Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΙΑ
  • Πεμ 28 Μάρ 2024, 11:10
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: Ραδιοφωνικό τοπίο στη ΘΕΣΣΑΛΙΑ  (Αναγνώστηκε 323646 φορές)

0 μέλη και 13 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TRONIX

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάρ 2007
  • Τόπος: ΞΑΝΘΗ
  • Μηνύματα: 1844
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Όταν λες τοπικά τι εννοείς;
Το ραδιο Βελίκα βγαίνει από τον Κισαβο για όλη την πεδιάδα της Θεσσαλίας και τοπικά με μικρό πομπό στον Αγιόκαμπο και την Βελίκα .


Sent from my iPhone using Tapatalk
οταν λέμε Κίσσαβο πού ακριβώς σε ποιά θέση;Να υποθέσω όχι στην κορυφή τέρμα βέβαια σωστά;δεν βρήκα πουθενά φωτό με τις εγκαταστάσεις στον κίσσσαβο. (: (: (: (: (: (:

Αποσυνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5688
Φυσικά και δεν είναι στην κορυφή αλλά στην νοτιοδυτική πλαγια κοντά στο χωριό Ανατολή στα 1000μ υψόμετρο 


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Valuable Inform

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2018
  • Τόπος: Ελλάδα
  • Μηνύματα: 1166
Από το ίδιο σημείο δεν εκπέμπουν το Ράδιο Μετρό, το Ράδιο Ζουμ και το Ράδιο Κίσσαβος?

Αποσυνδεδεμένος achilleas1978

  • Διαγραμμένο Μέλος
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2006
  • Τόπος: ?
  • Μηνύματα: 1994
το σήμα του ράδιο βελίκα φτάνει και στην  βόρεια ευβοια

Αποσυνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5688
Ναι από εκεί βγαίνουν αυτοί . Λόγω υψομέτρου το σήμα φτάνει καλά και στην δυτική Θεσσαλία . Επισης καλύπτει καλα την εθνική οδό από τον πτελεο  Βόλου ως το Συκούριο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος TRONIX

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάρ 2007
  • Τόπος: ΞΑΝΘΗ
  • Μηνύματα: 1844
το ετος 1993 ειχα παει στο Κόκκινο Νερό και προς μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι έπιανε καμπανα στο 89,8 ενας σταθμος απο Λαρισα super fm (σημερα ειναι 90,1).επισης και το ραδιο Βελικα επιανε εκει καμπανα.Ενώ στον πρώτο χρονο λειτουργιας του δεν ειχε καν ιχνος σηματος στο Κοκκινο νερο.δηλαδη το 1992 στο κοκκινο νερο δεν επιανε και επιανε μονο στην βελικα.το επομενο ετος επιανε κανονικα.να υποθεσω οτι πολλοι Λαρισαικοι σταθμοι για τους καλοκαιρινους μηνες ειχαν πομπο στα παραλια καποτε και μετα το χειμωνα τους έκλειναν,για να μην καιει τζαμπα η λάμπα που λέμε;σε ποιο σημεια ειχαν πομπο στην Σπηλιά Κισσάβου;
 (: (: (: (: (:

Αποσυνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5688
Ο ράδιο βελικα εβγαινε πολύ δυνατα τον στην Κατερίνη τα πρώτα χρόνια λειτουργίας . Αργοτερα μείωσε ως που χαθηκε εντελώς .
Ο σούπερ 90,1 εβγαινε από την Ανατολή κισσαβου ως τα τέλη της δεκαετίας του 2000
89,8 δεν το είχα ακουσει ποτε στην Πιερία  .
Πομπούς στα παράλια είχα και η ραδιοφωνία κισσαβου 97,8 και η εκκλησία Λάρισας 96,3 . Η τελευταία έβαλε τον πομπό στην Ραψάνη για να βγαίνει στον πυργετο κ στα μεσαγγαλα

Η σπηλιά κισσαβου βρίσκεται στην δυτική πλευρά του βουνού , δεν είναι σημείο για κεραίες


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος MCelliotG

  • Αναλυτής Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2005
  • Τόπος: ΒΔ Θεσσαλονίκη
  • Μηνύματα: 17292
Ο Βελίκα πώς έβγαινε με τον Ενημέρωση πάνω του. Και κάποτε ο Ενημέρωση ήταν τέρας ισχύος και ευαισθησίας RDS!
Δέκτες:Mut@nt HD51, Edision OSmio 4K, TBS5925
LNB:Inverto Black Ultra Twin
Κάτοπτρο:MABO 130X144/Dragonsat DS-3000 motor
Τόξο:45W - 95E
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5688
Από το 1997 που άνοιξε ο μήνυμα 92,2 είχε χαθεί ο ράδιο βελικα .
Και είχε κ το ράδιο έκφραση 92,3 στο πλάι του να ανταγωνιστεί .
Μετά το 2000 χάθηκε. Στη Βελικα συνέχιζε να εκπέμπει κανονικά


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος TRONIX

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάρ 2007
  • Τόπος: ΞΑΝΘΗ
  • Μηνύματα: 1844
Φίλε μου κάποτε ο super fm της Λάρισας ήταν στο 89,8 πριν πάει το ράδιο στορκ εκεί. Ενδεχομένως όμως να έβγαινε στο 90,1 στα παράλια και να μην θυμάμαι εγώ. Σε κάθε περίπτωση όμως αυτό για Βελικα στην Κατερίνη όντως ισχύει. Πέρασαν οι εποχές όμως.

Αποσυνδεδεμένος Valuable Inform

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2018
  • Τόπος: Ελλάδα
  • Μηνύματα: 1166
Το Ράδιο Έκφραση 92.3 (νυν Καραμέλα 92.4) είχε κάποια σχέση με το Ράδιο Κιβωτός 92.5 το οποίο είχε ανοίξει παράρτημα στην Ελασσόνα?


Το Ράδιο Στορκ πριν τους 89.8 σε ποια συχνότητα ήταν?

Αποσυνδεδεμένος scannerfm

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Σεπ 2020
  • Μηνύματα: 58
Καλημέρα από τον νέο ???
Σας ενημερώνω... για να μην υπάρχουν μύθοι φαντασίες και παραπληροφόρηση ότι πολύ απλά ένας όμιλος που σταμάτησε να εκπέμπει λόγο ΙΑΝΟΥ δεν εκπέμπει απο Λαρισα που δεν επαθε τιποτα απο τον ΙΑΝΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑ που την βουλιαξε ο Ιανος  ενοχλουμε απο μυθευματα γι αυτο γραφτηκα στο forum σας Μέ εκτίμηση  Κώστας Σταυρόπουλος Sscanner fm 102,2

Συγχώνευση: Κυρ 27 Σεπ 2020, 03:10
Και ουτε stereo tool υπαρχουν στα βουνα ουτε τιποτα απο ολα αυτα που διαβαζω.Υπολογιστησ ναι .... ενας απο καρδιτσα αμπελωνα λαρισα απο οπυ θες ...software καρτεσ studio kai ενα υπολογιστησ βουνο με 3? 5? αναλογα με τα slot ή τις usb για να βγαλεισ εξοδουσ ηχου και ολα καλλα.
Τι λενε κάποιοι ειδικοί και συγνωμη!!!!!! που αναφέρω την αλήθεια

Αποσυνδεδεμένος TRONIX

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάρ 2007
  • Τόπος: ΞΑΝΘΗ
  • Μηνύματα: 1844
φίλε μου καλώς ήρθες στο φόρουμ.μακάρι και άλλοι άνθρωποι απο ραδιοφωνικούς σταθμούς να γράφουν και εδώ να μας επιλύουν απορίες.
επι ευκαιρίας o scanner fm στον Αμπελώνα έχει έδρα; Δοβρούτσι με τι ισχύ βγαίνει;θα ήταν ενδιαφέρων να μαθαίναμε την ιστορία του scanner fm.
 :smile: :smile: :smile: :smile:

Αποσυνδεδεμένος scannerfm

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Σεπ 2020
  • Μηνύματα: 58
Η ιστορία ξεκίνησε το 1983. Ο Κώστας Σταυρόπουλος (εγώ) λειτούργησα έναν από τους πρώτους ραδιοφωνικούς σταθμούς στα Fm στη συχνότητα 100 mhz στον Αμπελώνα Λάρισας. Με καταγωγή την Λάρισα ενδιαφέρθηκα να καλύψω την Λάρισα γι αυτό προσανατολίστηκα σε ισχύ κεραία κτλ
Οι πομποί ήταν ο πρώτος αυτοταλάντωτος λυχνία 6146, στην πορεία στάδια λυχνία εξόδου 829 push pull, στη συνέχεια στάδια λυχνία εξόδου 4cx250 και τέλος στάδια λυχνία εξόδου 4cx600. Το πρόγραμμα του σταθμού ήταν το τοπ τον ελληνικών και ξένων τραγουδιών και η εκπομπή στερεοφωνική. Ο ερασιτεχνικός σταμάτησε να εκπέμπει το 1988 αφού πέρασα την εφηβεία και αποφάσισα ότι έκλεισα τον κύκλο μου σαν ερασιτέχνης στα Fm. Η πορεία του σταθμού χαρακτηρίστηκε πετυχημένη, εκατοντάδες αφιερώσεις καθημερινά δυο τηλεφωνικές γραμμές και δεν έφταναν. Η ονομασία Κανάλι 558 FM.


*Μια μικρή περίληψη ήταν για την αρχή και σε επόμενη δημοσίευση θα έρθω στο σήμερα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείξατε.   

Συγχώνευση: Κυρ 27 Σεπ 2020, 16:21

Δεύτερο μέρος επαγγελματικός

 
Στα τέλη του 1989 με την έλευση του νόμιμου ραδιοφώνου στην Ελλάδα, ο τότε δήμαρχος Αμπελώνα με προέτρεψε να δημιουργήσουμε διαδημοτικό ραδιόφωνο και έτσι ξεκίνησε η ιστορία του SCANNER FM 102.2 διαδημοτικό βέβαια δεν έγινε ποτέ. H πρώτη εκπομπή έγινε στη συχνότητα 100,8 με ονομασία 18 ΩΡΕΣ FM STEREO αφού είχε κατατεθεί πλήρης φάκελος  με αριθμό πρωτ 605. 605 αίτηση σήμαινε ότι ήμουν η 605 επιχείρηση που αιτούνταν άδεια ραδιοφωνικού σταθμού στην Ελλάδα αλλά πλήρεις αιτήσεις έως τότε ήταν μόνο 350. Κάποιες αιτήσεις δεν είχαν ούτε άρτια τεχνική μελέτη.Τέλος πάντων η αδειοδότηση ήρθε πολύ αργότερα το 1995 (δεν υπήρχε μπάρμπας που λένε στη Κορώνη) με εκχώρηση συχνότητας τους 102,2 απο το αρμόδιο υπουργείο.( Έλεγε ο τότε ο αρμόδιος υπουργός το 1995), Δεν μπορεί να αδειοδοτήθηκαν νεότερες αιτήσεις και όχι αυτή. Με αυτά και αυτά σήμερα για να καταλάβετε υπάρχουν δυο ειδών νόμιμοι ραδιοφωνικοί σταθμοί.Αυτοί που τους  εκχώρησε συχνότητα το κράτος και αυτοί που κατέλαβαν μια συχνότητα με το έτσι θέλω που δεν υπάρχει στο χάρτη του νομού.Τέλος πάντων όλοι νόμιμοι ήμαστε??
Η ονομασία SCANNER FM 102,2  έγινε με τον ερχομό της συχνότητας το 1995 αφού πέρασε ο σταθμός από 40 κύματα. Δικαστήρια από συναδέλφους? Κτλπ
Πάμε στην ισχύ. Η εκπομπή γινόταν από το ΔΟΒΡΟΎΤΣΙ και η ισχύς στην αρχή 1990-1995 ήταν 400watt μετά το 1995-2010 600watt.
To 2010 αγοράστηκε νέος πομπός 2500watt και όπως στο forum καταγράφουν η εκπομπή του SCANNER 102,2 ήταν πανίσχυρη. Εκείνο τον καιρό ένας έπαιζε με 10.000 watt και οι περισσότεροι με 5.000 watt και 3.000 watt. Υπήρχαν βέβαια και 1000 watt που τα είχαν οι μικροί....   Σήμερα οι ισχύς των ραδιοφωνικών σταθμών στο ΔΟΒΡΟΥΤΣΙ είναι από 2.000 watt κάτω. 1400, 800, 400,  120 watt έτσι πάει.
Πιστεύω να σας έδωσα μια μικρή ενημέρωση

Συγχώνευση: Κυρ 27 Σεπ 2020, 20:01

Όσον αφορά την ισχύ που πρέπει να είχαμε όλοι τη βρίσκουμε από τον πίνακα


ELECTROMAGNETIC FIELD STRENGTH LEVELS AS RECOMMENDED BY C.C.I.R

 
FM Broadcasting Band II
                            Rural areas 48 dBµV
                            Urban areas 60dB µV
                            Big industrial cities 70 dBµV


1 h - equivalent height of the transmitting antenna (raising of the antenna above the average level of the earth, about 3Km to 15Km from the transmitter)
 
2 h - Average irregularity factor of the propagation terrain (difference between heights superior of 10% and 90% in the propagation path situated between 10 to 50 Km from the transmitter). 


Field strength for 1 KW ERP (dB rel. 1 µ V/m.). Frequency: 40 ÷ 250 MHz; land; 50% of the time 50% of the location (dB rel. 1 µ V/m.) ∆h = 50 m.

Δηλαδή 1000 εκπεμπόμενα watt (πομπός +κεραία) από ΔΟΒΡΟΥΤΣΙ για ΛΑΡΙΣΑ που σημαίνει για παράδειγμα 150 watt πομπός και collinear 4 κυκλικών διπόλων.
Αυτό δηλώνουμε όλοι στη μελέτη και με αυτή την ισχύ θα αδειοδοτηθούμε. Το ύψος από το Δοβρούτσι 500 μέτρα (περίπου ) από το μέσο ύψος εδάφους συν την απόσταση από την πόλη της Λάρισας 25 χιλιόμετρα αν θεωρήσουμε την  Λάρισα Big intustrial city 70 dBμV.
Αυτή την ισχύ είναι υποχρεωμένο το κράτος να μας δώσει.
Φανταστείτε τι γινόταν και τι γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος TRONIX

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάρ 2007
  • Τόπος: ΞΑΝΘΗ
  • Μηνύματα: 1844
ενδιαφέροντα όλα αυτά τα στοιχεία .Δεύτερο σημείο εκπομπής υπάρχει ;πχ κάποιοι Λαρισαικοί όπως το 96,3 το 99,4 νομίζω έχουν και στα παράλια.όταν ήσουνα 100.8 να υποθέσω μόνο μέσα στον Αμπελώνα έπιανες.πάντως μου κάνει εντύπωση γιατί ποτέ οι σταθμοί απο Ελασσονα και Τύρναβο ποτέ δέν ενδιαφέρθηκαν για Δοβρούτσι.πχ Ράδιο τυρναβος ,ραδιο Ελασσσόνα κλπ
 (: (: (: (:

Αποσυνδεδεμένος scannerfm

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Σεπ 2020
  • Μηνύματα: 58
Από το 1990 το αναφέρω πιο πάνω εκπέμπω από Δοβρούτσι ήμουν από τους πρώτους που πήγα Κάποτε φιλοξενούσα και το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV πουληθεί στον ΑΝΤΕΝΝΑ.

Συγχώνευση: Κυρ 27 Σεπ 2020, 21:37
Δεν βγαίνει το Δοβρούτσι σε Τύρναβο και Ελασσόνα γι αυτό έχουν τοπικά κέντρα. Είχα κάποτε εκπομπή και στη Κρανιά Ολύμπου για τα παράλια αλλά τον εγκατέλειψα αφού μετά από λειτουργεί δυο ετών κάποιοι τον κατέστρεψαν. Είχαν πάρει ακόμη καί τον μετρητή της παροχής της ΔΕΗ

Συγχώνευση: Κυρ 27 Σεπ 2020, 21:37
Η Κρανιά Ολύμπου έβγαζε Τέμπη καμπάνα και παραλία από μισούς νέους πόρους έως Κόκκινο νερό





Συγχώνευση: Κυρ 27 Σεπ 2020, 21:37
Είχαν πολλοί στα παράλια αλλά επειδή δεν βγαίναν τα εγκατέλειψαν. Από Δερματά βγαίναν αυτή που είχαν κεντρικό στην Ανατολή Κισσάβου εκτός από έναν που έβγαινε από κρανιά όπως εγώ. 

Συγχώνευση: Κυρ 27 Σεπ 2020, 21:37
Γράφω γρήγορα και κάνω λάθη (ορθογραφικά εννοώ)

Αποσυνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5688
Ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες που δώσατε . Φαντάζομαι πως και η ερτ Λάρισας θα ήταν από τους πρώτους που πήγαν Δοβρουτσι .

Για λίγους μήνες περιπου το 2004 είχε βάλει πομπό πάνω από τα Αμπελακια νομίζω ο bestnews 102,6 της Θεσσαλονίκης του ομίλου Χρηστίδη . Εβγαινε καμπανα μέσα στη Λάρισα και στους νέους πόρους -μεσαγγαλα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Valuable Inform

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιούλ 2018
  • Τόπος: Ελλάδα
  • Μηνύματα: 1166
Ο Best News έχει σχέση με τον τωρινό Plus Radio της Θεσσαλονίκης γιατί και εγώ από ότι θυμάμαι πολύ πριν την έλευση του δεύτερου είχε αφαιρέσει τον πομπό που είχε στα Αμπελάκια. Ξέρουμε τους προκατόχους του 102.6?

Αποσυνδεδεμένος TRONIX

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάρ 2007
  • Τόπος: ΞΑΝΘΗ
  • Μηνύματα: 1844
Παιδιά μήπως θα ήταν καλύτερα το θέμα του Best να το συζητήσουμε στο νήμα της Θεσσαλονίκης;

Αποσυνδεδεμένος thanost

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2011
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • Μηνύματα: 4552
Καλύτερα θα ήταν να μην συζητηθεί καν Γιατί για χιλιοστή φορά αφορά διοικητικά και όχι τεχνικά θέματα

Στάλθηκε από το SM-A705FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος scannerfm

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Σεπ 2020
  • Μηνύματα: 58
ΕΡΤ υπήρχε και Κρανιά όπως και repeater ραδιοερασιτεχνών. Μετά τα Ξήλωσε η ΕΡΤ τώρα δεν ξέρω τι παίζει έχω χρονια να πάω επάνω έστω για βόλτα. Είναι έξω από το χωριό ποιό πάνω και ίπλα η Ραψάνη. Πάντως καλοκαίρι τέλη Αυγούστου μόνο μητρόπολη Λάρισας άκουσα παράλια
Ναι η ΕΡΤ στο Δοβρούτσι προϋπήρχε από εμένα όπως οι 91.0 95,4 (άρε Στέλιο εποχή είχες αφήσει)  91.4 9.36  Ο 9.36 φιλοξένησε στην αρχή ραδιόφωνα

Συγχώνευση: Δευ 28 Σεπ 2020, 17:54
Άλλα κέντρα εκπομπής Λάρισας είναι Η Βερδικούσια για Ελασσόνα και όχι μόνο. Λάρισα όχι δημιουργεί  σκιά το βουνό που χρησιμοποιεί ο Τίρναβος για εκπομπή και η Μελούνα για Ελασσόνα και Λάρισα.       

Αποσυνδεδεμένος Aris76

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2012
  • Μηνύματα: 160
θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να ευχαριστήσω τον κύριο Σταυρόπουλο που μπήκε στον κόπο να μας δώσει τις πολύτιμες πληροφορίες του.
Αναφέρθηκε στον 95.4, τον θρυλικό ''Heat Fm' και με πήγε τόσα χρόνια πίσω...Θυμήθηκα και το αδερφάκι του, τον ''8.90 Diva Music Channel'', ο οποίος έπαιζε αποκλειστικά ξένη μουσική...Ως ''18 ώρες FM'' ακουγόταν στην Λάρισα.
Για τον φίλο που ρώτησε, το ''Ράδιο Στορκ'' πριν μετακινηθεί στους 89.8, εξέπεμπε στους 102.8.
Στο παρόν, o ''Vibe 95.4'' από τον Ιούνιο είναι με φέρον!

Αποσυνδεδεμένος TRONIX

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάρ 2007
  • Τόπος: ΞΑΝΘΗ
  • Μηνύματα: 1844
Η περιοχή Δερματας που αναφέρθηκε που ακριβώς είναι; Έχουμε συντεταγμένες μήπως βρούμε στο Google maps. Επί ευκαιρίας ήθελα να ρωτήσω τον Ηλία σε διακοπή Χορτιάτη αν βγαίνει ο 102.2 στην περιοχή του.
 (: (:

Αποσυνδεδεμένος Aris76

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Μάι 2012
  • Μηνύματα: 160
Αν δεν κάνω λάθος , πρόκειται για το ακρωτήριο Δερματάς στην Παλιουριά....Εκεί είχε πομπό η ''Ραδιοφωνία Κισσάβου 97.8'' για τα παράλια
αν θυμάμαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος scannerfm

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Σεπ 2020
  • Μηνύματα: 58
ΔΕΡΜΑΤΑΣ Ακρωτήρι ανάμεσα από τη Βελίκα και την Παλιουριά στα 1400 μέτρα από τη θάλασσα είναι η κεραίες  κινητής και FM και στα 2400 του OTE
  google earth

 39°47'18.86"Β  22°50'23.81"Α Κινητή και FM
39°46'52.03"Β  22°50'7.22"Α  ΟΤΕ κτλ

Συγχώνευση: Δευ 28 Σεπ 2020, 19:48
Σωστά και είσαι πολύ καλά ενημερωμένος σε ότι αφορά το Δερματά

Συγχώνευση: Δευ 28 Σεπ 2020, 19:48
Και στις άλλες πληροφορίες που αναφέρεις πιο πάνω Aris76

Συγχώνευση: Δευ 28 Σεπ 2020, 19:48
Τώρα εκπέμπω με 1000 watt eirp. Συνολική εκπεμπόμενη ισχύ δηλαδή. Είχα πάθει βαρβάτη ζημιά στο lock down. Κάηκαν και βραχυκύκλωσαν τα πάντα.     

Συγχώνευση: Δευ 28 Σεπ 2020, 19:48
Πάντως κορονοιο δεν κόλλησαν ή μήπως. Καλό σας απόγευμα.

Αποσυνδεδεμένος bill82

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Ιαν 2007
  • Τόπος: Αθήνα -> Κατερίνη
  • Μηνύματα: 5688
Δλδ οι άλλοι : πολις 99,4 & nrg91 δεν εκπέμπουν από εκεί;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος scannerfm

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Σεπ 2020
  • Μηνύματα: 58
O NRG 91 εκπέμπει από σημείο της Μελίβοια Αγιάς και βγαίνει μόνο παράλια Άγιοκάμπου Βόρεια παράλια Παλιουριά και πάνω όχι. Για τον 99.4 δεν Ξέρω όσο απίθανο και αν φαίνεται.

Συγχώνευση: Δευ 28 Σεπ 2020, 20:58
Μπορώ να σας στείλω και καλύψεις Δηλαδή τι κάλυψή έχει το κάθε κέντρο. Αποτύπωση ακτινοβολίας κάλυψης. 

Αποσυνδεδεμένος thanost

  • Ερευνητές Επίγειων Λήψεων
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Δεκ 2011
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • Μηνύματα: 4552
Από όσο φαίνεται από λήψεις είτε εδώ Θεσσαλονίκη σε διακοπή Χορτιάτη είτε στην Χαλκιδική, έχουν δεύτερο πομπό στο σημείο που ανέφερες τώρα οι NRG 91, Βελικα 92.2 και Πόλις 99.4. Τους έχω πιάσει πολλές φορές.
Επίσης ο Vibe 95.4 τουλάχιστον τον τελευταίο χρόνο όσες φορές πέρασα από Λάρισα ήταν σαν να είχε κλείσει εντελώς, ούτε καν φέρον, μόνο Star 95.3 έπιανα!

Στάλθηκε από το SM-A705FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος scannerfm

  • Τακτικό Μέλος
  • **
  • Ημερομηνία εγγραφής: Σεπ 2020
  • Μηνύματα: 58
Άλλο δίπλα σε ότι άφορα εμπόδια εκπομπής και άλλο μπροστά για τα κέντα εκπομπής μιλάω που έχουν σχέση με παράλια Λάρισας, Όλα τα κέντρα που ανέφερα παραπάνω βλέπουν θάλασσα. Παράδειγμα φυσούσα στον Πλαταμώνα επειδή δίπλα μου είχα το βουνό της Αιγάνης στην ίδια ευθεία με τον πλαταμώνα όταν έβγαινα από Κρανία Όλυμπου και σκότωνα Χαλκιδική που ήταν απέναντι πολύ ποιο μακριά από Πλαταμώνα ή Νέους Πόρους Έχει εμπόδιο ή θάλασσα 0 ύψος έχει. Δηλαδή η μελιβοια δεν ακούγεται κόκκινο ενώ αφού περνάει Καμπάνα Αγίοκαμπο μπορεί να φτάσει και Μικρσιατικά παράλια. Ποιοσ θε εμποδίσει την εκπομπή ?? η θάλασσα 0 μέτρα υψόμετρο . Εγώ ακούστηκα Φιλανδία λόγω κύρτωσης καλοκαίρι που είναι 2500  χιλιόμετρα μακριά γιτί ταξίδεψα από πάνω και τη ν ίδια στιγμή όπως πάντα σε διάφορα σημεία όταν πάω Δοβρουτσι στους πρόποδες ακούω σφαίρα Αθηναίων 102,2 Γιατί δεν βλέπει η κεραία που είναι από πάνω. Αυτα   

Συγχώνευση: Δευ 28 Σεπ 2020, 22:32
Και ακόμη πιο δύσκολα γίνονται τα πράγματα σε ποιο μικρά μήκη (υψηλότερες  συχνότητες). εκεί ακόμη και βαριές νεφώσεις είναι εμπόδια.
Αυτα


Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 29713
Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε
Εγώ ακούστηκα Φιλανδία λόγω κύρτωσης καλοκαίρι που είναι 2500  χιλιόμετρα μακριά γιτί ταξίδεψα από πάνω και τη ν ίδια στιγμή όπως πάντα σε διάφορα σημεία όταν πάω Δοβρουτσι στους πρόποδες ακούω σφαίρα Αθηναίων 102,2 Γιατί δεν βλέπει η κεραία που είναι από πάνω. Αυτα
στην φιλανδια εφτασες με σποραδικο Ε πολλα ραδιοπφωνα α[πο ελλαδα βγαινουν ετσι σ ολη την ευρωπη με συνηθη υποπτο το 87.6 της θεσσαλονικης και πολλοι πομποι της ΕΡΑ
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε


 


* Απ: Αθλητικές μεταδόσεις ΣΗΜΕΡΑ  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 28/03/2024 (10:56)
* Απ: Ψηφιακοί ραδιοφωνικοί δέκτες - παρουσιάσεις, απορίες, προβλήματα, λύσεις  Μέλος: tbaruzzo Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Ραδιόφωνο (DAB, DAB+, DMB) 28/03/2024 (10:30)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (08:48)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Palmwoods Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (06:25)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (03:07)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (02:55)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: tbaruzzo Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (00:54)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (00:03)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 28/03/2024 (00:00)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/03/2024 (23:53)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/03/2024 (23:51)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: humax8100 Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/03/2024 (23:45)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: bill82 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 27/03/2024 (23:14)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: gewrgios Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 27/03/2024 (23:12)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 27/03/2024 (23:03)
* Απ: Turksat 5A (31.0 East)   Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Λήψη Turksat (42° Εast) 27/03/2024 (22:36)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 27/03/2024 (22:27)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: paksat Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 27/03/2024 (22:11)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: gewrgios Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 27/03/2024 (21:53)
* Απ: Τηλεοπτικό τοπίο ΝΟΜΟΥ ΑΧΑΪΑΣ (Πάτρα κ.τ.λ.)  Μέλος: pythvenn Φόρουμ: Τα αναλογικά τηλεοπτικά τοπία της Ελλάδας ανά νομό 27/03/2024 (19:43)
* Απ: Arabsat 5A/6A @ 30.5 °Ε  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: Λήψη Αραβικών Δορυφόρων (26° Εast, 30.5° East, 7° West) 27/03/2024 (19:33)
* Απ: Τηλεοπτικό τοπίο ΝΟΜΟΥ ΑΧΑΪΑΣ (Πάτρα κ.τ.λ.)  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Τα αναλογικά τηλεοπτικά τοπία της Ελλάδας ανά νομό 27/03/2024 (19:21)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: komhsgr Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 27/03/2024 (19:11)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 27/03/2024 (18:44)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: komhsgr Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 27/03/2024 (18:40)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 27/03/2024 (18:18)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: GreekTVSeries Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 27/03/2024 (18:07)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/03/2024 (18:06)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο νομού ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ  Μέλος: speed-jim Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 27/03/2024 (18:03)
* Απ: Η Ε.Ρ.Τ. σε ψηφιακή μετάδοση  Μέλος: maarinos Φόρουμ: Ψηφιακή λήψη - Τηλεόραση γενικά (DVB-T/T2) 27/03/2024 (17:56)