Η Ε.Ρ.Τ. στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)
  • Σαβ 20 Απρ 2024, 07:07
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Η Ε.Ρ.Τ. στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  (Αναγνώστηκε 256848 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ntwrk24

  • Ανενεργός
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2006
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 2183
Κλειστή η ΕΤ1 από την 49UHF στη Θεσσαλονίκη. Φαίνονται με πολύ χιόνι άγνωστο από που οι ΝΕΤ και Αlpha στην ίδια.


Αποσυνδεδεμένος ntwrk24

  • Ανενεργός
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2006
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 2183
H ET1 στην 49UHF συνεχίζει να είναι κλειστή εδώ και μέρες. Και η συγκεκριμένη συχνότητα είναι μέσα στις ψηφιακές για το μεταβατικό στάδιο. Μήπως χρησιμοποιηθεί από εβδομάδα για το δεύτερο μπουκέτο?


Αποσυνδεδεμένος ntwrk24

  • Ανενεργός
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2006
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 2183
Κλειστή η ΕΤ1 από το πρωί στη Θεσσαλονίκη στις συχνότητες 05VHF (από ’γιο Αθανάσιο) και 66UHF.


Αποσυνδεδεμένος ΕΥΤΥΧΗΣ

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2006
  • Τόπος: Νυρεμβέργη-Γερμανία
  • Μηνύματα: 718
Ήταν την περασμένη Πέμπτη μεσημέρι που λόγω εργασιών στο Πήλιο είχε διακοπεί η μετάδοση της ΕΤ3 στο κανάλι 44.Εμείς λοιπόν  απο Χλωμό στη συχνότητα 38 της ΕΤ3 βλέπαμε πεντακάθαρα τη ΝΕΤ.Τότε αποφάσισα να ξανατηλαφωνήσω στην κρατική τηλεόραση με την διαφορά αυτή τη φορά να απευθυνθώ απευθείας στο τμήμα αναμεταδοτών και όχι στο κεντρο επικοινωνίας και ενημέρωσης πολιτών όπου είχα αναφέρει στο παρελθόν το πρόβλημα...Τελικά βρήκα κάποιον ηλεκτρονικό του αρμοδίου τμήματος και αφού του εξήγησα την κατάσταση με παρέπεμψε στον επικεφαλή του τμήματος.Ο άνθρωπος άκουσε προσεκτικά και κατέγραψε ότι του είπα σχετικά με τα χάλια της ΕΤ3 στην αναμετάδοση,τις σκιές της ΕΤ1  απο Χλωμό....Μου είπε οτι ουδέποτε του αναφέρθηκαν τα προβλήματα που διετύπωσα γραπτά πριν απο μήνες στο κεεπ και ούτε κάποιος απο την περιοχή μου είχε μπει στο κόπο να επισημάνει στο τεχνικό τμήμα το πρόβλημα.....Μου υποσχέθηκε οτι σύντομα η ΕΤ3 θα γίνει μέσω νοβα και η ΕΤ1 θα διορθωθεί όσο γίνεται μια και στη συχνότητα ζευξης(11vhf) έχουν παρεμβολή.....
 Σήμερα μια βδομάδα αργότερα απο το κ.ε. Χλωμού η ΕΤ3 αναμεταδίδεται μέσω του feed της NOVA eνώ η ΕΤ1 έχει ελάχιστα είδωλα.....
 Τελικά η κρατική τηλεόραση δεν είναι και τόσο απρόσιτη.....έχει τεχνικούς που μπορείς να τους μιλήσεις......
 Ενα τηλεφώνημα χρειαζότανε εδώ και ενάμιση χρόνο για να βλέπουμε ΕΤ3 χωρίς να ξεστραβωνόμαστε...και αυτός που έμελλε να το κάνει ήμουν εγώ γιατί οι τεχνικοί της περιοχης μας δεν μπορούσαν να το κανουν αφού πρεπει να προωθήσουν την ακατανόμαστη...
 Αυτά φίλοι μου, φαίνεται οτι κάπου εδώ αυτό το τοπικ λαμβάνει τέλος.Κρίμα που δεν γίνονται επισυνάψεις για να δείτε τη διαφορά στην εικόνα της κρατικής στην περιοχή μου....
 Επιτρέψτε μου να πω ευχαριστώ στο τμήμα αναμεταδοτών της κρατικής τηλεόρασης που αναποκρίθηκε άμεσα.....
 Και επειδή ίσως μερικοι απο εσάς να αναρωτιέστε για την ΝΕΤ που δημιουργούσε την παρεμβολή,ο μοναδικός αναμεταδότης στο 44 στην ευρύτερη περιοχή είναι του Υμηττού....Έυγε sat4fun....
 Tα σέβη μου..........
Κάτοπτρο:Tecatel 1.1m
Lnb:Inverto Black Ultra
Mοτέρ:Stab Usals HH120
Δέκτης:Yumatu 3602 Full HD Combo
Πεδιόμετρο:Trimax SM 2500

Αποσυνδεδεμένος marios1234

  • Γενικός συντονιστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2007
  • Τόπος: Ιστιαία (Β. Εύβοια)
  • Μηνύματα: 3162
Επιτελους λοιπον εκαναν και κατι εκει στην ΕΡΤ! :D παντως και στην περιπτωση της ΕΤ1 απο Πηλιο που τους ειχα στειλει μηνυμα στο ΚΕΕΠ,ανταποκριθηκαν ακριβως σε μια βδομαδα!!!υπαρχουν βεβαια και οι περιπτωσεις που δε μου απαντησαν καν!

Κατι λιγο ασχετο:χθες που ειχε διακοπη η ΝΕΤ στο 41 απο Πηλιο,παρατηρησα οτι και η ΝΕΤ στο 47(απο αγνωστο κεντρο εκπομπης) ειχε σταματησει και εδειχνε...ALTER!το συμπερασμα ειναι οτι αυτη η ΝΕΤ στο 47 τροφοδοτειται απο το Πηλιο.το θεμα ομως ειναι το ALTER πως προεκυψε?απο που λετε να εκπεμπει?

Anonymous

  • Επισκέπτης
Δεν του έλεγες να διαβάζει και το forum μας να μαθάινει άμεσα τα προβλήματα??  :lol:  :lol:

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29830
Σήμερα παρατήρησα το εξείς.Και η ΝΕΤ αυτήν την στιγμή που έχει αγώνα και η ΕΤ1 πριν έκαναν εκπομπές σε 16:9 αλλά κάτι δεν ρύθμιζαν σωστά και η εικόνα φαίνονταν λίγο ξυλωμένη εξαφανίζονταν το λογότυπο ή φαίνονταν το μισό κλπ.Καταλάβατε κάτι παρόμοιο???
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος marios1234

  • Γενικός συντονιστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2007
  • Τόπος: Ιστιαία (Β. Εύβοια)
  • Μηνύματα: 3162
Οταν απο μονη της η εικονα εχει μαυρες μπαρες πανω και κατω θεωρειται 16:9?γιατι εμενα η τηλεοραση μου ενω βλεπω εκπομπες στην ΕΤ1 εχει τις μπαρες αλλα λεει 4:3!ομολογω οτι εχω μπερδευτει με το συγκεκριμενο θεμα,και ειδικοτερα με την ΕΡΤ...

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29830
Πάει και το σήμα μαζί με τις μπάρες κάτω όπως κάνουν και άλλα κανάλια.Ο Σκάι έχει και αυτός 16:9 σε μερικές εκπομπές αλλά εκει βλέπω δύο μικρές μπάρες δεξιά και αριστερά δεν μπορώ να καταλάβω την διαφορά.
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
το 16/9 του ΣΚΑΙ λεγεται anamorphic καθως η εικόνα φαίνεται παραμορφωμένη στους δέκτες 4/3.

Το 16/9 της ΕΡΤ ειναι Letterbox (wss συμβατό!)

B00 B01 B02 B03 Aspect ratio     Picture placement                Active lines

0     0     0     1     4:3                 Full                                         576
1     0     0     0   14:9                Letterbox Centre                       504
0     1     0     0   14:9                Letterbox Top                            504
1     1     0     1   16:9                Letterbox Centre                       430
0     0     1     0   16:9                Letterbox Top                            430
1     0     1     1 >16:9                Letterbox deeper than 16:9  
0     1     1     1   14:9    Full-height 4:3, framed to be "14:9-safe"  576
1     1     1     0   16:9    Full-height 16:9 (anamorphic)                  576


που σημαίνει οτι η 16/9 τιβούλα μου γυρίζει μόνη της και βγάζει τις γραμμές!
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος rethimno01

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Αύγ 2006
  • Τόπος: στη disco "τσουτσούνι"
  • Μηνύματα: 357
Παράθεση από: "marios1234"
Οταν απο μονη της η εικονα εχει μαυρες μπαρες πανω και κατω θεωρειται 16:9?γιατι εμενα η τηλεοραση μου ενω βλεπω εκπομπες στην ΕΤ1 εχει τις μπαρες αλλα λεει 4:3!ομολογω οτι εχω μπερδευτει με το συγκεκριμενο θεμα,και ειδικοτερα με την ΕΡΤ...
Προφανώς πήραν το υλικό σε 16:9 format (δηλ. anamorphic). Πλην όμως, δεν έχουν WSS inserter για να μπουν οι κατάλληλοι παλμοί στη γραμμή 23 του video. Για το λόγο αυτό έκαναν μια μετατροπή πριν το εκπέμψουν.

Έγινε μετατροπή από anamorphic σε letterbox και εκπομπή ως 4:3.

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
και πως γυρίζει χωρις Line23 inserter η τουβουλα μου μόνη της?

δεν την θεωρώ δα και τόσο έξυπνη.....:P
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος Latinsoapsfever

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Λήμνος / Αθήνα
  • Μηνύματα: 3118
    • http://www.telenovelas.gr
Σχετικό-άσχετο με το αρχικό θέμα.

Στη Λήμνο υπάρχει αναμεταδότης της ΕΤ3 σε ένα λόφο δίπλα στο χωριό Θάνος, από όπου και η ΕΤ3 εκπέμπει στη συχνότητα 53 uhf.

Μονίμως το σήμα της ΕΤ3 παρεμβάλλόταν από άλλο κανάλι το οποίο μέχρι σήμερα δεν γνώριζα πιο ήταν, ως που το απόγευμα η ΕΤ3 χάθηκε και εμφανίστηκε στη θέση της το 4Ε (όχι το Λυδία, το κανονικό 4Ε).

Αμφιβάλλω αν το 4Ε εκπέμπει από κάπου κοντά μου στη συχνότητα 53 (η παρεμβολή είναι ίδια σε όποιο σημείο και αν γυρίσω τη κεραία), και αυτό που σκέφτομαι είναι ότι η αναμετάδοση της ΕΤ3 γίνεται μέσω κεραίας UHF.

Για αυτό θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια περιοχή που πιάνει ΕΤ3 με παρεμβολές από 4Ε (ή 4Ε με παρεμβολές από ΕΤ3) και σε πια συχνότητα, για να δούμε από που παίρνουν το σήμα και το αναμεταδίδουν...

Αποσυνδεδεμένος rethimno01

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Αύγ 2006
  • Τόπος: στη disco "τσουτσούνι"
  • Μηνύματα: 357
Παράθεση από: "nrg_tv"
και πως γυρίζει χωρις Line23 inserter η τουβουλα μου μόνη της?
Δεν γύρισε μόνη της.
Παράθεση από: "nrg_tv"
δεν την θεωρώ δα και τόσο έξυπνη.....:P
Όχι βέβαια, δεν τρέχει αλγόριθμος τεχνητής νοημοσύνης.

Για δες το παρακάτω.
Παράθεση από: "marios1234"
ενω βλεπω εκπομπες στην ΕΤ1 εχει τις μπαρες αλλα λεει 4:3!

Έγινε μετατροπή, όπως γράφω παραπάνω. Όταν έφυγε το video, οι πάνω και οι κάτω γραμμές ήταν μαύρες. Η τηλεόραση πρόβαλε ότι έλαβε. Μαύρο στο πάνω και κάτω μέρος και κινούμενη εικόνα στο μεσαίο.

Εάν έβλεπα μόνο την οθόνη της τηλεόρασης του marios1234 δεν θα μπορούσα να ξέρω τι παίχτηκε. Για να το καταλάβεις χρειάζεσαι ένα PAL analyzer. Να δεις τις πρώτες γραμμές σάρωσης, από το δεύτερο μισό της 23 (ή την αρχή της 24) μέχρι κάμποσο (δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή).

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17304
Καλα ωρα ειναι τωρα να ανακαλυψουμε οτι η ΕΤ3 τροφοδοτειται στη Λημνο απο το 27 του Χορτιατη, με πλευρικες παρεμβολες απο το 4Ε στο 28!!!!
 :lol:  :lol:  :lol:  :lol:
Ο κοντινοτερος πομπος του 4Ε στο 53 που γνωριζω ειναι της Πλακας Αλεξανδρουπολης αλλα εκει ειναι το Λυδια! Εκτος αν δεν ειχαν το λογοτυπο Λυδια πανω απο το 4Ε και επιασες την αναμεταδοση!
Τωρα το ποσο πιθανο ειναι να λαμβανεις απο Πλακα, σκεψου οτι ο πομπος ειναι πολυ κακορυθμισμενος! Δεν θα ηταν απιθανο να στελνει σημα προς το νησι!
Και αληθεια, στα βορεια του νησιου βγαινει τιποτα απο Πλακα (mega 24 uhf)?
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5698
Καλησπερα. Το ποιο πι8ανο να αναμεταδιδετε στη λημνο απο το 28 της ετ3 απο βαβδο. και να περναει στη συχνοτητα το 28 του 4ε απο χορτιατη.

Αποσυνδεδεμένος NSCOVRIA

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2006
  • Τόπος: Πατρα
  • Μηνύματα: 746
Ουτε η δικη μου τηλεοραση,γυριζει σε 16:9 οταν η ΕΡΤ προβαλλει υλικο σε wide format.Αλλωστε σε καμμια περιπτωση δεν ειναι αναμορφικο,οποτε δεν αξιζει να ασχολουμαστε.Ενα τρελο που εχω παρατηρησει εγω αφορα το star.Ενω ο πομπος του στο 56 λειτουργει κανονικα σε 4:3,ο δευτερος πομπος του στο 44 γυριζει αυτοματα σε 14:9  !!!!Σαν 4:3  ειναι,με μαυρες μπαρες αριστερα και δεξια,αλλα κοβεται η εικονα στο πανω και κατω μερος της οθονης!!!!Τι ειναι τουτο παλι????
DM800HD,edision argus mini 2
Skystar usb 2 hd.
1.00x1.10 κινητο με τοξο 85Ε-30W
1.15X1.25 σε 9E,4.8E,1W,4W,7W(κεντρο),12.5W
1.25X1.35 σε 28Ε(κεντρο),26Ε,23.5Ε

Αποσυνδεδεμένος Latinsoapsfever

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Λήμνος / Αθήνα
  • Μηνύματα: 3118
    • http://www.telenovelas.gr
Παράθεση
Καλα ωρα ειναι τωρα να ανακαλυψουμε οτι η ΕΤ3 τροφοδοτειται στη Λημνο απο το 27 του Χορτιατη, με πλευρικες παρεμβολες απο το 4Ε στο 28!!!!
Aποκλείεται, δεν είναι πλευρικές παρεμβολές (από γειτονικές συχνότητες). Έφυγε η ΕΤ3 και εμφανίστηκε από κάτω έγχρωμο με ελαφρό χιονάκι το 4Ε.

Αυτό έγινε κατά τις 16:30 το μεσημέρι σήμερα οπότε αν κάποιος από βόρεια Ελλάδα έβλεπε ΕΤ3 και του εξαφανίστηκε την ίδια ώρα και για κανένα 5λεπτο, μπορεί και να βοηθήσει.

Η εκδοχή του bill φαίνεται πολύ πιο αληθινή, αλλά και πάλι πρέπει να υπάρχει η διαμεσολάβηση ενός άλλου αναμεταδότη πιο κοντά στη Χαλκιδική γιατί δεν το βρίσκω λογικό να παίρνουμε το σήμα με τις παρεμβολές του από Χορτιάτη και μάλιστα τόσο ισχυρές.

Αν απλά πέρναμε σήμα από τη συχνότητα 28, σε εμάς θα έπρεπε να έρχεται μόνο η ΕΤ3 χωρίς τις παρεμβολές από 4Ε.

Δηλαδή:
Χορτιάτης παρεμβάλει Βάβδο
Χ παίρνει σήμα από Βάβδο
Λήμνος παίρνει σήμα από Χ που παίρνει από Βάβδο.

Εκτός και αν έχουν βάλει κανέναν ενισχυτή - τέρας, υπάρχει τέτοια δυνατότητα;

teletk που είσαι να μας φωτίσεις;

m_celliot, δεν έχω ψάξει πολύ σχολαστικά τι πιάνουν στα βόρεια, αλλά στο χωριό Καλλιόπη (Β/Α) πιάνουν κάτι από Μούδρο (τοπικό κέντρο), κάτι από Μυτιλήνη και κάτι από Τουρκία. Έχω να πάω βέβαια κοντά στη πενταετία αλλά δε νομίζω να άλλαξαν πολύ τα δεδομένα.

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
στις βουνοκορυφές που μπαίνουν οι αναμεταδότες υπάρχουν στάθμες απο μακρινές βουνοκορυφές που δεν μπορείτε να φανταστείτε οτι ειναι εφικτές.
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος Latinsoapsfever

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Λήμνος / Αθήνα
  • Μηνύματα: 3118
    • http://www.telenovelas.gr
Με άλλα λόγια το σήμα μπορεί να έρχεται απ ευθείας από Βάβδο και μαζί να έρχεται και τόσο ισχυρή η παρεμβολή από Χορτιάτη :shock:

Δεν ήταν σούπερ-ουάου η εικόνα του 4Ε αλλά το χιονάκι ήταν πολύ ελαφρύ και η εικόνα έγχρωμη, αν πραγματικά ισχύει αυτό το σενάριο μένω έκπληκτος.

Επίσης εχθές αργά το βράδυ με τη διακοπή των καναλιών της ΕΡΤ από Πήλιο -ψηφιακών και μη- διαπίστωσα ότι η αναμετάδοση της ΕΤ1 στο 34 πρέπει να γίνεται από το Πήλιο (πιθανότατα από τα VHF γιατί δεν έχουμε τα προβλήθηματα της ετ1 πηλίου 62 uhf).

Μένει τώρα να δω από που έρχεται και η ΝΕΤ. Σε κάποιο άλλο black out ίσως  :lol:  

Απορώ όμως γιατί δεν τα πήραν όλα από Πήλιο ή Παγγαίο που είναι πιο βολικά ή έστω όλα από Βάβδο, και τα πήραν εναλλάξ, ΕΤ1 από Πήλιο, ΕΤ3 από Βάβδο, ΝΕΤ από άγνωστο.

Anonymous

  • Επισκέπτης
Παράθεση από: "Latinsoapsfever"
Απορώ όμως γιατί δεν τα πήραν όλα από Πήλιο ή Παγγαίο που είναι πιο βολικά ή έστω όλα από Βάβδο, και τα πήραν εναλλάξ, ΕΤ1 από Πήλιο, ΕΤ3 από Βάβδο, ΝΕΤ από άγνωστο.

Αβυσσος η ψυχή του τεχνικού...  :lol:  :lol:  :lol:

Αποσυνδεδεμένος sg

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2006
  • Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης
  • Μηνύματα: 53
η ετ1 απο ΓΙΟΥΧΤΑ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ εκπεμπει στο c 22 ?

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος sg

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2006
  • Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης
  • Μηνύματα: 53
προσπαθω αρκετο καιρο να δω ετ1 αλλα δεν τα καταφερνω
υπαρχει περιπτωση να φταιει η κεραια ?

Αποσυνδεδεμένος ntwrk24

  • Ανενεργός
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2006
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 2183
Η ΕΤ1 05VHF από ’γιο Αθανάσιο Θεσσαλονίκης κλειστή εδώ και λίγες ώρες.


Αποσυνδεδεμένος ntwrk24

  • Ανενεργός
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2006
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 2183
Επανήλθε η ΕΤ1 στο 05VHF με εξασθενημένο σήμα.


Αποσυνδεδεμένος ΕΥΤΥΧΗΣ

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2006
  • Τόπος: Νυρεμβέργη-Γερμανία
  • Μηνύματα: 718
Xάσαμε σήμερα την ΕΤ1 απο τις οθόνες μας,εδώ στη Βοιωτία.Ο αναμεταδότης Χλωμού που την αναμεταδίδει στο 29 απο το 11 της Πάρνηθας δουλευει κανονικά χωρίς όμως την τροφοδοσία της Πάρνηθας.
Δεν ξέρω αν στο 11 η πρωτευουσα εχει εικόνα αλλά εδω δεν έχουμε.....
Κάτοπτρο:Tecatel 1.1m
Lnb:Inverto Black Ultra
Mοτέρ:Stab Usals HH120
Δέκτης:Yumatu 3602 Full HD Combo
Πεδιόμετρο:Trimax SM 2500

Anonymous

  • Επισκέπτης
Το 11 από Πάρνηθα έχει σταματήσει από νωρίς το απόγευμα.

Αποσυνδεδεμένος ΕΥΤΥΧΗΣ

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2006
  • Τόπος: Νυρεμβέργη-Γερμανία
  • Μηνύματα: 718
Παράθεση από: "SaT4FuN"
Το 11 από Πάρνηθα έχει σταματήσει από νωρίς το απόγευμα.
Yπέθεσα οτι θα μπορούσε να ήταν και μείωση ισχύος.Αλλά κρίμα για άλλη μια φορά στην κρατική τηλεόραση που μας βυθίζει στο σκοτάδι....Ενας αναμεταδότης χαλάει δέκα που πέρνουν σήμα απο αυτόν σταματάνε....
Κάτοπτρο:Tecatel 1.1m
Lnb:Inverto Black Ultra
Mοτέρ:Stab Usals HH120
Δέκτης:Yumatu 3602 Full HD Combo
Πεδιόμετρο:Trimax SM 2500

Αποσυνδεδεμένος ΕΥΤΥΧΗΣ

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2006
  • Τόπος: Νυρεμβέργη-Γερμανία
  • Μηνύματα: 718
Παράθεση από: "SaT4FuN"
Το 11 από Πάρνηθα έχει σταματήσει από νωρίς το απόγευμα.

Επανήλθε σήμερα η ΕΤ1 απο το 11 της Πάρνηθας και όπως είναι λογικό και απο το 29 του Χλωμου με τα συνηθισμένα είδωλα της αναμετάδοσης.
Κύριοι διαχειριστές πότε θα μπορούμε να επισυνάψουμε πάλι φωτογραφίες??
Κάτοπτρο:Tecatel 1.1m
Lnb:Inverto Black Ultra
Mοτέρ:Stab Usals HH120
Δέκτης:Yumatu 3602 Full HD Combo
Πεδιόμετρο:Trimax SM 2500


 


* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: PanosRadio Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 20/04/2024 (01:30)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 20/04/2024 (00:39)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: Thodoris_Z Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 20/04/2024 (00:08)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ (νομοί Κέρκυρας & Λευκάδας)  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 19/04/2024 (22:05)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 19/04/2024 (20:15)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στα ΑΜ  Μέλος: savvas70 Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/04/2024 (19:15)
* Απ: HellasSat 3 / 4 στις 39°E (λήψεις - αναφορές)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Λήψη HellasSat (39° East) 19/04/2024 (17:39)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 19/04/2024 (17:28)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στις ΣΕΡΡΕΣ  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 19/04/2024 (17:13)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΕΥΒΟΙΑ  Μέλος: first Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 19/04/2024 (17:09)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στις ΣΕΡΡΕΣ  Μέλος: studio76 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 19/04/2024 (16:27)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 19/04/2024 (14:47)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: gewrgios Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 19/04/2024 (12:46)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: dennmtr Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 19/04/2024 (12:26)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 19/04/2024 (12:22)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 19/04/2024 (12:16)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 19/04/2024 (10:49)
* Απ: HellasSat 3 / 4 στις 39°E (λήψεις - αναφορές)  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: Λήψη HellasSat (39° East) 19/04/2024 (10:02)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 19/04/2024 (05:12)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στα ΑΜ  Μέλος: panos_panopoulos Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/04/2024 (01:34)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΕΥΒΟΙΑ  Μέλος: mariosblackman Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/04/2024 (23:08)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/04/2024 (22:22)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: dennmtr Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 18/04/2024 (22:07)
* Απ: Επίγεια Ψηφιακή Πλατφόρμα ΡΙΚ  Μέλος: savvas70 Φόρουμ: Οι Επίγειες Λήψεις Στην Κύπρο 18/04/2024 (21:37)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: GreekTVSeries Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 18/04/2024 (20:14)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 18/04/2024 (19:12)
* Απ: HellasSat 3 / 4 στις 39°E (λήψεις - αναφορές)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Λήψη HellasSat (39° East) 18/04/2024 (18:48)
* Απ: ενημερωση περι Champions league, Εuropa league   Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 18/04/2024 (16:19)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: pepis68 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 18/04/2024 (14:54)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ (νομοί Κέρκυρας & Λευκάδας)  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/04/2024 (14:42)