Η ψηφιακή τηλεόραση στην ΚΡΗΤΗ [ΠΖ 10]
  • Τρι 23 Απρ 2024, 13:24
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Η ψηφιακή τηλεόραση στην ΚΡΗΤΗ [ΠΖ 10]  (Αναγνώστηκε 194346 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
Λοιπόν.. Πρωινός πρωινός, με τον καφέ στο ένα χέρι και με το ποντίκι στο άλλο, μόλις αναμάζωξα τις συχνότητες που  "εκλεισε" το ΥΜΕ για την περιοχή του Ηρακλείου.

Η περιοχή μας είναι η 28 και οι συχνότητες είναι οι εξής.


C.CRETE 10  >τρεχουσα εκπομπή ΕΤ1 Απο αχεντριά, θα χρησιμοποιηθεί και στο ραδιοφωνο DAB μαζί με το 12.


C.CRETE 25 Παίζει ήδη ο Αλφα απο ρογδιά.

C.CRETE 37 Η ψηφιακή "ονείρωξη" της ΝΟΒΑ, κεφαλαιο 1ο. τωρα;filmnet
C.CRETE 39 το 2ο κεφαλαιο μα το supersport.

C.CRETE 41 ΕΡΤ 1 απο Χάρακα.
C.CRETE 44 ΕΡΤ2 απο Χαρακα ?
C.CRETE 53 Creta Απο Χάρακα
C.CRETE 57 ΣΤΑΡ ?
C.CRETE 61 ...πάλι σε λάθος συχνότητα τον άνοιξαν τον ΣΚΑΙ και τους το ελεγα.,..
C.CRETE 64 Ψιλολευτερο, τα...Ψηγματα σηματος απο το mega της σαντορίνης δεν είναι ικανα να σκεπάσουν COFDM σημα.


Οι υπόλοιποι, αμέτε μια βόλτα απο το Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε και δείτε αν ισχυουν τα τινά της ΕΡΤ στην περιοχή σας.
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος C.S.Dάς

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2006
  • Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης
  • Μηνύματα: 207
Καλό!
Ωστόσο κάποιες ερωτήσεις back to basics.
    Η πάυση της αναλογικής επίγειας πότε θα γίνει; (1/1/2012);
    Τι θα γίνει με τα άλλα κανάλια; (9 συχνότητες είναι διαθέσιμες, ενώ τα κανάλια είναι γύρω στα 20 αυτή τη στιγμή)
    Με την ψηφιακή του ΤΕΙ κανένα νέο; Εκπέμπει; Πού;
Και κάτι άσχετο. Οι συχνότητες της ψηφιακής επίγειας θα έχουν τη μορφή μπουκέτου, όπως πχ στην ψηφιακή δορυφορική (που όλο το μπουκέτο είναι σε μια συχνότητα;)
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή ΣυνδεθείτεΟι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
μεχρι και 4 καναλια ανα μπουκέτο χωρούνε.
είναι οντως τα ιδια. μόνο το μέσο μετάδοσης αλλάζει. Ολα τα υπόλοιπα οπως τα ξέρετε.

η ψηφιακή των ΤΕΙ αγρον Ηγόραζε, Αγρόν Ηγοράζει... αν δεν τους παω κανα τελικό να πατήσουν κανα 20ρι WATTακια δεν ξανανοιγουν.
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Anonymous

  • Επισκέπτης
Παράθεση από: "C.S.Dάς"
Και κάτι άσχετο. Οι συχνότητες της ψηφιακής επίγειας θα έχουν τη μορφή μπουκέτου, όπως πχ στην ψηφιακή δορυφορική (που όλο το μπουκέτο είναι σε μια συχνότητα;)

Το ερωτημά σου είναι πολύ καλό. Νομίζω ότι η εκπομπή θα είναι MCPC, δηλαδή πολλά κανάλια σε κάθε "δίαυλο"....

Αποσυνδεδεμένος spirosb

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2005
  • Τόπος: Ηράκλειο
  • Μηνύματα: 39
    • http://spirosb.blogspot.com
Η ψηφιακή του ΤΕΙ μπορεί να μην εκπέμπει συνέχεια πια, γιατί η ομάδα που έστησε την πλατφόρμα, ασχολείτε με δορυφορικά συστήματα και συγκεκριμένα με το καινούργιο σύστημα DVB-S2.
Όσο για τις κενές συχνότητες (αν ποτέ υπάρξουν στην Ελλάδα) θα γίνει ότι προβλέπεται σε όλο τον κόσμο. Εφαρμογές κινητής τηλεφωνίας, internet, UMTS. Η τάση στον υπόλοιπο κόσμο είναι να αδειάζουν τα UHF (να κρατιούνται το πολύ 10 συχνότητες, και σε αυτό πάλι πιασαμε το maximum στην Ελλαδα) και να χρησιμοποιούνται για δικτυακές εφαρμογές.
metropolis-radio.blogspot.com -> Για έντεχνα
rock-channel.blogspot.com -> Για rock

Αποσυνδεδεμένος Mihalis_Creta

  • SatLeo V. I. P.
  • Έμπειρο Μέλος
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Antennas park
  • Μηνύματα: 262
    • http://www.tvcreta.gr
Παράθεση
C.CRETE 53 Creta Απο Χάρακα

Με 'φτιαξες δικε μου παλι σημερα !!!! :twisted:  :roll:
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
ε τι θες δλδ????  Δεν φτάνει που εχεις ΗΔΗ καναλι να ρίξεις το mux θα φωνάζεις κι απο πανω?????!!!!!!! :lol:
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος C.S.Dάς

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2006
  • Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης
  • Μηνύματα: 207
Κάποιες περαιτέρω ερώτησεις σχετικά με την ψηφιακή εκπομή του ΤΕΙ.
Προφανώς δεν εκπέμπει ακόμα ,έτσι (σύμφωνα με τα λεγόμενα του spirosb). Ωστόσο Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε άλλα λέει (δείτε την ημερομηνία καταχώρησης).
Στο wiki του Channelos, υπάρχουν (μάλλον υπήρχαν) 2 κέντρα εκπομπής.
Κάπου είχα διαβάσει οτι το ένα χρησιμοποιούνταν για send και το άλλο για receive(Δυστυχώς δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει). Είναι αληθές αυτό; Και αν είναι σε τί χρησιμεύει;;
Παρεπιτόντως γίνεται μια πάρα πολύ καλή αναφορά για το ΤΕΙ στην ελληνική Wikipedia για την Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε.
Τέλος αρκετά καλά άρθρα για την επίγεια ψηφιακή έχει η Wikipedia(όπως Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε και Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε)
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή ΣυνδεθείτεΟι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
Λυπάμαι αλλά ο ψηφιακός μου δέκτης δεν πιάνειθ τίποτα ούτε στο 29 ούτε στο 40...Απόλυτη σιγή και στα 2.

η ομάδα (μας εγραψε ο ΣπύροςΒ παλιότερα) ασχολείται πλέον με dvb-s2 και mpeg4 - 8psk.
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος theodosiou

  • Αρχάριο μέλος
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Μηνύματα: 3
Σήμερα όλο το πρωί είχα λήψη ψηφιακής στην περιοχή του εσταυρωμένου....

Ίσος κάνουν δοκιμαστικές εκπομές από το TEI

Το έχω ξαναπιάσει το ίδιο σήμα



 :twisted:

Αποσυνδεδεμένος theodosiou

  • Αρχάριο μέλος
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Μηνύματα: 3
Σημερά είδα και το σήμα του ΤΕΙ μαζί με το Music Box Italia

Το σήμα είναι ενά παλίο του DSO tv (DIGITAL SWITCH OVER)


Στο καναλή 40




 :twisted:

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
Eπιβεβαιώνεται στον μασταμπά η λήψη του mux του ΤΕΙ Κρητης (Ηράκλειο)

Κανάλι 40 UHF - Sig.42% - Quality 61%

SID=1  -  pgm name "Tei of Crete"  - VPID:160 APID:100  
SID=5 -   pgm name "DSO-TV"        -VPID165 APID 356

Οπτική επαφή με ΤΕΙ 2κμ ευθεία αλλά δεν ξέρω κατα πόσο εκπέμπουν απο το ίδρυμα ή την Ρογδιά. Θα το μάθω άυριο και θα σας πω.
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος manosat

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2006
  • Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης
  • Μηνύματα: 746
Κανένα screenshot αν μπορείτε να βάλετε για εμάς που δεν έχουμε ψηφιάκό αποκωδικοποιητή ακόμα  :)

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
κατι 8α κάνω... εχω δικαστικές διαμάχες αυτες τις μέρες και τρέχω..... :P
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
Πρέπει να ειναι απο ΤΕΙ κι όχι ρογδιά, που έγραψε καποιος μανος (ο μανοσατ?) στο wiki.... γιατί ενω εχει αξιοπρεή ληψη στον Ανω μασταμπά - παναγίτσα με οπτική στα ΤΕΙ) δεν εχει λήψη καθόλου στην αγιο κωνσταντίνο, ειναι μόλις 2 δβ πάνω απο το θόρυβο...

κρίμα και ήθελα να δω το φάσμα του :(

πάντως ακόμα να καταλάβω αν είναι 2κ ή 8κ (το καρουλάκι που έχω για δεκτη δεν το αναγράφει.

Γράφει όμως τα NID-PID των καναλιων...

Ασε που εχει και DVD ενσωματωμένο και απορώ αν γράψω mpeg2 - ps muxed sto dvd αν θα το  ανοίξει! (γουάο, θα είναι σαν τις... κασέτες των 8 τράκ!! :P :P :P )
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος C.S.Dάς

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2006
  • Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης
  • Μηνύματα: 207
Παράθεση
κατι 8α κάνω... εχω δικαστικές διαμάχες αυτες τις μέρες και τρέχω....
Δεν νομίζω να έχει σχέση με το "κλείσιμο" του NRG;
Παράθεση
Πρέπει να ειναι απο ΤΕΙ κι όχι ρογδιά, που έγραψε καποιος μανος (ο μανοσατ?) στο wiki.... γιατί ενω εχει αξιοπρεή ληψη στον Ανω μασταμπά - παναγίτσα με οπτική στα ΤΕΙ) δεν εχει λήψη καθόλου στην αγιο κωνσταντίνο, ειναι μόλις 2 δβ πάνω απο το θόρυβο...
Λές να πάρω κανένα δέκτη;;; :D .
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή ΣυνδεθείτεΟι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
εχει σχέση με κλείσιμο, αλλα όχι του nrg... αλλά αλλουνού!

Ο εκάστοτε σταθμός απαιτεί συντήρηση η οποία απαιτεί χρόνο.
μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία και έχω τελικό αποτέλεσμα (7 Μαίου) θα το ανακοινώσω.... :P

Οχι ακόμα, για τον δέκτη.

η λήψη του mux των ΤΕΙ ειναι δύσκολη και μόνο πειραματική μπορέι να ονομαστει, καθως μεταδίδει μια animated test card και ενα test βιντεο με ζουζουνια, υψηλης ευκρίνειας reformatted σε στανταρ ευκρίνεια.
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος theodosiou

  • Αρχάριο μέλος
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Μηνύματα: 3
επιβεβαιώνεται στον Εσταυρωμένο η λήψη του mux του ΤΕΙ Κρήτης (Ηράκλειο)

Κανάλι 40 UHF - Sig.67% - Quality 91 %

Το κανάλι παίζει  με πολυ καλή εικόνα

Αποσυνδεδεμένος C.S.Dάς

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2006
  • Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης
  • Μηνύματα: 207
Μια μια κλαασική ερώτση άσχετου. Πολλές φορές ,βλέπω τη λέξη mux. ΑΥτό συμαίνει multiplexer; Και αν ναί εκεί που χρησιμεύει.
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή ΣυνδεθείτεΟι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
Mux σημαίνει multiplex, πεπλεξη,

οπου έτσι ονομάζουμε το αποτέλεσμα της διεργασίας πολυπλεξίας,

και αυτό διότι δεν μεταδίδεται μόνο ενα κανάλι (πιό τεχνικά, μονο ένα TS, mpeg transport stream) αλλά περισσότερα με αυτήν την μέθοδο, που λέει οτι τον συνολικό χρόνο και έυρος ζώνης, τα κανάλια τον μοιράζονται, (οχι απαραίτητα ισόποσα).

Ετσι αν το ενα καναλι ειναι το + και το άλλο ειναι το - , τα κανάλια εμπλέκονται κάπως έστι +-+-+-+-+-+- στον χρόνο.
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος C.S.Dάς

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2006
  • Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης
  • Μηνύματα: 207
Παράθεση
   
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 26 Απρ 2007, 5:23 pm    Θέμα δημοσίευσης:
Mux σημαίνει multiplex, πεπλεξη,
Διόρθωση, (μάλλον σου ξεφυγε):Πολύπλεξια.
Λόγω του ότι είμαι φοιτητής πληροφορικής (όπως προδίδει το nickname μου) το ξέρω. Απλά, είπες πιο πρίν "ο mux του ΤΕΙ" και γι αυτο μπερδεύτικα.
Αυτή η πολυπλεξία είναι TDΜ. Λογικά τα δύο σήματα θα είναι το audio και το video (χοντρικά) τα οποία στέλνονται εναλλάξ, έτσι; Ωστόσο εκεί που προβληματίζομαι είναι το ότι, το σήμα αυτό δεν θα πρέπει να υφίσταται άλλη μια πολυπλεξία (FDM) ωστε τότε να μεταδίδεται (μια και κάθε κανάλι έχει μια συγκεκριμένη συχνότητα) στο μέσο (δηλαδή στον άερα);
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή ΣυνδεθείτεΟι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
Ειναι Πέπλεξη.

Η Συνθετη λεξη "πολυπλεξία" δεν εχει ουσιαστικό νόημα.

Οπως και η λέξη Ευρυεκπομπή δεν αντιστοιχει άμεσα στην ερμηνεία της λέξεως broadcasting.

θα επρεπε να ειναι Ευρυφωνία, ή στα Αγγλικά BroadTransmitting!


H πολυπλεξία επρεπε, για να εννοει επακριβως το multiplexing να αναγράφεται πολλοπλεξία, και δυστυχώς δεν υπάρχει επίσημος φορέας μεταγλώττισης επιστημονικών όρων της Αγγλικής για εκπαιδευτικους σκοπούς (το Ιδρυμα Ευγενίδου εχει αναλάβει, ατυπα, το έργο).

Στην ουσία είναι Orthogonal Frequency Division Multiplex, αλλά ... οταν απαντώ σε κάποιον για κάποιους όρους, χρησιμοποιώ το πιό απτό παράδειγμα. Μαζί σου, καλέ μου φίλε, αν θες μιλώ για convolution, randomizer, FEC, baseband vs. IF convertions, πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα κλπ.

Αφου με ξέρεις .... :P
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος C.S.Dάς

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2006
  • Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης
  • Μηνύματα: 207
Βασικά έτσι μας το μάθανε στη σχολή. Ο κύριος Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε συγκεκριμένα.
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή ΣυνδεθείτεΟι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
Ο Αξιότιμος κ. Κατεβαίνης ερχόμενος με το βαρύ φορτίο του διδακτορικού του στο Stanford University, αναζήτησε τους όρους της επιστήμης του, που η Ελληνική επιστημονική κοινότητα είχε μεταφράσει. Λογικό είναι να αναγνωσε κι εκείνος, όπως κι εγώ, στα αντίστοιχα ορολόγια του Ιδρύματος Ευγενίδου, το Multiplexing ως πολυπλεξία.

Καλε μου φίλε, η ιστορία θυμίζει λίγο την Σειριακή θύρα οπου πολλοί επιμένουν οτι θα έπρεπε να λέγεται σειραϊκή, και σωστά κατα την γνώμη μου. Τι αλλο να σου πω? δυστυχώς οι εκάστοτε όροι μεταγλωττίζονται απο επιστήμονες της εκάστοτε επιστήμης, και όχι σε συνεργασία με φιλόλογους της Αγγλικής και της Ελληνικής, κι έτσι προκύπτει το πρόβλημα.

Κάλλιστα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον όρο που είναι ευρέως αποδεκτός, και ουδείς πρόκειται να σε κατηγορήσει.

Καλό είναι να αντιλαμβάνεσαι την ακριβή σημασία της λέξης απευθείας στην γλώσσα που καθιέρωσε την εκάστοτε επιστήμη, εν προκειμένω τα Αγγλικά. Δεν μπορεί να απαιτηθει ομως απο εναν φοιτητή αυτό, διότι αν δεν χρησιμοποιήσει τους διδαχθέντες όρους θα θιχτεί βαθμολογικά.  

Οπότε, καλέ μου φίλε, πράττεις άριστα που προασπίζεται την εν λόγω ορολογία.
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
Α, μιά και το θυμήθηκα. Εχω απαντήσει στην σχετική βιβλιογραφία το αποτελεσμα της διεργασίας πολυπλεξίας, ως πεπλεγμένο (πλέον) σήμα, αφ' ενός,

Αφ' ετέρου αναφέρομαι στο ίδιο ποστ που μεταγλωττίζω στα Ελληνικά το όρο multiplexing, το mux ως multiplex (ed) signal, ως εξής:

Παράθεση
οπου έτσι ονομάζουμε το αποτέλεσμα της διεργασίας πολυπλεξίας...

οπότε όπως αντιλαμβάνεσαι δεν μου διέφυγε απολύτως τίποτε!

Εγώ, καλέ μου φίλε, να βοηθήσω θέλω. όχι να κριθω. Αν ηθελα να κριθώ, ισως και να ήμουν κι εγω μέλος κάποιας επιστημονικής κοινότητας, και πίσω απο το ευδιάκριτο ψώνιο μου, να κυνηγουσα να αναιρέσω λέγόμενα επιστημόνων. Των ίδιων επιστημόνων που στις 3 σχολές που φοιτησα, ,οταν εξέλιττα (κατα αργότερη ομολογια) την επιστήμη που διδασκόμουν, αντι απλά να την αποστηθίζω, με καταβαράθρωναν. Την απαντησή μου εκτοτε την έδωσα. Σε τετοιου τύπου αντιπαραθέσεις δεν θελω πια να εμπλέκομαι. κράτα ο'τι θέλεις, εγω ισως κάπου αν με επιχορηγουσε κανένα Athena να μην χρειαζόμουν πομπό DVB-T της Rohde&Schwartz αλλά να τον εγραφα σε VHDL μοναχουλης μου, να υλοποιούσα την κατασκευή σε xilinx Και απλά να απολάμβανα την υλοποίηση του έργου σε όλο του το μεγαλείο, γιατί όπως έχω αποδείξει ειναι ευκολο να συναρμολογήσεις 5 μηχανήματα και να πεις πως κάτι έκανες, το δύσκολο είναι να κατασκευάσεις το καθε ένα χωριστά.
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος C.S.Dάς

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2006
  • Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης
  • Μηνύματα: 207
Αυτό που ανέφερες ,το είδα, απλά παραξενεύτηκα γιατί χρησιμοποιήσες και τους 2 όρους.
Εξάλλου ,μέσα από το το thread έμαθα και κάτι παραπάνω.
Και πρός θεού ,και εγώ τα φώτα σου ήθελα για να λύσω κάποιες απορίες.
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή ΣυνδεθείτεΟι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
Αφου ειδικά εσύ που είσαι και γείτονας μου ξέρεις πόσο σ' αγαπω... :P

μου αρέσει απύθμενα να μεταδίδω οσα περισσότερα μπορώ να κρατήσω κατανοητά. :)

δυστυχώς όποτε το παρα-τεχνικοποιώ, οι ερωτήσεις "τι ειναι αυτό, τι ειναι το άλλο" πεφτουν βροχή, και εγώ πρέπει να συγγράφω... βιβλία, που αφ' ενός μου αρέσει αλλά αφ' ετέρου δεν εχω και τον χρόνο!

:P
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
Εκλεισε και πάλι η Ψηφιακή των ΤΕΙ στο 40...υποψιαζομαι οτι παιζει στο 29 πλεον, αλλα δεν μπορω να το δω... αν κοψω το DVD στην Γυναίκα θα με σκοτώσει :P
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος zoom7

  • Αρχάριο μέλος
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2007
  • Μηνύματα: 3
ρε παιδια ξερει κανενας τι εγινε τελικά με αυτη την υπόθεση? :?:

Πότε λενε να δώσουν σε λειτουργία τα μηχανιματα της Ψηφιακής Τηλεώρασης της ΕΡΤ? :?:

Αφού τα μηχανίματα τα έχουν........!!!!!!! :?:

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
Δεν εχουν feed ομως... οταν βγουνε δορυφόρο θα κατεβουν κι απο δω, μάλλον στο 46 UHF.
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."


 


* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/04/2024 (13:22)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/04/2024 (13:21)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  Μέλος: thanost Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/04/2024 (13:06)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/04/2024 (13:04)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  Μέλος: thanost Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/04/2024 (13:01)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: MitsoulasFm Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/04/2024 (10:54)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 23/04/2024 (10:44)
* Απ: Το ΟΝΕ CHANNEL στην Κύπρο  Μέλος: marios121 Φόρουμ: Ειδήσεις από την Κύπρο 23/04/2024 (10:41)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 23/04/2024 (10:39)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στα SW   Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 23/04/2024 (00:37)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στα SW   Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 23/04/2024 (00:33)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στα SW   Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 23/04/2024 (00:25)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/04/2024 (00:05)
* Απ: COSMΟΤΕ TV Επίσημα στις 9 Ανατολικά!  Μέλος: apostolos05 Φόρουμ: COSMOTE TV 22/04/2024 (23:38)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 22/04/2024 (22:13)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 22/04/2024 (21:49)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: panos456 Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 22/04/2024 (19:08)
* Απ: COSMΟΤΕ TV Επίσημα στις 9 Ανατολικά!  Μέλος: paksat Φόρουμ: COSMOTE TV 22/04/2024 (18:44)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 22/04/2024 (18:33)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: maarinos Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 22/04/2024 (17:58)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ, ΑΙΤΩΛΙΑ, ΦΩΚΙΔΑ, ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΟ, ΚΥΘΗΡΑ [ΠΖ 06]  Μέλος: maarinos Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 22/04/2024 (17:55)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: palis Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 22/04/2024 (17:19)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 22/04/2024 (16:53)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 22/04/2024 (16:33)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: palis Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 22/04/2024 (15:48)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ (νομοί Κέρκυρας & Λευκάδας)  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 22/04/2024 (15:40)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ, ΑΙΤΩΛΙΑ, ΦΩΚΙΔΑ, ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΟ, ΚΥΘΗΡΑ [ΠΖ 06]  Μέλος: Ilias_ Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 22/04/2024 (15:17)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: deepbluesky Φόρουμ: IPTV Γενικά 22/04/2024 (14:36)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Palmwoods Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 22/04/2024 (14:16)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ, ΑΙΤΩΛΙΑ, ΦΩΚΙΔΑ, ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΟ, ΚΥΘΗΡΑ [ΠΖ 06]  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 22/04/2024 (14:03)