Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΘΕΣΣΑΛΙΑ, ΣΠΟΡΑΔΕΣ & ΒΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 07]
  • Πεμ 25 Απρ 2024, 04:05
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΘΕΣΣΑΛΙΑ, ΣΠΟΡΑΔΕΣ & ΒΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 07]  (Αναγνώστηκε 207004 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thodorisk

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2016
  • Τόπος: Λιβάδι Τιτάρου
  • Μηνύματα: 497
Βορειοδυτικα του χωριου Δολιχη Ελασσονας στο κτημα μου εχω καθαρη οπτικη επαφη με τη Βερδικουσα δηλαδη το βλεπω το χωριο.Οταν στοχευω με την κεραια μου εκει οι συχνοτητες που αναφερω παραπανω ως συχνοτητες βερδικουσα δηλαδη 24,30,32,49 γινονται 100% στην ενταση και στην ποιοτητα σηματος.Οι συχνοτητες 22,35,38,52 γινονται και αυτες 100%.Αυτο μπορει να οφειλεται στο γεγονος οτι ερχονται απο δοβρουτσι.

Αποσυνδεδεμένος giorgosk

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2008
  • Μηνύματα: 166
Ο αναμεταδότης των φηφιακών της ΕΡΤ στον Αετόλοφο  Αγιάς στη συχνότητα 33 σταμάτησε να εκπέμπει...τον τοποθέτησε ο Δήμος Αγιάς διότι αρκετά σπίτια δεν μπορούσαν να λάβουν σήμα ούτε από Πήλιο ούτε από Δοβρούτσι

Αποσυνδεδεμένος giorgosk

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2008
  • Μηνύματα: 166
Αποκαταστάθηκε ο αναμεταδότης..
Δείτε το παρακάτω link.

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δικαιούμαστε δηλαδή π.χ από την Cosmote κουπόνι για αγορά δορυφορικού πιάτου . Το λέω αυτό γιατί το χωριό μου είναι ένα από τα 3 του δήμου Αγιάς που είναι στις λευκές περιοχές.

Γνωρίζετε κάτι παραπάνω ;;

Συνδεδεμένος cocu

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Κατερίνη
  • Μηνύματα: 473
Από κάλυψη πως είναι η Ερτ στο νησί της Σκοπέλου;Γνωρίζει κάποιος;

Αποσυνδεδεμένος thodorisk

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2016
  • Τόπος: Λιβάδι Τιτάρου
  • Μηνύματα: 497
Χθες πηγα με τη φορητη τηλεοραση στο παρκο κεραιων στη Μελουνα.Τελικα ειχα κανει λαθος σε προηγουμενες αναρτησεις σχετικα με τις συχνοτητες της Μελουνας.Ειχαν βαση τα λεγομενα του bill82.Με μπερδεψε το γεγονος οτι υπαρχει αναμεταδοτης στο Λυκουδι Ελασσονας που εχει τις ιδιες συχνοτητες με τη Μελουνα και τον οποιο θα παρουσιασω προσεχως.Τα αναλογικα εχουν σταματησει.Οπως εχω γραψει παραπανω ο δημος Ελασσονας εκπεμπει ενα μπουκετο στην 43 με τα καναλια 4ε και eurosport 1 ως CH1 και CH2 αντιστοιχα.Δικτυο βγαζει standard.Oι συχνοτητες της Mελουνας ειναι:
24 ερτ
30 digea 1
32 digea 2
43 standard(4ε & eurospοrt 1)
49 digea περιφερειακα
Στο Λιβαδι ερχεται το μπουκετο της ερτ με λιγο σημα στις συχνοτητες 27 34 44 56.Μηπως ξερει καποιος να μου πει απο που ειναι;Φαινεται να ερχονται απο τον καμπο της Θεσσαλιας.

Αποσυνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5699
Αν έχεις καλή κεραια και ενισχυτή λογικό να σου έρχεται σημα από μακρια . Η ερτ έχει στο 34 από αηδονοχωρι Καρδίτσας
Από αθηνα σου ήρθε ποτε τιποτα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος thodorisk

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2016
  • Τόπος: Λιβάδι Τιτάρου
  • Μηνύματα: 497
Η πιο δυνατη και σταθερη ειναι η 44.Αυτη πιανει μονιμα.Οι αλλες εχουν σκαμπανεβασματα.Ποτε εμφανιζονται ποτε εξαφανιζονται.Παιζει μεγαλο ρολο η κεραια δε λεω αλλα βρισκομαστε στα 1200 μετρα υψομετρο.Απο Αθηνα μονο οταν εχει διαδοση ερχονται καποιες συχνοτητες απο Παρνηθα.

Αποσυνδεδεμένος arva

  • Γενικός συντονιστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Πεύκη, Αττική
  • Μηνύματα: 5050
Η 44 πρέπει να σου έρχεται από Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος thodorisk

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2016
  • Τόπος: Λιβάδι Τιτάρου
  • Μηνύματα: 497
Η 44 πρωτοεμφανιστηκε τον Φεβρουαριο.Μπορει να αυξησαν την ισχυ στο εν λογω κεντρο και να φτανει ως εδω.Κατι πρεπει να εγινε με την μεταβαση της ερτ.Το υψομετρο του κεντρου ειναι 1150 μετρα κατι που βοηθαει στο να φτανει τοσο μακρια.Υπολογισα την αποσταση της κεραιας μου με αυτο το κεντρο και ειναι 150 χιλιομετρα σε ευθεια.Η κεραια μου ειναι στραμμενη προς τον Ολυμπο και συγκεκριμενα στο Πηλιο.Τα σηματα αυτα ερχονται πλευρικα με την 44 σταθερη και τα 27 34 56 με σκαμπανεβασματα.Μπροστα μου εχω σπιτια και δεν εχω καλη θεα προς τον καμπο.Το σπιτι της θειας μου βρισκεται 100 μετρα ψηλοτερα απο το δικο μου και εχει τελεια θεα προς τον καμπο.Η κεραια ειναι στραμμενη στη Μελουνα και οι συχνοτητες 27 34 44 εχουν σταθερο σημα.Η 56 ισα ισα που βγαινει.Η κεραια και ο ενισχυτης ειναι παμπαλαια και ομως εχει καλυτερη ληψη απο μενα που εχω καινουργια κεραια και ενισχυτη.Οταν πηγα την πρωτη φορα για να δω τι πιανει ειχε περασμενα μεσα στην τηλεοραση τα περιφερειακα της Στερεας Ελλαδας αλλα ειχαν μαυρο και δεν επαιζαν.Μετα απο νεα σαρωση δεν ξαναεμφανιστηκαν.Δεν συγκρατησα τη συχνοτητα.Μαλλον ερχοτανε απο Δομοκο η Λιχαδα.

Αποσυνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5699
Εχεις καλύτερο σημα από πηλιο παρα από δοβρουτσι -βερδικουσα και γι αυτο είναι γυρισμένη η κεραια σου εκει;

Προφανώς ήταν η 53 αφού περνάει ποτε ποτε η Πάρνηθα .ο πομπός του Δομοκού δε ξερω αν στέλνει σημα προς βόρεια.
Τα καναλια της 53 τα έχω ακόμα αποθηκευμένα στην tv στο σπιτι μου στην Κατερίνη . Τα έβγαλα μια μερα με έντονη διαδοση

Κάποτε στον κοκκινοπλο υπήρχε αναλογικός πομπός στο καναλι 28, μήπως το έκαναν ψηφιακο;



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος thodorisk

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2016
  • Τόπος: Λιβάδι Τιτάρου
  • Μηνύματα: 497
Στο χωριο πιανουμε καλυτερα τα κρατικα και τα περιφερειακα απο Πηλιο σε σχεση με το Δοβρουτσι.Τα ιδιωτικα πιανουν καλυτερα απο Δοβρουτσι λογω και του προβληματος της κοινης συχνοτητας 29 απο Πηλιο και Μεταξα.Αυτο γινοταν και επι αναλογικης εποχης.Τα μισα τα βλεπαμε απο Πηλιο και τα αλλα μισα απο Δοβρουτσι.Τωρα που το λες εχω σκοπο να παω στον Κοκκινοπηλο μιας και ειναι δυο βηματα απο εδω.Αν υπαρχει κατι θα κανω αναφορα αν και δεν νομιζω να λειτουργει ψηφιακος πομπος αλλα δεν ξερεις καμια φορα.Μαλλον θες να πεις Λιχαδα.Στην τηλεοραση ηταν αποθηκευμενα τα περιφερειακα της Στερεας Ελλαδας(ε tv,ενα tv,star κεντρικης ελλαδας).Αν ηταν απο Παρνηθα θα ειχε αποθηκευμενα τα περιφερειακα της Αττικης.

Αποσυνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5699
Τα περιφερειακά της στερεας Ελλαδος βγαιναν με δυνατό σημα από Πάρνηθα στο 53 . Σε συνδιασμο με το διαφορετικό Qam  σε σχέση με τα άλλα περιφερειακά , τα έκαναν να τα κατεβάζει ευκολα ακόμα και με λιγο σημα και χωρίς να πιξελιαζει η εικόνα .

Δε ξερω αν κράτησαν κανενα πομπό και πάνω στην Καρυά και στην Καλλιπεύκη αλλά  από εκει θα σου είναι δύσκολο να σου έρχεται κάτι.
 


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος thodorisk

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2016
  • Τόπος: Λιβάδι Τιτάρου
  • Μηνύματα: 497
Στην Καρυα και στην Καλλιπευκη εχω σκοπο να παω για να δω τι εκπεμπει εκει.Ενα ειναι το κεντρο πανω απο την Καλλιπευκη που εξυπηρετει και την Καρυα η υπαρχει και δευτερο;

Αποσυνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5699
Πριν 10 χρόνια είχα καταγράψει και φωτογραφήσει τους πομπούς στην Καλλιπεύκη . Ο ιστός ήταν βόρεια του χωριού. Τον ψάχνω στο google maps αλλά δεν τον βρισκω . Η καρυά πρέπει να έχει και αυτή δικό της ιστό γιατί στο street view τα σπίτια έχουν γυρισμένη κεραια βορειοδυτικά . Επίσημα δεν καλύπτονται από τα κυρία μεγάλα κέντρα εκπομπής


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος thodorisk

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2016
  • Τόπος: Λιβάδι Τιτάρου
  • Μηνύματα: 497
Υπαρχει ενα αρθρο στην ελευθερια Λαρισας που λεει οτι η Καρυα και το Λυκουδι Ελασσονας αναγκαστηκαν να τοποθετησουν μονοι τους αναμεταδοτη γιατι εχουν προβληματικη καλυψη απο το ψηφιακο σημα της digea. Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Οι αναμεταδοτες της Καλλιπευκης πρεπει να ειναι αυτοι:
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Ο αναμεταδοτης της Kαρυας μαλλον ειναι αυτος:
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Η Kαρυα το Λυκουδι και το Kεφαλοβρυσο ειναι τα τρια χωρια της επαρχιας Eλασσονας με το μεγαλυτερο προβλημα ληψης ψηφιακων καναλιων γι` αυτο εχουν δικους τους αναμεταδοτες.

Αποσυνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5699
Το κεφαλόβρυσο καλύπτεται ποια από την βερδικουσια και γύρισαν όλα τα σπίτια εκει τις κεραιες τους . Η βαλανιδα εμεινε τωρα χωρίς σημα .
 Επι αναλογικής εποχής εβγαινε λιγο το 41 οποτε ισως τωρα να βγάζουν και τιποτα άλλο από πηλιο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος thodorisk

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2016
  • Τόπος: Λιβάδι Τιτάρου
  • Μηνύματα: 497
Ειχα παει στο Κεφαλοβρυσο τη Δευτερα.Λειτουργει το μπουκετο της ερτ στην 51.Τα αναλογικα εχουν κλεισει.Σε ενα μερος λιγο πριν μπεις στο χωριο περναει πολυ καλα ο Μεταξας.Η Βαλανιδα εχω την εντυπωση πως καλυπτεται απο Πηλιο χωρις να ειμαι σιγουρος.Εχω βγαλει φωτογραφιες το τοπικο κεντρο του Κεφαλοβρυσου.Θα τις δημοσιευσω τις επομενες μερες.

Αποσυνδεδεμένος gravis

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Μηνύματα: 168
Δεν ξέρω τι έγινε αλλα πλέον λαμβάνω τελεια τα HD καναλια απο δοβρουτσι απο το κεντρο της Λάρισας χωρις σπασιματα χωρις να αλλαξω κατι στην εγκατάσταση. Μεχρι τωρα εβλεπα μονο SD καναλια λογω κακης ληψης των HD

Αποσυνδεδεμένος giorgosk

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2008
  • Μηνύματα: 166
Στην 33 από Αετόλοφο Αγιάς τα κρατικά σταμάτησαν πάλι. Θα τηλεφωνήσω αύριο στον δήμο να το ελέγξουν.
Στο χωριό μου ( Νερόμυλοι Αγιάς )  ενώ λαμβάνουμε τα ψηφιακά της digea από Δοβρούτσι τα κρατικά δεν τα λαμβάνουμε.

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Αυτό πως το εξηγείται ;;




Μίλησα με ένα φιλαράκι που ασχολείται με αυτά και μου είπε πως επειδή στο χωριό τα πιάνουμε οριακά συμβαίνει το εξής. Ο αναμεταδότης των κρατικών στο Δοβρούτσι είναι πιο χαμηλά τοποθετημένος και έτσι δεν φτάνει το σήμα στο χωριό μας.

Αποσυνδεδεμένος thodorisk

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2016
  • Τόπος: Λιβάδι Τιτάρου
  • Μηνύματα: 497
Τα αναλογικά από Κοκκινοπηλό πρέπει να επαναλειτούργησαν αρχές Δεκεμβρίου.Τα πιάνω στο Λιβάδι με ασθενές σήμα.

Συνδεδεμένος cocu

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Κατερίνη
  • Μηνύματα: 473
Με το καινούργιο διάταγμα, ποιές θα είναι οι συχνότητες από Πήλιο;

Αποσυνδεδεμένος Latinsoapsfever

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Λήμνος / Αθήνα
  • Μηνύματα: 3121
    • http://www.telenovelas.gr
25, 37 ΕΡΤ
26, 28, 32 DIGEA
39, 40 περιφερειακά.

Οι συχνότητες 25 και 39 ήταν σε ανοιχτό χρώμα με υποσημείωση πως λόγω παρεμβολών ενδεχομένως να μη χρησιμοποιηθούν σε πρώτη φάση. Τώρα αν αυτό άλλαξε και που θα πάει η ΕΡΤ μενει να το δούμε. Η 2η συχνότητα των περιφερειακών δεν χρειάζεται άλλωστε..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος thodorisk

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2016
  • Τόπος: Λιβάδι Τιτάρου
  • Μηνύματα: 497
Βασίλη θα ήθελα να σε κάνω μια ερώτηση;
Σύμφωνα με το άρθρο του digitaltvinfo.gr που παραθέτω παρακάτω γράφει 34 Κορομηλιά Τρικάλων.Η Κορομηλιά Τρικάλων(κ.ε. Καλαμπάκα) μαζί με το Δοβρούτσι και τη Βερδικούσα έχουν κοινές συχνότητες(22,35,38,52 εκτός των hd) δηλαδή βρίσκονται σε sfn μονοσυχνικό δίκτυο.Της Βερδικούσας το είχα υποψιαστεί από καιρό ότι είναι αυτές οι συχνότητες.Μήπως στην Κορομηλιά Τρικάλων υπάρχει δεύτερο κέντρο εκπομπής της ερτ που έχει βάλει gap filler στο ch 34;Είχα διαβάσει σε παλιότερες αναρτήσεις πως υπήρχε ένα ακόμα κέντρο που βρισκόταν λίγο ψηλότερα στην Αγία Παρασκευή ίσως για να καλύπτει κάποιο χωριό επιπλέον.Στην 34 έχει και από Αηδονοχώρι Καρδίτσας.Στην 27 από Ελάτη Τρικάλων και Κερασιά Καρδίτσας.Στην 44 Λαμία (Δυο Βουνά) Φθιώτιδας.Εδώ στο χωριό πιάνει καλά ο μελωδία Λαμίας στους 88 αλλά δεν γνωρίζω αν εκπέμπει από Δύο Βουνά η Καλαμάκι Δομοκού.Πάντως η 51 από Κεφαλόβρυσο Ελασσόνας δεν έρχεται εδώ γιατί εμποδίζουν τα βουνά του Δρυμού Ελασσόνας που ονομάζονται Γκουμπές.

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5699
Τα Χριστούγεννα που πήγα στην καλαμπακα δεν είδα κάτι σε αυτές τις συχνότητες . Υπήρχαν οι προβλεπόμενες και νομίζω στην 28 κ 42 υπήρχε η ερτ με χαμηλό σημα που τος είχα βγάλει και πριν 1μιση χρόνο
Ο μελωδία 88 βγαίνει από τα 2 βουνά


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος thodorisk

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2016
  • Τόπος: Λιβάδι Τιτάρου
  • Μηνύματα: 497
Οι συχνότητες που αναφέρει το άρθρο δεν είναι τελείως αξιόπιστες.Αν δεις τη συχνότητα ραντάρ Χορτιάτη λέει 49 ενώ η κανονική είναι 38.Άρα επομένως η 34 που λέει από Κορομηλιά Τρικάλων μπορεί να είναι η μία εκ των δύο που αναφέρεις.Ο μελωδία 88 μήπως έχει δεύτερο πομπό στο Καλαμάκι Δομοκού;Το είχα διαβάσει σε παλιότερη ανάρτηση.Αν και εδώ έρχεται καλά δεν ανοίγει το stereo και το rds που ενδεχομένως να έχει.Το ραδιοφωνικό και το τηλεοπτικό κέντρο στα Δύο Βουνά είναι δύο διαφορετικά κέντρα.Το τηλεοπτικό βρίσκεται σε ένα ύψωμα ανάμεσα στα χωριά Κουμαρίτσι και Δύο Βουνά ενώ το ραδιοφωνικό κάπου κοντά στη γέφυρα του Γοργοποτάμου.

Αποσυνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5699
Δεν ξερω αν το 22 από κορομηλια βγαίνει από το ψηλο σημείο ή από το χαμηλό στην πλαγια του βουνού που βγαίνει η digea. Το 42 νομιζω πως είναι για το χωριό Διαβα .
Στα 2βουνα στο ιδιο σημείο είναι και ο ιστός της ερτ και αυτός του μελωδία . Από αντινιτσα βγαίνει κ η ερτ στο 25 αλλά δε ξερω αν κάνει εκπομπή προς βόρεια


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος thodorisk

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2016
  • Τόπος: Λιβάδι Τιτάρου
  • Μηνύματα: 497
Λογικά η 42 βγαίνει από τον ιερό ναό της Αγίας Παρασκευής που βρίσκεται στην κορυφή για να καλύπτει αυτό το χωριό που λες και η 22 από την πλαγιά για να καλύπτει την Καλαμπάκα και την ευρύτερη περιοχή.

Αποσυνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5699
Μόλις είδα ξανά το βίντεο μου , στο 40 ήταν η ερτ και οχι 42.
Εγω λεω πως όσο την ερτ την έβγαζε η digea στο 45 εβγαινε από την πλαγιά . Τωρα η ερτ ισως τη βγάζει από την προβλεπόμενη θέση στην κορυφή, πάνω από την κορομηλια . Στην tv του ξενοδοχείου η 40 είχε μικρότερη ένταση από την 22 .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος thodorisk

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2016
  • Τόπος: Λιβάδι Τιτάρου
  • Μηνύματα: 497
Εγώ που βλέπω τους χάρτες στο google maps πάνω από την Κορομηλιά στον ιερό ναό της Αγίας Παρασκευής φαίνεται να είναι το ψηλότερο σημείο δηλαδή η κορυφή.Αυτό το σημείο έχει οπτική επαφή με το χωριό Διάβα.Από εκεί πιθανόν να βγαίνει η 40.Η 22 από λίγο παρακάτω στην πλαγιά.

Αποσυνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5699
Υπενθυμίζω : η ερτ δεν βγαίνει πάντα από το ιδιο σημείο με αυτο της ερτ . Γι αυτο λεω πως το 22 μπορεί να βγαίνει από την κορυφή .Η digea της βόλευε να βγει από την πλαγια κι οχι από την κορυφή . Οπως την βόλεψε να πάει τελικά στην βερδικουσια κι οχι στη Μελουνα .
Το ιδιο συμβαίνει περιπου αντίστροφα και στη βάρη αττικης που η ερτ πήγε χαμηλά στον ιστό που είχε γιατί εκει την βόλευε. Και στον υμηττο κ την Πάρνηθα  η κεραια της digea με την ερτ έχουν γύρω στο 1χλμ απόσταση και σε ελαφρά χαμηλότερο υψόμετρο .


Sent from my iPhone using Tapatalk


 


* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο νομό ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (01:22)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 25/04/2024 (01:09)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Chris_S Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (23:42)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΘΡΑΚΗ, ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ & ΣΕΡΡΕΣ [ΠΖ 01]  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 24/04/2024 (23:22)
* Απ: CB Radio   Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 24/04/2024 (23:12)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: Thodoris_Z Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (22:44)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (22:11)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (22:09)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (21:08)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΠΙΕΡΙΑΣ  Μέλος: cocu Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (19:58)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: jinn42 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (19:19)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο νομό ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ  Μέλος: Thodoris_Z Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (19:13)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: Thodoris_Z Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (19:03)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ  Μέλος: Thodoris_Z Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (19:01)
* Απ: HellasSat 3 / 4 στις 39°E (λήψεις - αναφορές)  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: Λήψη HellasSat (39° East) 24/04/2024 (16:30)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στον ΕΒΡΟ  Μέλος: MCelliotG Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (16:03)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 24/04/2024 (11:31)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 24/04/2024 (11:25)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (11:09)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: deepbluesky Φόρουμ: IPTV Γενικά 24/04/2024 (09:16)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στα SW   Μέλος: tbaruzzo Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 24/04/2024 (08:48)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: Kalos Φόρουμ: IPTV Γενικά 24/04/2024 (04:05)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  Μέλος: robi1994 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (02:29)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΠΙΕΡΙΑΣ  Μέλος: MCelliotG Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 24/04/2024 (01:48)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/04/2024 (23:35)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  Μέλος: channelos Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/04/2024 (22:36)
* Απ: Το ΟΝΕ CHANNEL στην Κύπρο  Μέλος: marios121 Φόρουμ: Ειδήσεις από την Κύπρο 23/04/2024 (21:45)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: palis Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 23/04/2024 (20:10)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ  Μέλος: Thodoris_Z Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/04/2024 (19:46)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΠΙΕΡΙΑΣ  Μέλος: thanost Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 23/04/2024 (18:42)