ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ "DIGITAL TV INFO" ΚΑΙ "ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΑ ΝΕΑ"
  • Παρ 18 Οκτ 2024, 22:30
Like us on our Facebook page "https://www.facebook.com/Satleo"
Email επικοινωνίας του Satleo Forum: "forum@satleo.gr"

Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ "DIGITAL TV INFO" ΚΑΙ "ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΑ ΝΕΑ"  (Αναγνώστηκε 224 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kgial

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2005
  • Τόπος: KOMOTHNH
  • Μηνύματα: 1004
Προς τα αγαπητα περιοδικα του ειδους "Digital TV Info" και "Δορυφορικα Νεα"

Οσο περιεργο και να σας φανει,εχω στο αρχειο μου,ολα μα ολα τα περιοδικα σας,απο το πρωτο σας τευχος και μπορω να πω πως μου εδωσαν παρα μα παρα πολλες γνωσεις,γι'αυτο και τα κραταω (να ξεσκονιζω που κ που τις γνωσεις μου).
Απο το εξαιρετικο TV SAT που το πρωτοεπιασα στα χερια μου,4 μηνες πριν απολυθω απο φανταρος (Νοεμβριος 1998) και διαβασα μεσα ποικιλη υλη (αναλογικοι δεκτες,συστημα D2MAC,πινακες καναλιων,αναλογικα πακετα) με συγκινηση ανακαλυψα οτι την τρελα και το παθος που ειχα,βγηκε και σε περιοδικο. Απο τοτε δεν εχανα ουτε ενα τευχος. Μετα ηρθε στην ζωη μας κ το περιοδικο ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΑ ΝΕΑ....εκει εμπλουτιστηκε ακομα περισσοτερο ο χωρος μας,με συνεχη ενημερωση για νεους δεκτες,αφιερωματα σε πακετα ή καναλια,τεχνικα θεματα (πολυ πιο ενδιαφεροντα φυσικα) και πινακες συχνοτητων.
Απο τον Σεπτεμβριο του 2012 ομως επαψα να τα προμηθευομαι διοτι και τα δυο περιοδικα ειχαν γεμισει τις σελιδες τους με διαφημισεις IKUSI,FLASHD και της NOVA.
Αναφερομαι και στα δυο περιοδικα....οχι σε ενα συγκεκριμενο. Το να εχεις απο τις 80 σελιδες σου,τις 50 αναφορα στα προιοντα των παραπανω (χωρις να θελω να θιξω τις μαρκες....αυτες μου ηρθαν στο μυαλο) κ της υπηρεσιες της πανακριβης NOVA (το λεω κ θα συνεχισω να το λεω),παυεις να εισαι εντυπο ενημερωσης των δορυφορομανων,αλλα αρκεισαι σε ενα "προσπεκτους" των εταιριων αυτων. Θα μου πειτε,μα ειναι η πηγη χρηματοδοτησης μας...πληρωνουν για να διαφημιζουν τα προιοντα κ τις υπηρεσιες τους. Δεν διαφωνω....ειδικα σε τετοιους καιρους,που στον χωρο μας εχουν πεσει σημαντικα οι τονοι κ οι ρυθμοι ακομα κ στα ...ουρανια κ οι μονες αλλαγες που βλεπουμε ειναι στα αραβικα καναλια.
Ομως εγω αγοραζα τα περιοδικα (και τα δυο) για να μαθω 2-3 πραγματα παραπανω απο τεχνικης φυσεως και οχι να ξεφυλιζω τις 20 πρωτες σελιδες και να αντικρυζω διαφημιστικα ολοσελιδα κ 5 σελιδες αποκλειστικα για τα προγραμματα του πακετου (δεν ειμαστε ολοι συνδρομητες κ στην τελικη,το ιδιο πακετο διαθετει περιοδικο-με επιπλεον χρεωση) και αλλες 5 σελιδες με αποκλειστικα προιοντα της εν λογω εταιρειας....
Εχω παψει να αγοραζω τα περιοδικα σας οχι μονο γι'αυτο τον λογο (που για μενα ειναι ο κυριος λογος) αλλα κ το οτι τα οικονομικα μου τα τελευταια 3 χρονια ειναι σε οριακα για την εποχη επιπεδα και περαν τουτου παρακολουθω τις εξελιξεις μεσω των ιστοσελιδων σας.

Παρ'ολα αυτα,τα προηγουμενα τευχη σας θα μου μεινουν παρακαταθηκη,αλλα κ μια τελεια αναμνηση απο το 1998 μεχρι κ το 2008 που ειχα ασχοληθει φανατικα με το σπορ (κ εντυπα κ ηλεκτρονικα) και με βοηθησαν υπεραρκετα εκτος απο την θεωρια κ στην πραξη! Σ'αυτο το κομματι σας ειμαι ευγνωμων. Αλλα η παρατηρηση μου ειναι καλοπροαιρετη και οχι αρνητικο σχολιο. Καλες οι διαφημισεις,αλλα με μετρο κ να δωσετε και τα δυο περιοδικα περισσοτερο βαση σε τεχνικα θεματα. Και οπως ειχα γραψει και παλιοτερα,δωστε βημα στους αναγνωστες σας με φωτογραφιες απο τις εγκαταστασεις τους καθως κ τις ληψεις τους. Δωστε περισσοτερο βαση σε αναλυσεις νεων δεκτων...περισσοτερων δεκτων. Δωστε σημειο αναφορας στην νεα ΕΠΙΓΕΙΑ ΨΗΦΙΑΚΗ που ολο κ περισσοτερος κοσμος αγνοει κ διψαει για να μαθει (ακομα κ εγω...σε τεχνικης φυσεως). Να κανετε συχνα ερευνες (κ μεσω ιντερνετ) για το τι ζηταει ο αναγνωστης κ οσο αυτο ειναι εφικτο κ δυνατο,γνωριζοντας παντα τις οικονομικες δυσκολιες. Και που καταφερατε να σταθειτε τοσα χρονια στην κυκλοφορια για εσας ειναι αθλος (ειχατε εναν μεγαλο ανταγωνιστη...το διαδυκτιο) κ περαν των παρατηρησεων μου,θελω να συνεχισετε με τον ιδιο ζηλο κ ακομα περισσοτερο μερακι.

Περικλη Παντολεων και Αργυρη Νομικε με ολο τον σεβασμο κ χωρις παρεξηγηση.  :wtg
Έχω εν υπηρεσια τον δέκτη: EDISION  Proton S2. σταθερό στις 13°E

Συνταξιοδοτημένοι: Edision Argus VIP - HUMAX IRCI 5400z - VISIONNET VN8000 - YUMATU MX PLUS - ECHOLINK EL3200

Συνδεδεμένος nektarios 1451

  • Διαχειριστής
  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Απρ 2007
  • Τόπος: Αρτα
  • Μηνύματα: 30534
Τα λες μονος σου μεσα Κωστα. Καποτε δεν υπηρχε το ιντερνετ και οσοι θελανε να ενημερωθουνε για το χομπι τους ψαχνανε μεσα στα περιοδικα να ενημερωθουνε πρωτη επαφη με τα δορυφορικα ηταν απο ενα τευχος του hitech καπου το 1998 που ελεγε για την ψηφιακη δορυφορικη και το 2004 πιαστικα με αυτα σιγα σιγα παιρνοντας περιοδικα το tv sat πρωτα και μετα τα δορυφορινα νεα επι αργυρη εποχη που ελεγαν πολλα και ωραια πραγματα αρθρα και πολλα άλλα αλλά οι εποχες αλλαζουν και με το ιντερνετ ο κοσμος αρχισε να τα ψαχνει εκει μεσα, βαλε και την οικονομικη κριση που στριμωξε πολλους και ετσι πηρε η μπαλα και τα περιοδικα τα οποια πλακωνονται σε διαφημισεις για να ζησουν ετσι πανε αυτα ολα εχουν μια εξεληξη λογο της κρισης.καποτε η ροη των ειδησεων δεν ετρεχε οπως τωρα εκδιδεται το περιοδικο στις 15 του μηνος και στις 20 βγηκε εξω στα περιπτερα. πριν 10 χρονια λιγα πραγματα συνεβαιναν μεσα στις 5 μερες αλλα τωρα με το ιντερνετ εχουν βγει αλλες 100 ειδησεις που δεν προλαβε να τις βαλει το περιοδικο.
GATE 7
Rock Tuesdays στον Αμβρακια fm στις 21:00 Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Δεκτης Octagon SF8008
Clarke Tech 4100HD Plus αραχτος
LNB Mti λευκό
Hirschmann αλουμινιου 85Χ90
μοτερ SG 2100A 76.5E - 5E
Ραδιοφωνικοι δέκτες: Sencor SRD 6600, Fujitsu

Οι παραπομπές δεν είναι διαθέσιμες στους επισκέπτες. Εγγραφείτε ή Συνδεθείτε

Αποσυνδεδεμένος savvas70

  • SatLeo Legend
  • *****
  • Ημερομηνία εγγραφής: Οκτ 2011
  • Τόπος: Πάφος - Kύπρος
  • Μηνύματα: 2198
Το πρόβλημα με το κόστος ισχύει σε μεγαλύτερο βαθμό για την Κύπρο, άφου και τα δύο περιοδικά πουλιώνται εδώ στα περίπτερα στην διπλάσια τιμή από ότι στην Ελλάδα...


 


* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Chris_S Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/10/2024 (22:05)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: lazio Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/10/2024 (22:03)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ, ΑΙΤΩΛΙΑ, ΦΩΚΙΔΑ, ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΟ, ΚΥΘΗΡΑ [ΠΖ 06]  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 18/10/2024 (21:57)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ, ΑΙΤΩΛΙΑ, ΦΩΚΙΔΑ, ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΟ, ΚΥΘΗΡΑ [ΠΖ 06]  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 18/10/2024 (21:51)
* Απ: Η ψηφιακή τηλεόραση σε ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ, ΑΙΤΩΛΙΑ, ΦΩΚΙΔΑ, ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΟ, ΚΥΘΗΡΑ [ΠΖ 06]  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Ψηφιακή Τηλεόραση ανά Περιφερειακή Ζώνη (ΠΖ) 18/10/2024 (21:38)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: bakobako Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/10/2024 (21:19)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Chris_S Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/10/2024 (15:25)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: PanosRadio Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/10/2024 (15:02)
* Απ: Αγοράζει το «Ε» ο Μελισσανίδης  Μέλος: mostwebradio Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 18/10/2024 (14:10)
* Απ: Αγοράζει το «Ε» ο Μελισσανίδης  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 18/10/2024 (13:50)
* Απ: Αγοράζει το «Ε» ο Μελισσανίδης  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 18/10/2024 (13:41)
* Απ: Αγοράζει το «Ε» ο Μελισσανίδης  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 18/10/2024 (13:38)
* Απ: Αγοράζει το «Ε» ο Μελισσανίδης  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 18/10/2024 (13:27)
* Απ: Αγοράζει το «Ε» ο Μελισσανίδης  Μέλος: mostwebradio Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 18/10/2024 (13:08)
* Απ: Αγοράζει το «Ε» ο Μελισσανίδης  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 18/10/2024 (13:01)
* Απ: Αγοράζει το «Ε» ο Μελισσανίδης  Μέλος: eliascomtest Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 18/10/2024 (12:59)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: Chris_S Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/10/2024 (12:54)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/10/2024 (12:50)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: pythvenn Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/10/2024 (12:48)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/10/2024 (12:47)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: pythvenn Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/10/2024 (12:45)
* Απ: Αγοράζει το «Ε» ο Μελισσανίδης  Μέλος: nogyo.exe Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 18/10/2024 (12:37)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: palis Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/10/2024 (12:36)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στα ΑΜ  Μέλος: palis Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 18/10/2024 (12:18)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στην ΑΤΤΙΚΗ  Μέλος: a66fm Φόρουμ: Τα ραδιοφωνικά τοπία της Ελλάδας ανά νομούς/περιοχές 18/10/2024 (11:51)
* Απ: Ποδοσφαιρο σε FΤΑ μεταδοση  Μέλος: nektarios 1451 Φόρουμ: Αθλητικές Μεταδόσεις 18/10/2024 (11:40)
* Απ: Αγοράζει το «Ε» ο Μελισσανίδης  Μέλος: mostwebradio Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 18/10/2024 (10:57)
* Απ: Ραδιοφωνικό τοπίο στα ΑΜ  Μέλος: babis3g Φόρουμ: Αναλογική λήψη - Ραδιόφωνο 18/10/2024 (10:55)
* Απ: Αγοράζει το «Ε» ο Μελισσανίδης  Μέλος: giannis 6 Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 18/10/2024 (10:51)
* Αγοράζει το «Ε» ο Μελισσανίδης  Μέλος: adonis1 Φόρουμ: Οι Τηλεοπτικοί Σταθμοί στην Ελλάδα 18/10/2024 (10:35)