Ψηφιακοί ραδιοφωνικοί δέκτες - παρουσιάσεις, απορίες, προβλήματα, λύσεις
  • Σαβ 27 Απρ 2024, 19:59
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Ψηφιακοί ραδιοφωνικοί δέκτες - παρουσιάσεις, απορίες, προβλήματα, λύσεις  (Αναγνώστηκε 24344 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5174
Με τον ερχομο των ψηφιακων εκπομπων, θα χρειαστουμε αναλογο ψηφιακο δεκτη και θεωρησα καλο μερικες σημειωσεις για τους φιλους που θα αγορασουν μελλοντικα τα καινουρια ψηφιακα ραδιοφωνα μιας και οι τωρινες τιμες ξεκινουν απο 30 ευρω μεχρι 300+ και πιστευω ισχυει το ... οτι πληρωσουμε παιρνουμε ... απο θεμα κατασκευης υλικων, λογισμικου, ευαισθησιας δεκτων

Ισως πολλοι ειδικοι με την τεχνολογια να θεωρησουν μη απαραιτητο το topic, ισως λιγο αστειο γιατι τα γραφω και τελειως απλα ... αλλα πιστευω θα βοηθησει μερικους αν πανε στις φτηνες επιλογες γιατι οι ψηφιακοι δεκτες ναι μεν εχουν μερικες βασικες ιδιες ρυθμισεις αλλα δεν ειναι ολα τα ιδια και μερικες διαφορες τις αναφερω παρακατω

Ειναι πολλοι που ισως να αγορασουν καποιο δεκτη, αναλογα με καποια κριτηρια πχ μεγεθος, για χρηση στη δουλεια, υπαιθρο (ισως να εχει δυνατο ηχειο) ταξιδι (ισως καποιο με μικροτερη καταναλωση μπαταριας) σπιτι (ισως καποιο με ξυπνητηρι) κλπ
Επισης θεματα ρυθμισεων μιας και πλεον τα ψηφιακα προσφερουν καποιες επιπλεον ρυθμισεις απο τα παλαια αναλογικα


* Σαρωση συχνοτητων
Ολα εχουν αυτοματη αναζητηση απο default ... ομως μερικα εχουν μονο αυτοματη (δεν εχουν ρυθμιση ωστε να διαλεξουμε εμεις καποια συγκεκριμενη συχνοτητα στο dab mode) που σημαινει οτι αν δεν υπαρχει καλο σημα, ισως να μην δει το σταθμο (λογω μη καλων υλικων, ευαισθησιας, κεραιας κλπ) αρα να μην πιασει μερικα καναλια
Σε τετοια ραδια ενα κολπο ειναι ... οτι αν βρεθει καποιος συαθμος, μετα την αυτοματη σαρωση, να γινει αποθηκευση στα favorite και να παρουμε το ραδιο σε αλλο σημειο για αναζητηση σταθμων, ακομα και σε εξωτερικο χωρο αν χρειαστει στη ληψη ωστε να γινει αποθηκευση των σταθμων
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

* Φωτισμος
Μερικα εχουν μονιμο φωτισμο (που στις περισσοτερες περιπτωσεις εχουν παραπανω καταναλωση ειδικα για οσους θελουν το ραδιο σε εξωτερικο χωρο μακρυα απο την ηλεκτρικη πηγη ρευματος) αλλα σε πολλους ειναι χρησιμος ο φωτισμος συνεχεια αναμενος, ισως και λογω μη καλης ορασης ... και γιατι οχι ειδικα σε ραδιοφωνα βασης που κανουν χρηση μονο ηλεκτρικου απο την πριζα
μερικα εχουν το φωτισμο για 10-20 κλπ δευτερολεπτα, 10 λεπτα & so on
αλλα εχουν δυνατοτητα χαμηλου φωτισμου (dim)
και μερικα εχουν την δυνατοτητα να κλειστει ο φωτισμος τελειως

* Ηχος
Επειδη ειναι πιο ακριβα απο τα αναλογικα δεν σημαινει οτι εχουν και καλυτερο ηχο ... μερικα δεν εχουν δυνατο ηχο, αλλα ακουγονται μουντα, λειπουν μπασα κλπ και γενικα υποτιθεται οτι με αυτα τα ψηφιακα θα ακουμε πεντακαθαρα το πλεονεκτημα των dab (ηχο) αλλα δυστυχως μερικα πασχουν στο θεμα του ηχειου και ποιοτητος ηχου
Άλλα εχουν και equalizer
Απο αναφορες σε πολλες κριτικες με τα ψηφιακα, αλλα και απο δικη μου εμπειρια σε FM, μερικα με τα ψηφιακα κουμπια ηχου, ακομα και στη πιο χαμηλη ενταση δεν παιζουν χαμηλα, ο ηχος εχει ακομα δυναμη
Δεν ειναι πλεον το ιδιο οπως τα παλαια με ποτενσιομετρο

Μερικα εχουν DRC Dynamic Range Compression
Τι προσφερει η ρυθμιση εδω
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

*καταναλωση
Δυστυχως ολα αυτα τα ψηφιακα και ειδικα τα dab, εχουν πολυ μεγαλη καταναλωση ρευματος, ακομα και στα πιο ακριβα
Οταν κοιταζα σε πιο να καταληξω, ειχα δει οτι (καποιος) κατασκευαστης αναφερε μολις 3-5 ωρες με χρηση μπαταριας (ομως καλες ειναι και οι 3 ωρες, ενα ποδοσφαιρικο αγωνα αν τυχει διακοπη ρευματος τον ακουμε)
Πιστευω ενα μεσος ορος σε τετοια ραφιοφωνα ειναι περιπου 7-12 ωρες
Αν πετυχετε καποιο που οι μπαταριες να πηγαινουν γυρω στις 15-20 ωρες, προσωπικα πιστευω ειναι παρα πολυ καλα

*ευαισθησια δεκτη
Αν και δεν ειμαι τεχνικος, αλλα επειδη ειχα στα χερια μου αρκετα ραδιοφωνα FM παιζει μεγαλο ρολο η ληψη που μπορει να κανουν και στα ψηφιακα
Υλικα κατασκευης, μεγεθος κεραιας κλπ, μου ετυχε fm ραδιοφωνακι με κεραια μολις 24mm (AEG we4125) και μολις την αλλαξα με μια αλλη 65mm απο ενα παλιο μισο σπασμενο ραδιο, εφυγε το φυσημα απο αρκετους σταθμους και σε προβληματικη περιοχη που ειμαι επιανε ακομα 2-3 εστω και με πολυ φυσημα

Μερικα εχουν και υποδοχη για εξωτερικη κεραια

Επισης σχεδον ολα, αν ειναι κοντα σε πηγη που εχει παρεμβολες απο ηλετρομαγνητικα κυματα, pc, blender, καποιο μηχανημα κλπ μπορει να επιρεασει την ληψη παρα πολυ ευκολα

* τροφοδοσια
Το αναφερω γιατι μερικα (σπανια αλλα τυχαινει) δεν εχουν καλωδιο τροφοδοσιας DC και εχουν μονο καλωδιο usb οποτε αν δεν εχετε τετοιο τροφοδοτικο θα πρεπει να εχετε το pc/laptop ανοιχτο για να φωρτισουμε τις μπαταριες και μερικα προφανως μη καλου λογισμικου εχουν θεμα αν φορτιζει και ακουμε ταυτοχρονα
Μερικα εχουν ενσωματωμενες μπαρατιες li-ion ... μερικα μας επιτρεπουν να βαλουμε οποιες μπαταριες εμεις θελουμε

* μνημη αποθηκευσης σταθμων
Με τα ψηφιακα πιστευω ειναι βασικη ρυθμιση και την αναφερω, γιατι σε μερικα τα κουμπια κανουν 2 δουλειες και μπορει να θελουν καποια κλικ παραπανω ωστε να παμε με γρηγορη μεταβαση σε καποιον σταθμο που ακουμε συχνα
Στα φτηνα dab οι μνημες ειναι απο 5-10 καναλια αποθηκευσης

Μερικα χανουν τις μνημες μετα απο αλλαγη μπαταριων, ακομα και την ωρα ... και θελουν ξανα απο την αρχη ρυθμισμα

Επισης υπαρχουν πολλα με usb για ανβαθμηση λογισμικων
Δεν εχουν ολα ξυπητηρι, timer, εμφανιση ωρας μονιμα κλπ
Σιγα σιγα προσθεστε τις εμπειρες / αποψεις σας με τα ψηφικα ραδια, προσθεστε κατι που παρελειψα .... και για τα λαθη μην βαρατε ... και καλες ακροασεις ... το dab ειναι εδω  :headset

Συνδεδεμένος pepis68

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2012
  • Μηνύματα: 200
Χρειάζεται πιστεύω ένα συγκριτικό με ραδιόφωνα dab +.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3041
Να ρωτήσω ρε παιδιά τα κινητά τα περισσότερα έχουν ραδιόφωνο fm ενσωματωμένο και εγώ μέσα στην ημέρα βάζω τα ακουστικά μου και ακούω ραδιόφωνο απ το κινητό μου όταν μπεί το ψηφιακό ραδιόφωνο τι θα κάνω θα πρέπει να κατεβάσω εφαρμογή απ το play store και αν ναι πρέπει να προσέξω αυτή η εφαρμογή που θα κατεβάσω να έχει το καλύτερο tuner ώστε να μην τρελαθώ στις διακοπές σήματος έτσι δεν είναι?

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29852
giannis 6 dab το κινητο δεν θα πιασει δεν εχει τετοιο δεκτη πανω. θα βαζεις data και θα ακους απο εκει ραδιο μεσω ιντερνετ
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος nick

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2012
  • Τόπος: Αθήνα (Αιγάλεω)
  • Μηνύματα: 3271
Σε κινητό δέκτης DAB υπάρχει μόνο σε ένα μοντέλο της LG. Χλωμό το κόβω να μπει σε περισσότερα μοντέλα, αφού καταναλώνει αρειμανίως την ενέργεια της μπαταρίας. Ακόμα και τα φορητά ραδιόφωνα, από ό,τι μου έχει πει ο panos456, έχουν μεγάλες ενεργειακές απαιτήσεις και τελειώνουν τις μπαταρίες σε χρόνο dt

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5174
παλια πιο νεος  :-| ηξερα για αρκετα κινητα τι ρυθμισεις και τι δυνατοτητες εχουν ... ομως πλεον ειμαι βασικος χρηστης κινητων και επειδη εχουν βγει τοσα πολλα μοντελα εχω χασει την μπαλα  :problem: και δεν το ψαχνω οπως παλαιοτερα
Ειναι πολυ λιγα (για τωρα) τα κινητα που εχουν dab δεκτη ... Ενα που εχει πεσει στην αντιληψη μου ειναι το LG Stylus 2
Oποιος ξερει καποιο αλλο ας το αναφερει να το εχουμε υποψην

Η καταναλωση μπαταριας στα dab ειναι αστα να πανε

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29852
δυσκολα θα βαλουν το dab στα κινητα τη στιγμη π[ου οι εταιριες καταργουν και τα φμ ακομα για να προωθησουν το mobile internet παντου
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5174
Οπως ειπα πιο πανω εχω χασει την μπαλα με τα κινητα και δεν θα ασχοληθω πολυ ...  ο λογος που ξανα ποσταρω και ξεχασα να το αναφερω πιο πανω
Για την nokia που εχω, εχουν βγαλει headset dab (δεν εχω παρει κατι ακομα για το κινητο)

Αν το ψαξετε ως nokia dab digital radio headset for nokia devices θα σας βγαλει μερικα αποτελεσματα
Κοιταχτε για τα κινητα σας με αλλους κατασκευαστες πρεπει να εχουν κατι αναλογο
[color=inherit !important][size=13px !important][/size][/color]

Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3041
και δηλαδή εγώ ρε παιδιά αν καταργηθούν τα fm πρέπει να βάλω στο κινητό μου δεδομένα και να πληρώνω τα μαλλιοκεφαλά μου για να ακουώ λίγο ραδιοφωνάκι,και εγώ το λέω διότι στο κινητό μου ακουώ ραδιόφωνο και το βάζω σε μία τσαντούλα ώμου ενώ αν δεν θέλω να πληρώσω δεδομένα πρέπει να πάρω να κουβαλάω ένα ολόκληρο dab δεν υπάρχει άλλη λύση πέρα απ το κινητό  δεν θα βγούν ραδιόφωνα μικρά dab ώστε να μπορείς να ακούς με ακουστικά και να το βάζεις κάπου εύκολα όπως και το κινητό?
Πάντως απ ότι βλέπω  το ψηφιακό ραδιόφωνο θα έχει πολλά μειονεκτήματα σε σχέση με το σήμα των fm και να αναφέρω το κύριο σε κάθε βήμα που θα κάνουμε θα κάνει κόψιμο ο ήχος λόγω έλλειψης σήματος ενώ τώρα με τα fm μπαίνεις στο αυτοκίνητο και κινείσαι ακούς κανονικά το ραδιόφωνο και στο πολύ βάθος ακούς κάποια μικρά παράσιτα αλλά δεν τα καταλαβαίνεις αν έχεις καλή λήψη στην περιοχή σου.Όλο αυτό πιστεύω γίνεται για να αναγκάσουν τον κόσμο να πάρει πακέτα internet απ τις εταιρίες τηλεφωνίας.

Αποσυνδεδεμένος panos456

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2011
  • Τόπος: Ημεροβίγλι (Σαντορίνη)
  • Μηνύματα: 3478
    • FMLIST - Παγκόσμια βάση δεδομένων για FM, TV, DAB+
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Σε κινητό δέκτης DAB υπάρχει μόνο σε ένα μοντέλο της LG. Χλωμό το κόβω να μπει σε περισσότερα μοντέλα, αφού καταναλώνει αρειμανίως την ενέργεια της μπαταρίας. Ακόμα και τα φορητά ραδιόφωνα, από ό,τι μου έχει πει ο panos456, έχουν μεγάλες ενεργειακές απαιτήσεις και τελειώνουν τις μπαταρίες σε χρόνο dt

Ακριβώς, με βαριά χρήση το Sangean DPR-69+ τελειώνει τις μπαταρίες πολύ γρήγορα σχετικά, μέσα σε 1 εβδομάδα με συνεχόμενη χρήση κυρίως στα FM (αν μη τι άλλο  :mrgreen: ) ενώ υπάρχει επιπλέον επιβάρυνση αν γίνει και ακρόαση DAB/DAB+ , για εμένα κυρίως το καλοκαίρι... Όλα αυτά με 4 επαναφορτιζόμενες μπαταρίες 1,2 Volt.

Σε θέματα σύγκρισης δεκτών, δυστυχώς δεν μπορώ να εκφράσω περισσότερα, καθώς έχω εμπειρία μόνο από ένα δέκτη... Είναι εξαιρετικός στη λήψη DAB+ που τον έχω δοκιμάσει κοντά 3 χρόνια τώρα, άμα μου το επιτρέψουν τα οικονομικά μου ίσως κινηθώ και για άλλον ένα δέκτη, κατά πάσα πιθανότητα τον Sony XDR-P1DBP...
Εξοπλισμός DX: SDRPlay RSP1A με λογισμικό HDSDR, Sangean ATS-909X, Sangean DPR-69+
Κεραία: Scanmaster D1300 Discone

Διαδικτυακός δέκτης για τον Πύργο Ηλείας μέσω του GlobalTuners (ενεργός για ορισμένες ώρες της ημέρας): Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5174
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
και δηλαδή εγώ ρε παιδιά αν καταργηθούν τα fm πρέπει να βάλω στο κινητό μου δεδομένα και να πληρώνω τα μαλλιοκεφαλά μου για να ακουώ λίγο ραδιοφωνάκι,και εγώ το λέω διότι στο κινητό μου ακουώ ραδιόφωνο και το βάζω σε μία τσαντούλα ώμου ενώ αν δεν θέλω να πληρώσω δεδομένα πρέπει να πάρω να κουβαλάω ένα ολόκληρο dab δεν υπάρχει άλλη λύση πέρα απ το κινητό  δεν θα βγούν ραδιόφωνα μικρά dab ώστε να μπορείς να ακούς με ακουστικά και να το βάζεις κάπου εύκολα όπως και το κινητό?
τι κινητο εχεις? η μονη λυση αν υπαρχουν dab ακουστικα (θα ειναι λιγο πιο ακριβα απο τα κανονικα) για το μοντελο σου
Αλλα μεχρι να καταργηθουν τα fm πιστευω θα εχεις παρει αλλο κινητο μεχρι τοτε

Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3041
Το κινητό μου είναι ένα samsung galaxy grand neo plus το έχω 3 χρόνια αλλά η μόνη ασχολία μου είναι ραδιόφωνο με ακουστικά,και να κάνω κανα τηλέφωνο και λίγο άντε να μπώ σπάνια για πολύ λίγο internet δεν κάνω τίποτα άλλο

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5174
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Ακριβώς, με βαριά χρήση το Sangean DPR-69+ τελειώνει τις μπαταρίες πολύ γρήγορα σχετικά, μέσα σε 1 εβδομάδα με συνεχόμενη χρήση κυρίως στα FM (αν μη τι άλλο  :mrgreen: ) ενώ υπάρχει επιπλέον επιβάρυνση αν γίνει και ακρόαση DAB/DAB+ , για εμένα κυρίως το καλοκαίρι... Όλα αυτά με 4 επαναφορτιζόμενες μπαταρίες 1,2 Volt.

Σε θέματα σύγκρισης δεκτών, δυστυχώς δεν μπορώ να εκφράσω περισσότερα, καθώς έχω εμπειρία μόνο από ένα δέκτη... Είναι εξαιρετικός στη λήψη DAB+ που τον έχω δοκιμάσει κοντά 3 χρόνια τώρα, άμα μου το επιτρέψουν τα οικονομικά μου ίσως κινηθώ και για άλλον ένα δέκτη, κατά πάσα πιθανότητα τον Sony XDR-P1DBP...
Αν και δεν εχω την μεγαλη πειρα με τα dab (θα εχω το δικο μου την αλλη βδομαδα) το Sangean DPR-69+ παιρνει μολις 2 μπαταριες ΑΑ ... αν σκεφτεις οτι εχει οθονη led και με φωτισμο ... σου κρατει 1 βδομαδα με συνεχομενη χρηση με μολις 2 μπαταριες ... προσωπικα πιστευω ειναι παρα παρα πολυ καλα και θα το εχω υποψην στο επομενο οταν παρω, εχω διαβασει αλλα με 4 μπαταριες ΑΑ πανε 7 ωρες (συνεχομενα) και Αν ειναι η ενταση στο full ισως και πιο λιγο

Συγχώνευση: Σαβ 20 Ιαν 2018, 12:51

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Το κινητό μου είναι ένα samsung galaxy grand neo plus το έχω 3 χρόνια αλλά η μόνη ασχολία μου είναι ραδιόφωνο με ακουστικά,και να κάνω κανα τηλέφωνο και λίγο άντε να μπώ σπάνια για πολύ λίγο internet δεν κάνω τίποτα άλλο
σε καταλαβαινω, και εγω το ιδιο ... ημουν Αγγλια 18 χρονια και ενω ειχα παρει πριν χρονια ενα μικρο ψηφιακο δεκτη σκετο dab (οχι dab+) δεν το λειτουργησα ποτε γιατι το κινητο ηταν μικρο και εκανα ολες τις δουλεις με αυτο (μουσικη mp3, ραδιο, calendar, ξυπνητηρι κλπ)
Αν δεν σε βοηθησει καποιος με τυχον λυση, θα κοιταξω μετα αν υπαρχει κατι για το κινητο σου

Αποσυνδεδεμένος panos456

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2011
  • Τόπος: Ημεροβίγλι (Σαντορίνη)
  • Μηνύματα: 3478
    • FMLIST - Παγκόσμια βάση δεδομένων για FM, TV, DAB+
Όχι Μπάμπη, το DPR-69+ παίρνει 4 μπαταρίες ΑΑ, και έχει αυτή την κατανάλωση που ανέφερα...  :S
Εξοπλισμός DX: SDRPlay RSP1A με λογισμικό HDSDR, Sangean ATS-909X, Sangean DPR-69+
Κεραία: Scanmaster D1300 Discone

Διαδικτυακός δέκτης για τον Πύργο Ηλείας μέσω του GlobalTuners (ενεργός για ορισμένες ώρες της ημέρας): Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3041
Εντάξει παιδιά δεν θέλω να βάλω dab στο υπάρχον κινητό μου απλώς πληφοριακά ρώτησα στο μέλλον δεν θα βγoύν κινητά που να έχουν ενσωματωμένο dab όπως έχουν τώρα τα fm?

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5174
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Όχι Μπάμπη, το DPR-69+ παίρνει 4 μπαταρίες ΑΑ, και έχει αυτή την κατανάλωση που ανέφερα...  :S
ops ευχαριστω, βλεπεις και εγω δεν τα ξερω ολα ... δεν ηξερα οτι υπαρχει και το sangean 69+ ειχα δει μονο το 69 μοντελο που αυτο εχει 2 μπαταριες
Δυστυχως σχεδον ολα εχουν προβλημα καταναλωσης μπαταριων ... ευτυχως που εχεις recharge batteries

Εγω θα ελεγα το εξης ... και θα το εκανα γιατι ηδη μιλησα με μερικους (για πληροφοριες) ... γραψε στην sangean και κανε παραπονο για την μπαταρια ... δεν εχεις τιποτα να χασεις ... μπορει να μην παρεις ποτε απαντηση ... μπορει να εχουν καποιο beta λογισμικο (μεσω usb) να φτιαχνει λιγο το θεμα (αν και δυσκολα)

Συγχώνευση: Σαβ 20 Ιαν 2018, 15:00

Μιας και λεμε για το θεμα καταναλωσης και νομιζω αξιζει να το αναφερω ... αν καποιος κανει χρηση σε χωρο που δεν υπαρχει ηλεκτρικο ρευμα γιατι εχει επιλογες 3 τυπων μπαταριων (την παλια nokia bl-κατι 'η επιλογη Νο 2 με 3 ΑΑΑ επαναφορτιζομενες ή επιλογη Νο 3 με ΑΑΑ αλκαλικες ... υπολογιζω γυρω στις 5-8 ωρες λειτουργιας αναλογα την χωριτικοτητα της μπαταριας) ... ειναι το imperial dabman 12 ... αλλα δεν θυμαμαι αν ερχεται και με τροφοδοτικο, σιγουρα δινουν usb καλωδιο ... και σε αυτο η καταναλωση ειναι πολυ μεγαλη ... ομως λογω οτι παιρνει 2 τυπους μπαταριων, μπορουμε να εχουμε μαζι μας εφερδρικες, το καπακι ανοιγει ευκολα

Ομως πριν σας παρω στο λαιμο μου, καντε και την δικη σας ερευνα γιατι το συγκεκριμενο μπορει να εχει αλλα προβληματα, απλα απο θεμα πηγης ενεργειας εχει καλες επιλογες και το αναφερω με αυτα στις χαμηλες τιμες

>> Αλλο ενα με καλη αυτονομια και πιστευω να το εχω απο την επομενη βδομαδα γιατι ηδη εγινε παραγγελια, ειναι το Panasonic rf-d10 που παιρνει 4 μπαταριες τυπου C (τις μεσαιες) .. ειναι λιγο ακριβες, αλλα ο κατασκευαστης λεει οτι πανε 30-40 ωρες (με καλη ποιοτητα αλκαλικων μπαταριων) ... οταν ερθει στα χερια μου θα σας πω

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5174
Τα ραδιόφωνα DAB / DAB + αυτές τις μέρες έρχονται σε όλα τα σχήματα και μεγέθη, από τα στερεοφωνικά αυτοκινήτων έως τα μικροσκοπικά ραδιόφωνα τσέπης που τροφοδοτούνται από δύο μπαταρίες ΑΑΑ.

Αυτό επιτεύχθηκε μέσω της τεχνολογικής εξέλιξης των λύσεων πυριτίου και των τσιπ δυνατοτήτων. Οι κατασκευαστές τσιπ πυριτίου έχουν επενδύσει σε μεγάλο βαθμό στη δημιουργία φθηνότερων, μικρότερων και πιο ενεργειακά αποδοτικών τσιπ. Αυτό είχε θετικό αποτέλεσμα στην επίδραση των δεκτών, το μέγεθος, το σχεδιασμό και τις δυνατότητες, γεγονός που με τη σειρά του αυξάνει σημαντικά την ποικιλία τρόπων με τους οποίους οι ραδιοτηλεοπτικοί φορείς είναι σε θέση να παρέχουν πρόσθετες υπηρεσίες στους ακροατές.

Μερικοί ακόλουθοι κατασκευαστές φτιάχνουν chipset για τους ψηφιακούς δέκτες

Alps Electric Co Ltd
Frontier Silicon Ltd
Glovane Co., Ltd
κλ****tone Semiconductor Corp
NXP Semiconductors
Panasonic
Parrot
Qualcomm Technologies Incorporated Ltd
Quantek
Silicon Labs
STMicroelectronics
Telechips Inc
Texas Instruments

Οι παρακάτω κατασκευαστές (είναι και άλλοι, αυτούς μπόρεσα να μαζέψω για τώρα) φτιαχνουν χρησιμοποιώντας τα παραπάνω chipsets (ενδεχομένως μερικοί να κατατασκευάζουν επίσης τα δικα τους chipsets) ψηφιακα ραδιόφωνα

Albrecht
AEG
Akai
AGPTEK
Azatom
Angmno
Auna
AudioAffairs
As Audio
August
Blaupunkt
Bose
Bush
Blufree
Como Audio
Eltra
xoro
imperial dabman (telestar)
sony
lenco
Tivoli
technisat
GoGEN
Sangean
Soundmaster
Grundig
Goodmans
Panasonic
PowerPlus
Roadstar
Technaxx
Sencor
Philips
Scansonic
Ocean Digital
HAMA
Ueme
Medion
Castle
Karcher
Parent Novelty
Auna Georgia
Sky Vision
MusicMan
Eightwood
Dual
Cootway
VR-Radio
1Byone
KingTop
Blufree
Konig
Sonoro
Pure
Geneva
MAJORITY
Roberts Radio
Pioneer
FirstE
DGC GmbH
OneConcept
JVC
VQ View Quest
NUMAN
Yinuo
CACHOR
Nokia (headphones)
NAVISKAUTO
Esuper
Denver
Signstek
Makita
Ted Baker
MoreAudio
Steepletone
Lava
Herdio
Yaakin
Radioddity
PRUNUS
onkyo
revo
Perstel
tecsun
blufree

Οταν βρω ευκαιρια ή εσεις, βαζουμε νεα απο ψηφιακους δεκτες

Απο εμπειρια, ενα που ανοιξα, δεν εχουν πλεον τους μεταβλητους κρυσταλλους και πυκωντες που μπορουσα καποτε να συντονισω λιγο την συχνοτητα ή την ευαισθησια ληψης, ειναι μονο μικρα τσιπακια
Μια φωτο στο περιπου πως ειναι μεσα τα ψηφιακα ραδιοφωνα εδω, ετσι για μια ιδεα


Αποσυνδεδεμένος radiobuzzer

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάρ 2006
  • Τόπος: παντού
  • Μηνύματα: 1798
    • http://www.radiofono.gr
Γιατί ξεχωριστό νήμα; admin σόρι που μπλέκομαι στις υποθέσεις σας, αλλά μήπως να έπαιζε μια συγχώνευση;
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5174
Εκανα χωριστο νημα γιατι πιθανον αργοτερα που θα ξερουν το ψηφιακο ραδιοφωνο πιο πολλοι χρηστες, και πιθανον να παρουν τετοιες συσκευες, να γινει μια συζητηση σε δεκτες με τι υπαρχει στην Ελληνικη αγορα, καινουρια μοντελα, πιθανη εξελιξη τεχνολογιας (πχ μερικα υποστηριζουν και png/jpg image) κλπ
Αν νομιζετε πρεπει να πει καπου αλλου, ενταξει  (:

Eξαλου τωρα που η τεχνολογια ειναι εδω, το ψηφιακο section ραδιοφωνου, θα γεμισει σιγα σιγα με καινουρια topic & posts ισως κατι παρομοιο με το αναλογικο μερος ραδιοφωνου που υπαρχει εδω στο forum
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
6 σελιδες και μακαρι να συνεχισει και το αναλογικο να γραφουμε  (:

Αποσυνδεδεμένος music_1896

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2009
  • Τόπος: Ροδος
  • Μηνύματα: 861
Eγώ θέλω να πάρω ένα usb tv tuner ( ή εσωτερική κάρτα ) που να υποστηρίζει και DAB+
Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει ;

Εγώ θέλω να υποστηρίζει τα πάντα όπως
DVB-T2 H265
Αναλογικά κανάλια
FM
DAB+

αλλά δε νομίζω να υπάρχει κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον να έχει DVB-T2 H265 & DAB+

Aν υποστήριζε DAB+ αυτό το μοντέλο της avermedia θα ήταν ιδανικό.

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Τροχιακές Θέσεις: 1.9Ε , 9E , 13E , 19E , 39E
Δέκτες : Edision OS MIO+ , Octagon SF8008 , Edision PRIMO IP S2 , Edision Picollo S2+T2/C , KAONMEDIA NS1110

Αποσυνδεδεμένος arva

  • Γενικός συντονιστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Πεύκη, Αττική
  • Μηνύματα: 5052
Οφείλω να ομολογήσω ότι έχει ενδιαφέρον το εν λόγω νήμα. Ειδικά για τους ψηφιακούς δέκτες σε σχέση με τους αναλογικούς που βασίζονται σε διαφορετικά chipset και θα μπορούσαν έτσι να έχουν διαφοροποιήσεις στις λειτουργίες και στις δυνατότητες.
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17308
Το θέμα όντως έχει ενδιαφέρον και θα παραμείνει, αρκεί να μείνει στη θεματολογία του, αλλιώς θα συγχωνευτεί πάραυτα.
Θυμίζω επίσης γενικά ότι όταν ανοίγετε ένα θέμα, φροντίστε τουλάχιστον να έχει σωστή ορθογραφία, και όχι κεφαλαία καθώς αυτό παρασύρει και τις υπόλοιπες απαντήσεις και επαναλαμβάνεται στη στήλη των τελευταίων θεμάτων.
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5174
edited

Αναμενω review (σε καινουριο θεμα) για ψηφιακους δεκτες ή απλη αναφορα περιληψη εδω για τυχον μοντελα που υπαρχουν  (: ΄η καποιος που εχει δοκιμασει καποιο μοντελο να μας πει εν συντομια εδω τυχον θεματα η και θετικα

Ηδη μερικα
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

το sony σιγουρα ειναι απο τα πιο ποιοτικα στη αγορα

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

να προσθεσω οτι το aeg εχει 20 μνημες σταθμων

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

για το perstel σε κατι αναλογο που υπαρχει και στη δικη μας αγορα με τετοια εχρωμη οθονη και το albrecht dr70 με 20 ωρες διαρκεια μπαταριας σε μικρο φορητο αν καποιος θελει κατι να το μεταφερει

Επισης στην αγορα μας με εχρωμη οθονη τα Technisat DigitRadio 2GO, Technisat Digitradio 215
Η technisat φαινεται εχει κανει καλη δουλεια στα ψηφιακα και εχουν πολλες επιλογες δεκτων

Συγχώνευση: Τρι 13 Φεβ 2018, 03:03

Η pure βγαζει 2 νεα φορητα μικρα ραδιοφωνα
Το νέο κιτ Move T4 και Move R3 (γυρω στα 100 ευρω) είναι σχεδιασμένα για τη φορητή σας ευχαρίστηση.

Τόσο το νέο Move T4 όσο και το Move R3 διαθέτουν δέκτες DAB / DAB + και FM με 10 ψηφιακές και 10 προεπιλογές FM και έρχονται σε μαύρο ή λευκό τελείωμα.

Το Move T4 έχει συνδεσιμότητα Bluetooth, ενσωματωμένο ηχείο 4 watt και επαναφορτιζόμενη μπαταρία που παρέχει έως και 15 ώρες αναπαραγωγής (ή μέχρι 22 ώρες μέσω ακουστικών).

Πλάτους 13εκ και βάθους 2εκ., Το Move T4 διαθέτει επίσης λειτουργίες χρονοδιακόπτη συναγερμού και αφύπνισης και μια έγχρωμη οθόνη 2 ιντσών (προστατευμένη από γυαλί) για την προβολή πληροφοριών προγράμματος και κομματιού.

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5174
Nαι οντως εχουν πιο πολλες δυνατοτητες, μια ειναι και η δυνατοτητα εικονων σε μερικα, πχ η φωτο του album απο ενα τραγουδι ή σε καποιο δελτιο ειδησεων μια φωτο απο ενα συμβαν
(πρεπει να υπαρχει υποστηριξη απο τον σταθμο)

Αρκετα εχουν και usb για αναβαθμηση των λογισμικων τους

Για οσους δειχνουν ενδιαφερον στη τεχνολογια, εδω μερικες πληροφοριες απο την frontier silicon, βεβαια μιλαει για συγκεκριμενο chipset, αλλα υπαρχουν και φωτο για μια ιδεα τι υπαρχει στο ψηφιακο




Νομιζω στη ληψη ισως ειναι λιγο διαφορετικα, προσεξα απο τη δικη μου μικρη εμπειρα οτι στα μερη που δοκιμασα μεχρι τωρα ψηφιακη ληψη, ξαπλωτα δεν πιανουν με τιποτα σε μακρυα ή αδυνατα σηματα, σε σχεση με τα fm που σε σημεια πιανουν καλυτερα αν ειναι ξαπλωτα

Επισης ειδα σε μερικα user manual οτι για να γινει καλυτερη ληψη με αυτα, σε οριακα σηματα (ειτε γιατι ο σταθμος ειναι μακρυα ειτε ειμαστε μεσα σε υπογειο, κτιριο  κλπ) συνηθως η κεραια θελει να ειναι καθετη τελειως ... και καποιες φορες [αιζει ρολο το μεγεθος που θα ανοιξουμε την κεραια, κανει διαφορα στη ληψη ακομα και για 5-10 εκατοστα ... καθως 5-10 εκατοστα σε μετατοπιση του ραδιοφωνου δεξια αριστερα πισω κλπ μπορει να κανει διαφορα στη ληψη

>Πρόβλημα
Δεν υπάρχει ραδιόφωνο σήμα DAB

-Η τηλεσκοπική κεραία μπορεί να είναι εσφαλμένα ευθυγραμμισμένη
Δοκιμάστε άνοιγμα ανά 5-10 εκατοστά, μέχρι και πλήρης επέκταση της τηλεσκοπικής κεραίας
και ευθυγραμμίστε την κατακόρυφα.

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5174
Βλεπω εχουν φερει στην αγορα μας το Pioneer MVH-290DAB Car Stereo with FM,DAB/DAB+, με USB & Aux-In για mp3 κλπ, και συμβατο με ipod,iphone,android τιμη γυρω στα 75 ευρω, απο σχολια στο Αγγλικο amazon εχουν πολυ καλα λογια

edit, Yπαρχει και αναβαθμηση λογισμικου 8.17 Date 18-09-2017 στο pioneer-car.eu για improve usb connectivity to android
Προσοχη, νομιζω δεν ερχεται με κεραια



Φυσικα μην βιαστητε, θα ερθουν και αλλα

edit 2

επισης απο τα πρωτα dab στην αγορα μας για αυτοκινητο με τιμη μεχρι 100 ευρω
jvc kd-db67
kenwood kdc-dab400u
Pioneer deh-4900dab

Αποσυνδεδεμένος music_1896

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2009
  • Τόπος: Ροδος
  • Μηνύματα: 861
Tελικά κεραία πρέπει να πάρουμε έξτρα ;

Τροχιακές Θέσεις: 1.9Ε , 9E , 13E , 19E , 39E
Δέκτες : Edision OS MIO+ , Octagon SF8008 , Edision PRIMO IP S2 , Edision Picollo S2+T2/C , KAONMEDIA NS1110

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5174
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Tελικά κεραία πρέπει να πάρουμε έξτρα ;
Δεν ξερω δεν εχω αυτοκινητο (ημουν εξωτερικο καιρο) εγω το ειδα στο bestprice.gr (αναλογο του skroutz) και γραψε
dab radios, στη πρωτη σελιδα θα το δεις, διπλα απο ενα απλο φορητο sangean μαυρο
Eχει πολλα μαγαζια που εχουν ριξει την τιμη στο συγκεκριμενο στα 76 για αυτοκινητο, και ρωτας τα μαγαζια μεσω τηλεφωνου
Ειδα το review στο Aγγλικο amazon και ενας ειπε δεν ερχετε με κεραια, αλλα το μαγαζι οτι σου πει γιατι η αγορα εδω μπορει να ειναι αλλιως
Εχουν ριξει και αλλα 3 μοντελα γυρω στα 100 ευρω που καποιο θα ερχεται με κεραια, θα τα δεις ευκολα
Αν ειχα αυτοκινητο θα επερνα το pioneer, δεν νομιζω τετοια φιρμα να παει πιο φτηνα με dab (76 λιρες σε Αγγλια)

edit αν με αφηνουν να βαλω λινκ, θα βαλω, δεν ξερω αν επιτρεπεται

Αποσυνδεδεμένος panos456

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2011
  • Τόπος: Ημεροβίγλι (Σαντορίνη)
  • Μηνύματα: 3478
    • FMLIST - Παγκόσμια βάση δεδομένων για FM, TV, DAB+
Για να πιάνεις και τα DAB+, φυσικά χρειάζεται και επιπλέον κεραία, όπως είχα ξαναγράψει αυτή η κεραία μπαίνει στην κολόνα του παρμπρίζ, είτε στη δεξιά είτε στην αριστερή όπως βλέπει κανείς από μέσα, συνήθως μπαίνει στην πλευρά του συνοδηγού... Μετά περνάς το καλώδιο μέσα από το ταμπλό, μέχρι να βγει εκεί που είναι τα υπόλοιπα καλώδια του ραδιο-CD..
Εξοπλισμός DX: SDRPlay RSP1A με λογισμικό HDSDR, Sangean ATS-909X, Sangean DPR-69+
Κεραία: Scanmaster D1300 Discone

Διαδικτυακός δέκτης για τον Πύργο Ηλείας μέσω του GlobalTuners (ενεργός για ορισμένες ώρες της ημέρας): Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος music_1896

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2009
  • Τόπος: Ροδος
  • Μηνύματα: 861
Ναι δεν το ανέφερα για αυτοκίνητο ενδιαφέρομαι.
Αν πουλήσω το παλιό τι επόμενες μέρες θα πάρω αυτό.

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Εχω παραγγείλει και περιμένω απο το γερμανικο ebay και αυτό.

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Τροχιακές Θέσεις: 1.9Ε , 9E , 13E , 19E , 39E
Δέκτες : Edision OS MIO+ , Octagon SF8008 , Edision PRIMO IP S2 , Edision Picollo S2+T2/C , KAONMEDIA NS1110

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5174
Mεγεια, περιμενουμε review ή μια μικρη αναφορα τουλαχιστον στο pioneer s400 που ειναι και στη δικη μας αγορα


 


* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΠΑΤΡΑ - ΝΟΜΟ ΑΧΑΪΑΣ  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/04/2024 (17:39)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΡΗΤΗ  Μέλος: papagiannis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/04/2024 (15:34)
* Απ: Epic TV  Μέλος: savvas70 Φόρουμ: Ειδήσεις από την Κύπρο 27/04/2024 (14:14)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: johnpapad24 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/04/2024 (13:20)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  Μέλος: thanost Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/04/2024 (13:09)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 27/04/2024 (11:19)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΡΗΤΗ  Μέλος: thanost Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/04/2024 (11:16)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 27/04/2024 (11:12)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/04/2024 (10:45)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΡΗΤΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/04/2024 (10:41)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΡΗΤΗ  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/04/2024 (08:33)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΡΗΤΗ  Μέλος: papagiannis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/04/2024 (08:09)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/04/2024 (02:06)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/04/2024 (01:58)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/04/2024 (01:49)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/04/2024 (01:40)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/04/2024 (01:28)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/04/2024 (01:27)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/04/2024 (01:25)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/04/2024 (01:25)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/04/2024 (01:24)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/04/2024 (01:24)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/04/2024 (01:24)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/04/2024 (01:23)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/04/2024 (01:20)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/04/2024 (01:17)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/04/2024 (01:16)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/04/2024 (01:16)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/04/2024 (01:14)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/04/2024 (01:11)