Digea κανάλια και συχνότητες
  • Παρ 26 Απρ 2024, 00:44
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Digea κανάλια και συχνότητες  (Αναγνώστηκε 9348 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3038
Και γω όταν είχα δορυφορικό digea μου έβγαζε ο edision picolino μου έβγαζε την ένδειξη hd ενώ μετά απ λίγο μόλις έκανα ταξινόμηση μου την έβγαζε,και στα επίγεια σε όποια του έρχονταν όταν έκανε αναζητηση πέρναγε την ένδειξη hd

Αποσυνδεδεμένος savvas70

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2011
  • Τόπος: Πάφος - Kύπρος
  • Μηνύματα: 2095
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
παιδια προσεχετε οταν παιρνετε καινουριο πιατο. αυτος που σου το πουλησε θα σου ειπε οτι ειναι 1μ ενω αν το μετρησεις θα ναι πχ 90Χ100. οταν λεμε οτι ενα πιατο ειναι 1μ η μικροτερη διασταση ειναι 1μ. πχ εμενα η διασταση ειναι 85Χ90 θεωρειται 85αρι

ασχολιαστος ο δεκτης τι μαρκα ειναι ολα αυτα τα ali chip μηχανηματα για τον Αραχθο ειναι

τεσπα τα καναλια ολα ειναι SD κανενα HD αλλα ο αμικο μαλλον τα λεει HD γιατι ειναι σε MPEG4. αυτα ειναι σφαλματα δεκτων δεκαετιας οπως πχ ενας vantage 8000 που χε ενας φιλος μου καποτε. δες αν παιρνει χειροκινητα τα μπισκοτα ή με καποιο update θα στα παιξει τα καναλια
Νεκτάριε, η πλατφόρμα της DIGEA εκπέμπει σε δυο συχνότητες. Την 12720Η και την 12737Η. Στην πρώτη συχνότητα όλα τα κανάλια ανοίγουν πλυν του MEGA το οποίο έχει την ένδειξη HD. Στη δεύτερη συχνότητα εκπέμπουν πάλι όλα τα κανάλια και έχουν όλα την ένδειξη HD, κανένα όμως δεν ανοίγει...

Αποσυνδεδεμένος music_1896

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2009
  • Τόπος: Ροδος
  • Μηνύματα: 861
Σάββα όπως τα λέει ο Νεκτάριος.
Απο τα κανάλια της DIGEA δεν υπάρχει κανένα σε δορυφόρο. Μην μπερδεύεσαι με την ΕΡΤ.

Τα κανάλια είναι στις συχνότητες 12702 & 12720 μοιρασμένα και στην 12737 όλα μαζί.

Για να δεις το MEGA ή θα βρεις νεότερο λογισμικό ή θα το περάσεις χειροκίνητα απο το μενού.
Τροχιακές Θέσεις: 1.9Ε , 9E , 13E , 19E , 39E
Δέκτες : Edision OS MIO+ , Octagon SF8008 , Edision PRIMO IP S2 , Edision Picollo S2+T2/C , KAONMEDIA NS1110

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17308
Τα σαρδελοκούτια που πουλάνε για δέκτες δείχνουν ως HD οποιοδήποτε κανάλι εκπέμπει σε H.264....
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29848
βασικα κατεβασε τα καναλια της 12737Η αυτα θα μεινουν στο δορυφορο και εχουν ποιο δυνατο σημα. τα αλλα το καλοκαιρι θα κλεισουν εντελως ή σε εκεινες τις συχνοτητες θα βγουν τα HD
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος savvas70

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2011
  • Τόπος: Πάφος - Kύπρος
  • Μηνύματα: 2095
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Σάββα όπως τα λέει ο Νεκτάριος.
Απο τα κανάλια της DIGEA δεν υπάρχει κανένα σε δορυφόρο. Μην μπερδεύεσαι με την ΕΡΤ.

Τα κανάλια είναι στις συχνότητες 12702 & 12720 μοιρασμένα και στην 12737 όλα μαζί.

Για να δεις το MEGA ή θα βρεις νεότερο λογισμικό ή θα το περάσεις χειροκίνητα απο το μενού.
Ηλία λάθος διατύπωση. Πρέπει να εννοείς ότι κανένα κανάλι της DIGEA δεν επέμπει σε HD σε κανένα δορυφόρο. Πάντως σε HD μου τα βγάζει ο ΑΜΙΚΟ ΜΙRA στη συχνότητα 12737 και είναι όλα κλειδωμένα, ενώ στη 12720 είναι όλα ανοικτά πλυν του MEGA που το βγάζει και εδώ HD... Μάλλον το πρόβλημα βρίσκεται στο ότι το συγκεκριμένο κανάλι άρχισε πρόσφατα να εκπέμπει και δεν πέρασαν τα kl@!d!@ στο λογισμικό. Το ίδιο θέμα έχω και με τα κανάλια της ΕΡΤ στον HellaSat που όλα τα HD κανάλια στο 2ο mux είναι κλειδωμένα. Βλέπω μόνο την EPT 1 HD στον πρώτο mux, που ως γνωστόν αντικατέστησε την ERT SPORT HD χωρίς να αλλάξουν τα kl@!d!@.

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17308
Καμία λάθος διατύπωση, είμαι πολύ συγκεκριμένος. Ο δέκτης που έχεις δείχνει ως HD και ο,τιδήποτε εκπέμπει με H.264 χωρίς να είναι!
Καλό είναι επίσης όταν λαμβάνουμε έναν δορυφόρο να βλέπουμε και τι εκπέμπει από εκεί για να είμαστε σίγουροι.
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συνδεδεμένος johnpapad24

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2020
  • Μηνύματα: 2239
σχετικα με το hd στα lyngsat/flysat καμμια φορα γινονται λαθη παντως (δεν ισχυει σε αυτη την περιπτωση)
130x100cm σιδερενιο no name αργολιδα...

Αποσυνδεδεμένος music_1896

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2009
  • Τόπος: Ροδος
  • Μηνύματα: 861
O Σάββας αναφέρεται στο δικό μου  post.
Nαι ξέχασα να γράψω το HD.
Τροχιακές Θέσεις: 1.9Ε , 9E , 13E , 19E , 39E
Δέκτες : Edision OS MIO+ , Octagon SF8008 , Edision PRIMO IP S2 , Edision Picollo S2+T2/C , KAONMEDIA NS1110

Αποσυνδεδεμένος savvas70

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2011
  • Τόπος: Πάφος - Kύπρος
  • Μηνύματα: 2095
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
O Σάββας αναφέρεται στο δικό μου  post.
Nαι ξέχασα να γράψω το HD.
Ναι, ακριβώς σε εσένα αναφερόμουν music 1986. Από λάθος αναφέρθηκα στον Ηλία...

Αποσυνδεδεμένος sat-user

  • Διαγραμμένο Μέλος
  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Σεπ 2020
  • Τόπος: Europa
  • Μηνύματα: 514
Μην μιλαμε για  HD απο τον δορυφορο αυτον προς το παρον.Τα SD με το ζορι τα βλεπουμε.Βρεχει στην Ελλαδα η μαυρα συννεφα ,0 σημα εμεις στην Ευρωπη.Βρεχει στην Ευρωπη..παπαλα.Βλεπω κατι Αραβικα Συριακα καναλια  με 10_12 db σημα κι αναρωτιεμαι τι φταιει.
Σιγουρα οχι τοσο ο δορυφορος.
Αντιστοιχο το προβλημμα με το το χαμηλο σημα των καναλλιων της ΕΡΤ στον ΗELLAS SAT.
Αρα;
Vü zero4k,Hitube4k,VÜsoloSE,XP1000,DM800HD,
DM800HDse,Giga blue 800se,.....
Triax 78cm disecq motor 45°W-68°E
Gibertini 80cm 13°E-19°E

Αποσυνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29848
φιλε αμα χανεις την εικονα στην digea με κατοφλι στα 4db η καινουρια συχνοτητα και 2,2db η παλιες δεν φταιει κανενας δορυφορος και καμια digea αλλα η εγκατασταση σου.

οι εκπομπές της digea και της ΕΡΤ δεν ειναι για direct to home ληψη οπως η νοβα και ο ΟΤΕ αλλα feed τροφοδοσιας οποτε μην εχετε απαιτησεις να εχουν σημα γιατι ειναι για ληψη με συγκεκριμενα πιατα και συγκεκριμενα lnb δεκτες κλπ και οχι με τα humax πιατο(που το βρηκες αυτο?), δεκτες αμικο μιμικο που δεν αλλαζουν τα κλειδακια. ειστε τυχεροι καποιοι που η digea kai ERT πηγαν σε μια θα την πω φθηνη κωδικοποιηση BISS που μπαζει απο παντου γιατι απλα τους ενοιαζε να κλειδωσουν τυπικα τα προγραμματα σε κατι απλο ετσι ωστε ατυπα να μπορουν οσοι εχουν καποιες βασικες γνωσεις δορυφορικης να τους βλεπουν. μην ξυπνησουν κανα πρωι μονο και αλλαζουν συχνα τα μπισκοτα εκει να σ;ας δω ή πανε σε κανα ποιο δυσκολο συνδιασμο εκπομπής πχ DVB S2 8PSK και ενα FEC στα 5/6 ή 8/9 εκει να σας δω ποιος θα τα βλεπει που θα θες το λιγοτερο 9.5db ;h 10.7db για να δεις εικονα.
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος sat-user

  • Διαγραμμένο Μέλος
  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Σεπ 2020
  • Τόπος: Europa
  • Μηνύματα: 514
Τι ειναι αυτα που λες;  πρεπει να να τους ευγνομονουμε κιολας;Ξερω πολυ καλα τι  ενγκατασταση χρειαζεται και πως.
Οπως κι εσεις στην  Ελλαδα ετσι κι εγω πληρωνω τουλαχιστον τα κρατικα καναλια .Σαν να λες βλεπε ΕΡΤ World ...,και πολυ σου ειναι!.



Vü zero4k,Hitube4k,VÜsoloSE,XP1000,DM800HD,
DM800HDse,Giga blue 800se,.....
Triax 78cm disecq motor 45°W-68°E
Gibertini 80cm 13°E-19°E

Αποσυνδεδεμένος savvas70

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2011
  • Τόπος: Πάφος - Kύπρος
  • Μηνύματα: 2095
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Μην μιλαμε για  HD απο τον δορυφορο αυτον προς το παρον.Τα SD με το ζορι τα βλεπουμε.Βρεχει στην Ελλαδα η μαυρα συννεφα ,0 σημα εμεις στην Ευρωπη.Βρεχει στην Ευρωπη..παπαλα.Βλεπω κατι Αραβικα Συριακα καναλια  με 10_12 db σημα κι αναρωτιεμαι τι φταιει.
Σιγουρα οχι τοσο ο δορυφορος.
Αντιστοιχο το προβλημμα με το το χαμηλο σημα των καναλλιων της ΕΡΤ στον ΗELLAS SAT.
Αρα;
Τις συχνότητες της Digea ακόμα δεν τις τέσταρα υπό βροχή, όμως μου βγάζουν αρκετά ισχυρό σήμα μέχρι και 77%, ειδικά η καινούρια 12737Η. Όμως η συχνότητες της ΕΡΤ στο HELLASAT είναι πολύ ισχυρές,  με 80αρι πιάτο δεν έχω χάσει σήμα ούτε σε καταιγίδα, σε αντίθεση π.χ. με τις συχνότητες της Nova στον HOTBIRD με το ίδιο πιάτο. Άκομα χειρότερα τα πράγματα με κάποιες άλλες συχνότητες όπως π.χ. αυτή του Euronews Greek που με 5 σταγόνες βροχής χάνεται το σήμα...

Αποσυνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29848
η 12476Η στις 13Ε εχει χαμηλοτερο σημα σε σχεση με αυτες της νοβα και εδω χανεται ποιο γρηγορα μολις ιξει καλη βροχη
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος adonis1

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Σεπ 2010
  • Τόπος: Σύρος
  • Μηνύματα: 1961
όταν υπάρχει πολύ ισχυρή βροχόπτωση δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρξει και διακοπή λήψης όσο και μεγάλο κάτοπτρο να έχει κάποιος, εδώ υπάρχουν και τα εναλλακτικά και σε απόσταση ευρισκόμενα teleport upliks με τα εξάμετρα για αυτό το σκοπό, και όχι τα συνηθισμένα κάτοπτρα (50 - 80 cm) που παρέχουν οι δορυφορικοί πάροχοι.
Σύρος κάτοπτρο Gibertini 1.55 Χ 1.66 ( 100.5°E - 45.0°W) Ku lnb Inverto Black Ultra 0.2db & Circular Uni Inverto BLACK Pro &  Extended (13.75 - 14.50 GHz) & BT 180 (10.00-12.75 GHz) / C-Band lnb Pauxis 13° K & Panorama 13°K & Titanium Extended /Ka  19.70 - 20.20 GHz-Technomate TM-5402 M3 & M4 κ.α.

Αποσυνδεδεμένος komhsgr

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2019
  • Μηνύματα: 546
 Ενα θα πω, απο την μια δε βάζετε το χέρι στην τσέπη , απο την αλλη προσπαθητε με κονσερβοκουτια και πιατα και κατσαρολες και απαιτητε απο πανω και φταινε οι αλλοι. SAT USER αν εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις βαλε το χερι στην τσέπη βαλε συνδρομιτικη τηλεόραση και εκει να απαιτεις. Και ναι πρεπει να τους λες και ευχαριστω που εστω και με αυτο το τροπο βλέπεις τα οποια κανάλια.Ας σοβαρευτουμε επιτέλους πριν απο καιρο ζητησε την συμβουλη μας καποιος τι πιατο να παρει για Κυπρο, του ειπα 1μ αααα ειναι ακριβο ααα ετσι ααα αλλιως πηγε εβαλε 85αρι και έχει οριακο σήμα.
 Ξαναεπαναλβανω λοιπον ειναι feed σημα τροφοδοσιας αν δε κατανοητε καποια πραγματα και προσπαθητε με σαλια και με κολλες να κανετε δουλεια δε σας φταιει κανεις.

Αποσυνδεδεμένος savvas70

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2011
  • Τόπος: Πάφος - Kύπρος
  • Μηνύματα: 2095
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
 Ενα θα πω, απο την μια δε βάζετε το χέρι στην τσέπη , απο την αλλη προσπαθητε με κονσερβοκουτια και πιατα και κατσαρολες και απαιτητε απο πανω και φταινε οι αλλοι. SAT USER αν εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις βαλε το χερι στην τσέπη βαλε συνδρομιτικη τηλεόραση και εκει να απαιτεις. Και ναι πρεπει να τους λες και ευχαριστω που εστω και με αυτο το τροπο βλέπεις τα οποια κανάλια.Ας σοβαρευτουμε επιτέλους πριν απο καιρο ζητησε την συμβουλη μας καποιος τι πιατο να παρει για Κυπρο, του ειπα 1μ αααα ειναι ακριβο ααα ετσι ααα αλλιως πηγε εβαλε 85αρι και έχει οριακο σήμα.
 Ξαναεπαναλβανω λοιπον ειναι feed σημα τροφοδοσιας αν δε κατανοητε καποια πραγματα και προσπαθητε με σαλια και με κολλες να κανετε δουλεια δε σας φταιει κανεις.
Δεν έβαλα 85αρι. 85αρι είχα. Ζήτησα του 1 μέτρου και μου έδοσαν 90 εκ. Έστω και με αυτό έχω αρκετά κάλο σήμα και δεν έχω καμία απαίτηση. Εδώ ανταλάζουμε απόψεις και εμπειρίες και δεν μπορούμε να έχουμε και πολλές απαιτήσεις από τα δορυφορικά feed τροφοδοσίας των καναλιών... Και μιας και μιλάς για τη συνδρομητική, από το 2005 είχα Nova Ελλάδας και έβλεπα όλα τα ελληνικά μεγάλα κανάλια (καθώς και κάποια περιφεριακά ελεύθερα στον HELLASAT). Mια καλή μέρα όμως το 2010 ξαφνικά μου έκοψαν το σήμα γιατί άλλαξε το σύστημα σε MPEG 4 και έπρεπε να μπω σε νέες διαδικασίες και έξοδα για να μου στείλουν από την Ελλάδα νέο αποκωδικοποιητή και κάρτα. Τώρα η κατάσταση έχει περιπλεκτεί ακόμα περισσότερο γιατί η Nova δεν δέχεται πληρωμή με πιστωτική κάρτα μέσω τηλεφώνου όπως προηγουμένως (λόγω προστασίας προσωπικών δεδομένων) και έτσι είσαι αναγκασμένος να πληρώσεις εφάπαξ όλο το ετήσιο ποσό της συνδρομής... Έτσι περιορίστηκα στη Nova Κύπρου η οποία δεν έχει κανένα πανελλήνιο κανάλι. (Το μοναδικό που υπήρχε ήταν το OPEN BEYOND που το έκοψαν και αυτό πριν λίγους μήνες...)

Αποσυνδεδεμένος komhsgr

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2019
  • Μηνύματα: 546
  Σαββα πριν 1 μηνα ακριβως ενας Κυπριος με πλησιασε και μου ζητησε την γνωμη μου για Κυπρο για τα καναλια DIGEA ,  απο τεχνικης αποψης του ειπα 1 μετρο πιατο και να πάρει δέκτη που να έχει την δυνατοτητα για οποιαδιποτε μελλοντικη αλλαγη. Ο ανθρωπος τα εσταξε ασχημα συν μαστορα για την εγκατάσταση και γυρισε και μου ειπε, καλα γιατι δε μου είπες οτι έχουν το ιδιο προγραμμα με τα Κυπριακα!!!!   Δεν έχω κατι με εσενα προσωπικα απλα στην ολη κατασταση δεν ξερουν τι θελουν μερικοι.

Αποσυνδεδεμένος savvas70

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2011
  • Τόπος: Πάφος - Kύπρος
  • Μηνύματα: 2095
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
  Σαββα πριν 1 μηνα ακριβως ενας Κυπριος με πλησιασε και μου ζητησε την γνωμη μου για Κυπρο για τα καναλια DIGEA ,  απο τεχνικης αποψης του ειπα 1 μετρο πιατο και να πάρει δέκτη που να έχει την δυνατοτητα για οποιαδιποτε μελλοντικη αλλαγη. Ο ανθρωπος τα εσταξε ασχημα συν μαστορα για την εγκατάσταση και γυρισε και μου ειπε, καλα γιατι δε μου είπες οτι έχουν το ιδιο προγραμμα με τα Κυπριακα!!!!   Δεν έχω κατι με εσενα προσωπικα απλα στην ολη κατασταση δεν ξερουν τι θελουν μερικοι.
Προφανώς μιλά για τα κανάλια ΑLPHΑ και ΑΝΤ1 που πουλούν μεγάλο μέρος του προγράμματός τους στα αντίστοιχα κυπριακά. Επίσης μεγάλο μέρος του προγράμματος του OPEN BEYOND έχει αγοράσει το κυπριακό OMEGA, όπως το ίδιο συμβαίνει και με το  SIGMA που αγόρασε προγράμματα του ΣΚΑΪ.'Επρεπε να το γνωρίζει αυτό... Προσωπικά πιστεύω ότι έχουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον τα κανάλια της ΕΡΤ στο HELLASAT, που είναι και σε HD, αλλά έχουν και πολύ πιο ισχυρό σήμα από αυτά της DIGEA.

Συγχώνευση: Τρι 29 Δεκ 2020, 17:52
Και στα 2 mux της Digea από χτες δεν εμφανίζονται οι πληροφορίες προγράμματος (TV guide).

Αποσυνδεδεμένος savvas70

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2011
  • Τόπος: Πάφος - Kύπρος
  • Μηνύματα: 2095
Γιατί η συχνότητα 12702 Η (ALPHA, ANT1, OPEN, MTV) ενώ έχει το πιο δυνατό σήμα και από τις 3 της DIGEA, κάποιες μέρες (όπως σήμερα) ξαφνικά και ανεξήγητα -και ενώ οι καιρικές συνθήκες είναι άριστες- η ποιότητα σήματος από το 72% πέφτει στο 33% με αποτέλεσμα να παρουσιάζονται μικροσπασίματα; Εν τω μεταξύ το σήμα των 2 άλλων συχνοτήτων είναι μια χαρά και ποτέ δεν παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα , εκτός στην περίπτωση δυνατής βροχής.

Αποσυνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29848
to μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι να ανοιγει καποιο feed κοντα στο 12700Η στις 4.8Ε και να κανει παρεμβολες στην 12702Η
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3038
Το ίδιο θέμα το έχω αναφέρει και γω στο forum το αντιμετώπιζα το Σεπτέμβριο Οκτώβριο και μου λέγανε ότι ο ήλιος εκείνη την περίοδο τις συγκεκριμένες ώρες το μεσημέρι έκανε σκιά στο δορυφόρο.Εγω ήμουνα με δέκτη edision και ενώ το σήμα και σε μένα στην 12702 ητανε 72-75,ξαφνικά απ της 1 το μεσημέρι μέχρι αργά το απόγευμα πήγαινε στο μπατο,αλλά αυτό το έκανε περισσότερο τα σαββατοκυριακα τις καθημερινές νομίζω δεν το έκανε.Κι έτσι επειδή μου σπάσανε τα νεύρα έβαλα cosmote tv να τελειώνει η φασαρία

Αποσυνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29848
o ηλιος ειανι ακομα πολλυ χαμηλα για να κανει προβληματα στοπυς δορυφορους. αυτο που λες θα ξεκινησει αφου μπει ο μαρτιος.
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος savvas70

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2011
  • Τόπος: Πάφος - Kύπρος
  • Μηνύματα: 2095
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Το ίδιο θέμα το έχω αναφέρει και γω στο forum το αντιμετώπιζα το Σεπτέμβριο Οκτώβριο και μου λέγανε ότι ο ήλιος εκείνη την περίοδο τις συγκεκριμένες ώρες το μεσημέρι έκανε σκιά στο δορυφόρο.Εγω ήμουνα με δέκτη edision και ενώ το σήμα και σε μένα στην 12702 ητανε 72-75,ξαφνικά απ της 1 το μεσημέρι μέχρι αργά το απόγευμα πήγαινε στο μπατο,αλλά αυτό το έκανε περισσότερο τα σαββατοκυριακα τις καθημερινές νομίζω δεν το έκανε.Κι έτσι επειδή μου σπάσανε τα νεύρα έβαλα cosmote tv να τελειώνει η φασαρία

Tο πρόβλημα παρουσιάστηκε σήμερα από τις 10.00 το πρωί μέχρι τις 3.00 το απόγευμα, και παρουσιάζεται κάθε 3-4 ημέρες για μερικές ώρες. Δυστυχώς για εμάς που μένουμε εκτός Ελλάδας δεν είναι και απλή η υπόθεση η συνδρομή στην Cosmote ή τη Nova Ελλάδας.

Συγχώνευση: Κυρ 31 Ιαν 2021, 17:48
Τώρα που έλεξγα, ξανάρχισε το πρόβλημα στην 12702Η, η ποιότητα τώρα πέφτει μέχρι και 26%...

Αποσυνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29848
12737Η και ησυχαζετε
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος savvas70

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2011
  • Τόπος: Πάφος - Kύπρος
  • Μηνύματα: 2095
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
12737Η και ησυχαζετε
Δεν μου ανοίγει η 12737Η στο δέκτη μου και περιμένω την καινούρια αναβάθμιση. Πάντως τώρα η 12702Η επανήλθε κανονικά στο 71% με 76%...

Αποσυνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29848
το χουμε ξαναπει αυτο σχετικα με τους δεκτες οτι θα πρπεει να εχεις αμεση προσβαση να βαζεις τα κλαδακια.

μεχρι να βγει αναβαθμηση μπορει να ξεκινησουν και τα HD και μετα ανττε να περιμενεις παλι
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος savvas70

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2011
  • Τόπος: Πάφος - Kύπρος
  • Μηνύματα: 2095
Από χτες πρέπει να αυξήθηκε ελαφρά η ισχύς των 2 αναμεταδοτών της DIGEA γιατί χωρίς να κάμω καμία επέμβαση στο πιάτο ή το LNB η 12702Η από 71% ποιότητα σήματος τώρα πήγε στο 75% και η 12720Η από 48% - 51% μου βγάζει τώρα 56% - 60%.

Αποσυνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29848
exei κακοκαιρια στην αθηνα και οποτε εχει κακοκαιρια ανεβαζουν το σημα στις συχνοτητες
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε


 


* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: Ilias_ Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (22:07)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: komhsgr Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (22:04)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: Ilias_ Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (21:59)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: komhsgr Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (21:49)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: ch10 Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (21:45)
* προτασεις συσκευων για αναπαραγωγη και εγγραφη  Μέλος: deepbluesky Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (21:36)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: komhsgr Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 25/04/2024 (21:26)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ (νομοί Κέρκυρας & Λευκάδας)  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (19:24)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (19:21)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 25/04/2024 (18:51)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: paksat Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 25/04/2024 (18:49)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 25/04/2024 (18:27)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΝΟΜΟ ΗΜΑΘΙΑΣ  Μέλος: thanost Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (14:53)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 25/04/2024 (11:50)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 25/04/2024 (11:41)
* Απ: Ειδήσεις - Νέα σχετικά με τη Nova  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: NOVA 25/04/2024 (09:45)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ  Μέλος: Thodoris_Z Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (07:38)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο νομό ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (01:22)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (01:09)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Chris_S Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (23:42)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΘΡΑΚΗ, ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ & ΣΕΡΡΕΣ [ΠΖ 01]  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 24/04/2024 (23:22)
* Απ: CB Radio   Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 24/04/2024 (23:12)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: Thodoris_Z Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (22:44)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (22:11)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (22:09)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (21:08)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΠΙΕΡΙΑΣ  Μέλος: cocu Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (19:58)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: jinn42 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (19:19)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο νομό ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ  Μέλος: Thodoris_Z Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (19:13)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: Thodoris_Z Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (19:03)