Λήψεις στις μπάντες VHF/UHF/Ham (NFM, USB, SSB, CW, DMR κλπ)
  • Σαβ 20 Απρ 2024, 06:55
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Λήψεις στις μπάντες VHF/UHF/Ham (NFM, USB, SSB, CW, DMR κλπ)  (Αναγνώστηκε 2820 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5154
Aνοιγω ενα θεμα με τα αναλογικά vhf ραδιοσήματα σε οτιδηποτε αφορα ολο το ευρος, μιας που εχει αρκετο ενδιαφερον και αυτο, για να μην βαζουμε τυχον θεματα/ληψεις στα fm ραδιοφωνα, πιστευω επισης εδω ειναι πιο ευκολα να βρεθουν θεματα των vhf ... για αρχη ξεκιναω με ληψεις (χτεσινές - που τις εσβησα απο το αλλο topic)

===========================

ερασιτεχνες στα 2 μετρα 145.40 mhz  ... και κερκυρα ATIS (Automatic Terminal Information Service) 126.35 mhz δινει πληροφοριες 24/7 χειμωνα καλοκαιρι, απο εκει καποτε τσεκαρω και το βαρομετρικο για τον μετεωρολογικο σταθμο



Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5154
σημερινη πρωϊνή πολυ μεγαλη εκπομπη του olympia radio στη ναυτικη μπαντα vhf (160.70 mhz) ολη γεματη με προειδοποιήσεις (κυριως για ασκησεις του στατου μας) για τους ναυτικους, πολυ πιθανο να την επαναλαβει αργοτερα (αλλα δεν ξερω τις ωρες δεν παρακολουθω συνεχεια) ... εδω ενα μικρο σημερινο αποσπασμα



εδω ενα video απο την ναυτικη μπαντα vhf με μερικα αποσπασματα απο κερκυρα (συμπεριλαμβανομενου λευκιμης) και ηγουμενιστας...το video ειναι μονο και μονο για ψυχαγωγικο σκοπο demo γενικα των scanners (το συγκεκριμενο uniden) που μπορουν να ψαχνουν αυτοματα ολη την μπαντα επαναναλαμβανομενα και σταματανε σε οτι βρουν



το τι ακους απο καλοκαιρι με τους τουριστες, μεχρι προφυλα**ικα ζητουσαν

Συγχώνευση: Δευ  2 Μάι 2022, 16:02
ολυμπια vhf για τους ναυτικους προειδοποιησεις βολων στρατου και στα ελληνικα, σε 15΄ επανω

Αποσυνδεδεμένος a11

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2007
  • Τόπος: ΧΑΝΙΑ-ΚΡΗΤΗΣ
  • Μηνύματα: 296
πολυ καλες ληψεις αλλα θα ειχε ενδιαφερον να μας πεις και τι κεραιοσυστημα χρησιμοποιεις , καλωδιο , μετρα κλπ..,
 ετσι απλα για την νεημερωση.
.φαινεται να ακουει καλα αυτο το δεκτακι,
εμενα παντα δεν μου αρεσουν  δεκτες που δεν εχουν ποτενσιομετρα για  αμεση ρυθμιση, και ειναι με ψηφιακα κουμπια να μπαινεις σε μενου, κλπ..

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17304
Άλλαξα τον τίτλο του θέματος, για να συμπεριλάβουμε τις λήψεις για τις ίδιες διαμορφώσεις και στην μπάντα UHF αλλά και στις μπάντες Ham, Marine, Air κλπ, καθώς οι περισσότεροι DXers σκανάρουν όλο το εύρος. Έτσι μπορούμε να βάλουμε αναφορές και για λήψεις DMR (καμία σχέση με DRM).
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5154
για κεραια ενα fm διπολο 75Ω κομμενο/μετρημενο στους 130 mhz περιπου στη μεση της vhf μπαντας για να καλυπτει πανω κατω τα vhf ... στο video corfu marine activity το εχω φωτο στην αρχη ... βεβαια ξερω οτι υπαρχουν κεραιες καλυτερες και επισης multi band (πιο ακριβες) μαλιστα στα 50Ω

Καλωδιο ειναι ενα απλο rg-58 στα 50Ω, 15μ .. πρεπει να κατεβουν για συντηρηση, ειναι επανω 9 χρονια με το διπολο απο τοτε απειραχτα, τοσα χρονια πρεπει να επιασαν νερο/σκουρια (τα στοιχεια που κανουν ενωση με το καλωδιο) βλεπω καποια πιο μακρυνα ζοριζονται τωρα που κανω χρηση του δεκτη μετα απο πολυ καιρο

Γινεται λιγη δουλεια, ως εχει η κεραια ...για τα fm στα ραδια κάποτε αυτη βαζω επανω, επισης πιανει λιγο & uhf ,εκει εχω ακουσει ταξί, ομιλιες απο ξενους, prm τα ελευθερα walkie taklie, κατι μαλλον ψηφιακα μπιπ/βουϊσμάτα/τονους ισως απο δορυφορο

το δεκτακι ειναι μικρο τσεπης, ναι ακουει καλα, το κοιταξα αυτο πριν το παρω, απλα επειδη ειναι φτηνο δεν εχει κατι παραπανω σε ρυθμισεις/μνημες/δυνατοτητες που εχουν τα πιο ακριβα συν αυτα που αναφερες (Α11) ... φυσικα αν κοιταξω λεπτομερειες να ταιριαξω τα Ωμ, καλυτερη db κεραια, πιο ακριβο καλωδιο κλπ (ισως και κανα ενισχυτη) θα ανεβει και άλλο η αποδοση ληψεων ...
- ολα αυτα τωρα μαλλον θα αργησουν γιατι επομενος στοχος ειναι καποια στιγμη μια κεραια και ενα πομπο μικρο στα ορια το νομίμου για τα 27 mhz ... καποτε κανω που κανω ληψεις (γενικα) να μιλαω κιολας αν ποτέ τυχει κατι αφου τωρα τα 27 mhz ειναι ελευθερα

Συγχώνευση: Τετ  4 Μάι 2022, 03:55
πχ η κεραια ληψεων multi band 25-1000 mhz Scanmaster B1300-N φαινεται παρα πολυ λογικη τιμη και διαβαζω απο οτι αναφερουν σε αγγλικα forums κανει καλη δουλεια

Αποσυνδεδεμένος a11

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2007
  • Τόπος: ΧΑΝΙΑ-ΚΡΗΤΗΣ
  • Μηνύματα: 296
ξεκιναμε απο το RG-58 , αλλαξε το αμεσως , στα μετρα που το εχεις , χανεις ενα 40 % της ληψεως που εχεις λογω απωλειων..
οσο ανεβαινεις συχνοτητα αυξανουν οι απαιτησεις για καλωδιο χωρις απωλειες..
ετσι χανεις τα πιο ασθενη σηματα και πιο μακρυνα ..
οσο για τα cb αν κανεις αγορα , θα σου ελεγα να αγορασεις μηχανημα που να εχει και SSB διαμορφωση,τουλαχιστον 3 40αδες καναλια ,
  με αυτη την διαμορφωση  περναει πιο μακρυα με λιγοτερες παρεμβολες και καλυτερη επικοινωνια ..
ολα αυτα εννοατε  οτι αντεχεις οικονομικα να δωσεις το κατι παραπανω..
θα μπορουσα να σου προτεινω και αλλες  επιλογες,  αλλα δεν ξερω τα οικονομικα δεδομενα που μπορεις ..
ΥΓ= εκει που μενεις [κερκυρα], εχεις το πλεονεκτημα οτι εχεις πολυ ευκολη προσβαση με πολλες χωρες , λογω διαδοσης,
.

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5154
ευχαριστω για τις συμβουλες  :thumbup: θα αργησω λιγο να τα κανoνισω, μελλοντικα :smile: τα οικονομικα ειναι χαλια για μια στο τοσο που κοιταζω vhf...για cb το επομενο & αυτο αργοτερα, και παλι ευχαριστω ... εδω που ειμαι εχω βουνο βορεια, ειδικα vhf κοβει πολυ, δεν περνανε ευκολα απο εκει, ακομα και fm μονο με δυνατες διαδοσεις περνανε καλα οι ιταλοι απο επανω σκεψου που ειναι διπλα, για dab παω επανω βουνο (και γενικα κερκυρα στα ψηλα μερη) ναι εκει γινεται δουλεια σε ολα

εδω βαζω με το χερι στην καρδια, μονο & μονο καθαρα για ψυχαγωγικο σκοπο μικρα αποσπασματα demo για το scanner uniden ezi33xlt του athens acc με 3 δυτικα sectors 133.725 κεφαλονια, 124.625 παλαιοχωρα (νομιζω κρητη) 134.325 κερκυρα



και εδω air traffic της ιδιας εταιριας το ακριβοτερο μοντελο uniden ubc125xlt με παρα πολλες πωλησεις αγγλια (και οχι μονο) μεγαλυτερη οθονη και πιο πολλες επιλογες, ο συναδελφος  :wink: εχει κεραια Scanmaster B1300-N


Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5154
σημερα εγινε μια συντηριση του διπολου που ανεβασε λιγο αποδοση (ανοιγμα/καθαρισμος) και πηγε πιο ψηλα σε μια θεση που ειχα κεραια (επισης διπολο) για dab+ που αυτο κατεβηκε, τσαμπα το ειχα επανω 2 χρονια να το χτυπαει ο καιρος αδικα

οπότε επ΄ ευκαιριας ενα demo (τα εκοψα και αφησα ορισμενα μικρα αποσπασματα μονο για ψυχαγωγικο σκοπο για demo του uniden ezi33xlt) απο ανδραβιδα, ακτιο πρεβεζα, κερκυρα 3 συχνοτητες, μακεδονια, μήλος, γιαννενα, παλαιοχωρα, τιρανα, μπριντιζι ... (ναι καποια ειναι πανω απο αιγαιο χωρις ιδιαιτερη διαδοση & οπως εχει το κεραιοσυστημα που εχω αναφερθει πιο πανω) ... για περισσοτερα πχ αραξος, κεφαλλονια, καλαματα, μαλτα, κάϊρο κλπ και επισης απο ορισμενους πυργους, αυτα με διαδοση
στο 2:30 πολυ μικρο αποσπασμα ετσι για ιδεα, πυργου με HAF


Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5154
ζωνη 2 μετρων (που δειχνει οτι επιασε διαδοση μεσημερι και εγω πηγα τσαμπα το πρωι vhf ψηφιακο) βγηκαν 2 συχνοτητες για λιγο που κοιταξα το μεσημερι (και δεν καθησα για πολυ στα vhf) ... βαζω την μια 145.7750 γιατι ο ενας ερασιτεχνης χαμηλωσε απο 10W σε 5W & δεν περναγε ουτε σε εμενα... νομιζω στο τελος 2 φορες ο ενας λεει το id (δεν ειμαι σιγουρος) και δεν επιασα ουτε την τοποθεσια τους, πρεπει να ειναι εκτος κερκυρας ... επισης ελεγε στον χαμηλο ισια που τον ακουει, αρα δεν ηταν μονο σε εμενα ετσι, αλλά αυτο το εκοψα



Συγχώνευση: Σαβ 28 Μάι 2022, 00:49
δικη μου ληψη του Διεθνη Διαστημικου Σταθμου ISS 437.800 mhz πολλα χιλ. πανω απο την γη, οταν περνουσε πανω απο τα Βαλκανια (δειχνωτο tracking map του δορυφορου στο video) πριν λιγο κατα τις 23:00 δικη μας ωρα... κατι ψιλο εκανε το εξωτερικο vhf διπολο στα uhf

η πρωτη μου ληψη που τα ψιλο εχασα λιγο γιατι δεν πηγα στο 437.810 απο την αρχη (εχασα καποια λεπτά) και επισης οταν πηγα και στα vhf 145.800 (μηπως βγαινει και εκει) δεν κοιταξα την διπλα συχνοτητα αν βγαινει και εκει...
το ενα call sign που αναγνωρισα προς το τελος ειναι του Ουκρανου UR5FTT



Για τους χομπιστες
Παράθεση
Πώς να ακούσετε το ISS
Καθώς ο ISS ανεβαίνει πάνω από τον ορίζοντα, λόγω μετατόπισης, ξεκινήστε να ακούτε στο 145.805, στη συνέχεια μετακινηθείτε αργά στο 145.80 καθώς ο ISS πλησιάζει στο ζενίθ και τελικά μετακινηθείτε στα 145.795 MHz καθώς ο ISS πέφτει προς τον άλλο ορίζοντα
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
επισης εδω αλλο ενα μικρο αποσπασμα απο συνομιλια ερασιτεχνων 145.775 λιγο πριν το ISS που αναφερουν call sigh τους ... το ενδιαφερον ειναι σε αναφορα οτι εχουν βαλει αναμεταδοτες αρτα που βλεπουν ολο τον αμβρακικο καθως και για dmr οποιος εχει τετοιο scanner για ψηφιακη ληψη ... νομιζω τα vhf ειναι πιο σοβαρα απο οτι στα βραχεα, εδω εχουν ενδιαφερον συζητησεεις


Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5154
ακομα 3 περασματα του ISS (28/5/22)
το μεσημερι περασε απο Πούλiα προς Αλβανια δηλαδη απο πανω μου
οσα καταλαβα στην αρχη καποιος απο ανατολικο μπλοκ, radio Μaria, DEU(ΧΧΧ) νομιζω γερμανια, IW9BJP σικελια ιταλια



απογευμα/βραδακι με άλλα 2 περασματα σε ενα video
- ενα 22:05 ωρα Ελλαδας πρεπει να ηταν γερμανια προς νοτια ρουμανια και προς βουλγαρια, εφτασε εδω κατω με απλη κεραια
- & δεύτερο 23:40 ιταλια και προς ανατολικα κρητης, αυτο που ηταν διπλα μου το περιμενα καλυτερο γιατι το διπολο εχει ενα μικρο σηκωμα προς νοτια, οι διαληψεις στο 2ο περασμα πρεπει να ειναι απο το uplink οχι το scanner



Δεν ξερω γιατι δεν βγαινει σε vhf, ισως εκει να μιλανε μονο οι αστροναυτες οποτε νομιζουν & uhf για τους ερασιτεχνες ή οτιδηποτε άλλο

? επ ευκαιριας ξερει καποιος απο ποιες περιοχές ειναι, μαλλον τα καινουρια απο οτι δειχνει δυτικα sectors αθηνας 124.6375 & 134.6250 134.3375 ?

Συγχώνευση: Κυρ 29 Μάι 2022, 20:02
επιτελους :D το κυνηγησα και βγηκε iss στα vhf αυτη τη φορα 145.800 mhz με καποιον μαλλον ρωσο R3WBX
ο διεθνης σταθμος περνουσε απο αλπεις προς ουκρανια σημερα 18:00 δικη μας ωρα, η αφαση ειναι πως χαθηκε ενω μιλουσε που βγηκε εκτος ακτινας η κεραια μου
uhf τιποτα ισως γιατι ηταν βροχερη μερα



αφου εβγαλα που εβγαλα volmet απο καναδα, ρωσια, αγγλια, ταϊλάνδη κλπ γιατι οχι και το δικο μας
ATHINAI VOLMET 127.80 mhz στην κερκυρα


Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5154
ξανα αθηνα volmet με γυναικεια φωνη



εδω βγηκε στην περιοχη μου dmr εκπομπη μαλιστα σε vhf και απο οτι δειχνει με αρκετα καλο σημα, αλλά το scanner δεν το υποστηριζει, μονο ο ηχος για sample οποιος πετυχει παρομοιο, πρεπει να καταφυγω σε στικακι γιατι βλεπω καποτε περνανε με καλο σημα (αν και πανε μιση αποσταση απο οτι τα αναλογικα vhf με τους reapeaters που εχουν κατι γινετε)



εδω η καλυτέρη ληψη μου στον ISS στις 29 του μηνα (βραδυ) γιατι ειναι σχεδον ολο καθαρο και δυνατο (αυτο το λιγο που ειχε την δυνατοτητα το απλο διπολο) επισης ακουγεται ισπανος και ασιατης σαν κινεζος τοση αποσταση uhf, η ληψη με τροχια απο γαλλια, ιταλια, ελλαδα
τελικα απο οτι βλεπω εξαρταται και η μερα για την ληψη γιατι ξανα περασε 6-7 φορες απο ελλαδα (αυτες τις μερες που κοιταζα) και δεν ειναι παντα καθαρα, παροτι κοντα


Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5154
το αποκορυφωμα του Διεθνές Διαστημικού Σταθμού ... αυτο που ξεχωριζει στους dxers ... ομιλια Αστροναυτη (εδω γυναικα) μιλωντας ιταλικα 145.8 mhz  ... το σημα πολυ καλο μεχρι να βγει εξω απο την δυνατοτητα της κεραιας και μαλιστα πηγε δυνατα μεχρι σχεδον λιγο εξω την ακτινα δορυφορου, καμια σχεση με τα uhf 437.8 που χανονται πιο γρηγορα

Δυστυχως  :sad: εχασα την μιση ομιλια γιατι περιμενα 437.8 και μετα ειπα να ριξω μια ματια στα vhf...Αν κάνει και καμια μεταφραση το youtube καλα θα ειναι να ξερουμε τι λέει


Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5154
edited

αργοτερα το θυμηθηκα..οσοι ειδαν το eurovision 2022 λιγο πριν αρχισουν τα αποτελεσματα ψηφοφοριας των τραγουδιων, εκαναν συνδεση για 10-15 δευτερα με τον ISS μεσω τηλεορασης και χαιρετησε μια γυναικα...αυτη πρεπει να ειναι που μιλαει στο ακριβως πιο πανω video του ISS 145.8



σημερα (και μετα απο καιρο) εριξα μια ματια στον ISS που περναγε καλαβρια, πουλια, αλβανια, λιγα πραγματα για καποιο λογο, αλλά πετυχα ελληνα, SV3EXQ  :thumbup: ... αν εκανα λαθος cal; sing το σβηνω




Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5154
ήταν και άλλα, αλλά έτσι μία ιδέα απο makedonia tower (μόνο αεροπλάνα εδω κερκυρα) που έβγαλε η διάδοση με το απλό δίπολο (χωρίς ενισχητή) και Φ-15 πήγαινε σούδα


Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5154
μετά από καιρό κοίταξα διεθνή διαστημικό σταθμό (International Space Station ISS) 437.800 mhz, χτες αργά δεν πέρασε καλά. απόψε αργά ήταν οκ σε ότι μπόρεσε να πιάσει το απλό διπολάκι .. ισπανος, ιταλοι, πολωνός sp7epj (sierra papa seven echo papa juliet)


Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5154
Σημερινο video (μικρα αποσπασματα) πριν λιγο, η διαδοση εφερε malta air traffic στην κερκυρα...
Aκουγεται και ο πυργος μάλτας και τα αεροπλανα εδω σπιτι (οχι ψηλα στα υψωματα)
Οτι καλυτερο μπορει να κανει ενα διπολο των 5 ευρω, ενα φτηνο καλωδιο 15μ (πανω απο 10μ το συγκεκριμενο χανει σημα οπως ειπωθηκε πιο πανω) και ενας δεκτης μισης παλαμης χωρις ενισχυτη 600+ χιλ :thumbup:


Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5154
ολα στο υψωμα απογευμα 29.7.22

μαλλον κροατικο marine band 161.8250


αγνωστο επισης ναυτικη μπαντα 156.3750



αραβες ομιλια ... air band κατα πασα πιθανοτητα πιλοτοι που περναγαν αδριατικη,ελλαδα,ιταλια ή αλβανια και τα ελεγαν μεταξυ τους ... marine band κατα πασα πιαθοτητα κανα γιοτ προς ιταλια ή ιονιο αλλιως dx απο μεση ανατολη



brindisi radar (πιλοτοι & πυργος)



brindisi acc (πιλοτοι & πυργος)



brindisi approach ( πιλοτοι & πυργος)



brindisi volmet



brindisi atis ή info



και πολλα άλλα καποια αλλη στιγμη το κινητο ειναι γεματο air band εκει ψηλα ... αντε σε 10 λεπτα να βαλω και τιρανα control πυργο και πιλοτο

Συγχώνευση: Σαβ 30 Ιούλ 2022, 02:27
tirana control σε 5 λεπτα επανω ,αυτα για τωρα (άλλη φορα τα επομενα)


Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5154
τι γλωσσα να ειναι αυτη ; που περασε σαν dx πριν λιγο με την διαδοση (ερασιτεχνηκη μπαντα 2 μετρων)


Αποσυνδεδεμένος sigipp1972

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2005
  • Τόπος: Ηραίον, Σάμος, Ελλαδα
  • Μηνύματα: 110
Ακούγονται σαν Ουρντού ή Παστούν (Αφγανική ή Πακιστανική διάλεκτος) Είναι εκτός Ραδιοερασιτεχνικής μπάντας των 2 μέτρων (144 - 145,99 ΜΗΖ).
Κάτοπτρο: Κινητό Gibertini OP 125 με Actuator.
Τόξο: 70 Εast -15 West.
Δέκτης: Dreambox DM 900

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5154
εεε, οπότε να ηρθε απο τοσο μακρυα δυσκολο (αν και μετα απο κανα τεταρτο αδυνατιζε το σημα ενω ακομα μιλουσε μεχρι που χαθηκε), μαλλον κάποιοι τριγυρω απο το νησι (μαλλον εκτος κερκυρας) και επιασαν κουβεντα γιατι απο τετοια εθνικοτητα αρκετοι εδω Ελλάδα ... ευχαριστω  :hail

PS και 143+ mhz (143.650 ενα απο τα πολλα το εχω σημειωμενο) & 146+ mhz ξανα ακουγα παλια να κανουν χρηση των ακριβως διπλα συχνοτητων σαν ερασιτεχνες που μιλουσαν με τις ωρες (εκτος μπαντας) δειχνει οτι καποιοι εκει γυρω παιζουν και ας ειναι εκτος

edit και ξεχασα πριν στην ιδια συχνοτητα ηταν Ελληνες απο Ελασσονα ειπε αλλά δεν το εγραψα, ο ενας σαν Ηπειρώτικη προφορα ... 144.1750 ανοιγοκλεινε συνεχεια ενα φερον ισως ψηφιακο και ο δεκτης το επιανε σαν μονο φερον

Αποσυνδεδεμένος a11

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2007
  • Τόπος: ΧΑΝΙΑ-ΚΡΗΤΗΣ
  • Μηνύματα: 296
εγω κανω ληψη σε αυτη την ζωνη 250-260 ΜΗΖ   που δειχνω στο βιντεο ολη μερα και ολο  τον χρονο
, σε διαφορες εκει τριγυρω συχνοτητες , 
αλλα δεν ξερω απο που μιλανε , ουτε ακριβως τι γλωσσα ειναι..
.στο βιντεο φαινεται νυχτα σαββατου , που μιλουσαν , αλλες ωρες μιλανε και σε αλλες συχνοτητες παρακατω η παραπανω, .
αναζητησα πληροφοριες για την ζωνη εκει συχνοτητων, αλλα τιποτα..
εχω ακουσει διαφορες εκδοχες, για στρατιωτικους δορυφορους , που χρησιμοπουν σταθμοι πειρατικοι,
οτι το μηχανημα μου τους  μεταφερει, απο αλλη μπαντα, κατι που δεν εχει λογικη γιατι σε ποια μπαντα μιλανε ετσι ,
 και ακουγονται ολο τον χρονο ακομα και τις κακες μερες απο διαδοση.
.υπηρχε μια εκδοχη οτι μεταφερονται απο τα 27 αρια ,
αλλα και αυτο δεν στεκει, γιατι δεν θα ακουγονταν συνεχεια , , επισης καπου ειχα διαβασει οτι εκει μιλανε  στην χιλη και ουρουγουαη σαν cb,
αλλα δεν νομιζω να ακουγνται εδω απο εκει.. ουτε βεβαια να εχουμε εδω τοσους πολλους  που να κουβενντιαζουν σε αυτες τις συχνοτητες
  επισης δεν ξερω τι γλωσσα ειναι αυτη,αλλα εχω ακουσει και ρωσικα , ισπανοφωνα..
και αν προσεξει καποιος , στο βιντεο ακουγεται ο εθνικος υμνος της ρωσσιας,
 και μαλιστα αυτος το εβαζε και επαιζε τουλαχιστον1 ωρα συνεχεια χωρις να το κλεινει,
 αν ειναι δορυφορος που λενε καποιοι , θα τον ακουνε και αλλοι απο διαφορες περιοχες εδω στην ελλαδα
 που μπορουν να ακουσουν αυτες τις ζωνες  συχνοτητων..δεν ειναι μονο αυτες οι συχνοτητες
 απλα την ωρα του βιντεο αυτες μιλουσαν , αν καποιος εχει την δυνατοτητα να τσεκαρει και αυτος τι ακουει
η αν ξερει κατι παραπανω

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5154
εξωγηινοι  :lollol: ... εκτος την πλακα ... 225+ ειναι στρατιωτικες μπαντες ... εμενα το σκανερ δεν βγαζει εκει μεσα δυστυχως ...

μπορει να μιλανε σε διαφορες συχνοτητες για να μην τους σκοτιζουν οι αλλοι ερασιτεχνες και ειναι δυσκολο να τους βρεις εκτος αν καποιος σαν εμας ψαχνει που και που ... απο την άλλη μπορει να ειναι αρμονικες, εχω πετυχει 27/29 mhz κινα, αραβες, bbc ... 84+ / οιρτ εχω πετυχει fm ... μια φορα σε air band ειχα πετυχει ραδιοφωνο ξενο σαν αραβα

τι να πω δυσκολη περιπτωση ... αν τα ξανα πετυχεις, κοιτα ταυτοχρονα & στο 146+ γιατι αν ειναι αρμονικη θα βγαινει ταυτοχρονα και εκει ... εγω δεν μπορω να κοιταξω με το δικο μου δεν παει 200+ mhz να τσεκαρω

Συγχώνευση: Κυρ  7 Αύγ 2022, 14:23
και σημερα ειναι εκει 146.100 αλλά για τωρα αδυνατο σημα στην περιοχη μου, μαλλον ειναι πραγματικες συχνοτητες που χρησιμοποιουν

Συγχώνευση: Δευ  8 Αύγ 2022, 10:58
στο you tube ατομο απο κοντινη χωρα μου λεει οτι ειναι ουγγαρεζικα σιγουρα πραγματα, αρα ο ενας θα ειναι φιλορωσος που παιζιε και τον εθνικο υμνο, τωρα εξηγουνται τα πραγματα και γιατι ψιλοπερνανε ευκολα (πρεπει να εχουν και αρκετα δυνατο μηχανημα που βγαινουν σχετικα συχνα)

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5154
μετα απο πολυ καιρο μια γρηγορη ματια και στα vhf ... Andravida Army Air Base VHF DX

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5154
καποιο αεροπλανο κατι ειδε νυχτιάτικα και υπηρχε αναφορα απο πυργο αθηνων & τιρανων κατα τις 23:30 για πολυ φωτεινο ιπταμενο αντικειμενο σε περιοχη περιπου πιο πανω απο γιαννενα προς συνορα αλβανιας και λιγο κατά μεσα, χαμος, πηγαν και πολεμικα να ψαχνουν, ενας πιλοτος ανεφερε οτι κατι περασε και εστριψε μολις περιπου στα 6000 ποδια απο αυτον

τα ακουγα σε ντοκιμοντερ/ταινιες και καπως δεν ημουν σιγουρος, μεχρι που το ακουσα ζωντανα  :crazy:

και λιγο ISS, ιταλιδα ερασιτεχνης πριν λιγο


Συγχώνευση: Σαβ 24 Σεπ 2022, 21:25
αρμονικη εκκλησιας 121.300 διπλα απο την συχνοτητα εκτακτης αναγκης 121.500 ... θελει προσοχη αυτο ... δεν ηταν του 99.1, 106.3, 106.5 δεν θυμαμαι αν κοιταξα το 105.1 γιατι ειχα στο μυαλο μου & 2 συχνοτητες που δεν βγαινουν πλεον χαμηλα ... μαλλον καποιος σταθμος εβγαλε διαδοση και βγηκε και αρμονικη ψηλα στο υψωμα μόνο σημερα γιατι τις άλλες μερες ειναι οκ




Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5154
κια αποψε αναφορες για πολυ δυνατα φωτα templates lights σε πολυ μεγαλο υψος αυτη τη φορα αναμεσα απο γιαννενα & κερκυρα

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29830
ο κοσμος ειναι πολυ χαζος και παει το δουλεμα γοναααααα
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5154
αναφορες πιλοτων ειναι απο τουλαχιστον 5-6 αεροσκαφη, τι δουλεμα? να χαζεψαν ολοι?

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29830
καποιος παιζει με δυνατα φωτα, ουτε πρωτη φορα γινεται αλλα ουτε και η τελευταια
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5154
edit ... οι αναφορες πιλοτων ηταν απο περιπου 11 χιλιαδες χιλιομετρα υψος, 36.000 feet = 10.900 km, οχι απλα 11 χιλιομετρα υψος ... ποιος μπορει να παιζει με τα φωτα εκει πανω? δεν τα βλεπουν απο κατω απο την γη αλλά επανω τους ή μπροστα τους (λεω οτι ακουσα) ... αλλά και να παιζουν εκει ψηλα δεν ειναι ευκολο, ισως καποια τεχνολογια να υπαρχει ... τελος παντων μεχρι εδω  :smile: παω πασο γιατι βγαινω off topic

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5154
iss 437.8 προχτες βραδυ περασμα πανω απο βορεια ιταλια, ξεθαψα το scanner μετα απο καιρο


 


* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: PanosRadio Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 20/04/2024 (01:30)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 20/04/2024 (00:39)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: Thodoris_Z Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 20/04/2024 (00:08)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ (νομοί Κέρκυρας & Λευκάδας)  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 19/04/2024 (22:05)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 19/04/2024 (20:15)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στα ΑΜ  Μέλος: savvas70 Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/04/2024 (19:15)
* Απ: HellasSat 3 / 4 στις 39°E (λήψεις - αναφορές)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Λήψη HellasSat (39° East) 19/04/2024 (17:39)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 19/04/2024 (17:28)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στις ΣΕΡΡΕΣ  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 19/04/2024 (17:13)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΕΥΒΟΙΑ  Μέλος: first Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 19/04/2024 (17:09)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στις ΣΕΡΡΕΣ  Μέλος: studio76 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 19/04/2024 (16:27)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 19/04/2024 (14:47)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: gewrgios Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 19/04/2024 (12:46)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: dennmtr Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 19/04/2024 (12:26)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 19/04/2024 (12:22)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 19/04/2024 (12:16)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 19/04/2024 (10:49)
* Απ: HellasSat 3 / 4 στις 39°E (λήψεις - αναφορές)  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: Λήψη HellasSat (39° East) 19/04/2024 (10:02)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 19/04/2024 (05:12)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στα ΑΜ  Μέλος: panos_panopoulos Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/04/2024 (01:34)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΕΥΒΟΙΑ  Μέλος: mariosblackman Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/04/2024 (23:08)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/04/2024 (22:22)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: dennmtr Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 18/04/2024 (22:07)
* Απ: Επίγεια Ψηφιακή Πλατφόρμα ΡΙΚ  Μέλος: savvas70 Φόρουμ: Οι Επίγειες Λήψεις Στην Κύπρο 18/04/2024 (21:37)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: GreekTVSeries Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 18/04/2024 (20:14)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 18/04/2024 (19:12)
* Απ: HellasSat 3 / 4 στις 39°E (λήψεις - αναφορές)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Λήψη HellasSat (39° East) 18/04/2024 (18:48)
* Απ: ενημερωση περι Champions league, Εuropa league   Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 18/04/2024 (16:19)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: pepis68 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 18/04/2024 (14:54)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ (νομοί Κέρκυρας & Λευκάδας)  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/04/2024 (14:42)