Μακρινές λήψεις DAB+ εντός ή εκτός Ελλάδας
  • Τετ 24 Απρ 2024, 00:54
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Μακρινές λήψεις DAB+ εντός ή εκτός Ελλάδας  (Αναγνώστηκε 93032 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5167
Παροτι υπαρχει αναλογο θεμα στο αναλογικο ραδιοφωνο, αποφασισα να ανοιξω εν καινουριο θεμα με τι μπορει να γινει ληψη στη περιοχη σε ψηφικα σηματα
Φανταζομαι θα κανετε και εσεις κατι αναλογο, αναφεροντας ποιο γειτονικοι σας σταθμοι / αναμεταδοτες περνανε στο τοπο σας κλπ

Εδω ακομα η ερτ δεν εχει dab+ ομως σαν απο τους πρωτους κατοχος του ψηφιακου ραδιοφωνου πηγα σαν πρωτη φαση στη περιοχη Αγια Αννας (διπλα απο Αλειμματαδες) Κερκυρα για τυχον ψηφιακες εκπομπες απο Ιταλια

18 σταθμοι στο 12C απο την dab Italia με το φοβερο panasonic rf-d10
Βλεπω χαμηλα bit rates μεχρι και 32, δεν ξερω αν το ραδιο αναφερει λαθος
Ορατοτητα στα 100 μετρα περιπου με ψιλη βροχη και περιπου στα 300 μετρα υψος (απο την επιφανεια της θαλασσας)

Ανμενω συντομα και ληψη απο περιοχη Ηπειρου και Ακαρνανικων

στο video αυτη τη φορα ειναι καθαρο, οποτε καλη ακροαση ... περιπου στη μεση και μετα περναω χεικινητα ποιοι ειναι στη σημερινη ληψη

Αποσυνδεδεμένος panos456

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2011
  • Τόπος: Ημεροβίγλι (Σαντορίνη)
  • Μηνύματα: 3478
    • FMLIST - Παγκόσμια βάση δεδομένων για FM, TV, DAB+
Βλέπω μέτριο σήμα τα DAB+ στο βίντεο αλλά για μόνιμη μακρινή λήψη δεν είναι καθόλου άσχημα! Να φανταστείς περίπου τόσο σήμα και 2-3 μονάδες πιο ισχυρό μου έφερνε και η ΕΡΤ έξω από την Κόρινθο, στο καλό σημείο που είχα αναφέρει... Τα bitrates είναι πραγματικά, δεν κάνει ποτέ λάθος το ραδιόφωνο  :mrgreen: :mrgreen: Πάντα να έχεις υπόψη σου και τη Μάλτα, ειδικά όταν φτιάξει αρκετά ο καιρός... Οι Ιταλοί πόσο καλά έρχονταν στα FM;;
Εξοπλισμός DX: SDRPlay RSP1A με λογισμικό HDSDR, Sangean ATS-909X, Sangean DPR-69+
Κεραία: Scanmaster D1300 Discone

Διαδικτυακός δέκτης για τον Πύργο Ηλείας μέσω του GlobalTuners (ενεργός για ορισμένες ώρες της ημέρας): Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5167
Ευχαριστω , Πιστευω οτι η ληψη στο σημειο θα ειναι μονιμη αν σκεφτεις οτι υπηρχε συννεφια σχεδον μεχρι Ιταλια που κοιταξα στο sat24, και πιο πριν βροχη και το σημειο πολυ μακρυα απο παραλια
Απο Ιταλους δεν κοιταξα σε fm ηδη αρχιζε να ψιχαλιζει και εφυγα γρηγορα, οταν φτιαξει ο καιρος θα παω και σε αλλα σημεια, αυτη τη φορα με την υπομονη μου ... και ακομα πιο βορεια οπως συστησες στο αλλο νημα
Παντως το panasonic δειχνει οτι μπορει ...

Tωρα με τι ισχυ βγαινει η Dab Italia και απο που ακριβως... ???

Αποσυνδεδεμένος panos456

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2011
  • Τόπος: Ημεροβίγλι (Σαντορίνη)
  • Μηνύματα: 3478
    • FMLIST - Παγκόσμια βάση δεδομένων για FM, TV, DAB+
Για αυτό ακριβώς ρώτησα πόσο καλά έπιανες τους Ιταλούς, και ειδικά αν έπιανες συγκεκριμένες συχνότητες όπως Radio Capital 89.8 και την Rai στα 89.1 και 90.1 γιατί εκεί θα έδειχνε ότι πιάνεις από τη Martina Franca, που είναι και πιο βόρεια από την Parabita... Τώρα, αυτό το σήμα δικαιολογεί την παρουσία πομπού στην Parabita γιατί είναι σχετικά ισχυρό για να είναι από Martina Franca, μένει να δούμε έτσι κι αλλιώς πως πιάνουν οι Ιταλοί στα FM και ειδικά αυτές οι συχνότητες που ανέφερα παραπάνω..
Εξοπλισμός DX: SDRPlay RSP1A με λογισμικό HDSDR, Sangean ATS-909X, Sangean DPR-69+
Κεραία: Scanmaster D1300 Discone

Διαδικτυακός δέκτης για τον Πύργο Ηλείας μέσω του GlobalTuners (ενεργός για ορισμένες ώρες της ημέρας): Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5167
Aπο κυριακη και μετα νομιζω φτιαχνει ο καιρος εδω (ειμαι μονο με μηχανη) οποτε θα περασω απο το ιδιο σημειο, για να δω αν εχει ακομα το ιδιο σημα ... και επισης για τα fm τους συγκεκριμενους σταθμους που ρωτησες ωστε να καταλαβεις τι παιζεται ... και θα παω και λιγο πιο βορεια, ευχαριστω

Συγχώνευση: Πεμ  1 Φεβ 2018, 18:50
Στη βιασυνη μου δεν κοιταξα και τον αναμεταδοτη της Αθηνας (αφου ημουν σε ψηλο σημειο) μπας και σηκωθει καμια μοναδα, την επομενη φορα συντομα

Αποσυνδεδεμένος panos456

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2011
  • Τόπος: Ημεροβίγλι (Σαντορίνη)
  • Μηνύματα: 3478
    • FMLIST - Παγκόσμια βάση δεδομένων για FM, TV, DAB+
Ούτε καν να κοιτάξεις, δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να πιάσεις κάτι στην Κέρκυρα, ειδικά από Αθήνα...
Εξοπλισμός DX: SDRPlay RSP1A με λογισμικό HDSDR, Sangean ATS-909X, Sangean DPR-69+
Κεραία: Scanmaster D1300 Discone

Διαδικτυακός δέκτης για τον Πύργο Ηλείας μέσω του GlobalTuners (ενεργός για ορισμένες ώρες της ημέρας): Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5167
το ξερω, ειναι τοσα βουνα στη μεση πολυ πιο ψηλα, αλλα την πεταξα  :hammer
Θα την κανω για κορυφη Παντοκρατωρα καποια στιγμη, διπλα στις κεραιες, εχω να ανεβω χρονια, αλλα τοτε δεν πηγα με ραδιο
 

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29843
δεν θα κανεις καλη δουλεια εκει πανω πολυ θορυβος στη μπαντα απο τα ραδιοφωνα
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5167
Αλλο ενα video λιγο πιο καλυτερο με το eltra μιας κια σημερα ημουν για θελημα κοντα στη περιοχη ... ηταν πιο ευκολα να παρω μαζι μου μονο το eltra γιατι ειναι πιο μικρο ...  σε αλλο σημειο αυτη τη φορα η ληψη, αλλα παλι μεση προς βορεια Κερκυρα ...  και δειχνοντας τους 18  σταθμους και το σημα τους, δεν το αφησα πολυ σε καθε σταθμο γιατι το youtube αν εντοπισει μουσικη το κοβει για τα δικαιωματα, ομως μπορουμε να δουμε ποιοι σταθμοι εκπεμπουν στο πακετο
Ξερω ο ηχος δεν ειναι καλος λογω πολυ δυνατου αερα, σε καποια στιγμη πηγε να με πεταξει (να τελειωνουμε  :D )
Ευχαριστω


Αποσυνδεδεμένος panos456

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2011
  • Τόπος: Ημεροβίγλι (Σαντορίνη)
  • Μηνύματα: 3478
    • FMLIST - Παγκόσμια βάση δεδομένων για FM, TV, DAB+
Μια χαρά Μπάμπη, και με ωραίο editing  :wtg Δε νομίζω να ήταν τόσο ασταθές το σήμα γιατί έβλεπα ότι η μπάρα στο Eltra έφτανε στιγμιαία πολύ ψηλά, μάλλον κάποιο σφάλμα του ίδιου του ραδιοφώνου θα είναι... Οι σταθμοί στο mux έχουν την ευχέρεια να παίζουν με χαμηλό bitrate γιατί αξιοποιούν την τεχνολογία Parametric Stereo, μου είχε εξηγήσει ο nick για την τεχνολογία αυτή... Και οι Μαλτέζοι έχουν αξιοποιήσει αυτή την τεχνολογία γιατί είναι στριμωγμένοι οι σταθμοί σε 2 συχνότητες μεν, αλλά έχουν αξιοπρεπέστατο ήχο! Εννοείται πως αυτό το σήμα είναι μόνιμο στην περιοχή, αφού πιάνει έτσι ακόμα και με μηδενική διάδοση! Έχω μεγάλη περιέργεια άμα ξεκινήσει η Κροατία τίποτα εκπομπές DAB+ στο μέλλον από την περιοχή του Dubrovnik, έχει οριακά κενή θάλασσα μεταξύ της βόρειας Κέρκυρας και της Κροατίας και ενδεχομένως τα επόμενα χρόνια να κατεβαίνει κάτι με διάδοση...
Εξοπλισμός DX: SDRPlay RSP1A με λογισμικό HDSDR, Sangean ATS-909X, Sangean DPR-69+
Κεραία: Scanmaster D1300 Discone

Διαδικτυακός δέκτης για τον Πύργο Ηλείας μέσω του GlobalTuners (ενεργός για ορισμένες ώρες της ημέρας): Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5167
Υποψιαζομαι αλλα μπορει να ειμαι λαθος ... ο αερας εκανε προβλημα στο σημα? ειχε παρα πολυ αερα και το σημα ερχεται απο μακρυα μαλλον απο βορεια Ιταλια, γιατι πηγα σε σημειο ψηλα 200 μ. που βλεπει μονο νοτια και τιποτα (πανω απο Δουκαδες) μολις πηγα παλι βορεια επιασε....

Αν ηταν σφαλμα απο την κεραια (επειδη την πιεσα αριστερα) και τωρα πεφτει δεν θα επιαναν καλα ουτε τα fm που εκει πιανει πολυ καλα

χχμμμμ .... Αυτο που κατα πασα πιθανοτητα παιζει και μη βαλω και στοιχημα τωρα που μου ειπες κατι με το ραδιο ... και σε ευχαριστω

υποψιαζομαι μηπως θελει πιο μεγαλο στοιχειο, τωρα ειναι μολις 46 εκατοστα η κεραια του απο μαμα ... νομιζω ειναι μικρη, τουλαχιστον 65 εκ θα θελει, μην πω και 80-85 εκ ... αν βρω στο τοπικο μαγαζι θα παρω μια απο βδομαδα που θα παω προς την πολη, εχει μολις περιπου 2 ευρω και πιστευω θα φτιαξει το σημα και αλλο

Αλλιως θα βγαλω μια απο ενα αλλο παλιο που ειναι 65 εκ ... ξερεις ειχα ιδιο θεμα με ενα aeg μικρο (ειναι στο video) που ειχε απο μαμα 24 εκ και μολις εβαλα μια απο σπασμενο ραδιο 65 εκ εφτιαξε παρα πολυ το σημα ... βρε μπας και ειναι το ιδιο?

ΑΝ ειναι αυτο με την κεραια σου στελνω τα 2 dab ραδια να τα δοκιμασεις αλλα με επιστροφη) οταν αλλαξω την κεραια ...

Αποσυνδεδεμένος panos456

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2011
  • Τόπος: Ημεροβίγλι (Σαντορίνη)
  • Μηνύματα: 3478
    • FMLIST - Παγκόσμια βάση δεδομένων για FM, TV, DAB+
Ο αέρας δεν επηρεάζει καθόλου το σήμα, μόνο η τροπόσφαιρα το επηρεάζει αλλά αφού μιλάμε για μόνιμη λήψη δεν θα έχεις αστάθειες εκτός κι αν ήταν οριακά μόνιμη λήψη, ας πούμε στα 200 χιλιόμετρα... Από την Parabita, που βγάζεις δυνατά τα DAB+ και τα FM απέχεις γύρω στα 140 χιλιόμετρα, επαρκής απόσταση για σταθερή μόνιμη λήψη, ειδικά αν σκεφτείς ότι τα κανάλια και τα ραδιόφωνα από Αίνο πιάνουν μόνιμα και δυνατά μέχρι και στη δυτική Μεσσηνία, σε απόσταση 130 χιλιομέτρων! Εδώ φυσικά παίζει ρόλο και το υψόμετρο, αλλά άμα οι λοβοί των κεραιών των σταθμών στην Parabita στοχεύουν και Κέρκυρα, αναγκαστικά θα βγαίνουν!
Όταν εννοώ σφάλμα του ραδιοφώνου, εννοώ φυσικά σφάλμα στο λογισμικό που παίζει τα DAB+, η κεραία απλά λαμβάνει τα σήματα... Η κεραία είναι επίτηδες κοντή για να έχει καλή απολαβή στα DAB+, το ίδιο ΄συμβαίνει και με το Sangean DPR-69+ που έχω, έχει κοντή κεραία επίτηδες για τα DAB+ αλλά τα πάει εξίσου καλά στα FM... Άμα την αλλάξεις και βάλεις μεγαλύτερη, ενδεχομένως να βελτιωθεί περισσότερο η λήψη των FM αλλά θα πέσει η ευαισθησία στα DAB+, εκτός και αν την ανοίγεις περίπου στο μέγεθος που έχει και η εργοστασιακή κεραία...
Εξοπλισμός DX: SDRPlay RSP1A με λογισμικό HDSDR, Sangean ATS-909X, Sangean DPR-69+
Κεραία: Scanmaster D1300 Discone

Διαδικτυακός δέκτης για τον Πύργο Ηλείας μέσω του GlobalTuners (ενεργός για ορισμένες ώρες της ημέρας): Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5167
μην με παρεξηγησεις, κουβεντα κανουμε και ευχαριστω που ειπες κατι με το ραδιο, αν τυχει η κεραια θα ειναι κοντη

Οπως ξερεις εχω και ενα panasonic και πιανει καλυτερα με πιο σταθερο το σημα να παιζει μολις 1-2 μοναδες σκαπμανεβασμα, σε σχεση με το eltra ... ειναι σε ενα video που τα εχω διπλα διπλα και τα 2 ...
το panasonic πιανει πολυ πιο σταθερα και εχει κεραια (την ειχα τερμα στο video για ληψη απο ιταλια) edit 87 67 εκ !!!

Επισης η pure (υποτιθεται φιρμα) λεει για 65 / 85 εκ αντιστοιχα , σε dab/fm ... και κρινοντας απο το panasonic που εχω δεν βλεπω να ειναι τοσο λαθος να λενε αυτα δημοσια
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

τελος παντων θα βαλω μια πιο μεγαλη συντομα και θα δω, δεν χανω κατι, ισως παλι αυριο να παω πριν φτιαξει ο καιρος να δω αν εχει διαφορα ... και ευχαριστω, θα αναφερω αποτελεσμα
Παντως και ετσι ως εχει κανει ληψη dab

Αποσυνδεδεμένος panos456

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2011
  • Τόπος: Ημεροβίγλι (Σαντορίνη)
  • Μηνύματα: 3478
    • FMLIST - Παγκόσμια βάση δεδομένων για FM, TV, DAB+
Καμία παρεξήγηση, εδώ λέμε οτιδήποτε και λύνει ο καθένας τις απορίες του άλλου  :D :D

Τις προάλλες που έκανα λήψη της ΕΡΤ από Υμηττό στην Κόρινθο, το Sangean δεν μου έδειχνε αστάθεια στο σήμα όσο είχα σταθερή την κεραία σε ένα σημείο, οπότε πιστεύω απλά ότι είναι θέμα λογισμικού στο Eltra... Το Panasonic όντως φαίνεται πολύ καλύτερο στη λήψη, το μέγεθος αυτό της κεραίας δείχνει ξεκάθαρα την πρόθεση και για καλύτερη λήψη στα FM!
Εξοπλισμός DX: SDRPlay RSP1A με λογισμικό HDSDR, Sangean ATS-909X, Sangean DPR-69+
Κεραία: Scanmaster D1300 Discone

Διαδικτυακός δέκτης για τον Πύργο Ηλείας μέσω του GlobalTuners (ενεργός για ορισμένες ώρες της ημέρας): Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5167
ναι μαλλον εχεις δικιο κατι με το λογισμικο γιατι στα fm καποιες φορες δεν δειχνει σημα και παιζει κανονικα ...
αλλα εχω το ραδιο 4-5 μερες τωρα ολη μερα και νυχτα ανοιχτο το eltra, παει σφαιρα, εχει μερικα bugs που προσωπικα δεν με ενοχλουν ... αλλα μεχρι τωρα κανει την δουλεια του ... παντως αν βρω καμια κεραια 80-90 εκ θα κανω μια δοκιμη, δεν την βγαζω απο το panasonic (που τοσο ειναι) γιατι ακομα δεν το επιασα καλα στα χερια μου, μονο τις 2 φορες να δω πως παει με το dab και ξανα στο κουτι του για τωρα

Αποσυνδεδεμένος paulk

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Ηρακλειο κρητη
  • Μηνύματα: 156
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
ναι μαλλον εχεις δικιο κατι με το λογισμικο γιατι στα fm καποιες φορες δεν δειχνει σημα και παιζει κανονικα ...
αλλα εχω το ραδιο 4-5 μερες τωρα ολη μερα και νυχτα ανοιχτο το eltra, παει σφαιρα, εχει μερικα bugs που προσωπικα δεν με ενοχλουν ... αλλα μεχρι τωρα κανει την δουλεια του ... παντως αν βρω καμια κεραια 80-90 εκ θα κανω μια δοκιμη, δεν την βγαζω απο το panasonic (που τοσο ειναι) γιατι ακομα δεν το επιασα καλα στα χερια μου, μονο τις 2 φορες να δω πως παει με το dab και ξανα στο κουτι του για τωρα
οποτε μπαμπη ισως χρειαζεται μεγαλυτερη κεραια,παντως αν τιθεται και θεμα λογισμικου τοτε θα υπαρχει θεμα μιας κι αυτα τα φτηνα δεν αναβαθμιζονται..τουλαχιστον καθαρα απο θεμα ληψης πιανει,καλα μην νομιζεις και αυτο που σου εστειλα στο λινκ δεν αναβαθμιζεται,ασχετα οτι μπορει να λεει για αναβαθμιση,απο ενα προχειρο ψαξιμο που εκανα δεν βρηκα αναβαθμιση.αλλα μπορει να μην εχει θεμα software και το καλο με αυτο ειναι οτι 30+30 μνημες και μεγαλη οθονη,και η αληθεια ειναι οτι δεν βρισκεις στην φθηνη-μεσαια γκαμα με πολλες μνημες,,υπαρχουν μονο με 20+20 μνημες π.χ. το technisat digitradio 1 μοντελο στα χρηματα  των 65 ευρω.Φυσικα ολο το θεμα της ληψης λυνεται με εξωτερικη κεραια διπολο,,,στο νημα που εχεις ανοιξει σχετικα με ληψη στις πολυκατοικιες εχω δωσει ενα λινκ με βιντεο για το πως βαζουμε εσωτερικο βυσμα κεραιας για υποδοχη εξωτερικης κεραιας ληψης.Επισης οι αγγλοι ειναι μανες σε αυτα που εχουν 3-4 μαρκες dab δεκτες με υποστηριξη απο πισω αλλα ακριβα ραδιωφωνα.

Συνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5167
επι συντομια ... αλλαξα την κεραια με αυτην του panasonic , και στο panasonic εβαλα αυτη του eltra και αλλαξα και την θεση του panasonic απο δεξια στα αριστερα  δηλαδη εκειν που ηταν το panasonic εβαλ το eltra (πανω στη σελα της μηχανης)... το eltra πλεον μια χαρα (αλλα με πιο ψηλη κεραια ... και τωρα το  panasonic σχεδον δεν πιανει με την κεραια του eltra

επειδη εκανa delete το καινουριο video στο τηλεφωνο κατα λαθος κοιταω τωρα μηπως κανα recovery tool το φερει πισω να το ανεβασω
Αλλιως θα παω παλι για καινουριο video γιατι  εγω δινω στοιχεια, να δειτε και εσεις ... δεν θελω απλα να λεω λογια
Με λιγα λογια ναι οντως ηθελε πιο μεγαλη κεραια κατα περιπου 10 εκατοστα για το 12C και φυσαει που η μαμα κεραια διχνει να εχει θεμα τουλαχιστον σε μερικες συχνοτητες

κατα το βραδυ θα βαλω στοιχεια, αν χρειαστει θα  παω τωρα να βγαλω αλλο video και πρεπει να φερω και ξυλα για τους γερους απο αλλο μερος που ειναι φυλαγμενα

Συγχώνευση: Κυρ  4 Φεβ 2018, 15:17
αναβαθμηση λογισμικου δεν εχει, αλλα και να ειχε αμφιβαλω αν θα εβγαζαν, εδω η sony, sangean, και αλλες που εχουν για αναβαθμηση δεν εχουν βγαλει στα φτηνα τους (80-100 ευρω), οποτε μην το ψαχνεις, το λογσμικο το μονο θεμα του ειναι οτι καποιες φορες χανει το rds & σημα, που φτιαχνει με on/off ... αλλα ειναι και μολις 30 ευρω ραδιο

Αποσυνδεδεμένος paulk

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Ηρακλειο κρητη
  • Μηνύματα: 156
δεν με παιρνεις στον λαιμο σου,,απλα θα κοιταξω η για το αλλο με το λινκ που σου εδωσα η το technisat,αλλωστε δεν ειναι και κατι που βιαζει αμεσα γιατι θα φερουν σιγουρα και αλλες μαρκες και μοντελα θελω να πιστευω.

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29843
και δω ξεκιναω το αντιστοιχο θεμα με τς μακρυνες ληψεις των dab+ εντος ή εκτος ελλαδας. οτι μακρινες ληψεις κανουμε σε dab θα αναφεροναι εδω μεσα.
Χτες το απογευμα καταφερα και επιασα dab στο VHF 6A την Μαλτα και στο VHF 12C την Ιταλια το πακετο dab ιταλια πιθανον απο μπουτσερι μιας και εκεινη τη ωρα στα φμ ειχα την ραι 94.7 98.7 καλη ληψη




GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5167
Mεγεια το ραδιοφωνο...κανε κανα review
Βαζω και εγω ενα απο το dab italia στο 12c, ληψη στη Κερκυρα μεση προς βορεια, οι περισσοτεροι το εχετε δει, αλλα να ειναι και εδω

Αποσυνδεδεμένος panos456

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2011
  • Τόπος: Ημεροβίγλι (Σαντορίνη)
  • Μηνύματα: 3478
    • FMLIST - Παγκόσμια βάση δεδομένων για FM, TV, DAB+
Καλορίζικος Νεκτάριε στις λήψεις DAB+! Να υπενθυμίσω κι εγώ τις λήψεις που έχω κάνει από Ιταλία και Μάλτα τα τελευταία 3 χρόνια, έτσι απλά να είναι και ontopic  :D

Λήψη του πακέτου Digi B 3 από Μάλτα στις 17 Απριλίου 2015:


Λήψη του πακέτου Digi B Network από Μάλτα στις 8 Ιουλίου 2015:


Λήψη του πακέτου DAB Italia ΄στις 26 Ιουνίου 2017:
Εξοπλισμός DX: SDRPlay RSP1A με λογισμικό HDSDR, Sangean ATS-909X, Sangean DPR-69+
Κεραία: Scanmaster D1300 Discone

Διαδικτυακός δέκτης για τον Πύργο Ηλείας μέσω του GlobalTuners (ενεργός για ορισμένες ώρες της ημέρας): Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Πρέβεζα
  • Μηνύματα: 697
Η πρώτη φετινή λήψη(για όσους θυμάστε έχω και παλαιότερες λήψεις σε dab)από παραλία μονολιθιου Πρέβεζα.ερχεται αρκετά δυνατά ή μια πολυπλεξία από Ιταλία,dab italia

Στάλθηκε από το Lenovo K50a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δέκτες:Dm800,Comag portyI,Skystar2
Κάτοπτρα: 1,25*1,40 κινητό, 75 cm @ Astra2
LNB: 3x digiality 0.3 db, 1x sharp 0.4
VboxII,superjack actuator 24\'\'
Triax Disecq 4 in 1 (και μια παρατημενη σχεδον επίγεια εγκατάσταση-στο σερβις πλέον)

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29843
τους επιασα και γω τους ιταλους παλι σημερα αλυτερα απο προχτες. πιθανη εκπομπή απο μπουτσερι μιας και η ραι εκεινη την ωρα στα 94.7 98.7 θεριζε
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Πρέβεζα
  • Μηνύματα: 697
Πρώτη λήψη μέσα στην Πρέβεζα dab.ανεβηκα ταράτσα για να δοκιμάσω λήψη από Πάτρα και τελικά είχα αδιάκοπη λήψη dab italia.η ώρα που δείχνει ο δέκτης είναι Ιταλίας οπότε καταλαβαίνετε ότι η φωτό τραβήχτηκαν πριν από 10 λεπτά περίπου

Στάλθηκε από το Lenovo K50a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δέκτες:Dm800,Comag portyI,Skystar2
Κάτοπτρα: 1,25*1,40 κινητό, 75 cm @ Astra2
LNB: 3x digiality 0.3 db, 1x sharp 0.4
VboxII,superjack actuator 24\'\'
Triax Disecq 4 in 1 (και μια παρατημενη σχεδον επίγεια εγκατάσταση-στο σερβις πλέον)

Συνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5167
edit
με το καλο κυριοι καλοριζικοι οι δεκτες
Tι γινεται, αντι να πιασουμε Ελλαδα πιανουμε Ιταλια  :lol
και στο dab ταπες απο ιταλους (πλακα κανω, αλλα την πεταξα)
Bαλε εξωτερικη
το rds το ακουω καθε μερα (απο fm)
 

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29843
to παναχαικο μην περιμενεις να το πιασεις τη στιγμη που ο ιταλος μπορει να σου ερχονταν ταυτοχρονα απο 4 σημεια. Το 12C ο ιταλος το εκπεμπει παντου απο Παραμπιτα μεχρι κατω Σικελια στο Μπουτσερι.



αυτα απο Ιταλια σημερα
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5167
14:59 edit για πληροφοριες...

Xτες τα fm δεν ερχονταν με τιποτα απο Πατρα, δεν μπηκα στον κοπο να παω για ληψη
Σημερα ολα καμπανα, η ερα πατρας με κλειστη κεραια στο 1:18 (για να δει η ερτ διαφορα fm vs dab) και επισης προς το τελος ενα view της περιοχης που σταματουν και οι ξενοι για φωτο
Στο 1:37 & 1:40 που φαινεται το χωριο, το παναχαικο πρεπει να ειναι περιπου απο αριστερα οπως τελειωνει το χωριο
Σημα 3-4 μοναδες (απο τις 15) αλλα σιγουρα δεν το κοβω μονιμο (καποιες μερες δεν ερχονται καλα ουτε τα fm απο παναχαικο) απλα η μερα ηταν παρα πολυ καλη για ληψη ειδικα απο παναχαικο ολα ηταν καμπανα σημερα
Πανω στην κορυφη του βουνου θα ειχε πιο καλο σημα, αλλα θεριζουν οι Ιταλοι που επισης εχουν το 12c (απο την κορυφη και την αλλη μερια του βουνου μονο ιταλια)
Υψομετρο ληψης βαση gps 355 μετρα, η αποσταση πρεπει να ειναι γυρω στα 250 χιλ βαση on line tool
Μπραβο στην ΕΡΤ  :thumbup:


Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29843
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος panos456

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2011
  • Τόπος: Ημεροβίγλι (Σαντορίνη)
  • Μηνύματα: 3478
    • FMLIST - Παγκόσμια βάση δεδομένων για FM, TV, DAB+
Μια χαρά Νεκτάριε, εδώ σήμερα οι Μαλτέζοι και το DAB Italia είχαν τόσο χαμηλό σήμα, που απλά σταματούσε το Sangean στην αυτόματη αναζήτηση και μετά συνέχιζε, πάντα το κάνει όταν βρίσκει κάποιο πολύ χαμηλό σήμα...
Εξοπλισμός DX: SDRPlay RSP1A με λογισμικό HDSDR, Sangean ATS-909X, Sangean DPR-69+
Κεραία: Scanmaster D1300 Discone

Διαδικτυακός δέκτης για τον Πύργο Ηλείας μέσω του GlobalTuners (ενεργός για ορισμένες ώρες της ημέρας): Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5167
ωραια, να βλεπει ο κοσμος ζωντανες ληψης ...
και το panasonic, αμα βρει αδυνατο σημα κολλαει (σταματαει οπως λετε) για λιγο στο scan, ακομα και αν δεν κλειδωσει τον σταθμο ... το εχω παρει χαμπαρι και κοιταω χειροκινητα (ξερω περιπου που ειναι οι αναλογες συχνοτητες στο κολλημα) αν υπαρχει κατι


 


* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/04/2024 (23:35)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  Μέλος: channelos Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/04/2024 (22:36)
* Απ: Το ΟΝΕ CHANNEL στην Κύπρο  Μέλος: marios121 Φόρουμ: Ειδήσεις από την Κύπρο 23/04/2024 (21:45)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: palis Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 23/04/2024 (20:10)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ  Μέλος: Thodoris_Z Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/04/2024 (19:46)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΠΙΕΡΙΑΣ  Μέλος: thanost Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/04/2024 (18:42)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΠΙΕΡΙΑΣ  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/04/2024 (18:38)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΠΙΕΡΙΑΣ  Μέλος: cocu Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/04/2024 (16:35)
* Απ: Το ΟΝΕ CHANNEL στην Κύπρο  Μέλος: savvas70 Φόρουμ: Ειδήσεις από την Κύπρο 23/04/2024 (16:33)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/04/2024 (13:29)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  Μέλος: robi1994 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/04/2024 (13:27)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/04/2024 (13:22)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/04/2024 (13:21)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  Μέλος: thanost Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/04/2024 (13:06)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/04/2024 (13:04)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  Μέλος: thanost Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/04/2024 (13:01)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: MitsoulasFm Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/04/2024 (10:54)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 23/04/2024 (10:44)
* Απ: Το ΟΝΕ CHANNEL στην Κύπρο  Μέλος: marios121 Φόρουμ: Ειδήσεις από την Κύπρο 23/04/2024 (10:41)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 23/04/2024 (10:39)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στα SW   Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 23/04/2024 (00:37)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στα SW   Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 23/04/2024 (00:33)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στα SW   Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 23/04/2024 (00:25)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/04/2024 (00:05)
* Απ: COSMΟΤΕ TV Επίσημα στις 9 Ανατολικά!  Μέλος: apostolos05 Φόρουμ: COSMOTE TV 22/04/2024 (23:38)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 22/04/2024 (22:13)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 22/04/2024 (21:49)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: panos456 Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 22/04/2024 (19:08)
* Απ: COSMΟΤΕ TV Επίσημα στις 9 Ανατολικά!  Μέλος: paksat Φόρουμ: COSMOTE TV 22/04/2024 (18:44)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 22/04/2024 (18:33)