Ανάπτυξη ψηφιακού ραδιοφώνου DAB
  • Δευ 23 Σεπ 2024, 01:37
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Ανάπτυξη ψηφιακού ραδιοφώνου DAB  (Αναγνώστηκε 236785 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος tbaruzzo

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Σεπ 2021
  • Τόπος: Αττικό Άλσος - Αττικη
  • Μηνύματα: 216
  • Technisat Digitradio 4C
Λειτουργεί κανονικά η ΕΡΑ από το 12C Υμηττού αυτή τη στιγμή.
FM/DAB+/DAB+ cable: TechniSat DIGITRADIO 4C || Fracarro FM OMNI || Triax FM-3 3 elements

FM/DAB+: TechniSat DIGITRADIO 2
FM/SW/MW/LW: BLAUPUNKT BSD-9000
FM/SW/MW/LW: BLAUPUNKT BSA-8001

Αποσυνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5791
Επιβεβαιώνω κι εγώ! 


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5494
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Και αυτό στη Πάτρα στο 7Α έχω καιρό να το πιάσω στο λόφο
ναι & εγώ εδω΄πάνω τίποτα γιά μεγάλο διάστημα ... αλλά δεν ξέρω τι παίζει γιατί ο ιταλός από νότια αυτή την εποχή έρχεται πάρα πολύ δυνατά επίσης από νότια & είναι δύσκολο να βρώ ίσκιο αν περνάει η ερτ, μόνο όσοι είναι κοντά πάτρα θα ξέρουν αν ακόμα παίζει

Αποσυνδεδεμένος zaharias13

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2005
  • Τόπος: Χανιά Κρήτης
  • Μηνύματα: 84
Σήμερα στα Χανιά πέτυχα αυτά εδώ

  δεν ξέρω που να το δημοσιεύσω και το έβαλα εδώ, αν έκανα λάθος ζητώ συγνώμη.

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5494
 :thumbup: πάνε στην ταράτσα λογικά θα πιάσει και ήχο ή κάπου έξω σε ψηλό σημείο πχ κάνα λοφάκι αν υπάρχει .. EDIT αν δεν έχει μπαταρίες βάλε στην ταράτσα μία απλή VHF κεραία από αυτές πού πιάναμε την ερτ& γύρνα την πού πιάνει καλύτερα ... ή δοκίμασε κοντά στα παράθυρα

Αποσυνδεδεμένος zaharias13

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2005
  • Τόπος: Χανιά Κρήτης
  • Μηνύματα: 84
Το ραδιόφωνο είναι της πλάκας (lidl) και δεν ξέρω αν πιάσει τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5494
ας είναι θα πιάσει, απλά το dab αν έχει χαμηλό σήμα θέλει λίγο πιό οπτική, τού κόβουν οι τοίχοι ... αν μπορείς κάνε αυτά πού είπα ή τουλάχιστον δοκίμασε στα παράθυρα και στα άλλα δωμάτια γιατί δεν ξέρω από ποιά μεριά βγαίνει σε εσένα

Συγχώνευση: Δευ 22 Ιουλ 2024, 17:35
αφού τα έπιασε μέσα σπίτι αν πάει κάτι ταράτσα (κεραία ή ραδιο) θα παίξει

Αποσυνδεδεμένος zaharias13

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2005
  • Τόπος: Χανιά Κρήτης
  • Μηνύματα: 84
Σε παραθαλάσσια περιοχή μένω. EDIT πήγα στην ταράτσα και πλέον δεν εμφανίζει κανένα σταθμό, μάλλον κάποιο τεστ της στιγμής θα πέτυχα.

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5494
ανοίγει ανά διαστήματα μέσα στην μέρα, δεν ξέρω τι ώρες αλλά περίπου αυτήν πού το έπιασες την πρώτη φορά, θα ξανά ανοίξει

Αποσυνδεδεμένος a11

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2007
  • Τόπος: ΧΑΝΙΑ-ΚΡΗΤΗΣ
  • Μηνύματα: 309
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Σήμερα στα Χανιά πέτυχα αυτά εδώ
 
  δεν ξέρω που να το δημοσιεύσω και το έβαλα εδώ, αν έκανα λάθος ζητώ συγνώμη.
η εκπομπη γινεται προσωρινα γινεται απο εμενα   ,
 απλα λογω περιοχης  δεν καλυπτω ολο τον καμπο των χανιων ,
 και δεν ειμαι υψομετρικα ψηλα ..
 οταν λες παραλιακα  απο μερια αγιων αποστολων;;και περα;;   η  απο μερια νεας χωρας ..
αν θες διευκρινησε μου.. οι ωρες ειναι συνηθως πρωινα  , μεχρι το απογευμα ..γυρω στις 18,00 κλεινει .

Αποσυνδεδεμένος zaharias13

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2005
  • Τόπος: Χανιά Κρήτης
  • Μηνύματα: 84
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
 η εκπομπη γινεται προσωρινα γινεται απο εμενα   ,
 απλα λογω περιοχης  δεν καλυπτω ολο τον καμπο των χανιων ,
 και δεν ειμαι υψομετρικα ψηλα ..
 οταν λες παραλιακα  απο μερια αγιων αποστολων;;και περα;;   η  απο μερια νεας χωρας ..
αν θες διευκρινησε μου.. οι ωρες ειναι συνηθως πρωινα  , μεχρι το απογευμα ..γυρω στις 18,00 κλεινει .

Νέα χώρα μένω.

Αποσυνδεδεμένος bakobako

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοε 2022
  • Τόπος: Τρίπολη / Μεγαλόπολη
  • Μηνύματα: 135
Καλησπέρα σε όλους. Πριν λίγο στην Πετρούπολη, έλαβα έναν σταθμό με όνομα DRM1287.
Τον έπιασα οριακά και δεν πρόλαβα να βγάλω φωτογραφία και το κανάλι λήψης του.
Προσπάθησα αρκετές φορές, αλλά είτε έκλεισε είτε απλά δεν τον λάμβανα.


Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17445
Είναι η εκπομπή του ΠΑΔΑ!
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5494
ωραία γιά την λήψη ...  καλά βλέπω το ΠΑΔΑ dab ? γιατί βλέπω & ΕΡΤ μέσα στη μνήμη  ..  θα βγαίνει ακόμα & DRM ... o humax8100 αν το δεί πού έχει στα αγαπημένα του το ΠΑΔΑ

Αποσυνδεδεμένος anfoukas

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Αυγ 2014
  • Μηνύματα: 279
      Χθες το μεσημέρι σε σπίτι φίλου στην Αγία Κυριακή Ραφήνας υπήρχε λήψη dab+ στο κανάλι 7a. Δυστυχώς παρ' όλο που το σήμα ήταν καλό δεν αποθήκευε σταθμούς πέραν από τους ήδη αποθηκευμένους της Ε.Ρ.Τ. ..

      Η λήψη έγινε με εξωτερική vhf κεραία σε κάθετη πόλωση που δεν κοιτάει ακριβώς Υμηττό αλλά πιο βόρεια (ώστε να γίνεται λήψη του  8a από Μαρούσι.

      Η κεραία σε ευθεία γραμμή βλέπει Παναχαϊκό, αλλά μου φαίνεται λίγο δύσκολο.

      Επειδή και άλλες φορές έχω δει ψήγματα σήματος και στα 7a, 7c, 9a,10a ρίχνετε καμιά ματιά μήπως έχουμε τίποτα εκπλήξεις - ερασιτέχνες.

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 30428
αν κοιταει δυτικα η vhf κεραια μπορει να επιασε σημα απο καποιο πομπο του eurodab italy αλλα μαλλον απιθανο το βλεπω αλλα μετα την ληψη του ελβετικου dab στην Κερκυρα απο τον babis3g ολα πιθανα ειναι
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συνδεδεμένος Chris_S

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2009
  • Τόπος: ΑΤΤΙΚΗ
  • Μηνύματα: 1476
Περιλαμβάνει και το κανάλι 7Α το Eurodab+ ;   Τα περισσότερα που βλέπω στη λίστα τους είναι τα κανάλια 12Α (Eurodab Italia), 12C (Dab Italia) και 10C (DAB Sicilia)..  Εξαιρετικά ενδιαφέρον πάντως!
AM/SW: Sangean ATS-909X || 30m sloper, MLA-30+.
FM:  Sony ST SE-700 || Yagi 4 στoιχείων.
Αναλυτές:  Motorola R2001D,  Pira CZ P75.
SDR: SDRPlay DX || RouterOS net.

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5494
αυτά τα blocks πού ανέφερες οι Ιταλοί έχουν πολύ δυνατούς πομπούς εκεί, δεν είναι απίθανο να πέρασαν με εξωτερική κεραία...7Α eurodab...7C αυτό πού μπορώ να σκεφτώ ίσως mediadab αν δεν έκανες λάθος με τα 7B/D πού είναι πολύ δυνατά...9Α μάλλον mediadab (σε εμένα κάποτε περνάει & eurodab αλλά πιστεύω θα είναι το mediadab)...10A ίσως adn γιατί αυτές τις μέρες βγαίνει σε δυσκολα σημεία δηλαδή πίσω από σπίτια & υψώματα...12C dab italia αλλιως από τυνησία?

Κοίταζε γιατί αυτή την εποχή μετά το καλοκαίρι τα ψηφιακά βγαίνουν λίγο καλύτερα πολύ μακρυά μέρες με διάδοση, ακόμα & μέχρι οκτωβριο, αρκετά μακρυνά τα πέτυχα καλύτερα από σεπτεμβρη & μετά, αλλά να υπάρχει διάδοση


 


* Απ: Υποχρεωτικό ραδιόφωνο AM στα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στις ΗΠΑ  Μέλος: Chris_S Φόρουμ: Ειδήσεις και νέα για την επίγεια τηλεόραση και ραδιόφωνο 23/09/2024 (00:39)
* Απ: Μακρινές λήψεις DAB+ εντός ή εκτός Ελλάδας  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Ραδιόφωνο (DAB, DAB+, DMB) 22/09/2024 (21:14)
* Απ: Τα FM της Κυπρου  Μέλος: savvas70 Φόρουμ: Οι Επίγειες Λήψεις Στην Κύπρο 22/09/2024 (17:56)
* Απ: Υποχρεωτικό ραδιόφωνο AM στα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στις ΗΠΑ  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: Ειδήσεις και νέα για την επίγεια τηλεόραση και ραδιόφωνο 22/09/2024 (17:52)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: paksat Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 22/09/2024 (16:35)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο νομό ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ  Μέλος: robi1994 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 22/09/2024 (14:55)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: tbaruzzo Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 22/09/2024 (14:34)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο νομό ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 22/09/2024 (13:56)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο νομό ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ  Μέλος: Thodoris_Z Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 22/09/2024 (13:41)
* Απ: Υποχρεωτικό ραδιόφωνο AM στα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στις ΗΠΑ  Μέλος: savvas70 Φόρουμ: Ειδήσεις και νέα για την επίγεια τηλεόραση και ραδιόφωνο 22/09/2024 (12:38)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο νομό ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 22/09/2024 (12:35)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο νομό ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 22/09/2024 (12:02)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 22/09/2024 (11:52)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΠΑΤΡΑ - ΝΟΜΟ ΑΧΑΪΑΣ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 22/09/2024 (11:46)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Palmwoods Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 22/09/2024 (11:44)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 22/09/2024 (11:19)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΠΑΤΡΑ - ΝΟΜΟ ΑΧΑΪΑΣ  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 22/09/2024 (11:19)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: maarinos Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 22/09/2024 (06:43)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Chris_S Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 22/09/2024 (03:22)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 22/09/2024 (02:43)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στα ΑΜ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 22/09/2024 (01:18)
* Απ: Υποχρεωτικό ραδιόφωνο AM στα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στις ΗΠΑ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Ειδήσεις και νέα για την επίγεια τηλεόραση και ραδιόφωνο 22/09/2024 (01:01)
* Απ: Υποχρεωτικό ραδιόφωνο AM στα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στις ΗΠΑ  Μέλος: paksat Φόρουμ: Ειδήσεις και νέα για την επίγεια τηλεόραση και ραδιόφωνο 22/09/2024 (00:01)
* Απ: Υποχρεωτικό ραδιόφωνο AM στα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στις ΗΠΑ  Μέλος: tbaruzzo Φόρουμ: Ειδήσεις και νέα για την επίγεια τηλεόραση και ραδιόφωνο 22/09/2024 (00:00)
* Απ: Υποχρεωτικό ραδιόφωνο AM στα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στις ΗΠΑ  Μέλος: paksat Φόρουμ: Ειδήσεις και νέα για την επίγεια τηλεόραση και ραδιόφωνο 21/09/2024 (23:52)
* Απ: Υποχρεωτικό ραδιόφωνο AM στα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στις ΗΠΑ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Ειδήσεις και νέα για την επίγεια τηλεόραση και ραδιόφωνο 21/09/2024 (22:33)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΙΑ   Μέλος: pythvenn Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 21/09/2024 (22:27)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΘΕΣΣΑΛΙΑ, ΣΠΟΡΑΔΕΣ & ΒΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 07]  Μέλος: hercoulis Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 21/09/2024 (20:34)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: aorguru Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 21/09/2024 (17:50)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: RFXprt Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 21/09/2024 (16:15)