Το MEGA στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)
  • Σαβ 20 Απρ 2024, 11:23
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Το MEGA στην Ελλάδα (αναφορές - προβλήματα)  (Αναγνώστηκε 286777 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tech_lover

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2016
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 594
Και μιας που συνεχίζει και το ONE, ξέρουμε τι θα μεταδίδει ; Ενημερωτικές εκπομπές όταν έχει σειρές το MEGA ή κάτι άλλο; :think:

Αποσυνδεδεμένος giannisk_

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2018
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Μηνύματα: 125
Πλησίασε λίγο στην οθόνη σου να δεις το HD logo και τα σούπερ των εκπομπών. ... ant1 star και alpha και φυσικά open εμφανώς καλύτερο HD

Αποσυνδεδεμένος tasoskonst

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάρ 2016
  • Μηνύματα: 19
Επίσης μία ακόμη μικρή λεπτομέρεια, το mega είχε πολύ ωραία σήματα καταλληλότητας για την νέα σήμανση (δείτε πχ trailer δικαίωση στο mega TV classics στο youtube που είναι και HD).. Απορώ γιατί δεν τα χρησιμοποιήσαν και έχουν το ίδιο με alpha star...

Αποσυνδεδεμένος giannisk_

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2018
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Μηνύματα: 125
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Σε ένα γρήγορο τσεκάρισμα που έκανα, νομίζω ότι το MEGA έχει ίσως λίγο καλύτερη εικόνα σε σχέση με τα υπόλοιπα πανελλαδικά κανάλια, ακόμα και στην SD έκδοση. Δηλαδή βλέπω λίγο πιο ζωηρά χρώματα σε σxέση με τα άλλα κανάλια, χωρίς όμως να είναι υπερβολικά και να κουράζουν. Οι πρωινές live εκπομπές σε HD, ήταν άψογες στην εικόνα.

Όντως τα γραφικά-σούπερ-σήματα,κτλ, θυμίζουν λίγο ONE, αλλά απο την στιγμή που είναι σύγχρονα και digital-HD, σίγουρα πολύ καλύτερα έτσι, απο τα προηγούμενα παλιά SD γραφικά του MEGA. Δηλαδή τα πρωινά γραφικά στις live εκπομπές μου άρεσαν αρκετά.

Τώρα, για τις παλιές SD σειρές π.χ. Ρετιρε, η εικόνα το πρωί δεν ήταν καλή, και αυτό είναι λογικό, λόγω τις παλιάς και απλής τεχνολογίας της εποχής. Δηλαδή δεν μπορεί να γίνει remastering-HD στην εικόνα. Όπως βλέπουμε, απλά έχουν κάνει μία μικρή επεξεργασία απο 4:3 που ήταν η εικόνα, σε 16:9, ώστε να μην φαίνονται οι μαύρες μπάρες αριστερά και δεξιά, αλλά και πάλι η εικόνα δεν είναι έτσι σωστή γιατί είναι λίγο τραβηγμένη προς αριστερά και δεξιά..
     Πλησίασε λίγο στην οθόνη σου να δεις το HD logo και τα σούπερ των εκπομπών. ... ant1 star και alpha και φυσικά open εμφανώς καλύτερο HD

Αποσυνδεδεμένος dimitris_p

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2005
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 95
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Σε ένα γρήγορο τσεκάρισμα που έκανα, νομίζω ότι το MEGA έχει ίσως λίγο καλύτερη εικόνα σε σχέση με τα υπόλοιπα πανελλαδικά κανάλια, ακόμα και στην SD έκδοση. Δηλαδή βλέπω λίγο πιο ζωηρά χρώματα σε σxέση με τα άλλα κανάλια, χωρίς όμως να είναι υπερβολικά και να κουράζουν. Οι πρωινές live εκπομπές σε HD, ήταν άψογες στην εικόνα.

Όντως τα γραφικά-σούπερ-σήματα,κτλ, θυμίζουν λίγο ONE, αλλά απο την στιγμή που είναι σύγχρονα και digital-HD, σίγουρα πολύ καλύτερα έτσι, απο τα προηγούμενα παλιά SD γραφικά του MEGA. Δηλαδή τα πρωινά γραφικά στις live εκπομπές μου άρεσαν αρκετά.

Τώρα, για τις παλιές SD σειρές π.χ. Ρετιρε, η εικόνα το πρωί δεν ήταν καλή, και αυτό είναι λογικό, λόγω τις παλιάς και απλής τεχνολογίας της εποχής. Δηλαδή δεν μπορεί να γίνει remastering-HD στην εικόνα. Όπως βλέπουμε, απλά έχουν κάνει μία μικρή επεξεργασία απο 4:3 που ήταν η εικόνα, σε 16:9, ώστε να μην φαίνονται οι μαύρες μπάρες αριστερά και δεξιά, αλλά και πάλι η εικόνα δεν είναι έτσι σωστή γιατί είναι λίγο τραβηγμένη προς αριστερά και δεξιά..


Για να μην μπερδευομαστε και συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Εγω αναφέρομαι στης παλιές σειρές του mega της οποίες εχω δει και εχω γράψει και της εχω σε ts σε σκληρό δισκο, και στην προβολή τους από το νέο mega πάντα από το sd mega για να εχουμε ίδια σύγκριση. Το παλιό με το τώρα που βλέπω δεν εχει καμιά σύγκριση.

Αποσυνδεδεμένος D_Satellite

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2008
  • Τόπος: Κόρινθος
  • Μηνύματα: 886
Να σημειώσω ότι οι παρατηρήσεις μου ήταν για την πρωινή εκπομπή "Κοινωνία ώρα MEGA" και μετά είδα και λίγο το Ρετιρε. Η πρωινή εκπομπή όπως έγραψα είχε πολύ καλή εικόνα. Τώρα αυτή τη στιγμή πέφτει φώς στην τηλεόραση απο τον ήλιο, και δεν μπορώ να τσεκάρω καλά. Οπότε το βράδυ θα κάνω πάλι μια σύγκριση σε σχέση με τα υπόλοιπα κανάλια.

Αποσυνδεδεμένος Latinsoapsfever

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Λήμνος / Αθήνα
  • Μηνύματα: 3118
    • http://www.telenovelas.gr
Δείτε λίγο διαφορά στην οξύτητα της εικόνας ανάμεσα στο παλιό και το καινούριο MEGA.
Είναι στιγμιότυπα από το 1ο επεισόδιο του Ρετιρέ απο εγγραφή από το παλιό MEGA.

Αποσυνδεδεμένος D_Satellite

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2008
  • Τόπος: Κόρινθος
  • Μηνύματα: 886
@Latinsoapsfever, Βλέπω έβαλες screenshots ακριβώς στο ίδιο χρονικό σημείο!  :thumbup:
Ναι δεν αντιλέγω, τώρα που βλέπω τις φωτογραφίες, όντως στο παλιό MEGA η σειρά έπαιζε με λίγο καλύτερη εικόνα, απλά όπως είπα, αυτές οι παλιές σειρές δεν πρόκειται να παίξουν καλυτερα, και η εικόνα τους θα είναι χαμηλής ποιότητας. Ίσως με λίγο καλύτερες ρυθμίσεις να το διορθώσουν αυτό το πρόβλημα ώστε π.χ. το "Ρετιρέ" να παίξει πάλι λίγο πιο καλύτερα όπως και στο παλιο MEGA.

Εγώ δηλαδή τσεκάρισα και αναφέρθηκα, στις LIVE εκπομπές τις πρωινές, δεν σχολίασα τις σειρές, για το αν παίζουν καλύτερα ή χειρότερα απο το παλιό MEGA..

Αποσυνδεδεμένος Latinsoapsfever

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Λήμνος / Αθήνα
  • Μηνύματα: 3118
    • http://www.telenovelas.gr
Ελπίζω να είναι θέμα ρυθμίσεων της ροής και να διορθωθεί, και όχι να έχει γίνει εκ νέου ψηφιακή επεξεργασία γιατί αν είναι αυτό το περίφημο remaster που διαβάζαμε, κλαφτα Χαράλαμπε. Και οι εικόνες αν και φαίνεται η διαφορά, δεν είναι τόσο ξεκάθαρη όσο αν το δεις το βίντεο.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος tech_lover

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2016
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 594
Μην ξεχνάμε ότι η ροή δεν είναι η ίδια με αυτή που είχε υπό τη διοίκηση της ΤΗΛΕΤΥΠΟΣ. Άλλη ροή, άλλα κοντρόλ κλπ, ίσως παίζουν τον ρόλο τους στην ποιότητα της εικόνας των παλιών σειρών.

Αποσυνδεδεμένος Latinsoapsfever

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Λήμνος / Αθήνα
  • Μηνύματα: 3118
    • http://www.telenovelas.gr
Ε μα το θέμα είναι η ροή ενός καινούριου σταθμού να είναι καλύτερη από την παλιά, όχι χειρότερη.

Ακόμα και το Κωνσταντίνου και Ελένης του γνωστού Αντ1 με το κιτρινάκι, έχει καλύτερη εικόνα από αυτό που έβγαλε το Μέγκα σήμερα. Στις σειρές λέμε πάντα.

Αποσυνδεδεμένος tech_lover

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2016
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 594
Μήπως η ροή που είχε το παλιό MEGA ήταν παλαιάς τεχνολογίας, οπότε το αποτέλεσμα ήταν "καλό" μιας και οι σειρές είχαν γυριστεί με εκείνη την τεχνολογία;

Αποσυνδεδεμένος giannisk_

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2018
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Μηνύματα: 125
Είμαι σίγουρος ότι είναι ανακατεμένος ο παλιός εξοπλισμός με καινούργιο γι αυτό αυτή η εικόνα

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2016
  • Τόπος: Αττικη (Πετρουπολη)
  • Μηνύματα: 549
Latinosoapfever μηπως ειναι και λιγο λαθος η συγκριση?? Δλδ Ρετιρε ειναι 1990-92 ενω Κωσταντινου και Ελενης ειναι 1999-2000. Οσο να ναι αρχες με τελη εκεινης της δεκαετιας εγιναν αλματα στην τεχνολογιας εικονος και ηχου. Οπως ειπε ο tech lover πλεον ειναι θεμα ροης και το τωρινο mega ειναι παρασαγκας καλυτερο απο τον ΑΝΤ1. Παντα ειχε τα καλυτερα μηχανηματα το MEGA μεχρι λιγο πριν την κριση.  Ρετιρε ηταν αθλια η εικονα. Τωρα πριν λιγο που επαιξε Μαρια η ασχημη η εικονα ηταν κατα πολυ πιο υποφερτη σε συγκριση με το Ρετιρε.


Επισης ο Σταματης Μαλελης σε αναρτηση του δηλωσε "καθε παρατηρηση καλοδεχουμενη". Οι κατα πολυ καλυτερα γνωστες απο μενα σε θεματα τεχνολογιας μπορειτε να του στειλετε παρατηρησεις και βελτιωσεις αν και το forum μας ειναι σιγουρο οτι το διαβαζουν.

Αποσυνδεδεμένος Latinsoapsfever

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Λήμνος / Αθήνα
  • Μηνύματα: 3118
    • http://www.telenovelas.gr
Φίλε Παναγιώτη αν δεν καταλαβαίνεις τι λέω καλύτερα να μην απαντάς. Συγκρίνω το Ρετιρέ με το Ρετιρέ. Οι φωτογραφίες είναι πιο πανω, οποίος έχει μάτια βλέπει. Αν σε βολεύει να πιαστείς από την ατάκα για το Κωνσταντίνου και Ελένης, πιάσου από εκεί. Εγώ δεν θα ακολουθήσω.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5698
Τωρα στη ζωή της άλλης είδα πως το παίζουν με λίγα καρέ στην ροή .
Και οι προηγούμενες σειρές ετσι έπαιξαν ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος NetSurfer_g7

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2013
  • Μηνύματα: 683
    • Τσεκάρετε και το blog μου
Πολυ χαλι η εικονα στην ζωη της αλλης.Εκτος της τρομερης θολουρας,η κινηση δεν ειναι ομαλη,σαν να σπανε τα καρε.Xειροτερη ποιοτητα απ'οτι στο παλιο mega πριν κλεισει.Τις πρωινες σειρες δεν τις ειδα γιατι ημουν στην δουλεια και τωρα πριν λιγο εβαλα τηλεοραση.Με μια γρηγορη ματια που εριξα στην κοινωνια ωρα μεγκα η hd εικονα απ΄το στουντιο ηταν αρκετα καλη,οπως και στην εκπομπη μαγειρικης που παιζει τωρα.

Αποσυνδεδεμένος giannisk_

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2018
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Μηνύματα: 125
Τώρα στα σούπερ της εκπομπής του Ευαγγελάτου φαίνεται το πρόβλημα που βγαίνει και στο λογότυπο

Αποσυνδεδεμένος apostolos05

  • Έμπειρο Μέλος
  • ***
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2013
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ Δυτ.Προάστια
  • Μηνύματα: 487
zero 4k uhd /gbquad UHD 4k /OS NINO PRO
ΠΙΑΤΟ 1.23x1.32 / ΠΙΑΤΑ 2x -1.10x1.20/ 2x-Tecatel.1.10X1.20
NECO 0,92x1,00

Αποσυνδεδεμένος dimitris_p

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2005
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 95
Όντως στον ευαγγελατο το live εχει αρκετά καλή ποιότητα αυτή την στιγμη αν και άκουσα και προβλήματα στον ηχο. Χάνει πολυ στης σειρές και ειναι κάπως ανεξήγητο. Βρήκα ενα μικρο απόσπασμα 1 λεπτού εγγραφής από την ντολτσε βιτα σειρά του 95. Δείτε πόσο καθαρά ειναι τα χρώματα, πόσο φωτεινα ειναι και χωρείς θολούρα.


Αποσυνδεδεμένος NetSurfer_g7

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2013
  • Μηνύματα: 683
    • Τσεκάρετε και το blog μου
Τωρα που εβαλε διαφημισεις ο Ευαγγελατος,το λογοτυπο εμφανιζεται στην οθονη χωρις την ενδειξη hd.

Αποσυνδεδεμένος Latinsoapsfever

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Λήμνος / Αθήνα
  • Μηνύματα: 3118
    • http://www.telenovelas.gr
Όταν ξεκίνησε το μεσημβρινό δελτίο ειδήσεων που έφυγε το Mega έμεινε για λίγα δευτερόλεπτα το HD μόνο του και το έσβησαν χειροκίνητα μετά από λιγο. Κάτι παίζει με το αυτοματοποιημένο σύστημα των λογότυπων και των ενδείξεων γιατί και τα σήματα καταλληλότητας δεν έχουν συγκεκριμένο χρόνο που εμφανίζονται στην έναρξη, σαν να τα βάζουν και να τα βγάζουν χειροκίνητα.
Να υπενθυμίσω ότι μέσα στο Σαββατοκύριακο έκαναν δοκιμές και εμφάνιζαν / εξαφάνιζαν αυτόματα το λογότυπο όταν έπαιζαν τις κάρτες "είμαστε στο παρά πέντε να ξεκινήσουμε" αλλά κατέληξαν στο τέλος το λογοτυπο να είναι μονίμως στον αέρα.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος tech_lover

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2016
  • Τόπος: Αθήνα
  • Μηνύματα: 594
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Είμαι σίγουρος ότι είναι ανακατεμένος ο παλιός εξοπλισμός με καινούργιο γι αυτό αυτή η εικόνα
Μα δεν υπήρχε τεχνικός εξοπλισμός στη δημοπρασία που έγινε. Η ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ απέκτησε ταινιοθήκη, λογότυπα και τα σχετικά πνευματικά δικαιώματα (όπου είχε το MEGA και όχι οι δημιουργοί τους). Ο εξοπλισμός κατά τα άλλα, όπως και τα γραφικά των εκπομπών, είναι αυτά που είχε και το ONE.

Αποσυνδεδεμένος NetSurfer_g7

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2013
  • Μηνύματα: 683
    • Τσεκάρετε και το blog μου
Τωρα που εκανε παλι διαλειμα υπαρχει κανονικα το HD στο λογοτυπο.Παντως οι διαφημισεις ειναι λιγο διαφορετικες απο εκεινες των υπολοιπων καναλιων,εννοω οτι διαφημιζονται συχνα καποιες οχι και τοσο γνωστες εταιρειες που δεν πολυδιαφημιζονται σε αλλα καναλια εθνικης εμβελειας οπως Fasoplast,Seitanidis home,Frigo hellas,Παπαδημητριου-Καλαματα κ.α. και η "γκαμα" των διαφημιζομενων εταιρειων ειναι αρκετα περιορισμενη σε σχεση με τα αλλα καναλια με αποτελεσμα να παιζονται συνεχεια οι ιδιες και οι ιδιες διαφημισεις.Θυμιζει λιγο ΕΡΤ η φαση.

Συγχώνευση: Δευ 17 Φεβ 2020, 18:31
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Το πρόγραμμα του mega αναμεταδίδεται  και στον extra κύπρου
Σε τι ποιοτητα παιζουν οι παλιες σειρες εκει?Φανταζομαι οτι αν εδω ειναι λασπη εκει θα ειναι βουρκος(οσες φορες εχω δει βιντεακα απο εγγραφες απο κυπριακα καναλια πραγματικα μου βγαινουν τα ματια....)

Αποσυνδεδεμένος savvas70

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2011
  • Τόπος: Πάφος - Kύπρος
  • Μηνύματα: 2093
Δυστυχώς για εμάς τους συνδρομητές της Nova Cyprus, με την επαναλειτουργία του Mega από τον Μαρινάκη έχουμε  ταυτόχρονα και υποβάθμιση του ΟΝΕ, που δείχνει μόνο ξένες εκπομπές σε επανάληψη, ενώ σταμάτησε ακόμα και το κεντρικό δελτίο ειδήσεων... (To ONE εκπέμπει κανονικά από τη Nova Cyprus, όχι όμως και το Mega...)

Συνδεδεμένος giannis 6

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2016
  • Τόπος: Πάτρα
  • Μηνύματα: 3029
Κι εγω παιδια σημερα που ειδα τις σειρες στο mega τρομαξα.Πρωτον η εικονα δεν ητανε ομαλη εκανε αργη κινηση στις γρηγορες σκηνες,δευτερον τα προσωπα και γενικως ολη η εικονα απαισια ολα τα προσωπα φαινονταν εντελως παχια και συμπιεσμενα.Ο Αντ1 οντως σαφώς εχει καλυτερες εικονες στις σειρες του αρχειου του και δεν εχει αυτην την παραμορφωση  η αναλογια της εικονας ειναι οπως και οι καινουργιες σειρες και οχι οπως το mega που βλεπεις τα προσωπα κουμουτσες σε ολες τις σειρές του αρχειου το ιδιο γινονταν και στο παλιο το mega

Συγχώνευση: Δευ 17 Φεβ 2020, 18:54
Και στις Σαββατογεννημένες που αρχισαν τωρα παλι η εικονα δεν ειναι ομαλη

Αποσυνδεδεμένος NetSurfer_g7

  • Satleo Maniac
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Νοέ 2013
  • Μηνύματα: 683
    • Τσεκάρετε και το blog μου
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Είναι τόσο ξεκάθαρο στα μάτια μου ότι τα γραφικά, οι γραμματοσειρές και τα σούπερ είναι One Channel και όχι Mega, όπως επίσης το άλλο που με ξενίζει στην ροή είναι ότι οι διαφημίσεις παίζουν back to back ενώ στο παλιό Mega έπεφτε μαύρο ανάμεσα στα διαφημιστικά για κλάσματα του δευτερολέπτου ώστε να ξεχωρίζει η μία από την αλλη.
Δεν αντιλαμβάνομαι την επιστροφή στα idents Mega Mou αντί για την τελευταία καμπάνια Mega Mega (εφόσον δεν προλάβαιναν να βγουν με κάποια καινούρια, η δεν ήθελαν με τη νέα σεζόν). Είναι τόσο παλιά αυτά τα Mega Mou που όταν πρωτοείχαν βγει στον αέρα, έπαιζαν σε 4:3. Μου θυμίζει την επιστροφή της ΕΡΤ το 2015 που έβγαζε το δελτίο στη νοηματική με το σήμα της ΝΕΤ του 2004.

Αυτο με το μαυρο αναμεσα στις διαφημισεις,τοσα χρονια που βλεπω τηλεοραση δεν το ειχα παρατηρησει ΠΟΤΕ μεχρι και σημερα που το αναφερατε.

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Για τις σειρές θαύματα τύπου remastering δεν περίμενα, δεν γίνεται αυτό, σε beta ήταν γραμμένες, αλλά, το εμείς και εμείς που είδα δεν είχε την ίδια ζωηράδα στα χρώματα με το παλιό Mega. Επίσης η εικόνα ήταν θολή, σαν να ήταν συμπιεσμένη ψηφιακά, ενώ στο παλιό Mega η εικόνα ήταν πιο οξεία (Sharp).
Αυτά για αρχή.


Φανταζομαι οτι ο λογος που επελεξαν την καμπανια "Mega mou" ειναι γιατι ηταν η τελευταια καμπανια απο τις καλες εποχες του mega, τοτε που ειχε πλουσιο προγραμμα γεματο σειρες και ηταν στην κορυφη της τηλεθεασης.Η μεταγενεστερη καμπανια "Mega mega" θυμιζει περισσοτερο την εποχη της παρακμης του καναλιου.Το καλυτερο βεβαια θα ηταν να εφτιαχναν καινουρια hd idents με το ιστορικο ομως μουσικο σημα που ηταν σε χρηση απο την ιδρυση του καναλιου μεχρι και τις αρχες τις χιλιετιας.Δεν αποκλειεται βεβαια,να βγαλουν νεα idents απο τον Σεπτεμβριο,με την καινουρια τηλεοπτικη σεζον που θα εχει και πιο πληρες προγραμμα.


Αποσυνδεδεμένος gtamr81s

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούν 2013
  • Μηνύματα: 14
Το εμείς και εμείς λες και το έβλεπα στην ερτ1 ηταν.

Αποσυνδεδεμένος tasoskonst

  • Νέο Μέλος
  • *
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάρ 2016
  • Μηνύματα: 19
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Τωρα που εκανε παλι διαλειμα υπαρχει κανονικα το HD στο λογοτυπο.Παντως οι διαφημισεις ειναι λιγο διαφορετικες απο εκεινες των υπολοιπων καναλιων,εννοω οτι διαφημιζονται συχνα καποιες οχι και τοσο γνωστες εταιρειες που δεν πολυδιαφημιζονται σε αλλα καναλια εθνικης εμβελειας οπως Fasoplast,Seitanidis home,Frigo hellas,Παπαδημητριου-Καλαματα κ.α. και η "γκαμα" των διαφημιζομενων εταιρειων ειναι αρκετα περιορισμενη σε σχεση με τα αλλα καναλια με αποτελεσμα να παιζονται συνεχεια οι ιδιες και οι ιδιες διαφημισεις.Θυμιζει λιγο ΕΡΤ η φαση.

Συγχώνευση: Δευ 17 Φεβ 2020, 18:31



Για τις διαφημίσεις, στις σαββατογενημενες είδα μόνο μεγάλες εταιρίες, Peugeot, Lacta, Armani κλπ και καμία από αυτές που ανέφερες, αντίθετα το μεσημέρι είδα όσες λες και πολλά κοινωνικά μηνύματα φάση ΕΡΤ... Ένα πράγμα σημαίνει αυτο: αφου δεν υπάρχει ιστορικό τηλεθέασης για να βρούνε διαφημιστές ρισκαράν και σωστά πως οι σειρές καπουτζιδης θα έχουν υψηλή τηλεθέαση άρα και πούλησαν την ζώνη πιο ακριβά.

Αποσυνδεδεμένος Latinsoapsfever

  • SatLeo V. I. P.
  • SatLeo Legend
  • ****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2005
  • Τόπος: Λήμνος / Αθήνα
  • Μηνύματα: 3118
    • http://www.telenovelas.gr
Η διαφορά εκτός από τα χρώματα, φαίνεται ξεκάθαρα στην κίνηση. Στα χέρια.
Δεν έχω καταλάβει τι στο καλό φταίει, ο ρυθμός ανανέωσης;;; Η εικόνα είναι interlaced και όχι progressive scan όπως ήταν και παλιά, οι κόπιες είναι ξεκάθαρα ίδιες και δεν έχουν περάσει νέα επεξεργασία αλλά η θολούρα και το τρέμουλο στο καινούριο mega στις σκηνές με κίνηση είναι απαράδεκτη. Είναι θέμα ροής αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς και δεν βλέπω και θέληση να το φτιάξουν, εκτός και αν περιμένουν το ξημέρωμα που δεν θα βλέπει ο κόσμος τηλεόραση για να είναι ασφαλείς.

Μου θυμίζει το Μακεδονία SD που όταν εγκατέστησε τη νέα ροή του, στις CRT τηλεοράσεις το SD είχε τρέμουλο ενώ το HD δεν ειχε. Τώρα δεν έχω και CRT για να δω πως φαίνεται εκεί. Πάνως το MEGA έχει τα ίδια χάλια στις παλιές σειρές και στο SD και στο HD.


 


* Απ: HellasSat 3 / 4 στις 39°E (λήψεις - αναφορές)  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: Λήψη HellasSat (39° East) 20/04/2024 (09:06)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 20/04/2024 (08:03)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: PanosRadio Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 20/04/2024 (01:30)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 20/04/2024 (00:39)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: Thodoris_Z Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 20/04/2024 (00:08)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στο ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ (νομοί Κέρκυρας & Λευκάδας)  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 19/04/2024 (22:05)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 19/04/2024 (20:15)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στα ΑΜ  Μέλος: savvas70 Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/04/2024 (19:15)
* Απ: HellasSat 3 / 4 στις 39°E (λήψεις - αναφορές)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Λήψη HellasSat (39° East) 19/04/2024 (17:39)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 19/04/2024 (17:28)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στις ΣΕΡΡΕΣ  Μέλος: Valuable Inform Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 19/04/2024 (17:13)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΕΥΒΟΙΑ  Μέλος: first Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 19/04/2024 (17:09)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στις ΣΕΡΡΕΣ  Μέλος: studio76 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 19/04/2024 (16:27)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 19/04/2024 (14:47)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: gewrgios Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 19/04/2024 (12:46)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: dennmtr Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 19/04/2024 (12:26)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 19/04/2024 (12:22)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: Latinsoapsfever Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 19/04/2024 (12:16)
* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 19/04/2024 (10:49)
* Απ: HellasSat 3 / 4 στις 39°E (λήψεις - αναφορές)  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: Λήψη HellasSat (39° East) 19/04/2024 (10:02)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 19/04/2024 (05:12)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στα ΑΜ  Μέλος: panos_panopoulos Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 19/04/2024 (01:34)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΕΥΒΟΙΑ  Μέλος: mariosblackman Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/04/2024 (23:08)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΗΠΕΙΡΟ (νομοί Άρτας & Πρέβεζας)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/04/2024 (22:22)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΑΤΤΙΚΗ, ΣΑΡΩΝΙΚΟ & ΝΟΤΙΑ ΕΥΒΟΙΑ [ΠΖ 09]  Μέλος: dennmtr Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 18/04/2024 (22:07)
* Απ: Επίγεια Ψηφιακή Πλατφόρμα ΡΙΚ  Μέλος: savvas70 Φόρουμ: Οι Επίγειες Λήψεις Στην Κύπρο 18/04/2024 (21:37)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: GreekTVSeries Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 18/04/2024 (20:14)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 18/04/2024 (19:12)
* Απ: HellasSat 3 / 4 στις 39°E (λήψεις - αναφορές)  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Λήψη HellasSat (39° East) 18/04/2024 (18:48)
* Απ: ενημερωση περι Champions league, Εuropa league   Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 18/04/2024 (16:19)