Εγγραφή στο κινητό από ραδιόφωνο FM χωρίς ιντερνετ. - Υπολογιστές - Διαδίκτυο - Τηλεφωνία - Παιχνιδομηχανές - SATLEO FORUM
  • Νοέμβριος 30, 2020, 12:41:12 πμ
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Εγγραφή στο κινητό από ραδιόφωνο FM χωρίς ιντερνετ.  (Αναγνώστηκε 402 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tasos.cz

• Sat Historian
  • SatLeo Legend
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2018
  • Τόπος: Τσεχία
  • dum spiro spero
Εγγραφή στο κινητό από ραδιόφωνο FM χωρίς ιντερνετ.

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Στο παλιό smart κινητό μου με android 4.4 έχω εικονίδιο του ραδιοφώνου για άκουσμα τοπικών σταθμών χωρίς ιντερνετ  που μου επιτρέπει να κάνω εγγραφή κάποιου ωραίου τραγουδιού.

Στο νέο κινητό μου με android 9 το εικονίδιο του ραδιοφώνου είναι μόνο για άκουσμα τοπικών σταθμών, δεν έχει το μαγικό κόκκινο κουμπάκι για εγγραφή ήχου από το ράδιο.

Έψαξα στο google play για κάποια aplication με radio fm που να μου επιτρέπει να κάνω εγγραφή off line αλλά δεν βρήκα. Όλες οι εφαρμογές με ράδια αν και λένε ότι παίζουν radio off line δεν το παίζουνε πάντα θέλουνε wifi+internet.

Ξέρετε κάποια εφαρμογή android  που να παίζει τοπικά ράδια στα fm χωρίς internet με δυνατότητα εγγραφής?

Αποσυνδεδεμένος babis3g

• SatLeo Legend
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
δηλαδη ακουσμα σταθμων fm χωρις ιντερνετ εννοεις να εχει fm δεκτη .. αν ναι, τοτε οι περισσοτεροι κατασκευαστες στα καινουρια κινητα αρχιζουν να τον καταργουν ... σε μερικα παλια ενω υπαρχει ενσωματωμενος fm δεκτης, εχουν καταργησει τα fm  μεσω αναβαθμησης ... μπορει ομως καποιος να ξερει κατι και να υπαρχει εφαρμογη απο τριτο προσωπο που να ξανα φερνει τα fm (εφοσον υπαρχει μεσα ο δεκτης)

Αποσυνδεδεμένος mcelliot_g

• Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
Για ποιο κινητό μιλάμε ακριβώς?
Δέκτες: Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB: Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο: MABO 130X144 on Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο: 45W - 95E

Αποσυνδεδεμένος tasos.cz

• Sat Historian
  • SatLeo Legend
  • **
  • dum spiro spero
to babis3g :    Υπήρχε Μπάμπη η εφαρμογή nextradio free live fm radio που ίσως κάνει αυτήν την δουλειά αλλά δεν μπορώ να την βρω να την κατεβάσω
to mcelliot_g : Ηλία μιλάω για το κινητό HONOR 8A

• SatLeo Legend
Σε αυτό δυστυχώς μόνο σε custom rom με δικό της radio app. Η Honor έχει αφαιρέσει την εγγραφή για δικούς της λόγους...

Αποσυνδεδεμένος tasos.cz

• Sat Historian
  • SatLeo Legend
  • **
  • dum spiro spero
Ίσως Ηλία παίζουν ευρύτερα και άλλοι λόγοι και συμφέροντα γιατί διαπίστωσα  ότι η εφαρμογή nextradio free live fm radio που είχε 10.000.000 download και που επέτρεπε να λειτουργεί τοπικό ραδιόφωνο χωρίς  ιντερνετ εφόσον το κινητό περιέχει ραδιοφωνικό τσιπ τώρα δεν υπάρχει πουθενά και η ιστοσελίδα του κατασκευαστή δηλώνεται ανύπαρκτη. Είναι η εφαρμογή στην συνημμένη Φώτο

Αποσυνδεδεμένος babis3g

• SatLeo Legend
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
τι να πω, εγω ακομα εχω symbian απλα ειπα σαν πληροφορια οτι σιγα σιγα αφαιρουν τα ραδια απο τα κινητα & μονο μεσω ιντερνετ ... πιστευω καποιος με android να σε βοηθησει αν γινεται με κανα άλλο κολπο ή αν γινεται να περαστει καποιο παλαιο τους προγραμμα (και ακομα δουλευει) ή τουλαχιστον με άλλη παρομοια εφαρμογη ετσω για ακουσμα των fm (δυσκολα και εγραφη) ... παντως και το official web της εφαρμογης που θελεις, οντως φαινεται εκτος

Αποσυνδεδεμένος tasos.cz

• Sat Historian
  • SatLeo Legend
  • **
  • dum spiro spero
Δεν υπάρχει πρόβλημα Μπάμπη τώρα κάνω και θα συνεχίζω να κάνω την δουλειά μου με το παλιό smart τηλέφωνο που έχει και πολύ μικρότερη κατανάλωση από το HONOR. Απλά το HONOR εκτός που έχει πολύ καλύτερη κάμερα  έχει και πολύ καλύτερο ήχο, για αυτό ήθελα να βρω την εφαρμογή.

Αποσυνδεδεμένος maarinos

• SatLeo Legend
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2010
  • Τόπος: Κεφαλονιά
Βλέπω υπάρχει στο play store αλλά βγάζει μη διαθέσιμο στην Ελλάδα, και στην Τσεχία που είσαι δεν στο βρίσκει στην εφαρμογή play store

Στο παρακάτω url μπορείς να καταβάσεις το qpk τής εφαρμογής, λιγο ποίο κάτω κλικ στο DOWNLOAD APK, αν έχεις κόφτη διαφημίσεων θα περιμένεις 10 δευτερόλεπτα οσπου να ξεκινήσει το καταβασμα.

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος tasos.cz

• Sat Historian
  • SatLeo Legend
  • **
  • dum spiro spero
Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω  :wave:

Συνδεδεμένος ANDREASSAT

• Έμπειρο Μέλος
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2016
  • Τόπος: Καλλιθέα , ΑΘΗΝΑ , ΕΛΛΑΔΑ
  • TECHNISAT TECHNIRADIO RDR FM/DAB,FELIX FXV-1046"10
Εγώ που έψαχνα τον Αύγουστο 2020 για καινούργιο κινητό τηλέφωνο Samsung (που έχουν ραδιόφωνο FM με μόνο 12 μνήμες) ή Sony είδα ότι η σειρά Samsung S (όπως και τα Iphone) εδώ και χρόνια δεν έχει ραδιόφωνο FM και για τα κινητά Sony που είδα δύο μοντέλα επίσης δεν έχουν ραδιόφωνο FM ενώ πέρισι 2019 και πρόπερσι 2018 τα κινητά τηλέφωνα Sony είχαν ραδιόφωνο FM .
HIRSCHMANNCSR1500B,UNIDENSQ400E,NOKIA9800S/9600S/9200S,ECHOSTAR-AD3600IP,SKYSTAR2PCI/USB,MANHATTANPLAZAST300,QUALITV1080IR,VANTAGEX221TSCI/HD8000S,TECHNOMATE5400SUPER,AZBOXPREMIUMHD,GOLDENINTERSTARHYPRO,CLARKETECHHD265/4100+,OCTAGONSX88/+/SX8HD/SF8008COMBO/SF2028HDOPTIMA3D 85,100,120CM.KU85.2E-45.0W

Αποσυνδεδεμένος tasos.cz

• Sat Historian
  • SatLeo Legend
  • **
  • dum spiro spero
Εγω στο HONOR κινητο μου εχω καλο ραδιοφωνο το οποιο πιανει δυνατο σήμα στα FM ακόμη και χωρίς ακουστικά αλλά το μόνο και βασικο για μενα προβλημα ειναι οτι δεν κάνει εγγραφή απο ραδιόφωνο όταν ακούω κάποιο τραγούδι που μου αρέσει. Αυτός είναι και ο λόγος που δημιούργησα αυτό το θέμα μπάς και υπάρχει κάποιοα εφαρμογή στο android που να κανει εγγραφή απο ραδιόφωνο στα FM ραδιοκύματα όταν βρίσκομαι πχ στον κήπο μου ή σε χώρο όπου δεν υπάρχει wifi και Ιντερνετ 

Αποσυνδεδεμένος tasos.cz

• Sat Historian
  • SatLeo Legend
  • **
  • dum spiro spero
Βλέπω υπάρχει στο play store αλλά βγάζει μη διαθέσιμο στην Ελλάδα, και στην Τσεχία που είσαι δεν στο βρίσκει στην εφαρμογή play store

Στο παρακάτω url μπορείς να καταβάσεις το qpk τής εφαρμογής, λιγο ποίο κάτω κλικ στο DOWNLOAD APK, αν έχεις κόφτη διαφημίσεων θα περιμένεις 10 δευτερόλεπτα οσπου να ξεκινήσει το καταβασμα.

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Κατέβασα το APK τής εφαρμογής απο την σελίδα που ανεφερες, οταν θα ειμαι στο σπίτι θα το βάλω στο HONOR και θα δω αν εχει ραδιόφωνο με εγγραφή. Είμαι αισιόδοξος γιατι είναι εφαρμογή που προορίζεται για ANDROID 4.4 και πάνω βλέπε φώτο, όπως ακριβώς είναι το smart κινητο μου που εχει ANDROID 4.4 με ράδιο που κάνει εγγραφή

• SatLeo Legend
Να τα ξεδιαλύνουμε λίγο γιατί τα έχεις αρκετά μπερδεμένα?
Το πόσο θα παίξει ένα ραδιόφωνο σε μια συσκευή Android δεν είναι τόσο θέμα βερσιόν αλλά θέμα υλικού. Το ότι έπαιζε κάτι σε μια άλλη συσκευή με παλιό Android είναι τελείως άσχετο με το αν θα παίζει το ραδιόφωνο σε αυτή τη συσκευή που έχει νεότερη έκδοση.
Το nextradio είναι μια εφαρμογή που παίζει σε συγκεκριμένο εύρος συσκευών που απ' όσο ξέρω απαιτούν Snapdragon επεξεργαστή. Το δικό σου έχει Mediatek. Είναι λοιπόν σαν να περνάς driver της Intel σε συσκευή με AMD. Θα παίξει? Δοκίμασέ το και μακάρι, αλλά δεν το βλέπω!

Αποσυνδεδεμένος tasos.cz

• Sat Historian
  • SatLeo Legend
  • **
  • dum spiro spero
Εύστοχη η παρομοίωση σου Ηλία των driver της Intel σε συσκευή με AMD. Αν μετά την δοκιμή πράγματι δεν δουλέψει  θα κοιτάξω στο Honor Play μπας και υπάρχει κάποιο ράδιο με εγγραφή  Άν δεν υπάρχει έχω και άλλες λύσεις πως θα αντιμετωπίσω το παρόν θέμα τις οποίες θα τις αναφέρω στο τέλος.

• SatLeo Legend
Την πάτησαμε πολλές φορές Τάσο με τα ραδιόφωνα στα κινητά και μάθαμε...

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος tasos.cz

• Sat Historian
  • SatLeo Legend
  • **
  • dum spiro spero
Η εφαρμογή nextradio free live fm radio αν και εγκαταστάθηκε κανονικά στο HONOR όμως δεν δούλεψε όπως προέβλεψες Ηλία. Δεν δούλεψε ο συντονισμός και εύρεση των ραδιοσταθμών στα FM. Σαν να μην έφτανε αυτό κόλλησε το άλλο κινητό μου, το αγαπημένο μου Gigabyte GSmart Essence 4 και δεν ξέρω πως να το νεκραναστήσω. Βλέπε σχετικά εδώ:

* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 30/11/2020 (00:23)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: robi1994 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 30/11/2020 (00:11)
* Απ: Ελεύθερες μεταδόσεις COSMOTE TV   Μέλος: ANDREASSAT Φόρουμ: COSMOTE TV 29/11/2020 (23:57)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: panos456 Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 29/11/2020 (23:07)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: gewrgios Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 29/11/2020 (22:36)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: angelalex Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 29/11/2020 (22:35)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: gewrgios Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 29/11/2020 (22:33)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: silver Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 29/11/2020 (22:32)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: johnpapad24 Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 29/11/2020 (22:06)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: vasilisp Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 29/11/2020 (22:03)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: silver Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 29/11/2020 (21:57)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: vasilisp Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 29/11/2020 (21:48)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: silver Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 29/11/2020 (21:47)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: panos456 Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 29/11/2020 (21:39)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: tech_lover Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 29/11/2020 (21:38)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: ANDREASSAT Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 29/11/2020 (21:33)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: johnpapad24 Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 29/11/2020 (21:32)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 29/11/2020 (21:26)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: panos456 Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 29/11/2020 (20:39)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 29/11/2020 (20:21)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: angelalex Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 29/11/2020 (20:14)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: mcelliot_g Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 29/11/2020 (20:13)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: NetSurfer_g7 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 29/11/2020 (20:05)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: johnpapad24 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 29/11/2020 (19:55)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 29/11/2020 (19:51)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: silver Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 29/11/2020 (19:48)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: Xristos Peplos Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 29/11/2020 (19:46)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: apostolos05 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 29/11/2020 (19:43)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: Xristos Peplos Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 29/11/2020 (19:15)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: johnpapad24 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 29/11/2020 (19:13)