Δέκτης DVB-T2
  • Πεμ 28 Μάρ 2024, 19:55
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Δέκτης DVB-T2  (Αναγνώστηκε 4007 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος psaras2009

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2014
  • Τόπος: Νοτιοανατολική Αττική
  • Μηνύματα: 1206
Δέκτης DVB-T2
« Αρχή θέματος: Πεμ 25 Μάι 2017, 11:03 »
έχω τσεκάρει έναν αποκωδικοποιητη σε καλή τιμή αλλά είναι DVB-T2 και όχι DVB-Τ θα έχω θέμα με τα κανάλια ? παίζει στην Ελλάδα το Τ2? όποιος ξέρει ας μας διαφωτίσει ευχαριστώ

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29714
Απ: Δέκτης DVB-T2
« Απάντηση #1: Πεμ 25 Μάι 2017, 11:35 »
θα πιανεις μια χαρα τα καναλια με αυτο ειτε σε DVB T ειτε σε T2
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος vasilisp

  • Αναλυτής Επίγειας Ψηφιακής Τηλεόρασης
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2013
  • Τόπος: Xαλκίδα
  • Μηνύματα: 3901
Απ: Δέκτης DVB-T2
« Απάντηση #2: Πεμ 25 Μάι 2017, 11:44 »
Αν είναι DVB-T2/Mpeg 4 οπως νομίζω ότι είναι το box τότε είναι συμβατό και στα προγραμματα με το DVB-T/Mpeg4, DVB-T/Mpeg2. Γενικά προσέχεις αν πουλιέται το προιόν στην ελληνική αγορά από ελληνική εταιρεία κι όχι από εξωτερικό που μπορει να είναι άλλες οι προδιαγραφές

Αποσυνδεδεμένος psaras2009

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2014
  • Τόπος: Νοτιοανατολική Αττική
  • Μηνύματα: 1206
Απ: Δέκτης DVB-T2
« Απάντηση #3: Πεμ 25 Μάι 2017, 11:47 »
ευχαριστώ το e-shop που το πουλάει είναι στην Ελλάδα θα τους κάνω και μια ερώτηση αν είναι να είμαι σίγουρος πριν την αγορά

Αποσυνδεδεμένος vasilisp

  • Αναλυτής Επίγειας Ψηφιακής Τηλεόρασης
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2013
  • Τόπος: Xαλκίδα
  • Μηνύματα: 3901
Απ: Δέκτης DVB-T2
« Απάντηση #4: Πεμ 25 Μάι 2017, 11:51 »
Ναι το έχω δει το συγκεκριμένο και στα χαρακτηριστικά του δείχνει ότι ειναι συμβατο με ό,τι εκπέμπει στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος Serafeim Karakostas

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάρ 2006
  • Τόπος: Άρτα
  • Μηνύματα: 2047
Απ: Δέκτης DVB-T2
« Απάντηση #5: Πεμ 25 Μάι 2017, 12:11 »
Ποιον δέκτη εννοείς, φίλε;
Φιλικά, Άκης

Αποσυνδεδεμένος psaras2009

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2014
  • Τόπος: Νοτιοανατολική Αττική
  • Μηνύματα: 1206
Απ: Δέκτης DVB-T2
« Απάντηση #6: Πεμ 25 Μάι 2017, 12:21 »
της Edision

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29714
Απ: Δέκτης DVB-T2
« Απάντηση #7: Πεμ 25 Μάι 2017, 14:10 »
οτιδηποτε ειναι ποιο νεας τεχνολογιας ειναι συμβατο και με παλιοτερες

πχ τα blυeray players παιζουν τα cd
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος Serafeim Karakostas

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάρ 2006
  • Τόπος: Άρτα
  • Μηνύματα: 2047
Απ: Δέκτης DVB-T2
« Απάντηση #8: Πεμ 25 Μάι 2017, 14:34 »
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
της Edision
Δε θα έχεις πρόβλημα.
Φιλικά, Άκης

Αποσυνδεδεμένος valkyrion

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2012
  • Μηνύματα: 42
Απ: Δέκτης DVB-T2
« Απάντηση #9: Πεμ 25 Μάι 2017, 16:50 »
Οι καινουριες τηλεοράσεις που έχουν ενσωματωμένο δεκτή DVB T2 είναι λογικά mpeg 4 μάλλον υποθέτω εγώ. Υποστηρίζουνε και HEVC? Δηλαδή αν πάω να παρω αύριο το πρωί καινούρια tv με DVB T2 δεκτή έχω καβατζοθει για την νέα ψηφιακή εποχή?

Αποσυνδεδεμένος psaras2009

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2014
  • Τόπος: Νοτιοανατολική Αττική
  • Μηνύματα: 1206
Απ: Δέκτης DVB-T2
« Απάντηση #10: Πεμ 25 Μάι 2017, 17:27 »
@Serafeim Karakostas οκ δεν είχα ποτέ δέκτη ή τηλεόραση με DVB Τ2 ...

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29714
Απ: Δέκτης DVB-T2
« Απάντηση #11: Πεμ 25 Μάι 2017, 17:59 »
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Οι καινουριες τηλεοράσεις που έχουν ενσωματωμένο δεκτή DVB T2 είναι λογικά mpeg 4 μάλλον υποθέτω εγώ. Υποστηρίζουνε και HEVC? Δηλαδή αν πάω να παρω αύριο το πρωί καινούρια tv με DVB T2 δεκτή έχω καβατζοθει για την νέα ψηφιακή εποχή?


αναλογα το μοντελο. λογικα αν ειναι 4Κ η τηλεοραση θα στηριζει και το προτυπο ληψης HEVC
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συνδεδεμένος anfoukas

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Αύγ 2014
  • Μηνύματα: 264
Απ: Δέκτης DVB-T2
« Απάντηση #12: Πεμ 25 Μάι 2017, 19:27 »
     @valkyrion,  υπάρχουν πλέον στην αγορά αρκετές tv που υποστηρίζουν HEVC. Απλά θέλει προσοχή και προσεκτικό έλεγχο στα χαρακτηριστικά κάθε tv αφού οι πωλητές για να πουλήσουν θα σου πουν ότι μπορείς να φανταστείς.
      Ένας απλός ("μπακαλίστικος") τρόπος όπως λέει και ο nektarios 1451 πιο πάνω είναι ότι η πλειοψηφία των 4K tv υποστηρίζουν το HEVC.

Αποσυνδεδεμένος vasilisp

  • Αναλυτής Επίγειας Ψηφιακής Τηλεόρασης
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2013
  • Τόπος: Xαλκίδα
  • Μηνύματα: 3901
Απ: Δέκτης DVB-T2
« Απάντηση #13: Πεμ 25 Μάι 2017, 19:40 »
Kαλύτερα να διαβάσεις τα εργοστασιακά χαρακτηριστικά από το σάιτ του κατασκευαστή για να αναφέρει το HEVC ή Η265 όχι μόνο DVB-T2. Με λίγα λόγια υπάρχουν δυο τύποι. To DVB-T2/MPEG4 και το DVB-T2/HEVC. O δευτερος τυπος σαν πιο εξελιγμενος εχει ενσωματωσει και τον πρώτο.  Ο πρώτος ομως δεν παιζει και τον δευτερο.

Αποσυνδεδεμένος Serafeim Karakostas

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάρ 2006
  • Τόπος: Άρτα
  • Μηνύματα: 2047
Απ: Δέκτης DVB-T2
« Απάντηση #14: Πεμ 25 Μάι 2017, 20:03 »
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
@Serafeim Karakostas οκ δεν είχα ποτέ δέκτη ή τηλεόραση με DVB Τ2 ...
 :thumbup:
Φιλικά, Άκης

Αποσυνδεδεμένος valkyrion

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2012
  • Μηνύματα: 42
Απ: Δέκτης DVB-T2
« Απάντηση #15: Πεμ 25 Μάι 2017, 21:36 »
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες όλους. Αλλά κάτι ακόμη, οι εταιρείες δεν αναφέρουν στα specs αν είναι hevc η απλό mpeg 4. Βλέπω πχ sony, samsung μοντέλα, και κορυφαία αλλά και υποδιαιστερα και γράφουν απλώς DVB T2, και είναι και 4K τώρα άντε να βρεις αν υποστηρίζουν hevc η όχι. Σαν Ελλάδα εμείς τι θα υιοθετήσουμε? DVB T2 mpeg 4 η DVB T2 hevc?

Αποσυνδεδεμένος arva

  • Γενικός συντονιστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Πεύκη, Αττική
  • Μηνύματα: 5041
Απ: Δέκτης DVB-T2
« Απάντηση #16: Παρ 26 Μάι 2017, 18:26 »
Εμένα η τηλεόρασή μου SAMSUNG του 2010 μοντέλο έχει DVB-T2 δέκτη αλλά με απλό MPEG-4 είναι όμως Full HD 1080p (2K λέγονται πλέον). Οι τηλεοράσεις 4Κ έχουν κατά βάση δέκτη DVB-T2 με αποκωδικοποίηση HEVC. Εννοείται ότι ο τελευταίου τύπου δέκτης DVB-T2 / HEVC υποστηρίζει κι όλες τις τεχνολογίες προς τα πίσω δηλαδή ακόμα και DVB-T / MPEG-2.

Το τι θα υιοθετήσουμε στην Ελλάδα δεν το ξέρουμε ακόμα. Εγώ αν αγόραζα τηλεόραση θα κοιτούσα να υποστήριζε DVB-T2 / HEVC για να είμαι σίγουρος.
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος vasilisp

  • Αναλυτής Επίγειας Ψηφιακής Τηλεόρασης
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2013
  • Τόπος: Xαλκίδα
  • Μηνύματα: 3901
Απ: Δέκτης DVB-T2
« Απάντηση #17: Τρι 30 Μάι 2017, 10:28 »
@arva έχω την εντύπωση ότι η Digea λόγω συμβατότητας των ήδη υπαρχόντων πομπών θα προτιμουσε το DVB-T2/Mpeg4 για να βγάλει τη δεκαετία 2020-2030 που περίπου φτάνει και το τέλος της σύμβασής της. Στην άλλη περίπτωση του HEVC θα χρειαστεί λες νέους πομπούς ή απλα μικρή αντικατάσταση εξοπλισμού?

Επίσης διάβασα ότι γενικά το DVB-T2 έχει μεγαλύτερη διεισδυτικοτα και ευκολία στη λήψη απ ότι το DVB-T, με αποτέλεσμα να πιανουν καλά και όσοι έχουν θέματα με πιξελιασματα τωρα. Ισχύει?

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Πρέβεζα
  • Μηνύματα: 697
Απ: Δέκτης DVB-T2
« Απάντηση #18: Τρι 30 Μάι 2017, 23:50 »
Η διαμόρφωση ειναι θεμα των πομπών,δηλαδη χοντρικά το dvb-t2.το stream που θα μεταφέρουν ειναι το τι στελνει κεντρικά δηλαδη mpeg2/mpeg4/hevc οποτε οι πομποί δεν θα εχουν θεμα
Δέκτες:Dm800,Comag portyI,Skystar2
Κάτοπτρα: 1,25*1,40 κινητό, 75 cm @ Astra2
LNB: 3x digiality 0.3 db, 1x sharp 0.4
VboxII,superjack actuator 24\'\'
Triax Disecq 4 in 1 (και μια παρατημενη σχεδον επίγεια εγκατάσταση-στο σερβις πλέον)

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17292
Απ: Δέκτης DVB-T2
« Απάντηση #19: Τετ 31 Μάι 2017, 00:08 »
Εξαρτάται από τον αστερισμό (constellation). Το 256QAM που χρησιμοποιείται κατά κόρον στο DVB-T2 προσφέρει μεν τεράστια χωρητικότητα (ειδικά σε HEVC) αλλά απαιτεί τεράστια ισχύ και δεν είναι φιλικό με το SFN μεγάλων αποστάσεων. Στις χώρες με τεράστιες πεδιάδες (Γερμανία, Αγγλία) με λίγους πομπούς τρομακτικής ισχύος (που ούτως ή άλλως θα έβαζαν ό,τι και να χρησιμοποιούσαν) καλύπτουν όλη την επικράτεια σχεδόν, στη Σερβία που είναι κυρίως ορεινή έχουν κεντρικά σημεία με ασύλληπτη ισχύ όπως διαβάζω σε διάφορα φόρα τους (μέχρι στη Σόφια της γειτονικής Βουλγαρίας πχ βγαίνουν πλέον άνετα) και μικρότερα gap fillers χωρίς SFN τοπικά.
Γενικώς όμως η φιλοσοφία δεν είναι να μειώνεται το διαθέσιμο φάσμα...  :priest :widow :headset :think: :whistle
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5121
Απ: Δέκτης DVB-T2
« Απάντηση #20: Σαβ 11 Αύγ 2018, 23:54 »
Αρχιζω να υποψιαζομαι οτι θα ψαχνουμε καλους dvb t2 δεκτες, δεν τους κοβω ολους της προκοπης (αλλα μπορει να ειμαι λαθος) ... πηρα 2 dvb t2 hevc και δεν πιανουν τα καναλια στο 39 dvb t2 μαλλον απο Αλβανια ... ισως αδυναμια σηματος γιατι εχω βουνο μπροστα? ... και στα δυο οταν παω scan, χανεται η ποιτοητα και δεν βγαζουν καναλια ενω δειχνουν οτι ακομα εχουν σημα
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος NetSurfer_g7

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2013
  • Μηνύματα: 681
    • Τσεκάρετε και το blog μου
DVB-T2/HEVC
« Απάντηση #21: Τετ 29 Αύγ 2018, 09:01 »
Επειδη ειμαι σε διαδικασια αναζητησης για νεα τηλεοραση και εχω μπλεχτει με τα DVB-T2 και τα HEVC,θα μπορυσε κανεις να με διαφωτισει τι στο καλο ειναι αυτο το HEVC???Ειναι το ιδιο πραγμα? Ή Υπαρχει και DVB-T2 χωρις HEVC?Εχω βρει μια τηλεοραση που ενδιαφερομαι να παρω που γραφει οτι υποστηριζει DVB-T2: Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Φανεται καπου αν υποστηριζε και HEVC?Και αν δεν,θα εχω προβλημα με την ληψη των καναλιων μετα το 2ο μερισμα?Ρωταω γιατι θελω να τα βλεπω ολα με μια τηλεοραση,δεν θελω να μπλεξω με φτηνιαρικους αποκωδικοποιητες,γι'αυτο θελω να αγορασω μια tv με την οποια θα ειμαι καλυμμενος για καθε μελλοντικη αλλαγη.Δεν με ενδιαφερει το 4Κ διοτι ψαχνω για 32αρα,θελω ομως να δειχνει τα HD καναλια,ακομα και μετα την αλλαγη σε DVB-T2.

Συνδεδεμένος maarinos

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2010
  • Τόπος: Κεφαλονιά
  • Μηνύματα: 1915
Απ: Δέκτης DVB-T2
« Απάντηση #22: Τετ 29 Αύγ 2018, 10:29 »
@NetSurfer_g7
Δεν είναι hevc ως προς την λήψη σήματος, αλλά στα χαρακτηριστικά γράφει για hevc ως προς την αναπαραγωγή από USB stick
Τα Full HD κανάλια σίγουρα θα τα παίζει.

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29714
Απ: Δέκτης DVB-T2
« Απάντηση #23: Τετ 29 Αύγ 2018, 11:30 »
το θεμα ειναι η τηλεοραση να στηριζει το HEVC ακομα και σε ληψη σηματος και οχι μονο σαν πpοτυπο του player
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος vasilisp

  • Αναλυτής Επίγειας Ψηφιακής Τηλεόρασης
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2013
  • Τόπος: Xαλκίδα
  • Μηνύματα: 3901
Απ: Δέκτης DVB-T2
« Απάντηση #24: Τετ 29 Αύγ 2018, 14:59 »
Δεν ειναι σαφές αν υποστηριζει το HEVC για λήψη καναλιών, από την άλλη πλευρα επίσης δεν λεει οτι ειναι για Mpeg4. Ίσως το έχουν φλου ακριβώς για να πουλήσουν (κακη κινηση για το κύρος της Samsung αν εχει γίνει αυτό). Πιστευω ότι θα ήταν χρησιμο να ρωτουσε ο φίλος netsurfer την αντιπροσωπεία. Η να κοιτουσε σε άλλες περίπτωσεις σμάρτ 32άρας με συμπίεση HEVC για πιο σιγουριά. Kατα τ άλλα το μοντέλο είναι πολύ καλό  όμως δεν ξέρουμε την επόμενη μερα αν θα έχουμε διάφορα πρότυπα στις εκπομπές των καναλιών, οπότε καλύτερα να υπάρχει το πλήρες πακέτο σε μια αγορά μας.

Αποσυνδεδεμένος NetSurfer_g7

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2013
  • Μηνύματα: 681
    • Τσεκάρετε και το blog μου
Απ: Δέκτης DVB-T2
« Απάντηση #25: Τετ 29 Αύγ 2018, 16:58 »
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Δεν ειναι σαφές αν υποστηριζει το HEVC για λήψη καναλιών, από την άλλη πλευρα επίσης δεν λεει οτι ειναι για Mpeg4. Ίσως το έχουν φλου ακριβώς για να πουλήσουν (κακη κινηση για το κύρος της Samsung αν εχει γίνει αυτό). Πιστευω ότι θα ήταν χρησιμο να ρωτουσε ο φίλος netsurfer την αντιπροσωπεία. Η να κοιτουσε σε άλλες περίπτωσεις σμάρτ 32άρας με συμπίεση HEVC για πιο σιγουριά. Kατα τ άλλα το μοντέλο είναι πολύ καλό  όμως δεν ξέρουμε την επόμενη μερα αν θα έχουμε διάφορα πρότυπα στις εκπομπές των καναλιών, οπότε καλύτερα να υπάρχει το πλήρες πακέτο σε μια αγορά μας.
To θεμα ειναι οτι σε κανενα site δεν αναφερεται ποιες τηλεορασεις εχουν HEVC δεκτη και ποιες οχι.Αναφερεται μονο σαν format στον media player.Μηπως οσες tv εχουν DVB-T2 συνεπαγεται οτι εχουν και HEVC και γι αυτο δεν αναφερεται ξεχωριστα?Πηγα και μια βολτα απο Public και Kωτσοβολο και ενω υπηρχε ενδειξη για το ποιες τηλεορασεις εχουν DVB-T2,πουθενα δεν αναφεροταν το HEVC,και οι πωλητες δεν ηξεραν να με διαφωτισουν.Εχετε μηπως υπ'οψη σας καποιο μοντελο 32αρας που να υποστηριζει σιγουρα αυτο το πραγμα?Κατ'αρχην τι ακριβως ειναι το HEVC και ποια η διαφορα του με το mpeg-4?Αφου λετε οτι το HEVC το εχουν αυτοματα ολες οι 4Κ τηλεορασεις,χρησημοποιειται μονο για μεταδοση 4k καναλιων?Ή υπαρχει περιπτωση να χρησημοποιηθει και για το Full HD?Εχει ανακοινωσει τιποτα η Digea?Διοτι αν ισχυει το πρωτο δεν με ενδιαφερει αφου ουτως η αλλιως δεν ψαχνω για 4Κ προς το παρον,αν ισχυει το 2ο ομως και με ολοκαινουρια τηλεοραση σε 2 χρονια δεν μπορω να δω HD θα ξενερωσω αγρια και θα κλαιω τα λεφτα μου.Στο εξωτερικο,οπου εχουν DVB-T2,τι συμπιεση χρησημοποιουν για τα HD καναλια?

Αποσυνδεδεμένος arva

  • Γενικός συντονιστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Πεύκη, Αττική
  • Μηνύματα: 5041
Απ: Δέκτης DVB-T2
« Απάντηση #26: Τετ 29 Αύγ 2018, 20:12 »
Παιδιά είναι όπως το DVB-T στις τηλεοράσεις HD Ready και Full HD. Κατά κανόνα οι HD Ready υποστήριζαν DVB-T MPEG-2 ενώ οι Full HD υποστήριζαν και DVB-T MPEG-4. Αυτό ίσχυε σε γενικές γραμμές αλλά όχι πάντα.

Έτσι και με το DVB-T2. Οι τηλεοράσεις Full HD με DVB-T2 δέκτη υποστηρίζουν MPEG-4 ενώ οι τηλεοράσεις 4Κ με DVB-T2 δέκτη υποστηρίζουν και HEVC.

Γνώμη μου, αν κάποιος που αγοράζει τηλεόραση τώρα και δεν θέλει να ψάχνεται στο μέλλον με εξωτερικούς δέκτες - αποκωδικοποιητές η 4Κ τηλεόραση είναι μονόδρομος...
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος nick

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2012
  • Τόπος: Αθήνα (Αιγάλεω)
  • Μηνύματα: 3270
Απ: Δέκτης DVB-T2
« Απάντηση #27: Τετ 29 Αύγ 2018, 20:25 »
Αν και δεν ασχολούμαι με τα τηλεοπτικά εδώ και καιρό, η αλήθεια είναι πως θεωρώ λίγο ανώφελη την ανάλυση 4Κ για 32 ίντσες και κάτω (βασικά το ίδιο πιστεύω για οποιαδήποτε ανάλυση πάνω από FHD σε τέτοια μεγέθη). Όποτε ίσως να μην είναι μονόδρομος.

Άσχετα από αυτό, όμως, θα έπρεπε να υπάρχει περισσότερη ενημέρωση στα καταστήματα σχετικά με το HEVC και τις τηλεόρασεις που το υποστηρίζουν.

Αποσυνδεδεμένος arva

  • Γενικός συντονιστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Πεύκη, Αττική
  • Μηνύματα: 5041
Απ: Δέκτης DVB-T2
« Απάντηση #28: Τετ 29 Αύγ 2018, 20:34 »
Αν δεις αυτή τη περίοδο στην αγορά 4Κ έχουν οι τηλεοράσεις πάνω από 40".

Αν θέλεις ο δέκτης σου να είναι DVB-T2/HEVC πας σε 4Κ τηλεόραση αυτή τη περίοδο αναγκαστικά. Αργότερα Αν θα βγουν 32" με HEVC δεν ξέρω...
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος vasilisp

  • Αναλυτής Επίγειας Ψηφιακής Τηλεόρασης
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2013
  • Τόπος: Xαλκίδα
  • Μηνύματα: 3901
Απ: Δέκτης DVB-T2
« Απάντηση #29: Τετ 29 Αύγ 2018, 21:00 »
Πάντως αυτο το μοντέλο που εχεις διαλέξει netsurfer το MediaMarkt το πουλάει τώρα ως DVB-T2 (H.265), αν και δεν αναφερεται ρητά στο σάιτ τη αντιπροσωπείας. Είχα πάρει κι εγω μια FHD LG 32άρα την περασμένη άνοιξη που έλεγε Η.265 αλλα δεν ηταν smart (Κάποια LG 32LJ500V).
Πάντως ειναι λογικό σε κρεβατοκάμαρες να μην είναι υποχρεωτικό να πάρεις 40άρα και άνω για να βλέπεις tv στη νέα εποχή, πρέπει να εμπλουτίσουν τα μοντέλα με την πλέον συγχρονη τεχνολογία.

Να μη μας διαφευγει όμως ότι άλλο 4Κ και άλλο DVB-T2/hevc κι ας τα συναντάμε πολλές φορές μαζί. Μια τηλεόραση DVB -T2/HEVC τα παίζει όλα, τα αποκωδικοποιεί όλα.


 


* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: paksat Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (19:01)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (18:50)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (16:31)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (16:17)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (15:48)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: NetSurfer_g7 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (15:34)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: paksat Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (15:30)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: ANDREASSAT Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (15:20)
* Απ: Eutelsat 36D @ 36° E  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: Δορυφορικές λήψεις γενικά 28/03/2024 (14:08)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: gewrgios Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (13:06)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: NetSurfer_g7 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (12:25)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 28/03/2024 (10:56)
* Απ: Ψηφιακοί ραδιοφωνικοί δέκτες - παρουσιάσεις, απορίες, προβλήματα, λύσεις  Μέλος: tbaruzzo Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Ραδιόφωνο (DAB, DAB+, DMB) 28/03/2024 (10:30)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (08:48)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Palmwoods Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (06:25)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (03:07)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (02:55)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: tbaruzzo Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (00:54)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (00:03)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (00:00)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/03/2024 (23:53)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/03/2024 (23:51)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/03/2024 (23:45)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 27/03/2024 (23:14)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: gewrgios Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 27/03/2024 (23:12)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 27/03/2024 (23:03)
* Απ: Turksat 5A (31.0 East)   Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Λήψη Turksat (42° Εast) 27/03/2024 (22:36)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 27/03/2024 (22:27)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: paksat Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 27/03/2024 (22:11)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: gewrgios Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 27/03/2024 (21:53)