Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση
  • Πεμ 28 Μάρ 2024, 21:02
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  (Αναγνώστηκε 1014127 φορές)

Alexandros Goggakis, faethon242, JoVla, george62 και 40 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Cinemusic

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2020
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 47
    • ηρθ
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Πήγαν την γκουμουτσα σήμα της ΕΡΤ 1 HD στα δεξιά για να μην εμποδίζει στα στατιστικά της formula 1 και τώρα δεν φαίνεται το D , φαίνεται μισό Η
Το λογότυπο δεξιά φαίνεται ολόκληρο.
Κάτι δεν είναι σωστα ρυθμισμένο στο κάδρο σου.
Δες αν έχεις ενεργή κάποια ρύθμιση overscan.

Αποσυνδεδεμένος Cinemusic

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2020
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 47
    • ηρθ

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29716
αποψη εικονα και η ΕΡΤ1 και η ΕΡΤ3 στα HD αθλητικα γεγονοτα τωρα
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος dem1996

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2020
  • Μηνύματα: 29
Ενεργοποίησα την επιλογή full pixel (Sony bravia) τώρα τι δείχνει ολόκληρο και πιο μικρό ...

Αποσυνδεδεμένος angelalex

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2018
  • Τόπος: Χαλάνδρι Αττικής
  • Μηνύματα: 72
Εγω αυτο που έχω να πω είναι ότι η προσπάθεια είναι για συγχαρητήρια τουλάχιστον στο μπάσκετ έχω ενθουσιαστεί με την ποιότητα.

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος vasilisp

  • Αναλυτής Επίγειας Ψηφιακής Τηλεόρασης
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2013
  • Τόπος: Xαλκίδα
  • Μηνύματα: 3901
Στη Samsung που έχω εγώ η σωστή επιλογή είναι "σε πλήρη οθόνη", αλλιώς κόβει περιθώρια.

Αποσυνδεδεμένος dem1996

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2020
  • Μηνύματα: 29
Και εμένα έτσι φαίνεται τώρα , πριν το έκοβε ...

Αποσυνδεδεμένος Black3539

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2017
  • Μηνύματα: 41
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Γιατί όμως τα καρέ είναι 25 και όχι 30 ή 50?
Αυτό όντως ισχύει στο ertflix. Τα Free Practice της Formula 1, ήταν πολύ χάλια στα 25fps, από τα γραφικά ειδικά έκανε μπαμ.
Αν το κάνουν και 50fps τότε θα τους τα δώσω τα εύσημα

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Cinemusic

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2020
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 47
    • ηρθ
Παίζει κανένα κανάλι στην Ευρώπη 1080 HD στα 50 η 60;
Στα 24 δεν παίζουν;

Αποσυνδεδεμένος VasilisSat

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2006
  • Τόπος: Άγιοι Ανάργυροι - Αθήνα
  • Μηνύματα: 2127
Δορυφορικά 50 παίζει η δημόσια γερμανική τηλεόραση αλλά με ανάλυση 720p.Στα 60 μόνο το NASA UHD.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δέκτες: Edision OS Mio 4K,VU+ Zero 4k,Skystar 2 eXpress 
LNB: Inverto Black Ultra 0,2dB
Κάτοπτρο: Triax 120X110
Motor:PowerTech DG380
Τόξο: 30W - 62E

Αποσυνδεδεμένος Cinemusic

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2020
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 47
    • ηρθ
Α γεια σου
Και εγώ αυτό θυμόμουν

Αποσυνδεδεμένος Black3539

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2017
  • Μηνύματα: 41
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Παίζει κανένα κανάλι στην Ευρώπη 1080 HD στα 50 η 60;
Στα 24 δεν παίζουν;
Και τότε πως στην τηλεόραση φαίνεται πιο smooth το feed της F1, από το ERTFLIX;
Γιατί στο YouTube η F1 ανεβάζει σε 1080p50, και είναι ακριβώς όπως στην TV.

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Latinsoapsfever

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Λήμνος / Αθήνα
  • Μηνύματα: 3099
    • http://www.telenovelas.gr
Στην tv δεν ειναι 1080p, είναι 1080i.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Hacker?pcs

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2020
  • Μηνύματα: 147
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Και τότε πως στην τηλεόραση φαίνεται πιο smooth το feed της F1, από το ERTFLIX;
Γιατί στο YouTube η F1 ανεβάζει σε 1080p50, και είναι ακριβώς όπως στην TV.

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το on-the-fly deinterlacing που κάνει το streaming της ΕΡΤ είναι κακής ποιότητας σε σχέση με αυτό της τηλεόρασης, για να είναι ομαλό σε επίπεδο progressive τα 25 πρέπει να γίνουν 50 με έναν τουλάχιστον αποδεκτό deinterlacer

Αποσυνδεδεμένος deepbluesky

  • Satleo Super V.I.P.
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2005
  • Τόπος: Stuttgart (48.79N/9.19E)
  • Μηνύματα: 1572
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Παίζει κανένα κανάλι στην Ευρώπη 1080 HD στα 50 η 60;
Στα 24 δεν παίζουν;


Τα κρατικα εδω Γερμανια (οπου λαμβανονται αναλογα με τη περιοχη και οσα εκπεμπουν απο το καθε αναμεταδοτη) βγαινουν μεσω DVB-T2 σε 1080p/50/h.265.
Προσωπικα δε μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι εχω δει διαφορα προς το καλυτερο σε συγκριση με τις δορυφορικες/καλωδιακες τους εκδοχες σε 720p/50/h.264 διοτι στις περισσοτερες εκπομπες μαλλον γινεται upscaling.
Το κυριο πλεονεκτημα ειναι οτι οι εγγραφες πιανουν πανω κατω τη μιση χωρητηκοτητα.

30/60fps σπανια βλεπουμε καθως προερχεται απο τα 60Hz (i/p) που χρησημοποιειται σε χωρες με προην αναλογικες μεταδοσεις NTSC, π.χ. ΗΠΑ, Ιαπωνια κλπ.

24fps σε τηλεοπτικο καναλι δεν εχω συναντησει ακομα.

Σε livestreams τηλεοπτικων ομως εχω δει συνδιασμους αναλυσης και fps ασυνηθιστους αν το συγκρινουμε με επιγεια, δορυφορικη, καλωδιακη εκπομπη στην Ευρωπη.
Dreambox One, Octagon SF4008, Vu+ Solo²
TBS 6220, Technotrend S2-1600
Edision OPTI-Combo DVB-T2/C, Terratec T-Stick+
Panasonic TX-43HXX979, Sony KDL32W656A

Αποσυνδεδεμένος robi1994

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Σεπ 2012
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
  • Μηνύματα: 1580
Στο YouTube η ΕΡΤ ανέβασε στιγμιότυπα από τον αγώνα ΑΕΚ-ΠΑΟΚ με λογότυπα ΕΡΤ world αριστερά, ΕΡΤ Sports δεξιά!

Αποσυνδεδεμένος johnpapad24

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2020
  • Μηνύματα: 2193
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Τα κρατικα εδω Γερμανια (οπου λαμβανονται αναλογα με τη περιοχη και οσα εκπεμπουν απο το καθε αναμεταδοτη) βγαινουν μεσω DVB-T2 σε 1080p/50/h.265.
Προσωπικα δε μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι εχω δει διαφορα προς το καλυτερο σε συγκριση με τις δορυφορικες/καλωδιακες τους εκδοχες σε 720p/50/h.264 διοτι στις περισσοτερες εκπομπες μαλλον γινεται upscaling.
Το κυριο πλεονεκτημα ειναι οτι οι εγγραφες πιανουν πανω κατω τη μιση χωρητηκοτητα.

30/60fps σπανια βλεπουμε καθως προερχεται απο τα 60Hz (i/p) που χρησημοποιειται σε χωρες με προην αναλογικες μεταδοσεις NTSC, π.χ. ΗΠΑ, Ιαπωνια κλπ.

24fps σε τηλεοπτικο καναλι δεν εχω συναντησει ακομα.

Σε livestreams τηλεοπτικων ομως εχω δει συνδιασμους αναλυσης και fps ασυνηθιστους αν το συγκρινουμε με επιγεια, δορυφορικη, καλωδιακη εκπομπη στην Ευρωπη.

νομιζω 24fps παιζει να εξεπεμπε απο κυριγσταν στον azerspace καποιο καναλι αλλα δεν ειμαι καθολου σιγουρος...
130x100cm σιδερενιο no name αργολιδα...

Αποσυνδεδεμένος Cinemusic

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2020
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 47
    • ηρθ


Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Τα κρατικα εδω Γερμανια (οπου λαμβανονται αναλογα με τη περιοχη και οσα εκπεμπουν απο το καθε αναμεταδοτη) βγαινουν μεσω DVB-T2 σε 1080p/50/h.265.
Προσωπικα δε μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι εχω δει διαφορα προς το καλυτερο σε συγκριση με τις δορυφορικες/καλωδιακες τους εκδοχες σε 720p/50/h.264 διοτι στις περισσοτερες εκπομπες μαλλον γινεται upscaling.
Το κυριο πλεονεκτημα ειναι οτι οι εγγραφες πιανουν πανω κατω τη μιση χωρητηκοτητα.

30/60fps σπανια βλεπουμε καθως προερχεται απο τα 60Hz (i/p) που χρησημοποιειται σε χωρες με προην αναλογικες μεταδοσεις NTSC, π.χ. ΗΠΑ, Ιαπωνια κλπ.

24fps σε τηλεοπτικο καναλι δεν εχω συναντησει ακομα.

Σε livestreams τηλεοπτικων ομως εχω δει συνδιασμους αναλυσης και fps ασυνηθιστους αν το συγκρινουμε με επιγεια, δορυφορικη, καλωδιακη εκπομπη στην Ευρωπη.

1080p στα 50; Είσαι σίγουρος;
Μηπως το υλικό είναι 1080i στα 25 και την υπόλοιπη δουλειά την κάνει η τηλεόραση σου;
Είναι μεγάλος ο όγκος δεδομένων σε p και 50 και συνήθως για λόγους οικονομίας και πιο εύκολης διαχείρισης ( coding) σε p και 50 συναντάμε ανάλυση 1280Χ720 και όχι 1080.

Αποσυνδεδεμένος deepbluesky

  • Satleo Super V.I.P.
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2005
  • Τόπος: Stuttgart (48.79N/9.19E)
  • Μηνύματα: 1572
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
νομιζω 24fps παιζει να εξεπεμπε απο κυριγσταν στον azerspace καποιο καναλι αλλα δεν ειμαι καθολου σιγουρος...
Σκοπιμη δορυφορικη εκπομπη σε 24fps πολυ εξωτικη μου φαινεται και δεν θα καταλαβαινα την λογικη πισω απο μια τετοια επιλογη.
Αν γνωριζει κανεις περισσοτερα ας μας ενημερωσει.



Συγχώνευση: Σαβ  5 Δεκ 2020, 22:47

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

1080p στα 50; Είσαι σίγουρος;
Μηπως το υλικό είναι 1080i στα 25 και την υπόλοιπη δουλειά την κάνει η τηλεόραση σου;
Είναι μεγάλος ο όγκος δεδομένων σε p και 50 και συνήθως για λόγους οικονομίας και πιο εύκολης διαχείρισης ( coding) σε p και 50 συναντάμε ανάλυση 1280Χ720 και όχι 1080.
Προσφατες εγγραφες απο DVB-T2 σε 1080p/50/h265:

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε


Απο καλωδιακη σε 1080i/25/h264:

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε


Υ.Γ.: Οι παραμετροι εκπομπης των επιγειων μας εδω: Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Επισης οσα τοπικα κρατικα δεν εκπεμπουν εμφανιζονται στη λιστα καναλιων με ενδειξη (Internet):

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Dreambox One, Octagon SF4008, Vu+ Solo²
TBS 6220, Technotrend S2-1600
Edision OPTI-Combo DVB-T2/C, Terratec T-Stick+
Panasonic TX-43HXX979, Sony KDL32W656A

Αποσυνδεδεμένος paulk

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Ηρακλειο κρητη
  • Μηνύματα: 156
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Εχει ήδη ανακοινωθεί επίσημα από την ΕΡΤ ότι υπάρχουν διαθέσιμοι 4 πομποί για Κρητη για τη 2η mux  (Μαλάξα (Χανιά), Ρογδιά (Ηράκλειο), Αχεντριάς (νοτ. Κρήτη), Ιεράπετρα). Κανονικά σύμφωνα με τον προγραμματισμό, η περιοχή σας θα κάνει τελευταία τη "μετάβαση ΙΙ" που λέμε, δηλαδη Σεπτέμβριο 2021 αλλά αν ειναι έτοιμοι οι τεχνικοί της ΕΡΤ και δεν υπάρχουν θέματα παρεμβολών, μπορεί να τις βγάλουν και νωρίτερα. Σε αυτά τα σημεία "πομποί υπάρχουν". 
Επαναλαμβάνω ότι για όσα νέα κέντρα έχει ανακοινωσει η ΕΡΤ (25 κέντρα) και ήδη μπαινουν πομποί 2ης mux, είναι όλοι διαθέσιμοι (από εφεδρικούς και άλλους σε αποθηκες). Για ό,τι άλλο καινουργιο θα πρέπει να γίνει νέα παραγγελία, νέος διαγωνισμός κ.ο.κ. Και γι αυτα δεν υπάρχει ενημέρωση αν και πότε.

ΤΟ ΛΙΝΚ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΜΕ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΥΣ ΠΟΜΠΟΥΣ ΕΡΤ ΓΙΑ 2η mux. Πηγαινε στο σχετικό ερώτημα "σε ποιές περιοχές πιάνουν τα ερτ2hd-ert3hd?" .Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε



Ειναι πολύ ευχάριστο που βοηθησε η αναφορά στο φόρουμ. Κάπου χρησιμεύουμε πέρα από το να γράφουμε τις σκέψεις μας. Και βεβαια μπράβο στους τεχνικούς που ασχολήθηκαν.! :thumbup:
βασιλη και teletvtk μα εδω ειναι το ζητουμενο εφοσον ειναι ετοιμοι οι πομποι και δεν χρειαζεται να γινει καινουργια εγκατασταση  και το μονο που θελουν να παρουν τροφοδοσια απο το πιατο που ειναι ηδη στημενο λογω των υπαρχουσων αναμενων πομπων,,το μονο που θελει ειναι να περασουν τα υπολοιπα καναλια ερτ 2-3 hd και τα δορυφορικα στον πομπο και αν χρειαστει μια  επαναρυθμιση  και να τους αναψουν...Ετσι και αλλιως δεν χρειαζεται να ανεβει καμια οπτικη στα βουνα για να καθυστερησει τοσο εφοσον παιρνουν τροφοδοσια απο το δορυφορο...Μπορει να γινει και τωρα χωρις να περιμενουμε 1 χρονο μετα,,,Ετσι και αλλιως το σεπτεμβιο 2021 εκεινη η ημερομηνια θα γινει η μεταβαση η τελικη απο digea και η αλλαγη συχνοτητων,,,,Τωρα μιλαμε μονο για ερτ hd και δορυφορικα που κανονικα δεν επηρεαζεται απο την μεταβαση τον σεπτεμβριο 2021 απο την αλλαγη συχνοτητων digea,,επειδη ηδη υπαρχουν εφεδρικοι πομποι και μαλιστα ετοιμες και οι τελικες συχνοτητες και μπορει απο τωρα να δουλεψει η δευτερη mux.....EDIT βασιλη μπορουν οπου υπαρχουν εφεδρικοι πομποι στα κεντρα εκπομπης σε ολη την ελλαδα να τους αναψουν και οπου δεν υπαρχουν να επικεντροθουνε να τους εγκαταστησουν ωστε να μην περιμενουμε ολοι μαζι για να το πανε με ημερομηνιες ενεργοποιησεων και εφοσον ηδη ξερει η ερτ απο πριν τις τελικες συχνοτητες και δεν επηρεαζεται απο την αλλαγη συχνοτητων της digea....EDIT teletvtk πες μας αν υπαρχουν σιγουρα στημενοι εφεδρικοι πομποι στην κρητη σου ειχα στειλει και μηνυμα και αν μπορειτε εφοσον ξερουμε τις τελικες συχνοτητες να τους αναψετε και να μην περιμενουμε 1 χρονο μετα στην τοτε τελικη αλλαγη συχνοτητων που θα κανει η digea μαζι με εσας....Εσεις απο τωρα εφοσον ξερετε τις τελικες συχνοτητες και αν υπαρχουν εφεδρικοι στημενοι πομποι για τα ert hd 2-3 και δορυφορικα δεν χρειαζεται να παει μακρια το χρονοδιαγραμμα

Αποσυνδεδεμένος emmsarris

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2014
  • Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης
  • Μηνύματα: 277
Λίγο ιστορικό για τη Ρογδιά για να δούμε που βρισκόμαστε.
Αρχικά θυμάμαι ότι ήταν να γίνει η ενεργοποίηση των πομπών της ΕΡΤ στις 31 Μαϊου 2013, πήρε παράταση για 1 μήνα (26/6) και τελικά την πρόλαβε το κλείσιμο.
Επί ΝΕΡΙΤ, είχε ξεσηκωθεί το άπαν σύμπαν όταν το 2ο κανάλι (το SPORTS) δεν εξέπεμπε για κάποιον αγώνα (δεν ενεργοποιήθηκαν οι πομποί και το Ν1 έβγαινε μέσω της NOVA) και το έβγαλαν κακήν κακώς, μόνο του, με άθλια ποιότητα εικόνας, μέσω και των 2 συχνοτήτων.
Αργότερα, όταν ενεργοποιήθηκε κανονικά η 1η πολυπλεξία (Ν1, ΝSPORTS, ΒΟΥΛΗ, NHD) έπαιζε και στις 2 συχνότητες (24 και 39) με την 24 να είναι πολύ ασταθής και τελικά μετά από λίγες μέρες να σταματάει να εκπέμπει. Άρα, αρχικά είχαν τοποθετηθεί και οι 2 πομποί.
Όταν πια η ΕΡΤ έκανε την προσπάθεια ο 1ος πολυπλέκτης να βγαίνει αυτόνομος σε όλη την Ελλάδα, ακούστηκε ότι μεταφέρθηκε ο ένας πομπός από τη Ρογδιά στον Αχεντριά. Από τότε άλλη ενημέρωση δεν είχαμε, δλδ αν στήθηκε άλλος πομπός.
Το προ μηνός λάθος(ή δοκιμή;) να βγεί για λίγες ώρες ο 2ος πολυπλέκτης αντί του 1ου, δείχνει ότι τεχνικά η δυνατότητα υπήρχε. Η απορία είναι γιατί αν τεχνικά ήταν δυνατό να βγαίνει και ο 2ος εδώ και καιρό, γιατί δεν έχει βγει ακόμη;

Αποσυνδεδεμένος vasilisp

  • Αναλυτής Επίγειας Ψηφιακής Τηλεόρασης
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2013
  • Τόπος: Xαλκίδα
  • Μηνύματα: 3901
Στην Κεντρική Κρήτη οι νέες συχνοτητες της ΕΡΤ ειναι η 39 και η 38. Επειδη η 39 υπάρχει και είναι ήδη ενεργή η 1η mux, ουσιαστικά μένει η ενεργοποίηση της 38 (μάλλον εκεί θα πάει η 2η Mux εκτός αν ανταλλάξουν θέση). Η 38 ειναι και τώρα ελευθερη από κανάλια. Θα μπορουσαν λοιπόν να την ενεργοποιήσουν από τώρα και στη Ρογδιά και στον Αχεντριά εφόσον έχουν  έτοιμους τους πομπούς. Το ίδιο και στο κέντρο της Ιεράπετρας που είναι στο πρόγραμμα να εκπέμψει. Στην Μαλάξα που δίνει στα Χανιά η δευτερη συχνοτητα πέφτει πανω σε τωρινή της Digea, οπότε εκεί αν την έβγαζαν τώρα τη 2η mux έπρεπε να βγει προσωρινά στην παλιά συχνοτητα.
Τωρα επειδη ακουμε για επιταχυνση των ενεργοποιήσεων  της 2ης MUX στη Βορ. Ελλάδα, ίσως κινητοποιηθούν και οι τεχνικοί της Κρήτης, θα μάθουμε περισσότερα από τον teletkv πιστευω.


ΥΓ. Ασχετο με το θεμα που συζητάμε αλλά απόψε ΕΡΤ1HD Ναταλία Δραγούμη Vs-Σκάι Σπύρος Παπαδόπουλος= 1-0  :hail :thumbup:

Αποσυνδεδεμένος emmsarris

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2014
  • Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης
  • Μηνύματα: 277
H 38 είναι για τη 2η ψηφιακή μετάβαση (Δεκέμβριο 2021). Στην παρούσα φάση είναι η 24. Σε κάθε περίπτωση και η 24 και η 38 είναι κενές.
Στην πραγματικότητα η 39 έχει πρόβλημα με παρεμβολές από τη DIGEA από τη Σαντορίνη...

Αποσυνδεδεμένος marmar

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάρ 2012
  • Τόπος: ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗ
  • Μηνύματα: 466
Πριν κάτι χρόνια έπαιζαν από μαλαξα στον 38 δίαυλο 2 ξένα κανάλια και 2 συνδρομητικά της νόβα τι απέγινε αυτος ο πομπός είναι αυτός όπου τώρα παίξει η ερτ στην 21 η έχει ξηλωθει αν θυμάμαι καλά ο 38 από μαλαξα έχει δώσει στην ερτ

Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3014
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Στην Κεντρική Κρήτη οι νέες συχνοτητες της ΕΡΤ ειναι η 39 και η 38. Επειδη η 39 υπάρχει και είναι ήδη ενεργή η 1η mux, ουσιαστικά μένει η ενεργοποίηση της 38 (μάλλον εκεί θα πάει η 2η Mux εκτός αν ανταλλάξουν θέση). Η 38 ειναι και τώρα ελευθερη από κανάλια. Θα μπορουσαν λοιπόν να την ενεργοποιήσουν από τώρα και στη Ρογδιά και στον Αχεντριά εφόσον έχουν  έτοιμους τους πομπούς. Το ίδιο και στο κέντρο της Ιεράπετρας που είναι στο πρόγραμμα να εκπέμψει. Στην Μαλάξα που δίνει στα Χανιά η δευτερη συχνοτητα πέφτει πανω σε τωρινή της Digea, οπότε εκεί αν την έβγαζαν τώρα τη 2η mux έπρεπε να βγει προσωρινά στην παλιά συχνοτητα.
Τωρα επειδη ακουμε για επιταχυνση των ενεργοποιήσεων  της 2ης MUX στη Βορ. Ελλάδα, ίσως κινητοποιηθούν και οι τεχνικοί της Κρήτης, θα μάθουμε περισσότερα από τον teletkv πιστευω.


ΥΓ. Ασχετο με το θεμα που συζητάμε αλλά απόψε ΕΡΤ1HD Ναταλία Δραγούμη Vs-Σκάι Σπύρος Παπαδόπουλος= 1-0  :hail :thumbup:
Αν εννοείς σε θέμα εικόνας πραγματικά ισχύει η εκπομπή στα τραγουδια λεμε ναι θαυμασια εικόνα native hd αντάξια επιτέλους εικόνα της δημόσιας τηλεόρασης,οσο για τον Παπαδόπουλο ειναι η μοναδική εκπομπή σε ιδιωτικό κανάλι που παιζει σε sd δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν την γυριζουν σε native εκει στο skai

Συνδεδεμένος Κώστας

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2009
  • Μηνύματα: 569
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Θήβα....Λειβαδιά κανείς?
Έχει ενεργοποιηθεί η 25 της ερτ (2o mux).

Περιοχή λήψης : Λιβαδειά

Σε εξωτερικό δέκτη λαμβάνεται με ένταση σήματος : 77% κι ποιότητα σήματος : 90%

ΥΓ. Ευχαριστούμε πολύ άπαντες για την ενημέρωση.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος vasilisp

  • Αναλυτής Επίγειας Ψηφιακής Τηλεόρασης
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2013
  • Τόπος: Xαλκίδα
  • Μηνύματα: 3901
Ενεργοποιήθηκε το Χλωμό παιδιά, όπως μας είχε ενημερωσει από χθες ο teletkv.

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Αν εννοείς σε θέμα εικόνας πραγματικά ισχύει η εκπομπή στα τραγουδια λεμε ναι θαυμασια εικόνα native hd αντάξια επιτέλους εικόνα της δημόσιας τηλεόρασης,οσο για τον Παπαδόπουλο ειναι η μοναδική εκπομπή σε ιδιωτικό κανάλι που παιζει σε sd δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν την γυριζουν σε native εκει στο skai
Πράγματι με κράτησε το υπέροχο ΗD στην ΕΡΤ1 (Στα τραγουδια λεμε ναι) αλλά όχι μόνο αυτό. Το συνηθίζω τα σαββατόβραδα να βλεπω-ακούω μουσική από το Στην υγειά μας, αλλά η εκπομπή της ΕΡΤ ηταν εξαιρετική και δεν άλλαξα κανάλι είχε Πλέσσα με πολλους τραγουδιαστές, με φοβερή ορχήστρα από πίσω, δεν χασανε νότα, αλλά και εμβόλιμα πλανα από Αρχειο της ΕΡΤ με παλιές εμφανίσεις του Πλέσσα (Καλλιτεχνικό Καφενείο κλπ).

Αποσυνδεδεμένος paulk

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Ηρακλειο κρητη
  • Μηνύματα: 156
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
H 38 είναι για τη 2η ψηφιακή μετάβαση (Δεκέμβριο 2021). Στην παρούσα φάση είναι η 24. Σε κάθε περίπτωση και η 24 και η 38 είναι κενές.
Στην πραγματικότητα η 39 έχει πρόβλημα με παρεμβολές από τη DIGEA από τη Σαντορίνη...


 καλα τα λες οι τελικες συχνοτητες το σεπτεμβριο 2021 που ειναι και τωρα ελευθερες νατες εδω απο τον τελικο χαρτη


σειρα ενεργοποιησης --19--   περιοχη απονομης --δυτικη κρητη-χανια-- πλανο διαυλων --24 και 31--


σειρα ενεργοποιησης --19--   περιοχη απονομης --κεντρικη κρητη-ηρακλειο--πλανο διαυλων --38 και 39--


σειρα ενεργοποιησης --19--   περιοχη απονομης --ανατολικη κρητη-α.νικολαος-- πλανο διαυλων --25 και 33--


οποτε μπορουν αν ειναι σιγουρα στημενοι οι εφεδρικοι πομποι να ενεργοποιηθουν ακομα και τωρα και απο οτι κοιταγα και τωρα που μιλαμε τις συχνοτητες τις τωρινες αλλα και τις τελικες της digea δεν υπαρχει θεμα παρεμβολης η αλλαγης συχνοτητας ουτε τωρα ουτε τοτε στην περιπτωση που αναψουν τωρα τους πομπους στην κρητη....Teletvtk μια απαντηση αμα ξερεις για κρητη και τωρινη ενεργοποιηση εφοσον υπαρχουν σιγουρα στημενοι εφεδρικοι πομποι...




Αποσυνδεδεμένος panosmin

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2012
  • Τόπος: θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 460
Επιτελους ο γιγαντας που λεγετε ΕΡΤ ξυπνησε για τα καλα ...οντως παρα πολυ ωραιο το hd του και στα τρια καναλια φοβερη η μουσικη εκπομπη "στα τραγουδια λεμε ναι" με ωραιο και καθαρο ηχο και ωραιο φωτισμο ...μπραβο και παλι μπραβο στους τεχνικους !!! Αξιζει τωρα πια τα καναλια της ΕΡΤ να ξαναμπουν στις θεσεις που ειχαν καποτε στους τηλεοπτικους δεκτες μας δηλαδη 1,2,και 3!!!!!!! Ευχομαι να ενεργοποιηθουν οσο πιο γρηγορα ολοι οι πομποι και οι φιλοι της περιφερειας να δουν επιτελους και αυτοι καθαρη εικονα στους δεκτες τους .

Συνδεδεμένος ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2015
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 1280
Η μετάδοση της εκκλησίας στην ΕΡΤ2 εξακολουθεί να γίνεται σε SD


 


* Απ: HellasSat 3 / 4 στις 39°E (λήψεις - αναφορές)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Λήψη HellasSat (39° East) 28/03/2024 (20:35)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (20:16)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (19:45)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (19:42)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: paksat Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (19:01)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (18:50)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (16:31)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (16:17)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (15:48)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: NetSurfer_g7 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (15:34)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: paksat Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (15:30)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: ANDREASSAT Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (15:20)
* Απ: Eutelsat 36D @ 36° E  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: Δορυφορικές λήψεις γενικά 28/03/2024 (14:08)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: gewrgios Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (13:06)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: NetSurfer_g7 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (12:25)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 28/03/2024 (10:56)
* Απ: Ψηφιακοί ραδιοφωνικοί δέκτες - παρουσιάσεις, απορίες, προβλήματα, λύσεις  Μέλος: tbaruzzo Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Ραδιόφωνο (DAB, DAB+, DMB) 28/03/2024 (10:30)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (08:48)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Palmwoods Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (06:25)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (03:07)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (02:55)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: tbaruzzo Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (00:54)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (00:03)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (00:00)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/03/2024 (23:53)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/03/2024 (23:51)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/03/2024 (23:45)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 27/03/2024 (23:14)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: gewrgios Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 27/03/2024 (23:12)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 27/03/2024 (23:03)