Θεωρία Διάδοσης Ηλεκτρομαγνητικών Κυμάτων - Tεχνικά θέματα - SATLEO FORUM
  • Ιανουάριος 23, 2021, 06:20:18 πμ
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Θεωρία Διάδοσης Ηλεκτρομαγνητικών Κυμάτων  (Αναγνώστηκε 4186 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΣΠΥΡΟΣ-ΔΥΤ.ΦΘΙΩΤΙΔΑ

• Έμπειρο Μέλος
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2011
Παράθεση από: "lyricmyth19"
Σημερα που ειναι καλος και καθαρος καιρος η σταθμη των 46 και 53 απο λιχαδα ειναι εντυπωσιακα υψηλη σε σχεση με τις προηγουμενες μερες που δεν ειχαμε και τοσο καλο καιρο και ειχαμε συννεφιες βροχες κτλ.Τοτε κυμαινοταν καπου στο 55% τωρα ειδικα η 53 ειναι στο 100%.Η 46 ελαφρως λιγοτερη.

Προφανως και τοσο μεγαλη αποκλιση δεν δικαιολογειται απο τον καιρο. Κατι αλλο εγινε (αν εγινε).
Ακριβεις ενδειξεις εντασης /ποιοτητας σηματος εχουν μονο οι SD δεκτες, οποτε μην εμπιστευεσαι αυτο που βλεπεις στο μενου των HD (γενικα το μενου τους ειναι απαραδεκτο).
Εγω οταν κανω εγκαταστασεις σε δυσκολες περιοχες, χρησιμοποιω εναν SD δεκτη σαν εργαλειο μετρησης των δεδομενων ληψης, και μετα εγκαθιστω τον HD δεκτη.
Γενικα, στις περιοχες που δεν υπαρχει οπτικη επαφη με το Κ.Ε., οσο υψηλοτερο το επιπεδο υγρασιας στην ατμοσφαιρα, τοσο ευκολοτερη η ληψη και το αντιστροφο! Αρα η βροχη και το χιονι ειναι συμμαχος ενω ο αερας και η καλοκαιρια δυσκολευουν τη διαδοση.

Αποσυνδεδεμένος lyricmyth19

• Satleo Maniac
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάρ 2012
Καλα δεν ειμαι και ειδικος να ξερω απλα τις μερες που σου λεω οτι δεν επιανα σημα καθολου ειχε βροχη και αερα ενω της μερες που τα πιανω χωρις σπασιματα και με αυτα τα ποσοστα εχω ηλιοφανεια καθαρο καιρο με υγρασια αρκετη φυσικα.Καλα ναι HD δεκτες εχω μονο.Ο δεκτης της τηλεορασης που δεν εχω εξωτερικο αποκωδικοποιητη δειχνει 56% ποιοτητα.Στην εγκατασταση δεν εχω αλλαξει κατι ουτε εχω πειραξει κατι εξαρχης της ψηφιακης μεταβασης δεν εχω πειραξει κατι εγω.

Αποσυνδεδεμένος Thanassis

• SatLeo V. I. P.
  • Satleo Maniac
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2006
  • Τόπος: Αθήνα
    • http://www.ikusi.gr
Παράθεση από: "ΣΠΥΡΟΣ-ΔΥΤ.ΦΘΙΩΤΙΔΑ"
Ακριβεις ενδειξεις εντασης /ποιοτητας σηματος εχουν μονο οι SD δεκτες, οποτε μην εμπιστευεσαι αυτο που βλεπεις στο μενου των HD (γενικα το μενου τους ειναι απαραδεκτο).
 :chin

Γενικα, στις περιοχες που δεν υπαρχει οπτικη επαφη με το Κ.Ε., οσο υψηλοτερο το επιπεδο υγρασιας στην ατμοσφαιρα, τοσο ευκολοτερη η ληψη και το αντιστροφο! Αρα η βροχη και το χιονι ειναι συμμαχος ενω ο αερας και η καλοκαιρια δυσκολευουν τη διαδοση.
Θανάσης Κυριακόπουλος
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

• Έμπειρο Μέλος
Χρονια πολλα σε ολους κατ΄ αρχην.
Τι σε προβληματιζει φιλε μου?
Ειναι τυχαιο οτι καθε βραδυ η ενταση του σηματος ειναι 3% υψηλοτερη απο καθε μεσημερι?
Εκτος κι αν αυτο αποτελει ιδιαιτεροτητα της περιοχης μου!

Αποσυνδεδεμένος arva

• Γενικός συντονιστής
  • SatLeo Legend
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Σύρος
Μάλλον ιδιαιτερότητα της περιοχής σου. Κάτι υπάρχει στη περιοχή σου και σου δημιουργεί, ευτυχώς σχεδόν ανεπαίσθητα, θόρυβο και σου ρίχνει το σήμα τις μεσημεριανές ώρες. Για του λόγου το αληθές αν ψάξεις τα topics του forum θα διαπιστώσεις ότι επιτυγχάνονται καλύτερες και πιο μακρινές λήψεις όταν ο καιρός είναι καλός και χωρίς υγρασία. Όταν υπάρχει βροχή ή υγρασία τότε ενισχύεται το φαινόμενο της σκέδασης του ηλεκτρομαγνητικού κύματος λόγω της πρόσκρουσης αυτού στα σταγονίδια της βροχής ή της υγρασίας.

• Έμπειρο Μέλος
Το ιδιο συνεβαινε και οταν λαμβανα digea απο Δοβρουτσι.
Παντως καπου ειχα διαβασει οτι το φαινομενο υφισταται γενικα και η υγρασια στην ατμοσφαιρα ειναι υπερ της διαδοσης.
Φυσικα, δεν υφισταται μονο για τον δικο μου ψηφιακο δεκτη και την δικη μου εγκατασταση, αλλα για ολες της περιοχης.
Να υπενθυμισω παλι οτι μιλαμε για ληψη οπου δεν υφισταται οπτικη επαφη με το Κ.Ε..
Ειμαι περιεργος να δω τις μερες αυτες που θα χιονισει τι επιπτωση θα εχει στην ενταση, καθοτι εχουμε 3 χρονια να δουμε χιονι στα μερη μου.

Αποσυνδεδεμένος arva

• Γενικός συντονιστής
  • SatLeo Legend
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Σύρος
Το αντίθετο ισχύει με την υγρασία και σου εξήγησα χοντρικά τον λόγο. Σκέψου μόνο ότι υπάρχουν radar καιρού που ανιχνεύουν τις καταιγίδες ακριβώς επειδή η καταιγίδα δεν αφήνει το ηλεκτρομαγνητικό κύμα να τη διαπεράσει αλλά αντιθέτως αντανακλά τμήμα του Η/Μ κύματος πίσω στον πομπό. Τα ελικόπτερα Aegeanhawk που επιχείρησαν στη πρόσφατη διάσωση στην Αδριατική, χρησιμοποιόντας το radar σε weather mode διαπίστωσαν ότι προχτές δεν μπορούσαν να εκτελέσουν ασφαλώς διάσωση λόγω ύπαρξης καταιγίδων. Έχω γράψει 100άντες ώρες πτήσης σε αυτά τα ελικόπτερα και το έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ. Από καταιγίδα δεν περνάει ούτε jumbo!
Σκέψου ότι όταν υπάρχει καταιγίδα "κόβεται" το δορυφορικό σήμα. Ένα επιπλέον στοιχείο θα σου δώσω. Η ορατότητα του ματιού μας συλλαμβάνει Η/Μ ακτινοβολία στο φάσμα του ορατού φωτός. Θα έχεις παρατηρήσει ότι όταν δεν έχει υγρασία, είναι πιο καθαρή η ατμόσφαιρα. Συλλαμβάνει δηλαδή το μάτι μας καλύτερη Η/Μ ακτινοβολία στο φάσμα του ορατού φωτός. Το ίδιο ισχύει και στη τηλεόραση. Λαμβάνει καλύτερα ο δέκτης της τηλεόρασης την Η/Μ ακτινοβολία όταν δεν υπάρχει υγρασία και υπάρχει πιο καθαρή ατμόσφαιρα. Άρα όπως καταλαβαίνεις και με τα χιόνια ισχύει το ίδιο. Ίσως σε εσένα να δρα κατασταλτικά η υγρασία σε Η/Μ ακτινοβολία που παρεμβάλει την Η/Μ ακτινοβολία που θες κανονικά να λάβεις όμως. Ίσως όταν είναι καθαρή η ατμόσφαιρα κι υπάρχει διάδοση, κάτι παρεμβάλει το σήμα που λαμβάνεις στη τηλεόρασή σου!

• Έμπειρο Μέλος
Δεν εχω λογο να αμφισβητησω τιποτε απο οσα αναφερεις. Λαμβανεις ομως ως προυποθεση την απ΄ευθειας διαδοση ανευ γεωγραφικου εμποδιου και μεσω οπτικης επαφης πομπου - δεκτη.
Μονο που στην περιπτωση μου, οπως καθε φορα εχω επισημανει, δεν λαμβανω το εναεριο απ ευθειας σημα αλλα το διαδιδομενο επι της επιφανειας του εδαφους. Ειμαι (οριακα) εκτος της -θεωρητικης- καλυψης της Λιχαδας συμφωνα με το διαγραμμα καλυψης της digea .
Αυτο που σκεφτηκα τωρα, ειναι οτι πιθανον με την υγρασια να αυξανεται το σημα που λαμβανω απο  αντανακλασεις των γυρω βουνων που περικυκλωνουν την πεδιαδα του Σπερχειου (εκτος απο ανατολικα).

Αποσυνδεδεμένος nektarios 1451

• Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
σκεψου παλι Αρβα οτι κατι υγρες μερες το καλοκαιρι φερνουν τα μακρινα σηματα εδω απο Ιταλια και Λιβυη σε ραδιο και τηλεοραση ενω τα ξεροβπορια που καθαριζουν την ατμοσφαιρα τα διωχνουν και αυτα μακρια. Η υγρασια μονη της μπορει να ευνοησει την διαδωση αλλα με τον κακο καιρο την χαλαει
GATE 7

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB triax
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Sangean DPR 65 FM RDS/DAB+
Sencor SRD 6600

• SatLeo V. I. P.
  • Satleo Maniac
Παράθεση από: "Thanassis"

Χρονια πολλα σε ολους κατ΄ αρχην.
Τι σε προβληματιζει φιλε μου?
Ειναι τυχαιο οτι καθε βραδυ η ενταση του σηματος ειναι 3% υψηλοτερη απο καθε μεσημερι?
Εκτος κι αν αυτο αποτελει ιδιαιτεροτητα της περιοχης μου!

Καλή χρονιά σε όλους - υγεία και καθαρό μυαλό.
Να μας δώσει το 2015 την ελπίδα που δεν κατάφεραν να μας δώσουν οι τελευταίες χρονιές.

Σπύρο, θα έλεγα πως έχω την άποψη ότι δεν είναι ακριβείς οι παρατηρήσεις σου και σε αυτό οφείλονται τα δύο εικονίδια  :chin  :chin

Για το πρώτο έγραψες:
Δεν μπορώ να ξέρω πόσους διαφορετικούς δέκτες SD & HD έχεις δοκιμάσει ώστε να εκφράζεις αυτή τη γενίκευση, επειδή όμως έχει τύχει να δοκιμάσω ένα πολύ μεγάλο αριθμό δεκτών και SD και HD από διαφορετικές εταιρείες, έχω σχηματίσει την άποψη πως οι ενδείξεις και στους δύο τύπους δεκτών είναι παρόμοιες.
Ίδια άποψη έχω και για την σύγκριση των μενού τους. Δεν εννοώ πως είναι καλά - απλά λέω πως είναι παρόμοια.

Ιδιαίτερα για τις ενδείξεις εντασης/ποιοτητας σηματος, πρέπει να τονίσω πως είναι εντελώς γτπ σε όλους τους τύπους δεκτών.
Έχω μετρήσει αρκετούς δέκτες από κάθε μάρκα και μοντέλο.
Σε ίδια μάρκα και μοντέλο, στην ίδια κεραία, τον ίδιο χρόνο, 5 διαφορετικά κομμάτια δείχνουν διαφορετικές ενδείξεις, με μεγάλες αποκλίσεις μεταξύ τους.
Πηγαίνοντας σε διαφορετικές μάρκες ή ακόμα και διαφορετικά μοντέλα της ίδιας μάρκας, οι διαφορετικές ενδείξεις είναι χαώδεις - στο επίπεδο της γελοιότητας.
Για να το κάνω συγκεκριμένο:
1. Σε σήμα της τάξης των 50 dbμV έχω δει δέκτες να δίνουν σήμα 5% και άλλους 100%, με όλες τις ενδιάμεσες τιμές σε άλλα μηχανήματα.
2. Σε σήμα με MER στα 25 db έχω δει δέκτες να δίνουν ποιότητα 5% και άλλους 100%, με όλες τις ενδιάμεσες τιμές σε άλλα μηχανήματα.

Με αυτή την έννοια δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία όλες αυτές οι αναφορές που κάνουν οι φίλοι από το φόρουμ για τα σήματα στην περιοχή τους. Άλλωστε πολλές φορές βλέπουμε ό ίδιος φίλος να σηκώνει αναφορές από την ίδια κεραία για δύο συσκευές και οι τιμές να έχουν μεγάλες αποκλίσεις μεταξύ τους.

Το έχω ξαναγράψει, το σημειώνω και πάλι:
Οι ενδείξεις εντασης/ποιοτητας σηματος των δεκτών, έχουν έννοια μόνο για τις αλλαγές που μπορεί να παρατηρήσει κάποιος στο σήμα του στη διάρκεια του χρόνου ή μετά από κάποια αλλαγή στους πομπούς η στην κεραία του.
Το παραπάνω ισχύει και για τους SD και για τους HD δέκτες. Τις ίδιες χάλια και αναξιόπιστες ενδείξεις έχουν όλοι τους, τουλάχιστον όσο αφορά την πραγματική αξιολόγηση του ψηφιακού σήματος.
Θανάσης Κυριακόπουλος

• SatLeo V. I. P.
  • Satleo Maniac
Για το δεύτερο έγραψες:
Κατάθεσε ήδη ο arva μερικές σωστές παρατηρήσεις, γενικά όμως θα ήθελα να προσθέσω τα εξής:

1. Στους υπολογισμούς της απώλειας διάδοσης, σημειώνουμε πάντα πως ο συγκεκριμένος υπολογισμός αφορά συνθήκες ελεύθερου πεδίου (εκτός αν έχουμε πάρει υπ' όψη μας τις συγκεκριμένες παραμέτρους και συνθήκες του χώρου).
Όταν λέμε συνθήκες ελεύθερου πεδίου, στην πραγματικότητα εννοούμε συνθήκες κενού.
Επειδή όμως ο καθαρός αέρας έχει ελάχιστη επίδραση στις απωλειες διάδοσης, συνήθως δεν προσμετρούμε κάποιο συντελεστή πρόσθετης εξασθένησης.
Όταν όμως έχουμε χιονόπτωση, βροχόπτωση, έντονη υγρασία κλπ, η πρόσθετη εξασθένηση είναι αξιόλογη - μπορούμε μάλιστα να την προσεγγίσουμε χρησιμοποιώντας διάφορα μοντέλα.

2. Η διάδοση των ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων μέσα στην ατμόσφαιρα, εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες.
Αναφερόμενοι στα μήκη κύματος που αφορούν τη DTT, η διάδοση γίνεται γενικά ευθύγραμμα(*) σε ομαλές συνθήκες, επηρεάζεται όμως αρκετά από την κατάσταση του μέσου διάδοσης - δηλαδή της ατμόσφαιρας.
Η ύπαρξη υγρασίας, βροχής, χιονόπτωσης, αλλά ακόμα και οι διαφορετικές θερμοκρασίες στα αέρια στρώματα, εκτός από εξασθένηση μας δίνουν πολλές φορές διαθλάσεις ή/και σκέδαση στη διάδοση του σήματος.
Η διάθλαση μπορεί να στρέφει την πορεία του σήματος προς τα επάνω ή προς τα κάτω - οπότε (μαζί με άλλους παράγοντες) έχουμε και τη λεγόμενη διάδοση πέρα από τον οπτικό ορίζοντα η οποία ξεπερνά την καμπυλότητα της γης και μας δίνει ικανονοιητική λήψης σε εξαιρετικά μεγάλες αποστάσεις.

3. Έβαλα ένα αστερίσκο (*) παραπάνω στο "η διάδοση γίνεται γενικά ευθύγραμμα".
Η αλήθεια είναι πως αυτό είναι σωστό, αλλά στη διάδοση δεν συμμετέχει μόνο μια στενή ευθεία με την έννοια της δέσμης λεϊζερ. Στη διάδοση υπάρχει μια έννοια που ορίζεται σαν "σημαντικός όγκος ραδιοεκπομπής" και προσδιορίζεται από την 1η ζώνη Fresnel δηλαδή ένα ελλειψοειδές εκ περιστροφής με κέντρα το σημείο εκπομπής και το σημείο λήψης. Αυτό σημαίνει πως μπορεί να μην έχουμε οπτική επαφή μεταξύ κεραίας εκπομπής-λήψης, αλλά να έχουμε ικανοποιητική λήψη, ενώ αντίθετα μπορεί να έχουμε οπτική επαφή, αλλά το σήμα να είναι λιγότερο από το αναμενόμενο.
Αν νομίζετε πως αυτό το τελευταίο ενδιαφέρει το φόρουμ, μπορώ να βγάλω μερικές διαφάνειες από σχετικές παρουσιάσεις μου και να δώσω μερικά βασικά στοιχεία, ώστε να γίνει πιο κατανοητή η έννοια του "σημαντικού όγκου ραδιοεκπομπής".

Επομένως Σπύρο, το εικονίδιο  :chin  αναφερόνταν στις διαφορετικές σκέψεις που έχω σχετικά με αυτές που ανέφερες για την επίδραση της υγρασίας, της βροχής και του χιονιού στη διάδοση των Η/Μ κυμάτων.
Ανέφερα και όλα τα υπόλοιπα για να δείξω πως η διαφορετική εμπειρία σου μπορεί να οφείλεται σε άλλους λογικούς λόγους: διάθλαση, αυξημένες ανακλάσεις και πάρα πολλοί άλλοι.
Όμως η γενική τοποθέτηση σου δεν είναι σωστή.
Θανάσης Κυριακόπουλος

Αποσυνδεδεμένος mcelliot_g

• Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
Φυσικά και μας ενδιαφέρει Θανάση!  :wtg
Δέκτες: Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB: Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο: MABO 130X144 on Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο: 45W - 95E

• SatLeo V. I. P.
  • Satleo Maniac
ωραία.
ετοιμάζω τις διαφάνεις και το κειμενάκι ...  :)
Θανάσης Κυριακόπουλος

• Έμπειρο Μέλος
Καλη χρονια σε ολους με υγεια για σας και τις οικογενειες σας.
Θαναση, πραγματι η συστηματικη παρακολουθηση της εντασης του σηματος προερχεται απο περιορισμενο γεωγραφικο χωρο που ειναι εκτος της θεωρητικης εμβελειας, καθοτι σε αυτον και σε οριακες συνθηκες ληψης εχει πρακτικες συνεπειες (απροβληματιστη ή προβληματικη θεαση).
Χαιρομαι που η συζητηση με την ανταλλαγη εμπειριων & αποψεων ειναι επικοδομητικη!

Αποσυνδεδεμένος Gian_Kar

• Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2014
  • Τόπος: Κωσταλέξι Λαμίας (Ν. Φθιώτιδας)
Σπύρο πάντως έχω παρατηρήσει στην συχνότητα 50 που λαμβάνω από Μεταξά (αρκετά μακρυνή λήψη) όταν ο καιρός είναι καλός τα ποσοστά ισχύος και ποιότητας είναι αρκετά ωστέ να βλέπω εικόνα από FLASH, DIKTYO KAI K28 χωρίς να πιξελιάζει ή να πιξελιάζει ελάχιστα. Αντίθετα τις μέρες με άσχημο καιρό, ειδικά με βροχές έχει μηδενικό σήμα!  :chin

Αποσυνδεδεμένος mcelliot_g

• Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
Αυτή η συχνότητα μαζί με την 54 έχουν μεγάλη διείσδυση λόγω qpsk εκπομπής, έχει συζητηθεί εκτενώς στο φόρουμ!

Στάλθηκε από το Xperia Z μου μέσω tapatalk.

Δέκτες: Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB: Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο: MABO 130X144 on Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο: 45W - 95E

* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΛΕΥΚΑΔΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 23/01/2021 (04:19)
* Απ: Ανάπτυξη δικτύων ψηφιακής επίγειας τηλεόρασης  Μέλος: ANDREASSAT Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 23/01/2021 (02:08)
* Απ: COSMΟΤΕ TV Επίσημα στις 9 Ανατολικά!  Μέλος: ANDREASSAT Φόρουμ: COSMOTE TV 23/01/2021 (01:53)
* Απ: COSMΟΤΕ TV Επίσημα στις 9 Ανατολικά!  Μέλος: sat-user Φόρουμ: COSMOTE TV 23/01/2021 (01:32)
* Απ: COSMΟΤΕ TV Επίσημα στις 9 Ανατολικά!  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: COSMOTE TV 23/01/2021 (01:26)
* Απ: COSMΟΤΕ TV Επίσημα στις 9 Ανατολικά!  Μέλος: sat-user Φόρουμ: COSMOTE TV 23/01/2021 (01:12)
* Απ: COSMΟΤΕ TV Επίσημα στις 9 Ανατολικά!  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: COSMOTE TV 23/01/2021 (01:03)
* Απ: ΔΩΡΕΑΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ WINDOWS 10  Μέλος: christos1414 Φόρουμ: Υπολογιστές - Διαδίκτυο - Τηλεφωνία - Παιχνιδομηχανές 23/01/2021 (00:36)
* Απ: COSMΟΤΕ TV Επίσημα στις 9 Ανατολικά!  Μέλος: sat-user Φόρουμ: COSMOTE TV 23/01/2021 (00:28)
* Απ: COSMΟΤΕ TV Επίσημα στις 9 Ανατολικά!  Μέλος: deepbluesky Φόρουμ: COSMOTE TV 23/01/2021 (00:27)
* Απ: COSMΟΤΕ TV Επίσημα στις 9 Ανατολικά!  Μέλος: sat-user Φόρουμ: COSMOTE TV 23/01/2021 (00:16)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΘΕΣΣΑΛΙΑ, ΣΠΟΡΑΔΕΣ & ΒΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 07]  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 23/01/2021 (00:05)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΘΕΣΣΑΛΙΑ, ΣΠΟΡΑΔΕΣ & ΒΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 07]  Μέλος: mcelliot_g Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 22/01/2021 (23:54)
* Απ: ΔΩΡΕΑΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ WINDOWS 10  Μέλος: mcelliot_g Φόρουμ: Υπολογιστές - Διαδίκτυο - Τηλεφωνία - Παιχνιδομηχανές 22/01/2021 (23:51)
* Απ: COSMΟΤΕ TV Επίσημα στις 9 Ανατολικά!  Μέλος: johnpapad24 Φόρουμ: COSMOTE TV 22/01/2021 (23:47)
* Απ: COSMΟΤΕ TV Επίσημα στις 9 Ανατολικά!  Μέλος: sat-user Φόρουμ: COSMOTE TV 22/01/2021 (23:37)
* Απ: COSMΟΤΕ TV Επίσημα στις 9 Ανατολικά!  Μέλος: ANDREASSAT Φόρουμ: COSMOTE TV 22/01/2021 (23:32)
* Απ: COSMΟΤΕ TV Επίσημα στις 9 Ανατολικά!  Μέλος: johnpapad24 Φόρουμ: COSMOTE TV 22/01/2021 (23:23)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΘΕΣΣΑΛΙΑ, ΣΠΟΡΑΔΕΣ & ΒΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 07]  Μέλος: arva Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 22/01/2021 (22:50)
* Απ: ΔΩΡΕΑΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ WINDOWS 10  Μέλος: christos1414 Φόρουμ: Υπολογιστές - Διαδίκτυο - Τηλεφωνία - Παιχνιδομηχανές 22/01/2021 (22:49)
* Απ: COSMΟΤΕ TV Επίσημα στις 9 Ανατολικά!  Μέλος: sat-user Φόρουμ: COSMOTE TV 22/01/2021 (22:47)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΘΕΣΣΑΛΙΑ, ΣΠΟΡΑΔΕΣ & ΒΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 07]  Μέλος: cocu Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 22/01/2021 (22:35)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: apostolos05 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 22/01/2021 (22:22)
* Απ: Intelsat 17 @ 66E  Μέλος: johnpapad24 Φόρουμ: Δορυφορικές λήψεις γενικά 22/01/2021 (22:10)
* Απ: Κέντρα εκπομπής: Εισάγετε όλες τις νέες πληροφορίες εδώ   Μέλος: vasilisp Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Τηλεόραση 22/01/2021 (22:09)
* Απ: Intelsat 17 @ 66E  Μέλος: ch10 Φόρουμ: Δορυφορικές λήψεις γενικά 22/01/2021 (21:57)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΘΕΣΣΑΛΙΑ, ΣΠΟΡΑΔΕΣ & ΒΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 07]  Μέλος: vasilisp Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 22/01/2021 (21:52)
* Απ: Κέντρα εκπομπής: Εισάγετε όλες τις νέες πληροφορίες εδώ   Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Τηλεόραση 22/01/2021 (21:50)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: ch10 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 22/01/2021 (21:48)
* Απ: COSMΟΤΕ TV Επίσημα στις 9 Ανατολικά!  Μέλος: achilleas1978 Φόρουμ: COSMOTE TV 22/01/2021 (21:46)