Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΡΗΤΗ
  • Τετ 17 Απρ 2024, 01:20
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΡΗΤΗ  (Αναγνώστηκε 167980 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papagiannis

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Αύγ 2006
  • Τόπος: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ-ΑΘΗΝΑ-ΚΥΚΛΑΔΕΣ-ΔΩΔ/ΝΗΣΑ
  • Μηνύματα: 319
Ειπα να ανοιξουμε μια νεα ενοτητα  για της μακρινες η κοντινες ληψεις ραδιοφωνων στο ηρακλειο και να φτιαξουμε εναν χαρτι με της συχνοτητες που πιανουμε στο ΗΡΑΚΛΕΙΟ καθε βοηθεια ευπροσδεκτη ΣΤΟΥΣ 94,4 ΑΚΟΥΩ ΑΝΤΕΝΝΑ ΟΧΙ ΑΥΤΩΝ ΣΤΟΥΣ 95,8 ΚΑΙ 94,2 ΚΑΤΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΕΝΩ 96,4 ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ
dreambox 600pvr-dreambox 500s-Unisat (analog)-dreambox 800s (i love it)
3 σταθερα 0,80 ASTRA 19.2-HOTBIRD 13.0-HELLASAT 39.0 KAI MOTER SUPERJACK 1.2DISEQ ΠΙΑΤΟ 1.0M ALCAD SUPER κορυφη
lnb GT 0.2dm super
                          --------------
YOU! 89.0 FM HERACLIO CRETE  [url=http://www.youradio.eu

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
Μήπως κάτι εγινε και περασε ο Βρισυνας (κεντρο ραδιοφωνικης εκπομπής Ρεθυμνου) στο Ηράκλειο????
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος neo11

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2006
  • Μηνύματα: 1006
Στους 94,4 ίσως να άκουσες το FM12 της Ρόδου, που αναμεταδίδει το ΑΝΤ1.

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
Εγω σήμερα 94,4 επιανα την ΕΡΑ απο Αχεντρια (στον Μασταμπά με εσωτερική κεραία) ενώ ειχε έντονη παρεμβολή απο άλλο Στερεο σταθμό αγνώστου προελευσης.
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος NRG_RADIO

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Αύγ 2006
  • Τόπος: HRAKLEIO
  • Μηνύματα: 53
94,2 περναει ο Ηχος fm απο ρεθυμνο οταν δεν παιζουνε τα ερασιτεχνικα ραδιοφωνα,κατι ακουσα οτι αλαξανε κεντρο εκπομπης δεν ξερω ομος εαν αληθευει, 94,1 περναει ενα ραδιοφωνο απο Ροδο το οποιο μου διαφεβγη το ονομα του, μονο οταν εχει καλο καιρο το ακουω,  το καλοκαιρη βεβαια περναει σχεδον καμπανα σε ολο το Ηρακλειο, τωρα τελευτεα ακουγετε σχεδον καμπανα παντου το 94,4 της ερα απο Αχαιντρια μου φενεται οτι σηκοσαν Watt

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
Παράθεση από: "nrg_tv"
Εγω σήμερα 94,4 επιανα την ΕΡΑ απο Αχεντρια (στον Μασταμπά με εσωτερική κεραία) ενώ ειχε έντονη παρεμβολή απο άλλο Στερεο σταθμό αγνώστου προελευσης.

....μαζί με τον nrg_radio τα ακούγαμε...:P:P:P
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος spirosb

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2005
  • Τόπος: Ηράκλειο
  • Μηνύματα: 39
    • http://spirosb.blogspot.com
Καλη Χρονια παιδιά...
Στους 94,1 από Ρόδο παίζει ο Ραδιο Αρχάγγελος που αναμεταδίδει ΣΦΑΙΡΑ, με καλό σήμα ιδαίτερα στον ’γιο Νικόλαο αλλά και στο Ηράκλειο καμιά φορά. Όσο αφορά στους Ρεθυμνιώτες, έχω κάνει κι εγώ λήψη και του Ραδιο ’στρο 96,4 και του Ήχος FM 94,2 ιδαίτερα σε κάποιες περιοχές που ξετρυπά το κέντρο εκπομπής του Ρεθύμνου μέσα στο Ηράκλειο (π.χ. πλατεία σινάνη). Τα τελευταία 2 χρόνια που ο Αχεντριάς είναι φορτωμένος ακούγονται πολύ δύσκολα οι σταθμοί αυτοί. Στους 94.4 επισης είναι ο ΑΝΤΕΝΝΑ της Ρόδου.
metropolis-radio.blogspot.com -> Για έντεχνα
rock-channel.blogspot.com -> Για rock

Αποσυνδεδεμένος manosat

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2006
  • Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης
  • Μηνύματα: 746
O REAL FM αναμεταδίδεται και στο Ηράκλειο από τον Athletic Radio 104,2. Δε γνωρίζω αν έχει σταματήσει η αναμετάδοση του αθλητικού μετρόπολις Θεσσαλονίκης.

Αποσυνδεδεμένος Mihalis_Creta

  • SatLeo V. I. P.
  • Έμπειρο Μέλος
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Antennas park
  • Μηνύματα: 262
    • http://www.tvcreta.gr
Ρε Δημητρη (n r g radio) που εισαι ??
Εχουμε καιρο να ακουσομε τον Αρμανδο απο το κρατος της τρανς... :!:
Μηπως χιονιζει εκει περα και εχει αποκλειστει ο Αρμανδος μας !! :lol:  :lol:
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος NRG_RADIO

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Αύγ 2006
  • Τόπος: HRAKLEIO
  • Μηνύματα: 53
Εχω ξενερωση Μιχαλη αστα εχω και προβλημα με τους γειτονες σηκοσα 13 Μ πιλονα και στη βδομαδα επανο αρχισαν να ερχονται γειτονες και να κανουν παραπονα για ραδιενεργεια και παρεμβολες, τι να κανω οσο νανε η logperiodic ειναι ενα ματσουκι 2,5 μετρα και κανει μπαμ απο μακρια την κατεβασα και τελος, εαν εχεις κανενα υποψην εχω ενα ιδιοκατεσκαυη pll f.m 30 watt για πουλημα και μια στερεογενιτρια (dsp 60 db  με ενσωματομενο Limitter) με r.d.s μαζι της p.c.s electronics, τιμη: 250 ευρο το τεμαχιο.Λεω να κανω το βημα για Tv αλλα δεν θα παιζω τπτ ενα λογοτιπο και μουσικη απο πισω (ενοητε Trance) εχεις στα ιποψην σου για κανενα μεταχιρισμενο 5 βατο πομπο? εαν ναι κανε μου μια νιξη.

Αποσυνδεδεμένος papagiannis

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Αύγ 2006
  • Τόπος: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ-ΑΘΗΝΑ-ΚΥΚΛΑΔΕΣ-ΔΩΔ/ΝΗΣΑ
  • Μηνύματα: 319
τι εγινε ρε παιδια? ο best παιζει ελληνικα ?
dreambox 600pvr-dreambox 500s-Unisat (analog)-dreambox 800s (i love it)
3 σταθερα 0,80 ASTRA 19.2-HOTBIRD 13.0-HELLASAT 39.0 KAI MOTER SUPERJACK 1.2DISEQ ΠΙΑΤΟ 1.0M ALCAD SUPER κορυφη
lnb GT 0.2dm super
                          --------------
YOU! 89.0 FM HERACLIO CRETE  [url=http://www.youradio.eu

Αποσυνδεδεμένος camclone

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2007
  • Μηνύματα: 234
Ο Ρυθμος 104,5 στο Ηρακλειο επιτελους εφτιαξε τον ΗΧΟ του! Ανασταση!
  Ουτε ενα overshoot .

P.s.
παρατηρω οτι ΜΟΝΟ ο Ρυθμος 104,5  και ο 984 παιζουν σε ΝΟΜΙΜΗ διαμορφωση στον ηχο.  

Ο Κνωσσος 100,6 δεν λοκαρει και "σκαει" σε πολλα σημεια του Ηρακλειιου μιας και υπερδιαμορφωνει .
Το ιδιο και το 106,2 105,8

κριμα ρε γμτ, να μην μπορεις να ακουσεις μερικα ραδιοφωνα στο αυτοκινητο επειδη ανεβαζουν 3 - 4 db διαμορφωση παραπανω για να κανουν "εντυπωση"
 το Μ@@@κιες ειναι αυτες ?

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
καλωσόρισες στο satleo forum, camclone.
ειναι αλήθεια οτι τα εχουν κάνει χάλια με τις διαμορφώσεις -ετσι κυνηγάνε να εχουν το ν πιό δυνατό ήχο στα αναλογικά ραδιοφωνακια. το θεμα ειναι "ποσοι πιά ακούνε με αναλογικά ραδιοφωνα"?

οταν κάνεις ζαππινγκ με αναλογικό ραδιόφωνο, ακους τις διαφορές στην ενταση αναμεσα σε σταθμους αμέσως, καθως δεν περιμένεις να κλειδώσει το ραδιοφωνο στον σταθμο γα να τον ακουσεις.
ετσι, πρσπερνας σταθμους με αδυνατη διαμόρφωση. Επίσης, σε αναλογικους δεκτες και λόγω των πιό φτηνών συστημάτων αποδιαμόρφωσης, η ηχος παραμορφωνει πιό δύσκολα.
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος manosat

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2006
  • Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης
  • Μηνύματα: 746
Χωρίς Δεύτερο πρόγραμμα στους 99,2 και ΝΕΤ στους 104,8 τις τελευταιες μερες !  :(

Αποσυνδεδεμένος manosat

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2006
  • Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης
  • Μηνύματα: 746
Μερική διακοπή του ρεύματος στη Ροδιά και με τις ευνοικές καιρικές συνθήκες είναι δυνατή η λήψη σταθμών , στη μισοάδεια μπάντα των FM , από Αθήνα , Κυκλάδες , Λασίθι , Χανιά.
Στους 100,3 έπιασα το ΣΚΑΙ ενώ με γυρισμα της κεραιας βγαινει ο Prime radio της Συρου από την ίδια συχνότητα.
Φανταζομαι γυρω απο τη Σύρο θα γινεται "μαχη" ανάμεσα στον ισχυρό πομπό του ΣΚΑΙ και του Prime της Σύρου για το ποιος θα επικρατήσει...

Αποσυνδεδεμένος papagiannis

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Αύγ 2006
  • Τόπος: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ-ΑΘΗΝΑ-ΚΥΚΛΑΔΕΣ-ΔΩΔ/ΝΗΣΑ
  • Μηνύματα: 319
καλησπερα σ/κ εν οψη  και πριν βγουμε ακουμε λιγο απο ραδιο για να μπουμε στο κλιμα καλα το τι κονσερβα εχει πεσει στο ηρακλειο δεν λεγετε
ειδικα ενω εκει που ο super 90.4 επαιζε γ..τες επιτυχιες τωρα ολο κονσερβα ειναι λυπαμαι πολλη.
Το βαλεντινο radio 89.5 ποιος το εχει να του κανουμε μια νιξη για τον σταθμο και το προγραμμα αφοτου πεθανε ο συγχωρεμενος ο ΛΥΡΑΣ σε πιον πηγε ο σταθμος?
dreambox 600pvr-dreambox 500s-Unisat (analog)-dreambox 800s (i love it)
3 σταθερα 0,80 ASTRA 19.2-HOTBIRD 13.0-HELLASAT 39.0 KAI MOTER SUPERJACK 1.2DISEQ ΠΙΑΤΟ 1.0M ALCAD SUPER κορυφη
lnb GT 0.2dm super
                          --------------
YOU! 89.0 FM HERACLIO CRETE  [url=http://www.youradio.eu

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
Ο Radio Press ειναι ο σταθμος του λύρα. Τον συνεχίζει ο Γιάννης Καγιαμπάκης.

Ο "Βαλεντίνο" ειναι εκείνος ο ηλίθιος ο Γκιαουράκης που ειναι υπόδειγμα του πόσο ηλίθια σκέφτεται το ΕΣΡ προκειμένου να εκδώσει βεβαιώσεις λειτουργίας.

Που εστειλε με τις παρεμβολές του τον Δ.Λύρα στον τάφο απο την στενοχώρια του.

Ο Πρες εκλεισε τωρα γιατι κάποιοι γνωστοι - άγνωστοι του έκλεψαν τα μηχανήματα.

Ο Βαλεντίνο (Γκιαουράκης Μιχάλης) για μένα ειναι φονιάς.

Εχει 3 καταδικαστικες αποφασεις ασφαλιστικών μέτρων αγνοησε παντελώς τον νόμο και εστειλε τον Δημήτρη τον Λύρα πριν την ώρα του.

Για το φόρουμ αυτός ο σταθμός δεν υπάρχει και σας παρακαλώ να μην τον αναφέρουμε κάν, οντας παράνομος και με δικαστικές αποφάσεις.
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος papagiannis

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Αύγ 2006
  • Τόπος: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ-ΑΘΗΝΑ-ΚΥΚΛΑΔΕΣ-ΔΩΔ/ΝΗΣΑ
  • Μηνύματα: 319
Αγαπητέ Γιάννη, έχεις δίκιο για την παρανομία και όσο για το συγχωρεμενο τον ΚΥΡΙΟ ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΟΝ γνωριζα απο πρωτο χερι μιας και ηταν αυτος που με μυησε στην μαγεια της κονσολας γιατι εκανα τα πρωτα μαθηματα και βηματα στην ηχοληψια ημουν  ο 2 ηχοληπτης μετα τον χρηστο και εγω εκανα την αλλαγη στο προγραμμα του σταθμου μαζι με το κυριο ΜΑΡΙΝΟ
αλλα τοτε σε ποιον ανηκει τωρα η συχνοτητα μπορουμε να δηλωσουμε ενδιαφερον εχω μαθει οτι καποιος σταθμος στο ηρακλειο πωλειται.


ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ
dreambox 600pvr-dreambox 500s-Unisat (analog)-dreambox 800s (i love it)
3 σταθερα 0,80 ASTRA 19.2-HOTBIRD 13.0-HELLASAT 39.0 KAI MOTER SUPERJACK 1.2DISEQ ΠΙΑΤΟ 1.0M ALCAD SUPER κορυφη
lnb GT 0.2dm super
                          --------------
YOU! 89.0 FM HERACLIO CRETE  [url=http://www.youradio.eu

Αποσυνδεδεμένος camclone

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2007
  • Μηνύματα: 234
Καλως σας βρηκα .......απ το google ( εγραψα Ρυθμος Ηρακλειο και επεσα επανω στο satleo)
 Ασχολουμαι με το Ρυθμο 104,5 τον τελευταιο καιρο και θελω την γνωμη σας

1) ΣΗΜΑ      ( εδω και 2 εβδομαδες παιζουμε με 6 κεραιες των 5 στοιχειων η καθε μια ( CIEL italy) απο Βασσιλικο με 1,6 ΚKwatt . OI 5 ΑΠΟ ΤΙΣ 6 ΚΟΙΤΟΥΝ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΑΙ Η 1 ΠΙΣΩ ...ξερω ξερω ..χαλαει ο λογός...ομως παρα ταυτα στα σημεια που μετρησα τα Db του σταθμου "καμπανιζει".
Μπορειτε να κανετε μετρησεις και να συγκρινετε Ρυθμο 104,5 με Κνωσσο 100,6 Ραδιο Κρητη 101,5 και Music Club 105,8 που παιζουν και οι 4 απο Βασσιλικο ?
 Περιμενω τις μετρησεις σας .

p.s. μακαρι να ειχα αμαξι με ραδιο που να μετραει db ,....ομως...μπααααα
-------
2) Ο σταθμος ...πλεον ειναι full software σε :
a) compressor
b) expander
c) limiter
d) parametric eq
e) low pass και high pass filter
f) stereo
g) rds
h) mpx clipper και τελος...........  
 με απλα λογια ..ειναι ο πρωτη φορα που ενας ραδιοφωνικος σταθμος "παιζει" ΚΑΙ σε αυτα τα "8" σταδια...με software !
   το Uprime του project ξεπερνα τις 20 μερες :)  
 software powered...mpx :)  ( 1 pc, 1 192 Khz card ( με virtual audio cable VAC για να ενωνω τα προγραμματα επεξεργασιας realtime.)

ΜΗΝ με ρωτησετε ποια προγραμματα συνδιαζω...ουτε ..ποσες ωρες εχω αφιερωσει
 ...αμεεεεεεετρητες!
  Πειτε μου πως ειναι η Ληψη στο σημειο που εισαστε?
  ( η διαμορφωση του ηχου στο Ρυθμο 104,5 ...ειναι στα νομιμα επιπεδα  ..σε αντιθεση με ταυς περισσοτερους σταθμους που "σκανε" τα μπασα τους στα μισα αυτοκινητα του Ηρακλειου...) :oops:  :shock:

Σταυρος ........

Αποσυνδεδεμένος a_s

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2008
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 18
Παράθεση από: "camclone"
Ο σταθμος ...πλεον ειναι full software σε :
a) compressor
b) expander
c) limiter
d) parametric eq
e) low pass και high pass filter
f) stereo
g) rds
h) mpx clipper και τελος...........  
 με απλα λογια ..ειναι ο πρωτη φορα που ενας ραδιοφωνικος σταθμος "παιζει" ΚΑΙ σε αυτα τα "8" σταδια...με software !
 

και ο YOU FM στην Πάτρα με software παίζει, όπως και 1-2 από Αγρίνιο... δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνει κάποιος... (μην υπερβάλλουμε) :wink:

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
η πρώτη φορα, Σταυρο, που το εκανε αυτό
ολη την αλυσίδα εκτος πολυπλεξία και rds) στο ηράκλειο ηταν ο N R G 91 το 1999.

input upward process(levelling)
Bass processing
4-band compression
soft lmiter
AGC
hard limiter

Ετοιμαζομουν για το RDS αλλά δεν το πλήρωνε τότε κανείς.
ηταν software αλλά... με μεταδοση δεδομένων απο την παράλληλη και injection μεσω πλακέτας που χρησιμοποιουσε 2 τσιπάκια της Sony.

Ειχε ανεξάρτητο υπολογιστή celeron 433 για το process
(γιατι που να φτάσει η υπολογιστκή ισχύς και για το πρόγραμμα και για το προ.)
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος camclone

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2007
  • Μηνύματα: 234
Η κουβεντα ...αρχιζει να αποκτα τεραστιο ενδιαφερον ...για μας :)
  Οκ ΟΚ,!  Τουλαχιστον ειναι ..η πρωτη φορα που οοοοοοοολα τα σταδια του proccess (εκτως το link...:) ειναι σε PC.   RDS, stereo generation, mpx clipper , low pass high pass filtering, bla bla blaa...
 το ενδιαφερον ξερετε ποιο ειναι ? οτι τα μεχρι τωρα προγραμματα που χρησιμοποιουσαν "οι ψαγμενοι" ειχαν ενα μεγαααααλο μειονεκτημα :
 "   o v e r h o o t s " στην διαμορφωση .
 Αν "μετρησετε" τον ηχο του Ρυθμου 104,5 στο Ηρακλειο θα δειτε οτι παροτι ειναι full software ...μεχρι και στο rds, stereo, limit, cliping, ΔΕΝ εχει overshoots!!
 Tα 2 γνωστα προγραμματα που ..ξερουν ολοι εχουν το προβλημα με τα overshoots παρα το γεγονος οτι εχουν limiter/clipper ..παλι πετουσαν overshoots :)
 
Σχετικα με το σημα απο βουνο ...Βασσιλικο.. , αν μπορει καποιος ας φτιαξει ενα πινακα με μετρησεις db μεσα στην πολη   plz:)
104,5  1,6 kwatt  
105,1  1,2 kwatt
105,8   5  kwatt
101,5   5 kwatt
100,6   3 kwatt
100,3   2 kwatt
97,5    5 kwatt
90,7    1 kwatt

Αποσυνδεδεμένος Olorin

  • M.T
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2006
  • Μηνύματα: 2911
Εχεις κάνει κάποιοα λάθη με την ισχύ -π.χ. ο 90,7 εχει 600ρι μηχάνημα και το ραδιο κρήτη πλέον παιζει πολύ κατω, μάλλον για 2 κιλα τον κάνω εδω και περίπου 1 χρόνο. Αλλωστε τι να την κάνει ?? εχει γεμισει τον τόπο αναμεταδότες.



οσο για αυτή την δήλωση

"ΜΗΝ με ρωτησετε ποια προγραμματα συνδιαζω..."

δεν νομίζω οτι ειναι τόσο υπέρ του φορουμ σαν εννοια, το φορουμ αυτό ειναι χωρος ανταλλαγής γνώσης, φαντάσου να εγαινα και να ελεγα οτι πιάνω τον αστρα 2D (θέλει 6μ πιάτο στην Κρήτη) με 1μ πιάτο χάρη σε ενα θεικό LNB... αλλα επειδή εχω φαει ωωωωρες να το ψάχνω μην πε ρωτήσετε ποιό είναι!

θα μου λέγαν ολοι να το βαλω εκεί που ξέρω να τον δω στερεοσκοπικά...
.
"Arguing with an engineer is like wrestling with a pig in the mud;
after a while you realize you are muddy and the pig is enjoying it."

Αποσυνδεδεμένος papagiannis

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Αύγ 2006
  • Τόπος: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ-ΑΘΗΝΑ-ΚΥΚΛΑΔΕΣ-ΔΩΔ/ΝΗΣΑ
  • Μηνύματα: 319
107.5 ποιος παιζει? εγω επαιζα ΣΚ αλλα ειδα οτι καποιος μου εκανε πρασιτα οποτε σταματησα μηπως ξερει κανεις ποιος ειναι αν ειναι να συνεοηθουμε να χωρισουμε της ωρες το ΣΚ μια αγαπη εχουμε να την σταματησουμε?
dreambox 600pvr-dreambox 500s-Unisat (analog)-dreambox 800s (i love it)
3 σταθερα 0,80 ASTRA 19.2-HOTBIRD 13.0-HELLASAT 39.0 KAI MOTER SUPERJACK 1.2DISEQ ΠΙΑΤΟ 1.0M ALCAD SUPER κορυφη
lnb GT 0.2dm super
                          --------------
YOU! 89.0 FM HERACLIO CRETE  [url=http://www.youradio.eu

Αποσυνδεδεμένος Mihalis_Creta

  • SatLeo V. I. P.
  • Έμπειρο Μέλος
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Antennas park
  • Μηνύματα: 262
    • http://www.tvcreta.gr
Παράθεση από: "camclone"
Η κουβεντα ...αρχιζει να αποκτα τεραστιο ενδιαφερον ...για μας :)
 
Σχετικα με το σημα απο βουνο ...Βασσιλικο.. , αν μπορει καποιος ας φτιαξει ενα πινακα με μετρησεις db μεσα στην πολη   plz:)
104,5  1,6 kwatt  
105,1  1,2 kwatt
105,8   5  kwatt
101,5   5 kwatt
100,6   3 kwatt
100,3   2 kwatt
97,5    5 kwatt
90,7    1 kwatt

Flash news :

Η ΕΡΑ στους 97,5 εχει φυγει εδω και 2 χρονια απο το Κ.Ε. Βασιλικου.
Εκπεμπει απο το Κ.Ε. Ροδιας με ισχυ 2,5 KW περιπου.

Το Μουσικο Καναλι στους 105,1 παιζει το τελευταιο εξαμηνο με 900W .
Υπολογιζω μεχρι τελη Αυγουστου αφου τελειωσουν καποιες εργασιες στο πυλωνα μου να εκπεμψει με την διπλασια ισχυ.

Για δωσε μας ρε μεγαλε και τιποτις λεπτομερειες που αφορουν το μοντελο του πομπου ,του λινκ να ψαρωσουμε  :lol:

Υ.Γ.
Δε λες του ιδιοκτητη του σταθμου να σου παρει και ενα Η.Ζ να το φυτεψεις εκια πανω γιατι δε λεω καλο το full computerized αλλα χωρις να παιζει ο πομπος δεν ακουγεται το ρημαδι. :wink:  :D
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος Dimitris_her

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2008
  • Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης
  • Μηνύματα: 19
Χαιρετώ τα παιδιά του forum.
Είναι το πρώτο μου post εδώ.
Είχα δει κάποιες δημοσιεύσεις παλαιότερα αλλά δεν είχα καταφέρει να απαντήσω.
Όσον αφορά για υπερδιαμορφώσεις στο Ηράκλειο, μπορώ να πω ότι μετά από μια ανάλυση που έκανα με ένα μηχάνημα που αγόρασα μόλις την προηγούμενη εβδομάδα, σχεδόν όλοι οι σταθμοί είναι εκτός ορίων.
Όποιος θέλει να του δώσω αναφορά για τον δικό του σταθμό ας μου απαντήσει εδώ ή με pm.

Δημήτρης S19

Αποσυνδεδεμένος camclone

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2007
  • Μηνύματα: 234
Δημητρη s19 για μετρα την διαμορφωση και το Loudness του Ρυθμου 104,5

Πλακα πλακα , σχεδον ολοι οι σταθμοι στο Ηρακλειο υπερδιαμορφωνουν και χανουν για πολλαααααααα miliseconds το lock σε μερικους ψηφιακους δεκτες.

Απο τις δικες μου μετρησεις οι μονοι σταθμοι που παιζουν με ΝΟΜΙΜΗ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ στον ΗΗΗΗΗΧο ειναι το

984
max fm
studio 19
metro ( επιτελους παιζει ξανα καθαρα στο sony δεκτη μου!!
ΡΥΘΜΟΣ 104,5 ( εγω τον εστησα σωστα...πλεον)

Οσο αφορα τον εξοπλισμο του Ρυθμου σε λινκ και πομπο..τιποτα το σπουδαιο και ακριβο . Οταν εκπεμπεις σωστο ΗΧΟ με σωστη διαμορφωση ο σταθμος ακουγεται παααααααααααααντα καλυτερα (σε "ευπαθεις περιοχες με σαβουρα ...) και απο σταθμους με ακριβοτερα μηχανηματα.  
 
Ακομα περιμενω μετρησεις σηματως και διαμορφωσης για το σταθμοοοο!
     ( Οσο αφορα τον ΗΧΟ δοκιμαστε να ακουσετε την ποιοτητα σε ωρες που δεν αναμεταδιδω την Αθηνα (Ηρακλειο απο 9:30 το πρωι μεχρι 9 το βραδυ) γιατι ο Ρυθμος 949 της αθηνας αποφασισε.. να συνδεσει τον Omnia του μαζι με preemfasis στον HELLAS SAT.και γινεται το ελα να δεις στο encoding του δορυφορικου...)
( Εκανα μερικες ακομα βελτιωσεις στο compressor limiter, clipper , mpx, )
οοοοοοοοολα software, στο Ρυθμο ..χωρις overshoots ..μεχρι και το τελικο mpx !!

Αποσυνδεδεμένος Mihalis_Creta

  • SatLeo V. I. P.
  • Έμπειρο Μέλος
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Antennas park
  • Μηνύματα: 262
    • http://www.tvcreta.gr
Παράθεση από: "camclone"

Πλακα πλακα , σχεδον ολοι οι σταθμοι στο Ηρακλειο υπερδιαμορφωνουν και χανουν για πολλαααααααα miliseconds το lock σε μερικους ψηφιακους δεκτες.

Απο τις δικες μου μετρησεις οι μονοι σταθμοι που παιζουν με ΝΟΜΙΜΗ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ στον ΗΗΗΗΗΧο ειναι το

984
max fm
studio 19
metro ( επιτελους παιζει ξανα καθαρα στο sony δεκτη μου!!
ΡΥΘΜΟΣ 104,5 ( εγω τον εστησα σωστα...πλεον)

Ετσι ετσι ... προσθεσε στην λιστα και τους :

Ραδιο Ανατολη
Τζερονιμο
Ραδιο Blackman
Ραδιο Αμορε
Ραδιοφωνια του Αχτυπητου

Οι μετρησεις αυτες εγιναν με ταινιομεζουρα 25μετρη  :?  εαν ειχα των πενηντα μετρων θα μπορουσα να σας δωσω και ποιο αναλυτικες μετρησεις αλλα δεν...  :oops:  

Παράθεση
...γιατι ο Ρυθμος 949 της αθηνας αποφασισε.. να συνδεσει τον Omnia του μαζι με preemfasis στον HELLAS SAT.και γινεται το ελα να δεις στο encoding του δορυφορικου...)

Μηπως μπορεις να γινεις πιο σαφης  :?:
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος camclone

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2007
  • Μηνύματα: 234
Η αναμεταδοση του Ρυθμου 949 απο το Ρυθμο 104,5 Ηρακλειο παιζει μεσω Hellassat .
Ο ρυθμος 949 Αθηνας περναει ηχο στον Hellassat απο το "preemfasized" output του Omnia proccesor που εχουν. Αυτο δημιοργει distortion στην αναμεταδοση στο Ηρακλειο . Το εχω ψιλολυσει αφαιρωντας πριμα απο το PC που περνει με line in το δορυφικοκο.

Anyywayz.

Τσεκαρε σημα και ηχο στο 104,5  ..αυριο μετα τις 9:30 το πρωι να με πεις συντεκνε.


Υ.Γ.  ...πολυ μοδα τελευταια στην Αθηνα το preemfasis στα Hellassat powered radios :)  ...αντι να συνδεσουν κανενα HD output απο τα πανακριβα Orban και Omnia τους...συνδεουν FM modulation ...παλι καλα που δεν περναει το stereo και rds ..:)  βλεπεις ειναι μονο 128 kbps 44100khz.....

Αποσυνδεδεμένος Dimitris_her

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2008
  • Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης
  • Μηνύματα: 19
Ρυθμός 104.50

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε


 


* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/04/2024 (01:00)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΠΑΤΡΑ - ΝΟΜΟ ΑΧΑΪΑΣ  Μέλος: paksat Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/04/2024 (00:30)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 17/04/2024 (00:25)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ, ΑΙΤΩΛΙΑ, ΦΩΚΙΔΑ, ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΟ, ΚΥΘΗΡΑ [ΠΖ 06]  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 17/04/2024 (00:24)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΠΑΤΡΑ - ΝΟΜΟ ΑΧΑΪΑΣ  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/04/2024 (00:21)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 17/04/2024 (00:11)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ, ΑΙΤΩΛΙΑ, ΦΩΚΙΔΑ, ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΟ, ΚΥΘΗΡΑ [ΠΖ 06]  Μέλος: eliascomtest Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 16/04/2024 (23:37)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΠΑΤΡΑ - ΝΟΜΟ ΑΧΑΪΑΣ  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 16/04/2024 (22:53)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΠΑΤΡΑ - ΝΟΜΟ ΑΧΑΪΑΣ  Μέλος: arvas Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 16/04/2024 (22:48)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΠΑΤΡΑ - ΝΟΜΟ ΑΧΑΪΑΣ  Μέλος: paksat Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 16/04/2024 (21:54)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΠΑΤΡΑ - ΝΟΜΟ ΑΧΑΪΑΣ  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 16/04/2024 (21:26)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 16/04/2024 (21:25)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: papagiannis Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 16/04/2024 (20:54)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 16/04/2024 (20:08)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ  Μέλος: Satmanic Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 16/04/2024 (20:06)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: george62 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 16/04/2024 (19:35)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 16/04/2024 (17:43)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: palis Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 16/04/2024 (17:30)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 16/04/2024 (17:24)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: johnpapad24 Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 16/04/2024 (17:21)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΠΑΤΡΑ - ΝΟΜΟ ΑΧΑΪΑΣ  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 16/04/2024 (16:31)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ  Μέλος: ch10 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 16/04/2024 (16:19)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: paksat Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 16/04/2024 (16:16)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΠΑΤΡΑ - ΝΟΜΟ ΑΧΑΪΑΣ  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 16/04/2024 (16:16)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΠΑΤΡΑ - ΝΟΜΟ ΑΧΑΪΑΣ  Μέλος: paksat Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 16/04/2024 (16:14)
* Απ: Μακρινές ραδιοφωνικές λήψεις, εντός ή εκτός Ελλάδας DX  Μέλος: palis Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 16/04/2024 (16:06)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 16/04/2024 (15:58)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: anfoukas Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 16/04/2024 (15:44)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 16/04/2024 (15:15)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 16/04/2024 (15:00)