CB Radio
  • Δευ 21 Οκτ 2024, 02:41
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: CB Radio  (Αναγνώστηκε 11873 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος ANDREASSAT

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2016
  • Τόπος: Καλλιθέα , Αθήνα , ΕΛΛΑΔΑ
  • Μηνύματα: 1958
  • TECHNISAT RDR FMDAB,FELIX FXV1046"10,INNOVATOR D12
CB Radio
« Αρχή θέματος: Δευ 3 Μαΐ 2021, 20:22 »
Πρίν λίγες ώρες είχε LIVE μετάδοση στο YouTube .




Έχει τώρα LIVE μετάδοση στο YouTube .



HIRSCHMANNCSR1500B,UNIDENSQ400E,NOKIA9800S/9600S/9200S,ECHOSTAR-AD3600IP,SKYSTAR2PCI/USB,MANHATTANPLAZAST300,QUALITV1080IR,VANTAGEX221TSCI/HD8000S,TECHNOMATE5400SUPER,AZBOXPREMIUMHD,GOLDENINTERSTARHYPRO,CLARKETECHHD265/4100+,OCTAGONSX88/+/SX8HD/SF8008COMBO/SF2028HDOPTIMA3D 85,100,120CM.KU85.2E-45.0W

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5540
Απ: CB Radio
« Απάντηση #1: Δευ 3 Μαΐ 2021, 21:46 »
εχω πετυχει CB και εγω τα εβαλα στο τοπιο SW ... απο οτι καταλαβα δυσκολα περνανε μια στο τοσο η διαδοση τους

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5540
Απ: CB Radio
« Απάντηση #2: Πεμ 6 Μαΐ 2021, 12:45 »
Aφου ανοιξατε νημα εδω, βαζω μερικες χτεσινες δικες μου ληψεις στους 27 mhz ... 3m καλωδιο μεσα σπιτι συνδεμενο στην εξωτερικη του pl-990, απο οτι καταλαβα Τουρκος, Ιταλος, Γαλλος (αν ειναι Γαλλος εχω το βουνο προς τα εκει)


Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5540
Απ: CB Radio
« Απάντηση #3: Πεμ 13 Μαΐ 2021, 00:56 »
μικρο περασμα Ιταλων στους 27 mhz  χτες 12/5/21 προς μεσημερι, ομως σε 2 περιπτωσεις ηταν σχετικα καθαρα και κρατησε για λιγο (27035 & 27465)


Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5540
Απ: CB Radio
« Απάντηση #4: Κυρ 16 Μαΐ 2021, 20:07 »
Σημερα κατα τις 13:00 ευχαριστηθηκα CB ληψεις ... καλη διαδοση ηταν καμποσα (σημερα ηταν μερικα ssb) και σχεδον ολα καταλαβαινονται ... βγηκαν διαφορετικες στιγμες αλλά τα εβαλα σε σειρα ισως για πιο καλυτερη ακροαση ... highlights (αν καταλαβαινετε και άλλη γλωσσα ενημερωστε)

21210 (περιπου) νομιζω ακουγεται τουρκος
27250 κατι εγινε και ουρλιαζει
27275 σερβος & μαλλον γερμανος που λεει κατι επι Χ (πολλαπλασιασμος) κανουν 50W
27450 ιταλος μαλλον μιλαει με ομοεθνη ρουμανια
27470 απο Ουγγαρια και εκει λεει κατι επι = 50-60W
27490 καποια γυναικα τζούλια την πετυχα τελευταια στιγμη και χαθηκε γρηγορα, ενω το σημα του αντρα ακομα επαιζε



και αλλον ενα video απο προχτες (την επομενη μερα που εβαλα video ειχε παλι διαδοση)



Συγχώνευση: Τρι 18 Μαΐ 2021, 16:09
και σημερα cb οχι τοσο δυνατα οπως προχτες αλλά εστω περασαν καμποσα ... Τουρκια, ενα γαλλοφωνο, φυσικα ιταλους εδω διπλα, Ελληνα δεν ακουσα ακομα ... 27080 κατι λενε για το "άστρο Ζ το αγγλικο"


Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5540
Απ: CB Radio
« Απάντηση #5: Παρ 21 Μαΐ 2021, 01:46 »
 με εσωτερικη κεραια προχτες μεσημερι αρκετοι, 27065 νομιζω ισπανοφωνος, 27480 ιταλος λεει Βενετια (δεν ειναι και κοντα) και αν δεν κανω λαθος cb παιζουν με χαμηλα watt



χτες μεσημερι, τουρκος, ιταλος, γαλλοφωνος και η γλωσσα απο ανατολικο block ειναι ρουμανος, το ειπε αλλα δεν προλαβα να το γραψω


Αποσυνδεδεμένος Chris_S

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2009
  • Τόπος: ΑΤΤΙΚΗ
  • Μηνύματα: 1492
Απ: CB Radio
« Απάντηση #6: Παρ 21 Μαΐ 2021, 03:41 »
@babis3g Γενικά καλή διάδοση στα 10 μέτρα έχει τα μεσημέρια και τα απογεύματα της Ανοιξης και το Καλοκαιριού..  Και όταν ο κύκλος των ηλιακών κηλιδων είναι στην αποκορύφωσή του (περίπου κάθε 11 χρόνια). Το έτος 2025, που αναμένουμε τετοιες συνθήκες, θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον η διάδοση στους 27-28 ΚHz, αν και η πρόβλεψη μέχρι στιγμής είναι οτι δεν θα είναι απο τους πολύ εντυπωσιακούς ηλιακούς κύκλους.
AM/SW: Sangean ATS-909X || 30m sloper, MLA-30+.
FM:  Sony ST SE-700 || Yagi 4 στoιχείων.
Αναλυτές:  Motorola R2001D,  Pira CZ P75.
SDR: SDRPlay DX || RouterOS net.

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5540
Απ: CB Radio
« Απάντηση #7: Δευ 24 Μαΐ 2021, 16:52 »
ευχαριστω για τις πληροφοριες, ναι μεσημερακια τουλαχιστον εδω κατι γινεται τωρα με την ζεστη, εχει κινηση εκει πανω ψηλα στα βραχεα .... σημερα περιπου 13:30 με 14:00 κατι λιγο περασε οχι ολα τοσο δυνατα, αλλά για τους λατρεις των εκει συχνοτητων μια ιδεα τι βγαινει στην περιοχη



EDIT ... 27010 περναει ενα μηχανακι αυτα τα παλια διχρονα και ακουγεται μεσα στο ραδιο ...  :D ποσο καιρο ειχα να ακουσω ετσι ... 27465 γινετε χαμος πρεπει να ειναι 3-5 εκει να παιζουν μαζι σε μια δοση

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5540
Απ: CB Radio
« Απάντηση #8: Δευ 31 Μαΐ 2021, 17:33 »
 :arrow 27665 khz usb RH1801 Aθηνα ... πρωτη ληψη CB Ελληνες εδω Κερκυρα, στον άλλον που ειναι επισης απο Αθηνα δεν καταλαβα το call sing μαλλον το λεει Ιταλικα, γιατι μιλησαν και με το Lecce ή Λομβαρδια (και εγω διπλα δεν τον εβγαζα) ... αναφερονται στα CB και ο ενας που δεν επιασα το call sing λεει εχει cb το crt7900 και κεραια τυπου sigma master 2011 5/8 ... νομιζω στο 27664.98 ισως ηταν λιγο πιο καθαρα (ρυθμιζεται και απο το ραδιο fine tune να παει 27664.98) αλλά οκ λεπτομερια ... μου φαινεται το πανακριβο crt7900 ειναι πιο καθαρο απο τον αλλον ... ενα μικρο αποσπασμα γιατι μιλαγαν παραπανω



EDIT προχτες βγηκε γερμανος, χτες τουρκοι και σημερα απο ουγγαρια


Συγχώνευση: Δευ 31 Μαΐ 2021, 22:52
Μπαντα Πολιτων 27 mhz Α11 Χανια (σε usb) στην Κερκυρα ... το απογευμα, μετα το 14 λεπτο χαμος στην συχνοτητα (το λενε οι ιδιοι) δράμα, αγρινιο, ιονιο, χανια, πατμος κλπ


Αποσυνδεδεμένος a11

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2007
  • Τόπος: ΧΑΝΙΑ-ΚΡΗΤΗΣ
  • Μηνύματα: 310
Απ: CB Radio
« Απάντηση #9: Σαβ 5 Ιουν 2021, 18:35 »
εγω  ειμαι αυτος[Α11 ΧΑΝΙΑ]  που συνομιλει με αυτους  και οσους ακουγα τελος παντων ..
 η κεραια  που εχω ειναι πολυ μεγαλη για την συχνοτητα και εχανε πολυ σε αποδοση.

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5540
Απ: CB Radio
« Απάντηση #10: Κυρ 6 Ιουν 2021, 00:39 »
ααα ελα που σε πετυχα μιας και δεν ειναι πλεον παρανομια  :clap: να ρωτησω εδω ή οποιος άλλος ξερει να βοηθησει .... κατα αρχας μια χαρα τους συντονισες  :smile: και σου βγηκε διαδοση τερμα βορειοδυτικα με ενα 3μ συρμα ληψη ... οπως ειπα παλια σε αλλο νημα ημουν Αγγλια χρονια, εκει ηταν ελευθερα απο τοτε τα CB και χωρις να ξερω τι παιζει εδω εφερα 2 κομματια εδω Ελλαδα απο αυτα (eurosonic es 200 FM το led μοντελο χωρις σημα - ξερω ειναι εκτος EU μπαντας γιατι παντα οι Αγγλοι ειχαν τα δικα τους κοπλα σε ολα) γυρω στο 2000



τοτε μιλαγα με αυτα απο Δουκαδες > Αγ Προκοπιο στα 20 χιλ ευθεια ανετα παση καιρο και χωρις προβλημα και κεραια μια τετοια την πιο φτηνη (και οι 2 ιδια κεραια και cb)



Δυστυχως το ενα απο τα 2 χαθηκε και εμεινα αμανατος με το ενα, που ηταν στην αποθηκη μεχρι τωρα ... προσφατα ειδα οτι πλεον δεν χρειαζεται αδεια (ξερω υπο ορους) ... εδω για οποιον ενδιαφεται για CB με τους ΝΕΟΥΣ κανονισμους χωρις αδεια και νομιμα αν καποιον τον τραβανε τα βραχεα

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

και λεω αργοτερα να παρω ενα crt xenon v3 που παιρνει modification και μια κεραια
Και εδω το ερωτημα απλα για μια γνωμη ...

επειδη η αυλη ειναι πολυ μικρη ειμαι αναμεσα σε μια παρομοια


και 1/2 πχ



ομως με αυτες διαβαζω κριτικες οτι για 4 watt καποιος δεν τον ακουγαν καν στο χιλομετρο (μονο τα μπιπ) ... καποιος μετρησε στασιμα και εχει πολλα, καποιος λεει οτι αυτες δεν δινουν την full ισχυ κλπ
Λεω εγω τωρα μηπως ειμαι καλυτερα ξανα με την πεταλουδα γιατι σε αυτες τις κεραιες το αλουμινιο φαινεται χοντρο και δεν βλεπω 4 watt (και αν βγαινουν τοσα απο το μηχανημα, ασε την κεραια) να πανε μακρυα με αυτες τις χοντρες απο αλουμινιο για τοση μικρη ισχυ, ενω η πεταλουδα εχει μικρο συρμα η κεραια, μια χαρα (φαινεται) πηγαινε τοτε

Ελπιζω να μου πεις / πειτε μια γνωμη ή τι αλλο συστηνεις, αρκει να ειναι στις προδιαφραφες 0 dBd (2.15dBi) και να μην ειναι πανω απο 4-5 μετρα ...
Ξερουμε αν μπορει να βρεθει mod firmware για το crt xenon v3? (δινει εξτρα συχνοτητες και ssb)
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5799
Απ: CB Radio
« Απάντηση #11: Κυρ 6 Ιουν 2021, 17:47 »
Σημερινές ληψεις cb στην Αθήνα . Εδώ ένας Ιταλός στο 27465khz
Κι εδω συνομιλία Ελλήνων 27665 με διαμόρφωση usb


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5540
Απ: CB Radio
« Απάντηση #12: Κυρ 6 Ιουν 2021, 18:06 »
ωραιος, να μας κανεις παρεα στα CB  :clap: ... 27465 αυτος ο ιταλος παντα βγαινει αρκετα καλα εδω, γενικα αυτη η συχνοτητα βγαινει ανετα, ειναι μεσα σχεδον σε ολα τα video μου ... 27665 usb Ελλαδα περασε και εδω σημερα μεσημερι μονο για κανα 2λεπτο (απο οσο προσεξα γιατι ακουγα γυναικα) ... σημερα βγηκαν τουρκοι, φυσικα ιταλοι ... ομως βαζω 1-2 ιταλιδες (usb, αυτη σε καποια στιγμη λεει lsb) και ενα γερμανο και τα 2 σημερινα απο την ελευθερη πλεον μπαντα πολιτων  ... edit λεει treviso πρεπει να ειναι πανω βενετια, μακρυα και αυτο για cb




Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5540
Απ: CB Radio
« Απάντηση #13: Τρι 8 Ιουν 2021, 18:50 »
Για τους λατρεις των CB, Aυτη ειναι μια ιδεα οταν λεω γεμιζει και η μπαντα πολιτων .... υποψην και στις κενες συχνοτητες ή με παρασιτα αν περιμενω μεχρι 1-2 λεπτα εμφανιζεται ερασιτεχνης (αδυνατα ή δυνατα εστω για λιγο) ... μετα το 27400 khz αρκετοι ειναι σε ssb που δεν κοιταξα αναλυτικα, 1-2 εβαλα ετσι για ιδεα, ο ενας ηταν γαλλος που μαλλον μιλουσε με ιταλο απο οτι καταλαβα)

cb band scan πριν λιγο κατα τις 18:00 .... 26995 ιταλιδα & 27035 γαλλιδα (αρχη video) μαλιστα το εχουν και οι γυναικες ... Α11 αν μπορεις να πεις γνωμη για τις κεραιες που ρωτησα?


Αποσυνδεδεμένος a11

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2007
  • Τόπος: ΧΑΝΙΑ-ΚΡΗΤΗΣ
  • Μηνύματα: 310
Απ: CB Radio
« Απάντηση #14: Πεμ 10 Ιουν 2021, 00:43 »
ειμαι απασχολημενος στην  δουλεια ,
 λεπτομερειες αλλη στιγμη , ..
η μονη κεραια  απο αυτες που μου δειχνεις  για αποδοση σωστη  για μακρυα ειναι η 1/2, η 5/8 αν μπορεις να βαλεις , δεν εχει σημασια η διατομη..
 η καθοδο  μετραει να ειναι  λιγα μετρα οσο δτνατον και καλο καλωδιο , οχι   RG58, , τουλαχιστον rg 213  για μεχρι 10-12 μετρα περιπου να μην εχεις απωλειες στα 4 βαττ του μηχανηματος.., αλλιως στα περισσοτερα μετρα  καλυτερο καλωδιο

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5540
Απ: CB Radio
« Απάντηση #15: Τετ 16 Ιουν 2021, 00:15 »
ευχαριστω, δεν χρειαζεται λεπρομερειες, αυτο τα λεει ολα  :pint καποιες πολυ βασικες γνωσεις υπαρχουν, θα δουμε στο μελλον γιατι χωρος δεν υπαρχει για τοσες ψηλες

εδω περνανε σχεδον καθε μερα λιγο τουρκοι και ιταλοι ...
σημερα υπηρχε ενα περασμα για λιγο απο Ελληνες στο 27665 ... στο 1:15 ο ενας λεει βγαινει με 100 βατακια, και μαλιστα τον εβγαλε η διαδοση γιατι θα τον ακουγα καθε μερα για πλακα ... αντε αργοτερα (ΑΝ) με ενα βασικο 4 watt (να ειμαι νομιμος αφου δεν εχω αδεια) δηλαδη ουτε για αστειο


Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5540
Απ: CB Radio
« Απάντηση #16: Τετ 25 Αυγ 2021, 15:02 »
ακομα δεν εκανα τιποτα με τα CB γιατι ακουσα απο ομιλιες οτι ακομα και οι δικοι μας εδω ελλαδα παιζουν τουλαχιστον απο 20W και ανω (και περνανε μονο με διαδοση μια στο τοσο, οχι καθε μερα) αντε να βγεις μακρυα με 4W που σκποπευω να εχω βαση νομοθεσιας χωρις αδεια, καπου ακομα το αργησα

Εδω βαζω μετα απο καιρο λιγες ληψεις μαλλον απο ανατολικο block σημερα πρωι ... 27325 λεει Mαντζουρια, αυτο ειναι Κίνα αν ακουσα καλα ... γυναικες 27130/5 & 27325/0


Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5540
Απ: CB Radio
« Απάντηση #17: Τετ 2 Μαρ 2022, 16:54 »
μετα απο πολυ καιρο κοιταξα την ελευθερη μπαντα πολιτων (CB) 27 mhz και ειχε διαδοση απο ανατολικο μπλοκ κατα τις 12:00 - 13:00... μερικες γυναικες μεσα, το εχουν οι ρωσοφωνες ... κερκυρα ραδιο pl-990 με 3μ καλωδιο (στην εξωτερικη υποδοχη) μεσα σπιτι ... ασε που το you tube καταλαβε ρωσοφωνα και παιρνει πολυ ωρα για τσεκαρισμα, παντως επλιζω να παιζει γιατι εφαγα ωρα να τα βγαλω και να τα βαλω σε σειρα


Αποσυνδεδεμένος Mihalis_Creta

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαΐ 2005
  • Τόπος: Antennas park
  • Μηνύματα: 269
    • http://www.tvcreta.gr
Απ: CB Radio
« Απάντηση #18: Παρ 18 Μαρ 2022, 23:39 »
Φιλαράκι (Α11 από Χανιά) να σε ενημερώσω ότι στο Ηράκλειο έχουμε (καφενείο στο 13 GH σε ΑΜ διαμόρφωση.
Επίσης λόγω της ενασχόλησής μου στις κεραίες στα βουνά της Κρήτης έχω εγκαταστήσει CB πομποδέκτη μέσα
στο χρέπι (CRT 9900) και συνομιλώ με αρκετά άτομα κατά την διάρκεια των διαδρομών εντός και εκτός Κρήτης.
Θα χαρώ λοιπόν να τα πούμε και από τον <αέρα> των 10μ !
Ρίξε σύρμα και στα υπόλοιπα παιδιά εκει πέρα να βγάλουν τα CB τους από τα μπαούλα και να αναστήσουμε την μπάντα!
Συνήθως θα με ακούσεις τις πρωινές και απογευματινές ώρες κατά την διάρκεια των διαδρομών μου !
Φυσικά τα παραπάνω ισχύουν και για τα υπόλοιπα παιδιά ανά την Ελλάδα που ασχολούνται με το χόμπυ.
Εναλλακτικά ακούω και μιλάω επίσης στην μπάντα των 2μ από τον 2ο πομποδέκτη που έχω μέσα στο χρέπι! :lol:
Καλή συνέχεια.
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος a11

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2007
  • Τόπος: ΧΑΝΙΑ-ΚΡΗΤΗΣ
  • Μηνύματα: 310
Απ: CB Radio
« Απάντηση #19: Κυρ 20 Μαρ 2022, 09:56 »
γεια σου μιχαλη...εδω δεν ξερω τι γινεται στα 27 μηζ, γιατι δεν κοιταζω προς τα εκει..
,αν παω  συνηθως ακουω στο 21 high, ssb
 που αρκετες φορες μιλαω με ελληνες απο ολη την ελλαδα και εξωτερικο..
..Η.κεραια ειναι ενα μονοπολο  οριζοντιο 46μτρα, με καπλερ συντονιζω για ολες τις μπαντες.
και βεβαια εχω και4 κεραιες καθετες για  τα vhf-uhf.
απο εδω που ειμαι εχω ευκολη προσβαση προς αθηνα με την ελαχιστη διαδοση να ανοιξει..
αλλα  προς ρεθυμνο ηρακλειο εχω την μαλαξα και κοβει αρκετα..κατι αναμεταδοτες που υπαρχουν στα vhf-uhf, εχω μερικη προσβαση..
οπως και να εχει θα τσεκαρω το 13 καναλι να δω τι λεει,και ισως μιλησουμε..δεν ξερω αν εχεις και νομιμη αδεια ραδιερασιτεχνη,
 το δικο μου ειναι SV9KIQ, ελπιζω να μιλησουμε και απο αερα απευθειας :headset :headset :headset :headset :headset :headset ,οχι μεσωκαλωδιου και  διαδικτυου δηλ, μεσω τριτων....

Αποσυνδεδεμένος Mihalis_Creta

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαΐ 2005
  • Τόπος: Antennas park
  • Μηνύματα: 269
    • http://www.tvcreta.gr
Απ: CB Radio
« Απάντηση #20: Κυρ 20 Μαρ 2022, 22:01 »
Καλησπέρα φιλε (Α11).
Έρχομαι σχετικά συχνά πρός τα μέρη σου λόγω επαγγέλματος και ανεβοκατεβαίνω σε Μαλάξα Κοτσιφιανά Κακόπετρο Μουστάκο Βρύσινα
και λοιπά μουρολάγκαδα! :lol:
Πρόσφατα ήμουν Ρέθυμνο (Βρύσινα) και μίλησα με 1-2 παληκάρια από Γεωργιούπολη Ρέθυμνο Πειραιά Σαντορίνη και Πάρο στο 13 AM κανάλι
αλλά και στα VHF.
Μετά την κακοκαιρία θα έρθω πάλι προς Ρέθυμνο και ελπίζω να μιλήσουμε από τον <<αέρα>> των CB / VHF.
Πολλά 73 de SV9SFA. :wave:
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος panos_panopoulos

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουλ 2006
  • Τόπος: Αγρίnew (Αγρίνιου)
  • Μηνύματα: 916
Απ: CB Radio
« Απάντηση #21: Κυρ 20 Μαρ 2022, 22:15 »
Δεν χρειάζεται καμία σύσταση, σκέφτηκα ότι θα άρεσει στην ομάδα

Πάνος ο Σποραδικός

/-/-/-/-/≤⟨
        ||

Αποσυνδεδεμένος johnpapad24

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2020
  • Μηνύματα: 2526
Απ: CB Radio
« Απάντηση #22: Κυρ 20 Μαρ 2022, 22:19 »
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Καλησπέρα φιλε (Α11).
Έρχομαι σχετικά συχνά πρός τα μέρη σου λόγω επαγγέλματος και ανεβοκατεβαίνω σε Μαλάξα Κοτσιφιανά Κακόπετρο Μουστάκο Βρύσινα
και λοιπά μουρολάγκαδα! :lol:
Πρόσφατα ήμουν Ρέθυμνο (Βρύσινα) και μίλησα με 1-2 παληκάρια από Γεωργιούπολη Ρέθυμνο Πειραιά Σαντορίνη και Πάρο στο 13 AM κανάλι
αλλά και στα VHF.
Μετά την κακοκαιρία θα έρθω πάλι προς Ρέθυμνο και ελπίζω να μιλήσουμε από τον <<αέρα>> των CB / VHF.
Πολλά 73 de SV9SFA. :wave:

σε τι συχνοτητα ακριβως ειστε για να δοκιμασω να κανω ληψη;;;

ισχυει το 27.115 mhz που γραφει στους πινακες;;;
130x100cm σιδερενιο no name αργολιδα...

Αποσυνδεδεμένος Mihalis_Creta

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαΐ 2005
  • Τόπος: Antennas park
  • Μηνύματα: 269
    • http://www.tvcreta.gr
Απ: CB Radio
« Απάντηση #23: Κυρ 20 Μαρ 2022, 23:43 »
Ναι ισχύει ! 27115 με ΑΜ διαμορφωση.
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5540
Απ: CB Radio
« Απάντηση #24: Τρι 5 Απρ 2022, 15:50 »
σημερα ακουω πολλους γαλλοφωνους στην μπαντα 27mhz, βαριεμαι σημερα να κανω video γιατι πρεπει να ενωνω

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5540
Απ: CB Radio
« Απάντηση #25: Παρ 22 Απρ 2022, 00:45 »
το μεσημερι (21/4) ειχα λιγο χρονο (αλλα τωρα μπορεσα να το ενωσω και να το ανεβασω) περασαν σαν απο ανατολικο μπλοκ μου φανηκαν, με 3μ καλωδιο μεσα σπιτι στην ελευθερη (πλεον και στην Ελλαδα) μπαντα των πολιτων στους 27mhz

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5540
Απ: CB Radio
« Απάντηση #26: Πεμ 28 Απρ 2022, 00:35 »
Εκανα ενα λαθος, αν γινεται αυτο που ειναι για την μπαντα πολιτων
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
να μεταφερθει εδω στο σωστο νημα, ευχαριστω

σημερα το απογευμα, ανατολικο μπλοκ ομιλιες (και γυναικες το εχουν αυτες απο εκει), γαλλος, 2-3 ιταλοι και τωρα προς το βραδακι εμφανιστηκαν και ισπανοι, ολα τα ενωσα σε ενα video, για τους μερκληδες της ελευθερης μπαντας

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5540
Απ: CB Radio
« Απάντηση #27: Σαβ 30 Απρ 2022, 02:00 »
μην ξεχασετε αν γινεται να μεταφερθει αυτο
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
εδω στο σωστο νημα που εκανα λαθος, ευχαριστω

με το που βραδιασε επιασε διαδοση ιταλων στην ελευθερη μπαντα πολιτων και μια μαλλον ρωσιδα 27130, ειχε και αλλους αλλά  ειχα τηλεφωνημα που πηρε καμποσο και εχασα αρκετους, ολα πριν λιγο με 3μ καλωδιο μεσα σπιτι & pl-990


Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5540
Απ: CB Radio
« Απάντηση #28: Κυρ 8 Μαΐ 2022, 22:08 »
cb τωρα προς βραδακι ανεβασε διαδοση (και μερικοι ακομα συνεχιζουν) κερκυρα pl-990 με 3μ καλωδιο εσωτερικα, ισπανος 27575, απο αλπεις 27305, γαλλοφωνοι, και πολλοι ιταλοι

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2018
  • Τόπος: Κερκυρα
  • Μηνύματα: 5540
Απ: CB Radio
« Απάντηση #29: Σαβ 14 Μαΐ 2022, 16:21 »
γυναικα ερασιτεχνης 27560 usb, αν καταλαβα λεει Κούβα, εκτος αν ειναι απλά κωδικο αλφαβητου



 


* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΕΥΒΟΙΑ  Μέλος: MCelliotG Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 21/10/2024 (01:06)
* Απ: Intelsat 33e - 60 east  Μέλος: ANDREASSAT Φόρουμ: Δορυφορικές λήψεις γενικά 21/10/2024 (00:30)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: first Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 20/10/2024 (23:16)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: gewrgios Φόρουμ: IPTV Γενικά 20/10/2024 (23:11)
* Απ: ERT world (συχνότητες)  Μέλος: savvas70 Φόρουμ: Λήψη Hotbird (13° Εast) 20/10/2024 (22:09)
* Απ: Intelsat 33e - 60 east  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: Δορυφορικές λήψεις γενικά 20/10/2024 (20:52)
* Απ: Μακρινές λήψεις DAB+ εντός ή εκτός Ελλάδας  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Ραδιόφωνο (DAB, DAB+, DMB) 20/10/2024 (20:49)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση στη ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ [ΠΖ 04]  Μέλος: christos1414 Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 20/10/2024 (18:57)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: Hacker?pcs Φόρουμ: IPTV Γενικά 20/10/2024 (17:40)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: maarinos Φόρουμ: IPTV Γενικά 20/10/2024 (16:24)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση στη ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ [ΠΖ 04]  Μέλος: neoktistos Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 20/10/2024 (16:03)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ (νομοί Κέρκυρας & Λευκάδας)  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 20/10/2024 (14:12)
* Απ: ERT world (συχνότητες)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Λήψη Hotbird (13° Εast) 20/10/2024 (14:11)
* Απ: CB Radio   Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 20/10/2024 (13:34)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: gewrgios Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 20/10/2024 (12:08)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΝΟΤΙΟ ΙΟΝΙΟ (νομοί Κεφαλληνίας & Ζακύνθου)  Μέλος: Thodoris_Z Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 20/10/2024 (11:41)
* Απ: OMEGA Channel Κύπρου  Μέλος: savvas70 Φόρουμ: Ειδήσεις από την Κύπρο 20/10/2024 (11:32)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 20/10/2024 (11:25)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 20/10/2024 (11:08)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΝΟΤΙΟ ΙΟΝΙΟ (νομοί Κεφαλληνίας & Ζακύνθου)  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 20/10/2024 (11:06)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 20/10/2024 (10:46)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: palis Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 20/10/2024 (10:44)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: ShortFoxyMan Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 20/10/2024 (10:22)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 20/10/2024 (10:14)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: PanosRadio Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 20/10/2024 (07:17)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: maarinos Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 20/10/2024 (06:39)
* Απ: Eutelsat 33F (ex. 33E) @ 33E  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Δορυφορικές λήψεις γενικά 20/10/2024 (04:17)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 20/10/2024 (01:00)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Chris_S Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 20/10/2024 (00:33)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στα ΑΜ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 20/10/2024 (00:17)