Διαφορά επίγειων κεραιών εσωτερικών και εξωτερικών
  • Σαβ 20 Απρ 2024, 00:42
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Διαφορά επίγειων κεραιών εσωτερικών και εξωτερικών  (Αναγνώστηκε 3905 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος savvas70

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2011
  • Τόπος: Πάφος - Kύπρος
  • Μηνύματα: 2093
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Στην Αλεξανδρούπολη, είχαμε εδώ και 15 χρόνια σε μια τηλεόραση εσωτερική κεραία με πενιχρά αποτελέσματα από όταν ήρθε το DVB-T. Επαναφέραμε αυτήν την τηλεόραση μετά από έναν χρόνο αχρησίας, αλλά πλέον δεν πιάνει τίποτα. Λογικό, βέβαια, αν αναλογιστεί κανείς πως η κεραία είναι 15ετίας τουλάχιστον και σπασμένη (την είχα κολλήσει κάπως με μονωτική ταινία και δούλευε για 4-5 χρόνια έστω με τα χίλια ζόρια).  Επειδή εξωτερική κεραία δεν πρόκειται να μπει, καθώς όλη η εγκατάσταση είναι επιεικώς μάπα, έχετε να προτείνετε καμιά εσωτερική κεραία ως 20 ευρώ, να δω μήπως βελτιωθεί κάπως η κατάσταση;
 Δεν ξέρω αν μιλάς για μονοκατοικία ή διαμέρισμα πολυκατοικίας, αλλα η καλύτερη λυση είναι μια εξωτερική κεραία. Τόσο δύσκολο είναι να τραβήξεις ένα καλώδιο στην ταράτσα;


Αποσυνδεδεμένος nick

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2012
  • Τόπος: Αθήνα (Αιγάλεω)
  • Μηνύματα: 3271
Το γνωρίζω, αλλά προφανώς δεν γίνεται. Αν γινόταν, θα είχα φτιάξει εξ αρχής μια σωστή εγκατάσταση, καθώς από τις 3 τηλεοράσεις, η μία είναι αυτή που θέλω να βάλω την εσωτερική, η άλλη είναι η δικιά μου με το καλώδιο ραδιοφώνου για κεραία και η τελευταία έχει σύνδεση με την κεντρική εγκατάσταση αλλά έχει συχνά σπασίματα το χειμώνα (εντονότερα σε κακοκαιρία) σχεδόν σε όλες τις συχνότητες (το καλοκαίρι σπανιότερα).

Αποσυνδεδεμένος savvas70

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2011
  • Τόπος: Πάφος - Kύπρος
  • Μηνύματα: 2093
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Το γνωρίζω, αλλά προφανώς δεν γίνεται. Αν γινόταν, θα είχα φτιάξει εξ αρχής μια σωστή εγκατάσταση, καθώς από τις 3 τηλεοράσεις, η μία είναι αυτή που θέλω να βάλω την εσωτερική, η άλλη είναι η δικιά μου με το καλώδιο ραδιοφώνου για κεραία και η τελευταία έχει σύνδεση με την κεντρική εγκατάσταση αλλά έχει συχνά σπασίματα το χειμώνα (εντονότερα σε κακοκαιρία) σχεδόν σε όλες τις συχνότητες (το καλοκαίρι σπανιότερα).


Από την πείρα μου, οι εσωτερικές κεραίες (αν και έχουν ενσωματομένο ενισχυτή) είναι κατάλληλες μόνο για περιοχές όπου το σήμα των πομπών  είναι ισχυρό και δεν υπάρχουν φυσικά εμπόδια, ψηλές πολυκατοικίες κλπ. Στις περιοχές με αδύνατο σήμα η εγκατάσταση μιας εξωτερικής κεραίας είναι μονόδρομος.

Αποσυνδεδεμένος geoavlonitis

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2014
  • Τόπος: Κέρκυρα/Ξάνθη
  • Μηνύματα: 1585
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Εγώ είμαι ικανοποιημένος και με το καλώδιο. Το θέμα είναι να φτιάξω κάτι στο άλλο δωμάτιο, να μη με φωνάζουν συνεχώς για βοήθεια (δεν μπορώ να κάνω και θαύματα κιόλας :lol: ).


Όταν λέμε ενίσχυση, για πόση περίπου; πχ σε αυτήν Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε, την οποία έχω βρει γύρω στα 20 ευρώ, λέει 36dB
Μια τέτοια είχα στο νου μου... και μια περίπου ίδια έχω και εγώ και μου βγάζει σε όλες τις συχνότητες 100%σημα-ποιότητα. Με την εξωτερική χωρίς ενισχυτή έχω 97-98%σημα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος cocu

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Κατερίνη
  • Μηνύματα: 470
Κάποια κεραία που να μπαίνει σε κάθετη πόλωση να μου προτείνετε; Λογαριθμική ενεργητική η κάποια άλλη και πάλι ενεργητικη; Είδα σε δοκιμές που έκανα στην ταράτσα, πολύ χαμηλά τα βουλγάρικα στην 29 με μια λογαριθμική fraccaro, και θέλω κάτι άλλο για να δυναμώσουν λίγο παραπάνω!

Συνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5698
Έχω την εντύπωση πως : η Βουλγαρία παίζει παλι σε οριζόντια πολωση και πως οι περισσοτερες κεραιες αν οχι όλες μπορούν να μπουν σε κάθετη πόλωση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος cocu

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Κατερίνη
  • Μηνύματα: 470
Επάνω στην ταράτσα μου τα έπαιζε καλύτερα κάθετα και πάλι όχι τελείως παράλληλα προς το έδαφος, αλλά με κλίση προς τα επανω!οριζόντια μου έβγαλε πιο λίγο σημα

Αποσυνδεδεμένος cocu

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Κατερίνη
  • Μηνύματα: 470
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Έχω την εντύπωση πως : η Βουλγαρία παίζει παλι σε οριζόντια πολωση και πως οι περισσοτερες κεραιες αν οχι όλες μπορούν να μπουν σε κάθετη πόλωση.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Τελικά είναι κάθετη πόλωση, όταν την γυρίζω σε οριζόντια δεν πιάνει τίποτα!


 


* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 20/04/2024 (00:39)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: Thodoris_Z Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 20/04/2024 (00:08)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ (νομοί Κέρκυρας & Λευκάδας)  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 19/04/2024 (22:05)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 19/04/2024 (20:15)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στα ΑΜ  Μέλος: savvas70 Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/04/2024 (19:15)
* Απ: HellasSat 3 / 4 στις 39°E (λήψεις - αναφορές)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Λήψη HellasSat (39° East) 19/04/2024 (17:39)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 19/04/2024 (17:28)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στις ΣΕΡΡΕΣ  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 19/04/2024 (17:13)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΕΥΒΟΙΑ  Μέλος: first Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 19/04/2024 (17:09)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στις ΣΕΡΡΕΣ  Μέλος: studio76 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 19/04/2024 (16:27)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 19/04/2024 (14:47)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: gewrgios Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 19/04/2024 (12:46)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: dennmtr Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 19/04/2024 (12:26)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 19/04/2024 (12:22)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 19/04/2024 (12:16)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 19/04/2024 (10:49)
* Απ: HellasSat 3 / 4 στις 39°E (λήψεις - αναφορές)  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: Λήψη HellasSat (39° East) 19/04/2024 (10:02)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 19/04/2024 (05:12)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στα ΑΜ  Μέλος: panos_panopoulos Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/04/2024 (01:34)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΕΥΒΟΙΑ  Μέλος: mariosblackman Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/04/2024 (23:08)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/04/2024 (22:22)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: dennmtr Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 18/04/2024 (22:07)
* Απ: Επίγεια Ψηφιακή Πλατφόρμα ΡΙΚ  Μέλος: savvas70 Φόρουμ: Οι Επίγειες Λήψεις Στην Κύπρο 18/04/2024 (21:37)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: GreekTVSeries Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 18/04/2024 (20:14)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 18/04/2024 (19:12)
* Απ: HellasSat 3 / 4 στις 39°E (λήψεις - αναφορές)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Λήψη HellasSat (39° East) 18/04/2024 (18:48)
* Απ: ενημερωση περι Champions league, Εuropa league   Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 18/04/2024 (16:19)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: pepis68 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 18/04/2024 (14:54)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ (νομοί Κέρκυρας & Λευκάδας)  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/04/2024 (14:42)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΕΥΒΟΙΑ  Μέλος: first Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/04/2024 (14:18)