα ποτέ σήμα ταυτόχρονα με τις 25 και 33. Πρώτη φορά σε αυτές τις συχνότητες άναψε το σήμα στις 6 Νοεμβρίου του 2020. Στο site της Digea δεν υπήρξε ποτέ αναφορά σε τεχνικές εργασίες που θα επηρεάσουν το σήμα στην περιοχή μου. Όταν αυτό αναφέρθηκε για το Πήλιο τον Σεπτέμβριο πέρυσι, λειτούργησε η 44 για 3 ημέρες με φέρον σήμα ταυτόχρονα με τις 26 και 29.
Όταν έγινε η πρώτη ψηφιακή μετάβαση το 2014, τα πανελλαδικά στη Μύρινα ανοιξαν 1η Σεπτεμβρίου (ενώ η μετάβαση ήταν προγραμματισμένη για τις 5), και τα περιφερειακά κανάλια άνοιξαν 20 Οκτωβρίου, 40 μέρες μετά. Με το ζόρι τον έστησαν τον πομπό και ενώ τους είχα ταράξει στα email φέρνοντας προ των ευθυνών τους ενώ μου απαντούσαν ότι φταίω εγώ και να κάνω επανασυντονισμο. Ακόμα μπλοκαρισμένο με έχουν στο facebook. Μην μου λες τώρα vasilisp ότι δεν έχω λόγους να αμφιβάλλω πως δεν έχουν εγκαταστήσει παντού 3ο και 4ο πομπό.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος vasilisp

  • Αναλυτής Επίγειας Ψηφιακής Τηλεόρασης
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2013
  • Τόπος: Xαλκίδα
  • Μηνύματα: 3901
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
εγώ να σας πω ο,τι για την δεύτερη πολυπλεξία της ΕΡΤ το είχα σχεδόν σίγουρο ο,τι θα υπήρχε συνεργασία με Digea,αλλά δεν το τόλμησαν από ο,τι φαίνεται.
Ίσως, λέω εγω, μηπως περιμενουν να δουν πόσα κέντρα θα μπορέσει να βγάλει η ΕΡΤ αυτονομα και το κάνουν στο τέλος. Μπορεί και η πίεση του κόσμου να φέρει νωρίτερα την ενοικίαση που λέμε. Βασικά η ΕΡΤ ζητάει και η Digea -αν μπορεί και ανάλογα με το διαθεσιμο ποσό- ανταποκρίνεται. Πάντως μου κάνει εντύπωση που στην ανακοινωσή της η ΕΡΤ (για το 80%), δεν αφηνει καν μια χαραμάδα ότι "στο μέλλον π.χ. θα προμηθευτουμε τους απαραίτητους πομπούς να φτάσουμε στο μέγιστο της κάλυψης". Και αυτή η έλλειψη χαραμάδας με οδηγει στη σκέψη του σεναρίου της ενοικίασης.

@latins εγω με το μέρος σου είμαι και έχεις δίκιο σε ότι ζητάς για τη Λήμνο και για όλους Το θέμα που συζηταμε αυτή την ώρα όμως δεν ειναι πόσους πομπούς έχει η Digea σε κάθε κέντρο (δεν έχω αποδεικτικά) αλλά πόσους είναι υποχρεωμένη να έχει, άρα τόσους θα μπορουσε να βρει ανά πάσα στιγμή (αν ειναι αυτο το σημείο διαφωνίας μας) εφόσον τους χρειαζόταν είτε η ίδια είτε η ΕΡΤ σε μορφή ενοικίου.

Αποσυνδεδεμένος Cinemusic

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2020
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 47
    • ηρθ
Για κάποιο λόγο στην σάρωση μου βγάζει την ΕΡΤ 1 HD σε δύο συχνότητες στην Θεσσαλονίκη ( περιοχή one salonica)
Στο τέλος όμως αποθηκεύει το πακέτο που είναι στο κανάλι 38.
Αυτο που μου βγάζει στο κανάλι 24 δεν ξέρω από που το βλέπει.
Τα υπόλοιπα όπως έχω πει βγαίνουν στο κανάλι 36 με τα γνωστά προβλήματα ήχου.

Αποσυνδεδεμένος Valuable Inform

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2018
  • Τόπος: Ελλάδα
  • Μηνύματα: 1192
Ξέρουμε για ποιο λόγο δεν έβγαλαν HD για το κανάλι της Βουλής, γιατί είναι το μοναδικό εθνικής εμβέλειας κανάλι που παραμένει με το SD ενώ τα λοιπά έχουν και SD και HD.

Αποσυνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29850
τι να την κανεις τη βουλη σε HD? εδω ακομα παιζει κατι ταινιες απο βιντεοκασετες με τους υποτιτλους της audio visual του 1990 μην πω για ταινιοες με τους υπ[οτιτλους της ΕΡΤ σε πολυτονικο συστημα που χε τη δεκαετια του 70 τους μεγαλους λευκους
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος silver

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2009
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 329
Επίσης από όσο ξέρω το κανάλι της Βουλής δεν υπάγεται στην ΕΡΤ. Τουλάχιστον σε παλιότερη μου επίσκεψη στη Βουλή που είχα ρωτήσει, αυτό μου είχανε πει. Άλλωστε τα στούντιο είναι στην ίδια τη Βουλή από ότι μου είπανε. Η ΕΡΤ απλά το μεταδίδει. Οπότε θα πρέπει να το αποφασίσει το κανάλι το ίδιο και φαντάζομαι να τα βρουν με την ΕΡΤ για να εκπέμψει σε HD.

Αποσυνδεδεμένος Latinsoapsfever

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Λήμνος / Αθήνα
  • Μηνύματα: 3122
    • http://www.telenovelas.gr
HD σημαίνει και υποχρεωτικό SD. Εδώ με το ζόρι κράτησαν τα δορυφορικά ρίχνοντας το bitrate κάτω από 1000mbps.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



 


* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΡΗΤΗ  Μέλος: papagiannis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 26/04/2024 (17:05)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Palmwoods Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 26/04/2024 (17:00)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 26/04/2024 (15:52)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: palis Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 26/04/2024 (13:51)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 26/04/2024 (13:40)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 26/04/2024 (11:24)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 26/04/2024 (11:19)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: NetSurfer_g7 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 26/04/2024 (11:11)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΠΙΕΡΙΑΣ  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 26/04/2024 (09:30)
* Απ: HellasSat 3 / 4 στις 39°E (λήψεις - αναφορές)  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: Λήψη HellasSat (39° East) 26/04/2024 (08:05)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: Ilias_ Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (22:07)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: komhsgr Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (22:04)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: Ilias_ Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (21:59)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: komhsgr Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (21:49)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: ch10 Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (21:45)
* προτασεις συσκευων για αναπαραγωγη και εγγραφη  Μέλος: deepbluesky Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (21:36)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: komhsgr Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 25/04/2024 (21:26)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ (νομοί Κέρκυρας & Λευκάδας)  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (19:24)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (19:21)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 25/04/2024 (18:51)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: paksat Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 25/04/2024 (18:49)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 25/04/2024 (18:27)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΝΟΜΟ ΗΜΑΘΙΑΣ  Μέλος: thanost Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (14:53)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 25/04/2024 (11:50)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 25/04/2024 (11:41)
* Απ: Ειδήσεις - Νέα σχετικά με τη Nova  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: NOVA 25/04/2024 (09:45)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ  Μέλος: Thodoris_Z Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (07:38)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο νομό ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (01:22)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (01:09)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Chris_S Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (23:42)