Ανάπτυξη δικτύων ψηφιακής επίγειας τηλεόρασης
  • Παρ 26 Απρ 2024, 22:28
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Ανάπτυξη δικτύων ψηφιακής επίγειας τηλεόρασης  (Αναγνώστηκε 944692 φορές)

0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Latinsoapsfever

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Λήμνος / Αθήνα
  • Μηνύματα: 3122
    • http://www.telenovelas.gr
Μου φαίνεται ότι την πρωταπριλιά θα χει όλη η Ελλάδα σήμα.

Anonymous

  • Επισκέπτης
Παράθεση από: "Latinsoapsfever"
Μου φαίνεται ότι την πρωταπριλιά θα χει όλη η Ελλάδα σήμα.

Την 1η ή την 21η?  :lol:  :lol:

Αποσυνδεδεμένος Thanassis

  • SatLeo V. I. P.
  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2006
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 784
    • http://www.ikusi.gr
Παράθεση από: "Latinsoapsfever"
Μου φαίνεται ότι την πρωταπριλιά θα χει όλη η Ελλάδα σήμα.
Παράθεση από: "sat4fun"
Την 1η ή την 21η?  :lol:  :lol:
Επειδή σε αρκετά άλλα topics γράφονται πολλά και διάφορα σε "ελευθεριάζον" στυλ )χαβαλέ), καλό είναι να προσπαθήσουμε να κρατήσουμε ένα επίπεδο σε αυτό εδώ το topic, μήπως και καταφέρουμε να μάθουμε κάτι περισσότερο ανταλλάσοντας γνώσεις & πληροφορίες.
Δεν λέω ότι είναι κακή η πλάκα και το ξεσπάθωμα που γίνεται σε άλλα topics που παρακολουθώ, αλλά με αυτό τον τρόπο πέρα από τα απωθημένα μας δεν βγάζουμε κάτι χρήσιμο.
Μια που εδώ έχουν αναφερθεί αρκετές τεκμηριωμένες & χρήσιμες απόψεις από αρκετούς φίλους - ελπίζω και από εμένα - ίσως να έχει ενδιαφέρον να το κρατήσουμε σε ένα επίπεδο πιό πάνω από το απλό κράξιμο της ΕΡΤ και μόνο.
Χαλαρά παιδιά, έτσι? Αν η εκτίμηση μου είναι λαθεμένη και οι περισσότεροι πιστεύετε ότι κάτι τέτοιο είναι περιττό ... κανένα πρόβλημα, συνεχίζουμε στην πλάκα.


Στην προηγούμενη σελίδα έχω γράψει :
Παράθεση
χμμμ ...

... βρε παιδιά, μήπως υπερβάλουμε?  :?:

Για να γίνει το αρχικό δίκτυο τις ΕΡΤ, χρειάστηκαν κάποιες δεκαετίες ...
Για τα (χαμηλότερων προδιαγραφών) δίκτυα που έκαναν αργότερα οι ιδιωτικοί σταθμοί, χρειάστηκαν αρκετά χρόνια ο καθένας ...
Το δίκτυο της ERT Digital θα έπρεπε να έχει γίνει μέσα σε λίγους μήνες ???  :?:  :?:  :?:

Αν και γενικά είμαστε δικαιολογημένοι να έχουμε επιφυλάξεις όσο αφορά τους Δημόσιους Οργανισμούς και την αποδοτικότητα τους, σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να είμαστε περισσότερο αντικειμενικοί.
Το δίκτυο και οι πομποί της Ψηφιακής Επίγειας, δεν είναι καλαμπόκι να το φυτέψουμε και να περιμένουμε να φυτρώσει.
Ειδικά για την περίπτωση της ΕΡΤ, μάλλον θα πρέπει να τους πούμε μπράβο για αυτά που έχουν κάνει και για το πρόγραμμα που έχει αρχίσει να υλοποιείται.

και λίγο παρακάτω :
Παράθεση
.
.
5. Το ουσιαστικό πρόβλημα για την γρήγορη εξάπλωση του δικτύου της ψηφιακής επίγειας και με τα ελεύθερα ιδιωτικά & τοπικά κανάλια, είναι το πρόβλημα του Θεσμικού Πλαισίου.
Το έχω γράψει και πριν :
- Γιατί δεν κινούνται οι ιδιωτικοί σταθμοί?
- Τι γίνεται με το θεσμικό πλαίσιο για την DTT στην Ελλάδα?
- Ο σχετικός νόμος? Έστω ένα νομοσχέδιο ΟΕΟ ???     :?:  :?:  :?:

Μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό?
Πότε θα το καταλάβουν οι αρμόδιοι για να ξυπνήσουν ???


Τελικά όλη η ιστορία έχει να κάνει με το θεσμικό πλαίσιο. Όσο δεν διαμορφώνεται, έτσι θα είναι η κατάσταση και θα πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι με αυτά που κάνει η ΕΡΤ.
Είναι αστείο ότι έχει μπει το 2007 και υπάρχει ακόμα χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης στην οποία δεν έχει οριστεί το θεσμικό πλαίσιο. Σε όλες τις άλλες έχουν αρχίσει οι συζητήσεις πριν 5 ή 10 χρόνια και σε αυτές που καθυστέρησαν τη διαδικασία, έχει οριστικοποιηθεί πριν από 2 ...
Σε κάποιες από αυτές τα αναλογικά είναι ήδη παρελθόν, ενώ εμείς δεν έχουμε ακόμα καθορίσει τους κανόνες του παιχνιδιού για να μεταφερθούν τα υφιστάμενα κανάλια στην ψηφιακή πλατφόρμα !!!

Από την άλλη πλευρά, πιστεύω ότι θα είναι πολύ χρήσιμο εάν οι φίλοι από την επαρχία που ασχολούνται με το αντικείμενο, ρίχνουν μια ματιά στο όργανό τους πότε - πότε, ώστε να εντοπίσουν κάποια πιθανή δοκιμαστική εκπομπή στην περιοχή τους και να μας ενημερώσουν.

Τέλος, οποιαδήποτε πληροφορία για το θεσμικό πλαίσιο (ακόμα και με πλάγιους τρόπους ... όπως είπε κάποιος φίλος προηγούμενα), θα είναι χρήσιμη για να σχηματίσουμε μια καλύτερη εικόνα για την κατάσταση και να καταλάβουμε πότε θα μπούμε στ' αλήθεια στην εποχή της ψηφιακής επίγειας TV (και να ξεφύγουμε από το πυροτέχνημα που έριξε πέρισυ η ΕΡΤ και νομίσαμε ότι μπήκαμε ...).
Θανάσης Κυριακόπουλος
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος anastazio

  • Διαγραμμένο Μέλος
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: Ιωάννινα
  • Μηνύματα: 3060
Μια χαρά είναι το επίπεδό μας Κ. Κυριακόπουλε μην ανησυχείτε , έχουμε και σοβαρή πλευρά , αλλά την κρατάμε για τους μή φίλους !
Οσο για το thread που σας ενδιαφέρει ιδιαίτερα απο οτι βλέπω μιάς και , δεν είδα τους τελευταίους μήνες  να ασχολείστε με το να λύσετε καμμιά απορία φίλου σε άλλο thread , μην ανησυχείτε... μόλις εντοπίσουμε δοκιμαστική ψηφιακή εκπομπή στην περιοχή μας , θα σας ενημερώσουμε δημοσίως όπως και όλους τους συμμετέχοντες.

P.S. Συγνώμη για το ύφος , δεν το συνηθίζω τώρα τελευταία !

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
Μιά που ο κ. Θανάσης μας εχει...ξεστραβώσει επανειλημμένα σε θεματα της ψηφιακής, ας τον αφήσουμε να συντονίζει τον εδω διαλογο, Τασο μου.

Μην μου τον στενοχωράς...

2 φορες την εβθομάδα κανω ζαπινγκ (μετα το φαι) μπας και πετυχω πιλοτική εκπομπή απο τα φρέσκα πανελάκια της ΕΡΤ αλλά φοβαμαι οτι θα μάθω οτι ανοιξαν πολύ πριν το μετρήσω...

Κε Κυριακόπουλε λύστε μου μια απορία, και ας μην αναφερθουμε στα περι μετρήσεων και επιλογης καναλιού κλπ. αφου ολα εχουν ηδη αποφασιστει και δηλωθεί στην ΙΤU.

Πως ο ΣΚΑΙ γεμισε σε dt την Ελλαδα αναμνταδότες και η ΕΡΤ ασθμαινει μες την σκόνη του?

μηπως ο ΣΚΑΙ εχει περισσότερο προσωπικό ή φορουν μεταξενια οι τεχνικοί του? δεν νομίζω....

 απλά εδω στο Ηράκλειο μπήκε ενα (αμενητέου μεγέθους) κεραιοσυστημα (σε σύγκριση με το αναμενόμενο - παλι δεν θα πιάνει η μονοκατοικία μου τιποτα με τα 6οροφα κτηνη μπροστα της) και χάθηκε μια ακόμα ευκαιρία,

να υπάρχει επαρκέστατο σήμα σε κάθε περιοχή και επιτέλους χωρίς είδωλα (χαρη στα guard και convolution) :-(

ακόμα και με τον πομπό στην θεση του εδω και 4μηνο τιποτα δεν εχει ξεκινησει. πεσανε μάλλον σε κανάλι που χρησιμοποιει ιδιωτικός και τα φιλτρα ηδη φυγανε για εξω. :-(
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος anastazio

  • Διαγραμμένο Μέλος
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: Ιωάννινα
  • Μηνύματα: 3060
Γιάννη
Δεν αμφιβάλλω για το επίπεδο των  γνώσεων  του κ.Θανάση,(κανείς δεν θα μπορούσε), το έχω πεί και δημόσια άλλωστε!
Μπορεί όμως  να μας "ξεστραβώσει" και σε πολλά αλλα πράγματα και δεν βλέπω να το κάνει , αυτό  ήθελα να θίξω με τα λεγόμενα μου.

Απορίες υπάρχουν σε πάμπολλα άλλα thread !

Αnyway,  λήξαν το θέμα, αφου το επιθυμείς !  :wink:

Αποσυνδεδεμένος Latinsoapsfever

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Λήμνος / Αθήνα
  • Μηνύματα: 3122
    • http://www.telenovelas.gr
Με συγχωρείτε κύριε Κυριακόπουλε αλλά εσείς από την Αθήνα μιλάτε εκ του ασφαλούς γιατί και τα ψηφιακά της ΕΡΤ λαμβάνετε εδώ και 14 μήνες , και τα υπόλοιπα αναλογικά ΕΡΤ - ξεΕΡΤ τα λαμβάνετε με κρυστάλλινη εικόνα και ήχο.

Επιτρέψτε σε εμάς που πληρώνουμε κάθε δίμηνο στη ΔΕΗ υπηρεσίες που δεν μπορούμε να λάβουμε, να κάνουμε και λίγη πλάκα για να ξεχνιόμαστε.

Το αν θα πω εγώ μια βλακεία δεν σημαίνει ότι από εδώ και πέρα το τόπικ μολύνθηκε. Έτσι και δω στον δέκτη μου ψηφιακά κανάλια θα τρέξω στο φόρουμ να το μοιραστώ, δεν θα το κρατήσω για εμένα και φαντάζομαι το ίδιο θα κάνουν και οι υπόλοιποι συμφορουμίτες.

Και με συγχωρείτε αλλά οι φήμες του τύπου "ακούγεται ότι τον Απρίλιο ΘΑ", δεν νομίζω ότι βοηθάνε και ιδιαίτερα το φόρουμ, γιατί εδώ και τόσους μήνες όλο ΘΑ ακούμε, ΘΑ πληρώνουμε, αλλά ΘΑ δεν βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
Το εν λόγω θέμα λατίνε μου είναι ηδη serious as cancer οπότε και καλόείναι να αποφευθγουμε τις πλακίτσες εδω και δη εν οψει πρωταπριλιάς... πολλους πονάει το θεμα, γι αυτό και ο Θανάσης συνέστησε σοβαρότητα και ορθα κατα την γνωμη μου.

Εχει τοσα αλλα θεματα για να χαλαρωσουμε. εδω ειμαστε στην τσίτα.
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος Thanassis

  • SatLeo V. I. P.
  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2006
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 784
    • http://www.ikusi.gr
Χαλαρά παιδιά, χαλαρά.
Δεν έχω καμία πρόθεση να προκαλέσω κανένα από τους φίλους που συμμετέχουν στη συζήτηση. Είπα απλά ότι καλό θα είναι να κρατήσουμε ένα επίπεδο σε αυτό το topic (το οποίο δεν θέλω να το συντονίζω Γιάννη μου - την γνώμη μου γράφω όπως όλοι μας).

Latinsoapsfever, το θα που ανέφερα, δεν είναι καθόλου αόριστο.
Μίλαγα τις προάλλες (σε μία από τις ημερίδες της έκθεσης) με τεχνικούς από την Πάτρα, οι οποίοι μου είπαν ότι έχουν ξεκινήσει εργασίες από την ΕΡΤ στο Παναχαϊκό για DTT - άρα είναι λογικό να δούμε σύντομα δοκιμές με ψηφιακά σήματα σε αυτή και άλλες περιοχές.

Γιάννη, δεν θεωρώ ότι έχω ξεστραβώσει κανένα. Γνώμες γράφω και εγώ, όπως όλοι σε κάθε forum.

Για το ΣΚΑΙ κλπ, να πω πάλι ότι είναι άλλες οι προδιαγραφές και οι διαδικασίες που ακολουθεί η ΕΡΤ και άλλες οι αντίστοιχες ενός ιδιωτικού φορέα.
Με αυτή τη λογική δεν είναι κακό το πλάνο που έχει ανακοινωθεί (ημιεπίσημα), για έναρξη της επέκτασης του δικτύου μέσα σε Μάρτιο - Απρίλιο και ολοκλήρωση του μεγαλύτερου μέρους του δικτύου των 2 (ή 3) πακέτων της ERT Digital μέσα στο 2007. Αν τα καταφέρουν, εγώ θα θεωρήσω ότι πέτυχαν το στόχο τους.
Να το ξαναγράψω για να είναι καθαρό : δεν απολογούμε εγώ για την ΕΡΤ - δεν έχω κανένα λόγο να το κάνω. Αντίθετα συμμερίζομαι όλες τις απόψεις για το άδικο χαράτσι στο λογαριασμό της ΔΕΗ, τη δυσκίνητη λειτουργία της εξ αιτίας του χαρακτήρα της (κρατική εταιρία) και τη δημοσιϋπαλληλική νοοτροπία του μηχανισμού της.
Παρ' όλα αυτά όμως, έστω και με "πυροτέχνημα", έφερε γεύση από την DTT στην Ελλάδα, ενώ πρέπει όλοι να παραδεχτούμε πως τα πλάνα λειτουργίας ψηφιακών πομπων που ανακοίνωσε τον περασμένο χρόνο, σε γενικές γραμμές τα υλοποίησε έγκαιρα.
Ας δούμε λοιπόν τι θα κάνουν με την επέκταση του δικτύου και αν δούμε ότι καθυστερούν, θα τους κράξουμε όλοι μαζί.
Και κάτι ακόμα : το χαράτσι που πληρώνουμε θέλουμε - δεν θέλουμε, το πληρώνουμε για την ΕΡΤ και όχι για τα ψηφιακά, τα οποία αποτελούν ένα μικρό μέρος του προϋπολογισμού της. Εγώ δεν συμφωνώ με αυτό το χαράτσι και μάλιστα τόσο υψηλό, αλλά δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να το αλλάξω. Φυσικά είναι δίκαιο να θέλουμε να πιάσουμε ERT Digital παντού στην Ελλάδα, αλλά εξακολουθεί να είναι λογικό ότι χρειάζεται χρόνος για να υλοποιηθεί όλη αυτή η ιστορία.
Να βάλω μία ακόμα πονηρή παράμετρο : μήπως η ΕΡΤ θέλει στήνοντας τα 3 δικά της μπουκέτα, να στήσει όλη την υποδομή για να γίνει αυτή de facto ο πάροχος δικτύου, όταν θα οριστεί το θεσμικό πλαίσιο και θα τρέχουν όλοι (ιδιωτικά & τοπικά κάνάλια) να ετοιμαστούν για εκπομπή DTT? Λέω, μήπως?

Τάσο - anastazio - γιατί νιώθω ότι με αδικείς?
Μου προσάπτεις έμμεσα ότι δεν έχω συμμετάσχει σε κάποια άλλα topics.
Να σου απαντήσω ότι :
1. Ο ελεύθερος χρόνος δεν είναι αγαθό σε επάρκεια για τους περισσότερους - το ίδιο ισχύει και για εμένα.
2. Όντως με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η DTT και για αυτό εκεί εστιάζονται οι περισσότερες δημοσιεύσεις μου. Θεωρείς επιλήψιμο κάτι τέτοιο?
3. Υπάρχουν topics όπου είχα άποψη και ήθελα να γράψω, αλλά θεώρησα ότι τελικά δεν θα βοηθούσε η παράθεση των δικών μου απόψεων. Δες για παράδειγμα το "ΠΑΡΑΠΟΝΟ (Που δεν πιάνω τα ψηφιακά στην περιοχή μου)" Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε το οποίο έχει φτάσει τις 37 δημοσιεύσεις και πες μου τι νόημα θα είχε το δικό μου στυλ γραψίματος, σε σχέση με τα περισσότερα άρθρα που έχουν δημοσιευτεί εκεί. Αν θέλεις κάνε τον κόπο να σπαταλήσεις λίγο χρόνο για ένα γρήγορο διάβασμα όλων των άρθρων.
Μάλλον θα είμουν "εκτός κλίματος" και ελπίζω ότι γίνεται κατανοητό τι εννοώ.

φιλικά
Θανάσης Κυριακόπουλος
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος anastazio

  • Διαγραμμένο Μέλος
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: Ιωάννινα
  • Μηνύματα: 3060
Kυρ. Θανάση .
Δεν χάνω "οξεία" (στην κυριολεξία) από τα πόστ που κάνετε... !
Δεν δέχομαι όμως να μου λένε οτι κατεβάζω το επίπεδο της συζήτησης,ή βγάζω τα απωθημένα μου  όταν κάνω χιούμορ!. ακόμη και όταν αυτό(το χιούμορ)  γίνετε σε thread  που σας ενδιαφέρει άμμεσα.
Δεν είχα πρόθεση να σας αδικήσω,αλλά να σας "αφυπνίσω" για περισσότερη συμμετοχή στο ερασιτεχνικό ΜΑΣ forum !
Να είστε καλά για τον χρόνο που μας αφιερώνετε !

Αποσυνδεδεμένος Thanassis

  • SatLeo V. I. P.
  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2006
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 784
    • http://www.ikusi.gr
Παράθεση από: "anastazio"
Kυρ. Θανάση .
Δεν χάνω "οξεία" (στην κυριολεξία) από τα πόστ που κάνετε... !
Δεν δέχομαι όμως να μου λένε οτι κατεβάζω το επίπεδο της συζήτησης,ή βγάζω τα απωθημένα μου  όταν κάνω χιούμορ!. ακόμη και όταν αυτό(το χιούμορ)  γίνετε σε thread  που σας ενδιαφέρει άμμεσα.
Δεν είχα πρόθεση να σας αδικήσω,αλλά να σας "αφυπνίσω" για περισσότερη συμμετοχή στο ερασιτεχνικό ΜΑΣ forum !
Να είστε καλά για τον χρόνο που μας αφιερώνετε !
Δεν αναφέρθηκα σε σένα φίλε μου σε καμία περίπτωση, όπως άλλωστε και σε κανένα άλλο συγκεκριμένο φίλο από το forum. Απλά παρακάλεσα να μην το παρακάνουμε και χάσουμε την ουσία - πράγμα το οποίο έχει συμβεί σε άλλα topics. Δες το αρχικό κείμενο - πιστεύω ότι πρόσεξα στη διατύπωση για να μην θίξω κανένα.
Όσο για το χιούμορ, θέλω να σου πω ότι το θεωρώ βασικό συστατικό της συμπεριφοράς μας και δεν το εξορκίζω - αντίθετα, το θεωρώ καλοδεχούμενο και αναγκαίο για την καλή ποιότητα της ζωής μας. ’λλο όμως ήταν αυτό που είπα ...
Δεκτές οι υπόλοιπες προτροπές σου - θα κάνω ότι μπορώ για περισσότερη συμμετοχή.
Ας θεωρήσουμε λοιπόν αυτή τη διαφωνία λήξασα  :)
Να είσαι καλά.
Θανάσης Κυριακόπουλος
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος anastazio

  • Διαγραμμένο Μέλος
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: Ιωάννινα
  • Μηνύματα: 3060
Λήξαν οπωσδήποτε ! :D
Παρακαλώ του διαχειριστές να στείλουν στην black list , τα offtopic post !

Αποσυνδεδεμένος gefo

  • Banned
  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2006
  • Μηνύματα: 29
Παράθεση από: "Latinsoapsfever"
Μου φαίνεται ότι την πρωταπριλιά θα χει όλη η Ελλάδα



Πραγματική τεχνολογική επανάσταση απο τον παγκοσμια πρωτοπόρο ΣΚΑΙ και τη Sony ;

Αναμείνατε στις οθόνες σας : μολις ψηφιστεί ο νόμος-θεσμικό πλαίσιο για τα ιδιωτικά κανάλια θ αρχίσουν οι κανονικές εκπομπές σε 16:9 .με ήχο Dolby Digital και αργότερα σε υψηλή ευκρίνεια ( εχει την απαραίτητη υποδομή που δίνει αυτή την δυνατότητα απο τώρα ) .

Μην αναμένετε επιβεβαίωση πριν την 1-4-2007.

Αυτή η είδηση θα μπορούσε και να ήταν αληθινή ......αν.....
τα ονειρα γίνονταν πραγματικότητα σε μια ημιπεριφερειακή χώρα της Ευρώπης, τεχνολογικό ουραγό ( δηλ. μη παραγωγό , αλλα χρήστη-καταναλωτή της τεχνολογίας που παράγουν οι πολυεθνικές εταιρείες σε αλλες χώρες εδρεύουσες και εχουσες τα εργοστάσιά τους-χώρους παραγωγής- σ'εμάς τα πουλάνε μόνο , ο ΣΚΑΙ πήρε τα πιο σύγχρονα και η Sony τον επέλεξε για εφαρμογή της τεχνολογίας της , ως σταθμό πρότυπο ) . Φεύ

Αντε - είθε , ως καταναλωτές που είμαστε απο τους καλύτερους πελάτες των πολυεθνικών ( πρώτοι σε κατοχή κινητών κλπ ) να αξιοποιήσομε πλήρως τις τηλεοράσεις που πήραμε μαζικά με 1000-3000 ΕΥΡΩ απο τα πολυκαταστήματα των πολυεθνικών , και τις κοιτάμε και δεν βλέπομε τίποτα ( προς το παρόν μόνο το 16:9 του ΣΚΑΙ ..... ) γιατι απο ΕΡΤ ψηφιακή που ήχος πολυκάναλος και που υψηλή ευκρίνεια -περιοριστείτε στα λίγα δορυφορικά ( γερμανικά ιδιωτικά κλπ )σήμα.

Αποσυνδεδεμένος pankot1979

  • Αρχάριο μέλος
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Μηνύματα: 10
ΣΤΟ ΒΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΤΑ ΨΗΦΙΑΚΑ ΤΗΣ ΕΡΤ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΧΝΟΤΙΤΕΣ!!!!ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΟ ΣΗΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΚΠΕΜΠΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ;ΕΔΩ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ ΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΕΡΘΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑΝ ΠΟΙΟΥ ΕΤΟΥΣ! :D  :D !!ΤΕΛΩΣ ΠΑΝΤΩΝ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΠΩΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΟΡ+!!!

ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ :!:  :!:

Αποσυνδεδεμένος gefo

  • Banned
  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2006
  • Μηνύματα: 29
Πλήρης Επιβεβαίωσή μου απο τον ΣΚΑΙ : Το ονειρο γίνεταΙ πραγματικότητα

Έτοιμος για την άμεση μετάβαση στην ψηφιακή εποχή επόμενης γενιάς είναι ο τηλεοπτικός σταθμός Σκάι, ο οποίος την επαύριο κιόλας της απελευθέρωσης του τοπίου της επίγειας ψηφιακής θα μπορέσει να εκπέμψει στο νέο φορμάτ. Οπως ανέφεραν χθες, κατά τη διάρκεια συνάντησης με τους δημοσιογράφους, ανώτατα στελέχη του σταθμού, το κανάλι είναι ήδη έτοιμο να εκπέμψει ακόμα και σε High Definition, μοντέλο στο οποίο στοχεύει η Ευρωπαϊκή Ένωση στην επόμενη εικοσαετία, αμέσως μετά την υιοθέτηση της ψηφιακής εκπομπής απ' όλα τα κράτη μέλη. Ο τηλεοπτικός σταθμός του Φαλήρου είναι ο πρώτος παγκοσμίως που έχει εγκαταστήσει και λειτουργεί πλήρως το νέο σύστημα Sonaps της Sony.

Αποσυνδεδεμένος gefo

  • Banned
  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2006
  • Μηνύματα: 29
Η ΕΡΤ ήδη παρέχει πιλοτικό πρόγραμμα επίγειας ψηφιακής εκπομπής
ραδιοτηλεοπτικού σήματος στην Αττική, στην Θεσσαλονίκη και στην Κεντρική
Μακεδονία, και σε περιοχές της Θεσσαλίας (Λάρισα, Τρίκαλα, Καρδίτσα,
κ.λ.π.), σύμφωνα με τον αρχικό σχεδιασμό. Στον σχεδιασμό της ΕΡΤ εντάσσεται
και η μελλοντική επέκταση της κάλυψης της επίγειας ψηφιακής εκπομπής
ραδιοτηλεοπτικού σήματος στην υπόλοιπη χώρα. Ήδη, η ΕΡΤ έχει δρομολογήσει
διαδικασίες για την προμήθεια του απαραίτητου εξοπλισμού και προβλέπεται
ότι τούτα θα είναι διαθέσιμα κατά τους επόμενους μήνες του 2007. Μετά την
απόκτηση του εν λόγω εξοπλισμού αναμένεται η έναρξη των εγκαταστάσεων
εκπομπής.
Στον εν λόγω σχεδιασμό έχει φυσικά ενταχθεί και η Δυτική Ελλάδα.
Όσον αφορά τις προτάσεις σας για την λήψη των καναλιών της ΕΡΤ από το
δορυφόρο, τις καταγράψαμε και ενημερώσαμε την Τεχνική Υπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος crisav

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Σεπ 2005
  • Μηνύματα: 14
Γεια σας συμφορουμίτες.
Σας γράφω διότι εχω 2 απορίες προς τον παρόν σχετικά με τα ψηφιακά.
1η) Πότε θα βάλει EPG έτσι ώστε να γνωρίζουμε και απο εκεί το πλήρες πρόγραμμα του κάθε καναλιού;
2ον) Πότε θα μπουν σε ελληνικό ψηφιακό καναλι ελληνικοί αγώνες κι όχι ξένοι αγώνες και τους ελληνικούς να τους δείχνει η πρωί ή μετά τα μεσανυχτά;

Αν μου απαντηθούν αυτές οι 2 ερωτησούλες και γίνουν από την ΕΡΤ ψηφιακή αυτά τα 2, προς τον παρόν, βηματάκια, τότε την ίδια μερά θα παω να πάρω και εναν combo δέκτη, μιας και κάτοχος δορυφορικού.

Αποσυνδεδεμένος captum

  • Αρχάριο μέλος
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2006
  • Τόπος: Athens
  • Μηνύματα: 8
Πάντως πρόσεξα ότι τις τελευταίες μέρες ρύθμισαν από την ΕΡΤ την ώρα στο EPG των καναλιών τους. Το υποθέτω αυτό επειδή ο δέκτης μου δεν έχει δική του ρύθμιση, και μέχρι πριν έδειχνε δύο ώρες πριν (προφανώς GMT), ενώ τώρα η ώρα είναι σωστή.

Αποσυνδεδεμένος crisav

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Σεπ 2005
  • Μηνύματα: 14
Κάτι είναι και αυτό.
του χρόνου θα ρυθμίσουν και την ημερομηνια.
Παρεπιμπτόντως, το Σαββατο βράδυ πάμε 1 ώρα μπρόστα.
Η ’νοιξε μπήκε χθες.

Αποσυνδεδεμένος captum

  • Αρχάριο μέλος
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2006
  • Τόπος: Athens
  • Μηνύματα: 8
Παράθεση από: "crisav"
Κάτι είναι και αυτό.
του χρόνου θα ρυθμίσουν και την ημερομηνια.
Παρεπιμπτόντως, το Σαββατο βράδυ πάμε 1 ώρα μπρόστα.
Η ’νοιξε μπήκε χθες.

Για να δούμε, θα την αλλάξουν την ώρα το Σάββατο το βράδυ, ή θα πηγαίνει πάλι πίσω; :lol:
Δεν μπορώ να πω όμως, την ημ/νία την είχαν σωστή πάντα!
Απλά ελπίζω αυτό να σημαίνει ότι σύντομα θα λειτουργήσει κανονικά το EPG.

Αποσυνδεδεμένος crisav

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Σεπ 2005
  • Μηνύματα: 14
Αρκεί και τότε να μην κάνουν ορθογραφικά λάθη.
 :)  :lol:

Αποσυνδεδεμένος theod78

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2006
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 18
Νομίζω πως η ΕΡΤ θα χάσει και αυτό το "τρένο" (του Απριλιόυ) όσον αφορά την επέκταση της ψηφιακής τηλεόρασης που έχει υποσχεθεί

Αποσυνδεδεμένος gefo

  • Banned
  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2006
  • Μηνύματα: 29
ΕΡΤ Ψηφιακή  στις 30-4-2007 :
Καμμία επέκταση δικτύου. Μήπως  το ξέχασαν ;
Θανάση  Κυριακόπουλε , τι νέα εχεις ; Το Κατσαρού θα δεί  ψηφιακή το 2007;

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
Ελα Αλέκο!!!???

το άλλο με τον Τοτό το ξερεις?!? :lol:  :lol:  :lol:

Εδω δεν θα δουνε απ' οτι φαινεται Πάτρα Γιάννενα και Ηράκλειο....  :(
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος billsat

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2005
  • Μηνύματα: 26
to katsarou an mpi ert digital doriforika isows di prota apo topiko anametadoti,zermpisia


Παιδιά, Ελεος! δοκίμασα να το μεταφράσω στα Ελληνικά αλλά δεν βγαίνει νόημα... κάποιος να ποστάρει μια...μετάφραση - nrg_tv

Αποσυνδεδεμένος Thanassis

  • SatLeo V. I. P.
  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2006
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 784
    • http://www.ikusi.gr
Παράθεση από: "gefo"
ΕΡΤ Ψηφιακή  στις 30-4-2007 :
Καμμία επέκταση δικτύου. Μήπως  το ξέχασαν ;
Θανάση  Κυριακόπουλε , τι νέα εχεις ; Το Κατσαρού θα δεί  ψηφιακή το 2007;
Δεν ξέρω κάτι παραπάνω.
Όπως λέει και ο Γιάννης, θα πρέπει πρώτα να δούμε φως σε Πάτρα, κλπ.
Ελπίζω πάντως ότι δεν είμαστε μακριά από τις πρώτες επεκτάσεις του δικτύου. Να δούμε ...

@billsat & nrg_tv
Δύσκολη η μετάφραση  :)
Το Κατσαρού πάντως είναι ένα χωριό κοντά στον Πύργο. Κάνει λήψη από το Φραγκαπήδημα - έτσι θα πιάσει και αυτό όταν θα λειτουργήσουν εκεί αναμεταδότες, είτε με επίγειο link, είτε με τη λήψη από Hellasat (όταν και αν υλοποιηθεί το αρχικό σχέδιο).
Θανάσης Κυριακόπουλος
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
Εδω στο Ηράκλειο απ' οτι ακουω ο ΟΤΕ παλευει να ανεβάσει.... οπτική ινα στο κέντρο εκπομπής Ρπγδιάς!

Τωρα, αν το κάθε σκαφτικό που περνά στην Αγροτικότατη περιοχή κόβει την Οπτική... Ζήτω που καήκαμε!

Επίσης, θα απαιτηθουν γύρω στα 8χμ. οπτικής, και αν τελικά πρέπει να μπει θα πάρει εξαιρετικά πολύ χρόνο...

(υ.γ. Πρωινός πρωινός σήμερα, ε? Πάλι καλε μου φίλε ταξίδι ετοίμαζες και μπήκες στο Satleo γιά καφε...   :lol:
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος gefo

  • Banned
  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2006
  • Μηνύματα: 29
Αγαπητέ Κύριε,

Η ΕΡΤ ήδη παρέχει πιλοτικό πρόγραμμα επίγειας ψηφιακής εκπομπής ραδιοτηλεοπτικού σήματος στην Αττική, στην Θεσσαλονίκη και στην Κεντρική Μακεδονία, και σε περιοχές της Θεσσαλίας (Λάρισα, Τρίκαλα, Καρδίτσα, κ.λ.π.), σύμφωνα με τον αρχικό σχεδιασμό. Στον σχεδιασμό της ΕΡΤ εντάσσεται και η μελλοντική επέκταση της κάλυψης της επίγειας ψηφιακής εκπομπής ραδιοτηλεοπτικού σήματος στην υπόλοιπη χώρα. Η ΕΡΤ βρίσκεται στη διαδικασία διαγωνισμού   για την προμήθεια του απαραίτητου εξοπλισμού. Μετά την απόκτηση του εν λόγω εξοπλισμού αναμένεται η έναρξη των εγκαταστάσεων – εκπομπής.  Στον εν λόγω σχεδιασμό έχει φυσικά ενταχθεί και η Ηλεία.

Με εκτίμηση, Κ.Ε.Ε.Π.   7-5-2007

Αποσυνδεδεμένος Thanassis

  • SatLeo V. I. P.
  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2006
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 784
    • http://www.ikusi.gr
Καλά νέα παιδιά.
Έχω ενημέρωση από ’ρτα ότι λειτούργησε ο ψηφιακός πομπός στα Ακαρνανικά. Προς το παρόν έχει μόνο φέρουσα χωρίς κανονικό περιεχόμενο, αλλά το σήμα είναι ισχυρότατο με πολύ καλό MER.
Δεν σημείωσα το κανάλι εκπομπής - νομίζω ότι είναι κάπου μεταξύ 21 - 29, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς.
Ελπίζω να έχουμε κανονική εκπομπή σύντομα.
Θανάσης Κυριακόπουλος
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος theod78

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2006
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 18
Υπάρχει περίπτωση να πιάνει και η Πάτρα από Ακαρνανικά ή ακόμα περιμένουμε από Παναχαϊκό;


 


* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: paksat Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 26/04/2024 (22:05)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: savvas70 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 26/04/2024 (21:55)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: paksat Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 26/04/2024 (21:22)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 26/04/2024 (19:42)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΡΗΤΗ  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 26/04/2024 (19:38)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΡΗΤΗ  Μέλος: papagiannis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 26/04/2024 (17:05)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Palmwoods Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 26/04/2024 (17:00)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 26/04/2024 (15:52)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: palis Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 26/04/2024 (13:51)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 26/04/2024 (13:40)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 26/04/2024 (11:24)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 26/04/2024 (11:19)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: NetSurfer_g7 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 26/04/2024 (11:11)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΠΙΕΡΙΑΣ  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 26/04/2024 (09:30)
* Απ: HellasSat 3 / 4 στις 39°E (λήψεις - αναφορές)  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: Λήψη HellasSat (39° East) 26/04/2024 (08:05)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: Ilias_ Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (22:07)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: komhsgr Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (22:04)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: Ilias_ Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (21:59)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: komhsgr Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (21:49)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: ch10 Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (21:45)
* προτασεις συσκευων για αναπαραγωγη και εγγραφη  Μέλος: deepbluesky Φόρουμ: IPTV Γενικά 25/04/2024 (21:36)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: komhsgr Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 25/04/2024 (21:26)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ (νομοί Κέρκυρας & Λευκάδας)  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (19:24)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (19:21)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 25/04/2024 (18:51)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: paksat Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 25/04/2024 (18:49)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 25/04/2024 (18:27)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΝΟΜΟ ΗΜΑΘΙΑΣ  Μέλος: thanost Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (14:53)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 25/04/2024 (11:50)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 25/04/2024 (11:41)