Ο ALPHA TV στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)
  • Παρ 10 Μάι 2024, 12:19
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Ο ALPHA TV στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  (Αναγνώστηκε 121227 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος g.thanasias

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2008
  • Μηνύματα: 110
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #60: Δευ 13 Οκτ 2008, 19:00 »
Παράθεση από: "ntwrk24"
Υπάρχει η 63UHF.
Δεν έχω μετρήσει τώρα τελευταία, αλλά για να το λέτε θα ξέρετε, αλλά και πάλι δεν μπορούμε να αλλάξουμε, εξηγώ το λόγο.
Αν και πάλι κενό κανάλι στη Θεσ/νίκη λίγο δύσκολο δεν είναι?

Αποσυνδεδεμένος anastazio

  • Διαγραμμένο Μέλος
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: Ιωάννινα
  • Μηνύματα: 3060
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #61: Δευ 13 Οκτ 2008, 19:03 »
Kαλώς ήρθατε (ενεργά) στο satleo forum κ. Θανασιά !
Η εσωστρέφεια ξέρετε δεν έκανε ποτέ καλό σε κανέναν...
Xαίρομαι λοιπόν που ο εκπρόσωπος της τεχνικής διεύθυνσης του Alpha tv θα συμμετέχει (με δεδομένη την πίεση χρόνου)στις συζητήσεις μας
Αλλωστε το ίδιο πράγμα- με εσάς -επιδιώκουμε εδώ στο forum ...
Τέλεια εικόνα και ήχο για όλα τα Εθνικής Εμβέλειας τηλεοπτικά κανάλια της Χώρας μας

Αποσυνδεδεμένος ntwrk24

  • Ανενεργός
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2006
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 2183
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #62: Δευ 13 Οκτ 2008, 19:08 »
Παράθεση από: "g.thanasias"
Παράθεση από: "ntwrk24"
Υπάρχει η 63UHF.
Δεν έχω μετρήσει τώρα τελευταία, αλλά για να το λέτε θα ξέρετε, αλλά και πάλι δεν μπορούμε να αλλάξουμε, εξηγώ το λόγο.
Αν και πάλι κενό κανάλι στη Θεσ/νίκη λίγο δύσκολο δεν είναι?

Το γνωρίζω ήδη αυτό που λέτε ότι δεν μπορείτε να αλλάξετε συχνότητες ούτε να βάλετε καινούργιους πομπούς από παλαιότερη επικοινωνία με το σταθμό.

Η 63UHF είναι κενή στην Θεσσαλονίκη και μόνο τα απογεύματα ανοίγει ένας με τραγούδια. Μάλιστα σε σχετική συζήτηση και με τον κύριο Τσακίρη του ΣΚΑΙ την είχαμε αναφέρει αλλά προτίμησαν στον ΣΚΑΙ την 36UHF.


Αποσυνδεδεμένος g.thanasias

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2008
  • Μηνύματα: 110
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #63: Δευ 13 Οκτ 2008, 19:09 »
Παράθεση από: "anastazio"
Xαίρομαι λοιπόν που ο εκπρόσωπος της τεχνικής διεύθυνσης του Alpha tv θα συμμετέχει (με δεδομένη την πίεση χρόνου)στις συζητήσεις μας
Εξηγώ με το πρώτο μου ποστ ότι δεν εκφράζω καμία θέση της διοίκησης και φυσικά δεν εκπροσωπώ την εταιρεία, απλά μετέχω σαν ιδιώτης ισότιμα όπως όλοι σας, λέω την άποψή μου και όπου μπορώ να βοηθήσω σε κάτι ή να δώσω κάποια απάντηση θα το κάνω με ευχαρίστηση. ’λλωστε σαν υπάλληλος μιας εταιρείας θέλω να μην υπάρχουν παράπονα από τη δουλειά μας.

Συνδεδεμένος marios1234

  • Γενικός συντονιστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2007
  • Τόπος: Ιστιαία (Β. Εύβοια)
  • Μηνύματα: 3162
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #64: Δευ 13 Οκτ 2008, 19:53 »
Και επειδη τα καλα πρεπει να τα λεμε, ο ALPHA απο Λιχαδα στην 37 UHF ειναι το πιο καλορυθμισμενο καναλι,εχει πολυ μεγαλη ισχυ(περιπου στα επιπεδα του ΑΝΤ1 απο Λιχαδα) και μαλιστα εχω παρατηρησει οτι σε διακοπες ρευματος ειναι το μονο που συνεχιζει να παιζει(προφανως υπαρχει γεννητρια).ωστοσο,δεν ειναι ολα τελεια με αυτη τη συχνοτητα!στην 37UHF βγαινει απο Πηλιο το Θεσσαλια TV και στις περιοχες αλληλοκαλυψης Πηλιου-Λιχαδας(που ειναι αρκετες-αναμεσα τους και η δικη μου) υπαρχει σοβαρο προβλημα.η καταλληλοτερη λυση θα ηταν η συχνοτητα 57UHF που ειναι κενη τοσο απο Πηλιο και Λιχαδα,οσο και απο Δαμαστα,ωστε να προστατευτουν και οι περιοχες της Λαμιας που λαμβανουν και απο Λιχαδα οπως ξερουμε.αλλα οπως διαβασα πιο πανω,ειναι δυσκολο να γινει αλλαγη συχνοτητας!εγω παντως εκανα μια προταση...

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29905
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #65: Δευ 13 Οκτ 2008, 20:55 »
Παράθεση από: "g.thanasias"
@nektarios 1451 δεν είναι όλοι λακαμάδες!
Αγαπητέ κύριε με αυτό το ύφος δεν γίνετε συζήτηση, οπότε ίσως μπορείτε να καταλάβετε το λόγο που δεν θα καθίσει κάποιος να ασχοληθεί με τους χαρακτηρισμούς που μπορεί να κάνει κάποιος ανώνυμα.


Ισως να ήμουν απότομος - ιβρηστικός σε αυτό που είπα αλλά και τον σταθμό δεν τον τιμά να έχει πρόβλημα τόσο καιρό και να μην κάνει κάτι.Αναφέρομαι για το πρόβλημα που είχε στην Αρτα ο Αλφα.Αν δεν υπήρχε τεχνικός τόσα μαστόρια υπάρχουν εδώ να πάνε να αλλάξουν τον δέκτη και να ησυχάσουμε όλοι δεν νομίζω να σας αρέσει να σκάνε τηλέφωνα κάθε μέρα και να σας λένε το ίδιο πρόβλημα συνέχεια.
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος Serafeim Karakostas

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάρ 2006
  • Τόπος: Άρτα
  • Μηνύματα: 2047
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #66: Δευ 13 Οκτ 2008, 20:59 »
Παράθεση από: "g.thanasias"
@nektarios 1451 δεν είναι όλοι λακαμάδες!
Αγαπητέ κύριε με αυτό το ύφος δεν γίνετε συζήτηση, οπότε ίσως μπορείτε να καταλάβετε το λόγο που δεν θα καθίσει κάποιος να ασχοληθεί με τους χαρακτηρισμούς που μπορεί να κάνει κάποιος ανώνυμα.
Για τη συγκεκριμένη φράση προσωπικά ζητώ συγγνώμη.
Φιλικά, Άκης

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29905
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #67: Δευ 13 Οκτ 2008, 21:04 »
Παράθεση από: "Serafeim Karakostas"
Παράθεση από: "g.thanasias"
@nektarios 1451 δεν είναι όλοι λακαμάδες!
Αγαπητέ κύριε με αυτό το ύφος δεν γίνετε συζήτηση, οπότε ίσως μπορείτε να καταλάβετε το λόγο που δεν θα καθίσει κάποιος να ασχοληθεί με τους χαρακτηρισμούς που μπορεί να κάνει κάποιος ανώνυμα.
Για τη συγκεκριμένη φράση προσωπικά ζητώ συγγνώμη.

Ακη εγώ πρέπει να ζητήσω συγνώμη.
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος Serafeim Karakostas

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάρ 2006
  • Τόπος: Άρτα
  • Μηνύματα: 2047
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #68: Δευ 13 Οκτ 2008, 21:06 »
Παράθεση από: "nektarios 1451"
Ακη εγώ πρέπει να ζητήσω συγνώμη.
Ομάδα είμαστε, δεν υπάρχει πρόβλημα.
Φιλικά, Άκης

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17311
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #69: Δευ 13 Οκτ 2008, 21:35 »
Βρε βρε!!!!
Ένα απόγευμα είπα να ξεμυτίσω από το φόρουμ και δες τι έγινε!!!!!
Λοιπόν για να σοβαρευτούμε τώρα!!!!
Καταρχάς ένα πολύ θερμό καλωσόρισμα στον κύριο Θανασιά στην οικογένειά μας!
Βλέπετε κύριε Θανασιά που όλοι τελικά θέλουν το "σπρώξιμό" τους? Χαίρομαι που απαντήσατε στα posts μου (και στα υπόλοιπα) και ελπίζω να συγχωρήσετε τα σκληρά μου λόγια! Καμιά φορά και ο σκοπός αγιάζει τα μέσα (δε λέω "ο άγιος φοβέρα θέλει", δεν είναι του χαρακτήρα μου να φοφίζω ποτέ κανέναν)!!!!
Πρέπει βέβαια να σας πω εξαρχής ότι είναι πολύ μεγάλη μας τιμή που συμμετέχετε εσείς κάτι που προσωπικά δεν περίμενα!
Είστε κάτι σας "θρύλος" τουλάχιστον για τους συνάδελφους τεχνικούς εκεί στον ALPHA! Με έχουν παραπέμψει σε εσάς ουκ ολίγες φορές, και κρίμα που δεν έτυχε ποτέ να μιλήσουμε και προσωπικά! Αυτά βέβαια προ αμνημονεύτων ετών, όταν εξασκούσα το άθλημα της τηλεφωνικής συννενόησης! Τις περισσότερες φορές είχαν εσάς για πρότυπο! Βέβαια τους "ζόριζα" κι εγώ αρκετά!
Ευελπιστώ σε μία καλή συνεργασία σαν αυτή που έχουμε με τον κύριο Τσακίρη!
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #70: Τρι 14 Οκτ 2008, 01:44 »
Ναι, ειναι όμορφο να ξέρει κανεις οτι κάτι προσφέρει κι αυτός οταν παραθέτει εικονες και  δειγματα λήψης .

Ισως ετσι οι γιαγιουλες του χωριου επιτελους να βλέπουν καθαρά τις αγαπημένες τους σειρές.

Και ειναι ακόμα πιο όμορφο μεσα απο τον αγώνα και το τρέξιμο στις βουνοκορφές, κάτι να βγαίνει στο τέλος.

Ναι , κύριε Θανασιά, ειμαστε χαρουμενοι που είσθε εδω.

Για να κάνουμε την τηλεόραση στην Ελλάδα, καλύτερη, ολοι μαζί.
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος TRONIX

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάρ 2007
  • Τόπος: ΞΑΝΘΗ
  • Μηνύματα: 1846
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #71: Τρι 14 Οκτ 2008, 11:33 »
κυριε θανασια μπορειτε να ξναβαλετε στην ιστοσελιδα του καναλιου τον πινακα με τις συχνοτητες;ο παλιος πινακας που υπηρχε καποτε θελειενημερωση.Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος g.thanasias

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2008
  • Μηνύματα: 110
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #72: Τρι 14 Οκτ 2008, 14:23 »
Παράθεση από: "nektarios 1451"
Ακη εγώ πρέπει να ζητήσω συγνώμη.
Δεν υπάρχει λόγος συγνώμης, δεν έχουμε να μοιράσουμε τίποτα και ο καθένας μας μπορεί ανώνυμα να χαρακτηρίσει τον άλλο που δεν γνωρίζει καν όπως θέλει :wink: ’λλωστε σχεδόν όλους τους τεχνικούς πήρε η μπάλα.
Το πρόβλημα στην ’ρτα ήταν πιο πολύπλοκο από μια απλή αλλαγή δέκτη, αν ήταν μόνο αυτό θα γινόταν σε κάποιες ώρες ή μέρες.

@TRONIX δυστυχώς δεν είναι δική μας δουλειά, έχουμε δώσει τον νέο πίνακα στους υπεύθυνους, ελπίζω να γίνει σύντομα η αλλαγή.
Α! Γιώργο με λένε, όχι κύριο  :lol:

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17311
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #73: Τρι 14 Οκτ 2008, 15:09 »
Λοιπόν ας τα μαζέψουμε τώρα λίγο !
ΜΕΤΑΔΟΣΗ ALPHA CH 66 ΦΙΛΙΠΠΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Όπως ήδη έχετε διαβάσει η κατάσταση με τον αναμεταδότη για τις δυτικές συνοικίες είναι πολύ άσχημη! Αυτή τη στιγμή η λήψη από το 66 αν γίνεται είναι αναγκαστική καθώς ουδέποτε δεν έλειψε η κυμάτωση από την ΕΤ1! Ουσιαστικά η μόνη περιοχή που βλέπει καμπάνα την 66 είναι η περιοχή ανατολικά των Μετεώρων και η άνω περιοχή της Νεάπολης καθώς μόνο σε εκείνο το σημείο έχουμε παντελή έλλειψη της λήψης από Χορτιάτη! Σε όλα τα υπόλοιπα σημεία έχουμε κυμάτωση από εμφανή μεν αλλά όχι έως πολύ ενοχλητική!
Χονδρικά και από τις προσωπικές μου "μετρήσεις" μπορώ να πω ότι τουλάχιστον το 85% των περιοχών που δεν μπορούν να κάνουν σωστή λήψη από το Χορτιάτη στο 45 (θα εξηγήσω παρακάτω) ουδέποτε είδαν άψογη εικόνα από το κανάλι σας!
Εναλλακτική ή μάλλον μοναδική λύση για αξιοπρεπή εικόνα είναι να έχεις VHF κεραία για λήψη του ch9! Εδώ να σας δώσω τα εύσημα που κρατήσατε τη συχνότητα παρότι σίγουρα έχει ξεχαστεί το θέμα, καθώς προσωπικά ανέκαθεν διαφωνούσα με το ελληνικό φαινόμενο αποκλειστικής χρήσης της μπάντας από την κρατική τηλεόραση! Αυτό βέβαια είναι άλλο θέμα που δεν μπορεί να αναλυθεί εδώ!
Ακόμα όμως και να γίνει λήψη από το 9, η εικόνα ούτε εκεί είναι τέλεια με το στέρεο να "ξύνει" το φέρον της εικόνας δίνοντας της αρκετό "ψαροκόκκαλο"!
Δεν μπορώ να καταλάβω λοιπόν για ποιο λόγο λέχτηκε ότι ο ALPHA έχει τον ισχυρότερο πομπό στο Φιλίππειο, πόσο μάλλον από τη στιγμή που δεν μπορεί να καλύψει ολοσχερώς έναν υποτυπωδώς ισχύος πομπό όπως αυτόν της ΕΡΤ στο 66! Δεν ισχύει κάτι τέτοιο και όπως ήδη ανέλυσα δεν ισχύει και το ότι δεν υπάρχει πρόβλημα!

Η ΑΛΛΑΓΗ ΤΗΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑΣ
Είναι αλήθεια και αυτό το γνωρίζουμε καλά ότι οι σταθμοί πανελλήνιας εμβέλειας κωλύονται να αλλάξουν συχνότητες που ήδη έχουν δηλώσει στο ΕΣΡ! Πόσο μάλλον στην περίπτωση του ALPHA που σε αντίθεση με τον ΣΚΑΪ δεν θεωρείται πλέον δίκτυο υπό ανάπτυξη!
Όπως ήδη έχει λεχθεί μία καλή λύση είναι να μετακομίσει ο ALPHA στο κανάλι 63 όπου υπάρχει μία παντελώς παράνομη μετάδοση ημι-μουσικού καναλιού όχι όλο το 24ωρο!
Η απάντησή σας όπως αναμενόταν ήταν ότι δεν θα σας επιτρέψουν την αλλαγή!
Τα εύλογα ερωτήματα που προκύπτουν είναι τα εξής:
α) Έστω και αλλάζετε συχνότητα και σας καλεί εν ευθέτω χρόνο το ΕΣΡ για απολογία! Είναι δυνατόν ένα κανάλι να μην μπορεί να αποδείξει με έγγραφα και αποτελέσματα μετρήσεων τους λόγους της αλλαγής? Και εδώ δε μιλάμε για μία οποιαδήποτε περίπτωση αλλά για την ΕΡΤ! Κάτι που μας φέρνει στο δεύτερο ερώτημα!
β) Την ΕΡΤ δεν μπορεί επιτέλους κανένας να τη μαζέψει? Εδώ και 10 χρόνια κρατάει μία συχνότητα που δεν εξυπηρετεί κανένα στη Θεσσαλονίκη και μόνο προβλήματα δημιουργεί στην μπάντα! Αν η ΕΡΤ κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα νομικά κενά και να καταλάβει εν μία νυκτί τη συχνότητα 49 από το Φιλίππειο, πώς δικαιολογεί την κατάληψη της 66 από το Χορτιάτη δεδομένου ότι απαγορεύονται οι μεταδόσεις άνω του ενός διαύλου ανά κέντρο εκπομπής? Δηλαδή ο νόμος μόνο επιλεκτικά λειτουργεί?
γ) το πιο καίριο ερώτημα! Τι θα γίνει με τις συχνότητες που ήδη καταλαμβάνονται από ιδιωτικούς σταθμούς και θα δωθούν για ψηφιακή εκπομπή κατά τη μεταβατική περίοδο? Δεν θα έπρεπε να δοθεί μνεία για την αλλαγή των συχνοτήτων για όλα τα κέντρα εκπομπής όπου θα γίνουν οι αλλαγές (μόνο για την Αθήνα έχει κάτι ακουστεί)!
Νομίζω πως με τα παραπάνω συνάδουν αρκετοί λόγοι για τους οποίους πρέπει να γίνει αλλαγή συχνότητας (από 66 σε 63)! Ακόμα όμως και αν αυτό δεν είναι εφικτό θέλω να ρωτήσω το εξής:
Δεν μπορείτε με κάποιο τρόπο να αλλάξετε τα χαρακτηριστικά της μετάδοσης ώστε η μορφή της κυμάτωσης να αποκτήσει μορφή "σταυρού"! Ήδη πολλοί σταθμοί κάνουν αυτή τη ρύθμιση με καλά σχετικά αποτελέσματα! Πιστεύω ότι έτσι η κυμάτωση λόγω ΕΤ1 θα γίνει λιγότερο εμφανής και ενοχλητική!
Αυτά προς το παρόν, θα επιστρέψω σύντομα με την ανάλυση της λήψης του ALPHA από το κανάλι 45 και τα προβλήματα που υπάρχουν! Εκεί να δείτε τι γίνεται!
 :?
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος g.thanasias

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2008
  • Μηνύματα: 110
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #74: Τετ 15 Οκτ 2008, 13:00 »
mcelliot_g θα πρέπει να καθήσω να υπολογίσω και θα σου πω πόσα Kwatt θες για να εξαφανίσεις αυτή την παρεμβολή. Θα είναι πολλά και σίγουρα δεν θα αλλάξουν και πολλά αν πας την ισχύ πχ από τα 100 W στα 1000, με 10 dB η διαφορά θα είναι μεγάλη, αλλά πιστεύω όχι αρκετή. Πόσο μάλλον να την διπασιάσουμε, το περισσότερο που μπορούμε να κάνουμε, αλλά με 3 dB δε θα αλλάξει τίποτα.
Πάντως η ισχύς που έχουμε είναι ήδη υπεραρκετή για την περιοχή.
Για την αλλαγή συχνότητας το θέμα δεν είναι τεχνικό, άρα δεν μπορώ να απαντήσω, παρά μόνο να κάνω συζήτηση καφενείου για το τι θα έπρεπε να είχε γίνει και το τι θα έκανα αν ήμουν υπουργός για μια μέρα :lol:  
Περιμένω τις παρατηρήσεις για το Χορτιάτη.

Αποσυνδεδεμένος channelos

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2006
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 721
ALPHA και ΕΤ1 στο 66
« Απάντηση #75: Τετ 15 Οκτ 2008, 13:11 »
Λοιπόν ανεβάζω ένα screenshot από το 66 στη Θεσσαλονίκη!



Έτσι λαμβάνω τον ALPHA στο 66 από το Φιλίππειο στην περιοχή μου!
Πριν μερικές μέρες όμως ήταν πιο έντονο το πρόβλημα με τις παρεμβολές της ΕΤ1 του Χορτιάτη λόγω πτώσης της ισχύος του ALPHA!

Αποσυνδεδεμένος ntwrk24

  • Ανενεργός
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2006
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 2183
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #76: Τετ 15 Οκτ 2008, 13:42 »
Παρατήρηση στην φωτογραφία.

Απλά ’ρη την 66UHF την βγάζεις όντως πολύ καθαρή για τέτοια παρεμβολλή.  :)

Σε άλλη περιοχή δεν φαίνεται κανείς.


Αποσυνδεδεμένος channelos

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2006
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 721
ALPHA και ΕΤ1 στο 66
« Απάντηση #77: Τετ 15 Οκτ 2008, 14:24 »
Το ξέρω, απλά ανέβασα το screenshot γιατί μου το είχε ζητήσει ο Ηλίας!

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29905
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #78: Τετ 15 Οκτ 2008, 19:47 »
Εκτός από τις παρεμβολές βλέπω και ένα αλλο πρόβλημα το οποίο εμφανίζεται στα Ακαρνανικά όταν φυσάει δυνατός αέρας.Δείτε κάποιες καμπυλωτές γραμμές που εμφανίζονται στα εντονα χρώματα στο κόκκινο και στο μωβ.
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος g.thanasias

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2008
  • Μηνύματα: 110
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #79: Πεμ 16 Οκτ 2008, 13:27 »
Παράθεση από: "nektarios 1451"
Εκτός από τις παρεμβολές βλέπω και ένα αλλο πρόβλημα το οποίο εμφανίζεται στα Ακαρνανικά όταν φυσάει δυνατός αέρας.Δείτε κάποιες καμπυλωτές γραμμές που εμφανίζονται στα εντονα χρώματα στο κόκκινο και στο μωβ.
Κουφό αυτό! Όμως τίποτα δεν είναι μαγικό στα ηλεκτρονικά, οπότε κάποια εξήγηση θα υπάρχει. Όμως όταν έχει αέρα που? Στην ’ρτα ή στα Ακαρνανικά? Αν είναι από αέρα στα Ακαρνανικά το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι κουνιέτε ελαφρά το διάγραμμα, τόσο έτσι ώστε να βγάλει κάποιο ελαφρύ είδωλο στη λήψη σε κάποιες περιοχές. Αν είναι από αέρα στην ’ρτα τότε πάλι η ίδια εξήγηση μπορεί να δωθεί, κουνιέτε η κεραία λήψης και βγάζει πάλι είδωλο που το βλέπεις στα έντονα χρώματα.
Έχουμε παρεμβολές στην ’ρτα από Ακαρνανικά?

Αποσυνδεδεμένος ntwrk24

  • Ανενεργός
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2006
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 2183
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #80: Πεμ 16 Οκτ 2008, 13:33 »
Κύριε Θανασιά αν ανεβείτε Θεσσαλονίκη για πεδιομέτρηση στον ALPHA κάντε μία πεδιομέτρηση και στο CHANNEL 9 στην 48UHF γιατί υπάρχει θέμα με το σήμα του και εκτός αλλά και εντός νομού.

Εσείς δεν το έχετε και το 9 Θεσσαλονίκης? Εννοώ το RTL!  :)


Αποσυνδεδεμένος g.thanasias

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2008
  • Μηνύματα: 110
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #81: Πεμ 16 Οκτ 2008, 13:50 »
Ναι και αυτό του ομίλου RTL είναι :D
Θα το δούμε κάποια στιγμή, όταν πρέπει!
Και παρακαλώ όχι κύριος, απλά Γιώργος. Με αποκαλούν καμιά φορά τίποτα πιτσιρίκια στο δρόμο κύριο (σπάνια ευτυχώς!) και νιώθω ότι γέρασα στα 41 μου :P

Αποσυνδεδεμένος ntwrk24

  • Ανενεργός
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2006
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 2183
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #82: Πεμ 16 Οκτ 2008, 14:05 »
Έγινε Γιώργο.
 

:lol: :lol:

Και για του λόγου το αληθές να η φωτογραφία του CHANNEL 9 λίγα χιλιόμετρα έξω από την πόλη της Θεσσαλονίκης (δεν βγήκαμε από το νομό - εκεί στους άλλους νομούς να δείς τί γίνεται με το 9!) 2 η ώρα το βράδυ με κεραία ελαφρώς στραμμένη νότια.

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε


Αποσυνδεδεμένος Serafeim Karakostas

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάρ 2006
  • Τόπος: Άρτα
  • Μηνύματα: 2047
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #83: Πεμ 16 Οκτ 2008, 14:56 »
Παράθεση από: "g.thanasias"
Αν είναι από αέρα στα Ακαρνανικά το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι κουνιέτε ελαφρά το διάγραμμα, τόσο έτσι ώστε να βγάλει κάποιο ελαφρύ είδωλο στη λήψη σε κάποιες περιοχές.
Αυτό ακριβώς παρατηρώ σε μένα.
Παράθεση από: "g.thanasias"
Έχουμε παρεμβολές στην ’ρτα από Ακαρνανικά;
Νομίζω πως όχι.
Φιλικά, Άκης

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17311
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #84: Πεμ 16 Οκτ 2008, 15:39 »
Παράθεση από: "g.thanasias"
mcelliot_g θα πρέπει να καθήσω να υπολογίσω και θα σου πω πόσα Kwatt θες για να εξαφανίσεις αυτή την παρεμβολή. Θα είναι πολλά και σίγουρα δεν θα αλλάξουν και πολλά αν πας την ισχύ πχ από τα 100 W στα 1000, με 10 dB η διαφορά θα είναι μεγάλη, αλλά πιστεύω όχι αρκετή. Πόσο μάλλον να την διπασιάσουμε, το περισσότερο που μπορούμε να κάνουμε, αλλά με 3 dB δε θα αλλάξει τίποτα.
Πάντως η ισχύς που έχουμε είναι ήδη υπεραρκετή για την περιοχή.
Για την αλλαγή συχνότητας το θέμα δεν είναι τεχνικό, άρα δεν μπορώ να απαντήσω, παρά μόνο να κάνω συζήτηση καφενείου για το τι θα έπρεπε να είχε γίνει και το τι θα έκανα αν ήμουν υπουργός για μια μέρα :lol:  
Περιμένω τις παρατηρήσεις για το Χορτιάτη.
Κύριε Θανασιά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Όμως καταλαβαίνετε ότι η λακωνικότητά της δεν μπορεί να με καλύψει σε καμία περίπτωση!
Θεωρώ ότι κάνω συγκεκριμένες ερωτήσεις, οπότε περιμένω και συγκεκριμένες απαντήσεις, λογικό δεν είναι?
Δεν μπορώ σαφέστατα να σας αναγκάσω ούτε να μου απαντήσετε με συγκεκριμένο τρόπο, ούτε περιμένω να φτιαχτούν όλα από τη μία μέρα στην άλλη!
Θέληση απλά να υπάρχει και τα υπόλοιπα γίνονται!
Θυμίζω τις ερωτήσεις μου!
α) αν σε κάποια περιοχή έχετε παρεμβολές που αποδεικνύονται περίτρανα από διάφορες μετρήσεις, τι μπορείτε να κάνετε για αυτό?
Μου απαντήσατε εν μέρει ότι τέτοια παρεμβολή όπως αυτή που σας δείξαμε για το 66 δεν μπορείτε να καλύψετε ούτε με δεκαπλασιασμό της ισχύος!
Μπορώ να σας πω σίγουρα για να μην αγχώνεστε ότι στις περιοχές που λαμβάνουν με τόση έντονη παρεμβολή τον ALPHΑ λαμβάνεται αξιοπρεπώς το κανάλι 45! Η παρεμβολή αυτή είναι χαμηλότερη στις περιοχές που δεν μπορεί να ληφθεί ο ALPHA στο 45, αλλά και πάλι είναι εμφανέστατη!
Και σαφώς αν δεν υπήρχε η ΕΤ1 από κάτω θα ήταν υπεραρκετή η τρέχουσα ισχύς, όμως όπως μπορείτε και εσείς να δείτε υπάρχει άμεση ανάγκη αύξησής της ακόμα και στα 3dB που αναφέρατε!
Σας είχα ρωτήσει λοιπόν και δεν πήρα απάντηση αν σε αυτή την περίπτωση μπορείτε τεχνικά
να αλλάξετε κάποια παράμετρο της εκπομπής ώστε η μορφή της παρεμβολής να μην είναι τύπου κυμάτωσης/γραμμής αλλά τύπου "σταυρού" ώστε να περνάει αδιόρατα ολόκληρη η εικόνα της ΕΤ1 σαν σκιά μέσα στο σήμα!
Κάτι που μας φέρνει στο δεύτερο ερώτημα!
β)Αν λοιπόν δεν μπορείτε να κάνετε τίποτα από τα παραπάνω είναι δυνατόν να μη μπορεί να γίνει κάποια μνεία στο ΕΣΡ περί νομιμότητας της ΕΡΤ στην 66? Δηλαδή σύμφωνα με το νόμο αν κάποιο κανάλι έχει πρόβλημα παρεμβολών δεν μπορεί να διακαιωθεί με τίποτα? Βέβαια θυμίζω ότι όταν τοποθετήσατε τον πομπό στο Φιλίππειο στις αρχές της δεκαετίας η εκπομπή της ΕΤ1 στο 66 προϋπήρχε από το Χορτιάτη, αλλά δεν θα επεκταθούμε τώρα περί λάθους επιλογής! Το θέμα είναι τι μπορεί να γίνει για να βελτιωθεί η εικόνα σε μία περιοχή 150.000 κατοίκων που δεινοπαθούν να σας δουν αξιοπρεπώς!
γ)σύμφωνα με το νέο νόμο περί ψηφιακής κατά τη μεταβατική περίοδο αρκετές από τις συχνότητες που κατέχετε δηλωμένα θα δοθούν για ψηφιακή εκπομπή! Τι έχει προβλεφθεί να γίνει ώστε σε εκείνα τα κέντρα εκπομπής να συνεχίσετε να εκπέμπετε ταυτόχρονα και αναλογικά (πλην Αίγινας)?
Σε αυτή την περίπτωση και επειδή εκεί όντως θα είναι αναγκαστική η μετακόμιση της συχνότητας, δεν θα ισχύει η νομοθετική ρύθμιση που τώρα σας κωλύει να κάνετε αλλαγές και μετακομίσεις στις αναλογικές συχνότητες?
Πιστεύω ότι τουλάχιστον σε αυτά μπορείτε να απαντήσετε ακόμα και αν θεωρείτε ότι βρίσκεστε σε καφενείο (κάτι που δεν ενστερνίζομαι προσωπικά αλλιώς δεν θα είχα καμία πρόθεση να ξοδέψω τόσο χρόνο για να γράφω κατεβατά)!
Θα παρακαλούσα λοιπόν να με λάβετε υπόψιν, όχι τίποτα άλλο, να συνεχίσω απλά να νομίζω ότι δεν γράφω στο βρόντο! Εξάλλου αλλιώς δεν θα μπορώ να επεκταθώ και σε άλλες περιοχές όπου τα προβλήματα λήψης του ALPHA είναι πολύ σοβαρότερα (Κατερίνη, Σέρρες, Κρήτη κλπ)! :wink:
Παρεμπιπτόντως το όνομα μου είναι Ηλίας!
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος g.thanasias

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2008
  • Μηνύματα: 110
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #85: Πεμ 16 Οκτ 2008, 16:31 »
Ηλία σου απάντησα σαν τεχνικός και δεν προσπάθησα να αποφύγω κάτι.
α) Όπως λες και εσύ εκεί που υπάρχει έντονη περεμβολή ο κόσμος βλέπει από το 45, άρα δεν μας ενδιαφέρει αν εκεί το 66 έχει έντονη παρεμβολή. Τα 3 dB είναι τίποτα, πίστεψέ με, δεν αλλάζει κάτι.
Για τη ρύθμιση που λες θα πρέπει να γίνει σε συνεννόηση με την ΕΡΤ, κάτι που όπως καταλαβαίνεις είναι αρκετά δύσκολο.
β) Νομικό θέμα, τεχνικός είμαι και δεν μπορώ να μπω σε ξένα χωράφια, δεν γνωρίζω κιόλας, δεν είναι αυτός ο ρόλος μου.
γ) Κάποιοι έχουν κάνει κάποιο σχεδιασμό για τη μετάβαση στην ψηφιακή, εγώ τι να πω? Ότι ξέρεις έσυ ξέρω και γω, ειλικρινά.
Για τις παρεμβολές στο 45 το πρόβλημα είναι γνωστό με το Μ από Χαλκιδική, αλλά όπως καταλαβαίνεις τεχνικά δε λύνετε, νομικά μόνο, άρα ούτε και σε αυτό μπορώ να απαντήσω. Για τις άλλες περιοχές που λες πες μου που έχεις δει παρεμβολές και προβλήματα να το συζητήσουμε.
Για το καφενείο ίσως κατάλαβες λάθος, δεν είπα ότι θεωρώ ότι είμαι σε καφενείο, αλλά συζητήσεις του στυλ θα έπρεπε να γίνει αυτό και αν ήμουν εγώ θα έκανα αυτό είναι καφενείου και είπαμε εδώ να συζητήσουμε τεχνικά θέματα. Κάπου αλλού τα συζητάμε και αυτά να ξεδώσουμε! :D
Ελπίζω να σε κάλυψα όσο μπόρεσα.
Φιλικά Γιώργος.

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #86: Πεμ 16 Οκτ 2008, 17:05 »
η απορία του Ηλία είναι η εξής

Ειναι παντελώς αδύνατο να ανοιχτεί ο LO του πομπου κα να μπει ενα offset περίπου 100KHz (είτε απο τον κρύσταλλο REFERENCE,

Eiτε απο το PLL ωστε να μην αλληλεπιδρουν οι φέρουσες video μεταξύ τους,

κάτι που αντί γραμμών κάνει την παρεμβολή να μοιάζει με σταυρό

ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΠΙΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΙΜΟ αφου οταν τα 2 sync ειναι στην ίδια συχνότητα τρελαίνονται τα AGC των δεκτών και το Sync separator και η εικόνα πάντα "τρεμοπαίζει"...

...άλλη μιά ιδέα.

μπορει με ενα TBC κι ενα δέκτη UHF στο κανονικο κανάλι της ΕΤ1 να συγχρονιστεί τo σήμα με την παρεμβολή και ο σταυρός να μείνει σταθερός, με ακόμα καλύτερο αποτελεσμα στην παρακολουθησιμότητα.


  και επίσης μειώνει την "επισκεψιμότητα" του Τηλεφωνικου  κέντρου του Α σε τηλεφωνήματα και αυξάνει εκείνου της ΕΡΤ, αφου φαινεται πλέον πεντακάθαρα ποιός παρεμβάλλει ποιόν.

Αν τους πρήξουν το συκωτάκι με τηλεφωνήματα μπορεί να κλείσουν την καβάντζα που ουτως ή άλλως τους ειναι αχρηστη εν όψει ψηφιακών, να δουμε κι εμείς τηλεόραση.

Το αυτο ισχύει και για το άλλο κανάλι του ομίλου, 9.
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29905
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #87: Πεμ 16 Οκτ 2008, 22:49 »
Παράθεση από: "g.thanasias"
Παράθεση από: "nektarios 1451"
Εκτός από τις παρεμβολές βλέπω και ένα αλλο πρόβλημα το οποίο εμφανίζεται στα Ακαρνανικά όταν φυσάει δυνατός αέρας.Δείτε κάποιες καμπυλωτές γραμμές που εμφανίζονται στα εντονα χρώματα στο κόκκινο και στο μωβ.
Κουφό αυτό! Όμως τίποτα δεν είναι μαγικό στα ηλεκτρονικά, οπότε κάποια εξήγηση θα υπάρχει. Όμως όταν έχει αέρα που? Στην ’ρτα ή στα Ακαρνανικά? Αν είναι από αέρα στα Ακαρνανικά το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι κουνιέτε ελαφρά το διάγραμμα, τόσο έτσι ώστε να βγάλει κάποιο ελαφρύ είδωλο στη λήψη σε κάποιες περιοχές. Αν είναι από αέρα στην ’ρτα τότε πάλι η ίδια εξήγηση μπορεί να δωθεί, κουνιέτε η κεραία λήψης και βγάζει πάλι είδωλο που το βλέπεις στα έντονα χρώματα.
Έχουμε παρεμβολές στην ’ρτα από Ακαρνανικά?

Για να μην μπερδευόμαστε.Η Αρτα βλέπει και από Ακαρνανικά και απο Βλαχέρνα.Η μισή πόλη δεν βλέπει τα Ακαρνανικά και βλέπει από Βλαχέρνα.Ο αλφα από Βλαχέρνα παίζει καλά.Το πρόβλημα εμφανίζεται στον αναμεταδώτη από Ακαρνανικά. με τον αέρα και μπορεί να είναι αυτό που λέτε.Μην ξεχνάμε ότι τα Ακαρνανικά είναι σε υψώμετρο περί τα 1600μ οπότε καταλαβαίνετε τι άγριες καταστάσεις παίζει με τον καιρό εκεί.
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Συνδεδεμένος marios1234

  • Γενικός συντονιστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2007
  • Τόπος: Ιστιαία (Β. Εύβοια)
  • Μηνύματα: 3162
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #88: Παρ 17 Οκτ 2008, 00:51 »
Παντως απο το Πηλιο δεν εχει διορθωθει η κατασταση(βλ.φωτο που ανεβασα στην προηγουμενη σελιδα).βασικα,αλλοτε ειναι εντονο και αλλοτε οχι το προβλημα...

Το περιεργο ομως,και εδω θελω τη βοηθεια σας,ειναι η εικονα που λαμβανω τις τελευταιες μερες να περναει πισω απ'τον ALPHA.εδω ετυχε να μη φαινεται πολυ,αλλα πιστεψτε με,κατα διαστηματα ο ALPHA δεν παρακολουθειται!


Και τωρα ΠΡΟΣΟΧΗ! :lol: Ποιο καναλι ειναι αυτο που περναει πισω απ'τον ALPHA?Αυτο->Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε  :shock:  :shock: Παρακολουθησα την παρεμβολη και το λογοτυπο του τουρκικου καναλιου φαινεται πεντακαθαρα!

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17311
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #89: Παρ 17 Οκτ 2008, 02:33 »
Παράθεση από: "marios1234"
Παντως απο το Πηλιο δεν εχει διορθωθει η κατασταση(βλ.φωτο που ανεβασα στην προηγουμενη σελιδα).βασικα,αλλοτε ειναι εντονο και αλλοτε οχι το προβλημα...

Το περιεργο ομως,και εδω θελω τη βοηθεια σας,ειναι η εικονα που λαμβανω τις τελευταιες μερες να περναει πισω απ'τον ALPHA.εδω ετυχε να μη φαινεται πολυ,αλλα πιστεψτε με,κατα διαστηματα ο ALPHA δεν παρακολουθειται!


Και τωρα ΠΡΟΣΟΧΗ! :lol: Ποιο καναλι ειναι αυτο που περναει πισω απ'τον ALPHA?Αυτο->Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε  :shock:  :shock: Παρακολουθησα την παρεμβολη και το λογοτυπο του τουρκικου καναλιου φαινεται πεντακαθαρα!
Ένα έχω να πω Μάριε ή μάλλον δύο!
Ε Γ Ρ Α Ψ Ε Σ
και
Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο!!!!
Όχι βέβαια ότι η Τουρκία λήφθηκε σε εκείνο το σημείο της Εύβοιας, είναι γνωστό εξάλλου ότι τα ανατολικά κυρίως της Εύβοιας λαμβάνουν Τουρκία αλλά τέτοια εποχή, σε μόνιμη βάση και τόσο δυνατά ώστε να ταπώνεται το τέρας του ALPHA στο Πήλιο! Ε δεν είναι απίστευτο? Πρέπει να είναι νέος πομπός μάλλον από Σμύρνη!
Εκτός αν γίνεται τίποτα στα link αλλά πάλι δεν θα είχαν όλοι πρόβλημα?
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε


 


* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 10/05/2024 (11:33)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ  Μέλος: PanosRadio Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 10/05/2024 (11:18)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 10/05/2024 (10:30)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 10/05/2024 (10:27)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: nickpasxos Φόρουμ: IPTV Γενικά 10/05/2024 (04:34)
* Απ: Το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: Hacker?pcs Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 10/05/2024 (04:13)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: komhsgr Φόρουμ: IPTV Γενικά 09/05/2024 (22:42)
* Απ: Δωρεάν Ελληνικά κανάλια μέσα από το Ιντερνετ  Μέλος: neoktistos Φόρουμ: IPTV Γενικά 09/05/2024 (22:11)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Palmwoods Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 09/05/2024 (20:14)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: first Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 09/05/2024 (20:06)
* Απ: COSMΟΤΕ TV Επίσημα στις 9 Ανατολικά!  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: COSMOTE TV 09/05/2024 (19:52)
* Απ: Επίγεια ψηφιακή πλατφόρμα Velister  Μέλος: savvas70 Φόρουμ: Οι Επίγειες Λήψεις Στην Κύπρο 09/05/2024 (17:03)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ  Μέλος: pythvenn Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 09/05/2024 (16:47)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 09/05/2024 (16:21)
* Απ: Το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 09/05/2024 (16:13)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 09/05/2024 (15:43)
* Απ: Το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 09/05/2024 (15:41)
* Απ: Ανάπτυξη δικτύων ψηφιακής επίγειας τηλεόρασης  Μέλος: paksat Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 09/05/2024 (15:38)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: paksat Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 09/05/2024 (15:07)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 09/05/2024 (14:36)
* Απ: Το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: nickpasxos Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 09/05/2024 (14:27)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ  Μέλος: pythvenn Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 09/05/2024 (14:00)
* Απ: Το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 09/05/2024 (13:41)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 09/05/2024 (13:39)
* Απ: Το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 09/05/2024 (13:28)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΠΙΕΡΙΑΣ  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 09/05/2024 (13:26)
* Απ: Το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: Doctorwho Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 09/05/2024 (13:15)
* Απ: Το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 09/05/2024 (13:14)
* Απ: Το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  Μέλος: paksat Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 09/05/2024 (13:04)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ  Μέλος: pythvenn Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 09/05/2024 (12:41)