Άθλια λήψη μιάς νεκρής αναμετάδοσης στην συχνότητα 31.
  • Παρ 18 Οκτ 2024, 07:10
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Άθλια λήψη μιάς νεκρής αναμετάδοσης στην συχνότητα 31.  (Αναγνώστηκε 3592 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kyria_kous_tv_archive

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2023
  • Τόπος: Μύκονος, Κυκλάδες
  • Μηνύματα: 36
Καλησπέρα σας.

Ξέρει κανείς από που προέρχεται αυτό το "Δεν υπάρχει σήμα" Το έπιασα σε ένα σπίτι μας στις συχνότητες 31 και 41 πολύ καιρό πρίν και θυμάμαι οτι αναμετάδιδε το MAD TV μέχρι να αλλάξουν οι συχνότητες της Digea το 2018. Από τότε, δεν έχει γίνει τίποτα περί αυτού και οι αναμεταδόσεις έμειναν έτσι.

Στις αρχές του 2023 όμως, το σήμα από την συχνότητα 41 κόπηκε και έμεινε αυτή από το 31. Πρόσεξα επίσης ότι σε ένα σημείο, ο δέκτης επαναεκιννήθηκε, αλλά δεν έπιασα το splash screen του. Το μόνο που πρόσεξα ήταν κάτι από κάτω που έλεγε "MAD TV", και γύρισε πίσω στο "δεν υπάρχει σήμα".

Την φωτογραφία αυτή την τράβηξα χτές και η τηλεόραση αυτή ήταν στην συχνότητα 31. Η κεραία κοιτάει προς Πάρο ή Νάξο. Η εικόνα είναι γεμάτη χιόνια.
Αν ξέρει κανείς απο που προέρχεται, πείτε μου. Η εικόνα είναι μέσω Drive επειδή δεν είμαι νέος σε αυτό το φόρουμ και δεν ξέρω ακριβώς πως στέλνουμε εικόνες απευθείας στο Satleo.

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Πλέον σχεδόν νεκρός στο θέμα του fm και digea dx, αλλά θα συνεχίσω να αναφέρω ότι γίνεται στην περιοχή μου και περί της tv.

kyria_kous

Αποσυνδεδεμένος Latinsoapsfever

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαΐ 2005
  • Τόπος: Λήμνος / Αθήνα
  • Μηνύματα: 3250
    • http://www.telenovelas.gr
Η κεραία κοιτάει προς Πάρο η Νάξο αλλά το σπίτι σου σε ποια περιοχή είναι;

Αποσυνδεδεμένος kyria_kous_tv_archive

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2023
  • Τόπος: Μύκονος, Κυκλάδες
  • Μηνύματα: 36
Το σπίτι αυτό δεν είναι το σπίτι που ζώ. Αυτό το σπίτι είναι ενούς συγγενή μας κάπου στον Λεμονόπετρα της Μυκόνου. Η κεραία πιάνει τα mux στις συχνότητες 29 και 39 (πανελλαδικά) και τις συχνότητες 44 και 47 (περιφεριακά Κυκλάδων). Στα αναλογικά στην συγκεκριμένη τοποθεσία, πιάνεται ο άγνωστος αναμεταδότης στο 31 (το ιδιο ήταν και στο 41, απλά είχε καλύτερη εικόνα λόγω σήματος) και κάποιες φορές σπανίως, πολύ κακό σήμα από τα κρατικά της Τουρκίας. Νομίζω αυτή η αναμετάδοση πιάνεται και σε άλλα σημεία της Λεμονόπετρας ή σε ένα μέρος όπου η κεραία μπορεί να κοιτάει ή πάρο ή νάξο.

Ακριβως από που εκπέμπει αυτό το κανάλι μυστήριο δεν ξέρω. Πρόσεξα όμως μία μέρα όταν πήγα να πετάξω κάτι παλιά πράγματα κάτι modulators και αναρωτήθηκα μήπως αυτά είχαν σχέση με την αναμετάδοση στο κανάλι 41, επειδή από τότε που τα 'δα, η συχνότητα 41 είχε μόνο χιόνι και τίποτα άλλο. Ήταν Lemco με rca αυτά τα modulators που είδα. Μακάρι να 'ξερα αν αυτά είχαν σχέση με την αναμετάδοση της συχνότητας αυτής. Τώρα μόνο η 31 πιάνει εκεί στην Λεμονόπετρα. Στο σπίτι όμως που ζώ δεν πιάνει. Πιάνει σπανίως και με πολύ χάλια σήμα που όυτε βλέπεται. Η κεραία σπίτι μου κοιτάει προς Σύρο και Αθήνα ενώ στην Λεμονόπετρα Πάρο ή Νάξο.
Πλέον σχεδόν νεκρός στο θέμα του fm και digea dx, αλλά θα συνεχίσω να αναφέρω ότι γίνεται στην περιοχή μου και περί της tv.

kyria_kous

Αποσυνδεδεμένος Latinsoapsfever

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαΐ 2005
  • Τόπος: Λήμνος / Αθήνα
  • Μηνύματα: 3250
    • http://www.telenovelas.gr
Είναι πολύ πιθανό να είναι κάποιο ξεχασμένο modulator από κάποιο ξενοδοχείο κοντά στο σπίτι αυτό, και να μην είναι από κέντρο εκπομπής. Και το σήμα να ξεφεύγει από την κεραία uhf του ξενοδοχείου και η κεραία να λειτουργεί ως αναμεταδότης... κατά λάθος.

Αποσυνδεδεμένος kyria_kous_tv_archive

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2023
  • Τόπος: Μύκονος, Κυκλάδες
  • Μηνύματα: 36
Δεν υπάρχει ξενοδοχείο κοντά στο σπίτι αυτό. Επίσης, θυμάμαι οτι η εικόνα του αναμεταδότη όταν λειτουργούσε ήτανε το MAD στο 16:9 μέσα σε εικόνα 4:3 (μάυρο πάνω και κάτω) Θα προσπαθήσω να κάνω μια αναπαράσταση για να δείτε πως ήταν ακριβώς. Ο δέκτης του αναμεταδότη δεν μου φαίνεται καθόλου για δορυφορικός, και μου φαίνεται για παλιός δέκτης DVB-T.
Πλέον σχεδόν νεκρός στο θέμα του fm και digea dx, αλλά θα συνεχίσω να αναφέρω ότι γίνεται στην περιοχή μου και περί της tv.

kyria_kous

Αποσυνδεδεμένος NetSurfer_g7

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοε 2013
  • Μηνύματα: 701
    • Τσεκάρετε και το blog μου
Δεν ειναι αναγκη να ειναι ακριβως διπλα στο σπιτι,Στην Μυκονο υπαρχουν παμπολλα ξενοδοχεια.Μπορει καποιο απο αυτα να ειχε καποιον dvb-t to analog μετατροπεα για να πιανουν οι crt τηλεορασεις των δωματιων και να εκπεμπε σημα σε αρκετα μεγαλη ισχυ με αποτελεσμα να υπαρχει εμβελεια οχι μονο εντος του ξενοδοχειου αλλα στην ευρυτερη περιοχη.

Αποσυνδεδεμένος johnpapad24

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2020
  • Μηνύματα: 2525
Εγω πιανω αναλογικα με χαλια σημα στο καναλι 21 το μακεδονια οποτε κρατα μικρο καλαθι περι ξενοδοχειου...
130x100cm σιδερενιο no name αργολιδα...

Αποσυνδεδεμένος kyria_kous_tv_archive

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2023
  • Τόπος: Μύκονος, Κυκλάδες
  • Μηνύματα: 36
Τώρα εγώ υποθέτω τα εξής:

ή είναι αναμεταδότης ειδικός που λειτουργεί σε συγκεκριμένο ξενοδοχείο αλλά έχει ξεχαστεί και έχει γίνει διαρροή σήματος ή είναι πειρατικός αναμεταδότης ο οποίος είναι σε άγνωστο σημείο και μετάδιδε το Mad για καιρό, ή ήταν νόμιμη αναμετάδοση από κάπου άλλα ξεχάστικε να σβηστεί στην απενεργοποίηση του αναλογικού σήματος.

Ποιό πιστεύετε οτι είναι από τα τρία; Εγώ λέω οτι είναι ή ξενοδοχιακός ο οποίος έχει διαρροή σήματος ή είναι κανένας παράνομος που για κάποιον λόγο έμεινε έτσι και δεν λέει να απενεργοποιηθεί ή να επανασυντονιστεί.
Πλέον σχεδόν νεκρός στο θέμα του fm και digea dx, αλλά θα συνεχίσω να αναφέρω ότι γίνεται στην περιοχή μου και περί της tv.

kyria_kous

Αποσυνδεδεμένος johnpapad24

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2020
  • Μηνύματα: 2525
Μπορεις να ελεγξεις αν πιανεις και τιποτε αλλο αναλογικα;;;
130x100cm σιδερενιο no name αργολιδα...

Αποσυνδεδεμένος kyria_kous_tv_archive

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2023
  • Τόπος: Μύκονος, Κυκλάδες
  • Μηνύματα: 36
Σάρωση έκανα προχτές και δεν πιάστηκε τίποτα άλλο στον αναλογικό δέκτη της Trinitron παρα μόνο αυτό το "Δεν υπάρχει σήμα". Την έχω τραβήξει και βίντεο επίσης. Θυμάμαι όμως οτι το 41 το έπιανε σχεδόν καμπάνα όταν υπήρχε.
Πλέον σχεδόν νεκρός στο θέμα του fm και digea dx, αλλά θα συνεχίσω να αναφέρω ότι γίνεται στην περιοχή μου και περί της tv.

kyria_kous

Αποσυνδεδεμένος Latinsoapsfever

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαΐ 2005
  • Τόπος: Λήμνος / Αθήνα
  • Μηνύματα: 3250
    • http://www.telenovelas.gr
Το να είναι αναμμένος αναμεταδότης σε βουνό τόσα χρόνια το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο γιατί λογικά το σήμα στον δέκτη χάθηκε το 2021 όταν άλλαξαν οι συχνότητες. Από τότε πάνε 2 χρόνια. Αν είχε ξεχάσει κάποιος δήμος τον αναμεταδότη, η ΔΕΗ δεν θα είχε ξεχάσει τον Δήμο.

Αν η αναμετάδοση του MAD γινόταν από τη Μύκονο η άλλο νησί των Κυκλάδων, ο πομπός ήταν ούτως η άλλως παράνομος γιατί το MAD είναι αδειοδοτημένο να εκπέμπει στην Αττική. Αν εξέπεμπε από την Αττική θα υπήρχαν αναφορές για την λήψη του και από την Αττική με τόσα εκατομμύρια κόσμο.

Η μόνη περίπτωση να είναι ξεχασμένος πομπός σε κάποιο βουνό των Κυκλάδων είναι να λειτουργεί εκεί ψηφιακό gap filler, σε αυτή την περίπτωση το πιθανότερο είναι ως μη αναγνωρισμένο κέντρο να μη συγχρονίζει και με τις επίσημες συχνότητες των Κυκλάδων και να εκπέμπει στα κουτουρού. Αν πιάνεις κάποιο ψηφιακό σήμα σε άλλες συχνότητες τότε μιλάμε για gap filler. Πιάσε όλες τις συχνότητες με τη σειρά και δες αν έχεις ένδειξη σήματος. Μπορεί να μη κλειδώνει ψηφιακό σήμα για να κατεβάσει κανάλια αλλά αν υπάρχει ασθενές σήμα στην περιοχή από το ίδιο μέρος με το ασθενές αναλογικό της 31, η μπάρα με την ένδειξη σήματος θα αναβοσβηνει ενδεικτικά.

Αν είχες φορητή τηλεόραση με αναλογικό δεκτή με μια βόλτα με το αυτοκίνητο θα μπορούσες να δεις που δυναμώνει και που εξασθενεί το σήμα και να λυθεί το μυστήριο. Εγώ πιστεύω κατά 99% το σήμα ξεφεύγει από κάποιο ξενοδοχείο πάντως, θα γυρίσανε σε ψηφιακά τα κανάλια και τους έχει μείνει αυτός ο δέκτης συνδεδεμένος μέσα στο καλώδιο και απλά δεν έχει ασχοληθεί κανείς να τον κλείσει.

Στην 41 πριν κλείσει τι έπιανε;

Αποσυνδεδεμένος johnpapad24

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2020
  • Μηνύματα: 2525
Οχι ρε συ και στο 4e οταν υπηρχε εβγαζε καρτα και μετα απο καμμια εβδομαδα το επανεφεραν...

Ετσι και αυτο μετα απο λιγες μερες μπορει να το επαναφερουν...
130x100cm σιδερενιο no name αργολιδα...

Αποσυνδεδεμένος Latinsoapsfever

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαΐ 2005
  • Τόπος: Λήμνος / Αθήνα
  • Μηνύματα: 3250
    • http://www.telenovelas.gr
Στην πρώτη παράγραφο στο αρχικό ποστ γράφει ότι η συχνότητα είναι αναμμένη με το μήνυμα δεν υπάρχει σημα από το 2018.

Αποσυνδεδεμένος johnpapad24

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2020
  • Μηνύματα: 2525
Λιγο απιθανο θα ελεγα να εκπεμπει οντως καρτα συνεχομενα απο το 2018...

Απ οπου και αν ειναι...

Απλα παιζει καμια προσφατη κακοκαιρια να το εριξε και θα το επαναφερουν συντομα...
130x100cm σιδερενιο no name αργολιδα...

Αποσυνδεδεμένος kyria_kous_tv_archive

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2023
  • Τόπος: Μύκονος, Κυκλάδες
  • Μηνύματα: 36
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Το να είναι αναμμένος αναμεταδότης σε βουνό τόσα χρόνια το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο γιατί λογικά το σήμα στον δέκτη χάθηκε το 2021 όταν άλλαξαν οι συχνότητες. Από τότε πάνε 2 χρόνια. Αν είχε ξεχάσει κάποιος δήμος τον αναμεταδότη, η ΔΕΗ δεν θα είχε ξεχάσει τον Δήμο.

Αν η αναμετάδοση του MAD γινόταν από τη Μύκονο η άλλο νησί των Κυκλάδων, ο πομπός ήταν ούτως η άλλως παράνομος γιατί το MAD είναι αδειοδοτημένο να εκπέμπει στην Αττική. Αν εξέπεμπε από την Αττική θα υπήρχαν αναφορές για την λήψη του και από την Αττική με τόσα εκατομμύρια κόσμο.

Η μόνη περίπτωση να είναι ξεχασμένος πομπός σε κάποιο βουνό των Κυκλάδων είναι να λειτουργεί εκεί ψηφιακό gap filler, σε αυτή την περίπτωση το πιθανότερο είναι ως μη αναγνωρισμένο κέντρο να μη συγχρονίζει και με τις επίσημες συχνότητες των Κυκλάδων και να εκπέμπει στα κουτουρού. Αν πιάνεις κάποιο ψηφιακό σήμα σε άλλες συχνότητες τότε μιλάμε για gap filler. Πιάσε όλες τις συχνότητες με τη σειρά και δες αν έχεις ένδειξη σήματος. Μπορεί να μη κλειδώνει ψηφιακό σήμα για να κατεβάσει κανάλια αλλά αν υπάρχει ασθενές σήμα στην περιοχή από το ίδιο μέρος με το ασθενές αναλογικό της 31, η μπάρα με την ένδειξη σήματος θα αναβοσβηνει ενδεικτικά.

Αν είχες φορητή τηλεόραση με αναλογικό δεκτή με μια βόλτα με το αυτοκίνητο θα μπορούσες να δεις που δυναμώνει και που εξασθενεί το σήμα και να λυθεί το μυστήριο. Εγώ πιστεύω κατά 99% το σήμα ξεφεύγει από κάποιο ξενοδοχείο πάντως, θα γυρίσανε σε ψηφιακά τα κανάλια και τους έχει μείνει αυτός ο δέκτης συνδεδεμένος μέσα στο καλώδιο και απλά δεν έχει ασχοληθεί κανείς να τον κλείσει.

Στην 41 πριν κλείσει τι έπιανε;

Τα ίδια με την 31. Δεν υπάρχει σήμα έλεγε με το ίδιο φορμά και όλα. Επίσης το 2018 το έχασε το σήμα και από τότε το λέει αυτό. Και για αυτό που λέτε με την φορητή τηλεόραση, θα μπορούσα να το διαπιστώσω με μία, αλλά δυστυχώς δεν έχω. Είχα στο σπίτι μία Citizen που άνοιγε και έκλεινε σαν ένα Nintendo DS, αλλά της χάλασε η οθόνη. Μάλιστα, ούτε έχω ένα από αυτά τα κινεζοκινητά σπίτι τα οποία έπιαναν και αναλογική τηλεόραση, αλλά αν είχα ένα ή μια παλιά φορητή, θα πήγαινα εκεί και θα είχα συντονισμένο τον δέκτη του/της στο 31 και αν πέρναγα μπροστά από ξενοδοχείο και το έπιανα καμπάνα, τότε αυτό θα εξηγεί ότι θα έχει ξεχαστεί για καιρό και δεν σκέφτηκαν να κλείσουν το σύστημα.

Αλλά αν ήταν από αλλού και δεν είναι διαρροή σήματος από ξενοδοχείο, τότε σίγουρα μπορεί να είναι παράνομος, αρκεί να μην ενδιαρφέρθηκε κανείς γι' αυτό και να έμεινε έτσι. Δεν ξέρω άλλα δυστυχώς.

Και χειροκίνητο ψάξιμο συχνοτήτων δυστυχώς στα ψηφιακά δεν έκανα γιατί δεν υπάρχει πια ψηφιακός δέκτης στο σπίτι. Μετακομίσαμε τα πράγματα αλλού και δεν υπάρχει πιά ή ψηφ. τηλεόραση ή ψηφ. δέκτης. Μπορεί όμως μια μέρα, όταν ξαναπάμε εκεί, να πάρω δέκτη μου και να μαζέψω δεδομένα στάθμης σήματος από τις συχνότητες UHF 21 εώς 69.

Συγχώνευση: Πεμ 22 Ιουν 2023, 01:35
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Λιγο απιθανο θα ελεγα να εκπεμπει οντως καρτα συνεχομενα απο το 2018...

Απ οπου και αν ειναι...

Απλα παιζει καμια προσφατη κακοκαιρια να το εριξε και θα το επαναφερουν συντομα...

Εδώ και μισή δεκαετία τα ίδια λέει.
Πλέον σχεδόν νεκρός στο θέμα του fm και digea dx, αλλά θα συνεχίσω να αναφέρω ότι γίνεται στην περιοχή μου και περί της tv.

kyria_kous

Αποσυνδεδεμένος johnpapad24

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2020
  • Μηνύματα: 2525
Καθε ποτε το ειχες τσεκαρει;;;

Γιατι οχι τιποτε αλλο υπαρχει πια και η δεη...

Συγχώνευση: Πεμ 22 Ιουν 2023, 03:53
Εξακολουθω να εικαζω παντως οτι πεφτει απλα συχνα απο κακοκαιριες...

Υγ. Περι ξενοδοχειων ο λογος κατα κυριο λογο εξεπεμπαν σε vhf και hyper και λιγοτερο σε uhf...
Και εκει λεφτα ειναι το πραγμα γενικα και δεν παιζει να ειναι τοσο παρατημενο...
130x100cm σιδερενιο no name αργολιδα...

Αποσυνδεδεμένος Latinsoapsfever

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μαΐ 2005
  • Τόπος: Λήμνος / Αθήνα
  • Μηνύματα: 3250
    • http://www.telenovelas.gr
Αυτή είναι η κατάσταση στο ξενοδοχείο που δουλεύω



Μέχρι πέρυσι τους είχαν σε εσωτερικό δίκτυο 6 ελληνικά στα uhf και 3 ξένα κανάλια στα vhf και 1 μαύρο που έψαχνε σήμα  από τον patatasat της Nova..

Πέρυσι στην αρχη της σεζον επένδυσαν σε νέες τηλεοράσεις, σύνδεσαν την κεραία και το γύρισαν σε λήψη ψηφιακών από το βουνό... Και τα 3 ξένα τα είχαν αφήσει αναλογικά μέχρι που κατάλαβαν ότι δεν είναι δυνατόν να λέμε στους πελάτες να πατάνε το input για να γυρίζουν από αναλογικα κανάλια σε ψηφιακά στο zapping... και μόλις τον Αύγουστο εδεησαν να πάρουν 3 dvbt modulators για να τα γυρίσουν και τα ξένα αυτά σε ψηφιακά ... Ο δε patatasat μετά από τουλάχιστον μια πενταετία αναμμένος έπαψε να ψάχνει σήμα και αποσύρθηκε για το μουσείο.

Μια χαρά παίζει να είναι παρατημένο. Ειδικά αν ο τεχνικός που έστησε το σύστημα είναι εξωτερικός συνεργάτης, αν ξέχασε η παράτησε τον δεκτη αναμμένο, εφόσον τα υπόλοιπα κανάλια παίζουν στο ξενοδοχείο και δεν προέκυψε κάποιο θέμα για να ξαναπάει να το δει. Ένα rf modulator και ένας αναμμένος δέκτης που καίει ρεύμα σε ένα ξενοδοχείο με λογαριασμό ΔΕΗ 10 χιλιάρικα το μήνα δεν το παίρνει χαμπάρι κάνεις. Από την άλλη αν ήταν αναμεταδότης μόνος του σε  κάποιο παρατημένο κέντρο εκπομπής χωρίς κάποιο άλλο κανάλι, ε κάποια στιγμή είτε η ΔΕΗ θα έκοβε το ρεύμα η ο δήμος που το πλήρωνε θα πήγαινε να το κόψει!

Αποσυνδεδεμένος kyria_kous_tv_archive

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2023
  • Τόπος: Μύκονος, Κυκλάδες
  • Μηνύματα: 36
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Καθε ποτε το ειχες τσεκαρει;;;

Γιατι οχι τιποτε αλλο υπαρχει πια και η δεη...

Συγχώνευση: Πεμ 22 Ιουν 2023, 03:53
Εξακολουθω να εικαζω παντως οτι πεφτει απλα συχνα απο κακοκαιριες...

Υγ. Περι ξενοδοχειων ο λογος κατα κυριο λογο εξεπεμπαν σε vhf και hyper και λιγοτερο σε uhf...
Και εκει λεφτα ειναι το πραγμα γενικα και δεν παιζει να ειναι τοσο παρατημενο...
Δεν κόβεται ποτέ το σήμα καθόλου. Έτσι μένει απ' ότι ξερω.

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πλέον σχεδόν νεκρός στο θέμα του fm και digea dx, αλλά θα συνεχίσω να αναφέρω ότι γίνεται στην περιοχή μου και περί της tv.

kyria_kous

Αποσυνδεδεμένος kyria_kous_tv_archive

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2023
  • Τόπος: Μύκονος, Κυκλάδες
  • Μηνύματα: 36


Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Αυτή είναι η κατάσταση στο ξενοδοχείο που δουλεύω



Μέχρι πέρυσι τους είχαν σε εσωτερικό δίκτυο 6 ελληνικά στα uhf και 3 ξένα κανάλια στα vhf και 1 μαύρο που έψαχνε σήμα  από τον patatasat της Nova..

Πέρυσι στην αρχη της σεζον επένδυσαν σε νέες τηλεοράσεις, σύνδεσαν την κεραία και το γύρισαν σε λήψη ψηφιακών από το βουνό... Και τα 3 ξένα τα είχαν αφήσει αναλογικά μέχρι που κατάλαβαν ότι δεν είναι δυνατόν να λέμε στους πελάτες να πατάνε το input για να γυρίζουν από αναλογικα κανάλια σε ψηφιακά στο zapping... και μόλις τον Αύγουστο εδεησαν να πάρουν 3 dvbt modulators για να τα γυρίσουν και τα ξένα αυτά σε ψηφιακά ... Ο δε patatasat μετά από τουλάχιστον μια πενταετία αναμμένος έπαψε να ψάχνει σήμα και αποσύρθηκε για το μουσείο.

Μια χαρά παίζει να είναι παρατημένο. Ειδικά αν ο τεχνικός που έστησε το σύστημα είναι εξωτερικός συνεργάτης, αν ξέχασε η παράτησε τον δεκτη αναμμένο, εφόσον τα υπόλοιπα κανάλια παίζουν στο ξενοδοχείο και δεν προέκυψε κάποιο θέμα για να ξαναπάει να το δει. Ένα rf modulator και ένας αναμμένος δέκτης που καίει ρεύμα σε ένα ξενοδοχείο με λογαριασμό ΔΕΗ 10 χιλιάρικα το μήνα δεν το παίρνει χαμπάρι κάνεις. Από την άλλη αν ήταν αναμεταδότης μόνος του σε  κάποιο παρατημένο κέντρο εκπομπής χωρίς κάποιο άλλο κανάλι, ε κάποια στιγμή είτε η ΔΕΗ θα έκοβε το ρεύμα η ο δήμος που το πλήρωνε θα πήγαινε να το κόψει!

Λογικό αυτό. Αυτό μπορεί να σημαίνει τελικά ή παράνομος από κάπου ή διαρροή από ξενοδοχείο.

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πλέον σχεδόν νεκρός στο θέμα του fm και digea dx, αλλά θα συνεχίσω να αναφέρω ότι γίνεται στην περιοχή μου και περί της tv.

kyria_kous

Αποσυνδεδεμένος kyria_kous_tv_archive

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2023
  • Τόπος: Μύκονος, Κυκλάδες
  • Μηνύματα: 36
Όσο κοιτούσα διάφορα σε αυτό το φόρουμ, πρόσεξα οτι δεν είμαι ο μόνος που έπιασε το "Δεν υπάρχει σήμα" στην 41. Όπως λέει ο χρήστης Bill82, στις 30 Ιουλίου του 2020, με την κεραία προς Πάρο, λέει οτι έπιανε αυτό το "δεν υπάρχει σήμα", αλλά στην 41 αντί στην 31. Και νομίζω οτι καθαρά πιανόταν.

Άρα αυτό σημαίνει πως αυτό με τα modulators που είδα εκεί όταν πήγα να πετάξω κάτι πράγματα μπορεί να είναι άκυρο και είναι από ξενοδοχείο μάλλον, γιατί μαζί με αυτούς, είδα διάφορους αποκωδικοποιητές NovaBox από το 2013/2014 μάλλον οι οποίοι νομίζω θα ήταν από ξενοδοχείο. Αυτό σημαίνει ότι θα ήταν από αλλού αυτό, ποιος ξέρει;

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πλέον σχεδόν νεκρός στο θέμα του fm και digea dx, αλλά θα συνεχίσω να αναφέρω ότι γίνεται στην περιοχή μου και περί της tv.

kyria_kous

Αποσυνδεδεμένος nogyo.exe

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2023
  • Τόπος: Αττική
  • Μηνύματα: 539
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Δεν ειναι αναγκη να ειναι ακριβως διπλα στο σπιτι,Στην Μυκονο υπαρχουν παμπολλα ξενοδοχεια.Μπορει καποιο απο αυτα να ειχε καποιον dvb-t to analog μετατροπεα για να πιανουν οι crt τηλεορασεις των δωματιων και να εκπεμπε σημα σε αρκετα μεγαλη ισχυ με αποτελεσμα να υπαρχει εμβελεια οχι μονο εντος του ξενοδοχειου αλλα στην ευρυτερη περιοχη.

Όντως, παίζει κι αυτό ρόλο, αν και δεν έχουν όλα τα ξενοδοχεία DVB-T to analog και CRTs. Θυμάμαι όταν είχα πάει Καλαμάτα ήταν αποκλειστικά DVB-T με ΕΡΤ (χωρίς το ERT News), πανελλαδικά ΜΟΝΟ σε SD και εξωτερικά κανάλια που δεν λειτουργούσαν όλα (π.χ. Poccnr 24 (Russia 24), κανένα σήμα, όλα τα 3 Rai κανάλια τίποτα). Από τη στιγμή που μιλάμε για ξενοδοχεία με πλειοψηφία ξένων, ποιός θα κάτσει να βάλει τοπικά ελληνικά κανάλια διότι δεν θα υπήρχε κανένα νόημα. (Προσωπική μου εξαίρεση ως άποψη το one, action 24 κτλ που έχουν "συμπεριφορά πανελλήνιας εμβέλειας" σε σχέση π.χ. με το Ionian, Lepanto κτλ κτλ)

Υ.Γ. Όχι, δεν πιάναμε αναλογικά.
👩 she/her
📸 @nogyo.exe
▶️ @nogyo, αρχείο ελληνική τηλεόρασης (inactive)
discord @nogyo_
twitter: @nogyotweets

Αποσυνδεδεμένος kyria_kous_tv_archive

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2023
  • Τόπος: Μύκονος, Κυκλάδες
  • Μηνύματα: 36
Καλησπέρα. Μόλις ξαναπήγα στην Λεμονόπετρα και πήρα μαζί μου και εσωτερική κεραία και προέκταση του καλωδίου της για να δω αν έρχεται από αλλού το σήμα στο 31 επειδή αυτή την στιγμή δεν μπορώ να δοκιμάσω να στρίψω την κεραία για να καταλάβω ακριβώς από που μπορεί να έρχεται.

Λοιπόν, άναψα την τηλεόραση και ένωσα την εσωτερική κεραία μέσα στο σπίτι στην τηλεόραση. Στην αρχή νόμιζα πως δεν θα πιάσει το "δεν υπάρχει σήμα", αλλά το έπιασε, και για κάποιον λόγο, κάπως καλύτερα αν βάλω την κεραία σε συγκεκριμένο σημείο. Η εικόνα δεν έχει τους λεγόμενους καθρέφτες και είναι καλύτερα σε σύγκριση με την εικόνα που παίρνω από την Fraccaro κεραία στην ταράτσα.

Αυτό σημαίνει ότι το σήμα μπορεί να έρχεται από κάποιο άλλο σημείο το οποίο η κεραία δεν κοιτάει. Αυτό όμως δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω, γιατί δεν μπορώ να στρίψω την εξωτερική κεραία αυτή την στιγμή όπως ανέφερα στην πρώτη παράγραφο. Κάποια άλλη στιγμή μπορεί, αλλά όχι τώρα.

Επίσης, δοκίμασα να κάνω και ψηφιακή χειροκίνητη σάρωση με αποκωδικοποιητή με την εσωτερική κεραία από περιέργεια για να δώ πώς πιάνουν τα σημερινά σήματα εκεί. Τα σήματα τα έπιασε, αλλά η εξωτερική τα έπιασε καλύτερα από την εσωτερική. Το κανάλι αυτό όμως στο αναλογικό το έπιασα καλύτερα με την εσωτερική, πράγμα που σημαίνει, όπως ανέφερα στην 3η παράγραφο, ότι μπορεί να είναι από κάπου αλλού που δεν κοιτάει η κεραία. Δοκίμασα και έξω επίσης, και αυτό το "δεν υπάρχει σήμα" το έπιασε ακόμα καλύτερα.

Σύντομα κοντά σας φωτογραφίες και βίντεο αφορώντας το θέμα.

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πλέον σχεδόν νεκρός στο θέμα του fm και digea dx, αλλά θα συνεχίσω να αναφέρω ότι γίνεται στην περιοχή μου και περί της tv.

kyria_kous

Αποσυνδεδεμένος kyria_kous_tv_archive

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2023
  • Τόπος: Μύκονος, Κυκλάδες
  • Μηνύματα: 36
Καλησπέρα σας. Ορίστε οι εικόνες αφορώντας το θέμα αυτό με την 31.

Αυτό είναι με την εσωτερική κεραία, μέσα, βαλμένη σε ένα συγκεκριμένο σημείο.
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αυτό είναι με την εσωτερική κεραία έξω, στερεωμένη κάπου, βαλμένη στην ταράτσα.
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Και αυτό είναι με την κεραία να την κρατάω εγώ και με την τηλεόραση έξω επειδή δεν είχα μακρύ καλώδιο να φέρω για προέκταση κάπου σε ένα σημείο του χωριού.
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Απ' ότι φαίνεται, η μετάδοση αυτή μπορεί να είναι ή κοντινή αλλά είναι χαμηλής ισχύος, ή μακρινή και να είναι δυνατής ισχύος. Μία μέρα θα δοκιμάσω να στοχέυσω με την εξωτερική κεραία άν καταφέρω να ξεβιδώσω τα παξιμάδια επειδή ο ιστός είναι αρκετά παλιός το ακριβές σημείο μέχρι να πάρω καλό σήμα και να προσπαθήσω να υπολογίσω από που έρχεται. Είτε είναι διαρροή σήματος από ξενοδοχείο, είτε να 'ναι κάτι ότι νάνε, δεν ξέρω ακόμα ακριβώς. Άλλα αυτό θα το μάθουμε άλλη μέρα.

Ά και επίσης, δοκίμασα και σάρωση της συχνότητας 31 με ψηφιακό αποκωδικοποιητή και είδα οτι η στάθμη ανεβοκατέβαινε από το 0 εως το 40 σε κλάσματα δευτερολέπτου.
Πλέον σχεδόν νεκρός στο θέμα του fm και digea dx, αλλά θα συνεχίσω να αναφέρω ότι γίνεται στην περιοχή μου και περί της tv.

kyria_kous

Αποσυνδεδεμένος kyria_kous_tv_archive

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2023
  • Τόπος: Μύκονος, Κυκλάδες
  • Μηνύματα: 36
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Καλησπέρα σας. Ορίστε οι εικόνες αφορώντας το θέμα αυτό με την 31.

Αυτό είναι με την εσωτερική κεραία, μέσα, βαλμένη σε ένα συγκεκριμένο σημείο.
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αυτό είναι με την εσωτερική κεραία έξω, στερεωμένη κάπου, βαλμένη στην ταράτσα.
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Και αυτό είναι με την κεραία να την κρατάω εγώ και με την τηλεόραση έξω επειδή δεν είχα μακρύ καλώδιο να φέρω για προέκταση κάπου σε ένα σημείο του χωριού.
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Απ' ότι φαίνεται, η μετάδοση αυτή μπορεί να είναι ή κοντινή αλλά είναι χαμηλής ισχύος, ή μακρινή και να είναι δυνατής ισχύος. Μία μέρα θα δοκιμάσω να στοχέυσω με την εξωτερική κεραία άν καταφέρω να ξεβιδώσω τα παξιμάδια επειδή ο ιστός είναι αρκετά παλιός το ακριβές σημείο μέχρι να πάρω καλό σήμα και να προσπαθήσω να υπολογίσω από που έρχεται. Είτε είναι διαρροή σήματος από ξενοδοχείο, είτε να 'ναι κάτι ότι νάνε, δεν ξέρω ακόμα ακριβώς. Άλλα αυτό θα το μάθουμε άλλη μέρα.

Ά και επίσης, δοκίμασα και σάρωση της συχνότητας 31 με ψηφιακό αποκωδικοποιητή και είδα οτι η στάθμη ανεβοκατέβαινε από το 0 εως το 40 σε κλάσματα δευτερολέπτου.
Ήρθα πίσω σε αυτό το χαζοποστ για να ενημερώσω πως η μετάδοση έκλεισε μάλλον.

Ή το σήμα έγινε αδύναμο, αλλά δεν έχω ιδέα.

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πλέον σχεδόν νεκρός στο θέμα του fm και digea dx, αλλά θα συνεχίσω να αναφέρω ότι γίνεται στην περιοχή μου και περί της tv.

kyria_kous

Αποσυνδεδεμένος kyria_kous_tv_archive

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2023
  • Τόπος: Μύκονος, Κυκλάδες
  • Μηνύματα: 36
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Το να είναι αναμμένος αναμεταδότης σε βουνό τόσα χρόνια το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο γιατί λογικά το σήμα στον δέκτη χάθηκε το 2021 όταν άλλαξαν οι συχνότητες. Από τότε πάνε 2 χρόνια. Αν είχε ξεχάσει κάποιος δήμος τον αναμεταδότη, η ΔΕΗ δεν θα είχε ξεχάσει τον Δήμο.

Αν η αναμετάδοση του MAD γινόταν από τη Μύκονο η άλλο νησί των Κυκλάδων, ο πομπός ήταν ούτως η άλλως παράνομος γιατί το MAD είναι αδειοδοτημένο να εκπέμπει στην Αττική. Αν εξέπεμπε από την Αττική θα υπήρχαν αναφορές για την λήψη του και από την Αττική με τόσα εκατομμύρια κόσμο.

Η μόνη περίπτωση να είναι ξεχασμένος πομπός σε κάποιο βουνό των Κυκλάδων είναι να λειτουργεί εκεί ψηφιακό gap filler, σε αυτή την περίπτωση το πιθανότερο είναι ως μη αναγνωρισμένο κέντρο να μη συγχρονίζει και με τις επίσημες συχνότητες των Κυκλάδων και να εκπέμπει στα κουτουρού. Αν πιάνεις κάποιο ψηφιακό σήμα σε άλλες συχνότητες τότε μιλάμε για gap filler. Πιάσε όλες τις συχνότητες με τη σειρά και δες αν έχεις ένδειξη σήματος. Μπορεί να μη κλειδώνει ψηφιακό σήμα για να κατεβάσει κανάλια αλλά αν υπάρχει ασθενές σήμα στην περιοχή από το ίδιο μέρος με το ασθενές αναλογικό της 31, η μπάρα με την ένδειξη σήματος θα αναβοσβηνει ενδεικτικά.

Αν είχες φορητή τηλεόραση με αναλογικό δεκτή με μια βόλτα με το αυτοκίνητο θα μπορούσες να δεις που δυναμώνει και που εξασθενεί το σήμα και να λυθεί το μυστήριο. Εγώ πιστεύω κατά 99% το σήμα ξεφεύγει από κάποιο ξενοδοχείο πάντως, θα γυρίσανε σε ψηφιακά τα κανάλια και τους έχει μείνει αυτός ο δέκτης συνδεδεμένος μέσα στο καλώδιο και απλά δεν έχει ασχοληθεί κανείς να τον κλείσει.

Στην 41 πριν κλείσει τι έπιανε;

Μετά απο αιώνες που λέει ο λόγος,θα πω τι έγινε με τον πομπό στο 31.

Τον Δεκέμβριο, σκέφτηκα να πάω Άνω Μερά, διοτι μια μέρα, στρίψαμε την κεραία προς τα κει τον Αύγουστο, και έπιασα το "δεν υπάρχει σήμα" καμπάνα, σχεδόν... Είχε χιόνι και λίγες παρεμβολές από Τούρκικο (ακουγόταν παρεμβολές στον ήχο από το TRT 1, δεν υπήρχαν παρεμβολές στην εικόνα) και σκέφτηκα να ανακατασκευάσω την φορητή μου τηλεόραση (μια Citizen που μοιάζει σαν Nintendo DS) να δοκιμάσω να πιάσω το σήμα.

Άνοιξα την τηλεόραση στο αυτοκίνητο και πήγαμε προς την Άνω Μερά ελπίζωτας οτι θα λάβω το σήμα στην τηλεόραση, και εμφανίστηκε στα καλά καθούμενα μόλις μπήκαμε στην Άνω Μερά. Δεν μπορούσα να καταλάβω πολλά διοτι η οθόνη της τηλεόρασης δεν ήταν τόσο καλής ανάλυσης αλλά φαινόταν σαν να το έπιανα καμπάνα. Οδηγήσαμε και σε άλλα μέρη της Μυκόνου, και το σήμα έφευγε και ξαναερχόταν κατά την διάρκεια της οδήγησης. Και επειδή είχαμε αγοράσει σπίτι στην Άνω Μερά, σκέφτηκα να κάνω σετάπ λήψης εκεί με μία παλιά εξωτερική με ενισχυτή ιστού, μία Samsung τηλεόραση και το παλιό μας DVD Recorder, το οποίο ήταν μια κινεζιά από τον Μαρινόπουλο που πήραμε το 2006. Έλαβα το "δεν υπάρχει σήμα" βορειοανατολικά ή ανατολικά, μου φαίνεται βορειοανατολικά, όπως φαίνεται στην πρώτη παρακάτω εικόνα. Οπότε είτε είναι ανωμερίτικο ή μάλλον έρχεται από κάπου αλλού.

Μαζί με αυτά, έλαβα και τα κρατικά της Τουρκίας (TRT3 στο 36, TRT Cocuk στο 40, TRT 1 στο 43, TRT HABER στο 46) με εικόνα που φαίνεται, αλλα το TRT1 άλλαζε κάθε τρείς και λίγο. Δεν τα τράβηξα βίντεο αλλά τα έχω τραβηγμένα με το κινητό τηλέφωνο όπως βλέπετε στις συνημμένες φώτο. Οι παραμορφώσεις είναι από το tuner της τηλεόρασης. Στο Contel τα έδιχνε τζάμι.

Σήμερα ακόμα εκπέμπει αλλά μακάρι να 'ξερα από που. Κάπου τριγύρω στην Μύκονο; Ικαρία; Χίο; Λέσβο; Θα μου φανεί απίστευτο.
Αν είναι κανείς μέλος του satleo και μένει σε αυτά τα νησιά ή άλλο νησί να ψάξει σε έναν δέκτη του να δει αν έρχεται από κεί...
Πλέον σχεδόν νεκρός στο θέμα του fm και digea dx, αλλά θα συνεχίσω να αναφέρω ότι γίνεται στην περιοχή μου και περί της tv.

kyria_kous

Αποσυνδεδεμένος paksat

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2005
  • Τόπος: Σάμος
  • Μηνύματα: 2965
Τα κανάλια TRT3 στο 36, TRT Cocuk στο 40, TRT 1 στο 43 και TRT HABER στο 46, εκπέμπουν από το Kurudag PTT Radio Link, ανατολικά της Σμύρνης (38 24 06.0 N 27 15 56.0 E). Ίσως αυτό βοηθήσει στον εντοπισμό του σήματος που ψάχνεις. Απλώς, να συμπληρώσω ότι η εκπομπή των TRT 1 (43) και TRT Haber (46) συχνά διακόπτεται για κάποιες μέρες και μετά επανέρχεται. Για το TRT 3 στο 36 δεν ξέρω κάτι, επειδή η λήψη του χάθηκε όταν ξεκίνησαν τα τοπικά της Digea στην ίδια συχνότητα (Σάμος).
Κάτοπτρα: Gibertini OP 150 S (1) – Wave Frontier T-90 (1)
LNB: Inverto 0,2 dB (9)
Πολυδιακόπτες: SPAUN SMS 17089 NF (2) – SPAUN SUR 211 F (8)
Δέκτες: Technomate 6902HD-T2 Super (3) – Edision Progressiv HD Compact (3) - COSMOTE TV Kaon OTT (1)
9E–13E–16E–19,2E-23,5E-26E-28,2E-39E-42E

Αποσυνδεδεμένος kyria_kous_tv_archive

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2023
  • Τόπος: Μύκονος, Κυκλάδες
  • Μηνύματα: 36
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Τα κανάλια TRT3 στο 36, TRT Cocuk στο 40, TRT 1 στο 43 και TRT HABER στο 46, εκπέμπουν από το Kurudag PTT Radio Link, ανατολικά της Σμύρνης (38 24 06.0 N 27 15 56.0 E). Ίσως αυτό βοηθήσει στον εντοπισμό του σήματος που ψάχνεις. Απλώς, να συμπληρώσω ότι η εκπομπή των TRT 1 (43) και TRT Haber (46) συχνά διακόπτεται για κάποιες μέρες και μετά επανέρχεται. Για το TRT 3 στο 36 δεν ξέρω κάτι, επειδή η λήψη του χάθηκε όταν ξεκίνησαν τα τοπικά της Digea στην ίδια συχνότητα (Σάμος).

Ίσως να ήτανε πομπός της άνω μεράς, διοτι όταν έχω την κεραία προς Άνω Μερά, πιάνω το κανάλι πεντακάθαρα. Επίσης, έψαξα στο φόρουμ και βρήκα αναφορές για το 41 να παίζει και το 2021, αλλά το 41 είναι πλέον dead από το 2023. Μόνο το 31 ζει. Με εκπλήσσει που ζει ακόμα αν και δεν εκπέμπει κανάλι προς το παρόν. Ορίστε εικόνα από την λήψη που έκανα πριν λίγες μέρες.
Πλέον σχεδόν νεκρός στο θέμα του fm και digea dx, αλλά θα συνεχίσω να αναφέρω ότι γίνεται στην περιοχή μου και περί της tv.

kyria_kous

Αποσυνδεδεμένος MitsoulasFm

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοε 2012
  • Τόπος: Αργος Ορεστικο
  • Μηνύματα: 280
Τι εγινε τελικα?? Υπαρχει ακομα η εκπομπη?

Αποσυνδεδεμένος kyria_kous_tv_archive

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιουν 2023
  • Τόπος: Μύκονος, Κυκλάδες
  • Μηνύματα: 36
Ναι. Ζει και βασιλεύει ακόμα με το ίδιο μήνυμα. Αν πας στην Άνω μερά με μία μικρή τηλεόραση στο C31 ή με την κεραία προς το Κ.Ε. της Άνω Μεράς θα το πιάσεις κρίνοντας από την σκόπευση. Δεν είμαι σίγουρος.
Πλέον σχεδόν νεκρός στο θέμα του fm και digea dx, αλλά θα συνεχίσω να αναφέρω ότι γίνεται στην περιοχή μου και περί της tv.

kyria_kous

Αποσυνδεδεμένος MitsoulasFm

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοε 2012
  • Τόπος: Αργος Ορεστικο
  • Μηνύματα: 280
Μηπως ειναι απο κανα ξεχασμενο modulator?


 


* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: maarinos Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 18/10/2024 (06:18)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: paksat Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/10/2024 (23:53)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: bakobako Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/10/2024 (23:21)
* Απ: EETT και ΕΣΡ. (Ανακοινώσεις- Ειδήσεις- Δελτία Τύπου)  Μέλος: mostwebradio Φόρουμ: Ειδήσεις και νέα για την επίγεια τηλεόραση και ραδιόφωνο 17/10/2024 (23:16)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: mostwebradio Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/10/2024 (23:16)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: PanosRadio Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 17/10/2024 (22:27)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: PanosRadio Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/10/2024 (22:26)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/10/2024 (22:13)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 17/10/2024 (21:59)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: panos_panopoulos Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 17/10/2024 (21:03)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στα ΑΜ  Μέλος: palis Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 17/10/2024 (18:19)
* Απ: Cosmote TV - συζητήσεις για τις IPTV υπηρεσίες της Cosmote  Μέλος: gewrgios Φόρουμ: Cosmote TV 17/10/2024 (17:42)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στα ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ  Μέλος: music_1896 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/10/2024 (16:20)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ & ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ [ΠΖ 02-03]  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 17/10/2024 (16:01)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 17/10/2024 (16:01)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ & ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ [ΠΖ 02-03]  Μέλος: channelos Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 17/10/2024 (15:50)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: samantas Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 17/10/2024 (13:30)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 17/10/2024 (10:23)
* Απ: Η Ε.ΡΑ. στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 17/10/2024 (09:45)
* Απ: Η Ε.ΡΑ. στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: electro Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 17/10/2024 (07:52)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΔΡΑΜΑΣ  Μέλος: dr_virus Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/10/2024 (07:51)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Palmwoods Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/10/2024 (04:47)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ (νομοί Κέρκυρας & Λευκάδας)  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/10/2024 (01:08)
* Απ: Η Ε.ΡΑ. στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 17/10/2024 (00:47)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στα ΑΜ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 17/10/2024 (00:20)
* Απ: Η Ε.ΡΑ. στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: iggy7 Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 16/10/2024 (22:53)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΔΡΑΜΑΣ  Μέλος: anfoukas Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 16/10/2024 (22:43)
* Απ: Η Ε.ΡΑ. στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: anfoukas Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 16/10/2024 (22:38)
* Απ: Eutelsat 8 West B @ 8W  Μέλος: johnpapad24 Φόρουμ: Λήψη Αραβικών Δορυφόρων (26° Εast, 30.5° East, 7° West) 16/10/2024 (21:33)
* Απ: Η Ε.ΡΑ. στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: thanost Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 16/10/2024 (21:12)