Ψηφιακη τηλεοραση στο Νομο Αυλωνας (Αλβανια)
  • Παρ 29 Μάρ 2024, 09:30
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Ψηφιακη τηλεοραση στο Νομο Αυλωνας (Αλβανια)  (Αναγνώστηκε 57795 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5123
Μιας και δεν ειδα αναλογο θεμα, και επειδη κανω ληψη μερικων 2 αναλογικων UHF & 1 VHF (δεν ασχοληθηκα με αυτα και δεν θα ασχοληθω, αλλαζοντας καλωδια στην τηλεοραση) και ενα dvb t/t2 ... ανοιγω αυτο το θεμα με τυχον πληροφοριες και αναφορες απο Αλβανια
Στη περιοχη μου υπαρχει πολυ καλο σημα σε dvb t απο mile (εξαμιλια) με 4 καναλια και φαινεται περναει και σημα απο dvb t2 περιοχης Αγ. Σαραντα ...

Σε dvb t2 πιθανον ειναι του RTSH, αλλά ενω υπαρχει σημα δεν εχω βγαλει ακομα καναλια γιατι σε scan πεφτει η ποιοτητα και δεν εμφανιζει καναλια (λεει δεν υπαρχουν) ...
Υποψιαζομαι οτι ο ενισχυτητης θελει ρυθμισμα μιας και ειναι ενας πολυ παλιος γεματος με πηνια (τιποτα κακο αλλα φανταζομαι δινει πολυ θορυβο και σε dvb t2 του κανει επιρεασμο στην ποιοτητα) ... ή ακομα κανουν δοκιμες και εχουν αδιαμορφοτο σημα
(καποια στιγμη θα κοιταξω να ρυθμισω τον ενισχυτη, ή να παρω εναν με πολυ χαμηλο θορυβο πχ ο televes λεει εχει θορυβο κατω απο <1db ή ο mistral που εχει τεχνολογια χαμηλου θορυβου mosfet)


Εχω βρει ενα pdf link απο το ITU με την αναπτυξη της ψηφιακης τηλεορασης στην Αλβανια, τυχον πληροφοριες ... και ισως αν βοηθησει καποιον στη σελιδα 38 υπαρχουν ολα τα κεντρα που ηδη ειναι ή θα γινουν οι εκπομπες τους



Επισης στη σελιδα 38 φαινεται με το σκουρο καφε (σαν μπορντό) οι 2 περιοχες που κανω ληψη (Αγ. Σαραντα & Εξαμιλη)


[ Τα συνημμένα δεν εμφανίζονται στους επισκέπτες ]

Ενα παλιο video που εχα ανεβασει στο μαρκυνες dx ληψεις, και ενα που δειχνει οτι περναει σημα (διπλασια αποσταση απο παντοκρατορα που δεν ερχονται ολα τα καναλια μονιμα) και μαλιστα περναει σημα dvb t2 κατω απο το βουνο Τρουμπετα



Αποσυνδεδεμένος gewrgios

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2014
  • Τόπος: Πρεβεζα
  • Μηνύματα: 1452
θα μας φανε στη στροφη  :music1

Αποσυνδεδεμένος vasilisp

  • Αναλυτής Επίγειας Ψηφιακής Τηλεόρασης
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2013
  • Τόπος: Xαλκίδα
  • Μηνύματα: 3901
Το klan tv πολυ πετυχημενος τιτλος αν το χρησιμοποιουσαν και ελληνικά κανάλια  :cheer

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5123
Ναι αν ηταν καποιο κωμικο  :-p (comedy channel)
=====================

Παντως για το dvb t2 απο Αγ. Σαραντα ... ενω υπαρχει σημα, δεν βγαινουν καναλια ουτε με σφαιρες ... γυρισα την κεραια και την αφησα επανω στο 39 για καποιο διαστημα ... πειραξα και τον ενισχυτη σε πιο χαμηλο ρυθμισμα, μηπως και υπαρχει πιο λιγος θορυβος απο τον ενισχυτη (επειδη ειναι ο παλιος λιγο μεγαλος με τα πολλα πηνια) ... τιποτα ...
Το σημα χανεται και ξανα ερχεται μετα απο 30-60 δευτερολεπτα, ακομα και με την κεραια κεντραρισμενη επανω του και ας δειχνουν οι δεκτες 100% σημα (οταν υπαρχει ... αρα μαλλον ψευτομοναδες οι δεκτες που λενε 100% σημα)... Μαλλον σε αδυνατα dvb t2 σηματα μπορει να εχουμε θεμα
Οταν παω πιο βορεια σε γνωστο (που δεν θα υπαρχει το βουνο να κοβει σημα) θα δω τι παιζει, αλλα θα αργησω

Αποσυνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29717
ισως το DVB T2 θελει ποιο πολυ σημα να κλειδωσει οπως γινεται και στη δορυφορικη με το DVB S2 ειναι καποιοι παραμετροι πολυ ζορικοι σε σημα
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5123
Α ετσι και στο δορυφορο, ευχαριστω ... μαλλον αυτο θα παιζει ... γιατι να εχουν τοσο καιρο αδιαμορφωτο dvb t2 ειναι λιγο περιεργο ... παντως αν ειναι ετσι, που μαλλον ετσι ειναι (ο ενας δεκτης δεν δειχνει ποιοτητα απο την αρχη και ο αλλος δειχνει αλλα σε scan χανεται η ποιοτητα, πεφτει στο 0 η μπαρα ποιοτητας) τελικα η καθε καινουρια τεχνολογια ( βαλε και dab) παμε προς το χειροτερο για μερικες περιπτωσεις ... πχ εγω σε μη καλη περιοχη δεν προκειτε να δω πολλα ... σε περιοχες με καλο σημα, φυσικα θα εχει πολυ καλυτερη ποιοτητα το dvb t2

Αν με το καλο ανοιξουν και εδω Ελλαδα και δεν ριξουν επανω watt, δεν βλεπω προκοπη οπως καταλαβα με την πρωτη εμπειρια dvb t2 σε μη καλη περιοχη (που ειμαι γυρω απο βουνα)

Συγχώνευση: Σαβ 18 Αύγ 2018, 15:51

Mπορει να ειμαι λαθος ... προβλεπω οι Λευκες περιοχες να γινονται πιο πολλες οταν ερθει το dvb t2 (edit βαλε και dab αν δεν πεσουν εκει kwατικα βαρβατα επειδη τα περισσοτερα φορητα ραδια δεν εχουν εξωτερικη κεραια)

edit
Παντως τωρα που ξανα γυρισα την κεραια στον παντοκρατορα, πετυχα ενα κλειδωμα με τον φτηνο ανιχνευτη ... που βλεπω και τον διαυλο αντενα, σκαϊ, εψιλον  :D με χαμηλο σημα / ποιοτητα, αλλα φαινεται ... αυτη την εποχη ξεχασα / αφησα και το ραδιο που ηταν ανοιχτο ολη μερα

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5123
Eιναι σχεδον 2-3 βδομαδες που το dvb t2 σημα (σιγουρα απο Αγ Σαραντα) δεν ερχεται ... χτες ξανα γυρισα την κεραια κατα εκει, τιποτα, μαλλον εκαναν κατευθυνση σηματος ωστε το σημα τους να πηγαινει καλυτερα προς τα παραλια τους ... ή απλα αυτη την εποχη δεν περναει καλα

Παντως απο προχτες πηρα καλυτερο ενισχυτη (televes) που δυναμωσε και τα τοπικα καναλια σε ποιοτητα, και ελπιζω αν ποτε ξανα περασει κατι σε dvb t2 να το πιασω και αυτο με καλυτερη ποιοτητα και να δω και εικονα

Το klan tv (dvb t) παντα καλο σημα εδω που ειμαι, ακομα και με τον παλιο φτηνο ενισχυτη που ειχα

Αποσυνδεδεμένος DINOS7

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2010
  • Τόπος: XEIMARA
  • Μηνύματα: 278
Καλησπερα,ο λογος που ακομα δεν εχεις σημα ειναι οτι ακομα δεν ανοιξαν το κεντρο ΜΙΛΕ οπως μου ειπε ενας τεχνικος του κρατικου. Οπως μου ειπε ειναι ολα ετοιμα αλλα δεν ξερω γιατι δεν ξεκινανε.Μονο 3 κεντρα ανα την επικρατεια δεν εχουν ξεκινησει.

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5123
Γεια σας ... το dvb t απο mile ερχεται πολυ καλα Δουκαδες (καναλι 31, klan tv με 4 καναλια) ... αν εχουν ετοιμο και dvb t2 welcome οταν μπορουν

>> Ομως πριν λιγο καιρο ειπατε οτι ανοιξε το rtsh στο 23-39
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Κοιταξα και ερχονταν σημα dvb t2 απο εκει (γιατι γυρισα την κεραια Αγ. Σαραντα, πολυ πιο μακρυα απο το mile, εχω και video πιο πανω, που ο ανιχνευτης βγαλε σημα dvb t2) στο 39, αλλα για καποιο λογο ερχονταν μονο σημα ... Δεν ερχονταν ποιοτητα, αρα ουτε εικονα/καναλια

Μπορει να εφταιγε ο ενισχυτης μου γιατι ειχα ενα παλαιο αναλογικο, μπορει να φταιει οπως ειπε ο Νεκταριος (πιο πανω) επειδη ειμαι κατω απο το βουνο Τρουμπετα και ισως δεν περναγε καλο σημα να βγαλει ποιοτητα

Τωρα ειναι περιπου κοντα μηνας που δεν ερχεται ουτε σημα στο 39 (οπως περναγε πριν καιρο) απο Αγ. Σαραντα , για αυτο μιλαω ... αν δεν ανοιξαν ακομα ή δεν περναει σημα πλεον λογο καιρου δεν ξερω ...


Αρα αν ξερεις το dvb t2 στο 39 ειναι ακομα ανοιχτο? που πριν εφερνε σημα dvb t2 το 39 ... Παντως μπραβο τους που περασε σημα εδω πισω απο βουνο και χαμηλα που ειμαι

Αποσυνδεδεμένος DINOS7

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2010
  • Τόπος: XEIMARA
  • Μηνύματα: 278
Νέχει ανοίξει από την περιοχη Εξαμίλια και Άγιο Βασιλι(Nivice) με χαμηλή ισχυ!!

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5123
ενταξει, ευχαριστω για τις πληροφοριες, εχω βαλει πιο καλο (υποτιθεται ποιοτικο) ενισχυτη και ΑΝ ξανα περασει σημα εδω χαμηλα που ειμαι στο dvb t2 καναλι 39, (πριν το επιανα - τωρα οχι) επλιζω να το ξανα πιασω (αυτη τη φορα και με εικονα)

Αποσυνδεδεμένος DINOS7

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2010
  • Τόπος: XEIMARA
  • Μηνύματα: 278
Σιγουρα θα έχεις !!

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17292
Άρα μιλάμε για την ίδια εκπομπή στο 39 που έχει σήμα χωρίς κανάλια!
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5123
Μαλλον Ναι ... αλλα τον τελευταιο καιρο (2-3 βδομαδες) δεν ερχεται πλεον ουτε σημα εκει στο 39 που καποτε κατι ερχονταν (σημα dvb t2 αλλα χωρις καναλια/ποιοτητα) ... και εχω γυρισει και την κεραια δεξια/αριστερα και με τον παλιο και καινουριο ενισχυτη ... εν αναμονη μπας και δω τιποτα (αργοτερα) απο dvb t2

Συγχώνευση: Πεμ  4 Οκτ 2018, 01:35

το klan kosova αυτη τη στιγμη δεν εχει εικονα ουτε ηχο (εχει σημα 100%, ποιοτητα 100%) εδω και κανα 5λεπτο ... τα αλλα 3 εκει στο 31 ειναι οκ

Συγχώνευση: Πεμ  4 Οκτ 2018, 12:07

Tωρα, προσεξα ειναι κλειστο ολο το καναλι 31, ισως επειδη ειμαι μακρυα να επεσε πολυ αισθητα το σημα του, αλλα αν τυχαινε αυτο σε καποια στιγμη θα εδεινε μικρα σημεια ζωης απο σημα... μαλλον εκλεισαν
EDIT
Tωρα ολα ΟΚ


Συγχώνευση: Πεμ  4 Οκτ 2018, 15:14

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Νέχει ανοίξει από την περιοχη Εξαμίλια και Άγιο Βασιλι(Nivice) με χαμηλή ισχυ!!
Nα σε ταλαιπωρησω και παλι ... για να μαθαινω και εγω ... οταν λες Nivicë ...  εννοεις αυτο? ευχαριστω  (:
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5123
Πληροφοριακα και μονο για αναφορες συμπεριφορας σε dvb t2...

Χτες κατα τις 2 το πρωι ... εβρεξε καλουτσικα για κανα 2ωρο ... σε εκεινο το διαστημα ηρθε το dvb t2 σημα (μετα απο πολυ καιρο) εκει στο 39 καναλι (μολις σταματησε η βροχη το σημα παλι χαθηκε τελειως και ουτε ιχνος απο χτες το πρωι μετα την βροχη ... φανταζομαι τετοια εποχη θα συμβει το ιδιο, προφανως με την επομενη βροχη) ...

Το σημα χανονταν και ερχονταν ανα περιπου 20-30 δευτερα (δεν ηταν σταθερο) και στην καλυτερη ηταν μονιμο για κανα 5-10 λεπτο (υποψην αυτο το κανει καποιες φορες και οταν βγαινουν αδυνατα τα Ακαρνανικα, και πιανει εικονα εστω με σπασιμο, και ξυσιμο ηχου σε dvb t) με την κεραια στο παντοκρατορα ...

ποιοτητα παλι τιποτα (και αυτο επισης το κανει με ληψη απο Aκαρνανικα καποιες φορες οταν περναει σημα και ας μην εχει ποιοτητα, αλλα δειχνει με σπασιματα σε dvb t)  ...
... και τωρα με τον televes ενισχυτη που ανεβασε ποιοτητα και 60% σε ορισμενα dvb t καναλια (πχ το καναλι 54 παντοκρατορα του εδωσε σημαντικη ενισχυση) ... επισης αλλαξα και 2 τυπους καλωδιων (οχι χτες που εβρεχε, χακλινα και τα 2)... τιποτα παλι ...

εκτιμηση δική μου ... αρχιζω να πιστευω / υποψιαζομαι οτι τελικα οι δεκτες (τουλαχιστον αυτοι οι 2 που εχω) δεν ειναι ευαισθητοι σε dvb t2 σε σχεση οπως κανουν ληψη με dvb t, που εστω και ποιοτητα να μην δειξει ο δεκτης σε dvb t καναλια, αν εχει σημα ή λιγο ποιοτητα (ενα απο τα 2) πιανει εστω με σπασιμο στην εικονα/ηχο

Σε ληψη dvb t2 πιστευω υστερουν ... να μην πω μαλλον αρκετοι, τουλαχιστον αυτοι οι 2 δεκτες που εχω

Nομιζω εμεις σε οριακα σηματα θα ψαχνουμε για συγκεκριμενους dvb t2 δεκτες ...
======================================
εκτος αυτου μονο το klan kosova παλι εχει προβλημα (χτες με την βροχη ηταν οκ) εδω και καμια ωρα κανει πολλα μικρα τετραγωνα η οθονη και καποτε χαλαει και ο ηχος, ενω το σημα και ποιοτητα ειναι αρκετα καλα

Αποσυνδεδεμένος DINOS7

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2010
  • Τόπος: XEIMARA
  • Μηνύματα: 278
Καλησπέρα,σήμερα ξεκίνησε το κρατικό πακέτο εδώ στην Χειμάρρα από την συχνοτητα 23 σε T2.

Συγχώνευση: Πεμ 11 Οκτ 2018, 19:04


Αποσυνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29717
ποια καναλια εχει? παιζουν ολα σε HD? 256QAM δυσκολα τα πραγματα να παει απεναντι το σημα κερκυρα ευκολα
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος DINOS7

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2010
  • Τόπος: XEIMARA
  • Μηνύματα: 278
Έχει 13 κανάλια και τα 2 ειναι Full Hd.Απο το Λογαρά που ειναι το κέντρο νομιζω ότι στην βόρεια Κέρκυρα να έχουν σημα.Επεισης μου ειπαν ότι εχει ανοιξει και το κέντρο Mile.

Αποσυνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5689
Η κεραια σου είναι γυρισμένη προς την Κέρκυρα και γι αυτο δεν εχεις πολύ ένταση σήματος ;  Βλεπω σου ερχετε 45 % ισχύ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος DINOS7

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2010
  • Τόπος: XEIMARA
  • Μηνύματα: 278
Ακριβως ,και το αλλο που μου ειπαν είναι ότι δεν εκπέμπουν με πληρη ισχυ λόγω χαμηλης τασης ρέυματος .

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17292
Μπορούμε να έχουμε και την πλήρη λίστα καναλιών?
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος DINOS7

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2010
  • Τόπος: XEIMARA
  • Μηνύματα: 278
Rtsh 1hd,
Rtsh 2hd,
Rtsh 3,
Rtsh Sport hd,
Rtsh Film,
Rtsh Muzike,
Rtsh Shqip,
Rtsh Kuvendi,
Rtk,Rtsh 24 hd,
Rtsh Plus.
Radio Tirana 1,
Radio Tirana2,
Radio Tirana Internashional,
Radio Tirana Klasik.

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17292
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος DINOS7

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2010
  • Τόπος: XEIMARA
  • Μηνύματα: 278
Περιμένουμε και το δεύτερο Mux να δούμε τι θα βάλουν !

Αποσυνδεδεμένος D_Satellite

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2008
  • Τόπος: Κόρινθος
  • Μηνύματα: 886
Κοίτα η αλβανία μία μικρή χώρα πόσα κανάλια κρατικά έχει, και εδώ εμείς που είμαστε μία χώρα με χιλιάδες χρόνια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ιστορία, και δεν έχουμε π.χ ούτε ένα ΕΡΤ-History.. :wall   :morons

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5123
Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες ...

Εδω δεν πιανω τιποτα πλην το 31 που δειχνει οτι ειναι ακομα dvb t (mpeg4) ... Ισως να το γυρισαν σε dvb t2 στο ιδιο καναλι και να μην το λεει ο δεκτης (ariva t265) δεν ξερω σιγουρα με αυτον τον δεκτη

O edition παλι (proton t265) αν το καναλι ειναι dvb t2 μου ειπε το support δεν θα το δειξει, θα το δειξει σαν dvb t ακομα και αν ειναι dvb t2

Πολυ απογοητευμενος απο τους μικρους δεκτες, κονσερβοκουτια ... λες και ειναι καμια πολυ-πλοκη τηλεοραση ... ουτε την δουλεια τους σαν δεκτες δεν κανουν σωστα για πληροφοριες ακομα και ληψη

Ενταξει δεν περιμενα να ερθει κατι γιατι ειμαι κατω απο το βουνο (δεν ειμαι βορεια αλλα μεση Κερκυρα και πισω απο βουνο Τρουμπετα προς Αλβανια και Παντοκρατορα) και σκεψου δεν περναει καλα ο Παντοκρατορας ... πχ σημερα ολη μερα χανω το καναλι 30 (ant,one,alpha) και ας εβαλα καινουριο ενισχυτη

Eλπιζω οταν ανοιξουν με πιο δυναμη στη ταση και με καλη διαδοση να περασουν καποια στιγμη και σε εμενα

Παντως σαν αναφορα αν δουν οι τεχνικοι εκει, φιλος σε αλλο forum (δεν ξερω αν μπαινει και εδω) λεει οτι το 39 το πιανει στη πολη της Κερκυρας αλλα κανει σπασιματα εικονας χωρις ενισχυτη (αν ειχε ενισχυτη σιγουρα θα τα εγβαζε καλυτερα) με κεραια προς Παντοκρατορα ... αλλα υπολογισε οτι απο την πολη για Αγ Σαραντα ειναι περιπου 20 μοιρες απο τον παντοκρατορα (οχι μεγαλη διαφορα)
Παράθεση
Πάντως σε μένα τα κατεβάζει μεν, αλλά ανοίγουν με σπασίματα δε. Μένω πόλη, δεν έχω ενισχυτή και η κεραία βλέπει Παντοκράτορα, αν τη γυρίσω προς τα δεξιά δεν ξέρω αν βελτιωθεί η κατάσταση.

======================
@ DINOS 7 ... μπορεις να μαθεις σε ποιο καναλι βγαινει το mile σε dvb t2? αυτο επρεπε να ερχεται σε εμενα γιατι το klan βγαινει παρα πολυ καλα σε dvb t, σημα / ποιοτητα σχεδον τερμα και πεντακαθαρα ... εκτος αν το dvb t2 δεν ειναι απο το ιδιο βουνο oπως το dvb t ... ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος gewrgios

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2014
  • Τόπος: Πρεβεζα
  • Μηνύματα: 1452
κατι μου λεει οτι μεντορες τους των γειτονων ισως ειναι οι Ιταλοι :mad: :eek: :oops:

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5123
Τωρα που κοιταξα το klan tv στο 31 φαινεται ειναι κλειστο, και τα 4 καναλια ... μην ερθει μετα ξανα σε dvb t2 ... αναμονη

ΕDIT 11:55
Τελικα που και που πεταει σημα που παιζει απο 0/18% και φυσικα δεν υπαρχει ποιοτητα ... ισως να το εκαναν ηδη dvb t2 και να μην ερχεται οπως πριν, ισως να εχουν καποια βλαβη/δοκιμη ... παντως αν μεινω στη συχνοτητα μισο λεπτο δειχνει οτι κατι υπαρχει εκει που πεταει αποτομα χαμηλο σημα και αμεσως παει παλι στο 0% (χειροκινητη αναζητηση μονο)

Συγχώνευση: Παρ 12 Οκτ 2018, 15:36
Πριν λιγο ηρθαν ολα κανονικα και τα 4, δεν προσεξα καποια αλλαγη

Αποσυνδεδεμένος DINOS7

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2010
  • Τόπος: XEIMARA
  • Μηνύματα: 278
Καλησπέρα,όπως είπα ποιο πανω από το κέντρο Mile δεν έχει ξεκινήσει ακόμα το Rtsh σε dvb t2 Ενω το Klan βγενει προς το παρόν σε Dvb t.Στην 23-39 ειναι οι συχνοτητες για Mile του Rtsh.

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5123
 :thumbup: ευχαριστω ... thanks ...


 


* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 29/03/2024 (07:38)
* Απ: Ψηφιακοί ραδιοφωνικοί δέκτες - παρουσιάσεις, απορίες, προβλήματα, λύσεις  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Ραδιόφωνο (DAB, DAB+, DMB) 29/03/2024 (07:11)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Chris_S Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 29/03/2024 (02:14)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 29/03/2024 (01:50)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 29/03/2024 (00:19)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: xantono Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (22:28)
* Απ: Ψηφιακοί ραδιοφωνικοί δέκτες - παρουσιάσεις, απορίες, προβλήματα, λύσεις  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Ραδιόφωνο (DAB, DAB+, DMB) 28/03/2024 (22:05)
* Απ: Ψηφιακοί ραδιοφωνικοί δέκτες - παρουσιάσεις, απορίες, προβλήματα, λύσεις  Μέλος: tbaruzzo Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Ραδιόφωνο (DAB, DAB+, DMB) 28/03/2024 (21:54)
* Απ: Ψηφιακοί ραδιοφωνικοί δέκτες - παρουσιάσεις, απορίες, προβλήματα, λύσεις  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Ραδιόφωνο (DAB, DAB+, DMB) 28/03/2024 (21:36)
* Απ: Ψηφιακοί ραδιοφωνικοί δέκτες - παρουσιάσεις, απορίες, προβλήματα, λύσεις  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Ραδιόφωνο (DAB, DAB+, DMB) 28/03/2024 (21:29)
* Απ: HellasSat 3 / 4 στις 39°E (λήψεις - αναφορές)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Λήψη HellasSat (39° East) 28/03/2024 (20:35)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (20:16)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (19:45)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (19:42)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: paksat Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (19:01)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (18:50)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (16:31)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (16:17)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (15:48)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: NetSurfer_g7 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (15:34)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: paksat Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (15:30)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: ANDREASSAT Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (15:20)
* Απ: Eutelsat 36D @ 36° E  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: Δορυφορικές λήψεις γενικά 28/03/2024 (14:08)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: gewrgios Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (13:06)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: NetSurfer_g7 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (12:25)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 28/03/2024 (10:56)
* Απ: Ψηφιακοί ραδιοφωνικοί δέκτες - παρουσιάσεις, απορίες, προβλήματα, λύσεις  Μέλος: tbaruzzo Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Ραδιόφωνο (DAB, DAB+, DMB) 28/03/2024 (10:30)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (08:48)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Palmwoods Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (06:25)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (03:07)