Λευκές περιοχές χωρίς ψηφιακό σήμα
  • Παρ 26 Απρ 2024, 20:24
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Λευκές περιοχές χωρίς ψηφιακό σήμα  (Αναγνώστηκε 43298 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29850
ποτε ακολουθησαμε τις ευρωπαικες οδηγιες για να το κανουμε στη τηλεοραση. ετσι κι αλλιως αυτοι οι πομποι θα ναι σε σημεια που δεν θα περανε ευκολα αλλου και με ισχυς ακομα και κατω απο βατ
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος gewrgios

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2014
  • Τόπος: Πρεβεζα
  • Μηνύματα: 1456
κι ελεγα οτι θα βοηθησουμε την τριτη ηλικια να επανασυντονισει τους δεκτες καποιο ερμο σαββατοκυριακο!!Τελικα ολοι θα βγουμε νεοι εμπειροι και μη με πεδιομετρα!!!??ΥΓ Εγω ανηκω στους απειρους η αλλοιως μη εμπειρους γιατι το απειρους εχει κι αλλη ενοια απεριοριστοι   να μην με ψαχνετε για πεδιομετρο! :mad: :protest

Αποσυνδεδεμένος chrisk7

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2007
  • Μηνύματα: 1075
ντιτζηα και κοσμοτε τβ δεν συγκρινονται, αν καποιος παει κοσμοτε μετα τη διετια του μενει το πιατο το οποιο μπορει να το κανει οτι θελει, απ το να του βαλει ενα μοτερ και να παιξει, μεχρι να το χρησιμοποιησει για...μπαρμπεκιου. Υστερα η κοσμοτε υπερτερει εναντι της ντιτζηα στο οτι τα χει ολα (εκτος του μακεδονια) σε hd. Εκει που υστερει ειναι στην καλωδιωση για καποιον που τον ενοχλουν ολα αυτα.

Αποσυνδεδεμένος stefl_it

  • Αρχάριο μέλος
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2015
  • Τόπος: Italy-Chania
  • Μηνύματα: 3
Αυτό που δεν έχω ακόμα καταλάβει ακόμα είναι αν σε ένα χωρίο με 50 μόνιμες οικογένειες οι κάτοικοι δεν συντονιστούν και πάνε ορισμενοι σε Digea και οι υπόλοιποι σε cosmote και τελικά δεν μπει Digea αυτοί που την διάλεξαν τι κάνουν χάνουν την επιδότηση και την ευκαιρία να βάλουν τελικά έστω cosmote?
Όσο για το τι είναι καλύτερο, για εμένα χίλιες φορές Digea που έχει πρόσβαση σε όλες τις τηλεοράσεις τού σπιτιού ένα τηλεκοντρόλ καθώς οι περισσότεροι κάτοικοι είναι ηλικιωμένοι(στο δικό μου το 70%)ι και δυσκολεύονται με δυο, 8 χρόνια αντί 2, μηδέν καλωδίωση πού από μόνο του φτάνει.

Αποσυνδεδεμένος arva

  • Γενικός συντονιστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Πεύκη, Αττική
  • Μηνύματα: 5052
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
8-) Κι επειδή κάπου διάβασα ότι δεν επιτρέπονται εκπομπές MFN και η ΕΡΤ και η Digea έχουν υποχρέωση να εκπέμπουν σε SFN, απλώς ενημερώνω ότι μέχρι σήμερα από το Υπουργείο έχουν πάρει άδεια για την ΕΡΤ να εκπέμπουν 200 τοπικοί αναμεταδότες σε MFN.

Γι' αυτό και και χαρακτήρισα τις εκπομπές τις ΕΡΤ παράτυπες κι όχι παράνομες. Επειδή τη νομοθεσία ορίζει εκπομπές μόνο SFN και το Υπουργείο παραχώρησε άδεια για την ΕΡΤ να εκπέμπουν 200 τοπικοί αναμεταδότες σε MFN. Κι είναι απόλυτα λογικό να υπάρχει αυτή η προσωρινή λύση. Το θέμα είναι είναι να μη μονιμοποιηθεί.
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3040
Να ρωτήσω βρε παιδιά μόλις φτάσουμε τις 19 Μαρτίου θα μάθουμε ανά περιοχή αν θα μπει digea ή ote?

Αποσυνδεδεμένος mikael

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2005
  • Τόπος: Τρίκαλα
  • Μηνύματα: 156
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Το μόνο "τυράκι" που εχει η Cosmote ειναι το Cosmote History από τα δικά της κανάλια που προσθετει στο πακέτο της. Mετά τα δύο χρόνια ή θα πληρώνεις (εστω και με δελεαστική τιμή) ή θα τρέχεις στο κράτος και θα παρακαλάς να βρει κονδύλι για να ανανεώσει τη συμβαση με την πλατφόρμα.
Μετα την δωρεάν διετή περίοδο θα υπάρχει χρέωση συνδρομής 5€/μήνα. Ο αποκωδικοποιητής παραμένει στην κυριότητα του πελάτη και μετά την διακοπή της υπηρεσίας.
Kάτοπτρο: Gibertini OP 125 motorised Lnb: inverto twin black ultra
Πεδιόμετρα: Promax HD Ranger , Horizon HDSM usb plus

Συνδεδεμένος pepis68

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2012
  • Μηνύματα: 200
Υπάρχει το cosmote history στο πακέτο τελικά;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος mikael

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2005
  • Τόπος: Τρίκαλα
  • Μηνύματα: 156
Kάτοπτρο: Gibertini OP 125 motorised Lnb: inverto twin black ultra
Πεδιόμετρα: Promax HD Ranger , Horizon HDSM usb plus

Αποσυνδεδεμένος vasilisp

  • Αναλυτής Επίγειας Ψηφιακής Τηλεόρασης
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2013
  • Τόπος: Xαλκίδα
  • Μηνύματα: 3901
Οντως η τιμή των 5 €/μήνα της Cosmote ειναι δελεαστική , όμως πιστεύω και για άλλους λόγους όχι οικονομικούς ότι η ασύρματη λήψη από αναμεταδότη ειναι προτιμότερη. Θα υπάρξουν όμως πολλές περιοχές που θα ειναι μόνη επιλογή η Cosmote. Eχω την αίσθηση ότι θα μοιράσουν τις περιοχές η Digea με την Cosmote. Δεν θα συμπέσουν δηλαδη στους ίδιους οικισμούς. Εκτός ίσως αν είναι μια κωμοπολη με αρκετους κατοικους (1000-1500). Θα φανεί από το τέλος Μαρτίου και μετά ακριβώς πώς θα παιχτεί το παιχνίδι. Και ποια είναι τα κέντρα που κατευθύνεται να καλύψει η Digea. Ενδεχομένως να έχουμε και οικισμούς που η Digea θα μπορει να δίνει στο μισό χωριό, και το άλλο μισό (κρυμμένο π.χ πίσω από κάποιο λόφο) δεν θα μπορεί να λαμβάνει οπότε εκείνο θα εξυπηρετηθεί από την Cosmote.

Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3040
Εγώ λογικά στο χωριό μου το Ευπάλιο μιας και έχει έτοιμο κέντρο με ηλεκτροδότηση κανονική που ήδη τροφοδοτείται μιας και παίζει η ΕΡΤ ψηφιακά,και στο αναλογικό ο ant1,και υπάρχει κανονικά ο οικισμός και το χωριό απ όλα τα υπόλοιπα που αναφέρονται(Πευκάκι,Μαγούλα,Τείχιο,Παλαιοξάρι κ.α)είναι το μεγαλύτερο σε πληθυσμό οπότε σίγουρα η digea με αυτό το πρόγραμμα θα πάει να στήσει αναμεταδότη,και έτσι λογικά δεν θα μπλεχτούμε με δορυφορικά και άλλες διάφορες καλωδιώσεις στα σπίτια μας,θα βλέπουμε δηλαδή με την υπάρχουσα κεραία μας

Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3040
Λοιπόν παιδιά μίλησα με κάποιους κατοίκους απ το χωριό μου το Ευπάλιο,και μου είπαν ότι τους έχουν ενημερώσει ότι πρέπει να πάει όλο το χωριό στα ΚΕΠ για να κάνει αιτήσεις,εγώ τους είπα να κάνετε αίτηση στην digea και όχι στον ote tv,διότι τους είπα η digea θα βάλει αναμεταδότη στις τοπικές κεραίες όπου όπως έχει πει στην ανακοινωση της θα παίζει και τα περιφερειακά της ζώνης που ανήκει το χωριό,άρα στο δικό μου θα βάλουν της Πελοποννήσου.Τέλος σπάντων μου είπαν ότι τους έχουν ενημερώσει τώρα να δούμε μετά τις 19 Μαρτίου τα αποτελέσματα

Αποσυνδεδεμένος vasilisp

  • Αναλυτής Επίγειας Ψηφιακής Τηλεόρασης
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2013
  • Τόπος: Xαλκίδα
  • Μηνύματα: 3901
Εχεις δει κινητικοτητα στα ΚΕΠ με το θέμα από συγχωριανούς? ή είναι νωρις ακόμα? Εσυ προφανώς Γιάννη  δεν εχει πάει ακόμα ε? Είναι πιστευω σε φάση που όλοι ενημερώνονται στο Ευπάλιο. Αν πας ρωτα την υπάλληλο εκεί πώς βλέπει την προσελευση των κατοικων για το θέμα και αν κάνουν αιτήσεις. Πάντως όπως ξαναείπαμε και το υπολογίσαμε και βάση πληθυσμού, το χωριο σου και τα κοντινα γυρω ειναι από τις "must" περιοχές για να βάλει πομπό η Digea. Αυτο που δεν ξέρουμε σιγουρα ειναι τι γίνεται με όσους π.χ. πουν ότι θέλουν Cosmote.  Για μένα το πιθανότερο είναι και αυτοι να προστεθούν στους "επίγειους" εφοσον είναι η μεγάλη πλειοψηφία.

Για να πω όμως και μια άποψη: της Παναγιάς τα μάτια μόνο δεν ζητάνε σε δικαιολογητικά για αυτές τις ρημάδες τις αιτησεις για να αποδειξεις ότι εισαι μόνιμος κάτοικος. Εντάξει δεν χρειάζεται και τόση ευλάβεια αν λειπουν και καναδυο χαρτιά. Αρκει κάποιος να είναι κάτοικος του δικαιούχου οικισμού. Και αυτό μπορεί να το πιστοποιήσει και ένας τοπικός σύμβουλος δεν χρειάζεται να ταλαιπωρείται ο κόσμος.

Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3040
Εγώ παιδιά συμβουλή έδωσα σε 3 κατοίκους που μπόρεσα να μιλήσω ηλικιωμένους τους είπα όταν πάτε στο ΚΕΠ να κάνετε αίτηση στην digea(εταιρία του ψηφιακού τους είπα για να καταλάβουν)και όχι στον ote,διότι η digea θα βάλει τους είπα στις τοπικές κεραίες αναμεταδότη όπου θα παίζει και τα περιφερειακά μιας και θα θέλουν στο χωριό οι περισσότεροι ηλικιωμένοι να βλέπουν και το lyxno των παπάδων.Θέλω να πιστεύω ότι στο χωριό να την έχουμε σίγουρη την digea μιας και είναι έτοιμο το κέντρο πάνω με ρεύμα,και οικισμό κανονικά

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29850
η ντιτζια θα φτιαξει τους πομπους για τα εθνικα καναλια που παιζουν απο δορυφορο, για τα τοπικα φοβαμαι οτι οπου δεν εχουν δυνατοτητα ζευξης δεν θα κανουν κατι
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3040
Δηλαδή τι εννοείτε δυνατότητα ζεύξης?

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29850
τα επιγεια θα παρουν σημα απο δορυφορο, τα τοπικα αν δεν βλεπει το κεντρο εκπομπής στο επαυλιο καποιο απο τα μεγαλα απο που θα παρουν σημα?
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3040
Ακούστε παιδιά το κέντρο εκπομπής Ευπάλιο σας εχω πει την ιστορία του,ότι σήμα παίρνει είναι απ το Ξυλόκαστρο μιας και το κέντρο έχει ορατότητα προς τον Κορινθιακό,αλλά μπορεί να πάρει ακόμη πιο εύκολα σήμα και απ την Αροη,απλώς πριν με τα ιδιωτικά και με την ΕΡΤ ως αναλογικά αλλά και ως ψηφιακα τώρα το σήμα είναι απ το Ξυλόκαστρο,διότι απεξω απ τον οικισμό έχουν βάλει κεραία televes τριπολικη που κοιτάει προς Ξυλόκαστρο και το καλώδιο απ αυτήν πάει μέσα στον οικισμό όπου μέσα συνδέονταν οι δέκτες,που τώρα έχει μείνει μόνο το ψηφιακό της ΕΡΤ που παίρνει το σήμα απ το αντίστοιχο ψηφιακό της ΕΡΤ στο Ξυλόκαστρο,το ίδιο γίνεται και με το μοναδικό αναλογικό που έχει μείνει με τον ant1 που ο δέκτης παίρνει το σήμα απ το ψηφιακό του Ξυλοκάστρου.Με λίγα λόγια το κέντρο λαμβάνει μια χαρα σήμα και απ την Αροη που είναι πιο κοντά αλλά και απ το Ξυλόκαστρο άρα σε μας θα βάλουν και τα περιφερειακά αν είναι έτσι.Επίσης να ρωτήσω και κάτι άλλο η ΕΡΤ μόλις πάει η digea θα συνεχίζει να παίζει με το ψηφιακό της MFN  πομπό?και η digea οι συχνότητες της θα είναι σε MFN η σε sfn?

Συνδεδεμένος pepis68

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2012
  • Μηνύματα: 200
Παιδιά σε πολλά κεπ, δεν ξέρουν ακόμα τίποτα. Πρέπει να κάνει κάτι το υπουργείο... Να βγει κάποιο σποτ στην τηλεόραση και οι τοπικοί δήμοι να ενημερώσουν τον κόσμο...

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος paksat

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2005
  • Τόπος: Σάμος
  • Μηνύματα: 2845
Δύο πράγματα περιμένω να μάθω:

α) Την πρώτη δήλωση τηλεθεατή (-τών) ότι βλέπει (-ουν) πλέον ελληνική τηλεόραση μέσω Digea ή Cosmote TV, χάρις στο πρόγραμμα κάλυψης των Λευκών Περιοχών.

β) Με πόσα περίπου κουπόνια επιδότησης ανά περιοχή κοστολογεί η Digea την τοποθέτηση νέων αναμεταδοτών για την εκπομπή των ιδιωτικών σταθμών πανελλαδικής ή/και περιφερειακής εμβέλειας.

Αναρωτιέμαι, επίσης, μήπως υπάρχει και "ειδικό" τιμολόγιο Digea (σε αριθμό κουπονιών επιδότησης), για τοπική εκπομπή μέσω τροποποιημένων αναλογικών αναμεταδοτών που τυχόν διαθέτουν ακόμα κάποιοι Δήμοι.
Κάτοπτρα: Gibertini OP 150 S (1) – Wave Frontier T-90 (1)
LNB: Inverto 0,2 dB (9)
Πολυδιακόπτες: SPAUN SMS 17089 NF (2) – SPAUN SUR 211 F (8)
Δέκτες: Technomate 6902HD-T2 Super (3) – Edision Progressiv HD Compact (3) - COSMOTE TV Kaon OTT (1)
9E–13E–16E–19,2E-23,5E-26E-28,2E-39E-42E

Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3040
Επίσης και αν οι πομποί της digea θα είναι σε sfn ή mfn όπως είναι η ΕΡΤ?

Συγχώνευση: Κυρ 17 Φεβ 2019, 17:38
Μίλησα παιδιά και σήμερα που πήγα μια βόλτα απ το χωριό μου με μια κάτοικο ηλικιωμένη,και ρώτησα για τις αιτήσεις τι γίνεται έχετε κάνει καμία και μου είπε μας έχουνε μεν ενημερώσει αλλά δεν μας έχουν πει ακόμη να πάμε να κάνουμε τίποτα στα ΚΕΠ.Έλεος τι περιμένουν πια ένας μήνας έχει μείνει 19/3 λήγει η προθεσμία,να μην τους έχουν στείλει ακόμη τα χαρτιά?

Συνδεδεμένος VasilisSat

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2006
  • Τόπος: Άγιοι Ανάργυροι - Αθήνα
  • Μηνύματα: 2127
«Λευκές» παραμένουν οι προβληματικές περιοχές ψηφιακού σήματος

Ο νόμος της καθολικής τηλεοπτικής κάλυψης που θα έλυνε το πρόβλημα της πλήρους κάλυψης με ψηφιακό σήμα για περίπου 500.000 κατοίκους σε όλη τη χώρα, δεν έχει ακόμη υλοποιηθεί. Τα 24 εκατομμύρια ωστόσο που έχουν εγκριθεί από το κράτος ως επιδότηση της «καθολικής κάλυψης» για τις λευκές περιοχές είναι το ισχυρό δέλεαρ που ενεργοποίησε δυο παρόχους, την Cosmote και τη Digea. Αυτοί οι δυο πάροχοι εμφανίζονται σε όλες τις δημόσιες ανακοινώσεις των δήμων που μετέχουν στο πρόγραμμα της επιδότησης και καλούν τους κατοίκους να υποβάλλουν τα αναγκαία δικαιολογητικά ως τις 19 Μαρτίου. Σημειώνεται ότι ο οποιοσδήποτε κάτοικος μπορεί να προχωρήσει μόνος του τη διαδικασία και να προμηθευτεί την «προσφορά» της Cosmote, όχι όμως και της Digea. Η διαφορά έγκειται στα διαφορετικά μοντέλα κάλυψης. Η μεν Cosmote προσφέρει στο πακέτο της Cosmote pack, τα πανελλαδικής εμβέλεια κανάλια της, συν όσα περιφερειακά εκπέμπουν στην περιοχή για τρία μόνο χρόνια, μέσω IPTV, και έχει το δικαίωμα να κάνει επιπλέον προσφορές στους κατοίκους για επιπλέον τηλεοπτικές υπηρεσίες. Η Digea προσφέρει το δικό της «πακέτο», δηλαδή τα ελληνικά τηλεοπτικά κανάλια πανελλαδικής εμβέλειας και τα περιφερειακά της πλατφόρμας της για οκτώ χρόνια, μέσω gap fillers που θα εγκατασταθούν σε συνεννόηση με τους συμμετέχοντες στο πρόγραμμα δήμους. Η ΕΡΤ δεν μετέχει στο πρόγραμμα καθώς είναι υποχρεωμένη να παρέχει τις τηλεοπτικές υπηρεσίες της καθολικά, άρα είναι υποχρεωμένη να τοποθετήσει μόνη της τους αναμεταδότες για την κάλυψη αυτών των περιοχών. Το μοντέλο που θα χρησιμοποιηθεί στην εκπομπή σήματος είναι μεικτό, τόσο μέσω δορυφόρου, όσο και μέσω οπτικών ινών, ανάλογα την περιοχή κάλυψης και φυσικά τις αιτήσεις που θα συγκεντρωθούν. Η Nova όπως είναι γνωστό δεν μετέχει στην επιδοτούμενη υπηρεσία, καθώς δεν περιλαμβάνει όλους τους σταθμούς πανελλαδικής εμβέλειας στην πλατφόρμα της.

Πηγή:digitaltvinfo.gr
Δέκτες: Edision OS Mio 4K,VU+ Zero 4k,Skystar 2 eXpress 
LNB: Inverto Black Ultra 0,2dB
Κάτοπτρο: Triax 120X110
Motor:PowerTech DG380
Τόξο: 30W - 62E

Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3040
Τελικά βρε παιδιά μόλις πάει 19 Μαρτίου θα μάθουμε στις περιοχές με λευκό σήμα σε ποιές θα μπει digea ή ote?

Αποσυνδεδεμένος ΣΠΥΡΟΣ-ΔΥΤ.ΦΘΙΩΤΙΔΑ

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2011
  • Μηνύματα: 471
Εφοσον θα μπουν gap fillers με ελευθερη εκπομπη & ληψη, τι νοημα εχει το επιδοτουμενο (ατομικο) πακετο της COSMOTE? Αφου το πρωτο επικαλυπτει 100% το δευτερο. Μονο αν σε μια περιοχη επελεγαν ολοι cosmote (οποτε δεν θα εμπαινε gap filler) θα ειχε νοημα. Αλλα αυτο ειναι αδυνατο. Ή εγω δεν εχω καταλαβει σωστα ή αυτοι που βγαλανε το επιδοτουμενο προγραμμα εχουν κανει m@l@k!@ ή θελουν να κανουν ενα "δωρακι" στην cosmote.

Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3040
Εγώ λέω όποιος πάει και κάνει αίτηση στον ote θα είναι πάρα πολύ χαζός,εύχομαι όλοι να κάνουν στην digea για να μπουν κανονικοί αναμεταδότες στα Μικρά τα κέντρα και να έχουμε όλοι με την κεραία μας ψηφιακό

Αποσυνδεδεμένος vasilisp

  • Αναλυτής Επίγειας Ψηφιακής Τηλεόρασης
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2013
  • Τόπος: Xαλκίδα
  • Μηνύματα: 3901
Μπορεί να φαίνεται ότι υπάρχει δυνατότητα επιλογής, αλλά στην πράξη ή ο ένας θα πάρει το πακέτο ή ο άλλος. Ετσι πιστευω δηλαδή ότι θα συμβεί.  Δεν θα εχει καποιος και Cosmote και Digea, freeview πακέτα. Δηλαδη αν καλύπτεται η Digea από τον αριθμο αιτησεων κι αν μπορει βέβαια να κάνει απομάστευση των περιφερειακων για το συγκεκριμένο κέντρο, τοτε θα πάρει υπ ευθυνη της να εξοπλίσει τον οικίσκο και να δώσει τα κανάλια σε μια περιοχή. Αν δεν συντρέχουν οι δύο παραπάνω προϋποθέσεις τότε αναλαμβάνει η Cosmote.

Υπάρχει και η περίπτωση η digea να καλυψει με ένα κέντρο μερικούς οικισμούς, αλλά κάποιοι δικαιούχοι της ίδιας περιοχής να μην πιανουν λόγω φυσικών εμποδίων-λόφων κλπ. Σε αυτη την περιπτωση, αυτοι οι δικαιούχοι θα πάνε στην Cosmote. Πιστευω γι αυτό το λόγο θα γινει επί τόπου επαλήθευση των αιτήσεων.  Ο νόμος πάντως δίνει το δικαίωμα στον διαχειριστη Δημο να ορίσει έναν μόνο πάροχο όταν δει ότι υπάρχει μεγάλη διαφορα υπέρ του στις αιτήσεις.

Πάντως κι όλα αυτα που συζητάμε είναι στον αερα, δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ανακοινωση για οδικό χάρτη είτε από τη Digea είτε από τον ΟΤΕ. Απλά περιμένουμε να πάει 19/3 να ολοκληρωθεί το διάστημα των αιτησεων να δουμε τι μελλει γεννεσθαι. Χωρις βεβαια να αποκλειεται να πάρει παράταση αυτο το 19/3 για να μεγιστοποιηθεί ο αριθμός.

Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3040
Μια μικρή διόρθωση 19/3 λήγει η προθεσμία με τις αιτήσεις

Αποσυνδεδεμένος vasilisp

  • Αναλυτής Επίγειας Ψηφιακής Τηλεόρασης
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2013
  • Τόπος: Xαλκίδα
  • Μηνύματα: 3901
οκ Γιάννη! Περιμενουμε κι από σένα ότι πληροφορίες μπορεις να μαζεψεις στο επόμενο διάστημα.

Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3040
Εγώ παιδιά στο χωριό μου το Ευπάλιο λογικά σίγουρα θα πάει η digea διότι ήδη είναι έτοιμο το κέντρο και ο οικισμός,και ρεύμα υπάρχει μόνο τα μηχανήματα της digea λείπουν,θέλω να ελπίζω ότι πέραν του αριθμού των αιτήσεων σίγουρα θα περάσει να εγκαταστήσει τους πομπούς της η digea,αλλά μόλις πάει 19/3 θα δημοσιευτούν κάπου πόσες αιτήσεις έχουν γίνει ανά περιοχή για digea ή cosmote?

Συγχώνευση: Πεμ 21 Φεβ 2019, 14:56
Μόλις μίλησα με μία κάτοικο του χωριού  και μου λέει ακόμη τίποτα δεν τους έχουν πει να πάνε στα ΚΕΠ να κάνουν αιτήσεις,τι περιμένουν ήθελα να ξερα

Αποσυνδεδεμένος ΣΠΥΡΟΣ-ΔΥΤ.ΦΘΙΩΤΙΔΑ

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2011
  • Μηνύματα: 471
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Μπορεί να φαίνεται ότι υπάρχει δυνατότητα επιλογής, αλλά στην πράξη ή ο ένας θα πάρει το πακέτο ή ο άλλος. Ετσι πιστευω δηλαδή ότι θα συμβεί.  Δεν θα εχει καποιος και Cosmote και Digea, freeview πακέτα. Δηλαδη αν καλύπτεται η Digea από τον αριθμο αιτησεων κι αν μπορει βέβαια να κάνει απομάστευση των περιφερειακων για το συγκεκριμένο κέντρο, τοτε θα πάρει υπ ευθυνη της να εξοπλίσει τον οικίσκο και να δώσει τα κανάλια σε μια περιοχή. Αν δεν συντρέχουν οι δύο παραπάνω προϋποθέσεις τότε αναλαμβάνει η Cosmote.

Υπάρχει και η περίπτωση η digea να καλυψει με ένα κέντρο μερικούς οικισμούς, αλλά κάποιοι δικαιούχοι της ίδιας περιοχής να μην πιανουν λόγω φυσικών εμποδίων-λόφων κλπ. Σε αυτη την περιπτωση, αυτοι οι δικαιούχοι θα πάνε στην Cosmote. Πιστευω γι αυτό το λόγο θα γινει επί τόπου επαλήθευση των αιτήσεων.  Ο νόμος πάντως δίνει το δικαίωμα στον διαχειριστη Δημο να ορίσει έναν μόνο πάροχο όταν δει ότι υπάρχει μεγάλη διαφορα υπέρ του στις αιτήσεις.

Πάντως κι όλα αυτα που συζητάμε είναι στον αερα, δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ανακοινωση για οδικό χάρτη είτε από τη Digea είτε από τον ΟΤΕ. Απλά περιμένουμε να πάει 19/3 να ολοκληρωθεί το διάστημα των αιτησεων να δουμε τι μελλει γεννεσθαι. Χωρις βεβαια να αποκλειεται να πάρει παράταση αυτο το 19/3 για να μεγιστοποιηθεί ο αριθμός.

Αρα Βασιλη, ειναι ευλογη η απορια και ο προβληματισμος μου.


 


* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 26/04/2024 (19:42)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΡΗΤΗ  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 26/04/2024 (19:38)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΡΗΤΗ  Μέλος: papagiannis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 26/04/2024 (17:05)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Palmwoods Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 26/04/2024 (17:00)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 26/04/2024 (15:52)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: palis Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 26/04/2024 (13:51)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 26/04/2024 (13:40)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 26/04/2024 (11:24)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 26/04/2024 (11:19)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: NetSurfer_g7 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 26/04/2024 (11:11)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΠΙΕΡΙΑΣ  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 26/04/2024 (09:30)
* Απ: HellasSat 3 / 4 στις 39°E (λήψεις - αναφορές)  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: Λήψη HellasSat (39° East) 26/04/2024 (08:05)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: Ilias_ Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (22:07)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: komhsgr Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (22:04)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: Ilias_ Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (21:59)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: komhsgr Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (21:49)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: ch10 Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (21:45)
* προτασεις συσκευων για αναπαραγωγη και εγγραφη  Μέλος: deepbluesky Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (21:36)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: komhsgr Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 25/04/2024 (21:26)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ (νομοί Κέρκυρας & Λευκάδας)  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (19:24)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (19:21)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 25/04/2024 (18:51)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: paksat Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 25/04/2024 (18:49)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 25/04/2024 (18:27)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΝΟΜΟ ΗΜΑΘΙΑΣ  Μέλος: thanost Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (14:53)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 25/04/2024 (11:50)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 25/04/2024 (11:41)
* Απ: Ειδήσεις - Νέα σχετικά με τη Nova  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: NOVA 25/04/2024 (09:45)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ  Μέλος: Thodoris_Z Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (07:38)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο νομό ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (01:22)