Οι επίγειες DX (εκτός Ελλάδας) λήψεις μας
  • Παρ 29 Μάρ 2024, 01:56
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Οι επίγειες DX (εκτός Ελλάδας) λήψεις μας  (Αναγνώστηκε 150120 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VasilisSat

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2006
  • Τόπος: Άγιοι Ανάργυροι - Αθήνα
  • Μηνύματα: 2127
Θυμάμαι και εγώ ανάλογες λήψεις στις δεκαετίες 80&90 στα VHF 02-04 στην Κόρινθο, ειδικά τα μεσημέρια (13:00-18:00) από Ιούνιο έως Αύγουστο υπήρχαν πάνω από 2 κανάλια σε κάθε συχνότητα να ταπώνει το ένα το άλλο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δέκτες: Edision OS Mio 4K,VU+ Zero 4k,Skystar 2 eXpress 
LNB: Inverto Black Ultra 0,2dB
Κάτοπτρο: Triax 120X110
Motor:PowerTech DG380
Τόξο: 30W - 62E

Αποσυνδεδεμένος anfoukas

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Αύγ 2014
  • Μηνύματα: 264
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
παιδιά άν ειναι off topic το θέμα σόρρυ λιγάκι.κάποιος χρήστης σε σχόλιο στο youtube ανέφερε ότι κάποτε στην βόρειο Ελλάδα πιάνανε Γιουγκοσλαβία επι αναλογικής εποχής δεκαετια 90 περίπου.αυτό πώς γινότανε πάλι ;με απλές vhf κεραίες η άλλου τύπου κεραιών;στην Λάρισα ο θείος μου επίσης μου είπε όντως κάποτε πιάναμε ,όχι καλά αλλά με χιόνια.αν κάποιος θυμάτε καλά ας βοηθήσει,στα 3vhf ήτανε δέν ξέρω.δέν ξέρω επίσης αυτό το κνάλι ποιο ητανε κα άν υπάρχει ακόμα.
 (: (: (: (:




      Να υπενθυμίσω ότι το 1970 (αν θυμάμαι καλά) που ξεκίνησε το Ε.Ι.Ρ.Τ. στη Θεσσαλονίκη υπήρχε ήδη μία μεγάλη βάση δεκτών τηλεόρασης στην πόλη με τις κεραίες να κοιτούν Βόρεια - Βορειοδυτικά και να κάνουν λήψη των καναλιών της Γιουγκοσλαβικής τηλεόρασης. Γι' αυτό επιλέχθηκε ο Άγιος Αθανάσιος για σημείο εκπομπής αφού βρισκόταν περίπου προς την ίδια κατεύθυνση και έτσι δεν θα χρειαζόταν καινούρια κεραία αλλά ένας απλός συντονισμός για το καινούριο (τότε) κανάλι.

Αποσυνδεδεμένος TRONIX

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάρ 2007
  • Τόπος: ΞΑΝΘΗ
  • Μηνύματα: 1844
Το κανάλι αυτό υπάρχει σημερα; η έχει αλλάξει ονομασία;

Αποσυνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5688
Σήμερα λέγετε MRT1 ( makedoska radio Television)
Τότε ήταν ως Skopje tv μέλος της jrtv . Νομίζω ομως πως κάθε πόλη της Γιουγκοσλαβίας είχε την δίκη της κρατική τηλεόραση πχ bitilola tv , strumica tv κλπ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29717
βασικα καθε πρωτευουσα απο τα σημερινα κρατη πχ HRT ηταν στο ζαγκρεμπ κροατιας, JRT Liubljana, TV Pristina στη βοσνια και το JRT Skopje στα Σκοπια
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος neoktistos

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2012
  • Τόπος: ΕΔΕΣΣΑ
  • Μηνύματα: 256
  • Κωνσταντίνος (Έδεσσα)
    • http://forum.satleo.gr/
Καλησπέρα σας.
Τί μου θυμίσατε, τώρα...
Ακόμη έχω τέτοια κεραία στο πατρικό μου (για την συχνότητα 4 VHF).
Όντως, έπιανα αναλογικά και σταθερά το πρώτο κρατικό των Σκοπίων με καλώδιο... τύπου πλακέ (στο εσωτερικό του είχε δύο πολύκλωνους αγωγούς-ψιλά συρματάκια).
Θυμάμαι ότι η εικόνα του τις ηλιόλουστες ημέρες, ήταν θολή και όποτε έβρεχε ήταν σχεδόν τέλεια και κάτι επίσης παράδοξο που είχα παρατηρήσει, ήταν πως για κάποια χρόνια, η εικόνα του βελτιονώταν θεαματικά κάθε... Μεγάλη Παρασκευή, ακόμη και με αίθριο καιρό!!!


Αν δεν έχω κάνει μακρινές αναλογικές λήψεις!!!


Πρώτα, γι' αρκετές ημέρες του έτους (που... σηματοδοτούσε την έναρξη της σεζόν, κυρίως από τον Απρίλιο εως τον Οκτώβριο),
πρώτα "μου 'ρχόταν" από δυσμάς, το πρώτο κρατικό της Ισπανίας (tve1) ενώ εξ ανατολών και ανάλογα φυσικά με τον άνεμο που επικρατούσε, ένα κανάλι από την Συρία, καθώς και ένα κανάλι επίσης από εκεί νομίζω το Sahar 1.
Βέβαια, η εικόνα των καναλιών, δεν ήταν ιδιαίτερα σταθερή, όμως κρατούσαν αρκετές ώρες την ημέρα και συνήθως τις θερμές ώρες.


Άλλα κανάλια που θυμάμαι, ήταν τα κρατικά (πρώτα της κάθε χώρας) από την Ιταλία, την Ελβετία (νομίζω το ιταλόφωνο), το Das Erste, κανάλι από την Ρωσία και από την Ουκρανία, νομίζω, καθώς και το DR TV1 (Δανία).


Αυτή την στιγμή, το καλώδιο έχει κοπεί από την κεραία.
Έχω δοκιμάσει με ομοαξονικό καλώδιο για καλύτερο αποτέλεσμα, όμως δεν είχα αποτέλεσμα, καθότι απ' ό, τι έμαθα από άλλη τεχνολογική κοινότητα, σ' αυτή την μπάντα, το καλώδιο πρέπει να έχει ωμική αντίσταση (αν δεν κάνω λάθος) 50Ω, αντί για 75Ω που έχουν τα καλώδια που χρησιμοποιούνται στις υπόλοιπες περιοχές των συχνοτήτων.

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29717
τετοιο πλακε καλωδιο ειχαμε στη παλια κεραια στο νοικιασμενο σπιτι που μεναμε εκει μεχρι τα τελη του 1990 και θυμαμια η VHF κεραια εβγαζε στο 3 την ΕΡΤ1 απο ακαρνανικα ενω το καλοακιρι στο 2 ειχα βγαλει το tve1 και ειχε διαφορετικο προγραμμα απο το tve international που εβγαινε απο τα δορυφορικα του δημου το καλοκαιρι του 90

το σαχαρ 1 που λες το εβγαζες απο ιραν με σποραδικο οπως και τα ιταλικα ρωσσικα και το δανεζικο
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος geoavlonitis

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2014
  • Τόπος: Κέρκυρα/Ξάνθη
  • Μηνύματα: 1585
Τέτοιες κεραίες για τα χαμηλά VHF υπάρχουν και στην Κέρκυρα για κάποιο λόγο, ίσως για την Ιταλία ή και για τις μακρινές λήψεις του καλοκαιριού...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Συνδεδεμένος christos1414

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2010
  • Τόπος: Καστορια
  • Μηνύματα: 1087
Όταν ερχόμουν τα καλοκαίρια, δεκαετία του 1980, για διακοπές στη Καστοριά, θυμάμαι ότι έπιανα αιγυπτιακό κανάλι, DR1 Δανίας, DDR1 και DDR2 Ανατολικής Γερμανίας και κάποια ρωσικά ρουμανικά ....


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος geoavlonitis

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2014
  • Τόπος: Κέρκυρα/Ξάνθη
  • Μηνύματα: 1585
Με σποραδικό-Ε τα έβγαλες... τώρα μόνο κάτι μολδαβικά κανάλια παίζουν σε αυτή την μπάντα εντός της Ευρώπης, για όποιον ενδιαφέρεται! Τα ρωσικά έκλεισαν πέρσι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος TRONIX

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάρ 2007
  • Τόπος: ΞΑΝΘΗ
  • Μηνύματα: 1844
μιάς και αναφερόμαστε στα παλιά δέν μπορώ να θυμηθώ ,είχε γίνει ένα μπάχαλο το καλοκαίρι του 1992 μία ημέρα στον ΑΝΤ1 απο χορτιάτη.πρώτο θέμα στο δελτίο ειδήσεων του ΑΝΤ1 ήταν το εξής":προβοκάτσια εναντίων του ΑΝΤ1 TV στη  θεσσαλόνίκη."δηλαδή για κάμποση ώρα έπαιζε ένα Σκοπιανό κανάλι στην θέση του.ητανε τότε οι ημέρες ,που ει΄χε ξεκινήσει το Σκοπιανό ζήτημα,.Δέν είχε διακοπή ο χορτιάτης αλλά δέν θυμάμαι τί έχει γινει ακριβώς.όποιος θυμάται κάτι ας μας πεί
 :smile: :smile: :smile:   

Αποσυνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5688
Ίσως τότε να είχε ξεκινήσει η εκπομπή  από το Τurtel σκοπιανικο καναλι , δε θυμάμαι ποιο ακριβώς.
Ήταν μόνιμη παρεμβολή στην κεντρική μακεδονια στο καναλι 32 .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17292
Αυτό ακριβώς ήταν! Το 1992 τοποθετήθηκε νέος πανίσχυρος πομπός για τα κανάλια 6, 22 και 32. Οι Σκοπιανοί και γενικώς οι πρώην Σοβιετικοί ήταν γνωστοί για την πρακτική τους να ρίχνουν το σήμα πάνω σε βραχώδη βουνά ώστε να λαμβάνουν και όμορες περιοχές με ανάκλαση, χώρια που ο πομπός βάρεσε φουλ ισχύ με αποτέλεσμα να σαρώσει κανονικά σε όλη την κοιλάδα του Βαρδάρη. Χρειάστηκαν κάποιες μέρες διαβουλεύσεων για να αλλάξουν κλίση στα πάνελ τους και να περιοριστεί το σήμα εντός Ελληνικού εδάφους, σε μια συγκυρία δύσκολη, καθώς τότε είχαμε και τα επεισόδια με το Μακεδονικό, και η εγκατάσταση του νέου πομπού στο συγκεκριμένο κέντρο θεωρήθηκε διόλου τυχαία...
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος neoktistos

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2012
  • Τόπος: ΕΔΕΣΣΑ
  • Μηνύματα: 256
  • Κωνσταντίνος (Έδεσσα)
    • http://forum.satleo.gr/
Θυμήθηκα επίσης πως, όταν βρέθηκα κάποια μέρα (πριν από 15 χρόνια περίπου) σε σπίτι φίλου, στο Αμύνταιο Φλώρινας, εξέπεμπε από την συχνότητα 58 ή 59 UHF (δεν θυμάμαι ακριβώς) το 2ο κρατικό των Σκοπίων (αναλογικά πάντα).
Τα τελευταία χρόνια, στην Έδεσσα που βρίσκομαι,
κατά καιρούς, στις αναλογικές συχνότητες (τις αναφέρω σε άλλο θέμα του forum) μου εμφανίζονται μερικά από τα κρατικά και μεγάλα ιδιωτικά Τουρκίας και πάντα όταν επικρατούν ΝΑ και Ανατολικοί άνεμοι, και κυρίως από κάποια θερμοκρασία και πάνω.
Όταν χάνονται, έχω παρατηρήσει πως από 'κείνο το σημείο και μετά,
ακολουθεί η διάδοση των περισσότερων συχνοτήτων από την Θάσο (κέντρο εκπομπής), πλην της συχνότητας 51, που "ταπώνεται" από το ανεξάρτητο πακέτο που εκπέμπει από το Χορτιάτη (ΠΕΛΛΑ, ΕΓΝΑΤΙΑ και TIME Channel).

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29717
εδω δυτικα στα 9VHF ερχονταν η Λιβυη με το καναλι με τη πρασινη σημαια σημα.

8VHF ηταν η Τυνησια και οποτε επεφτε απο Αινο η ΕΡΤ1 τα καλοκαιρια οι αναμεταδοτες σε Κορφοβουνι και Πετα βγαζανε την Τυνησια καμπανα

μεσα Αρτα εχω βγαλει και την RAI στο 7VHF μαλλον απο μοντε λαουρο αυτη
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος panos_panopoulos

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2006
  • Τόπος: Αγρίnew (Αγρίνιου)
  • Μηνύματα: 865
Εδώ μιας και υπάρχει έβγαινε τα καλοκαίρια στο 6 VHF Αραβικο το παρακάτω βίντεο δείχνει τι έβγαινε από το 1986, πιθανώς και Λιβύη να έβγαζε γιατί θύμαμαι να έχει έναν αετό λευκό σαν σήμα


Συγχώνευση: Δευ 19 Οκτ 2020, 22:29
Επίσης το δυνατό σοβιετικό χωρίς ήχο γιατί τον είχε άλλου τον ήχο σε σχέση με το τι άκουγε η τηλεόραση


Συγχώνευση: Δευ 19 Οκτ 2020, 22:33
Έδινα κάποια σημασία συντόνιζαν την ασπρόμαυρη από το 8του Αίνου ΕΡΤ1 στο αραβικό και όλα αυτά οπότε δεν έπαιζα με το Atari River Raid
Γαζωτής Ιταλών:

/-/-/-/-/≤⟨
        ||

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29717
τωρα που πες ρωσσια θυμαμια στην ασπρομαυρη αρχαια τηλεοραση που χε ο παππους μου ειχε 6 μνημες 3 ΕΡΤ1 και 3 ΕΡΤ2 ετσι τα χε τα καναλια προ 1990 που δεν υπηρχε κατι αλλο. καμια φωρα τα καλοκαιρια θυμμαια την τελευταια μνημη την αλλαζε και εβαζε το ρωσσικο που ερχονταν με σποραδικο και μια φορα το ειδα να παιζει χωρις ηχο μια ςκαι οι ρωσσοι εχουν αλλη διαφορα φασης εικονα με ηχο απο οτι εμεις και ηταν οταν ξεκιναγαν οι ειδησεις εδειχνε την σημαια με το ρολοι και θυμαμαι που ελεγε ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ και αλλη μια λεξη στα ρωσσικα
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος panos_panopoulos

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2006
  • Τόπος: Αγρίnew (Αγρίνιου)
  • Μηνύματα: 865
Αυτή τη λέξη ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ το θυμάμαι πολύ καλά το 1986 σε μια εποχή χωρίς δορυφορική και που έκλειναν τα κανάλια μετά τα μεσάνυχτα
Γαζωτής Ιταλών:

/-/-/-/-/≤⟨
        ||

Συνδεδεμένος ANDREASSAT

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2016
  • Τόπος: Καλλιθέα , Αθήνα , ΕΛΛΑΔΑ
  • Μηνύματα: 1840
  • TECHNISAT RDR FMDAB,FELIX FXV1046"10,INNOVATOR D12
Την δεκαετία του '80 στο σοβιετικό δορυφορικό κανάλι USSR TV θα μεταδιδόντουσαν αυτά :

1


2


3


4


5


6


HIRSCHMANNCSR1500B,UNIDENSQ400E,NOKIA9800S/9600S/9200S,ECHOSTAR-AD3600IP,SKYSTAR2PCI/USB,MANHATTANPLAZAST300,QUALITV1080IR,VANTAGEX221TSCI/HD8000S,TECHNOMATE5400SUPER,AZBOXPREMIUMHD,GOLDENINTERSTARHYPRO,CLARKETECHHD265/4100+,OCTAGONSX88/+/SX8HD/SF8008COMBO/SF2028HDOPTIMA3D 85,100,120CM.KU85.2E-45.0W

Αποσυνδεδεμένος panos_panopoulos

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2006
  • Τόπος: Αγρίnew (Αγρίνιου)
  • Μηνύματα: 865
Στο  BBC των 405 γραμμών συνέβη το Νοέμβριο του 1977 αυτό
Γαζωτής Ιταλών:

/-/-/-/-/≤⟨
        ||

Αποσυνδεδεμένος panos_panopoulos

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2006
  • Τόπος: Αγρίnew (Αγρίνιου)
  • Μηνύματα: 865
Αυτό το βιντεάκι μου ήρθε από το μακρυνό 2014 που εχα βγάλει στα Δανιλια της Κέρκυρας αν θυμάμαι σωστά στο 34 η το 36 UHF top channel

Γαζωτής Ιταλών:

/-/-/-/-/≤⟨
        ||

Αποσυνδεδεμένος geoavlonitis

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2014
  • Τόπος: Κέρκυρα/Ξάνθη
  • Μηνύματα: 1585
Το TOP έβγαινε μέχρι πέρσι στις συχνότητες 45 και 55 αναλογικά, όσον αφορά τη λήψη του σταθμού στην Κέρκυρα. Το 2014 μπορώ να πω με σιγουριά πως στον Ποταμό (κοντινή σχετικά περιοχή με τα Δανίλια) έβλεπα πολύ καθαρά το TOP στο κανάλι 55 (το 45 το κάλυπτε η εκπομπή του TV 5 από τον Παντοκράτορα). Στο 36 έβγαινε επίσης μέχρι πέρυσι το Klan TV. Οι λήψεις αυτές πιθανολογώ προέρχονται από την περιοχή των Αγίων Σαράντα, 35 περίπου χιλιόμετρα σε ευθεία από την πόλη της Κέρκυρας.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος panos_panopoulos

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2006
  • Τόπος: Αγρίnew (Αγρίνιου)
  • Μηνύματα: 865
Σωστά κάπου υπάρχει και άλλο βιντεάκι με το άλλο κανάλι Klan TV στο 36. Οι λήψεις ήταν οριακές δεν ήταν δυνατές για παράδειγμα όμως το 43 είχε σταθερά όλο τον χρόνο το ΕΡΤ2 από Περγαντι στα 140χλμ εκεί καθώς και τα υπόλοιπα κανάλια πιο εξασθένημενα
Γαζωτής Ιταλών:

/-/-/-/-/≤⟨
        ||

Αποσυνδεδεμένος panos456

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2011
  • Τόπος: Πύργος Ηλείας
  • Μηνύματα: 3476
    • FMLIST - Παγκόσμια βάση δεδομένων για FM, TV, DAB+
Αν και σκεφτόμουν να γράψω το συγκεκριμένο post στο νήμα του ραδιοφωνικού DX, ταιριάζει περισσότερο εδώ.. Με αφορμή το σημερινό επικό σποραδικό, βλέποντας πως τα σήματα στα FM από Αλγερία, Ισπανία και Ιταλία ήταν πολύ δυνατά, πήρα την απόφαση να ελέγξω σοβαρά πάνω από τα 108 MHz, σε περίπτωση που έχουμε κάποια έκπληξη...

Και να που είχαμε τελικά, καθώς κατόρθωσα για πρώτη φορά στα 10 χρόνια ενασχόλησης να λάβω τηλεοπτικό σταθμό στη μπάντα VHF 3, από Αλγερία συγκεκριμένα στο δίαυλο 6!!! Αρχικά εντόπισα τη συχνότητα της εικόνας στα 182.25 MHz να έρχεται και να φεύγει, και σχεδόν αμέσως μετακινήθηκα στη συχνότητα του ήχου στα 187.75 MHz όπου ερχόταν και ο ήχος του καναλιού! Ακολουθεί screenshot με το φέρον της εικόνας αλλά και ένα βίντεο με την ιστορική αυτή λήψη του ήχου του καναλιού..

[ Τα συνημμένα δεν εμφανίζονται στους επισκέπτες ]


Εξοπλισμός DX: SDRPlay RSP1A με λογισμικό HDSDR, Sangean ATS-909X, Sangean DPR-69+
Κεραία: Scanmaster D1300 Discone

Διαδικτυακός δέκτης για τον Πύργο Ηλείας μέσω του GlobalTuners (ενεργός για ορισμένες ώρες της ημέρας): Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος panos_panopoulos

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2006
  • Τόπος: Αγρίnew (Αγρίνιου)
  • Μηνύματα: 865
Συγχαρητήρια. Πιστεύω δεν υπάρχει τρόπος εγγραφής βίντεο με εικόνα έτσι οπότε για όποιον θέλει θα πρέπει να παίξει με έγγραφη από αναλογικό μηχάνημα. Και επειδή χρειάζεται δέκτης πολύ καλός έχω να πω ότι το καλύτερο αναλογικό tuner είναι τα Philips που έχουν φορεθεί στα cablecrypt παλιότερα επομένως ένα τέτοιο κάνει. Πιθανώς έχω κάπου ένα τέτοιο με πλακέτα αυτόματης εναλλαγής πολικότητας (patch). Θα ήθελα να δοκιμάσω γιατί είναι πολλά τα χρόνια 1986-1987-1988 που έχω να πιάσω Αραβία
Γαζωτής Ιταλών:

/-/-/-/-/≤⟨
        ||

Αποσυνδεδεμένος geoavlonitis

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2014
  • Τόπος: Κέρκυρα/Ξάνθη
  • Μηνύματα: 1585
Είχα διαβάσει κάπου για μια τέτοια περίπτωση, όπου έπιασαν την ΕΤ1 από Αχενδριά Ηρακλείου στην Ισπανία την δεκαετία του 90. Δεν είμαι όμως καθόλου σίγουρος αν θυμάμαι σωστά. Σίγουρα η λήψη σου Πάνο είναι πολύ σπάνια για σποραδικό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος panos456

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2011
  • Τόπος: Πύργος Ηλείας
  • Μηνύματα: 3476
    • FMLIST - Παγκόσμια βάση δεδομένων για FM, TV, DAB+
Για την ιστορία, εκτός από τον ήχο έγραψα σε IQ και τη συχνότητα της εικόνας! Η αλήθεια είναι πως προσπάθησα να "αποκωδικοποιήσω" τη συχνότητα της εικόνας με το SDR# και το plugin της αναλογικής τηλεόρασης αλλά το σήμα ήταν τόσο αδύναμο που ακόμα και στις στιγμές που έφερνε καλύτερο σήμα δεν φαινόταν τίποτα... Υπόψιν ότι η λήψη έγινε με τη discone ΧΩΡΙΣ ενισχυτή, και όλοι γνωρίζουμε πόσο σημαντική είναι στην τηλεόραση η κεραία VHF III μαζί με ενισχυτή για τη μέγιστη δυνατή ισχύ στη λήψη...

Στάλθηκε από το SM-A307FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εξοπλισμός DX: SDRPlay RSP1A με λογισμικό HDSDR, Sangean ATS-909X, Sangean DPR-69+
Κεραία: Scanmaster D1300 Discone

Διαδικτυακός δέκτης για τον Πύργο Ηλείας μέσω του GlobalTuners (ενεργός για ορισμένες ώρες της ημέρας): Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος panos_panopoulos

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2006
  • Τόπος: Αγρίnew (Αγρίνιου)
  • Μηνύματα: 865
Σίγουρα χρειάζεται και ένας ενισχυτής χαμηλού θορύβου. Στην αρχή του κυκλώματος όμως εχει bandpass φίλτρο δηλαδή φίλτρο διέλευσης της περιοχής που ενισχύει και απόρριψης όλων των υπολοίπων με ότι συνεπάγεται αυτό.


Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Είχα διαβάσει κάπου για μια τέτοια περίπτωση, όπου έπιασαν την ΕΤ1 από Αχενδριά Ηρακλείου στην Ισπανία την δεκαετία του 90.
Παρόμοιο. Περγαντι κανάλι 3 VHF Low λήψη στην Γαλλία με σποραδικο. Εγγραφή σε VHS

Γαζωτής Ιταλών:

/-/-/-/-/≤⟨
        ||

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29717
αυτη η ληψη ειναι στα VHF1 συχνοτητες κατω απο τα FM
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος panos_panopoulos

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2006
  • Τόπος: Αγρίnew (Αγρίνιου)
  • Μηνύματα: 865
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
αυτη η ληψη ειναι στα VHF1 συχνοτητες κατω απο τα FM
Όντως εκεί χαμηλότερα από τα FM περνάνε τα πάντα και ταξιδεύουν μακρυά. 1998 καλοκαίρι Δανιλια Κέρκυρας ίδια συχνότητα σποραδικο TVE1 από Ισπανία για λίγο από ότι θυμάμαι και χωρίς ήχο, στην Sony Trinitron 15''
Γαζωτής Ιταλών:

/-/-/-/-/≤⟨
        ||


 


* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 29/03/2024 (01:50)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 29/03/2024 (00:19)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: xantono Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (22:28)
* Απ: Ψηφιακοί ραδιοφωνικοί δέκτες - παρουσιάσεις, απορίες, προβλήματα, λύσεις  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Ραδιόφωνο (DAB, DAB+, DMB) 28/03/2024 (22:05)
* Απ: Ψηφιακοί ραδιοφωνικοί δέκτες - παρουσιάσεις, απορίες, προβλήματα, λύσεις  Μέλος: tbaruzzo Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Ραδιόφωνο (DAB, DAB+, DMB) 28/03/2024 (21:54)
* Απ: Ψηφιακοί ραδιοφωνικοί δέκτες - παρουσιάσεις, απορίες, προβλήματα, λύσεις  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Ραδιόφωνο (DAB, DAB+, DMB) 28/03/2024 (21:36)
* Απ: Ψηφιακοί ραδιοφωνικοί δέκτες - παρουσιάσεις, απορίες, προβλήματα, λύσεις  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Ραδιόφωνο (DAB, DAB+, DMB) 28/03/2024 (21:29)
* Απ: HellasSat 3 / 4 στις 39°E (λήψεις - αναφορές)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Λήψη HellasSat (39° East) 28/03/2024 (20:35)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (20:16)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (19:45)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (19:42)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: paksat Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (19:01)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (18:50)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (16:31)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (16:17)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (15:48)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: NetSurfer_g7 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (15:34)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: paksat Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (15:30)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: ANDREASSAT Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (15:20)
* Απ: Eutelsat 36D @ 36° E  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: Δορυφορικές λήψεις γενικά 28/03/2024 (14:08)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: gewrgios Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (13:06)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: NetSurfer_g7 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 28/03/2024 (12:25)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 28/03/2024 (10:56)
* Απ: Ψηφιακοί ραδιοφωνικοί δέκτες - παρουσιάσεις, απορίες, προβλήματα, λύσεις  Μέλος: tbaruzzo Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Ραδιόφωνο (DAB, DAB+, DMB) 28/03/2024 (10:30)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (08:48)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Palmwoods Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (06:25)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (03:07)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (02:55)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: tbaruzzo Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (00:54)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (00:03)