Αγορά και εγκατάσταση Wave Frontier στην Κύπρο
  • Πεμ 18 Απρ 2024, 08:04
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Αγορά και εγκατάσταση Wave Frontier στην Κύπρο  (Αναγνώστηκε 13865 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2007
  • Τόπος: Λεμεσός - Κύπρος
  • Μηνύματα: 92
Παιδιά χαιρετισμούς

Έχω δυο απορίες:
1.  Αναρωτιέμαι κατά πόσο συμφέρει στην Κύπρο να εγκαταστήσει κάποιος Wave Frontier καθώς πολλοί δορυφόροι χρειάζονται μεγάλα κάτοπτρα;

2.  Αν πωλεί κάποιο κατάστημα στην Κύπρο wave frontier; (μέχρι τώρα είδα μόνο ένα wave frontier σε μια ταράτσα στην Πάφο) αλλά δεν μπόρεσα να μάθω πληροφορίες καθώς κατοικώ Λεμεσό και απλώς έτυχε να το δω περνώντας απ' εκεί.

Ευχαριστώ

Κυριάκος
1m dish 2 lnb 39Ε, 42Ε -  1m dish 1 lnb 7W.

Αποσυνδεδεμένος deepbluesky

  • Satleo Super V.I.P.
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2005
  • Τόπος: Stuttgart (48.79N/9.19E)
  • Μηνύματα: 1572
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #1: Δευ 29 Οκτ 2007, 16:28 »
Κυριακο οι Τ90 αποδιδουν περιπου σαν μια καλη 90εκ στο κεντρικο LNB και στα ακρα +/-25° περιπου σαν μια 50εκ. Δεδομενου οτι για 19.2Ε και 28.2Ε χρειαζεσαι πολυ μεγαλυτερη κεραια δεν συνισταται γι αυτες τις θεσεις. Ενα πιθανο σεναριο που θα μπορουσε να δουλεψει ικανοποιητικα σε μερος συχνοτητων (οχι ολων) θα ηταν το εξης: κεντρο 13Ε και παρακεντρα 26Ε-9E-7E-4W-7W. Ανατολικοτερα με κεντρο 13Ε δεν μπορεις να πας επειδη εισαι πολυ νοτια. Κεντραροντας 26Ε μπορεις να φτασεις 42Ε-39Ε-33Ε-13Ε-7Ε αλλα μαλλον θα εχεις προβλημα ακομα και στις 13Ε αφου ετσι θα ναι τοσο παρακεντρα που ισοτιμει με μια 75εκ κεραια.

Προσωπικα δεν θα το χρησημοποιουσα για μονυμη λυση αλλα εξαρταται απο τις θεσεις που σ' ενδιαφερουν.
Dreambox One, Octagon SF4008, Vu+ Solo²
TBS 6220, Technotrend S2-1600
Edision OPTI-Combo DVB-T2/C, Terratec T-Stick+
Panasonic TX-43HXX979, Sony KDL32W656A

Αποσυνδεδεμένος gorath

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2006
  • Τόπος: Αλιμος, Αττική
  • Μηνύματα: 52
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #2: Δευ 29 Οκτ 2007, 17:13 »
Δεν είμαι και ο πιο ειδικός για να μιλήσω επί του θέματος, αλλά επειδή έχω Frontier εγκατεστημένο στο σπίτι μου στην Αθήνα θα σου πω ότι για μένα οριακά είναι επαρκές, πόσο μάλλον σε εσένα στην Κύπρο. Επίσης να "αντιπαρατεθώ" σε αυτό που λέει ο Χρήστος και να πω ότι δεν είναι τα πράγματα τόσο τραγικά στα άκρα του (δλδ ότι λειτουργεί σαν 50άρι κάτοπτρο). Σε μετρήσεις που μου έκανε φίλος τεχνικός με πεδιόμετρο PROMAX Explorer, μάλλον σαν 80άρι συμπεριφέρεται στα άκρα και στο κέντρο λίγο καλύτερα από 90άρι, σχεδόν 1 μέτρο. Για να ανακεφαλαιώσω, είναι πολύ καλό κάτοπτρο, αλλά δε νομίζω ότι κάνει για την περίπτωσή σου.
Κώστας

Αποσυνδεδεμένος deepbluesky

  • Satleo Super V.I.P.
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2005
  • Τόπος: Stuttgart (48.79N/9.19E)
  • Μηνύματα: 1572
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #3: Δευ 29 Οκτ 2007, 17:55 »
Διστυχως αλλο η Αθηνα, αλλο η Λεμεσος. Π.χ. 13Ε βγαζεις στην Αθηνα ανετα με 80εκ ενω στη Κυπρο θες 1μ για το συνολο των συχνοτητων. Μονο οι 4W δεσμη Ισραηλ μονο και 7W ειναι πολυ πιο ισχυρες στην Κυπρο παρα στην Αθηνα.

Το επομενο που δεν γνωριζουν πολλοι ειναι, οσο πιο νοτια παμε τοσο μικροτερο παραθυρο αζιμουθιου μπορει να καλυψει. Η Λεμεσος στον 35ο παραλληλο σε συγκριση με της Αθηνων τον 38ο εχει διαφορα. Αυτη σε συνδιασμο με το που δεν μπορουμε να κεντραρουμε 19.2Ε οπως στην Αθηνα λογω ασθενεστερου σηματος εχουν ως αποτελεσμα πως με κεντρο 13Ε δεν μπορουμε να φτασουμε πολυ ανατολικα και με κεντρο 26Ε δυτικα δεν φτανουμε επισης μακρια.

Κωστα και αλλοι επαγγελματιες εδω Γερμανια/Αυστρια εχουν κανει μετρησεις και σε καμια περιπτωση δεν μπορει να συγκριθει με 80ρι σε αποσταση +/-25°. Το 80ρι και με βαση του επισημου gain diagram του κατασκευαστη το φτανει σε περιπου +/-15°.

Συμπερασμα:
Σιγουρα θα χεις ληψη σε αρκετες θεσεις αλλα σε συγκριση με μεμονομενες κεραιες θα ναι πιο φτωχα τα αποτελεσματα.
Dreambox One, Octagon SF4008, Vu+ Solo²
TBS 6220, Technotrend S2-1600
Edision OPTI-Combo DVB-T2/C, Terratec T-Stick+
Panasonic TX-43HXX979, Sony KDL32W656A

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2007
  • Τόπος: Λεμεσός - Κύπρος
  • Μηνύματα: 92
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #4: Τρι 30 Οκτ 2007, 16:11 »
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Επομένως το wave frontier δεν αξίζει να χρησιμοποιηθεί στην Κύπρο. Ίσως για αυτό είδα μόνο ένα εγκατεστειμένο στην Κύπρο.  

Αναρωτιέμαι υπάρχει κάποιο site το οποίο επεξηγεί με σχετικά απλό τρόπο το πώς "εργάζεται" το wave frontier;

Αποσυνδεδεμένος deepbluesky

  • Satleo Super V.I.P.
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2005
  • Τόπος: Stuttgart (48.79N/9.19E)
  • Μηνύματα: 1572
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #5: Τρι 30 Οκτ 2007, 23:22 »
Απλα τα πραγματα: Το ηλμαγ κυμα μιας συχνοτητας ενος δορυφορου πεφτει στον κυριο ανακλαστηρα, αντανακλαται, παει στον απεναντι μακροστενο, παλι αντανακλαται και καταληγει στο LNB. Το γεωμετρικο σχημα της κεραιας οριζει τα τεχνικα χαρακτηρηστικα.

Δεν θα το γενικευα πως δεν αξιζει η Τ90 στην Κυπρο, απλα ανοικεις στην πλειοψηφια των χρηστων που τους ενδιαφερουν αλλοι δορυφοροι απ αυτους που θα βγαινουν ικανοποιητικα με ακριβως αυτην. Να ταν λιγο ανεβασμενο το σημα οπως και στην Αθηνα, θα αλλαζαν πολλα, ομως διστυχως ειστε ακριτικη περιοχη της Ευρωπης και ετσι δεν μπορειτε να απολαμβανετε ολα τα καλα αυτουνου του τομεα.
Dreambox One, Octagon SF4008, Vu+ Solo²
TBS 6220, Technotrend S2-1600
Edision OPTI-Combo DVB-T2/C, Terratec T-Stick+
Panasonic TX-43HXX979, Sony KDL32W656A

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2007
  • Τόπος: Λεμεσός - Κύπρος
  • Μηνύματα: 92
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #6: Τετ 31 Οκτ 2007, 16:05 »
Επομένως η καλύτερη λύση προκειμένου να έχω τέλεια αποτελέσματα είναι:

1.   Να μετατρέψω σε κινητό κάτοπτρο ένα από τα δυο 1μ. κάτοπτρα που διαθέτω.έχω.

2.    Ενδεχομένως μπορεί να αγοράσω ένα μεγαλύτερο κάτοπτρο για να λαμβάνω καλύτερα κάποια κανάλια (βέβαια στην σκέπη του σπιτιού που θα το εγκαταστήσω ο χώρος με περιορίζει για κάτοπτρο μέχρι (1,40-1,60) άντε με το ζόρι να ανεβώ στο 1,8μέτρα αν και δεν το νομίζω.

Σίγουρα για 28,2Ε ούτε λόγος (γιατί ο γείτονάς μου έχει 2,7 μέτρα σταθερό κάτοπτρο και δεν έχει ικανοποιητική λήψη σε αρκετά κανάλια, για πολλές  ώρες την ημέρα). Αλλά νομίζω για άλλους δορυφόρους θα έχω ικανοποιητικά αποτελέσματα.

Αναρωτιέμαι τι εξοπλισμό θα πρέπει να αναζητήσω στην αγορά ώστε να μετατρέψω σε κινητό το κάτοπτρο και χωρίς να προβώ σε περιττές αγορές, καθώς πολλές φορές οι πωλητές προσπαθούν να σου πλασάρουν περιττό εξοπλισμό, προκειμένου να κερδίσουν κάτι έξτρα.  Διαθέτω receiver HUMAX 5400.  

Για την εγκατάσταση του εξοπλιασμού δεν προβληματίζομαι γιατί ο κουμπάρος μου έχει κινητό κάτοπτρο (2,40μέτρα) και έκανε μόνος την εγκατάστασή του οπότε θα με βοηθήσει όταν του το ζητήσω.

Κυριάκος

Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #7: Τετ 31 Οκτ 2007, 20:37 »
υπάρχουν και μηχανάκια που μεταφράζουν τα DiSeqC 1.2 σήματα σε εντολές κίνησης για Actuator μεγάλου μεγέθους.

Εγω εχω αγοράσει το Superjack V-BoxII το οποίο χειρίζεται το 24ρι Superjack που έχω μεσω των εντολών DiSeqC που στέλνει ο δέκτης (καθως το καλώδιο του πιάτου περνά απο μέσα του.)

όπότε μπορείς απλά αλλάζοντας κανάλια στον Humax ή εχοντας τα κανάλια σε λίστες ανα δορυφόρο (οτι εχω κάνει κι εγω δηλαδη) να κινεις μεσω diseqc 1.2 το πιάτο σου στον Humax χωρίς να θες δέκτη με positioner.

Το πιάτο μου είναι 1.80, ειμαι κρήτη και εχω πολλούς δορυφόρους στο 100%.
ισως να απέχουμε 600χμ. αλλά μάλλον κάτι καλύτερο θα έπιανες με 1.60 - 1.80 σε σύγκριση με 1μ. σαφέστατα ειναι φθηνότερα αλλά τα μεγάλα αξίζουν πάντα τον κόπο....

Αν όμως θες οπωσδήποτε το ενα ηδη υπάρχον 1μ. πιάτο σου να γίνει κινητό, υπάρχουν τα μοτεράκια H-H που θα απορροφήσουν τις 46 απο τις 50 διαθέσιμες θέσεις δορυφόρων του Diseqc1.2 και του αφήνει 4 σταθερές για πολυδιακόπτη a-b-c-d για 4 ακόμη LNB στο σταθερό σου πιατάκι....
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος deepbluesky

  • Satleo Super V.I.P.
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2005
  • Τόπος: Stuttgart (48.79N/9.19E)
  • Μηνύματα: 1572
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #8: Τετ 31 Οκτ 2007, 23:52 »
Αν σου ειναι δυνατον ανεβα καλυτερα σε 1.80μ. Αυτο απλα σαν συμβουλη για τις 19.2Ε. Οχι οτι με μικροτερο δεν θα βγαζεις αρκετες συχνοτητες αλλα το 180ρι ειναι δοκιμασμενο στη Λεμεσο απο φιλο και δεν παρατηρουνται ιδιαιτερα προβληματα.

Κατα τ' αλλα το υπαρχον 1μ σου μπορεις να το μετατρεψεις σε κινητο ευκολα με ενα απλο Diseqc 1.2 μοτερ.
Dreambox One, Octagon SF4008, Vu+ Solo²
TBS 6220, Technotrend S2-1600
Edision OPTI-Combo DVB-T2/C, Terratec T-Stick+
Panasonic TX-43HXX979, Sony KDL32W656A

Ky_Κκ

  • Επισκέπτης
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #9: Παρ 2 Νοέ 2007, 12:14 »
Παράθεση από: "deepbluesky"
Αν σου ειναι δυνατον ανεβα καλυτερα σε 1.80μ. Αυτο απλα σαν συμβουλη για τις 19.2Ε. Οχι οτι με μικροτερο δεν θα βγαζεις αρκετες συχνοτητες αλλα το 180ρι ειναι δοκιμασμενο στη Λεμεσο απο φιλο και δεν παρατηρουνται ιδιαιτερα προβληματα.

Κατα τ' αλλα το υπαρχον 1μ σου μπορεις να το μετατρεψεις σε κινητο ευκολα με ενα απλο Diseqc 1.2 μοτερ.
Παιδιά από Λεμεσό {σαν κάτοικος και εγώ  :D } θέλει 1.6μ κεραία και ένα καλό LNB για να βγει {όσο γίνεται βεβαιως} ο δορυφόρος αυτός. Χρειάζεται καλή εγκατάσταση αν είναι κινούμενη η κεραία γιατί τα πρώτα κανάλια που θα κάνουνε "σπασίματα" {με 1.6μ} λόγω έλλειψης σήματος θα είναι η πλατφόρμα των Ισπανικών Taquilla.
Οσο αφορά τη συζήτηση για το wave frontier δεν θα το συνιστούσα λόγω της γεωργαφικής θέσης της Κύπρου {αδύνατο σήμα από αρκετούς δορυφόρους}. Προσωπικά είμαι fun των μεγάλων κινουμένων δορυφορικών κεραιών.

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2007
  • Τόπος: Λεμεσός - Κύπρος
  • Μηνύματα: 92
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #10: Παρ 2 Νοέ 2007, 13:24 »
Από ότι φαίνεται ήμαστε συμπολίτες Kypros_Pambou.  Αν θέλεις μπορούμε να συναντηθούμε. Θα με βοηθούσε να λύσω αρκετές δορυφορικές απορίες.

Ky_Κκ

  • Επισκέπτης
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #11: Παρ 2 Νοέ 2007, 15:34 »
Παράθεση από: "Kyriakos"
Από ότι φαίνεται ήμαστε συμπολίτες Kypros_Pambou.  Αν θέλεις μπορούμε να συναντηθούμε. Θα με βοηθούσε να λύσω αρκετές δορυφορικές απορίες.
Nα το κανονίσουμε φίλε μου.

Αποσυνδεδεμένος deepbluesky

  • Satleo Super V.I.P.
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2005
  • Τόπος: Stuttgart (48.79N/9.19E)
  • Μηνύματα: 1572
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #12: Σαβ 3 Νοέ 2007, 12:03 »
Σ' ευχαριστω Κυπρο για την λεπτομερης διορθωση. Παντα ειναι καλυτερα καποιος επι τοπου να περιγραφει το τι προτεινεται και μη.
Dreambox One, Octagon SF4008, Vu+ Solo²
TBS 6220, Technotrend S2-1600
Edision OPTI-Combo DVB-T2/C, Terratec T-Stick+
Panasonic TX-43HXX979, Sony KDL32W656A

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2007
  • Τόπος: Λεμεσός - Κύπρος
  • Μηνύματα: 92
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #13: Δευ 5 Νοέ 2007, 13:10 »
deepbluesky έγραψες...
"Κατα τ' αλλα το υπαρχον 1μ σου μπορεις να το μετατρεψεις σε κινητο ευκολα με ενα απλο Diseqc 1.2 μοτερ"

Δηλαδή αγοράζοντας ένα μοτέρ Diseqc 1.2 και το humax αποκτώ κινητό πιάτο ενός μέτρου.  Τι περιλαμβάνει το μοτερ Diseqc 1.2; (πχ. καλώδιο τροφοδοσίας ηλεκτρισμού; βάση για να βιδωθεί στο υπάρχον πιάτο;)

Μήπως μπορώ να πάρω και ένα πιάτο 1,8μ. και να το κινώ με το μοτέρ Diseqc 1.2;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2007
  • Τόπος: Λεμεσός - Κύπρος
  • Μηνύματα: 92
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #14: Δευ 5 Νοέ 2007, 13:16 »
nrg_tv  έγραψες

Κάπου μπερδεύτηκα με αυτά που έγραψες (Actuator, Superjack V-BoxII, 24ρι Superjack κτλ). Όπως και ΄να ΄χει μου έγραψες πως ...

Αν όμως θες οπωσδήποτε το ενα ηδη υπάρχον 1μ. πιάτο σου να γίνει κινητό, υπάρχουν τα μοτεράκια H-H που θα απορροφήσουν τις 46 απο τις 50 διαθέσιμες θέσεις δορυφόρων του Diseqc1.2 και του αφήνει 4 σταθερές για πολυδιακόπτη a-b-c-d για 4 ακόμη LNB στο σταθερό σου πιατάκι....

Τα μοτεράκια Η-Η και το μοτέρ Diseqc1.2 είναι το ίδιο πράγμα;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #15: Δευ 5 Νοέ 2007, 16:10 »
Στην ουσία ναι, καθως το μοτέρ H-H εχει στο ίδιο κουτί 3 πράγματα.

>μια βάση Η-Η που εχει δυνατότητα περιστροφής με πολικό άξονα.

>Ενα ηλεκτρικό μοτέρ με έξοδο παλμών

>ενα positioner με 46 μνημες ελεγχόμενο απο... DiSeqC1.2 !

εξ ου και μοτέρ Diseqc 1.2

αν όμως αυτά κινουν πιάτα μέχρι 1.20, πως κινουνται τα μεγαλύτερα?????

 

το v-BOXII είναι positioner

>ειναι ελεγκτής για μοτερ πιάτου μεγάλου μεγεθους,
  τα "Actuator" - ελλινιστί κινητοποιητές.

Τα "Actuator" ειναι 2 σωλήνες ο ενας μες τον άλλο με ενα μοτέρ στην μια ακρη. οι σωλήνες συνδεονται στην ειδική βάση που εχουν τα πιάτα που ελεγχονται απο αυτό. το μοτερ βαζει τον ενα σωληνα μεσα-εξω στον άλλο.

Αυτος "πτυσσόμενος σωλήνας" σπρώχνει ανατολικά - δυτικά το πιάτο, του οποίου η βάση επιτρέπει μια τέτιοα κίνηση, σαν ενα μηχανικό "χερι" να γυρίζει το πιάτο και να το κρατά σταθερό εκεί που θέλουμε.

(μια τέτοια βαση ονομάζεται POLAR MOUNT) η οποια ειναι προσανατολισμένη ετσι ωστε η κινηση της δεξια - αριστερα να στοχευει συνεχως το τόξο των δορυφόρων.

To Actuator (στερεωμένο σε μια βάση polar mount) για να κινηθει θελει ξεχωριστό καλώδιο που μεταφερει τις εξης πληροφορίες

>Την ταση που κινει το μοτερ (2 καλωδιάκια)

>το ποσο κουνήθηκε το μοτερ (καθως το μοτερ στέλνει παλμους μεσα απο άλλα 2 καλωδιάκια)

θέλει λοιπόν ενα καλώδιο με 4 καλωδιάκια για να δουλέψει.


Αυτά πανε στον ελεγκτή (σε εμένα το VBOX) διπλα στον δέκτη, το οποίο παραλαμβάνει τις εντολές απο τον δεκτη, καθως το καλώδιο που περνα απο τον δέκτη στο LNB περνά μεσα απο το ελεγκτή και μετα παει στο LNB. (το ιδιο γίνεται και στα Η-Η)

ετσι, ο δεκτης με εντολές Diseqc 1.2 λέει στο πιάτο ( Η-Η ή και POLAR, δεν το νοιαζει τι) να πάει π.χ. στην θέση μνήμης 2 (Συνήθως ο Astra).

Το H-H εχει μνημες που θυμουνται που ειναι ο αστρα και πάει εκεί.

στα μεγάλα μοτέρ όμως, το μοτέρ δεν έχει μνήμη. Την μνήμη λοιπόν την κρατά το positioner το οποιο μεταγλωττίζει τις εντολες σε κίνηση προς την κατευθυνση, την οποία μετρά και επιβεβαιωνει μετρωντας τους παλμους που λενε στο ποσιτιονερ ποσο κινηθηκε το πιατο.

Μάλιστα, απο αυτους τους παλμους μετράνε και ολα τα μοτερ H-H  ή actuator το που βρίσκεται το πιάτο, και η μνήμη ειναι αριθμοί παλμών.
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος gorath

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2006
  • Τόπος: Αλιμος, Αττική
  • Μηνύματα: 52
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #16: Δευ 5 Νοέ 2007, 16:28 »
Φίλε nrg να σε ρωτήσω κάτι μιας και ανοίχτηκε το θέμα. Το Vbox πρέπει να είναι απαραίτητα κοντά στο δέκτη ή μπορώ να το έχω και κοντά στο κάτοπτρο; Ρωτάω μήπως και δεν είναι απαραίτητο να τραβήξει κανείς καλώδιο εξτρά από την ταράτσα στο δέκτη.
Κώστας

Αποσυνδεδεμένος sotos65

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2006
  • Τόπος: Χανιά
  • Μηνύματα: 727
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #17: Δευ 5 Νοέ 2007, 17:00 »
Παράθεση από: "gorath"
Φίλε nrg να σε ρωτήσω κάτι μιας και ανοίχτηκε το θέμα. Το Vbox πρέπει να είναι απαραίτητα κοντά στο δέκτη ή μπορώ να το έχω και κοντά στο κάτοπτρο; Ρωτάω μήπως και δεν είναι απαραίτητο να τραβήξει κανείς καλώδιο εξτρά από την ταράτσα στο δέκτη.

Δε νομίζω ότι έχει και μεγάλη διαφορά αν το έχεις κοντά στο δέκτη ή στη ταράτσα Κώστα, αρκεί να δίνεται η κίνηση αποκλειστικά από το δέκτη. Δηλαδή χάνεις τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις και το τηλεκοντρόλ του vbox αν το τοποθετήσεις στη ταράτσα (και φυσικά πρέπει να είναι και προστατευμένο, μιας και δεν είναι σε αδιάβροχο κουτί!). Και έχει αποδειχτεί πολλές φορές χρήσιμο (από όσο το έχω δουλέψει σε κάποιο φίλο για τις ρυθμίσεις του) να έχεις και το τηλεχειριστήριο...
Δέκτες: Edision Argus, Technomate TM-5300D+ USB, Skystar HD2, Skystar2 (4.4.3 driver)
Κάτοπτρο: Tecatel 1.10X1.20
LNB: Shаrp BS1REL100W
Μοτέρ: Moteck SG2100

Αποσυνδεδεμένος gorath

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2006
  • Τόπος: Αλιμος, Αττική
  • Μηνύματα: 52
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #18: Δευ 5 Νοέ 2007, 18:00 »
Το πρόβλημα ξεκινάει από το επιπλέον καλώδιο που θα πρέπει να τραβηχτεί εάν θελήσω να βάλω κινητό πάνω από 1.20 γιατί στη δική μου περίπτωση παίρνω σήμα από το πιάτο μέσα από την εγκατάσταση της επίγειας με combiner. Είναι δηλαδή τόσο απαραίτητο το τηλεκοντρόλ;
Κώστας

Αποσυνδεδεμένος sotos65

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2006
  • Τόπος: Χανιά
  • Μηνύματα: 727
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #19: Δευ 5 Νοέ 2007, 19:09 »
Το τηλεκοντρόλ είναι διευκόλυνση, όχι απαραίτητο. Εξάλλου αν δεν κάνω λάθος το δίνουν ως προαιρετικό στην αγορά του vbox. Όλες οι ρυθμίσεις που γίνονται από το τηλεχειριστήριο μπορούν να γίνουν κανονικά κι από το δέκτη, αρκεί φυσικά να υποστηρίζει diseqc 1.2. Από το τηλεκοντρόλ απλά οι ρυθμίσεις γίνονται πιο εύκολα αφού αντί να χρειάζεται να μπαίνεις στα διάφορα μενού των δεκτών, τις κάνεις από αυτό...
Δέκτες: Edision Argus, Technomate TM-5300D+ USB, Skystar HD2, Skystar2 (4.4.3 driver)
Κάτοπτρο: Tecatel 1.10X1.20
LNB: Shаrp BS1REL100W
Μοτέρ: Moteck SG2100

Αποσυνδεδεμένος gorath

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Φεβ 2006
  • Τόπος: Αλιμος, Αττική
  • Μηνύματα: 52
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #20: Δευ 5 Νοέ 2007, 19:25 »
ΟΚ Σωτήρη ευχαριστώ.
Κώστας

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2007
  • Τόπος: Λεμεσός - Κύπρος
  • Μηνύματα: 92
(Χωρίς τίτλο)
« Απάντηση #21: Τρι 6 Νοέ 2007, 10:26 »
Ευχαριστώ για τις κατατοπιστικές πληροφορίες nrg_tv.

Απορίες:
Φαντάζομαι οικονομικά θα στοιχίζει διπλάσια λεφτά να αγοράσεις τον εξοπλισμό για να κινείς ένα πιάτο μεγαλύτερο του 1,2 μέτρα παρά ένα μικρότερο;

Επίσης φαντάζομαι ότι αναλόγως θα στοιχίζει περισσότερο ο εξοπλισμός να κινείς ένα πιάτο 3μ  από ένα πιάτο 1,8μ;

Πόσο κυμαίνεται ή αγορά ενός μοτέρ diseqc 1.2;  Υπάρχει η δυνατότητα αγοράς μέσω διαδικτίου;

Αναρωτιέμαι υπάρχει κάπου "συγκεντρωμένο υλικό" το οποίο να σε πληροφορεί το μέγεθος της κεραίας που βγάζεις τις διάφορες δέσμες στην Κύπρο (Λεμεσό) από τους διάφορους δόρυφόρους;  

Κυριάκος

Πάντα ευχαριστώ για τις πληροφορίες


 


* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΕΥΒΟΙΑ  Μέλος: first Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/04/2024 (05:59)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΕΥΒΟΙΑ  Μέλος: Chris_S Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/04/2024 (23:36)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: palis Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 17/04/2024 (23:33)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/04/2024 (23:27)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΕΥΒΟΙΑ  Μέλος: first Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/04/2024 (23:01)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/04/2024 (22:57)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 17/04/2024 (22:54)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΕΥΒΟΙΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/04/2024 (22:05)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/04/2024 (20:17)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΕΥΒΟΙΑ  Μέλος: first Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/04/2024 (18:32)
* PakSAT-MM1R @ 38.2° E  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: Δορυφορικές λήψεις γενικά 17/04/2024 (18:19)
* Απ: Ψηφιακη τηλεοραση στο Νομο Αυλωνας (Αλβανια)  Μέλος: thodorisk Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 17/04/2024 (17:20)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: gewrgios Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/04/2024 (16:55)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ  Μέλος: robi1994 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/04/2024 (16:41)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ (νομοί Κέρκυρας & Λευκάδας)  Μέλος: Thodoris_Z Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/04/2024 (14:29)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ, ΑΙΤΩΛΙΑ, ΦΩΚΙΔΑ, ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΟ, ΚΥΘΗΡΑ [ΠΖ 06]  Μέλος: maarinos Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 17/04/2024 (13:59)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ, ΑΙΤΩΛΙΑ, ΦΩΚΙΔΑ, ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΟ, ΚΥΘΗΡΑ [ΠΖ 06]  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 17/04/2024 (13:26)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ (νομοί Κέρκυρας & Λευκάδας)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/04/2024 (11:42)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ (νομοί Κέρκυρας & Λευκάδας)  Μέλος: thanost Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/04/2024 (10:06)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 17/04/2024 (08:50)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 17/04/2024 (08:48)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ (νομοί Κέρκυρας & Λευκάδας)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/04/2024 (08:44)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ  Μέλος: ΣΠΥΡΟΣ-ΔΥΤ.ΦΘΙΩΤΙΔΑ Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/04/2024 (08:42)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: Hacker?pcs Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 17/04/2024 (01:41)
* Απ: Ψηφιακη τηλεοραση στο Νομο Αυλωνας (Αλβανια)  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 17/04/2024 (01:21)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/04/2024 (01:00)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΠΑΤΡΑ - ΝΟΜΟ ΑΧΑΪΑΣ  Μέλος: paksat Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/04/2024 (00:30)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 17/04/2024 (00:25)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ, ΑΙΤΩΛΙΑ, ΦΩΚΙΔΑ, ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΟ, ΚΥΘΗΡΑ [ΠΖ 06]  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 17/04/2024 (00:24)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΠΑΤΡΑ - ΝΟΜΟ ΑΧΑΪΑΣ  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/04/2024 (00:21)