Ανάπτυξη δικτύων ψηφιακής επίγειας τηλεόρασης
  • Παρ 26 Απρ 2024, 01:42
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Ανάπτυξη δικτύων ψηφιακής επίγειας τηλεόρασης  (Αναγνώστηκε 944449 φορές)

0 μέλη και 20 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kastorianos

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2006
  • Τόπος: Ελλαδα-Μακεδονια-Καστορια
  • Μηνύματα: 94
Oταν το 89 ειχε αναγγειλει η ΕΡΤ τα πιλοτικα της προγραμματα για την δορυφορικη(επιγειες αναμεταδωσεις δορυφορικων καναλιων)ειχαν πει οι ανθρωποι(?) της οτι αφου ξεκινησουν σε διαφορες περιοχες της χωρας αργοτερα θα επεκταθουν στο συνολο περιπου της επιοκρατειας.Σημερα μετα απο περιπου εικοσι χρονια οι αναμεταδωτες της ΕΡΤ ειναι ακριβως οι ιδιοι(η" εστω και λιγοτεροι).Ποτε δεν εγινε προσπαθεια να επεκτεινει το δικτυο αυτο περαν των περιοχων του πιλοτικου με αποτελεσμα ειτε να μη υπαρχουν αναμεταδωσεις δορυφορικων καναλιων σε ορισμενες περιοχες,ειτε την δουλεια αυτη να την κανουν δημοι,ακομα και ιδιωτες(στην Καστορια εγινε και αυτο.Αναμεταδωση απο καταστημα ηλεκτρικων ειδων για περιπου ενα μηνα).Φοβαμαι φιλοι μου οτι η πολιτικη αυτη της ΕΡΤ συνεχιζεται και σημερα.Και αν τοτε ηταν ξενα καναλια σημερα ειναι Ελληνικα.Την ψηφιακη εποχη ειχα διαβασει οτι πηγε πρωτη να την φερει στην χωρα μας ο ΑΛΦΑ αλλα την μπλοκαρε η ΕΡΤ(περιπου ενα χρονο πιο νωρις).
Αγάπα τόν εχθρό σου. Αυτό  θα τόν τρελλάνει.

Αποσυνδεδεμένος FireRM

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2006
  • Τόπος: Usa
  • Μηνύματα: 75
εγώ παιδιά θα ήθελα να το πώ αλλιώς όλο το θέμα αυτό γιατί το 96 είχα κατασκευάσει (με του Δημάρχου την άδεια) αναλογικό πομπό στα Μέγαρα Δ. Αττικής που αργότερα πήγε στον Πειραιά και έγινε ΤV MAGIC ...(με Amiga 500 έπαιζε κάρτες στο scala) ...

Tότε έλεγα και εγώ όπως και εσείς τώρα για Interactive υπηρεσίες για νόμους του κράτους για την κυβέρνηση για digital μεταδόσης (το 96!!) μάλιστα έλεγα για μεταφορά δεδομένων (TCP/IP)σ ένα κανάλι στα UHF να μην ξεχνάμε η Intracom έχει πολλά πακέτα για Interactive πραγματικές υπηρεσίες I2TV , ETHERBOX κ.α. που επιτρέπουν TV MAIL , TV SMS αλλαγή κάμερας σε Live αγώνα , Πληροφορίες (οχι EPG) και ένα είδος κλειστού internet (με κλειδωμένη IP στον server) με εικόνες κλπ κλπ ...ξέρετε πως όλα αυτά είναι όνειρα θερινής νυκτός για το λόγο ότι για να υλοποιηθούν πρέπει να αλλάξει η νοοτροπία που βλέπουμε τηλεόραση (πχ ο πατέρας μου το μόνο που θέλει είναι να βλέπει alpha τον χατζηνικολάου και απλά πατάει ένα κουμπάκι στο Remote control)

η ΕΡΤ digital είναι μια απάτη για να δικαιολογήσουν κονδύλια , δεν υπάρχουν έλληνες ειδικευμένοι για ψηφιακή τεχνολογία ούτε διδάσκονται απο ΤΕΙ & ΑΕΙ είναι κολλημένοι σε παλιά συστήματα (ΒΕΤΑ) ενώ μπορεί να δουλεύουν με VIDEO servers ... μόνο ο ΣΚΑΙ άρχισε να δουλεύει έτσι ...

Τώρα λέει ότι πρέπει να ψηφίσουν νόμο για να μην γίνει ότι έγινε με την αναλογική εκπομπή ή ότι έγινε με τα FM (Πειρατές) κλπ κλπ ...εγώ νιώθω ότι όλο αυτό είναι χουντικό , το νιώθω απο 16 χρονών που ερχόταν το περιπολικό και με κατέβαζε απο τον ιστό ενώ εγώ προσπαθούσα να ρίξω τα watt για να μην βγούν αρμονικές στην πόλη μου , χούντα.Το πρόβλημα δεν είναι αν δωθεί άδεια σε ιδιώτες να εκπέψουν ιδιώτες σε 1 συχνότητα με προσθήκη 4-5 καναλιών και 1 κανάλι data σε κάθε συχνότητα  , το θέμα είναι πως υπάρχουν τεχνικοί , πολιτικοί χωρίς γνώση του αντικειμένου περί ψηφιακής εποχής και ενώ έχουν ταξιδέψει σε Σουηδίες και Ελβετίες που σε κάθε δρόμο υπάρχει touch screen Monitor συνδεμένο με Internet για να βρείς μια οδό ...θέλουν πολύ απλά να γυρίσουν στην τότε εποχή (βλέπε ΥΕΝΕΔ) χάνοντας χρόνο για το μέλλον της τηλεόρασης

Το πρόβλημα είναι μεγάλο και είναι πρόβλημα πολιτικό και κοινωνικό.

Τέλος , κάθε ένας μπορεί να έχει μια (ψηφιακή τηλεόραση) πλέον βλέπε VEOH . YOUTUBE κλπ κλπ ... 1.5 Μbit Μοντάραμε και 1.5 Mbit έχουμε ... τα άλλα είναι παραμύθια

φιλικά
Fire Reality Mode

Αποσυνδεδεμένος anastazio

  • Διαγραμμένο Μέλος
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: Ιωάννινα
  • Μηνύματα: 3060
Παράθεση από: "FireRM"
...η ΕΡΤ digital είναι μια απάτη για να δικαιολογήσουν κονδύλια , δεν υπάρχουν έλληνες ειδικευμένοι για ψηφιακή τεχνολογία ούτε διδάσκονται απο ΤΕΙ & ΑΕΙ είναι κολλημένοι σε παλιά συστήματα (ΒΕΤΑ) ενώ μπορεί να δουλεύουν με VIDEO servers ... μόνο ο ΣΚΑΙ άρχισε να δουλεύει έτσι ...
....Τέλος , κάθε ένας μπορεί να έχει μια (ψηφιακή τηλεόραση) πλέον βλέπε VEOH . YOUTUBE κλπ κλπ ... 1.5 Μbit Μοντάραμε και 1.5 Mbit έχουμε ... τα άλλα είναι παραμύθια
φιλικά
Fire Reality Mode

Αλλο το ένα ,όμως άλλο το άλλο !

Το οτι μείναμε πίσω :evil:  , δεν σημαίνει οτι δεν μπορούμε να τρέξουμε και να κάνουμε και άλματα !. 8)
Αλλωστε οι Ελληνες τεχνικοί , φημίζονται για την ευρηματικότητα τους,την φαντασία τους, και την γρήγορη προσαρμογή τους στις ανάγκες της αγοράς ...ακόμη και αν δεν διδάχτηκαν τίποτε απο ψηφιακή tv ,στα ΑΕΙ,ΤΕΙ,ΚΕΚ,κλπ όπως λές !
"Το Αγώι ξυπνάει τον Αγωγιάτη"! :D  , λένε στο Χωριό μου  :shock: ,και σε αυτό το θέμα εχω τρομερή  :wink: εμπιστοσύνη στους Ελληνες "αγωγιάτες"(τεχνικούς)
Σε 5 χρόνια (και πολλά λέω)  :D ...Δεν θα αναγνωρίζουμε το τηλεοπτικό τοπίο στην Ελλάδα , Αρκεί ....

Αποσυνδεδεμένος FireRM

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2006
  • Τόπος: Usa
  • Μηνύματα: 75
φίλε μου.

Δεν θέλω να γίνω κακός με τους ΕΛΛΗΝΕΣ και εγώ έλληνας είμαι ...αλλά πρέπει να το ξέρεις και εσύ οτι τεχνικός δεν είναι μόνο αυτός που ξέρει εμπειρικά , ο ημιμαθής δηλαδή . Ξέρω πολλούς τεχνικούς που δεν ξέρουν μαθηματικά (άλγεβρα boole) αλλά είναι έμπειροι στο να σου συνδέσουν ψηφιακή γραμμή (βλέπε ΟΤΕ) , ξέρουν εμπειρικά να βλέπουν τον παλμογράφο (αν το σήμα είναι ομαλό ή αν τα χρώματα είναι σωστά ) αλλά στην ουσία δεν υπολογίζουν τίποτα με κάποιους τύπους της εξόδου.

και εγώ εμπειρικός είμαι βγαίνω έξω και βλέπω τον Hotbird και τον βρίσκω...αλλά το πεδιόμετρο είναι άλλο πράγμα ... ξέρω πολλούς έλληνες καινοτόμους σε ψηφιακά συστήματα που δεν έχουν δουλειά (γενιά του '80)  ο σωστός τεχνικός -γνώμη μου- είναι αυτός που έχει σωστά εργαλεία και όχι πατέντες.

15 χρόνια λέω πως γίνετε να διαμορφώσεις σήμα στο πομπό ,στα FM και με κατάληλλο Modem να το αποδιαμορφώσεις στο pc σου και να έχεις internet Μέσω κεραίας FM! καινοτομία ! 9/10 με πήρανε για τρελό .Ακόμα και ο καθηγητής μου.

θα σου πω μόνο τούτο. Συνδέομαι Αμφίδρομα δορυφορικά. αν στο έλεγα το 1999 θα μ έλεγες μουρλό

φιλικά :)

Αποσυνδεδεμένος anastazio

  • Διαγραμμένο Μέλος
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: Ιωάννινα
  • Μηνύματα: 3060
Eτσι Μπράβο ...στα λόγια μου είσαι ! :wink:
Να γιατί θα πάει γρήγορα μπροστά η ψηφιακή στην Ελλάδα παρα την χρονική υστερηση! :twisted: απο την υπόλοιπη ευρώπη .
Να γιατί θα βρεί δουλειά η γενιά του 80....όπως λες!
" Συνδέομαι Αμφίδρομα δορυφορικά. αν στο έλεγα το 1999 θα μ έλεγες μουρλό "
Ελπίζω να υπάρχουν πολλοί "μουρλοί"  :lol: σαν εσένα, χωρίς να "κρύβονται" (ως συνήθως) πίσω απο τους παλμογράφους τους ,στα υπόγεια εργαστήρια τους ,και πίσω απο τα φωτεινά μυαλά τους  :wink:

Αποσυνδεδεμένος themaxx

  • Banned
  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2005
  • Μηνύματα: 637
Σήμερα το πρωί άκουσα οτι πήραν καινούργιους πομπούς για την ψηφιακή  για την υπόλοιπη ελλαδα και είναι στην φάση της εγκατάστασης ... ίδωμεν .

Αποσυνδεδεμένος channelos

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2006
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 718
Καλησπέρα παιδιά! (:
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, όταν με το καλό η ΕΡΤ βγάλει ψηφιακά και το δεύτερο μπουκέτο της που θα περιλαμβάνει τα ήδη τρία αναλογικά κανάλια (ΕΤ1, ΝΕΤ, ΕΤ3) και πιθανών και το κανάλι τις εκκλησίας, η αναλογικές μεταδόσεις τον εν λόγω καναλιών θα σταματήσουν?

Αποσυνδεδεμένος kastorianos

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2006
  • Τόπος: Ελλαδα-Μακεδονια-Καστορια
  • Μηνύματα: 94
Παράθεση από: "Channelos"
Καλημέρα παιδιά

Θα ηθελα να ρωτήσω,όταν με το καλό η ΕΡΤ βγάλει το 2ο μπουκέτο που θα περιλαμβάνει τα είδη τρία αναλογικά κανάλια της ΕΤ1,ΝΕΤ,ΕΤ3 και πιθανών και το κανάλι τις εκκλησίας όταν αυτά εκπέμψουν ψηφιακά η μεταδόσεις των άνω καναλιών θα σταματήσουν να εκπέμπουν αναλογικά τουλάχιστον στις περιοχές όπου θα μπούν πομποί για την ψηφιακή εκπομπή του 2ου μπουκέτου των ψηφιακών καναλιών?
Αχ ενω εσεις συζητατε το δευτερο πακετο της ΕΡΤ εμεις εδω περιμενουμε ακομα το πρωτο.Ειχε ακουστει για γυρω στα Χριστουγεννα,τα Χριστουγεννα ηλθαν και ακομα εμεις ειμαστε την ατερμονη αναμονη.
Αγάπα τόν εχθρό σου. Αυτό  θα τόν τρελλάνει.

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
και εκει θα μεινουμε προς το παρον....

αν και δε χανουμε και τα πολλά...

Εγώ θα το προτιμούσα παντως να κλείνανε τα αναλογικά. οποιος θελει ΕΡΤ να τα σκασει...γερά.

ετσι θα γεμιζαν τα σπιτια decoders και θα ερχοταν και τα ιδιωτικά απο πισω.

(ξερετε,στα ιδιωτικά μιλω απο θεση ισχυος, εχω ηδη ψηφιακο πομπό - muxer(!)
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος anastazio

  • Διαγραμμένο Μέλος
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: Ιωάννινα
  • Μηνύματα: 3060
Πρόσεξε Γιάννη !!! :shock:
Ακουσες  τι είπε ο Ρουσσόπουλος για τους Ιδιώτες που έχουν ψηφιακούς πομπούς  :?:  :roll: :lol:  :lol:
Θα τους στείλει κατευθείαν στον κορυδαλλό , αν επιχειρήσουν να εκπέμψουν ψηφιακό σήμα ! :lol:  :lol:

Αποσυνδεδεμένος kastorianos

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2006
  • Τόπος: Ελλαδα-Μακεδονια-Καστορια
  • Μηνύματα: 94
Ουτως η" αλλως Τασο για την φυλακη ειμαστε ολοι οσοι ασχολουμαστε. :D  :D
Αγάπα τόν εχθρό σου. Αυτό  θα τόν τρελλάνει.

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
ποιος εκπέμπει?!?

δεν τρελαθηκα ακομα...

Χρονια πολλά!!! :D

Το παλαβό σας καλλικαντζαράκι :twisted:
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος channelos

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2006
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 718
Καλημέρα, χρόνια πολλά καλή χρονιά να έχουμε!!!
Ακούγεται ότι η ΕΡΤ θα βγάλει τα ψηφιακά της κανάλια στη Θεσσαλονίκη και από το Φιλίππειο στο 49!

Αποσυνδεδεμένος satboy

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2006
  • Μηνύματα: 170
Τελικά στην Αλεξανδρούπολη (αναφέρομαι στην την περιοχή Πλάκα) δεν υπάρχει λήψη απο το 56 του Χορτιάτη.

Με εκτίμηση
Ζαζόπουλος Γιώργος

Υ.Γ Θανάσση έχουμε κανένα νεότερο απο την εγκατάσταση στην Θάσσο ?

Αποσυνδεδεμένος Thanassis

  • SatLeo V. I. P.
  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2006
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 784
    • http://www.ikusi.gr
έχω γράψει παλιότερα :
Παράθεση
Η εικόνα που σχημάτισα είναι η εξής :
1. Με το θεσμικό πλαίσιο δεν υπάρχει κανένα νέο - άρα δεν ξέρουμε τίποτα ακόμα για ιδιωτικά & τοπικά κανάλια.
2. Μάρτη - Απρίλη βγαίνει στον αέρα και το 2ο πακέτο της ΕΡΤ σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πήλιο.
3. Την ίδια εποχή αρχίζει να χτίζεται και το δίκτυο στην υπόλοιπη Ελλάδα, μάλλον και για τα δύο πακέτα ταυτόχρονα.
Δεν νομίζω να υπάρχει κάποια άλλη εξέλιξη στο μεταξύ, οπότε από Μάρτη - Απρίλη βλέπω να έχουμε δραστηριότητα.
Στις εγκαταστάσεις των νέων Κέντρων Εκπομπής, το πιθανότερο είναι να μπουν μαζί και τα 2 πακέτα.
Αυτό ισχύει και για τη Θάσο και για όλα τα άλλα Κ.Ε.

Νέο είναι ότι η ΕΡΤ κάνει διαγωνισμό την ερχόμενη Τρίτη για 80 μικρούς (2 W) αναλογικούς αναμεταδότες, αλλά αυτό δεν αφορά το θέμα μας  :(

φιλικά
Θανάσης Κυριακόπουλος
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος satboy

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2006
  • Μηνύματα: 170
Τελικά ακόμα δεν παρέλαβαν τίποτα απο νέα μηχανήματα . Τώρα κάτι ακούγεται για να μετατρέψουν κάποια παλιά linear, για ψηφιακή εκπομπή ώστε να βγουν Θάσσο σχετικά σύντομα.

Με εκτίμηση

Αποσυνδεδεμένος ioanili

  • Αρχάριο μέλος
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2006
  • Μηνύματα: 10

Αποσυνδεδεμένος themaxx

  • Banned
  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2005
  • Μηνύματα: 637
Να ρωτήσω τώρα κάτι. Μπορεί να εκπέμψει η ερτ με δυο πομπούς (τα δυο πακέτα που φέρεται να ετοιμάζει)από το ίδιο κεραιοσύστημα .
Επίσης σε αυτό που είπε ο satboy , αυτό γίνετε με αλλαγή των pll ?

Αποσυνδεδεμένος satboy

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2006
  • Μηνύματα: 170
Ακριβώς ...θα αλλάξουν μόνο exciters και θα απομακρύνουν λίγο τις κοιλότητες της λάμπας στον ενισχυτή ώστε να περάσει όλο το φάσμα.

Με εκτίμηση

Αποσυνδεδεμένος anastazio

  • Διαγραμμένο Μέλος
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: Ιωάννινα
  • Μηνύματα: 3060
Aυτό είναι "Ελληνική πατέντα" ή "συνήθης λειτουργική διεθνείς  πρακτική" ? :?:

Αποσυνδεδεμένος themaxx

  • Banned
  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2005
  • Μηνύματα: 637
Παράθεση από: "anastazio"
Aυτό είναι "Ελληνική πατέντα" ή "συνήθης λειτουργική διεθνείς  πρακτική" ? :?:

Italia  :wink:  :wink:  οι άνθρωποι είναι πολύ μπροστά χαχαχαχα

Επίσης έχει πολύ πλάκα να λες για λάμπες που εκπέμπουν ψηφιακό σήμα την σήμερον ημέρα   :lol:  :lol:  :lol:

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
Παράθεση από: "anastazio"
Aυτό είναι "Ελληνική πατέντα" ή "συνήθης λειτουργική διεθνείς  πρακτική" ? :?:

Το δέυτερο.

Παράθεση
Επίσης έχει πολύ πλάκα να λες για λάμπες που εκπέμπουν ψηφιακό σήμα την σήμερον ημέρα

Μην απορεις καθολου, μπορεις να φανταστείς 200KW πομπό τρανζίστορ για το ATSC (αμερικάνικο αντιστοιχο του DVB-T)?

οι λυχνίες IOT παράγουν τεραστία ποσά ισχυος για να καλυψουν με ισχυρό ψηφιακό σήμα τεράστιες και αχσνείς εκτάσεις σε παμπολλα σημεία του κόσμου. :wink:

και για να μιλήσω και για κάτι πιό καθημερινό, θα σας πω οτι Λαμπες τύπου TWT (Traveling Wave Tube) (λυχνία όδευοντος κύματος) ενισχύουν το σήμα, τόσο για να ανέβει στον δορυφόρο, οσο και μέσα στον ίδιο τον δορυφόρο, ακόμα και σε δορυφόρους που τώρα σχεδιάζονται.

οπότε φίλοι μου... οι λάμπες ζουν και στην απόλυτη ουσία αυτές (ακόμα) βασιλεύουν.

"ASTRA 1KR was built by Lockheed Martin on the reliable A2100 platform and features 32 active Ku band transponders in the FSS band, with a TWTA output power of 140 watts and a pan-European footprint."
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος rethimno01

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Αύγ 2006
  • Τόπος: στη disco "τσουτσούνι"
  • Μηνύματα: 357
Δορυφορικά uplink στα 17-18GHz παίζουν με κλύστρον.

Αποσυνδεδεμένος anastazio

  • Διαγραμμένο Μέλος
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: Ιωάννινα
  • Μηνύματα: 3060
πως ...πως ? :shock:
 Κλείστρο μαθαίναμε στο στρατό ! :lol:
Τι είναι το κλύστρον ?

Αποσυνδεδεμένος arva

  • Γενικός συντονιστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Πεύκη, Αττική
  • Μηνύματα: 5051
Παράθεση από: "anastazio"
πως ...πως ? :shock:
 Κλείστρο μαθαίναμε στο στρατό ! :lol:
Τι είναι το κλύστρον ?

Λυχνία!  :D
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
Και οι IOT και οι TWT ειναι διαφοροποιήσεις της κλύστρον.

οσο για...μικροκυματικές λάμπες, η πιό κοντινή σε σας βρισκεται μεσα...στον φουρνο μυκροκυμάτων σας (εβγαλα μια απο ενα παλιό που είχε πρόβλημα η πόρτα, μαζι με το τροφοδοτικό, αλλά...ποιός την ανάβει, που ειναι ικανή να σε σκοτώσει?!?
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
Και οι IOT και οι TWT ειναι διαφοροποιήσεις της κλύστρον.

οσο για...μικροκυματικές λάμπες, η πιό κοντινή σε σας βρισκεται μεσα...στον φουρνο μiκροκυμάτων σας  (εβγαλα μια, τύπου magnetron, πάντα, απο ενα παλιό που είχε πρόβλημα στην πόρτα, μαζι με το τροφοδοτικό, αλλά...ποιός την ανάβει, που ειναι ικανή να σε σκοτώσει?!?:shock:

επίσης για να διαμορφώσεις μια τέτοια λάμπα δεν είναι οτι πιο ευκολο.....

 :cry:  

Χωρια τα -2000 volt που θελει τροφοδοσία...


edit: αιντε αιντε, παλι τον πρωτάρη παριστάνω....... :oops:
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος Thanassis

  • SatLeo V. I. P.
  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2006
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 784
    • http://www.ikusi.gr
Έχω αναρτήσει μία ενημέρωση για σειρά σεμιναρίων και ημερίδων σχετικά με την επίγεια ψηφιακή - και όχι μόνο ....  
Έχει στενή σχέση με αυτά που έχουμε γράψει εδώ.  :)

Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να δει λεπτομέρειες εδώ :
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Θανάσης Κυριακόπουλος
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος kastorianos

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2006
  • Τόπος: Ελλαδα-Μακεδονια-Καστορια
  • Μηνύματα: 94
Παντως παιδια απο το 78 μεχρι το 81 η Μ.Μερκουρη ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕ ΕΡΤ και κατεθετε τα χρηματα αυτα στο ταμειο παρακαταθηκων και δανειων λεγοντας οτι ειναι αντισυνταγματικο.Βεβαια απο τον Νοεμβριο του 81 και μετα πληρωνε κανονικα(ε ηταν και υπουργος).
Αγάπα τόν εχθρό σου. Αυτό  θα τόν τρελλάνει.

Αποσυνδεδεμένος Thanassis

  • SatLeo V. I. P.
  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2006
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 784
    • http://www.ikusi.gr
Ακούγεται ότι τον Απρίλιο θα αρχίσουν επιτέλους εκπομπές σε Πάτρα και άλλες περιοχές.
Έχει κανείς περισσότερες πληροφορίες?
Έχει δει κανείς δοκιμαστικό σήμα σε νέες περιοχές?
Θανάσης Κυριακόπουλος
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε


 


* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: Ilias_ Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (22:07)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: komhsgr Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (22:04)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: Ilias_ Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (21:59)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: komhsgr Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (21:49)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: ch10 Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (21:45)
* προτασεις συσκευων για αναπαραγωγη και εγγραφη  Μέλος: deepbluesky Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (21:36)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: komhsgr Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 25/04/2024 (21:26)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ (νομοί Κέρκυρας & Λευκάδας)  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (19:24)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (19:21)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 25/04/2024 (18:51)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: paksat Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 25/04/2024 (18:49)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 25/04/2024 (18:27)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΝΟΜΟ ΗΜΑΘΙΑΣ  Μέλος: thanost Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (14:53)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 25/04/2024 (11:50)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 25/04/2024 (11:41)
* Απ: Ειδήσεις - Νέα σχετικά με τη Nova  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: NOVA 25/04/2024 (09:45)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ  Μέλος: Thodoris_Z Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (07:38)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο νομό ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (01:22)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (01:09)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Chris_S Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (23:42)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΘΡΑΚΗ, ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ & ΣΕΡΡΕΣ [ΠΖ 01]  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 24/04/2024 (23:22)
* Απ: CB Radio   Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 24/04/2024 (23:12)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: Thodoris_Z Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (22:44)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (22:11)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (22:09)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (21:08)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΠΙΕΡΙΑΣ  Μέλος: cocu Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (19:58)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: jinn42 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (19:19)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο νομό ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ  Μέλος: Thodoris_Z Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (19:13)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: Thodoris_Z Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (19:03)